Ex-president Lyndon Johnson in zijn memoires (slot) DOOD VAN KENNEDY IN V.S. SYMBOOL VAN REDELOOSHEID Geen afkeer van Nixon Fa rmaceu tisch onderzoek kritiek voor Mozart of The Mothers Bach of Bee Gees naar Grote Houtstraat 62 7KIC Restaurant „DE UITKIJK” T KOPJE VAN BLOEMENDAAL Aan het grote parkeerterrein ijl f CHEMICUS DRS. H. VAN WINZUM IN BROCHURE: WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 18 Kennedy Factoren Laars Reactie INTEGRATIE EN WAT BELANGRIJKEN IS: BETAALBARE PRIJZEN PITTORESK PLEKJE met uitzicht op het GAAIENBOS ’s Avonds verlicht We hebben het al gezegd: Haarlem is een gelukkige stad. Want Haarlem heeft MIC. Een waar eldorado voor elke muziekminnaar (minnaressen zijn ook van harte welkom), die watertandend langs de bakken gaat, volgepakt met duizenden en duizenden ver rukkelijke l.p.’s en singles. Of het nu klassiek populair, pop of jazz betreft. Met een fabel achtige keus in musicassettes. Waar de meest verwende discofiel moet toegeven dat MIC inderdaad een zéér bijzondere speciaal zaak is. Een werkelijk unieke discshop. Voorbeeldwij hebben 8-track afspeelap paratuur ih de luistercabines, zodat ook déze cassettes beluisterd kunnen worden. MIC, Grote Houtstraat 62 - Haarlem. - 1968 tot de Ik beschouwde Nixon als een taaie, (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE GRAMMOFOONPLATEN EN MINICASSETTES spiek-apparaat voor de televisie-uit- zending te zetten. - RESTAURANT A LA CARTE - RECEPTIES - PARTIJEN - HUWELIJKSDINERS - BRAAIVLEIS - BARBECUE duidelijk volledig gelijk gebleven sinds zij het mij in het voorjaar van 1964 uit gelegd had: zij wilde dat ik in 1968 geen kandidaat zou zijn. Naarmate de maanden vorderden, be praatten wij het met onze beide dochters en hun mannen. De reactie van de meis jes was verdeeld. Luci wilde me geen kandidaat laten zijn. Ze zei nadrukke lijk dat ze een levende vader wilde hebben. Lynda’s reactie was ingewikkelder. Ais dochter, zei zjj, wilde ze liever dat ik niet meedeed, maar als staatsburger hoopte ze van wel. Later, toen haar man, Charles Robb, bevel tot vertrek naar Vietnam had gekregen, drong haar reactie ais burger die van dochter opz\j. Mijn vrouw en ik stonden vroeg op toen Lynda afscheid had genomen van haar man die dienst ging doen in Viet nam. Lynda had de hele nacht in het vliegtuig uit Californië, de „Tranen- Expresse”, gezeten. Het was even over zeven toen ze die zondagochtend aan kwam bij het Witte Huis. We gingen met zijn allen naar boven, naar het particuliere appartement. Lynda was moe en maakte een een zame en verbijsterde indruk. Oorlog en scheiding van haar man waren brute indringers in haer jonge leven. De ver deeldheden in het land hadden hun stempel op haar gedrukt en ook op haar moeder en haar zusje Luci. Lynda had het een en ander gelezen over demon stranten en kritici die zulke opofferin gen als van haar en haar man zinloos vonden, of erger. De pijn die zich in haar opgehoopt had, kwam nu los in een vloed van tranen. Waarom, vroeg zij, was haar man nu vertrokken om te gaan vechten en misschien te sterven voor mensen die niet eens beschermd wilden worden? Het was een vraag die had kunnen ko men van iedere jonge vrouw wier man net naar Vietnam vertrokken was. Ik wilde haar zo graag troosten, en ik kon het niet. DIE MIDDAG werkte ik verder aan het laatste ontwerp voor mjjn toe spraak. Ik las hem hardop zonder het slot. Om tien over acht, geen uur voordat de uitzending zou beginnen, gaf ik de laatste alinea’s af om op het bevorderen naar de dubieuze aspecten van het geneesmiddelenverbruik en naar de mogelijkheden om de voorlichting op dit terrein te bevorderen. De laatste ontmoeting tussen presi dent Johnson en Robert Kennedy. In het midden Kennedy’s adviseur Theo dore Sorensen. De sterke afkeer van Richard Nixon die velen van mijn mede-Democraten voelen, heb ik nooit gedeeld. Ik had met hem in het Huis van Afgevaardig den en in de Senaat gezeten. Volgens mij was hij een veelbelasterd en mis verstaan man. mermaanden van 1968 brachten geen verlichting van de wanorde en onrust. Onze ambassadeur in Guatemala werd door plaatseijjke guerrillastrijders met machinegeweren neergemaaid. Johnson aan het begin van zijn laat ste dag als president van de Verenig de Staten. In een van de kantoren zag ik op een bureau een velletje papier liggen. Ik dacht dat het iets was dat nog wegge gooid had moeten worden, toen ik zag wat erop stond. Een boodschap voor de volgende man die aan dit bureau zou komen te werken, van mijn mede werker die dit kantoor voor hem ont ruimd had. „Het allerbeste” stond er op. (Slot) De vorige afleveringen van de me moires van Johnson werden geplaatst op 16, 18, 20. 21, 22 en 26 oktober. ROBERT KENNEDY’S dood leek een symbool van de redeloosheid die ons land en de wereld bestormde. De zo- Vooi reserveringen onze folder met 10 menu-suggesties. bel 923 251162 (Door Lyndon B. Johnson) Toen ik in januari 1965 de eed als president aflegde bij het begin van mijn eerste volle ambtstermijn, had ik het idee dat het mijn laatste zou zijn, en dat gevoel is sterker geworden met elke week in het Witte Huis die er verstreek. Aan het eind van het eerste jaar van mijn bewind was ik er redelijk zeker van dat ik tegen het eind van mijn ambtestermijn niet verder meer zou kunnen. Twee operaties tijdens mijn presidentschap verscherpten mijn zorgen over mijn gezondheid. Mijn hartaanval van 1955 leek helemaal achter de rug, maar ik besefte wel dat hij tot de ach tergrond van mijn leven behoorde. Invaliditeit boezemde mij meer vrees in dan de dood. Als ik In het Witte Huis langs het portret kwam van Woodrow Wilson (mjjn voorganger van vijftig jaar ge leden), dan moest ik er altijd aan den ken hoe hij boven bewegingloos heeft gelegen, met het Amerikaanse rege ringsapparaat in ontreddering om hem heen. „AL ENKELE jaren lang hadden La dy Bird en ik vaak gepraat over onze plannen om het Witte Huis aan het eind van mijn eerste volledige ambts termijn te verlaten. Haar standpunt was President Johnson leest zijn beslissing om zich niet kandidaat te stellen in de krant. Het presidentiële werk is veeleisend en onverbiddelijk. Er is altijd werk te doen. Van alle 1886 nachten die ik pre sident ben geweest, ben ik-maar zelden voor één of twee uur in de nacht gaan slapen en er zijn maar weinig ochten den geweest dat ik niet om zes uur of half zeven wakker was. Het werd een vraag van hoeveel mijn gestel kon verdragen. Ronduit gezegd, geloofde ik in 1968 niet dat ik nog eens vier jaar van de lange uren en nooit aflatende spanningen kon overleven. de invloed van de consumentenbeweging, toenemende drang tot het zelf „dokteren” met geneesmiddelen. Deze zaken maken een open gesprek tussen overheid, indus- tri, professie en consument hoog noodza- kelijk. De industrie staat te popelen om een positieve bijdrage te leveren aan dat gesprek, maar alleen als volwaardige partner in het gezondheidsteam, aldus drs. Van Winzum. In drie kwartier was ik met mijn toespraak klaar. Nu was het achter de rug en ik voelde me beter. De last van de dag en de maanden was weggeval len. Ik had gedaan wat ik wist dat gedaan moest worden. Ik zal er dan ook niet naar streven om door mijn party kandidaat gesteld te worden voor een tweede ambtster mijn als uw president. Op de laatste avond van mijn ambts termijn, 19 januari 1969, hebben Lady Bird en ik in het woongedeelte van het Witte Huis een klein feestje gegeven voor de leden van mijn staf. Toen de laatste gast vertrokken was, ging ik nog even naar de westelijke vleugel van het Witte Huis om nog een paar laatste dingen te doen in mijn werk kamer. Ik liep in m’n eentje door de lege kantoren om me ervan te over tuigen dat alles in orde was voor Ni xons komst de volgende dag. Russische troepen rukten op 21 au gustus niets ontziend Tsjecho-Slowakije binnen en zetten de zware laars van de onderdrukking op de eerste wezenlijke loten van vrijheid die er in twintig jaar aan Tsjechische bodem ontspro ten waren. In diezelfde week leverden de ge vechten tussen politie en studenten op de Democratische partijconventie in Chicago aan elke televisiekijker in Amerika het bewijs hoe diep de scheu ring in onze samenleving was, hoe in tens de gevoelens van haat, en hoe breed de afgrond tussen wethandha- vers en degenen die slechts verachting voor de weit hadden. Deze conflicten toonden ook de lelijke kant van de zo genaamde Nieuwe Politiek, ondanks haar aanspraken op idealisme. Mr. C. J. Goudsmit, voorzitter genees- middelen-commissie, betoogt in de bro chure het volgende: „Ofschoon van tijd tot tijd nog wel de roep tot nationalise ring van de geneesmiddelenindustrie wordt gehoord, kan worden geconstateerd dat heden ten dage de wijze waarop producenten en afleveraars van genees middelen een taak vervullen over het algemeen wel zodanige instemming vindt, dat slechts weinigen van oordeel zijn dat voor deze materie een socialisering of nationalisering de gewenste oplossing zou bieden”. IK HAD IN de jaren van mijn pre sidentschap nooit kans gezien een nau we verstandhouding met Bobby Ken nedy te vestigen. Het was niet zozeer een zaak van geschilpunten, op de meeste punten van landsbelang hadden we soortgelijke denkbeelden, nadat hij senator was geworden. Misschien maak ten zijn politieke ambities deel uit van het probleem. Misschien was het ge woon een van die onnaspeurlijkheden. Ik weet het eerlijk niet. Ik onderkende en bewonderde zijn leiderscapaciteiten. Toen de tragedie hem trof, was ik blij dat mijn laatste ontmoeting met Bobby Kennedy vriendschappelijk was verlopen. Na mijn aankondiging dat ik de Democratische kandidatuur niet zou aannemen, had ik openbaar toegezegd dat ik alle belangrijke presidentskan didaten op de hoogte zou brengen. Se nator Kennedy had me daarop te spre ken gevraagd. Ruim een uur hebben hij en zijn medewerkers Ted Sörensen op 3 april 1968 in het Witte Huis gespro ken met Walt Rostow. Charles Murphy en mij, om de grote tafel van de mi nisterraad gezeten. Het is de laatste keer dat ik senator Kennedy gezien heb. kA/VVVMVWVVVVWVWMVVVIAAMWWVIMVtfVWWIAAflMMVMMfVIMIAAAAIIMIfWWVVVWlAAfVVWVVVVVVVVVVVVVAazvXA/WVVVWI onverzetteljjke partijganger en een scherpzinnig politicus, maar altijd een man die probeerde het beste voor zijn land te doen zoals hij het zag. Vanavond, zei ik, heb ik onze vlieg tuigen en marineschepen bevolen om geen aanvallen op Noord-Vietnam meer te doen, behalve in het gebied tea noorden van de gedemilitariseerde zone, waar de voortdurende vijaindelijke concentratie een directe bedreiging vormt voor de voorste geallieerde po sities. Ik sprak verder de hoop uit dat Hanoi onze zelfbeheersing zou evenaren en dat de beide kanten weldra geza menlijk zouden neerzitten om over vre de te onderhandelen. Aan het slot van mijn rede zei ik: Met Amerika’s zonen ver weg te velde, met Amerika’s toekomst hier in ons eigen land bedreigd, met onze hoop en die van de wereld op vrede voortdu rend op het spel, geloof Ik niet dat ik een uur of een dag van mijn tijd mag besteden aan een persoonlijke partij - zaak of aan andere plichten van dit ambt het presidentschap van uw land. ceerd. De inwoners van de hoog geïndus trialiseerde westerse landen nemen daar van 115 miljard voor hun rekening, die van de landen achter het ijzeren gordijn bij elkaar 21 miljard en alle inwoners van de onderontwikkelde landen samen f 24 miljard. De financiële draagkracht, het haalbare peil van gezondheidszorg, zal ook in 1980 de mate bepalen waarin de volkeren van de wereld het beschikbare geneesmiddelenpakket kunnen benutten. VERSCHEIDENE factoren in verband met ’s lands toestand hadden hun in vloed op de besluiten die ik ging aan kondigen. Ten eerste stonden wij tegen over de volstrekte noodzaak van be lastingverhogingen. De stabiliteit van de dollar en de economische gezondheid van ons land en de wereld vereisten zo gauw mogelijk een verhoging. Maar ik wist ook dat de waarschijnlijkheid van de verwerving van de nodige Repu blikeinse stemmen om een belastingwet door het Congres te krijgen, vooral in een verkiezingsjaar vrijwel nul zou zijn als ik kandidaat voor herkiezing was. Ten tweede de kans op nieuwe rellen en beroering in de steden in de komen de zomer van 1968. De voornaamste ver antwoordelijkheid van optreden tegen zulke ongeregeldheden ligt bij de bur gemeesters en gouverneurs, maar in 1967 was mij in enkele steden gevraagd mij op het presidentiële gezag te beroe pen om federale troepen te sturen. Het leek waarschijnlijk dat ik weer voor die beslissingen zou komen te staan. Ik wilde niet dat er ook maar de minste verdenking zou rijzen in het congres, in de nieuwsorganen of bij welk deel van het publiek ook dat ik gerea geerd had met teveel of te weinig, te vlug of te laat, met mijn ene oog op de veiligheid van onze burgers en mijn andere op de verkiezingsdag. mentspauze gingen nemen, leek het mij dat ik duidelijk moest maken dat mijn besluit genomen was zonder politieke overwegingen. Ik wilde het besluit door de vijand en door iedereen overal opgevat zien als een ernstige en oprechte poging om een weg naar vrede te vinden. De over tuigendste manier om dat duidelijk te maken leek mij een koppeling van mijn aankondiging van een bompauze aan de verklaring dat ik geen kandidaat voor herkiezing zou zijn. Ook hoopte ik dat de gecombineerde aankondiging nog iets anders zou doen. De kwestie-Vietnam had verdeeldheden en vijandschappen onder Amerikanen geschapen. Ik wilde enkele van die wonden helen en het land weer tot een heid brengen. Deze toespraak kon er misschien toe bijdragen. Het was mijn diepe hoop. Drs. H. van Winzum, chemicus en di recteur van een geneesmiddelenproduktie- bedrijf in Haarlem, betoogt dit in een brochure die de Stichting Voorlichting Centrum Farmaceutische Industrie heeft gewijd aan het onderwerp „Integratie van het geneesmiddel in de samenleving”, waaraan de stichting komende woensdag in Rotterdam een openbare vergadering besteedt. Volgens drs. Van Winzum dient zich momenteel een nieuwe generatie genees middelen aan. Over het algemeen kan men zeggen dat grotere kennis van het celgebeuren ons binnen weinige decennia geneesmiddelen gaat geven, die meer dan tot nu toe op het preventieve vlak liggen en voor zover zij op het geneeskundige vlak liggen veel specifieker zullen zijn dan de huidige en bovendien meer de oorzaak dan het symptoom zullen bestrij den, aldus drs. Van Winzum. De mens staat zijns inziens anders tegen over het geneesmiddel dan vroeger, on der meer als gevolg van een grotere vraag naar „kant-en-klare” therapie, toenemen- OP 11 NOVEMBER, zes dagen na zijn overwinning, kwamen de nieuw- verkozen president en zijn vrouw naar het Witte Huis voor het middagmaal en bijna vier uur vergaderingen en voorlichting. Mijn vrouw en ik namen de Nixons mee op een rondgang door de woon vertrekken op de bovenverdieping van het Witte Huis. Tot mijn verbazing hoorde ik dat het voor hen allebei de eerste keer was dat zij dit deel van het Witte Huis zagen, ondanks de acht jaar vice-presidentschap onder Eisen hower. Ik was het echter wel sterk oneens met zijn politieke inzichten. Als hij ge kozen werd zou hij mijns inziens zeker trachten vele van de moeizaam bereik te prestaties van de New Frontier en de Great Society teniet te doen. Er schuilt veel waarheid In het ge zegde dat er zowel in politiek als na tuurkunde op elke actie reactie volgt. In de vijf jaar van mijn president schap hadden wij heel veel actie ge had op de gebieden van burgerrech ten, gezondheid, scholen, huisvesting, armoede, honger, beroepsopleiding en consumentenbescherming, om er maar een paar te noemen. De reactie van ons volk op deze programma’s heeft in de presidentsverkiezing van 1968 tot de beslissing bijgedragen. ROTTERDAM. De farmaceutische research bevindt zich in een kritieke fase, omdat: het arsenaal geneesmiddelen op basis van beschikbare fundamentele ken nis vrijwel optimaal is; uitbreiding van die fundamentele kennis, die nodig is voor een nieuwe generatie geneesmiddelen, een tijdrovende en kostbare zaak is en de eisen die aan een geneesmiddel moeten worden gesteld, alvorens het de markt op kan, met de toenemeing van de kennis steeds strenger en ingewikkelder worden. En tenslotte was er het vraagstuk- Vietnam. Nu het Tet-offensief van de vijand af gestopt was en er een kans was dat de vijand gunstig zou reageren, wilde ik ons nieuwe vredesinitiatief aankondigen. Als wij het risclo van een bombarde- Dr. F. Doeleman, hoofd afdeling onder wijs Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde TNO in Leiden, meent dat de integratie van het geneesmiddel in de samenleving van de toekomst primair af hangt van de vraag of de sociale- en gedragswetenschappen een achterstand op de natuurwetenschappen kunnen inlopen. De farmaceutische industrie kan op deze ontwikkeling inspelen door niet alleen de farmaceutische research te blijven steu nen, maar daarnaast ook onderzoek te De heer A. H. Ponfoord, directeur Stichting Voorlichtingscentrum Farma ceutische Industrie, deelt in de brochure mee dat in 1980 voor de vier miljard mensen op de aarde dan voor 160 mil jard aan geneesmiddelen wordt geprodu- 7

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19