Zeewegziekenhuis adopteert ziekenhuis in Top-trawler „Navis” vangt goed in Zuid-Amerikaanse wateren Rond de losplank Grote vraag naar snijbloemen Echtpaar Ruud en Marian van Zon wonen, met poes, in opkamertje Heemskerk laat krakers in (nog) ongemoeid boerderij „derde wereld” Inplaats van cadeau bij opening nieuwbouw zes iepen BON Wens van meerderheid personeel Kopspijker wil onpartijdig onderzoek naar doodsoorzaak Uitgevaren visserij vaartuigen ■1 IJmuider Courant Honderd gulden huur betaald Orgelshow in loods Bemanning rond kerst en nieuwjaar verlof naar huis 8^ 5 Pak die 2 weken gratis I n I |O 4 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 D (Van een medewerker) HEBRIDEN Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant IJMUIDEN De aanvoer voor IJmuiden heeft deze week bijzonder van het slechte weer te lijden gehad, met als gevolg een climax bij de vis- prijzen. Op deze manier konden de schepen vrijdag slechts één dag vis sen en werden daardoor weinig kis ten aan land gezet. Geen wonder dat toen voor een kist torengul meer dan honderd gulden werd betaald, terwijl een premiekistje wijting grif voor bijna zestig gulden werd afgenomen. Daarom werd het door velen be treurd dat de storm zich maandag op nieuw op volle kracht deed gelden, waardoor weinig schepen tot uitvaren in staat werden gesteld. Vandaar dat slechts enkelen van deze hoge prij zen konden profiteren. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het Zeewegzieken- huis, dat op 3 december de nieuwe vleugel aan de Zeeweg in gebruik gaat nemen, is voornemens een zie kenhuis in de „derde wereld” te adopteren. Het plan daartoe werd geopperd door de onlangs opgerichte Ondernemingsraad. Een enquête on der alle medewerkenden van het ziekenhuis heeft namelijk uitge wezen, dat zeker driekwart er voor stander van is niet zichzelf iets ca deau te doen, maar anderen in de vreugde over het betrekken van het nieuwe gebouw te laten delen. WaSsSawi» (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) Als u het niet probeert blijft het voor u een vraagteken. V in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Naam Adres Mar- Daarna kunt u mij noteren als i VCY O Doorhalen wat niet verlangd wordt Nes- VL Oók u zult dan ervaren IJmuider Courant de betrouwbare nieuwsbron in de IJmond, boordevol informatie uit stad, streek, binnen- en buitenland. 43- tnaandabonnee f 6.90 -ö- kwartaalabonnee f 20.10 >r de vere- elser- m de t. Bil varen tvan- echts start- dat laten Voor raagt jl de een NU IS ER reeds verschil van kwaliteit waargenomen bij de makreel uit Noorwe gen en Frankrijk. De door de Fransen aangevoerde makreel is van dezelfde soort •Is die van onze eigen schepen uit de rant, theehuis en een kegelbaan in wenste te vestigen. Het gehele plan is niet doorge gaan. De heer Meenhorst trok zich terug. Het college is thans nog in onderhandeling met andere gegadigden, die zich in de boerderij willen vestigen. De boerderij staat al ruim drie jaar leeg. BEVERWIJK. De groep Kopspijker, een zestal leden van de winkeliersvereni ging Stadscentrum, heeft het college van burgemeester en wethouders verzocht, een onpartijdige deskundige van de Neder landse Heidemaatschappij een onderzoek te laten verrichten naar de doodsoorzaak van zes bomen in de Breestraat. Volgens Kopspijker moet er uitstel van het vonnis komen wegens het snelle en lichtvaardige besluit van de gemeentelijke deskundigen de zes iepen te rooien. Kop spijker heeft met de wethouder P. Sigon vrijdagmorgen een gesprek gevoerd over de bomenkwestie. Wethouder Sigon zegde toe het voorstel van Kopspijker in de maandag te houden b. en w.-vergadering te brengen. De diepvrieshektrawler „Navis” IJM 21 in de haven van IJmuiden, van waaruit ter verre visserij werd uit gevaren. Antwoordnummer 4T, IJmuiden. I I I I I I I I I I J serve HVS nogal iet of naren >nder roller iaard. reten, ploeg van voor veede zich wicht goed et en :wam door nd 2- elijke ‘t zag Door ange- ïrrein mo- Imui- i een beide rol VCY 15-15, ra 38 lit de Ie set VCY wen- ge- daar- n de inden t 15-5 van latige en al deze 11 de- e van Spar- wis- naar t. De ïroen tand- van i De illend zich gege- leken rijzen iterke st op start evin- ni en m 12 ter- eloop 2- 2; 3- 1; l l l i l I I l dt in al in aend- en offi- Het ft in Op al in 18 de ater. idien soort eens iwen ■der- on- (van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Nederlandse Atlan tische Visserij Maatschappij in IJmuiden meldt goede resultaten van haar diepvries hektrawler „Navis”, die in de Zuidame- rikaanse wateren opereert, onder schip per Cor Bal. De twaalf Nederlanders van de gemengde Nederlands-Zuidamerikaan- se bemanning, die reeds twee en een halve maand van huis zijn, komen rond Kerstmis en nieuwjaar voor een kort verlof naar huis. .o- Maandag 4 oktober: MT Liesje en Rutgers VL 153. Dinsdag 5 oktober: MT Francina KW 153. Woensdag 6 oktober: MT Elly VL 73. Donderdag 7 oktober: MT Marian Ellen KW 159 (19 okt. binnen). Vrijdag 8 oktober: Hektrawler Cornelis Vro lijk Fzn SCH 171. Dinsdag 12 oktober: MT Koraalbank KW 3. Woensdag 13 oktober: Hektrawler Holland KW 123, MT Haarlem IJM 9. Sakina Martine KW 32, Jan Maria KW 171. Donderdag 14 oktober: Hektrawler Elisabeth Christina KW 41, Willy KW 141, Ursinus VL 1 Anita VL 34. Vrijdag 15 oktober: MT Dirk Maria KW 80, Voorloper VL 16. Zaterdag 16 oktober: Hektrawler Hendrika Jo hanna KW 81, MT Elizabeth VL 105. Maandag 18 oktober: Hektrawler Rijnmond I KW 15, IJmond H KW 43, Tetman Hette KW 74, MT Marry Marian KW 149. Bets en Gerda VL 112, MK Rose Marie KW 34. Woensdag 30 oktober tot 17.00 uur Hektrawler Voor de keuze van het te adopteren zie kenhuis is onder meer contact opgenomen met de landelijke organisaties, die zich bezighouden met de zorg voor ziekenhui zen in ontwikkelingsgebieden. De adoptie betekent echter niet, dat alles via deze organisaties gaat lopen. Er komt een recht- streekt contact tussen het Zeeweg Zieken huis en het te adopteren ziekenhuis, waar bij de gedachten in het bijzonder uitgaan naar een ziekenhuis, dat reeds in de per- GELUKKIG WERD nog het een en ander aangevoerd door schepen, afkomstig van de noordelijke Noordzee, zodat het niet in alle opzichten een trieste bedoe ning is geworden. Door hen werden mooie besommingen gemaakt, omdat voor de kleinste en grovere koolvissoorten vlot meer dan dertig en twintig gulden werd betaald. De meegebrachte kistjes schelvis hebben hierbij eveneens een stevige duit in de besommingszak laten vallen, omdat hiervoor soms tot bijna veertig gulden werd genoteerd. sonele sfeer relaties met het Zeeweg Zie kenhuis heeft. Het nieuwe ziekenhuis, dat vlak achter het bestaande en binnenkort te slopen ge bouw in enkele jaren uit de grond is ver rezen, heeft 42 miljoen gekost. Bij een dergelijk groot bedrag, dat ten goede komt aan de mensen, die er straks verpleegd zullen worden en aan allen, die met de zorg voor de patiënten te maken heeft, wil men niet denken aan een cadeau in de tra ditionele sfeer. De ondernemingsraad van het Zeeweg Ziekenhuis, die met dit initiatief voor het eerst in de openbaarhed komt, hoopt, dat anderen er zich door zullen laten inspire ren door in te haken op het initiatief. De officiële opening van het nieuwe zie kenhuisgebouw zal nog wel enige tijd op ziich laten wachten. Na de ingebruikne ming is pas de weg vrij om de oude ge bouwen te slopen en de nieuwe toegang met parkeerplaatsen en groenvoorziening te voltooien. Eerst dan kan men zeggen, dat het nieuwe ziekenhuis gereed is, waar bij men er van uit mag gaan, dat tegen die tijd ook de interne organisatie een ge oliede machine is geworden. En dan wil men aan de opening een feestelijk accent geven. De ondernemingsraad hoopt intussen, dat zij, die het ziekenhuis bij die gele genheid iets cadeau willen doen, dit zullen gieten in de vorm van een bijdrage aan het adoptie-project. „Het mooiste zou zijn, als deze gedachte uitwaaierde over de ge hele gemeente Velsen en dat iedereen zijn steentje bijdraagt. Daartoe is bij het kan toor IJmuiden van de Nederlandse Mid- denstandsbank een speciale rekening onder de naam „Comité adoptie Ziekenhuis” ge opend,” zo schrijft men ons. Ierse wateren. Hierdoor kan worden aan genomen dat deze vis van een en dezelfde oorsprong is geweest. Thans is er nog één schip van Franse nationaliteit in de omge ving van Nederlandse vissers waargeno men, waaruit kan worden afgeleid dat de Fransen een „vangplaatsje” voor zichzelf wisten te ontdekken, waarvan de positie nog steeds niet door anderen kon worden vastgesteld. Vermoed wordt dat hier spra ke is van de Golf van Biscaje, ofschoon hier nog geen enkele zekerheid over be staat. Het is immers ook mogelijk dat deze makreel door Franse kustvaartuigen binnen het eigen territorium wordt ge vangen. DE SPANVISSERS hebben tijdens de afgelopen week weinig kunnen uitrichten, zodat zij het grootste deel daarvan in de haven moesten doorbrengen. Bij de milde re weerberichten van donderdag werd on middellijk een poging gewaagd, doch na slechts enkele uren moest door hen allen de vaste wal weer worden opgezocht. Er bestond immers geen enkele mogelijkheid de netten in zee te brengen. schakelen voor het vervoer van rundvlees. De vergunning om te vissen kwam echter geheel onverwacht af, zodat het voor de visserij gebouwde schip niet behoefde te „degraderen” tot vleesboot. Volgens het hoofdkantoor in IJmuiden zijn de vangsten tot dusver bevredigend geweest. De „Navis” vangt hoofdzakelijk heek, die in diverse Zuidamerikaanse ha vens wordt aangevoerd, waar een willige markt is voor deze vissoort. Buenos Aires, waar de Nederlandse At- HAARLEM. In de loods aan de Werfstraat, tegenover Figee, sluiten de Draaiorgelvrienden zondag 24 oktober hun „draaiseizoen” af. Dat wil niet zeggen dat er in het winterseizoen geen concerten meer worden gegeven, maar dat er niet iedere week een ander gastorgel is. Zondag begint om 2 uur de laatste grote show met behalve de drie perma nent aanwezige orgels. Ook De Water- poorter, De Grote Cap, de Kleine Radio, en Het Witje. ONDANKS HET feit dat de importeurs hier alle zeilen hebben bijgezet om niet geheel van het toneel te verdwijnen, wist men de door eigen schepen aangevoerde makreel toch voor alleszins bevredigende prijzen naar zich toe te halen. Nu dient hier wel bij te worden aangetekend dat men thans overal druk bezig is met het invriezen van de prachtige makreel, ten einde straks over een appeltje voor de dorst te beschikken voor de periode, dat er voornamelijk magere makreel kan worden gevangen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De gemeente Heems kerk zal de komende dagen niets gaan ondernemen om het echtpaar Van Zon uit de boerderij in de groenstrook aan de Vrjjburgtlaan te laten verwijderen. Ruud van Zon (24 jaar) en zijn vrouw Marian (23 jaar) kraakten donderdagmorgen de boerderij en namen hun intrek in een van de opkamertjes. Ruud van Zon is niet van plan zich te verzetten als de gemeente hen met harde hand laat verwijderen. „Ik zie de kraak als een protest-actie. Wij staan an derhalf jaar als woningzoekenden inge schreven. Als kunstenaar is het niet mo gelijk om een vast jaarlijks inkomen op te geven. Het gevolg is, dat de gemeente lijke woningdienst mij steeds onder aan de lijst laat staan, want goedkope wo ningen, voor ons betaalbaar althans, zijn er niet of nauwelijks in Heemskerk”. Woensdagavond kreeg hij genoeg van de boerderij te kraken. Donderdagmorgen het inwonen bij zijn ouders aan de Laan van Assumburg en smeedde hij een plan tien uur stond hij samen met zijn vrouw voor de boerderij en bracht wat huisraad in het opkamertje. Op de deur van de boerderij maakte hij een knip. „De politie kan dus niet plotseling binnenvallen”, al dus Ruud van Zon. In de kamer staan voorts een kleine tafel, een stoel de nodige keukenspullen en een matras. Ook de witte poes van het vorig jaar in het huwelijk getreden echtpaar is verhuisd. Zij voelde lantische Visserij Maatschappij een ver tegenwoordiging heeft, is de haven van waar uit de „Navis” ter visserij gaat. De bemanning bestaat uit twaalf Ne derlanders en zestien Zuidamerikanen. Thans worden voorbereidingen getroffen om het Nederlandse deel van de bemanning in de tweede helft van december in twee ploegen per vliegtuig naar Nederland te vervoeren. Omdat de visserij door moet gaan, zullen de twee groepen elkaar af lossen. De anjers waren duur en varieerden van 20 tot 48 cent per stuk. Duur waren ook de trosaanjers, die van 160 tot 265 cent per bos noteerden. De rozenprijzen lagen tussen de 20 en 55 cent per stuk. De babyroosjes varieerden van 12 tot 28 cent. Bij de irissen trok de Professor Blauw vrijdag weer in prijs aan. Er waren flinke partijen, die 160 tot 265 per bos opleverden. De tulpen brachten 16 tot 35 cent per stuk op. Groot is de vraag naar fresia, die tot drie gulden per bos werd verkocht. Naast een grote afname van de zijde der bin nenlandse handel, gaan er grote hoeveel heden bloemen naar West-Duitsland, ter wijl ook andere EEG-landen goede afne mers zijn. Bij de potplanten liep de prijs voor zwa re cyclamen op tot 580 cent per stuk. Er komen goede partijen St Paulia’s, potchrysanten en poinsettia’s, waarvoor de animo groot was. •ikts- istel- een lagen VCY meer spe- erste door uit- 7 de mval ot 3- rvice door het- s wel et 2- jper- nali- iense be- us 2. rthal VOORTS kon nog enige haring worden aangevoerd uit de omgeving van Ierland, die van een ander gehalte was dan de zogenoemde „Hebriden-haring.” Vandaar dat hiervoor bij de exporteurs en rokers een grote vraag bestond, met als gevolg prijzen van 60 voor een kist en 32 voor een premiekistje. Ook de meege brachte makreel mocht veel belangstelling ondervinden. «g.-’W. De eerste bijdrage is inmiddels al in het fonds gestort. Een patiënt, die bij zijn vertrek uit het ziekenhuis aan zijn dank baarheid uiting wilde geven, heeft een bedrag van f 200 voor dit doel geschon ken. Veel patiënten, die het ziekenhuis ver laten, willen op de een of andere manier laten blijken, dat zij de verzorging op prijs hebben gesteld. Zij kunnen nu iets anders kiezen dan taarten en dergelijke. De en quête onder de medewerkenden van het ziekenhuis heeft niet alleen een grote meerderheid aan instemmingsbetuigingen opgeleverd, maar ook tientallen suggesties om in de komende tijd bijdragen voor het adoptiefonds te verwerven,. Tal van idee- en zullen nader worden uitgewerkt en uit gevoerd. Het streven is de adoptie over een lan gere tijd te laten voortduren. Daartoe wil men met het te adopteren ziekenhuis een speciale band leggen, zodat er ook een re gelmatige stroom van informatie komt over wat dankzij de adoptie in dat ziekenhuis kon worden bereikt. BEVERWIJK Hoewel regen en storm danig huisgehouden hebben in de buitenbloemen, kwamen er toch deze week nog grote hoeveelheden bloemen aan de veiling, maar de kascultuur gaat ook een steeds grotere rol spelen. De vraag naar snijbloemen was groot en alles kon vlot worden verkocht. De buiten-troschrysanten kwamen, mits van goede kwaliteit, tot twee gulden per bos, maar de prijs van de slechtere kwa liteiten lag rond een gulden. De jaarrond- chrysanten liepen in prijs op tot ruim een rijksdaalder per bos. VOOR HET OVERIGE moest de handel het voornamelijk doen met haring en makreel. De meeste haring was afkomstig uit de omgeving van de Hebriden, waar de met pelagische netten vissende hek- trawlers op mooie resultaten konden bo gen. Vooral in de periode dat het haring vissen op de Noordzee was verboden. Dit zal nu waarschijnlijk weer iets minder worden, nu onlangs de „Alida” SCH 6 door de Engelse marine werd aangehou den wegens vissen binnen het Britse terri torium. In ieder geval kan hier uit wor den afgeleid dat daarbuiten weinig of niets meer viel te vangen, anders zou de schipper zich stellig niet aan een dergelijk avontuur hebben gewaagd. Men weet im mers dat bij een eventuele aanhouding op geen enkele clementie kan worden gere kend. Vooral omdat de Engelsen destijds zelf in de omgeving van Ijsland reeds een royale tol voor dergelijke overtredingen hebben betaald. V zicht direct thuis, gezien de grote speur tochten door de boerderij en het spinnen in het zonnetje op het raamkozijn. Het echtpaar Van Zon stuurde donderdagmor gen direct na de kraak een bedrag van 100,naar de gemeente, bedoeld als voorlopige huur. De gemeente kon vrij dagmiddag niet mededelen of het bedrag werkelijk was ontvangen. De boerderij in de groenstrook is be doeld als lecreatiehuis. Als gegadigde had zich indertijd bij de gemeente de heer J. Meenhorst aangemeld, die er een restau- Het echtpaar Ruud en Marian van Zon voor de boerderij, die donderdag morgen door hen werd gekraakt. „Alles is netjes gestoft. Het ziet er keurig uit”, aldus Marian. De „Navis”, IJM 21, grootste schip van de Nederlandse zeevisserijvloot, heeft, na in Messina op Sicilië te zijn gebouwd, nau welijks in de Noordzee gevist. Haar eigenares zag meer brood in acti viteiten elders. De keus viel op de zuide lijke Atlantische Oceaan, beoosten de Zuidamerikaanse kust. Daar gelden, naar Westerse opvattingen, buitensporig uitgestrekte „verboden vis- serij-zones” voor niet-Zuidamerikaanse vaartuigen, zodat speciale vergunning moest worden gevraagd. Daar, zoals het zich liet aanzien, een eventuele toestemming om in de visrijke wateren voor de kust te mogen vangen wel enige tijd op zich zou laten wachten, wer den onderhandelingen gevoerd om het schip dat over grote koel- en vriescapa- citeiten beschikt en opslagruimte in te Rijnmond Hl KW 44, Rijnmond IV KW 85, Voor aan VL 115, MT Delft IJM 37, Albatros KW 87, Brittenburg KW 121, Soli Deo Gloria KW 152 Onderneming III SCH 117, Voorbode VL 1031 Willem VL 121. ML Nestor KW 101 MK Elly KW 187. Binnengekomen haringschepen 13 oktober: Elisabeth VL 105 met 287 ktj. 14 oktober: Rijnmond II KW 43 met 827 ktj, Tetman Hette KW 74 met 785 ktj. Bets en Gerda VL 112 met 265 ktj. 15 oktober: Rijnmond I KW 15 met 815 ktj. Wil- lem VL 121 met 427 ktj, Rijnmond III KW 44 en Rijnmond IV KW 85 (spanvisserij) met 233 ktj. Rudi Robert KW 66 en Carry Anita KW 218 (Spanvisserij) met 101 ktj, Michiel KW 167 en Margaretha Christina KW 190 fspanvtssnrii) met 3 ktj. 16 oktober: Voorbode VL 103 met 19> ktt tor KW 101 met 590 ktj. 18 oktober: Petronella VL 131 met 504 ktj. 19 oktober: Cornelis den Duik KW 144 met 666 ktj, Marian Ellen KW 159 met 214 ktj, Michiel Jan VL 110 met 88 ktj. y 'i,-» -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5