Rode Kruis onderscheidde Kinderen presenteerden nieuwe Rijmonders naam bij openstelling bospark RIJS P 2 ZENTVELD in Heiloo en van BREEMEN Brief aan gemeentebestuur Amsterdam Comité Buitenhaven heeft bezwaren tegen voorhaven GRATIS 3 NAAR „Dandy” eerste Wijkeroogpark, „groene longen van Velsen” VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND als U een OCCASION x Pastoor G. Goudt naar St. Jozef in Velsen-Noord FABRIEKEN OVER DRIE JAAR Bromfietser geslipt Opbrengst collecte Dierenbescherming Veel inzendingen bij prijsvraag Folk-singers dinsdag in jeugdcentrum ACHTER BOMEN „VERBORGEN” Aspecten van milieuhygiënische en recreatieve personen voor koopt vanaf ƒ2000,- Hfc-: 5 IJMUIDER COURANT MAANDAG 25 OKTOBER 1971 4 AUTOBEDRIJVEN Deze aanbieding geldt tot 28 okt. Excessen (Van een onzer verslaggevers) Origineel GELUIDSHINDER -- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD Zaterdagmorgen is het nieuwe bospark van Velsen- Noord officieel in gebruik genomen en kreeg dit uitgestrekte recreatiege bied een naam. Dit gebeurde na een korte openingsplechtigheid in het vor mingsinstituut „Alphons Ariëns” aan de Heirweg waarna ’t gezelschap van genodigden, voorafgegaan door drumband „Schulpen en Meerweiden”, naar de Wijkeroogstraat trok. Een ieder stelde zich daar op langs een van de met vlaggen versierde toegangspaden en toen de hoornblazers een sig naal gaven, kwamen uit de tegenover liggende bosjes kinderen tevoor schijn. Zij renden met in hun handen papieren bloemen, waarop letters waren getekend naar het gezelschap toe. Hier begon wethouder M. Roes singh de bloemkinderen in een bepaalde lettervolgorde te zetten, zodat het woord „WIJKEROOGPARK” ontstond, de nieuwe naam van het bospark in Velsen-Noord. Showrooms: Jan de Windstraat Beverwijk - Tel. 3 9118 Kennemerlaan 224 IJmuiden - Tel. 143 24 I BON I I I I I 4 ■-"Al VELSEN In een brief aan het gemeentebestuur van Amsterdam neemt het in mei 1970 opgerichte sen kenbaar te maken, aangeven wat er „Comité Buitenhaven” stelling tegen de plannen voor de aanleg van een voorhaven in IJmuiden. In deze brief wordt de aandacht gevestigd op en kele aspecten van milieu-hygiënische en recreatieve aard. Het Comité Buitenhaven is namelijk van mening dat deze kanten tot nu toe onvoldoen de werden belicht. Wi Kort IJmondnieuws - Velsen-IJmuiden V elsen-N oord ADVERTENTIE 3 u. I u. NAAM (Van een onzer verslaggevers) ADRES TEi Daarna kunt ml| noteren als Over het onderwerp stofhinder merkt het comité het volgende op. Ba- het (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Op de Trawlerkade slipte zaterdagmorgen een zestienjarige brom fietser over een spoorrails en kwam te vallen. Vermoedelijk brak hij zijn rechter onderbeen Hij is in het Zeeweg Zieken huis opgenomen evenals zijn duo-passa- gier, die schaafwonden kreeg. dAgen In het vormingsinstituut was eveneens, zoals gezegd, de openingsplechtigheid be gonnen. In een toespraak vertelde wet houder Roessingh dat, hoewel de bevol king het bospark reeds in gebruik had genomen, het gemeentebestuur toch dit veranderd moet worden bijvoorbeeld 'bij de plaatsing van rustbanken en speeltui gen. i naar IJmuider VELSEN-NOORD. Wegens het ver trek van pastoor B. J. van der Spek van de r.k. parochie St. Jozef in Velsen-Noord is door de bisschop van Haarlem mgr. drs. Th. J. Zwartkruis tot zijn opvolger be noemd pastoor G. Goudt, thans nog werk zaam als herder van de St. Nicolaasparo- chie in Amsterdam. Deze geluidshinder wordt versterkt door de weg- en spoorwegtransporten die dag Het Comité Buitenhaven stelt tenslotte in zijn brief aan het gemeentebestuur van Amsterdam: 1. In verband met moderne veredelings- technieken zullen steeds meer fijne ert sen (met name uit Australië) met meer stofbezwaren verwerkt kunnen worden. „In de eindfase zal de voorhaven voor doorvoer naar het achterland ca. 30 mil joen ton erts per jaar verwerken (pag. 9 van „Een economische beschouwing over de voorhaven te IJmuiden”). In het zgn. Yocomrapport is naar aanleiding van de vestiging van Hoogovens op de Maasvlak te becijferd (uit gegevens van Hoogovens) een verlies van 0,5 promille, dus ca. 15.000 ton erts stof per jaar. Dit stof zal bij westelijke winden voor een belangrijk deel over de stedelijke bebouwing van IJmuiden waaien, een ge bied dat denk ook aan de voorgenomen uitbreiding van Hoogovens tot 10 miljoen IJMUIDEN. Frank Quinlann en Da ve Deighton, twee folk-singers die hun sporen op dit gebied reeds lang hebben verdiend, treden dinsdag op in het Jeugd centrum IJmuiden aan de Kanaalstraat, in het oude Pencentralegebouw. De ui voering begint om 20.30 uur. „Een overslagbedrijf zal dag en nacht een bron van veel geluid vormen; dat kan men nu reeds bij noordenwind in IJmuiden bemerken aan het geluid dat van de Hoogovenertswal over het kanaal komt waaien. mej. ij. M. ej. M. Chr. lej. J. rr. M. ’hilips Pasta lapriol n met Vervolgens komen de de onderwerpen olietransport, geluidshinder en recreatie aan de orde. Over het olietransport wordt opgemerkt: „In de eindfase zal 20 miljoen ton olie, bestemd voor het Noordzeekanaalgebied (naast de 20 miljoen ton door de pijplei ding) worden aangevoerd. Een gebruike lijk morspercentage is ca. 1 percent. Die morsverliezen zijn in dit type haven voor al hinderlijk doordat de uitgaande stroomsnelheden anders dan bjj een ri vierhaven gering zijn; de olielaag blijft min of meer heen en weer drijven”. Over drie jaar zouden volgens de heer Roessingh de nabij gelegen fabrieken ach ter hoge groengordels zijn verborgen. Zoals bekend had het college van Burgemeester en Wethouders onder de Velsense bevolking een prijsvraag uitgeschreven voor een naam. De heer C. Pirovano uit Velsen-Noord bedacht de naam Wijkeroogpark en won de eerste prijs. Mevrouw Pirovano mocht voor haar echtgenoot een reischeque van honderd gulden in ont vangst nemen. Zij maakte daarna samen met wethouder Roessingh en alle genodig den een wandeling door het nieuwe bospark. Daarbij liep het gezelschap blijkbaar niet alle paden af (totale lengte ongeveer zeven kilometer), want iedereen was binnen een half uur weer present in Alphons Ariëns, waar tot slot van de officiële ingebruik neming een verfrissing werd geschonken. IJMOND. - Het resultaat van de van 4 tot en meï 9 cktober gehouden collecte ten behoeve van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Velsen en omstreken was als volgt: Santpoort- Zuid f 951,56; Santpoort-Noord 514,38; Driehuis 711,75, Velsen-Zuid f 382,09; IJmuiden 2718,94; Velsen-Noord f 1078,94; Beverwijk f 4866,30; Wijk aan Zee f 309,90; Heemskerk f 3370; Uitgeest f 759,59; Castricum f 1722,15. In totaal leverde de collecte f 4220,87 meer op dan vorig jaar. Het bestuur verzoekt daarbij uitdrukke lijk te vermelden, dat noch de organisato ren, noch de collectanten enige vergoeding voor hun medewerking krijgen. Dit naar aanleiding van hetgeen het bestuur in Heemskerk ter ore kwam. |H (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Zaterdag werd in het cul tureel centrum „De Schouw” in Velsen- Noord het tienjarig bestaan gevierd van de automobielvereniging „De Rijmonders” uit Velsen, welke feestavond ook werd bij- gewoond door een deputatie van de afde ling Velsen-IJmuiden van het Rode Kruis. De voorzitter hiervan, de neer W. Sepp was in het bezit van een aantal onderschei dingen dat door hem aan enige leden van de jubilerende vereniging werd uitgereikt. Dit waren de heren J. G. Swier, Th. B. van Kleef. S. Wolthuizen en R. Rotmans die, omdat zij zich gedurende deze jaren bijzonder hebben beijverd bij het organi seren van de Rode Kruis-rally’s, allen tot lid van verdienste werden benoemd, het geen ging vergezeld van het uitreiken van de medaille voor tien jaar trouwe dienst. De heer Th. B. van Kleef ontving daarbij nog een gesp voor twintig jaar trouwe dienst. Voor de vereniging zelf werd hier door de heer Sepp nog een legpenning aan toegevoegd. In zijn dankwoord stelde de heer Swier de afdeling van het Rode Kruis nog in kennis van het besluit van het bestuur van „De Jüjaionders” voortaan eenderde van de rally-opbrengsten voor het Rode Kruis ter beschikking te zullen stellen, terwijl tweederde aan een ander charitatief doel ten goede zal komen. De opbrengst van de collecte komt geheel ten goede aan het Kerbert Asiel. id op tpoort lauto’s >t uit i aan- rk af. ste uit klapte wer- I. Een in een enhuis en nacht door de stedelijke bebouwing van IJmuiden zullen gaan.” „De recreatie aan het IJmuiderstrand zal kwantitatief en kwalitatief achteruit gaan bij de aanleg van een voorhaven. Kwantitatief doordat het bestaande strand niet door een strand langs de westzijde van het havengebied vervangen zal kun nen worden; dat wordt naar wij mogen aannemen verhinderd door de sterke stroom langs de pieren die reeds nu een sterke ontzanding heeft veroorzaakt. „Wij realiseren ons dat het voorgaande niet meer is dan een aanduiding van de (problemen die er in de nabije en verdere omgeving van IJmuiden zullen ontstaan bij de realisering van een voorhaven. Wij •menen van Uw Raad te mogen verwach ten dat zij buiten het positieve belang dat een dergelijke haven voor de economie van het Noordzeekanaalgebied kan hebben pok geïnformeerd zal willen zijn over do betekenis van de negatieve effecten; dat zij er derhalve naar zal streven volledig ingelicht te zijn alvorens een beslissing van verstrekkende en onherroepelijke aard te nemen.” Kwalitatief zal het strand sterk aan waarde inboeten als een deel van de achtergrond niet gevormd wordt door de duinen, maar door een havengebied met ertsbergen, olietanks en losintallaties van 45 m hoog of hoger. Het strand in IJmui den verzorgt op topdagen voor 20.000 mensen de dagrecreatie en daaronder zijn vele Amsterdammers die weten dat Zand- voort en Bloemendaal al vol zijn. Daarbij mogen we niet vergeten dat bovendien zeer velen op het strand voor kortere of langere tijd een onderkomen vinden om de stad te ontvluchten.” Hierna vertelde de heer Roessingh dat 91 inzenders een naam hadden bedacht voor het bospark. De driehoofdige jury had zeer orginele namen ingestuurd ge kregen als Pretpark IJmond, Bevertjesbos en Tunnelbos, welke laatste naam een troostprijs had opgeleverd. Daarnaast wa ren er de inzendingen Staalbos, Velser- hout (te verwarrend met Velserbeek) en Wijkerhout. Frank Quinlann is een 42-jarige Ier, die in de Waagtaveerne in Haarlem de Ame rikaan Dave Deighton ontmoette. Nadien besloten zij om in het vervolg samen op te treden, zodat men de unieke kans krijgt om op een avond kennis te maken met de geweldige combinatie van de rag- time-gitarist Dave Deighton, die naast erg rythmische folk ook zeer gecompliceerde bluesnummers ten gehore brengt, en het real-folk-werk van Frank Quinlann, die zijn geschoolde stem ondersteunt met goed gitaarwerk. staties irocco 3t op- nejuf- de en •uiters r door ouden an de taring abeloe equo frouw ig en- ■s een De wethouder wilde het bospark een klein beetje vergelijken met het aards paradijs. „Alleen is hier geen boom des faalis-ht kennis des goeds en des kwaads aanwezig, LLLLZ L< l/ULlC tl Daarom is bij ons nog veel mogelijk, maar niet alles. Iedereen kan meehelpen het park mooi te houden. In Amsterdam is veel toegestaan, maar ook wij zullen excessen tegengaan. Weliswaar bevinden wij ons nog in een experimenteel stadium. De gebruikers zelf kunnen door hun wen- Schieten. Bij de wekelijkse oefen wedstrijden in zaal Dam van de schiet vereniging „De Vrijheid” in Heemskerk werden de volgende uitslagen genoteerd: K. van Dijk, H. E. Wouda, Jb. Castricum 119 punten; Chr. v.d. Wyngaart, H. J. Bosman 118; J. Castricum, H. Nolten 117; J. Groeneveld, T. Lute, J. M. Meijer, H. de Graaf, A. W. Schoehuis 116. Autodiefstal. Van het Stationsplein in Uitgeest werd in de nacht van zaterdag op zondag een auto ontvreemd. De wagen was goed afgesloten. Ruit vernield. Zondag deed een be woonster van een woning aan de Kloos terstraat in Beverwijk aangifte bij de politie van vernieling van een ruit van de woonkamer. De vernieling is in de nacht Van zaterdag op zondag gepleegd. De openingstoespraak werd door de wet houder besloten met de woorden: „Ik hoop dat dit park Velsen-Noord. dat ingesloten ligt tussen wegen, spoorlijnen en industrieën, zal verheffen en dat veel *burgers uit Velsen, maar ook uit Bever wijk een beetje frisse lucht kunnen ina demen door deze groene longen van Vel sen. O maandabonnee f 6,90 ■K kwartaalabonnee f20.10 recreatiegebied officieel wilde openen. „Omdat we nu pas kunnen spreken van een volwassen park, hoewel het nog niet helemaal klaar is. We zijn nog bezig de industrieën onzichtbaar te maken. Dit is echter geen aanklacht, want wij beseffen dat onze welvaart vooi een groot deel komt van steen en staaJ Maar we vonden het wel noodzakelijk dat iedereen zich hier los van alles kan ontspannen.” VELSEN. Het nauwelijks anderhalf jaar geleden in Velsen opgerichte majoret- tenpeloton „Dandy” heeft zich tijdens het tweedaags nationaal muziekconcours, dat zaterdag en zondag in Heiloo werd gehou den, opnieuw bijzonder onderscheiden. Door de jury werd het peloton en zijn instructeur, de heer A. P. Westerwal jr„ namelijk 354 punten toegekend, hetgeen het hoogste aantal bleek. Een en ander was goed voor een eerste en een ere-prijs. Ondanks de betrekkelijk kleine ruimte wisten de meisjes een voortreffelijke show te verzorgen, waardoor zij in het juryrapport bovendien in aanmerking kwamen voor een eervolle vermelding voor kleding en uiterljjk. Daarbij vermeld de het een extra aantekening aan het adres van instructeur Westerwal voor de rijke fantasie, welke door hem in de show was ondergebracht. MAANDAG 25 OKTOBER De Mei, Geelvinckstraat. 19.30-22.30 u. instuif (vanaf 13 jaar). De Meerpaal, Banjaertstraat. 19.45 afscheid pastoor B. v. d. Spek DINSDAG 26 OKTOBER De Mei, Geelvinckstraat 25. 19.30 instuif (vanaf 13 jaar). Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg: geopend 19-21.30 u. ton staal bij noordelijke winden nu reeds veel stofoverlast ondervindt. In dit verband mogen twee zaken wor den opgemerkt: in open enveloppe zonder postzegel opsturen IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - l-“ Om. alen wat mei veHanqd wordt De nieuwe pastoor, die op zaterdaga vond, 6 november tijdens de eucharistie viering om zeven uur door deken J. Groot van Beverwijk zal worden geïnstalleerd, was voor zijn pastoraat in Amsterdam werkzaam als bedrijfsaalmoezenier in Zaandam. Pastoor Van der Spek besluit zijn pas toraat hedenavond met een geconcele breerde eucharistieviering te zeven uur in de Jozefkerk aan de Wijkerstraatweg, waarin kapelaan J. Wesseling als mede- celebrant fungeert. Dinsdagmorgen neemt pastoor Van der Spek tijdens een eucharistieviering af scheid van de kinderen. Zoals reeds be kend neemt hij het ziekenpastoraat van het Onze Lieve Vrouwegasthuis in Am sterdam op zich terwijl pastoor Van der Spek zich in Diemen gaat vestigen. Een en ander gebeurt ingaande 1 november. MAANDAG 25 OKTOBER Cultureel Centrum, 14 u. Ned. Ver. Huis vrouwen, Vriendenkring Suriname. Slingermuur, Zeeweg, IJmuiden-Oost, 19.45 u. jaarvergadering Rode Kruis. Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw Pencentrale, Kanaalstraat, 20 u. Frank Quinlan en Dave Deightan. ’t Braambos, Zeeweg, IJmuiden-Oost, 20 u. causerie door oud-loco burgemeester H. de Boer. Petrazaal, Spaarnestraat, 20 u. ds. W. Glashouwer spreekt over crematie. Sporthal Zeewijk, Planetenlaan. 6 tot 17.30 uur tennis; 18.30 tot 21 uur „Exer- Citia”; 21 tot 23 uur „Full Speed”. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 uur bibliotheek en inlich tingencentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 uur, filiaal Wüstelaan, gebouw Spaamberg, Sant- poort-Noord, 19 tot 21.30 uur. Boksclub De Ring, 19.30 tot 20 uur trai nen in de Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg. DINSDAG 26 OKTOBER Stadsschouwburg, 20 u. Henk van Velsen bij „Het witte tejater”, achter het brand- scherm. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u. Velsens operakoor „Bel Canto”, repetitie. Federatie Bejaardenzorg. Spreekuren: 9 tot 10 uur Cultureel Centrum, Moerberg plantsoen 22, IJmuiden, in de benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Santpoort, in gebouw Cusa, Hoofdstraat 133, Santpoort-Noord, tel. 023-378014; verder volgens afspraak bij het secretariaat Hoofdstraat 133, Sant poort-Noord, tel. 023-378014. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 18 tot 23 uur BC IJmond. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden. 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen, 8 tot 12.15 uur schoolzwemmen, 12.15 tot 13.15 uur gemengd zwemmen, 13.20 tot 16.20 uur schoolzwemmen, 16.15 tot 16.45 uur zwem lessen, 16.40 tot 18 uur gemengd zwemmen, 18 tot 18.30 uur zwemlessen, 18.30 tot 20 uur zwemvereniging CSB, 20 tot 21.30 uur gemengd zwemmen, 21.30 tot 22.30 uur zwemvereniging CSB. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden. 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Vel sen-Noord, 19 tot 21.30 uur, jeugd- en tie- nerbibliotheek, Willemsbeekweg, IJmui- den-Oost. 15.30 tot 17.30 uur. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat-Spaar- nestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting. spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550 - 10715. Boksvereniging Manly Sport. Les en wedstrijdtraining van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de Moerberg Comitéschool aan de Kerkstraat, oud-IJmuiden. 2. Men heeft in de laatste jaren ont dekt, dat de schadelijke werking van zwaveldioxyde in belangrijke mate ver sterkt wordt door de aanwezigheid van fijn stof in de lucht (zie de brief d.d. 7- 10-1970 van de Directeur van de GG en GD te Rotterdam, prof. dr. L. Buirema aan het College van B. en W. te Rotterdam over de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte). Dit gegeven weegt des te zwaarder, daar het in het voornemen ligt in het Noordzeekanaalgebied de olie-ver- werkingscapaciteit uit te breiden. Dit is 40 miljoen ton, hetgeen de SO2-emissie in dit gebied ongetwijfeld zal verhogen. Tenslot te merkte men in dit verband op, dat nat transport door pijpleidingen weliswaar tot de technische mogelijkheden behoort, doch tot nu toe vooral is toegepast waar andere transportmethodieken onuitvoer baar waren (bijv, afwezigheid van bevaar bare rivieren) (zie Chem. Engineering, ju ni 28, 1971, no. 15, pag. 74 e.v.).” aldus het Comité Buitenhaven.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5