STICHTING Verpakkingscijfers VERPAKKING EN MILIEU BUNDELT VERPAKKINGS- INDUSTRIEËN WIE IS ER NOG BLIJ MET BLIK? Schoppen tegen het blikje niet eerlijk”, zegt Verblifa K I «UJ. 1» o wi Blik op straat èn in vuilnisemmer een probleem I M i 25 99 I I IH sa r a ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 WH m ■rss.* ff 1 Ml s WST. Getallen Roest Statiefles Ülh Vroeger moesten we onze produkten door de verpakking tegen 't milieu beschermen, nu is de situatie omgekeerd we moeten het milieu tegen de verpakking beschermen. We zijn blij met bier stukje vervuiling op. We praatten erover met de Stichting Verpakking en Milieu, en pikten één „verpakker", blikfabrikant nummer één Thomas sen Drijver - Verblifa N.V., eruit. en fris uit blik, en we doen dankbaar onze boter hammetjes in het plastic zakje, drinken koffie uit het bekertje van de automaat en tussen de mid dag melk uit karton. Alles wat we wegdoen is de verpakking. En dat levert weer een aardig I VERPAKKING IN HET VASTE AFVAL totaal 8.9 4.7 1.4 8 fe I few®» I - ton 525.000 280.000 140.000 87.500 17.500 I ,.t k* i *4 Ir Razendsnel ,=---'sas f. I7j| Geen gedonder met openers, met prikkers, met kurketrekkers, hup, je trekt het ijzeren lipje maar open en zet het blik met vocht aan de mond, ledigt het in één teug, likt de lippen af en gooit het in de vuilnisemmer, uit de auto, uit de trein, of, laat het gewoon achter in het groene mos. Het veilige, han dige, niet-stuk-te-maken, snel-te- koelen, handig-te-openen, zo-mak- kelijk-te-stapelen, te-vervoeren en weinig-ruimte-innemende, soepel- te-schenken en wel-iets-duurdere blikje. Een weggooi-verpakking, dus wie neemt het de consument kwalijk als hij de daad bij dit woord voegt. Al jaren gebruikt-ie groenten in blik en geen haan die er naar kraaide. Alleen: dat blik verdween in de vuilnisemmer en het lege fris- of bierblik ging mee in het vrije weekend en bleef op de picnickplaats. Er kwamen steeds meer drankblikjes en de reclame maakte onbewuste be hoefte wakker en er werden ook steeds meer blikjes weggegooid En dat trok de aandacht. Want zo als bij de hele milieuvervuiling door verpakking is de troep langs de weg de kleinste maar wel de meest opvallende vervuiler. Voor de verpakkingsindustrieën tellen niet langer alleen de econo mische voordelen, maar is men wel degelijk na gaan denken over de sociale nadelen van het produkt. Dat resulteerde, op initiatief van Thomassen Drijver - Verblifa N.V., deze zomer in de oprichting van de Stichting Verpakking Milieu. Een eerste stap om te voor komen dat het verpakkingsafval hier net zo’n grote vlucht zal ne men als in de VS. Prik en veegvuil 8 4 2.5 0.5 im 3.500.000 ton/jaar 2.400.000 ton/jaar 5.900.000 ton/jaar 1.050.000 ton/jaar (dat is 30% van het huisvuil, en 18% van het totaal vaste afval). .r 7 -7/1 7 ga. I III ..2 i -J - r iWitif' Totaal vaste afvalstoffen (huisvuil) totaal vaste afvalstoffen (industrie) totaal vaste afvalstoffen Totaal verpakking Huisvuil: gemiddeld Wegvuil: Prikvuil: Kleine getallen in het grote geheel. Je kunt natuurlijk ook zeggen: geen blik meer. „Irreëel” aldus Verblifa, „Je kunt de klok niet terug draaien en het vervangen van de blikverpakking door plaats inneemt in de vuilnisemmer, en bovendien sneller wegroest.” Milieu men De supermarkten stallen hun rekken vol blik uit. Toekomstig afval. We deden een willekeurige greep wie waarschuwt de consument zyn afval niet op straat te deponeren? Albert Heyn: niets op het bier in blik, wel „Laat niet als dank....” op de vruchtendranken, met een handje erby; en op de dozen blik hetzelfde embleem. Canada dry: handje met Fight Litter op Club Soda en Tonic Water, niets op Jamaica Cola. Cola: Please don’t litter, dispose of properly. Hero: niets. 7-up: niets. Heineken: niets. KOSTEN AAN- EN AFVOER 30 per ton (wordt dus 100 miljoen) 500 per ton 1500 a 2000 per ton A 2.3 0.3 verpakking 50 27 13,5 1.5 s 'Sf 7/; Voor de cijferaars hier nog even enkele getallen. Bronnen: Voor ontwerp van Wet inzake Bodemverontreiniging Afvalstoffen. Papier, karton e.d. glas metaal (vnl. blik) plastic andere Verwacht Huisvuil: Metaal: Drankenbus: iióhei Dat doen we dan, met getallen. We hebben het over het blik dat met an dere verpakkingen „netjes” in de vuil nisemmer belandt. In 1970 produceer den we 3.5 miljoen ton huisvuil. Daar van is 30% verpakking en 4% metaal (140.000 ton), metaal dat voor 98% be stond uit conservenbussen en ander blik (voor verf, sigaretten etc.). Met het oog op de huidige ontwikkeling voor spellen de deskundigen voor 1975 4,5 miljoen ton huisvuil, waarvan 4,2% metaal. Dat is dan 189.000 ton metaal, waaronder 9000 ton drankbussen. Wie het niet gelooft kan het nog eens sche matisch overkijken. Hóé vervuilt het blikje eigenlijk? De heer Geurts: „Dat ligt eraan waar het terecht komt. Óp een natte bodem roest het eerder weg dan op zandgrond. Het drinkwater en het bevat géén zware is in ieder geval niet gevaarlijk voor metaaldelen. We zijn van plan het blikje 30% lichter in gewicht te maken. (Daar is die 9000 ton ook al op geba seerd, red.) Dat betekent dat het mak kelij ker in elkaar te drukken is, minder Weer even rekenen: 220 miljoen drank bussen in '76 maakt 9000 ton afval. Inhoud: 68 miljoen liter drank. Verpak je dat in eenmalige 33 cl. flessen van glas dan zijn 206 miljoen flessen nodig 38.700 ton afval. Verpak je het in 30 cl. retourflessen dan zijn er 226.400.000 vullingen nodig. Ga u zelf eens na. Brengt u die fles altijd terug? Juist, niet dus. Dat betekent dat, gaat de fles vele malen terug (20 maal, misschien 12 maal) dan is de afvalhoop kleiner dan met blik. Maar met tien trips zit je er al heel dichtbij, en bij minder ga je eroverheen (vijf trips maken 16.000 ton afval). „In Amerika is het uit de hand gelo pen” zegt de heer Geurts, hoofd afde ling voorlichting, „maar hier zijn we goddank nog op tijd en kunnen we maatregelen nemen.” Wel wil hij er de b'"' I ■<- j retouremballage (statiegeld) gaat toch een flinke stijging van de afvalshoop veroorzaken”. ï?4= Hoe snel Tiet ging: bier in blik heb ben we al acht jaar en fris zeker zes jaar. Maar dat waren lastige blikjes met prikkers. Tot iemand op het lu mineuze idee van dat lipje, de „ge- makkelijke opening”, kwam. En daar een campagne van „blij met bier en fris uit blik” aan koppelde. Toen ging het opeens razendsnel met dat blikje. Of wij er blij mee moeten zijn valt nog te bezien. Thomas Drijver - Verblifa N.V., de grootste blikfabrikant in de Benelux, nauw gelieerd met de Ame rikaanse firma Continental Can, zal er in ieder geval wél blij mee zijn ge weest. In ’70 kwamen er 12 miljoen blikjes op de markt in ons land, in ’71 wordt de produktie geschat op 43 mil joen (3*/2 maal zoveel) en voor ’73 wordt over 100 miljoen gesproken, met daarnaast nog eens een afzet van 200 miljoen in het buitenland. Dat had men bij Verblifa ook niet verwacht. De produktie van andere blikken stagneerde (we kunnen steeds meer conserven vers kopen, het hele jaar door), die van de „drankenbus” en „spuitbus” ging omhoog. Wat tot nog toe eigenlijk nog niet gebeurd was hier: men begon inderdaad aan de afvalver werking te denken. Het bedrijf in De venter, door haar Amerikaanse moeder maatschappij gewaarschuwd, wil inder daad iets aan de verwerking gaan doen. In de Stichting werkt een groot aan tal belangrijke Nederlandse bedrijven samen: leveranciers van de grondstof fen voor de verpakkingsindustrie (Hoog ovens, Shell Nederland Chemie, DSM), de producenten van verpakkingsartike len (Bührmann-Tetterode, Thomassen Drijver - Verblifa NV, Vereenigde Glasfabrieken, Alussuisse Nederland, VMF/Stork-Werkspoor, Philips, Van Leer, Van Gelder), verder „vullers” van de verpakking (Van Nelle, Heineken, Unilever) en de distribuanten (V D, Albert Hejjn). Topfunctionarissen met autoriteit en namen die er borg voor staan dat de beslissingen tot en met het onderste niveau worden uitgevoerd, vertegenwoordigen hun bedrijven. nadruk op leggen dat het niet eerlijk is „alleen tegen het blik te schoppen. Dat is maar een heel klein stukje. Ik wil echt mets goedpraten, maar je moet het blik wel in het verband zetten van het geheel”. De Stichting zal zich met twee soor ten vervuiling moeten bezig houden: de direct zichtbare, van het blikje op straat en achteloze rommel, en het „legale” afval, in de vuilnisemmers, dat ook vernietigd zal moeten worden. Wat het eerste betreft, het zogenaamde prik- en veegvuil: de Stichting wil hiertegen, misschien wat paternalistisch, maar wel doeltreffend, „opvoedende” acties gaan voeren voor jeugdigen en volwassenen. Veel propaganda, vignetten op blikken, dozen en andere verpakkingen, distri butie van vuilniszakken aan automobi listen. watersporters en dergelijke; af valbakken op recreatieplekken en be vordering van het wegvoeren. Voorlichting is nodig en documentatie. Overleg met de overheid, met instanties als het Bureau Milieuhygiëne van het VNO en NCW, het Nederlands Verpak- kingscentrum, de Stichting Vaste Af valstoffen (adviesbureau van de minis ter). Er moeten contacten zijn met rei nigingsdiensten, ANWB, Stichting Re creatie, schoolradio, schoolpers, noem maar op. Landelijk en gemeentelijk zouden er verbods- en boetemaatregelen moeten komen, en we zouden als con sumenten wel eens een veer kunnen moeten laten: na het gemak van het blikje het ongemak van de verhoogde reinigingsrechten. Om maar wat te noe men. De Stichting zal moeten inventari seren welke problemen er spelen, en hoe bijvoorbeeld af val kan worden af- gevoerd. Ze zal research moeten plegen via TNO en Universiteitslaboratoria naar verwerkingsmethoden. „Recy cling” is het nieuwe toverwoord daar voor. Sommige stoffen worden ver brand, andere (plastic) kunnen weer ten dienste van het verbrandingsproces ge bruikt worden. Blik kun je met magneten uit de afvalstapels halen en verwerken zodat er nieuw staal ont staat, niet meer geschikt voor blik, maar wel voor andere goederen. Ver malen glas bleek goed te zijn voor as falt. Recycling: proberen nog iets van het af val te maken. Sla munt uit je af val. Dat is nog niet zo makkelijk. Je hebt er in ieder geval een afzetgebied voor nodig, er zijn aan- en afvoerproblemen, je hebt centrale plekken nodig en vind die maar eens. De bundeling die de Stichting is kan alleen maar zorgen voor een effectievere aanpak van het probleem. In dit licht moet men ook het initiatief van de VAM zien (Vuil Afvoer Maatschappij) die met de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij en Grondmij tot een vuilnisbank wil komen, een bundeling van de werk zaamheden op het terrein van de af valstoffen: snel en rationeel werken, met de originele gedachte om op stapels puin landschappelijke overgroeide heu veltjes te maken. De Stichting staat voor een veelheid aan problemen, maar je zou bijna kun nen zeggen dat de deelnemende indus trieën ze zelf hebben aangehaald. Het is lofwaardig dat ze in ieder geval iets aan het milieu willen doen. en Stichting Vaste _|T |i De materialen zijn als volgt vertegenwoordigd in de vaste afval: huisvuil 15 voor '75: 4.5 miljoen ton 189.000 ton 4.2% van het huisvuil 9.000 ton (met een lichter blikje) Verblifa is zich bewust van de kwets baarheid van het zo stevig lijkende blik. Het bedrijf geeft dan ook eerlijk opening van zaken, ook tegenover ver ontruste personeelsleden. Het wenst echter niet als boosdoener te worden af geschilderd, zegt: „Als wij die af zet niet hadden deed een ander het wel”. Daar is wat voor te zeggen en Verblifa is in ieder geval milieubewust. Ze wil binnen de Stichting Verpak kingen Milieu aan een oplossing werken; men is van mening dat alleen door samenwerking iets be reikt kan worden. Samenwerking op het gebied van „publiek-op- voeden”, maar ook op het gebied van „recycling” (waarover ook meer in het verhaal over de Stichting). Plannen om het milieuaspect al eerder in de pro paganda te verwerken werden uitge steld tot na de oprichting van de Stich ting. Zo wil men een vignet met een handje, wijzend naar een vuilnisemmer op de blikjes drukken. De heer Geurts: „In de VS hebben ze bijvoorbeeld een tv-spot met een eendje dat een blikje op z’n kop krijgt”. Voetballers kunnen daar van mee praten vandaar dat Verblifa ook een gesprek met suppor tersclubs had. Je moet overal aan den ken. II FLESSENKWESTIE Situatie in '76: 220 milj. drankenbussen 9000 ton afval 68 milj. liter of: 206 milj. 33el flessen 38.700 ton afval 68 milj. liter (eenmalig) of: 226.400.000 milj. 30 cl. flessen (retour) 4.078 ton afval 68 milj. liter 20 trips 6.700 tor) afval 68 milj. liter 12 trips 8.000 ton afval 68 milj. liter 10 trips 16.000 ton afval 68 milj. liter 5 trips IJ Wf, 1 pjkr

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25