RESERVISTEN OPGEROEPEN IN INDIA van afvalstoffen opgesteld Vietnamese boeren willen in vrede leven I 1 In Oslo „zwarte lijst" Volgens Indiaas persbureau: Botsing lonen en prijzen succes Hoopgevende stap naar schonere toekomst achtergrond Guerrilla’s actief bij Cabora Bassa-dam Hongerstaking had Ss „Neutraliteit van kerk is partij kiezen voor rijken” n Zweden geeft zich over Joegoslavische ontvoerder in Al twintig doden bij gasexplosie Columbus’ schip „Santa Maria” ontdekt 3r I ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 (Van onze redacteur in Oslo) Sancties Zwart en grijs (Van onze speciale verslaggever) Thailand. Zelfbestuur Kader Mufi£hinese=z Welstand Tupamaros ontvoeren directeur van krant Kringraadverkiezingen in Baden-Württemberg „Kans op oorlog” SAIGON Volgens de Zuidvietnamese regering staat op het ogenblik 95 percent van de bevolking van Zuid-Vietnam onder controle van de regering. Neemt men de laatste presidentsverkiezingen als maatstaf dan ziet het er naar uit dat deze uitspraak bevestigd is. In het grootste deel van de 4.500 dorpen in Zuid-Vietnam heeft de regering ambtenaren in dienst en een militaire post ingericht. Oudheidkundige Dickson: OSLO Na ruim drie dagen intensief vergaderen en langdurige voor bereidingen kon gistermiddag in Oslo een vrijwel volledig ontwerpvoor stel voor de Noordatlantische anti-lozings-conventie op tafel worden ge legd. De nu ter ratificering aangeboden conventie verbiedt niet alleen het dumpen van alle op een zogenaamde „zwarte lijst” aangegeven afval stoffen, maar verplicht de aangesloten landen ook deze stoffen niet elders te gaan dumpen. Daardoor is een eerste bouwsteen voor een meer globale ontwikkeling van deze anti-dumpings-conventie gelegd. ggZUID< ADVERTENTIE WWD 971 (Van onze redacteur in Rome) ken landen i- Hul CAMBODJA km 200= ook duide- tfWWIAAAAAftfMWWIAAAAAAAMIAfVMVWWWVIAAfVMMWWMWWMWWMWWWWMWWWW long Hoi- ^Vinh~Liüh~ Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. lijke kracht.” Volgende week zullen de deelnemers aan de synode zich bezighouden met het thema van de onrechtvaardigheid in de wereld. De synode zal waarschijnlijk op 5 november worden gesloten. Het regeringsapparaat en het leger hebben er voor gezorgd dat de boeren naar de stemlokalen marcheerden om hun stem op president Thieu uit te brengen. Slechts ongeveer 300 dorpen zouden niet volledig onder regerings- controle staan. Sinds het teruglopen van de militaire aktiviteiten is de economische toestand van de boeren sterk verbeterd nu zij weer goede prijzen krijgen voor hun rijst en groenten. In de dorpen van de Mekong-delta, waar het grootste deel TRELLEBERG (Reuter) De Joego slaaf die naar Zweden kwam om, onder het bedreigen van zijn gescheiden vrouw te proberen hun baby te ontvoeren, heeft zich overgegeven. De 27-jarige Ratko An- dric gaf de strijd op na de vrouw 29 uur onder schot te hebben gehouden. Het embleem van de Apollo L 11. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van H de Apolio-actie staat.Gratis 11 bij 20 liter benzine of 2 liter I I Shellina Premix. Elke week F een nieuwe.Verzamel ze alle j tien en plak ze op de gratis F verzamelaffiche. Minder dan bij andere verkiezingen kan de uitslag een afspiegeling zijn van de partijverhoudingen in Bonn. Er zijn tal rijke lokale kiesverenigingen die kandida ten hebben gesteld. MONTEVIDEO (Reuter). Verzetslie den in Uruguay hebben de directeur- hoofdredacteur van het grootste blad in Montevideo „El Dia”, ontvoerd. De hoofdredacteur, Jose Pereira Gonza lez, werd ontvoerd toen hij op weg was naar zijn werk. De anarchistische groepering „Revo lutionaire organisatie 33”. heeft later ver klaard verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering. «mse irige ;erk- 'rau- enis- enis- nhalf zaak, nok- het De amse jofd- ha- nnen steld. ■t de deld. toe- irec- „De •a is der- riese angt voor achs. pese Ne- ■nige rna- igin- leeft ■nste han- er de is- !»- de in an m na un ek ij Andric, die uit Belgrado kwam, had zijn vrouw uit een kliniek in örebo, in Midden-Zweden, gehaald, waarna hij twee onbewapende politiemannen dwong, hen per auto naar Son Niclas te brengen om het kind bij de pleegouders op te halen. Hij wilde daarop per vliegtuig met de baby uit Stockholm vertrekken, maar de politie wist hem ervan te overtuigen, dat geen enkele piloot een gewapende man zou meenemen. Daarop gaf hij opdracht naar de haven Trelleborg te rijden om per schip het land te verlaten. De kapitein van een Duitse veerboot zei echter geen passage te kun nen verschaffen aan een bewapende man die iemand in gijzeling houdt. Veel dorpen laten het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront met rust omdat die niet gevaarlijk voor ze is. Maar is de militaire activiteit van de Vietcong te ruggelopen, de infrastructuur is nog niet vernietigd. GLASGOW (Reuter). De gasontplof fing van donderdag n de Schotse stad Glasgow heeft van tenminste twintig mensen het leven geëist. Gisteren zijn vijf lijken, die onder het puin lagen, geborgen. voor zocht dden ium- hasj van abis- de inct- i in kan wijze hasj van t het Volgens de regering in Saigon heeft het Bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam altijd nog een kader van 68.000 man. Het aantal overlopers bij de Vietcong is sterk teruggelopen omdat het accent nu wordt gelegd op de politieke arbeid in de steden waar de ontevredenheid onder de bevolking groter is dan op het platteland. In een gisteren uitgegeven communiqué van het Portugese leger wordt toegegeven dat guerrilla-strijders successen hebben geboekt in de strijd tegen het stuwdam- project in de Zambesi-rivier. De guerril la’s van het Frelimo (Front voor de Be- vrijding van Mozambique) zijn er kenne lijk in geslaagd contacten te leggen met de plaatselijke bevolking in het Zuidoos telijk Afrikaapse land. De laatste maanden zijn er herhaalde lijk mijnen gevonden op de weg van de haven Beira naar Cabora Bassa, waarover al het materiaal moet worden aangevoerd. Alle vrachtwagen-konvooien worden ver gezeld door mijnopruimingstroepen, die de zandwegen schoonvegen. Dat heeft tot ge volg dat de gemiddelde snelheid van de transporten niet boven de vier kilometer per uur komt. Het is niet bekend hoeveel reservisten de regering heeft opgeroepen. Jaarlijks verlaten ongeveer vijftigduizend officieren en manschappen de actieve militaire dienst. Uit deze groep worden de reservis ten gerecruteerd, waarvan er naar schat ting zo’n 600.000 zijn. De sterkte van het geregelde Indiase leger schommelt sinds 1963 rond de 825.000 man. De Indiase minister van Defensie Jagji- van Ram zei gisteren tegenover journalis ten in de Indiase stad Hyderabad dat de kansen op oorlog tussen India en Pakistan niet zijn afgenomen. Hij zei dit als reactie op berichten in de pers dat „oorlog iets minder waarschijn lijk is geworden”. Zowel India als Pakis tan, aldus de minister, heeft zijn troe- Juist op het terrein, waarop het zo vlot van start is gegaan, de loonpolitiek, komt het kabinet-Biesheuvel de komende weken voor hete vuren te staan. Het overleg tus sen de werkgevers en werknemers over de volgend jaar te betrachten loonmati ging zit in het slop en het is nu maar af wachten wat er van die loonmatiging te recht komt. De heer Biesheuvel heeft bij zijn optreden de gok genomen de loon- en prijsvorming geheel los te laten. Nu komt hij misschien toch nog voor de keus: ingrijpen of niet. Als ook de voorzitters van de centrale organisaties van ondernemers, werknemers, landbouw en middenstand de volgende week niet tot elkaar komen, wacht ons aan het loonfront waarschijnlijk een roerig najaar. Partijen in de metaalindustrie be ginnen op 5 november met de cao-onder- handelingen, textiel en havens volgen spoedig. Komt er niet een soort centrale afspraak tot stand, dan zal er van het matigen ook niet veel terecht komen. Als de vakbeweging niet meedoet, waarom zouden de vrije beroepen de regering dan wel in het bevriezen van inkomens vol gen? De vakcentrales wordt toch al verwe ten de matiging vooral op de hogere inko mens te willen afschuiven. Wil de regering nog wat bereiken zonder in te grijpen, dan zal de minister van so ciale zaken, drs. Boersma, partijen toch om de tafel moeten zien te krijgen. Het kabinet zal vooral de vakbeweging tege moet moeten komen, want zonder haar medewerking is er op dit terrein immers niets te verdienen. Ook de vrije beroepen zouden aan de Als dat werkelijk zo zou zijn vraagt men zich af waarom er eigenlijk nog oorlog wordt gevoerd in Vietnam. Maar wanneer boven een dorp in Zuid-Viet nam de vlag van de regering in Saigon wappert betekent dat helemaal niet dat de boeren aan de kant van de regering staan. De Vietnamese boeren willen allereerst in vrede leven en rustig hun velden bewerken. Zij zien niet graag dat hun zonen dienst moeten doen in het leger in plaats van mee te helpen in de velden. Ook het optreden van de soldaten van het Zuidvietnamese leger, die, slecht gevoed, hun levensmiddelen bij de boeren halen, draagt er niet toe bij het aanzien van de regering te verho gen. Een dorp dat rustig is behoeft dus helemaal niet gepacificeerd te zijn. t de aan s de dat lodig NEW YORK, (AFE). De Amerikaan se oudheidkundige Fred Dickson heeft op een persconferentie in New York ver klaard dat h(j de „Santa Maria”, het schip waarmee Columbus de eerste reis naar het Amerikaanse continent volbracht, heeft ontdekt. Het werd gevonden bij de noordkust van Haïti. ,n de rivé- nder sn- een r de van de bevolking van Zuid-Vietnam woont, is zelfs al sprake van een zekere welstand. Er zijn nieuwe huizen ge bouwd en bijna overal staat een auto buiten. Maar ondanks alle inspanningen is het de regering niet gelukt de harten van de boeren te winnen en zich een stevige basis in de dorpen te verwerven. Om de boeren voor zich in te nemen is de regering begonnen met een groot hulpprogramma dat zich ten doel stelt de dorpen economische zelfstandigheid NEW DELHI (Reuter en AFP) India heeft de reservisten van het leger onder de wapenen geroepen. Dit meldt het Indiase persbureau PTI, dat zich voor dit bericht beroept op een „goedingelichte bron”. De re gering van mevrouw Indira Gandhi zou gisteren hiertoe hebben besloten in verband met de spanning, die heerst in het grensgebied van In dia en Pakistan. Kleinere projekten, zoals de bouw van kleine bruggen, eerste hulpposten, sanitaire inrichtingen en visvijvers heb ben slechts de toestemming van de dorpsraad terwijl grotere projecten zo als de bouw van rijstmolens, scholen en ziekenhuizen door de provinciale gou verneur goedgekeurd moeten worden. De dorpen moeten ook zoveel mogelijk zichzelf besturen, zelf de dorpsoudsten kiezen en een soort raad instellen die voor de veiligheid van het dorp verantwoordelijk is. Vaak zal een dorp echter met de Vietcong, die nog overal haar agenten heeft, een stilzwij gende overeenkomst aangaan de wa pens te laten rusten. Met het programma voor de zelfont wikkeling wil de regering in Saigon binnen tien jaar de produktie van de landbouw verdubbelen en het inkomen van de boeren met tenminste 35 percent verhogen. Of dit echter zal lukken hangt af van de ontwikkeling in de nabije toekomst. Want het programma voor zelfontwikkeling kan slechts door gevoerd worden als de Amerikanen de benodigde gelden ter beschikking blij ven stellen. Deze aansluiting zal op uitnodiging mo gelijk zijn. Aangezien de Oostzee buiten het door de conventie beslagen gebied valt, hoopt men op de belangstelling van Polen, Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie. President Boyessen zei voorts de mening van een groot aantal delegaties te delen en noemde het gepresenteerde conventie- ontwerp een unieke stap en blijk van samenwerking. Ksaigon. pen vooruitgeschoven tot aan de grens. Daarnaast is er nog het probleem van Bangla Desj. „De Pakistaanse president heeft gedreigd met een totale oorlog tegen India als de vrijheidsstrijders van Bangla Desj een gebied in Oost-Pakistan bevrij den. Dat dreigement bestaat nog steeds”. „Oorlog is echter niet onvermijdelijk,” aldus Ram, „als de Pakistaanse leiders de tekenen aan de wand kunnen lezen zullen ze wel inbinden”. Hij vond het niet onmo gelijk dat het vraagstuk Oost-Pakistan opgelost zou kunnen worden door onder- handelingen: „Er zijn veel voorbeelden in de wereld van vrijheid, die door onder- handelingen is verkregen. India is daar een voorbeeld van”. In New Delhi waarschuwde president Giri dat India volledig bereid is zijn soevereiniteit en territoriale integriteit te verdedigen. Op een ontvangst van de nieuwe Iraakse ambassadeur in India zei hij dat er een eind moet komen aan de uittocht van Oost-Bengalen naar India, en dat er geloofwaardige garanties van vei ligheid geschapen moeten worden voor de terugkeer van de vluchtelingen naar Oost-Pakistan. De resultaten van deze Oslo-conferentie zullen op 6 en 7 december a.s. in Parijs door juridische vertegenwoordigers der twaalf landen worden besproken. Veranderingen van de conventie-tekst is hierbij echter uitgesloten. Dit verdrag dat de vuilstorting in het Noord-Atlantische gebied uitsluit, zal waarschijnlijk op 1 januari gereed zijn voor ondertekening. De juiste datum hiervoor zal in onderling overleg worden bepaald. Zodra zeven van de deelnemende landen de conventie heb ben onderschreven, wordt deze van kracht, iets dat naar men verwacht in de herfst van 1972 zal gebeuren. |KHE SANH?g aJlAOS STUTTGART (DPA). Bijna zes mil joen mensen in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg gaan morgen naar de stembus om nieuwe gemeente- en kringraden te kiezen. LOURENCO MARQUES (DPA). Door toegenomen guerrilla-activiteit in de provincie Tete van Mozambique, waar de omstreden Cabora Bassa dam wordt gebouwd, is het Portugese leger hier over gegaan tot grootscheepse militaire opera ties. ROME. De Nederlandse kardinaal Alfrink sprak gistermiddag in de Algeme ne vergadering van de derde bisschoppen synode in Rome over het thema „recht vaardigheid in de wereld.” Hij vroeg de synode zich uit te spreken voor eerbiedi ging van de rechten van de gewetensbe zwaarden. De kardinaal verklaarde letterlijk: „De zogenaamde neutraliteit of niet-interven- tie van de kerk is in feite een versterking van en het partij kiezen voor de machti gen en de rijken. Of zij het wil of niet, feitelijk is de kerk nooit a-politiek. Zij kan het ook niet zijn. De bemoeienis van de kerk met politieke zaken mag zich niet beperken tot pogingen van kerkelijke ge zagsdragers om door overleg en onderhan- delingen met de regeringen verbetering te bewerkstelligen van de situatie van de armen en onderdrukten. Die pogingen zijn niet voldoende, ook al zijn ze soms nood zakelijk. De kerk heeft ook de taak de armen en de onderdrukten te helpen, te vormen en aan te sporen, opdat zij zelf de hun toekomende politieke invloed verwer ven en niet langer de beslissingen van anderen ondergaan.” Kardinaal Alfrink verklaarde te spre ken namens de Nederlandse bisschoppen conferentie en ook als voorzitter van de internationale rooms katholieke vredesbe weging „Bax Christi.” Kardinaal Alfrink riep op tot protest tegen de gevestigde orde, steeds in het geval dat misstanden verborgen worden en schandalen worden ontkend. „We hebben dringend behoefte aan ge weldloze, actieve en effectieve vormen van verzet. Deze geweldloze strategie moet gebaseerd zijn op innerlijke geeste- Slachtoffers. Bij drie botsingen op onbe waakte overwegen in West-Duitsland zijn gisteren zeven mensen om het leven gekomen en zeker zeventien min of meer ernstig gewond. matiging moeten bijdragen. De werkge vers zouden de 1800 miljoen gulden, die met de matiging zijn gemoeid, niet mogen verdisconteren in de winsten, maar moeten gebruiken om de prijzen te drukken. Het ministerie van financiën heeft al uitgere kend dat elk percent loonkostendaling een prijsdaling van 0,2 percent tot gevolg heeft. Minister Boersma zal echter niet veel meer kunnen doen dan proberen partijen vrijwillig tot elkaar te brengen. Ingrijpen in de loonvorming, zoals Rooi vink met zijn loonwet meende te moeten doen, is er niet meer bij. Dat zou een nieuwe breuk met de vakbeweging betekenen met als gevolg een voortwoekeren van de inflatie. Het zal minister Boersma niet eenvoudig vallen werkgevers en werknemers vrij willig tot elkaar te brengen. De kloof is breed en diep. De twee percent loonkosten matiging, waartoe de vakcentrales bereid zijn en die op een reële loonsverbetering van 3 percent zou moeten uitkomen, gaat de ondernemers lang niet ver genoeg. Zij willen van elke reële verbetering afzien en gaan daarom terug tot 9 percent loon kostenstijging. Het Centraal Planbureau heeft uitgere kend dat de opstelling van de vakcentra les maar nauwelijks tot enige matiging leidt. Daarom geeft de cijferopstelling, waarop de vakbeweging zich heeft inge graven, misschien nog enige bewegings mogelijkheid. Wat dat betreft moet er een formule te vinden zijn waarop de regering partijen om de tafel kan krijgen. Lukt dat niet, dan zal het straks van de onderhan- delingen in de metaalindustrie afhangen welke nieuwe impulsen de inflatie krijgt. *VWWWVVVVVVVVVVWVVWVVVVVVVVVVVVVVWVVVWVVVV\A<VWVWVVVVVWVVVVVVVV\/\A/VVVV\/VVVVW%/WVWV\/VVVV\A/V%M fVVVWWWVVVVVVKAAA/XAA/VVVVVWWWVVVWVVVWVWWIA/WtAflA^VXA/VVVVVXA/VX/V^/VVVVVVVVVX/VVVVVVVVVVVVVVXAA/VVU Kardinaal Alfrink op bisschoppensynode Priesters van de „derde wereld”-beweging en linkse advocaten hebben in Argen tinië dagenlang een hongerstaking gehouden om voor meer dan honderd poli tieke gevangenen in de gevangenis van Buenos Aires een betere behandeling te verkrijgen. Gisteren beloofden de gevangenisautoriteiten dat de condities voor de gedetineerden zullen worden verbeterd. Op de foto de groep hongerstakers bijeen voor een klein kerkje. In een commentaar na de afsluitende plenaire zitting gistermiddag verklaarde de president van de twaalf-landen-confe- rentie, de Noorse ambassadeur Jens Boy essen het regionale karakter van de con ventie geen nadeel te achten. De betrok- de Scandinavische en de Noordzeestaten, zo zei hij, verwachten min of meer te zijner tijd aansluiting van andere landen. De gehele tekst van de conventie werd door alle delegaties aanvaard, waarbij al leen eventueel nodige vormen van sanc ties nog nader bekeken moeten worden. Een voorbereidende commissie zal wor den samengesteld, die in december in Parijs al in functie treedt. Over een toekomstige zetel van de Noordatlantische conventie-commissie bestaat nog geen ze kerheid. De mogelijkheid bestaat dat deze adviserende en controlerende groep ex perts telkens voor een bepaalde periode in een van de lidstaten wordt ondergebracht eventueel bij bestaande ministeries van milieuhygiëne. De Amerikaan toonde verscheidene «tukken aardewerk en hout, volgens hem afkomstig van het schip. De „Santa Maria” verging op 25 decem ber 1492 in het gebied dat door Dickson is onderzocht. De oudheidkundige, die als eerste het «chip met een vliegtuig ging zoeken, zei de „Santa Maria” met koraal overdekt te hebben gevonden op vijftien kilometer afstand van het dorp Cap Haitien. KwiNhon' J Tuy Hoq taMeihuot- Dolat VIETNAM^ __®BiênHöJjSS= te verschaffen en de bewoners finan cieel onafhankelijk te maken. Via de bank voor Landbouw-Economische ont wikkeling stelt de regering de dorpen leningen ter beschikking die naar eigen goeddunken kunnen worden besteed. Bij de beoordeling van incidenten wordt gebruik gemaakt van twee lijsten van afvalstoffen: de zwarte en de grijze. Op de laatste komen alleen die afvalstoffen voor waarvan nog niet is bewezen dat redelijkerwijs kan worden aangenomen dat ze bijvoorbeeld schadelijke gevolgen zullen hebben. De stoffen op deze grijze lijst zullen m ieder geval onder geen beding in zee mogen worden gestort als het niet op die plaats tenminste tweedui zend meter diep is. De afstand tot de dichtst bijliggende kust dient minimaal 150 zeemijlen te zijn hetgeen betekent dat zelfs de minder schadelijke stoffen, de zogenaamde ,grij- zealaara ver uit de buurt blijven. Een verbod dat overigens niet geldt voor radio- actieve stoffen. Hierbij gaat de commis- sie er vanuit, dat de internationale kern- commissie een wakend oog in het zeil gaat houden. De ontwikkeling op het vervuilingsfront wordt door deze conventie in industriële banen geleid. Er zullen in de lidstaten centrale verbrandingsovens moeten ko men, zodat zeëen en rivieren letterlijk en figuurlijk „verschoond” blijven, waarbij het probleem rond de zoetwatervervuiling inmiddels door de Raad van Europa onder banden is genomen. Deze Oslo-conventie is dan lijk meer dan alleen maar een verdrag, het is een bewijs dat samenwerking tus sen landen die begrip hebben voor het gehele leefmilieu mogelijk is. Een regio nale, maar hoopgevende stap naar een schonere toekomst. r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3