t IRA zegt dood van burgers te zullen wreken TOESTAND IN NOORD-IERLAND WORDT STEEDS GEVAARLIJKER Landelijke in Zuid-Afrika Belangrijk gesprek in Parijs n razzia’s komje_l vanavond? ■d India Pakistan - China Verklaring Kennedy zet veel kwaad bloed Frans centrum tegen Servan Schreiber achtergrond zegt „ja” lp POLITIE DOET INVALLEN de Bijenkorf L Wervelstorm maakt slachtoffers in Zuid-Vietnam 2 3 MAANDAG 25 OKTOBER 1971 Ond oorziekte lijk Geen wapens N irlijk dat uw ogen groter en mooier. Er zijn twéé soorten Color Lashes: ’Starry’ en Tassel’. Jim Engle adviseert welke het meest voor uw ogen doen. II kunt hem raadplegen: deze week in de Bijenkorf Amsterdam, parterre. m in kken ie te aties. Color Lashes van Revlon inclusief automatic applicator I 19.95 per paar Revlon’s nieuwste wimpers in levende kleuren: groen, blauw, aubergine/bruin. Met een klein, handiginstrumentje om ze snel le kunnen aan brengen. Üe kleuren harmo niëren met uw oogschaduw en eyeliner. Ze maken PARIJS (Reuter en AP) Het streven van Moskou naar een Europese veiligheidsconferentie zal vermoedelijk hoofdonderwerp zijn van de be sprekingen die de Franse president Pompidou en de Russische partij leider Breznjev de komende week in de Franse hoofdstad zullen houden. Breznjev, die zijn eerste bezoek aan het Westen brengt sinds hij in 1964 het leiderschap van de partij op zich nam, is naar verwachting hoopvol gestemd enige knopen te kunnen ontwarren in de Europese politieke situatie van dit moment. ADVERTENTIE ***nM*<Mn^^V*n*****VV**,MVVV^^ t een atou- verte- ikst in at een worden maar suitga- iewden t komt ngende :t han en de wor- ewezen n wor den als rkt, het Neder- tield en sje uit offelijk erleden lesheim et kind De invallen werden gisteren uitgevoerd door teams van drie man van de veilig heidspolitie die gewapend waren met vol machten gebaseerd op de wet tot het uitroeien van terrorisme en het onder drukken van communistische activiteiten. Ze vonden allen plaats tussen 04.00 en 05.00 uur in de ochtend en waren gericht tegen woningen van studenten en kerke lijke leiders, hoogleraren, journalisten en vooraanstaande personen in Johannesburg en Kaapstad en vijf andere steden in het gebied van de oostkust Durban, Pieter maritzburg, Port Elizabeth, Grahamstown en East London. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN In het eindeloze drama van Ulster volgt de ene verschrikke lijke gebeurtenis op de andere. Nadat Britse militairen gedurende het weekeind in Belfast twee vrouwen hadden doodgeschoten, ondergingen drie jongemannen die in het stadje Newry op roof uit waren, hetzelfde lot met als gevolg een tot het uiterste verhoogde spanning en een nieuwe dub bele controverse. Frankrijk is al een stap verder ge gaan dan andere westerse landen bij het normaliseren van de betrekkingen met Oost-Duitsland. De toekomst van dit land zal een belangrijk discussie punt zijn bij elke veiligheidsconferen tie. Eerder deze maand zijn Oostduitse autoriteiten en Franse parlementariërs overeengekomen elkaar regelmatig te Later verklaarde de bestuurder, een 31- jarige werkloze vrachtautochaufffeur, dat er geen wapens in de auto waren. Hij beschuldigde het leger ervan de vrouwen wreed te hebben vermoord. Hij gaf toe dat hij niet bepaald nuchter was toen het incident gebeurde. Hij zei dat hij en de beide zusters van een feestje kwamen, dat tot vier uur in de ochtend had geduurd. De aan burgeroorlog grenzende onregel matigheden in Ierland worden voor de De centristen keurden met algemene stemmen een slotresolutie goed met een pleidooi voor onmiddellijke besprekingen met de leiders van andere politieke partij en „die het eens zijn over de algemene richtingen van een gezamenlijke politieke strijd”. Mirjam morgen an haar en flat let kind op de ima zij In Durban werd de 24-jarige student David Davis garresteerd. Tevens werden enkele documenten uit zijn huis meegeno men. De reden voor de arrestatie was vanochtend nog niet bekend en niemand kreeg toestemming Davis te bezoeken. Ge neraal Joubert, hoofd van de Zuidafri- kaanse politie, zei de opdracht tot het invallen te hebben gegeven op grond van bepaalde inlichtingen. Een groot aantal mensen was volgens hem ondervraagd en het onderzoek werd nog voortgezet. ver- sselse rieuze s en dderd kende :anaal ongen boeid. m bij ;etrof- as bij onder neden. >nver- ertka- Daarmee zeiden de centristen „ja” tegen Jean-Jacques Servan Schreiber, die een week tevoren tot voorzitter van de radi- caal-socialistische partij werd gekozen en die een grote „hervormingsbeweging” be pleit. se be- wikke- lit een stituut in op- e Ont- :r een lerlan- ct. van willen tegen- dhaafd ior. Via verschillende commentaren in de pers over het bezoek van Breznjev aan Parijs, heeft Moskou al duidelijk ge maakt te hopen op nieuwe initiatieven die de voorbereidingen voor de veilig- heidsconferentie moeten bespoedigen. Het plan heeft nieuw bloed gekregen toen de westelijke geallieerden en de Sovjet-Unie in september een overeen komst bereikten over de status van Berlijn. Frankrijk staat positief tegen over het Russische voorstel en een van de verwachtingen in Parijs is dat Breznjev president Pompidou zal re- cruteren het plan warm te maken bij de landen van de Europese gemeen schap en bij Engeland. JOHANNESBURG (Reuter). In de tweede grote landelijke actie van dit jaar heeft de Zuidafrikaanse politie dit week einde geljjktjjdig invallen gedaan in hui zen van meer dan honderd personen in zeven steden. Op 25 februari van dit jaar ondernam de Zuidafrikaanse politie eenzelfde uitge breide actie tegen half-religieuze, religieu ze en studentenverenigingen in het kader van het onderzoek in het proces tegen Gonville Ffrench-Baytagh, de Anglicaanse deken van Johannesburg. Een groot aan tal documenten en financiële gegevens werd in beslaggenomen in Johannesburg, Durban, Kaapstad en Port Elizabeth. De uitspraak in het proces tegen de deken wordt 1 november verwacht. Het is een feit dat India nooit enthousi ast geweest is over de toevoeging bij de verdeling van het voormalige Brits-Indië van het dichtbevolkte en geografisch op India aangewezen Oost-Pakistan aan Pa kistan, vooral ook omdat de Bengaalse bevolking religieus en mentaal meer naar India dan naar West-Pakistan neigde. De aanwezigheid van bijna tien miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan op Indi- 'VVVVVVWVVVVWVWVVWVWtM'VVMVVMWVVVtn'UVVVWVVVVVVVWVVVWVVVVVVVWWWVVVWVVVWVWVMWMWMWMVWn De twee vrouwen die zaterdag door Engelse soldaten werden doodge schoten. Boven mevrouw Mary Mee han, onder mejuffrouw Dorothey Ma guire. Die strijd moet bovenal worden gevoerd tegen de gaullistische partij, die volgens het Democratisch Centrum Frankrijk een „halsband” omlegt die het economische en sociale leven verstikt. ontmoeten om te spreken over douane regelingen. soepeler visa-behandelingen en luchtrvaartrechten. President Pompi dou laveert echter vrij voorzichtig om over de kwestie Oost-Duitsland toch vooral maar niet bondskanselier Willy Brandt tegen zich in het harnas te jagen en het is daarom moeilijk te vóórspellen hoever hij met de ideeën van Breznjev zal meegaan. De betrek kingen tussen Parijs en Moskou zijn bijzonder goed sinds wijlen generaal De Gaulle in het begin van de jaren zestig de politieke onafhankelijkheid van Frankrijk ging proclameren en vriendschappelijke samenwerking zocht met de Russen. Dezelfde politiek van aas gebied betekent in de huidige situatie natuurlijk ook nogal wat. Deze miljoenen zouden nooit naar India zijn gevlucht of liever, zij zouden door de West-Pa- kistani’s niet op een zo beestachtige wij ze zijn behandeld en vervolgd wanneer er een grote mate van onderlinge verbon denheid tussen Oost- en West-Pakistan zou hebben bestaan. Intussen vormt het probleem van die miljoenen vluchtelingen een zodanige be lasting voor India, dat het automatisch bij draagt tot verscherping van de vijandi ge verhouding tussen beide landen. Een onafhankelijk Oost-Pakistan zou opnieuw tehuis en vaderland voor al die vluchte lingen kunnen betekenen, maar zolang het soldateske regime van West-Pakistan in dit deel van het land heerst, is er voor het vluchtelingenprobleem geen oplossing in zicht. Oorlog zou voor India in deze situatie een duidelijke verademing beteke nen, al moet men er niet aan denken welke rampen zich door het uitbreken van vijandelijkheden zouden voltrekken in de Indiase grensstreken en in geheel Oost-Pakistan. Misschien leiden de diplomatieke be middelingspogingen van de grote mogend heden ertoe, dat een voorlopig akkoord wordt bereikt waarin althans een ver zachting van het lot der Oost-Pakistani’s of een verdere ontwikkeling naar een zekere autonomie verpakt zit. De huidige toe stand van ingehouden vijandigheid, afge wisseld met lokale grensincidenten, kan nog enige tijd aanhouden en intussen zal de Indiase premier Gandhi door haar contactreis naar bevriende mogendheden wellicht nieuwe mogelijkheden opdoen om een regelrechte en totale oorlog tussen de twee landen te voorkomen. Ofschoon India veel sterker bewapend is dan Pakistan en ook strategisch in een veel gunstiger positie is, zou een oorlog ook voor dit land enorme risico’s met zich brengen, vooral omdat het rekening heeft te houden met de gevaarlijke nabijheid van het enorme militaire arsenaal der Chinezen. Een deelneming van China aan de eventuele oorlog zou voor India cata strofaal zijn, ook al zou het misschien kunnen rekenen op Russische en Ameri kaanse steun. Dat beeld echter betekent al bijna een derde wereldoorlog. Bij de mensen die dit keer het doelwit van de politie zijn geweest bevinden zich de Anglicaanse deken van Port Elizabeth, Philip Russell, de hoogleraren aan de universiteiten van Kaapstad en Grahams town, de uitgever van het avondblad van Port Elizabeth, John Sutherland, pater Cosmas Desmond, een rooms-katholiek priester die al maandenlang huisarrest heeft en Winna Mandele, de vrouw van de vroegere nationalistische leider Nelson Mandele. Volgens de berichten was de politie bij de jongste invallen voorname lijk bezig met het onderzoeken van boe- mtwik- ijkbaar a ant- gen (21 (8 pet.) ar ook 1 pet.), sn zelfs zijn in rcenta- i Dren- rang- t.) veel provin- ken. De internationaal bekende toneel schrijver Athol Fugard zei dat de politie twee uur lang zijn boeken en persoonlijke correspondentie bekeek en Chinese ge dichten, tijdschriften en een essay mee nam. Bisschop Russell was naar zijn zeg gen erg verrast door de inval in zijn woning. „Afgezien van het feit dat ik een absoluut tegenstander ben van apartheid, heb ik niets onwettigs gedaan”. De beide vrouwen waren zusters en respectievelijk 19 en 30 jaar, de laatste moeder van vier kinderen. Volgens de mili taire autoriteiten werd ér uit de auto op de soldaten geschoten, die het vuur on middellijk beantwoordden. Pas toen de auto die na een stopteken te hebben genegeerd tegen een muur botste, bleek dat drie van de vier inzittenden vrouwen waren. Een 35-jarige moeder van zes kinderen kreeg glas- en schaafwonden. buitenwereld hoe langer hoe ondoorzich- telijker. Dit geldt vooral voor de bewerin gen over mishandeling door het Britse leger van geïnterneerden, waarnaar na de jongste onthullingen in de pers, thans een officieel regeringsonderzoek gaande is. De verklaring over het Britse optreden in Noord-Ierland van senator Edward Kennedy, die uit is op de Ierse en andere katholieke stemmen in de Verenigde Sta ten, heeft veel kwaad bloed gezet. In een vinnige reactie wordt het jongste onfor tuinlijke persoonlijke verleden van de se nator nog eens opgerakeld om zijn onbe trouwbaarheid te onderstrepen. Ook heerst hier nog de bittere herinnering aan Kennedy’s vader, toen hij in het begin van de oorlog als Amerikaanse ambassa deur in Londen voorspelde dat Hitler de oorlog zou winnen en hij geen goed woord voor de alleenstaande Britten over had. Mevrouw O’Riorde®, de derde vrouw, had gezegd dat er herrie was in de Lawerfalfe en om een lift gevraagd. Ze had een draagbare misthoorn bij zich. Nadat de auto de muur had geramd, wilde de bestuurder de twee achterin gezeten vrouwen uit de wagen helpen. Tot zijn ontzetting ondekte hij dat ze dood waren. Hij riep toen buiten zichzelf van woede moordenaars naar de militai ren. Mevrouw O’Riordan had drie weken ge leden de gevangenis verlaten, waar ze zes maanden had doorgebracht omdat ze bij een politiebureau in Belfast gekleed was een politiebureauu in Belfast gekleed was in gevechtstuniek. Het Comité voer Burgerbescherming belegde een persconferentie om tegen het optreden van het Britse leger te proteste ren. Joe Cahill, stafchef van de terroristi sche vleugel van het IRA. verklaarde dat zijn mannen wraak zullen nemen voor het doodschieten van de beide vrouwen. Sommigen vrezen dat deze waarschuwing een dreigement is tegen het leven van vrouwen van gehuwde militairen die in Noord-Ierland dienstdoen. Gerry Fitt, de leider van de sociaal democratische oppositie in het Stormont- parlemen t en Lagerhuislid voor West-Bel- fast in Westminster, heeft om een onder zoek naar de schietpartij verzocht. Fitte zei dat hij de beide zusters goed heeft gekend, speciqal de oudste die een toege wijde moeder en echtgenote was. Zijn reis, die vandaag begint, vormt een logisch onderdeel van de opgevoer de inter nationaal-politieke activiteit zowel in het Kremlin als in het Witte Huis, inclusief president Nixons voor genomen bezoeken aan Peking en Mos kou. NANTES, (AF)P. De Franse opposi tiepartij van Jean Lecanuet, het Democra tische Centrum, heeft zich gisteren op haar congres in Nantes uitgesproken voor een hergroepering van „Allen die zich bevinden tussen de (gaullistische) meer derheid en de communisten”. Op de informatie-avond van 19 tot 22 uur van- de Gemeentè Politie Haarlem, Florapark 5, hoor je alles over de boeiende opleiding tot agent van politie en hoe je direkt al véél kunt verdienen. Wat de buitenlandse politiek betreft, wezen de centristen erop dat het noodza kelijk is een einde te maken aan „de herleving van de nationale rivaliteit tus sen de zes landen van de Europese Ge meenschap”. Voorts spraken zij hun be zorgdheid uit over de „anti Amerikaanse” politiek van president Pompidou. onafhankelijkheid bracht Frankrijk dichter bij Peking en de Fransen moe ten nu maar vriendschappelijke be trekkingen zien te conserveren met beide elkaar bestrijdende communisti sche grootheden. Afgelopen maand nog zocht de eerste Chinese regeringsmissie naar het westen juist Frankrijk op voor een tiendaags bezoek. SAIGON, (AFP). De wervelstorm „Hester”, die zaterdag langs de Zuidviet- namese kust trok, heeft zeker 24 mensen levens geëist. Duizenden mensen zijn ge wond. Het definitieve aantal slachtoffers zal pas over enkele dagen bekend zijn. De wervelstorm heeft ook ernstige schade aangericht op de Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang. Op veel plaatsen zijn de rijst-aanplan- tingen vrijwel geheel verwoest. Duizenden mensen zijn dakloos. Nixon’s komst naar de Russische hoofdstad wordt in Parijs voornamelijk gezien als het scheppen van een gun stig klimaat voor een belangrijke stap in het Russische streven naar ontspan ning met het westen. Zoals gezegd is een van de hoofdelementen in deze campagne de oproep van Moskou voor een Europese veiligheidsconferentie. Het belangrijkste doel van een derge lijke bijeenkomst is het voorkomen van toekomstige oorlogen in Europa. Een en ander zou neerkomen op het normaliseren van de politieke situatie zoals die is ontstaan na de tweede wereldoorlog en het regelen van de spanningen tussen oost en west op het continent. Tegenstanders vrezen dat er een verlies aan beschermende veilig heid voor West-Europa uit zal resulte ren. Als een grote, vernietigende oorlog tus sen India en Pakistan nog kan worden voorkomen, zal er toch een ingrijpende verandering moeten komen in de verhou ding tussen deze twee landen, met name ten aanzien van beider politiek ten op zichte van het brandpunt der problemen, Oost-Pakistan. De diplomatieke activiteit van de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie alsmede de arbitrage vain de V.N. zijn gericht op een directe en voorlopige blussing van het reeds smeulende oorlogsvuur. Een politie ke overeenkomst tussen India en Pakistan waarbij de status van Oost-Pakistan zou worden gewijzigd, de vluchtelingen vrije lijk zouden kunnen terugkeren en de guerrilla-activiteit van Bengaalse vrij- scharen zou ophouden, is bijna onvoor stelbaar. Daartoe zou enorme druk op Pakistan moeten worden uitgeoefend, waartoe de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten weliswaar bereid lijken te zijn maar die grote gevaren voor de wereld vrede zou inhouden, omdat daardoor de tegenstelling tussen vrienden en vijanden van Pakistan nog scherper zou worden getekend. Een van de beste vrienden van Pakistan is ongetwijfeld communistisch China, dat nog diverse appeltjes met India heeft te schillen en enkele jaren geleden zelfs op het nippertje een regelrechte oorlog met dit land vermeed. Ofschoon de communis ten altijd zo veel sympathie ten toon spreiden met verzetsgroepen die de onaf hankelijkheid van hun land proberen te verwezenlijken, kunnen de guerrilla’s van Oost-Pakistan niet op Chinese steun reke nen. Volgens de Westpakistaanse regering zijn het trouwens geen verzetsstrijders, maar „agenten van India”, die door dit land worden bewapend en uitgezonden om incidenten te veroorzaken. Hoewel het Franse prestige-gevoel wordt gevleid door de belangstelling die zowel Moskou als Peking tonen zou de tweeledige rol van Frankrijk uitein- delijk compromitterend kunnen zijn. Enkele waarnemers in de Franse hoofdstad geloven dat een van de voornaamste redenen waarom de Sov- jet-Unie spoedig een veiligheidsconfe rentie wil is de problemen met Europa gerieflijk geregeld te hebben teneinde zich ongehinderd te kunnen wijden aan de uitdaging met China. Een van de concrete stappen van Breznjev naar de zo begeerde ontspanning met het westen is naar verwachting de vraag aan Pompidou een vriendschapsverdrag te tekenen waarin de politieke en eco nomische samenwerking tussen de twee landen geregeld zal zijn. Hoewel de Frans-Russische samenwerking zich verder ontwikkelt en de standpunten van de twee landen in belangrijke kwesties als Vietnam en het Midden oosten niet ver uit elkaar lijken te liggen zal Pompidou er wel voor wa ken, zo zegt men, de vriendschap tus sen Parijs en Moskou te institutionali seren. Toen de schietpartij begon, dachten de militairen met mannen te doen te hebben, omdat de vrouwen als zodanig zouden zijn gekleed. Later werd gezegd dat ze slacks droegen en laarzen aanhadden. De vrouwen waren passagiers in een auto die zijn weg trachtte te banen langs een controlepost van het leger in het rooms katholieke Fallsroad-district. een van de gevaarlijkste buurten van de stad. De commandant van het in het district opererend betaljon verklaarde dat de actie van zijn mannen volkomen gerechtvaar digd was. Hij noemde het „verachtelijk” dat de terroristen vrouwen als dekking gebruiken. Maar zoals altijd in de Noord- ierse situatie is het uiterst moeilijk de juiste feiten vast te stellen. Volgens de autobestuurder bevonden de vrouwen zich op de zogenaamde waak- zaamheidspatrouille. Ze behoorden name lijk tot de groep wier taak het is de bevolking door middel van het tegen elkaar slaan van vuilnisbakken of claxon- geloei te waarschuwen wanneer het leger in aantocht is. De auto zigzagde toerend door een zij straat die gedeeltelijk door militairen was geblokkeerd. Een pelotonscommandant, die trachtte de auto te laten stoppen werd bijna weggemaaid. Aan het eind van de straat stond een ander militair voertuig dat de straat blokkeerde, maar de auto zag kans zich door de nauwe opening heen te wringen. Soldaten zagen toen hoe de achterruit van de auto werd verbrij zeld door de punt van een geweer, waar na twee schoten uit de wagen werden gelost. De militairen zijn er absoluut ze ker van. Ze zagen de flikkering van het vuur. Daarop schoten de militairen negen maal. De bestuurder verloor de macht over het stuur en botste met een lekke band tegen de muur. Het duurde vijf minuten voordat de militairen de auto konden naderen. In die tijd ging de be stuurder er met een taxi vandoor. Terwijl hij later een verklaring liet afleggen. Tot hun verbazing vond men ineengezakt op de achterbank te lichamen van beide vrouwen. s REVLON KJ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3