Vijftig jaar geleden verging in vliegende storm EEG wil meer eenheid de eerste motorreddingboot sociale toestand m vissers op zee Brandaris zal altijd geheim blijven Ondergang Marktberichten Havenberichten Raadgevend comité drie dagen in ons land 7 6 VELSEN HELDENFEITEN GESGHIEDENIS VERTROUWEN VUURTOREN ZATERDAG 23 OKTOBER 1971 OM S MH (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Op 23 oktober ilii» -- - 4 van de KERKDIENSTEN Ko- Evangelische Gemeente. Van De „Brandaris I,” op Terschelling gesta tioneerd, was uitgevaren om de opvaren den te redden van de Duitse schoener „Liesbeth,” die in zwaar stormweer was gestrand op de Eierlandse Gronden. In de elf jaar van zijn bestaan had de „Branda ris” al tientallen zeelieden gered in de vreselijkste weersomstandigheden. Nooit is bekend geworden waardoor het reddings- schip is vergaan. Enkele aangespoelde red dingboeien en het stoffelijk overschot van schipper Steven Wiegman waren de enige stille getuigen van de ergste ramp die de reddingsmaatschappij heeft getroffen. hoop de dromden Aangezien het schip nimmer geborgen is heeft men nooit de oorzaak van de ramp kunnen vaststellen. De uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart luidde dan ook: „De Raad vermag de oorzaak van het vergaan van de „Brandaris” bij gebrek aan gegevens niet vaststellen. Aan een redding bij stormweer onder de kust is steeds gevaar verbonden. De „Branda ris” was echter voor de daarmede uit te oefenen vaart volkomen berekend, goed uitgerust en onderhouden en bemand met in de reddingdienst geschoold personeel. De Raad gedenkt met weemoed de be manning, die in dienst der naasten het leven heeft verloren.” ten onder gingen, waren gewoonlijk aan boord. hun de Het denkbeeld een motorreddingboot te bouwen voor het station Terschelling is ontstaan na het ongeluk met de roeired- dingboot van dit eiland op 24 november 1909, toen tijdens een reddingactie drie redders omkwamen. Negen anderen, onder wie Steven Wiegman en twee broers van hem, werden ternauwernood gered. Voor de Eems kwamen de tien opvaren den van de loodsschoener „Eems II” om toen hun schip verging. Bij Schiermonnik oog zond het Deense s.s. „A. P. Bern- itorff” noodseinen uit, ten noorden van Ameland zat een onbekend zeilschip in de branding. Het Nederlandse s.s. „Batavier VI” kwam bij Terschelling in moeilijkhe den waarbij vier personen gewond raak ten. De bange vermoedens werden zekerheid toen twee reddingsboeien met de naam „Brandaris” erop geschilderd op de kust aanspoelden en sleepboten die het ge bied grondig afzochten, onverrichter zake huiswaarts keerden. Ook latere pogingen om het wrak te lokaliseren faalden. In een rapport van 11 oktober 1916 staat bijvoorbeeld dat de „Brandaris” ge durende vijf uur in een hoog opgezweepte zee verschrikkelijk werkte en aanhoudend veel water overkreeg, maar zich best hield en wederom toonde een zeer zee waardige boot te zijn, waarin de beman ning haar vertrouwen kon stellen. De Duitse schoener „Liesbeth” zou de „Brandaris” noodlottig worden. Het Duitse schip was onderweg van de Engelse kust plaats Fowey naar Gotenburg en bevond zich op de fatale dag ten noorden van de Waddeneilanden. Plotseling ruimde de zuidwesterstorm naar noordwest. Langs de kust werden windstoten gemeten van 25,2 tot 28,5 meter per seconde, dat is wind kracht 10 tot 11. R.-k. Kerk. Sint Engelmundus, Driehui- zerkerkweg. 8.15, 9.45, 11.30 en 18 u. SANTPOORT Hervormde Gemeente, Dorpskerk, Bur- gem. Enschedélaan, 10 u. ds. G. J. Rijks; De Hoeksteen, Willem de Zwijgerlaan hoek Duinweg, 10 u. ds. K. J. F. Keuning;1 10 uur opwek- van der Toen de „Brandaris” uitvoer kon zij door de Terschellingers die op de duin bij de vuurtoren waren samengestroomd, op haar tocht worden gevolgd tot zij ter hoogte bij het badhuis van Vlieland was. Toen werd het schip door de hoge zee aan het zicht onttrokken. Later zagen de Vlie- landers de „Brandaris” nog dwars van het Posthuis. Dat was omstreeks vier uur, ruim twee uur na het vertrek. „Het moei- lijkste gedeelte van de heenreis, door de gemene branding van Stortemelk, heeft de boot dus goed doorstaan,” schreef de heer D. Doeksen van de plaatselijke commissie van Terschelling na de ramp. Nadien heeft nooit iemand het schip «neer teruggezien. Tijdens de storm waren er nogal wat schepen op zee, die door het'zware weer in moeilijkheden geraakten. De stoomred- dingboot „President van Heel” kapseisde bij Hoek van Holland toen zij was uitge varen om hulp te bieden aan de Franse lichter „Falaise,” die bij de Maasvlakte strandde. Zes van de zeven redders kwa men om in de schuimbekkende zee. Ook het Nederlandse s.s. „Meerkerk” geraakte ten zuiden van Hoek van Holland in nood. is het een halve eeuw geleden dat een ramp de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij (KNZHRM) trof: die dag verging in een zware storm, die plotseling was opgestoken en de gehele volgende dag zee en land teisterde, de motor reddingboot „Brandaris I”, DEN HAAG. Het raadgevend comité van de EEG voor de sociale vraagstukken van de zeevisserij wil trachten in de gemeenschap te komen tot grotere harmo nisatie van de sociale omstandigheden van de zeevissers en van de hulpverlening aan die vissers op zee. Binnen een maand wil het comité weer bijeenkomen om advie zen op te stellen aan de Europese Com missie over verbetering van de sociale toestand der vissers. De voorzitter van het raadgevend comité, de Belgische senator R. de Keijzer, vertelde dit vrijdag aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop” in de haven van Scheveningen, BEVALLEN: D. Jasper-du Mortier, d., De Wetstraat 24, IJmuiden; A. A. Th. Dunselman-Borgers, z„ Rijksweg 436, Santpoort. ONDERTROUWD: G. E. Koelemeij, Zeeweg 311, IJmuiden en A. de Ruijter, Scheiberglaan 102, IJmui den, t.a. IJmuiden, Scheldestraat 34; L. J. van den Horn, Gerard Schaapstraat 6-III, Amsterdam, en A. M. M. Bos, Velserduin- weg 185, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Velser- duinweg 185; J. A. J. van Borkulo, Her culesstraat 17, IJmuiden, en M. Petersen, Moerbergplantsoen 99, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Moerbergplantsoen 99; W. Dek ker, Cheribonstraat 37, Enschede, en J. de Wilde, Terrasweg 80, Santpoort, t.a. En schede, Vlierstraat 90; A. G. M. Bouwmees ter, Prinsen Bolwerk 16, Haarlem, en M. C. van Itegem, Zeeweg 139, IJmuiden, t.a. IJmuiden. Zeeweg 139; J. C. C. B. Levit, Meervlietstraat 58, Velsen-zuid, en E. C. J. M. van der Voorn, Uitermeer 1, Lisse, t.a. IJmuiden, Ruysdaelstraat 25; E. Jansen, IJsselstraat 76, Beverwijk, en J. G. Ben- sink, Scheldestraat 2, IJmuiden, t.a. Bever wijk, Van Weerden Poelmanstraat 60; L. Veldman, Van Nieuwkoopstraat 7, IJmui den, en C Hardenberg, Pa van der Steur- straat 42. Haarlem, t.a. Haarlem, Pa van der Steurstraat 42; U. D. de Vries, Piet Heinstraat 42, IJmuiden, en I. van Wijk, Piet Heinstraat 42, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Van Wassenaerstraat 30; W. Sondorp, Ru- biconstraat 140, Beverwijk, en A. M. Vo- I gelzang, Doodweg 49, Velsen-noord, t.a. Beverwijk, Rubiconstraat 140; J. A. Tellier, I Alexander Bellstraat 68, IJmuiden, en A. 1 Grootenboer, Schiplaan 306, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Lierstraat 97; R. H. Hildenbrant, I Van Ostadestraat 421-11, Amsterdam, en C. Dolfing, Wijk aan Zeeërweg 38, IJmui- I den, t.a. Amsterdam, Van Ostadestraat 421-11; H. J. J. Donker. Kalverstraat 22, IJmuiden, en J. M. van den Bos, Gjertsen- straat 1, IJmuiden, t.a, IJmuiden, Kalver straat 22; C. Bruin, Vaartstraat 12, Haar- I lem, en M. Vlietstraat, Bruno Klauwers- straat 9, Santpoort, t.a. Haarlem, Plataan- I straat 45 B; J. Kloosterhuis, Van Popta- I plantsoen 11 rd., IJmuiden, en B. Bran denburg, Tussenbeeksweg 14, IJmuiden, t.a. I Santpoort. Anemonenstraat 16. Ook uit de korte, maar toch roemrijke geschiedenis van de „Brandaris I” blijkt duidelijk dat het schip sterk en zeewaar dig was. De resultaten van elf jaar aktivi- teit, te weten 98 oefen- en reddingtochten en 231 geredden spreken voor zichzelf. 9.30 en 11 u. HEEMSKERK R.-k. Kerk. H. Maagd Maria, Spoellaan 1, zaterdag 19.30 u. avondmis, zondag H. Missen 8.45, 10, 11, 12 en 17 u.; H. I Laurentius, A. Verherentstraat 2, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 8. 9.15, 10.45, 12, 17.15 en 19 u. Ned. Herv. Kerk. De Vrijburcht, Vrij- burglaan' 2, 9.30 u. ds. A. Goudsmit- Aalbers, 19 u. ds. J. Bezemer; De Magneet, Ten Katestraat 19 u. jeugdkapel. Geref. Kerk. Morgensterkerk, Vrijburg- laan 2, 9.30 u. ds. A. van Leeuwen (H. Avondmaal Kindernevendienst), 17 u. C. Meijer (H. Avondmaal Nabetrach ting). Baptistengemeente IJmond, Maeten van Heemskerckstraat 41, 10 u. ds. G. van ’t Wout, 10 u. zondagsschool. UITGEEST R.-k. Kerk O.L. Vrouw v. Geboorte, Lan- gebuurt 37, zaterdag 19 u. avondmis, zon dag H. Missen 8, 9.30. 11.30 en 18 u.; aula Vrijburgschool, zaterdag 19.30 u. avond mis, zondag H. Mis 9.30 u. WIJK AAN ZEE R.-k. Kerk. H. Odulphus, Odulfusstraat, zaterdag 19.15 u. avondmis, zondag H. Missen 8, 10 en 11.30 u. Ned. Herv. Kerk, Julianaplein 10 u. ds. D. Verhoef. De storm stond toen recht op de kust «n kapitein Arnold Schröder zag geen kans meer zijn schip nog vrij van de verraderlijke zandbanken te sturen. De schoener strandde s zondagsmiddags om half twee op de Eierlandse Gronden nabij de zuidpunt van Vlieland. Op zijn SOS verlieten een roeireddingboot van Texel en de Brandaris „de veilige haven.” Na een tocht vol verschrikkingen be reikten de Texelse redders de „Liesbeth.” Do Brandaris evenwel had een dertig kilometer lange tocht voor de boeg, maar de dappere mannen schipper Steven Wiegman, Ferdinand Kies, Albert Tot en Rink Dijkstra, kozen vol vertrouwen zee, want hun schip had soortgelijke barre tochten al meer doorstaan. bij een door het ministerie georganiseerd spanvisserijproject in de Ierse Zee. Een werkgroep van het paritair comité, zo vertelde dr. Boelmans Kranenburg, probeert een programma op te stellen van punten, waarop de sociale voorwaarden voor de vissers van de EEG-landen zelfstandigen zowel als werknemers kunnen worden geharmoniseerd. Het gaat om het totale pakket, niet in de eerste plaats om de beloning. Een verge lijking over de situatie in de vijf landen lag ter tafel en zal basis zijn voor verdere besprekingen. Er zijn grote accentverschillen, vertelde dr. Boelmans Kranenburg. In hef Franse pakket van sociale voorwaarden bijvoor beeld is het pensioen belangrijker dan de beloningen. Nederlandse leden van het paritair co mité zijn van werkgeverskant dr. Boel mans Kranenburg en de heer A. L. S. Lockefeer, van werknemerszijde de heren J. Koningh (lid Tweede Kamer) en B. A. de Jonge. De ontvangst aan boord van het hospi taalkerkschip werd bij gewoond door enige leden van de vaste commissie voor de I visserij uit de Tweede Kamer. BEVERWIJK De noteringen van woensdag 20 oktober aan de groenteveiling Kennemerland waren: andijvie 11-28; bloemkool 20-72; bospeen 20-51; breekpeen 8-24; boerenkool 9-19; komkommer 35-69; knollen 10-31; prei 20-39; pronkbonen 95- 135; rode kool 18-27; snijbonen 165-310; sperciebonen 185-310; spitskool 10-19; sla 6-25; spinazie 6-60; tomaten 42-94; uien 8- 19; waspeen 13-32; witlof 85-155. Aan de bloemenveiling ’t Centrum gol den op woensdag 20 oktober de navolgende noteringen. Bloemen: anjer 20-48; anthu- rium 90-310; aster 38-72; chrysant 70-200; chrysant (jaarrond) 180-230; chrysant (per stuk) 28-75; fresia 90-310; gerbera 20-46; iris 120-300; lelie (per tak) 90-140; nerine 40-135; nerine cirspa 10-16; orchidee 40- 320; roos 20-55; roos (per tak) 16-30; baby- roos 12-30; tulp 18-35. Planten: achmea 600-780; begonia 140-300; cyclamen 140-560; poinsettia 160-270; fuchsia 60; hedera 65- 95; hibiscus 125; hertshoorn 120-320: ka- lanchoe 40-95; neprolepis 110; potchrysant 40-80; st. paulia 45-125; thunbergia 90; vriesia 120-320; vinca 60. Het zou te veel ruimte vergen ai vermeldenswaardige tochten met „Brandaris” hier weer te geven. Slechts enkele zullen we de vergetelheid ontruk ken. Van 20 op 21 december 1911 waren de redders bij een stormachtige wind en een hoge zee zeven uur in touw bij hun pogingen de negen opvarenden van de loodskotter „W 5” te halen. Na veel moei te gelukte het hun de mensen van het gestrande schip te krijgen. Van 13 op 14 november 1915 voer de reddingboot tijdens zwaar stormweer tweemaal uit. Pas op de tweede tocht gelukte het de in nood verkerende trawler „Nellie” in de branding te vinden. Elf vissers werden gered. De „Brandaris” redde van 1 op 2 april 1917 68 man van het op het Bornrif gestrande s.s. „Ceres” tijdens een harde Toen de secretaris van de Reddingmaat- schappij, de heer H. de Booy, naar aanlei ding van dat ongeluk Terschelling be zocht, sprak een loods hem aan en zei: „Uw werk is niet afgedaan, meneer, er moet een krachtige boot komen, een mo torreddingboot.” Er kwam een motorreddingboot. Met de Brandaris betrad Nederland als eerste land een nieuwe weg, die leidde naar krachtige, grote boten. Een voorbeeld dat spoedig door andere landen werd gevolgd. De stalen „wonderboot” werd gebouwd op de werf ,,’t Kromhout” in Amsterdam. Ze kreeg een waterverplaatsing van 38 ton en een snelheid van ruim 16 km per uur. De voortstuwingsinstallatie bestond uit een 75 pk petroleummotor, in die tijd een behoorlijk vermogen voor een boot van die afmetingen. De romp was ver deeld in zes waterdichte afdelingen. Tot de uitrusting van de „Brandaris I” be hoorden onder meer een zeiltuig en als nieuwste snufje een springnet. Onder de eerste schipper J. Cupido, heeft de „Brandaris” verscheidene moeilij ke en succesvolle tochten gemaakt. Cupi do’s opvolger Steven Wiegman, en ma troos Albert Tot, die later met de boot ook GETROUWD: R. V. Schuld-C. M. Jansen. Castricum, Heereweg 114; W. van der Plas-M. A. G. L. Prust, IJmuiden, Kennemerlaan 17; W. Bastmeijer-A. A. Sander, IJmuiden, Abe lenstraat 2; N. B. Heemskerk-T. Vlasveld, Haarlem, M. van Heemskerkstraat 44; R. Mester-J. M. van der Ham, Niedorp, Mar- grietlaan 50; C. J. de Heer-T. Remmers, IJmuiden, Piet Heinstraat 48: C. Bakker- A. Blok, IJmuiden, Kortenaerstraat 12; F. H. van Slooten-G. B. J. van Dijk, IJmui den, Julianakade 76; T. J. J. B. Wolters- H. C. van ’t Wout, Zaandam, Czarinastraat 13; E. Prins-A. Velthuijsen, IJmuiden, War menhovenstraat 59; P. L. Verkuijl-W. Goudswaard, Amsterdam, Ceintuurbaan 117-III; J. J. Dijkhuizen-I. J. M. Morcus, Castricum, Waijenburgh 33; F. Rentenaar- B. Zeeuw. Beverwijk, Heemskerkerweg 21. OVERLEDEN: A. Braai, 86 jr„ weduwe van D. Groene- veld, Hoofdstraat 77, Santpoort. Het comité, 28 man groot, bestaande uit I werkgevers- en werkenemersvertegen-1 woordigers uit de vijf vissende EEG-1 landen, heeft woensdag, donderdag en I vrijdag in ons land vergaderd en tevens I de Nederlandse visserij bekeken. Een vaartocht met „De Hoop” stond op het I programma, maar wegens weersomstan-1 digheden bleef men in de haven. Het sinds vorig jaar juni bestaande comité, zo zei het Nederlandse lid dr. H. I A. H, Boelmans Kranenburg, vindt coördi natie van de hulpverlening op zee wense- I lijk, maar kwam nog niet verder dan een advies. Verdere uitwerking moet nog ko men. Voor die hulpverlening heeft Nederland I zijn hospitaalkerkschip. dat zeelieden van iedere nationaliteit helpt. In België zorgt de marine er voor, maar als er bijvoor- I beeld NAVO-vlootoefeningen zijn, gaat dat toch moeilijk. Duitsland heeft vijf regeringsschepen, die gelijktijdig voor technische en medische hulp en voor biologisch onderzoek dienen, ze opereren vooral bij New-Foundland, Ijsland en Groenland, voor twee ervan is het biolo gisch onderzoek hoofdzaak. Frankrijk heeft alleen een hulpscheepje voor de tonijnvisserij. De voorzitter van de vereniging „Hospi taalkerkschip „De Hoop”, jhr. J. P. A. van Lennep, vertelde zijn Europese gasten, dat de bouw van het schip in 1964 drie miljoen gulden heeft gekost en dat de kosten per dag nu 5.000 bedragen. On danks de overheidssubsidie van één mil joen gulden per jaar sluit de exploitatie met een jaarlijks toenemend tekort en het bestuur zoekt dan ook geregeld naar we gen om de inkomsten te verhogen. Het schip heeft er dit jaar een neieuwe taak bij gekregen. Het begeleidde in het voorjaar veertig kotters die onder auspi ciën van het ministerie van Landbouw en Visserij in de Liverpool baai op zoek waren naar nieuwe visgronden voor de tongvisserij. De radiocommunicatie met de organisatie aan de wal was op het hospi taalkerkschip geconcentreerd en deze be geleiding heeft bijzonder tot het slagen van het project bijgedragen. In augustus en september assisteerde het schip weer llllö, AV/Ilvlcl^ II. IVIIoOUll O, èf.XcJ, XX CU X i H. Jozef, Laan der Nederlanden 68. zater- u.^avondmissen, zondag H. Missen 8, dag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30, 11.45 en 19 u.; St Jozefrustoord en Lommerlust, Peperstraat 17, zaterdag 18.30 u. voorbereiding op de zondag, zondag H. Missen 7.30 en 10 u.; Pius X-college, Büllerlaan 2, zaterdag 19.30 u. eucharis tieviering. Zondagsdienst r.k. parochies. Regina Caeli. Hilbersplein 1, Beverwijk, tel. 34889. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Kerk straat, 10 u. ds. J. Bezemer; De Opgang, Florastraat, 10 u. ds. G. van Schuppen (Viering H.' Avondmaal); Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 52, 9 u. ds. R. van ’t Lindenhout (Viering H. Avondmaal); Prinsesselaankerk, Prinsesselaan 10, 10 u. ds. W. Leerink. Geref. Kerk. Middelaarkerk, Moensplein 8, 9.30 u. ds. C. Meijer (Voorbereiding H. Avondmaal Kindernevendienst), 17 u. ds. A. van Leeuwen Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152, 10.30 u. dr. B. Wentsel (H. Avondmaal Kinderneven dienst), 17 u. dr. B. Wentsel (H. Avond maal Nabetrachting). Geref. Kerk (vrijgemaakt). Immanuel- kerk, Olieslagerslaan 20, 8.30 u. ds. J. Rijneveld (IJmuiden), 17 u. Leesdienst. Geref. Kerk (vrijgemaakt buiten ver band), Prinsesselaan 10. 8.30 u. ds. G. H. Boiten (van de Eglise Wallone in Haar lem), 14.45 u. ds. J. H. Veefkind (Krom menie). Vrije Ned. Hervormde Kerk, Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, 10 u. ds. J. M. D. van den Berg, 19 u. ds. H. van Niel; Bethlehem- kerk, Radanstraat, 10 en 19 u. ds. J. van den Berg; Jeugdkapel, 10 u. dienst. Gereformeerde Kerk, Ichthuskerk, Snel- liusstraat, 9.30 u. Jur. Visser (kinderne vendienst) en 17 u. ds. L. Dorst; Petra- kerk, Spaarnestraat, 9.30 u. ds. L. Dorst, 19 u. intrede ds. J. L. Bel. Baptistengemeente IJmond, J. P. Coen- straat, 10 u. L. J. Pasman, 19 u. ds. G. van t Wout; 10 u. ds. G. van t Wout; 10 u. zondagschool; 20.15 u jeugdbijeenkomst. Oud-Katholieke Kerk. Engelmundus- kerk Koningin Wilhelminakade, 8.30 u. vroegmis, 10 u. hoogmis, 18.30 u. zang- dienst; woensdag 9 u. misviering. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 u. ds. M. de Jong. Chr. Gereformeerde Kerk, Marconi straat, 10.30 u. en 17 u. ds. R. van Beek. Leger des Heils, Edisonstraat, heiligingssamenkomst; 19.30 u. kingssamenkomst, kapitein G. Wel. R.-k. Kerk, Gregoriuskerk, Kanaalstraat 8.30 en 10.45 uur; St. Petruskerk, Venus- straat 9.30 uur hoogmis; 12 uur jongeren mis. Gemeente Gods, Cultureel Centrum 10 uur kerkdienst. Geref. Kerk (vrijgemaakt), Rambonnet- laan 10 en 17 uur. ds. J. Rijneveld. IJMUIDEN-OOST Gereformeerde Kerk, Bethelkerk. Zee weg, 9.30 u. ds. P. C. Koster. Zeewegziekenhuis, Zeeweg, in kapel (no. 168) 9 u. ds. G. E. Bakker. Ver. Vrijzinnig Hervormden, ’t Braam bos, Zeeweg, 10.30 u. ds. S. Nijdam. Oud-Katholieke Kerk, Adelbertuskerk, Sparrenstraat, 10 u. hoogmis. R.-k. Kerk. H. Laurentius van Brindisi, Willemsbeekweg. 9.30 u. hoogmis; 10.45 u. jongerenmis, 12 en 18 u. Jehova’s Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, zondag 18.30 u. openbare lezing. Wachttorenstudie; vrijdag 19.30 u. theocratische school; 20.30 u. dienstverga- dering. Vergadering van Gelovigen, Gemeente lijk Vergaderlokaal. Abeelenstraat, 10 u. Breking des Broods. Onafhankel. Baptistengemeente, Abee lenstraat 1, 10 u. N. van ’t Hoenderdaal. Hervormde Gemeente, Goedeherd.erkerk, Velserduinweg, 10 u. ds. Joh. Brezet; Juli- anaschool 10 u. kinderdiensten. Pinkstergemeente, Velserduinweg. 10 u. D. P. Hartendorp, 15.30 u. doopdienst in de Baptistenkapel aan de J. P. Coenstraat in IJmuiden; 17.30 u. liefdemaaltijd; 27 Riemsdijklaan 1, 10 en 17 u. broeder L. P. Stroobach (Groningen). Evangelisch Lutherse Gemeente, ningstraat 119, zondag geen dienst. Pinkstergemeente BeverwijkHeems- 1 kerk. Verenigingsgebouw Meerestein, Par- mentierstraat hoek Plesmanweg, 10 u. de heer B. Hoekendijk (Putten). Chr. Geref. Kerk. Evangelisch Lutherse kerk, Koningstraat 119, 9 u. ds. R. van Beek, 14.30 u. ds. K. Boersma. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Gebouw Jeugd en Vreugd, Merwedestraat hoek Belgiëlaan, 10 en 17.15 u. kerkdien sten, 11.30 u. zondagsschool. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 62. 10 u. ds. H. Ludikinga. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4, 10 en 19.30 u. majoor A. T. Visser en kapitei- ne H. M. M. de Warm, 11.30 u. zondags school. Jehovah’s Getuigen. Speeltuingebouw De Snip, Geijsendorfferlaan, zondag 18.30 u. openbare lezing: „Uw leven hangt af van uw houding ten opzichte van Gods soevereiniteit”, 19.30 u. wachttorenstudie; dinsdag 26 oktober 19.15 u. theocratische school, 20.15 u. dienstvergadering. BAKKUM R.-k. Kerk. O.L. Vrouw Hemelvaart, Brederodestraat, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 8, 9 30 en 11 u. CASTRICUM R.-k. Kerk. H Pancratius, Dorpsstraat, zaterdag 18 en 19 u. avondmissen, zondag H. Missen 7.30, 9, 10.45, 12 en 18 u,; Bethlehemkerk, Piet Heinlaan, zaterdag 18 noordooster en zware sneeuwbuien. Dit is het grootste aantal geredden dat ooit in één keer aan land werd gebracht. Een der laatste tochten die de „Branda ris” volbracht was geen reddingtocht. Op 12 april 1921 kreeg schipper Cupido op dracht het stoffelijk overschot van de op een reddingtoaht verdronken en op Ter schelling aangespoelde schipper Dubblinga van Schiermonnikoog naar zijn eiland te rug te brengen. Aan boord waren ook Wiegman, Tot en Kies, wie zes maanden later hetzelfde lot zou treffen. Cupido, die de eretitel „reus gronden” had verworven wegens de vele succes volle tochten, moest zeer tot zijn spijt het roer daarna overgeven aan Ste ven Wiegman, omdat hij steeds slechter ging zien. Wiegmans eerste tocht als schipper is ook zijn laatste geworden. Kapitein Schröder van de gestrande „Liesbeth,” het doel van de „Brandaris,” schrijft nog trouw elk jaar op 23 oktober een brief aan de Reddingmaatschappij. In 1960 schreef hij: „Ik weet ook vandaag nog precies wat schipper Maarten Boon van de roeireddingboot van De Cocksdorp destijds zei, toen ik hem vroeg hoe het mogelijk was dat hij en zijn mannen ons in dié zware storm van boord haalden. Hij zei: „Wel kapitein, er zijn veel sche pen, maar er is maar één leven.” Adventskerk (Prov. Ziekenhuis) 19 u. ds. K. J. F. Keuning. Chr. Gereformeerde Kerk, Pnielkerk, Pastorieweg, 10 u. ds. K. Boersma; 17 u. ds. J. C. Maris. Gereformeerde Kerk, Burgem. Ensche délaan hoek Fr. Netscherlaan, 10 u. ds. F. Strikwerda, met medewerking van het Bejaardenkoor IJmuiden; 17 u. ds. F. Strikwerda. Volle Evangelie Gemeente, gebouw Cu- sa, Hoofdstraat 133, Santpoort-Noord, 10 u. J. J. Bronsveld, met gelijktijdig een kindersamenkomst en oppasdienst; 19.30 u. ds. J. E. van de Brink. R.-k. Kerk, O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand, 8, 9.30 en 11.30 u. VELSEN-ZUID Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, Kerkplein, 9 u. morgengebed en 10 u. familiedienst, ds. E. Bakker. VELSEN-NOORD R.-k. Kerk. H. Joseph. Wijkerstraatweg 55, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30 en 12 u. Ned. Herv. Kerk. Noorderkerk, Stra- tiingsplantsoen, 10 u. A. J. v. d. Linden. BEVERWIJK R.-k. Kerk. H. Agatha. Breestraat 101, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 8.30, 10, 11.30 en 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad. Arendsweg 57, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30 en 19 u.; Regina Caeli, Hilbersplein 1, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 10, 11.45 en 19.30 u.; Twaalf Apostelen, Van Riemsdijklaan 132, zaterdag 19 u. avond mis, zondag H. Missen 8, 9.15, 11 en 17 u.; Met het verstrijken van de tijd werd men op Terschelling steeds ongeruster, vooral nadat bekend was geworden dat de zeelieden van de Liesbeth door de Texelse boot waren gered. Tallozen stonden uren lang over de woeste zee te staren in de boot te ontdekken, anderen samen bij het postkantoor, wachtend op een bericht dat een eind zou maken aan de onzekerheid. De nacht kwam, de storm loeide onverminderd voort, maar de reddingboot was weg en bleef weg. De ouders, vrouwen en kinde ren van de opvarenden wachtten in de nachtelijke uren, met de angst in het hart. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Michael-M, Dagenham; Senority, Londen; Störo, Delfzijl; Baltique, Oslo; Amstelstroom, Hull; Olive, Goo- le; Zaanstroom, Felixtowe; Rijnstroom, Shore ham; Maron, Antwerpen; Sam Ratulangua, Lou- rence-Marcus; Pial, Perth; Tomes, Willemsha- ven, IJmuiden; Osterland, Stettin; Wilmington, Gdynia; Penelope Everard, Liverpool; Winjona, Rotterdam; Stephan-J, Kotka: Anco Swift, Ka rachi; Dmitryi, Zhloba, Tuapse; Otto Leonard, Lulea, IJmuiden; IJseiehaven, Groningen, U- muiden; Memel, Dagenham; Tor Mecia, Goten borg; Labotas, Rotterdam. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Wapello, Antwerpen; Tor Scandia, Immingham; Muske tier, Limerick; Slovaks, Hamburg; Bonaire, Cork; Frits Tyssen, Liberia; Pamir, Colchester; Bodü Schmidt. Poole; Essi Kristinet, Seven-Is land, IJmuiden; Deneb, Oslo; Frans Held, Lulea; --- -- - - - Neptunus, Curacao. oktober (woensdag) 20 u. B. M. Piet. Zaterdag aangekomen In IJmuiden: M. I. imrvirTTTt Transporter, Rouaan; Meteoor, R’dam; Minch- irrvir.nvis bank, Buenos Aires; Elisa Johanna, Leningrad; Comeron, Antwerpen, IJmuiden. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Maron, Malta; Tomes, Bilbao, Y; Masterman, Cont Plat, Y; Tradesman, Cont Plat, Y; Superman, Cont Plat, Y: Michael Gerling, Cont Plat, Y; Hal- cience, Selby; Victis Isle, Colchester: Heaterga te, Leith. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.)

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7