Verwijt Telstar-spelers: Geels gelijk met Kowalik RAB MAAKTE ELFTAL DEZE WEEK NERVEUS Blikgooier in Veisen Feijenoord kon het op zijn sloffen af Ajax bij vlagen briljant Ontoelaatbaar Zwitser Jo Siffert gruwelijk verongelukt Hughes: „Wat een lieve wedstrijd” i’ Sb Ere-divisie Verlies Dynamo in cijfers 11 MAANDAG 25 OKTOBER 1971 bezien 1 - (Van onze sportredactie) EF Tientallen bierblikjes bleven er gis teren in de wedstrijd TelstarFC Utrecht langs het veld achter. Een jeugdige toeschouwer werd door één van de projectielen aan het hoofd getroffen. Programma TelstarVitesse, AMSTERDAM Eigenlijk was het wel zo aardig dat Ajax alleen al in het eerste kwartier zoveel uitstekende mo gelijkheden (ondermeer door de ook aanvallend sterke Neeskens en Kei zer) liet liggen dat de stand nog steeds 1-0 aanwees. Hierdoor waren de Am sterdammers genoodzaakt om ook na die openingstreffer via Keizer be landde de bal bij Cruyff die het hoofd van de opgekomen Huishoff kon berei ken door te blijven voetballen tegen een Go Ahead dat daarvoor alle gele genheid bood. Het werd daarom in de eerste helft een bij vlagen briljante vertoning met een Ajax waarin aanvallend Cruyff en Keizer excelleerden dat de De- Maiwald op weg naar het eerste doel punt van Feijenoord. 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 1(1 10 10 10 9 7 7 5 4 5 5 4 5 2 3 3 3 1 1 1 0 1 0 0 2 1 1 3 4 3 5 3 4 5 5 4 5 6 7 8 1 3 1 4 5 2 1 3 0 5 3 2 2 5 4 3 3 1 19 17 15 14 13 12 11 11 10 9 9 8 8 7 6 5 3 3 dig het hoofd boog. Halverwege had de Happel-formatie de zaak al in kannen en kruiken. Matthias Maiwald en Lex Schoenmaker hadden ieder een treffer laten aantekenen. Volendam restte in die tweede helft niets anders dan ver moeiend gesjouw, inspannend gedraaf achter een bal die toch altijd in Feije- noord-bezit bleef. DEN HAAG Door zijn doelpunt in de wedstrijd tegen Ajax (strafschop) heeft Ruud Geels (Go Ahead Eagles) zich bij de Spartaan Janusz Kowalik gevoegd aan de kop van de topscorers- lijst. Ook de achtervolgers Lex Schoen maker (Feijenoord) en Johan Devrindt (PSV) scoorden één keer. Na de zondag gespeelde wedstrijden ziet de lijst er als volgt uit: 1. Janusz Kowalik (Sparta) en Ruud Geels (Go Ahead Eagles) 10, 3. Lex Schoenmaker (Feijenoord) 9, 4. Johan Devrindt (PSV) 8 punten. Wie had gedacht dat Go Ahead na een half uur met dit toch niet zo VELSEN Ook Telstar heeft nu zjjn „bierblikincident”. Kort na de wed strijd van gistermiddag tegen FC Utrecht werd een jeugdige toeschouwer op het Sportpark Schoonenberg achter het oor getroffen door een bierblik. Na behandeling in een van de kleedkamers op het complex kon de jongen naar huis. H(j was overigens niet de enige die na de match eerste hulp nodig had. Er volgden maar liefst drie toeschouwers die in vechtpartijen min of meer lichte verwondingen opglopen hadden. Ook zjj konden na ver bonden te zijn naar huis. FC UtrechtVolendam, FeijenoordFC Den Bosch, MVVAjax, Go Ahead EaglesFC Twente, DWSFC Den Haag, NECSparta. PSVExcelsior, NAC—FC Groningen. 21- 2 18- 3 18- 9 10- 4 26-12 16-10 11- 10 8-10 10- 13 11- 16 7-14 15- 9 16- 16 12- 16 4-10 4-16 4-19 4-26 CONSTANTA Dynamo Boekarest, tegenstander van Fejjenoord in het Europa-cuptoernooi, heeft gisteren in Constanta met 0-1 verloren van Farul. Rode Ster Belgrado, tegenstander van Sparta in het EC H-toemooi, heeft de koppositie in de Joegoslavische eerste divisie overgenomen van Zelezjnicar Serajewo. Zelezjnicar verloor op eigen veld van Vardar Skoplje en Rode Ster won de derby van Partizan met 1-0. Olympique Marseille, tegenstander van Ajax, verloor in een thuiswedstrijd met 2-3 van St. Etienne. Het winnende doelpunt werd twee minuten voor tijd gemaakt. Woedende Marseillaanse sup porters wilden na afloop de scheids rechter te lijf. Begrijpelijk dat Volendam na die 0-2 ruststand zo snel het hoofd in de schoot legde. Feijenoord tikte en liep voorts te bekomen van de vermoeienis sen in Roemenië. Met Jan Boskamp en zonder Wim van Hanegem op het mid denveld. Happel: „Van Hanegem heeft een lichte blessure. Ik wilde geen risi co’s nemen.” Het was al met al een bijster onaantrekkelijke vertoning in die tweede helft, waarbij alleen Henk We- ry weer zeer sterk spelend nog voor enig vermaak zorgde door (in de 78ste minuut) doelman Van Straaten de bal door de benen te schuiven. Dat was 0-3. Maar in feite was die derde treffer alleen een aardige bijkomstig heid. De klappen vielen voor rust. Mat thias Maiwald knalde na ruim een half uur een voorzet van Wim Jansen ach ter Van Straaten (0-1) en Lex Schoen maker aanvankelijk in de spits ten koste van middenvelder J an Bos kamp tekende voor nummer twee kort voor rust. Dat bleek ook wel. Nog voordat Corver voor rust kon fluiten zag Cruyff één van zijn vele rushes waarbij drie, vier gepasseerde Go Ahe- ad-verdedigers niet tot de uitzonderin gen behoorde bekroond toen Arie Haan uit de verlengde pass Van Zoghel voor de derde keer kon passeren. De tweede helft was een stuk minder attractief. Ajax hoefde niet zo erg meer en dat had onmiddellijk reper cussies met betrekking tot het flitsende voetbal uit de eerste helft. Kovacs kon nu ook zijn belofte inlossen om Wim Suurbier een halve wedstrijd te laten spelen. Swart had de arena verlaten, maar de Roemeen had wellicht beter Van Dijk die wel hard werkte, maar dat was zo ongeveer wel de enige verdienste van de Ajacied kunnen vervangen, die ook tegen een Go Ahead, dat tenslotte veel mogelijkheden bood, weer niet op scherp stond. Het begon allemaal een beetje mat te wor den. Hughes: „Ik had wel opdracht gegeven om het wat rustiger te doen, maar niet op deze manier”. BRANDS HATCH. De 34-jari- ge Zwitserse Formule-I coureur Jo Siffert is gistermiddag op gruwelij ke wijze op het circuit van Brands Hatch in Engeland verongelukt. Het ongeluk gebeurde in de zestiende ronde van de wedstrijd, die werd gehouden naar aanleiding van het feit dat Jackie Stewart die ook meereed opnieuw wereldkampi oen was geworden. Wat er precies gebeurde is nog niet officieel gere construeerd maar John Surtees, die achter hem reed verklaarde: „Vol gens mij is zijn versnellingsbak uit elkaar gesprongen. Een stuk van Sifferts wagen, ik geloof de achter as, kwam voor mij op de baan terecht.” Het is in ieder geval zeker dat Sifferts wagen, die achter de Lotus van de Braziliaan Emerson Fittipal di, de Tyrell-Ford van Jackie Ste wart en de tweede BRM-rijder Pe ter Gethin lag, van de baan raakte en daarna onmiddellijk vlam vatte. De ongelukkige Zwitser was alle brandweerlieden ten spijt volko men kansloos en is levend verbrand als hij tijdens de crash niet op slag dood is geweest. Dit was wel de obligate verklaring maar dat is tenslotte niet zeker. De race die niet meetelde voor het wereldkam pioenschap werd onmiddellijk gestaakt. Siffert, die eerder dit jaar de Oostenrijkse Grand Prix won, zesde in Zandvoort werd en de vierde plaats in het wereldkampioenschap bezette, is de tweede Grand Prix- coureur die dit jaar is verongelukt. Eerder verongelukte de Mexicaan Pedro Rodriguez tijdens een sport wagenrace in West-Duitsland. Dat Sifferts dood te wijten is aan een mechanische fout lijkt het (Van onze sportredactie) VELSEN Telstar, dit seizoen dè belofte van het eerste uur, ver keert in een uiterst precaire im passe Na de debaculeuze neder laag tegen Go Ahead, de korte op leving tegen MW en vorige week het slechte tegenspel in de Rotter damse Kuip tegen Feijenoord, werd gisteren voor 8.000 toeschou wers (waaronder enkele duizenden Utrechters) ondubbelzinnig beves tigd dat er dit jaar voor de Velse- naren toch weer niet meer in zal zitten dan een plaats aan de staart van de middenmoot. Weliswaar was het spel van de Utrechters, op de laatste twintig minuten na, niet veel heter dan het Velsense pa troon. maar de ploeg van trainer Bert Jacobs kwam dan ook niet naar Velsen met de bedoeling om het publiek met hogeschoolvoetbal te verrassen. Jacobs: „Wij gaan er vanuit dat Telstar hier voor de propaganda moet zorgen. Vorig jaar speelden we op Schoonenberg een mooie wedstrijd, dat kostte ons wel twee punten. Nu was het mis schien minder leuk, maar we win nen wel”. Volendam kon dit Feijenoord met de beste wil van de wereld niet van winst afhouden. Maar heel zelden, alleen voor rust, kon Volendam werkelijk gevaarlijk worden. Meestal was dat het werk van rechtsback Dick de Boer die ondernemend kon opkomen. Billy Bond was de aangewezen man om het werk af te maken, maar behoudens een doorbraak in de 25ste minuut, toen Dick Schneider een harde tackle nodig had binnen het strafschopgebied (geen penalty, volgens arbiter Beek) bleef het erg rustig rond Treytel. Feijenoord deed wat het wilde en toen Maiwald na een half uur had raak geschoten, werd steeds duidelijker dat de inzet van Volendam het klasseverschil niet kon compenseren. Vijf minuten nadien kwam de tweede voltreffer, van Schoenmaker. Het was het begin van het einde voor Volendam. Feijenoords oefenmeester Ernst Happel tenslotte: „Wij hebben het hier nog nooit zo gemakkelijk gehad. Onze doelpunten vielen ook precies op de goede momen ten.” VOLENDAM De t(jd is voorbij, dat Feijenoord het bestond van Volen dam te verliezen. De Rotterdammers onderwierpen zondag in het palingdorp de plaatselijke voetbalclub met dat soepele gemak waarmee de speaker aldaar, de onvolprezen Pé Mühren, het voetbalvolk pleegt toe te spreken. Feij enoords overmacht, uitgedrukt in een 0-3 score, was zó overweldigend dat Volendam lang voor het eind ootmoe- ventenaren alle kanten uit stuurde. Toch gebeurde er iets merkwaardigs. Na een half uur hield Ruud Krol Van Marwijk waar hij toch al de groot ste moeite mee had vast die de bal over schoot. Het was voor arbiter Cor ver (vervanger voor de zieke Boo- gaerts) aanleiding de bal op de stip te leggen. Èen beslissing die in de ogen van de Ajacieden erg aanvechtbaar was. Swart: „Als hij fluit en hij legt de bal op de stip dan zal er niemand van ons protesteren. Corver nam die beslissing pas toen de bal in het pu bliek lag. Daarover hebben wij ons erg kwaad gemaakt”. Ruud Geels had geen ‘probleem om Sies Wever (die Heinz Stuy met enkele goede reddingen voortreffelijk verving) met een schijn beweging kansloos te laten 1-1. Grote voetbalvedetten hebben via de TV een enorme invloed op miljoenen voetballers over de hele wereld. Veel jonge mensen worden door de verrich tingen van de grote sterren geïnspi reerd en gaan zelf actief aan voetbal doen. Een ander gevolg van de TV- cultus: men gaat overal harder spelen. Maar niet alleen de voetballers in een belangrijke wedstrijd hebben invloed op het miljoenenpubliek, ook de toe schouwers rond het veld kunnen wor den nagevolgd. Helaas is Jat de laatste tijd niet zo positief uitgepakt. Sinds een dolgedraaide toeschouwer vorig seizoen een grensrechter bij de wed strijd PSVReal Madrid met een bier blikje knock out gooide, een daad waar miljoenen kijkers via de televisie ge tuige van waren, dreigt het werpen van dergelijke projectielen een kwalijk modeverschijnsel te worden. Zeer actu eel zijn de worpen die woensdag de Italiaan Boninsegna en PSV-doelman Van Beveren velden. De verstrekkende gevolgen van deze ontoelaatbare rage kwamen gisteren reeds op het Velsense Sportpark Schoonenberg aan het licht. Kort na de wedstrijd gooiden de toe schouwers tientallen bierblikjes van de tribunes. Eén daarvan raakte een jon getje achter het oor. Gelukkig kon hij na een eenvoudige behandeling naar huis. Maar voor hetzelfde geld had de jongen ernstig gewond kunnen zijn. Door dit incident is men ook in Velsen met de neus op de harde feiten ge drukt. In de praktijk is reeds gebleken dat de stadiondirecties en clubbesturen onmogelijk kunnen voorkomen dat on verantwoordelijke figuren op de velden komen. En zelfs al zou men de ver koop van bierblikjes op de terreinen verbieden, in navolging van Feijenoord, dat de toeschouwers bier uit plastic laat drinken, dan heeft men nog niet de zekerheid dat hysterische toeschouwers niet met allerlei andere voorwerpen gaan gooien om hun misnoegen ken baar te maken. Er moet streng tegen opgetreden worden. Goedwillende toe schouwers (gelukkig nog altijd de grootste groep) kunnen politie of sup poosten een goede dienst bewijzen door de fanaten uit te leveren. Dat men een voetbalwedstrijd gebruikt om de agres sie te ventileren is normaal, maar re gelrechte aanslagen rond het voetbal veld zijn ten enen male ontoelaatbaar. meest waarschijnlijk want hij was één van de meer ervaren (hij stapte in 1962 voor het eerst in een For- mule-I wagen) Grand Prix-cou- reurs, die niet als een „wilde rijder” te boek stond. De Zwitser begon zijn loopbaan als motorcoureur. In 1961 reed hij zijn eerste autorace. Zijn grootste successen heeft hij geboekt als sportwagenrijder. In 1969 won één van ’s werelds beste coureurs voor Porsche zes wedstrij den voor het wereldkampioenschap merken. Dit jaar zegevierde hij in de 1000 kilometer van Buenos Aires. Siffert ging dit seizoen over naar de Engelse BRM-stal, die na Rodriguez nu ook zijn tweede coryfee wreed heeft verloren. Het was voor de Utrechters vooral in de eerste helft niet noodzakelijk dat er gescoord werd. „Telstar mocht ko men. We namen aan dat de ploeg onrustig zou worden als de doelpunten uitbleven. Mijn spelers zijn nu zover dat ze precies aanvoelen wanneer het zover is”, aldus Bert Jacobs. De Velsenaren verleenden de Utrechtse oefenmeester zelfs meer me dewerking dan hij verwacht had. De mannen van Rab werden niet alleen volgens de verwachting met het ver strijken van de tijd nerveuzer (de spe- lersverwisselingen, Manders op de plaats van Fens en Driessen voor De Wit, waardoor André het laatste kwar tier naar voren kon, droegen daar zeker toe bij), zij verzuimden tevens gebruik te maken van de mogelijkhe den die het zwak gestarte Utrecht bood. Mede beïnvloed door een straffe mandekking verzandde het spel in de eerste helft in een oneindige serie per soonlijke duels, waardoor iedere lijn in het spel aan beide kanten ontbrak. Dat de Utrechters zich volgens plan in de laatste twintig minuten enigszins uit de donkere put wisten te werken, om door doelpunten van een vrijstaan de Marco Cabo en John Steen Olsen (tien minuten voor tijd) aan een ver diende overwinning te komen, beteken de voor de Velsense semiprofs een morele nekslag. Monne de Wit, min stens voor één wedstrijd uitgeschakeld door een enkelblessure, opgelopen bij een grove charge van Ed van Stijn, was dicht bij de oorzaak toen hij stelde: „Het middenveld sloot niet aan. Er was steeds een groot gat tussen de linies. Vorig jaar ging dat beter, toen wonnen we dan ook met 3-0 van Utrecht”. De offensieve druk van Telstar waarop heel FC Utrecht in de eerste fase van de strijd gerekend had bleef uit omdat de middenlinie, in de rug gesteund door de laatste lijn, de spitsen Monne de Wit en Ko Stout niet met acceptabele voorzetten kon bedienen; zoals bekend bij Telstar de enige mo gelijkheid om tot een doelpunt te ko men. Jan Rab trachtte daar enige ver andering in te brengen door Ton Fens in de rust te vervangen door Ronald Manders. Ook Manders kon echter geen opluchting brengen. In de 26ste minuut was een misverstand tussen Manders en André er oorzaak van dat Cabo de score uit een voorzet van Leo van Veen kon openen. Dezelfde Van Veen had tien minuten later een voornaam aandeel in het tweede doelpunt, toen hij John Steen Olsen op maat bediende. Paul van Egmond kon niet verhinderen dat de Deen aan een lange solo begon, waar mee hij de Velsense aanvoerder er ruim uitsprintte. Het argument dat hij de gevaarlijke Deen zonder meer neer had moeten leggen, wees Van Egmond van de hand. „Had ik dan een schop moeten geven? Daarvoor zou ik drie meter te kort gekomen zijn. Olsen stond al twee meter voor me toen hij aan zijn sprint begon”, aldus Van Eg mond. Al deze tegenvallers droegen er toe bij dat de stemming onder de spelers na afloop tot ver onder het nulpunt daalde. Kritiek was er voornamelijk op de wijze waarop trainer Jan Rab de spelers na de nederlaag van vorige week tegen Feijenoord had opgevan gen. Fens: „Ik moet toegeven dat we in Rotterdam niet al te best speelden. Maar als je de zaak reëel ziet dan is een 2-0 nederlaag toch nog niet zo slecht. Daar hoef je toch niet de hele week op blijven hameren”. En Jaap Zwaan, die van scheidsrechter Boosten zijn tweede boeking kreeg omdat hij Bonsink te rugtrok: „Door al dat gepraat over onze wedstrijd tegen Feijenoord begon ik vanmiddag als een debutant zo ner veus aan de wedstrijd tegen Utrecht”. Jan Rab had zelf niet het idee dat zijn praatjes een negatieve invloed op de spelers hadden gehad („Vandaag was het geen kwestie van niet willen maar niet kunnen”), wat niet weg neemt dat er in Telstars keurkorps grote ontevredenheid heerst. De teleur stellende resultaten van de laatste we ken zijn daar natuurlijk niet vreemd aan. Het is duidelijk dat er binnenkort een flinke opkikker moet komen wil Telstar niet weer naar de rode streep zakken. „We hebben een nieuwe im puls nodig”, opperde Hans Driessen, „misschien dat een overwinning met 3, 4-0 op Vitesse ons volgende week wat moed kan geven”. Ajax kon hierdoor betrekkelijk een voudig op 4-1 komen. Neeskens werd beloond voor het constant op het goede moment opduiken in de aanval. Cruyff, die opnieuw een zwerm aan verdedi gers aan zich bond, speelde de bal in het gat waarna Neeskens weinig moei te had om Van Zoghel (die in de slotfase pijn in zijn nek kreeg, maar niet meer vervangen kon worden om dat Hughes Beek voor Verdonk en De Winkel voor Smid al zijn wissel spelers had verbruikt) voor de vierde en laatste keer te passeren. Suurbier die een goede indruk achterliet kon de rest, van de tijd benutten om het noodzakelijke wedstrijdritme weer wat op peil te brengen, terwijl Ajax zich verder beperkte tot het uitspelen van de negentig minuten. Voor Hughes nog reden om op te merken: „Er is bij ons niemand moe geworden, behalve de slechte uitgangsresultaat wel een wat behoudender concept zou gaan spelen kwam bedrogen uit. Het geïrriteerde Ajax begon onmiddellijk een aantal wervelende combinaties, die erin resul teerden dat opnieuw Keizer slechts vijf minuten na de gelijkmaker een solo ondernam die de licht geblesseerde Huishoff met een tweede doelpunt mocht afsluiten. Een treffer waar niets op aan te merken viel en die gezien het schitterende voetbal van Ajax de juiste verhouding nog maar summier weer gaf maar waarom bleef Go Ahead zo voetballen? Had het niet door dat een aanvallend concept met een verdediging waarin de mandekking niet consequent werd toegepast in de Meer een meer dan riskante zaak was? Hughes daarover: „Het is onbegrijpe lijk. Zoiets als vanmiddag heb ik nog nooit gezien. Wat een lieve wedstrijd. Het leek wel of Go Ahead bij Ajax op verjaarsvisite kwam. Zo moet je hier natuurlijk nooit voetballen”. TelstarFC Utrecht 0-2, Volendam Feijenoord 0-3, FC Den BoschMW 2-3, Ajax—Go Ahead Eagles 4-1, FC Twente DWS 0-0, FC Den Haag—NEC 4-0, Sparta—PSV 1-1, Excelsior—NAC 1-1, Vi tesseFC Groningen 1-2. Stand: Feijenoord Ajax FC Den Haag FC Twente Sparta FC Utrecht MW DWS NEC NAC Telstar PSV Go Ahead Eagles FC Groningen Excelsior Volendam FC Den Bosch Vitesse

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11