Formosanen lopen weg CHINA LID VAN VERENIGDE NATIES Computer helpt bij dosering medicijnen Kandidaat-arts studeert als arbeider af OLGA SAMOceL H.&J.Lamp f) Tito naar VS Twee jaar en tbr voor Albert van Dalsum overleden MATRAD ^romaan Fluoridering in Amsterdam e.o. 1 februari i West-Duitsland Boer voor fusie in IJmond AGENDA pagina 11 Verder in de krant HET WEER Staatsbezoek aan gouden handdruk naar Dordrecht Amsterdam boos Drs. de Man met KNAU ziet weinig in sintelbaan Oud-medestrijder van Guevara begonnen gesneuveld op Velsen op Adrichem Oud-wethouder de „Geen reden tot ontevredenheid” in DINSDAG 26 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 301 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... BELANGRIJKE VINDING VAN ZWOLSE INTERNIST 14, 20 Om standpunt voorhaven Ziekenhuisapotheker aanvaardt schikking Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. de enige matras met de juiste celbalans ’t Wijnkeldertje voor flats en etage-woningen Hofleverancier Nachtvorst Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Bestuur en personeel van Meer en Bosch: IJmuider Courant Lucien Biart; (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES (Zie verder pagina 4). Groentjes (Van onze correspondent) Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Het valt op, dat wij altijd over onze medemensen spreken alsof wij zelf volmaakt zijn. (Zie verder pagina 7) Voor de vinding van dokter Visser be staat grote belangstelling in binnen- en buitenland. De kans op trombose kan worden ver kleind door de stolbaarheid van het bloed door middel van medicijnen te verminde ren. Het doseren hiervan is een uiterst te sterke dosering kan tot bloedingen leiden. Een te lage dosering heeft weinig effect. VELSEN. Oud-wethouder H. de Boer heeft gisteravond tijdens een causerie voor het Nut, de volksuniversiteit en het Nivon een lans gebroken voor een nauwer contact tussen bestuurders en bestuurden. Directie: Mr. H. C. van der iVIije. H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Het officiële bezoek begint donderdag met de ontvangst in Washington door president Nixon. BONN Koningin Juliana en prins Bernhard zijn vanmorgen klokke elf aan gekomen op de luchthaven Wahn tussen Keulen en Bonn voor een vierdaags staats bezoek aan West-Duitsland. De regerings- friendship landde na een vlucht van nog geen uur. Het toestel was van de vlieg basis Soesterberg vertrokken. Wahn was zwaar bewaakt. LA PAZ (EFE). De Cubaanse guerril lastrijder Leonardo Tamayo „Urbano”, een vroegere strijdmakker van „Che” Guevara, is enkele weken geleden in een gevecht met Boliviaanse regeringstroepen gedood. Dit heeft de Boliviaanse minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Andres Se- lich, tegenover het blad „El Diario” vér- klaard Geen wijnkelder? Toch een wijnkelder als u die fraaie eikenhouten wijnkast aanschaft. U kunt ’m aan de wand hangen, hij geeft ruimte aan 6 flessen wijn, waarvan 3 rechtop en 3 liggend, en verder aan glazen, bekers etc. Hij is 1 meter hoog en 40 cm breed, is voorzien van smeedijzeren sierscharnierër) en dus uitermate geschikt voor woon- of eetkamer. Een uitkomst zo’n handige wijnkast. Te zien in de winkel vol ontdekkingen. Barteljorisstraat 18 Haarlem Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Hij kwam zelfs zover, dat hij studiema teriaal in piepklein handschrift dicteer de op een kaart die hij bij de wikkel- machine plaatste. Zodoende kon hij, onder het werk door dat hij volgens zijn superieuren voortreffelijk verricht te nog studeren. Alsof het allemaal niet op kan: Albert lanceerde ook nog een idee om de produktie van scheerapparaten beter te automatiseren. Dit idee vond de Philips- directie zó goed, dat men hem hiervoor uit de ideeënbuspot een prijs toekende van 5.000 gulden. Vorige week mocht Albert dit, kort na de doktershui, in ontvangst nemen tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Philipsbedrijf in Hoogeveen. Albert Voerman, of beter gezegd dokter Voerman, zal deze week nog aan de lopende band staan bij Philips in Hoog eveen. Daarna neemt hij afscheid van dit bedrijf om een nieuwe taak te beginnen: assistent in een ziekenhuis. ZWOLLE. Na een studie die twaalf jaar geduurd heeft, is de Zwolse internist dr. J. Visser erin geslaagd de trombose- dienst van het ziekenhuis „De Weezenlan- den” in Zwolle te automatiseren. Hij heeft als eerste medicus ter wereld kans gezien een computerprogramma vast te stellen voor het bepalen van doseringen aan pa tiënten die in hun bloed anti-stollingsstof- fen nodig hebben. De vinding van de Zwolse internist is van groot belang, niet alleen omdat het vaststellen van de dose ring een uiterst delicate zaak is, maar ook omdat het aantal patiënten steeds toe neemt als gevolg van het grote aantal hart- en vaatziekten. (Van onze redacteur in Washington) NEW YORK Met 76 tegen 35 stemmen heeft de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties China toegelaten en Formosa uitgewezen als lid van de volkenorganisatie. Er waren zeventien onthoudingen. De dele gatie van Formosa verliet de Assemblee, kort voordat de door Albanië en Algerije ingediende resolutie ter stemming kwam. Allerlei andere omstandigheden, zoals bijvoorbeeld de gevoeligheid van de pa tiënt, spelen ook een rol. Op het gebied van die moeilijke dosering beschikt dokter Visser over een zeer rijke ervaring. Hij is in staat om enkele honderden malen per dag een nieuw geval snel te analyseren, zodat een scherpe dosering kan worden bepaald. De vinding is van enorm belang, omdat een veel scherpere en voor mense lijke invloeden ongevoelige doseringsmo- gelijkheid voor anti-stolstoffen kan wor den verkregen. Het betekent verder een grote tijdsbesparing. In vijf minuten be paalt de computer de juiste dosering, waaraan de arts vaak een hele middag en avond moet besteden. vereist zijn. Hoewel bekend was dat de stemming over deze kwestie aan beide zijden op een of twee stemmen hing, hadden de Amerikanen in een psycholo gisch publiciteits-offensief voorspeld dat zij het zouden winnen. (Zie verder pagina 3 en 4). (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. B. en W. van Amster dam zijn bijzonder verbolgen over de wijze waarop het gemeentebestuur van Velsen zich heeft gekeerd tegen de moge lijke aanleg van de voorhaven IJmuiden. De door Velsen gepubliceerde gegevens worden onjuist en eenzijdig genoemd. „Wij vinden het betreurenswaardig dat Velsen blijkbaar een polarisatie van de verhoudingen in het Noordzeekanaalge- bied nastreeft” aldus het college. (Zie verder pagina 5). ALKMAAR. De Alkmaarse pyromaan is vanmorgen door de rechtbank in Alk maar veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en ter beschikkingstelling van de regering. De man zal de gevange nisstraf niet in een gevangenis behoeven te ondergaan, maar in een rijksasiel voor psy chopaten, waar hjj tegelijkertijd behandeld kan worden. De pyromaan stichtte in de periode van mei vorig jaar tot mei van dit jaar zeven tien branden in Alkmaar, waarmee hij in totaal een schade van ruim zes miljoen gulden veroorzaakte. BELGRADO (DPA). Het Joegoslavi sche staatshoofd, maarschalk Tito, is van daag uit Belgrado vertrokken voor een officieel bezoek van zes dagen aan de Verenigde Staten, waar hjj morgen aan komt. Drs. De Man kwam in februari in het nieuws toen hij op een persconferentie van de Haarlemse politie verklaarde, dat de gearresteerde medewerker van het opvang centrum voor druggebruikers („Moksja”), Ton de Bakker, hem had gevraagd ver ontreinigde hasjiesj te onderzoeken en hij dit had geweigerd De koningin werd in Bonn begroet door bondspresident Heinemann en diens vrouw die de Nederlandse vorstin een bos gele rozen aanboden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Drs. J. P. de Man, de aanvankelijk geschorste en later gerehabi liteerde apotheker van het provinciaal ziekenhuis in Santpoort die betrokken was bij de Haarlemse drugaffaire, is op verzoek van het provinciaal bestuur van Noord-Holland vertrokken. Hij heeft een schikking geaccepteerd, waarbjj hem zestig mille is uitbetaald en werkt inmiddels in een Dordrechts ziekenhuis. De minister van Buitenlandse Zaken van Formosa zei tijdens een emotionele toespraak dat zijn delegatie besloten heeft niet langer „mee te werken aan de illega le procedures” van de Verenigde Naties. opgewassen directie van Droog en overwegend zonnig weer. Koude nacht met plaatse lijk nachtvorst en minimumtem peraturen van 5 tot omstreeks 1 graad. Maximumtemperaturen morgen rond 11 graden. Meest matige oostelijke wind. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De accommodatie- commissie van de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie heeft onlangs de sintel baan van het sportpark Adrichem be zocht. Volgens de atletiekvereniging DEM valt het binnenkort te verwachten rapport van de commissie zeer ongunstig uit. De sintelbaan zou worden afgekeurd, hetgeen betekent, dat op de baan geen internationale wedstrijden meer mogen wordt gehouden. De sintelbaan verkeert in een slechte conditie. Dit werd maandag avond door DEM meegedeeld tijdens de vergadering van de Beverwijkse Sportraad in het clubhuis van de hockeyclub Eech- trop. Op het platform werden de koningin en de prins hartelijk begroet door president Heinemann en zijn vrouw. Nadat aan de koningin en de prins enkele tientallen Nederlandse en Westduitse diplomaten waren voorgesteld, klonken op de lucht haven de beide volksliederen. Na de in spectie van de erewacht bestaande uit manschappen van de Westduitse land macht, de luchtmacht en de zeemacht reed het gezelschap snel naar Bonn. De ceremonie op het vliegveld werd vanaf de balkons van het stationsgebouw enthou- 1 siast gadegeslagen door enkele honderden leden van de Nederlandse kolonie. De auto’s, waarin het koninklijk paar en president en mevrouw Heinemann de rit naar Bonn maakten, werden zwaar be waakt door motorescortes en door heli kopters vanuit de lucht. (Zie verder pagina 2) Er gebeurt nog teveel achter de scher men is zijn standpunt waarbij dan de politieke partijen bij toerbeurt een be paalde figuur naar voren schuiven. Een dergelijk gebrek aan bestuurskracht doet zich ook reeds lang gelden bij het uitstel van de samenvoeging van de drie IJmond - gemeenten, naar het oordeel van de oud- wethouder, die becijferde, dat één groot IJmondgebied jaarlijks voor vijf miljoen gulden rijksbijdrage méér in aanmerking komt. In de afgelopen tien jaar is daardoor dit gebied ongeveer vijftig miljoen gulden onthouden. Tijdens deze causerie toonde de heer De Boer ook op de bres te staan voor de jonge generatie welke is opgestaan tegen de be staande orde. Uit het binnenland2, 15 Buitenlands nieuws3, 15 Van Dag tot Dag3 Stad en streek 4, 5, 6, 7, 9 W eerrapport 11 Beeldverhalen 11 Radio en tv13 Kunst 15 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19,21 De stemming kwam even voor vier uur in de morgen (Nederlandse tijd) ongeveer zeven uur nadat het debat over de toela ting van China was heropend. De over winning van de Albanese resolutie bete kent een belangrijke nederlaag voor de intensieve pogingen die de Amerikaanse delegatie aanwendde om zowel China als Formosa een zetel in de Verenigde Naties te geven een nederlaag die vooral door een aantal Afrikaanse delegaties met staand applaus werd begroet. Vrijwel alle beschikbare plaatsen voor genodigden, publiek, en pers waren bezet toen voorzitter Adam Malik, Indonesisch minister van Buitenlandse Zaken, de ver gadering opende. Er heerste een sfeer van ongeduldig heid, om door de brei van resoluties, tegenresoluties, amendementen, en proce- dure-technische moties heen te raken en tot de stemming van de eerste belangrijke motie te komen waarin de VS om priori teit vroegen voor de motie om de uitwij zing van Formosa als een „belangrijke aangelegenheid” te beschouwen. Op deze „belangrijk”-verklaring had de Amerikaanse delegatie een groot stuk van zijn strategie gebouwd, want dan zou voor de uitwijzing van Formosa een meerder heid van tweederde van de Assemblee HOOGEVEEN. „Ik heb vele nachten moeten studeren, maar nu heb ik toch loon naar werken gekregen”. Dit zegt de 34-jarige Albert Voerman in het Drentse dorpje Hollandscheveld, die sinds enige dagen met een doktershui op zak loopt. Albert Voerman heeft een wel zeer bijzondere prestatie geleverd, want sinds 1963 werkt hij als wikkelaar op de produktieafdeling bij Philips in Hoogeveen aan de lopende band. Bestuur en directie vragen zich af of zij het slachtoffer zijn geworden van een flauwe grap en zij stellen dat er geen reden tot ontevredenheid is. Zowel de directie als de voorzitter van de personeelsraad acht de klachten onge grond. In de eerste plaats stemt het aan tal personeelsleden volledig overeen met de normen die daarvoor door de overheid (het Centraal Orgaan voor Ziekenhuista rieven) zijn gesteld. In de tweede plaats is het verloop onder de leerlingverplegenden niet groter dan in andere jaren. Er zijn elk jaar enkele jongeren die het eens in de verpleging willen proberen, maar zich na korte of langere tijd niet tegen het verantwoordelijke beroep voelen, aldus bestuur en Meer en Bosch. AMSTERDAM. Vertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland en van de gemeenten Amstelveen, Amsterdam, moeilijke en riskante aangelegenheid. Een Diemen, Heemstede, Muiden en Ouder- Amstel hebben maandag besloten als streefdatum voor de invoering van fluor in het drinkwater 1 februari 1972 aan te houden. Alleen vertegenwoordigers van Ouder- Amstel maakten bezwaar op grond van een in 1963 door de gemeenteraad aange nomen motie. De gemeenten zullen nog samen mogelijkheden onderzoeken om aan mensen, die ernstige bezwaren hebben tegen het gebruik van gefluorideerd water, ongefluorideerd water te verstrekken. woont, ging, nadat hij eindexamen HBS-B had gedaan, in Utrecht medicij nen studeren. Hij haalde daar ook zijn kandidaatsexamen. "en huwelijk en de geboorte van een tweeling bemoeilijkten het verder stu deren daarna echter aanzienlijk. Albert wilde niettemin zijn studie doorzetten en om dit te kunnen bekostigen, sollici teerde hij als „gewoon arbeider” bij de Philips-vestiging in Hoogeveen. Hij kreeg een baantje als wikkelaar aan de lopende band. Deze functie koos Albert met opzet, want hij wilde in verband met zijn studie geen hoger gekwalifi ceerd werk verrichten. Eenvoudige arbeid bij de wikkelmachine stelde hem namelijk in staat om alle aandacht aan zijn studie te besteden. (Van onze kunstredactie) ALKMAAR. In zijn woning te Eeni genburg is gisteravond overleden de ac teur Albert van Dalsum. Hij werd 82 jaar. Hij was gisterochtend op eigen verzoek ontslagen uit een ziekenhuis te Alkmaar, waar hij met ingewandskanker was opge nomen. De begrafenis zal donderdag te Tuitjenhorn in Noord-Holland op verzoek van de overledene in alle stilte gebeuren. Van Dalsum werd in 1889 in Amstel veen geboren. Hij was 20 toen hij zijn toneeldebuut maakte als Gabriël in „Adam in ballingschap”. Hij was verbonden aan het Nederlandsch Tooneel, werkte bij de toneelleiders Royaards en Verkade eer hij in 1929 zijn eigen gezelschap stichtte: het Oost Nederlandsch Tooneel in Arn hem Van 1932 tot 1938 was hij een van de leiders van de Amsterdamsche Too- neelvereeniging, waar hij fel streed tegen het opkomend fascisme. Na de bevrijding vormde hij met August Defresne de lei ding van het Amsterdamsch Toneel. Van af 1954 was Van Dalsum bij de Haagsche Comedie. In 1964 nam hij afscheid van het toneel met Koning Lear van Shakespeare, maai nadien trad hij nog incidenteel op, onder meer voor de televisie. Zijn laatste rol was die van „Die Doot” in Elckerlyc, in een opvoering dit voorjaar in Delft. Van Dalsum had een bijzondere band met Haarlem. Hij was sinds 1965 be schermheer van de rederijkerskamer Al- berdingk Thijm, die hij regisseerde in „De leeuwerik” van Anouilh. Voor vele voor stellingen van Thijm kwam hij uit Eeni genburg over. De NOS herhaalt vanavond om 22.45 uur op Ned. 1 de aan Van Dalsum gewij de aflevering „De onvergetelijken”. (Voor een in memoriam zie pagina 13) HEEMSTEDE. Bestuur en directie van het Instituut voor Epilepsiebestrijding Meer en Bosch delen mede dat noch bij hen noch bij de personeelsraad iets be kend was van de klachten van enkele personeelsleden over onder meer lange diensttijden, waarvan wij gisteren mel ding maakten. Ook was aan de directie geen afschrift van de brief die deze perso neelsleden het gaat volgens bestuur en directie om enkele leerlingverplegenden aan de minister van Sociale Zaken hadden gericht. In zijn vrije tijd studeerde Voerman voor arts en, naar nu is gebleken, met suc ces. Vorige week dinsdag werd hem aan de universiteit in Utrecht de bul over handigd. Albert Voerman, die in het salonwagenpark in Hollandscheveld x

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1