speciaal instituut afgeven Fischer klaar voor eindspel Chinezen spoedig m New York verwacht Radioactiviteit bemoeilijkt sloop Philips-Dupharfabriek KVP-plan: Ongewenst kind bij eksklusief ■Ti Wanneer komt aan de orde? David Oistrach mag niet naar Engeland Zandvoort in rouletterace Brezjnev groet Parijzenaars grenswijziging in de IJmond *t binnenhuis H“ ”d I evengoed als jij” maar „jij bent even goed als ik”. L.1 VAKBEWEGING SPREEKT NIET ERG MEER AAN HET WEER Turkse regering afgetreden Zenuwen gh AGENDA pagina 11 Verder in de krant SEEGERS WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 302 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Kamerlid vraagt: Nota KBV: DAMESKAPSALON IJMUIDEN TEL 1 42 32 3 3 9 11 11 17 17 25 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. EDISONSTRAAT 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Koude nacht 2, 13, 19, 21, 23 Lx- - hm ’t IJmuider Courant Th. Parker: DR. VAN SCHAIK (Van een onzer verslaggevers) (Van onze redacteur in New York) NEW YORK. (Zie verder pagina 13) ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) (Van onze Amsterdamse redactie) Hoofdredactie: Jos. L. Lodewüks E. Koning Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mtye, H. P. Stuurmaa H. van Looij, onderdirecteur lA/WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWI Dr. Van Schaik (KVP) heeft dinsdagavond bij de voortgezette behandeling van de justitiebegroting ervoor gepleit gelegen heid te scheppen om pasgeboren kinderen of zeer jonge kin deren op daarvoor dag en nacht geopend zijnde plaatsen af te geven. De identiteit van de brenger of brengster dient ge heim te blijven. De KVP-fractie dringt met klem aan op zulke instituten, hetgeen DEN HAAG. Het te vondeling leggen van kinderen dient naar het oordeel van de Tweede-Kamerfractie van de KVP niet meer strafbaar te zijn. Zjjn voorstel noemde hij een bescheiden bijdrage voor de oplos sing van een aantal problemen, onder andere het vraagstuk van de abortus, „of liever het vraagstuk van het ongewenste kind”. Ook in de verruiming van de adoptie zag. dr. Van Schaik een zeker alternatief voor abortus. Hij vroeg namens zjjn fractie om verkorting van de zogenoemde verzorgingstermijn, die reeds van drie naar twee jaar werd teruggebracht. zou kunnen via ziekenhuizen, waar volstrekt legaal een kind zou kunnen worden afgegeven, aldus dr. Van Schaik. LONDEN (Reuter). Het ministerie van Cultuur in Moskou heeft geen toestemming gegeven voor een tournee door Engeland van de Russische violist David Oistrach. De maatregel is een gevolg van de uit wijzing van 105 Russische functionarissen uit Engeland. De Amerikaanse violist Yehudi Menuhin, zoon van joods-Russische ouders die naar de VS zijn geëmigreerd, zal Oistrach op 31 oktober vervangen op een Beethoven concert in Londen. ANKARA (AP en AFP). De Turkse regering onder leiding van premier Nihat Erim is gisteravond afgetreden. de de De Zandvoortse raad heeft zich eerder op 13 augustus 1968 in soortgelijke zin uitgesproken. spectie werd door Rijkswaterstaat de opdrachtgever voor de sloop erbij ge haald om een oplossing te zoeken, zodat het gebouw kon worden gesloopt zonder dat er voor de slopers risico van radioac tieve besmetting aan verbonden was. De arbeidsinspectie heeft contact gezocht met Philips-Duphar zelf, en met de inspectie voor de Volksgezondheid. Samen hopen zij in zo kort mogelijke tijd een oplossing voor dit probleem te vinden. Aldus wordt van de kant van de ge meente Amsterdam vernomen. Koude nacht met op vele plaat sen nachtvorst en minimumtem peraturen van 5 tot ongeveer 2 graden onder nul. Morgen droog en vrij zonnig met een zwakke tot matige wind uit oost tot zuid oost. In de Amerikaanse Senaat wordt door de conservatieve senator James Buckley een campagne op gang gebracht om de bijdrage van de Verenigde Staten tot de begroting van de VN te besnoeien. In totaal 21 senatoren en 35 leden van het Huis van Afgevaardigden hebben zich in eerste instantie achter Buckley’s voor stel geschaard, maar hun pogingen wor den bemoeilijkt door het feit dat het Huis van Afgevaardigden de bijdrage van on geveer 375 miljoen gulden voor dit jaar al heeft goedgekeurd De Amerikaanse regering onderneemt de eerste stappen om te voorkomen dat er na de nederlaag van het Amerikaanse voorstel in de VN een hetze tegen de wereldorganisatie gevoerd zal worden in het land en in het Congres. Ook beijverde de regering zich om For mosa te verzekeren dat het kan blijven rekenen op Amerika’s voortgezette steun ook al zal die steun veranderd kunnen worden door president Nixpn’s voorgeno men reis naar Peking en de daaruit voortvloeiende relaties tussen Washington en de regering van de Volksrepubliek. I; DEN HAAG. Tjjdens de rjj-l; Iexamens in 1970 hebben zich 894 aan- i I; rijdingen voorgedaan (943 een jaar te- I; voren). Gemiddeld blijven zes kandi-;| daten per jaar dood tijdens het rtfexa- ;l men. Ook komt het voor, dat nerveuze 1 kandidaten hun zenuwen op de exami- I natoren trachten af te reageren. ZoI I werd er één met een kapstok bedreigd, i I een ander werd in de vinger gebeten en een derde werd in de neus ge- I knepen. Dit blijkt uit het jaarverslag!; van het Centraal Bureau Afgifte Rij-!] Ivaardigheidsbewijzen. (Zie verder pagina 21). vvwwvvwvvvvwvvvwvvvvvvwvvvwwtA/vvwvt brieksgebouw stond in 1964 reeds op nominatie te worden gesloopt voor verbreding van het Noordzeekanaal. Met de sloop zou toen nog geen begin worden gemaakt. Toch besloot Philips-Duphar de verdere produktie in dat gebouw te sta ken, omdat er na het vrijkomen van de radioactieve stof en gezien de tijd die nog restte tot het ogenblik van verkoop geen mogelijkheid meer was de werknemers de zekerheid te geven van een veilige arbeids- omgeving. Met de Hembrug is de oude Philips- Dupharfabriek het grootste obstakel in het inmiddels geheel verbrede Noordzee kanaal. Toen enige dagen geleden een begin zou worden gemaakt met de sloop van het fabrieksgebouw, werd er enige radioactiviteit geconstateerd. De arbeidsin- Verwachtlng van het K.N.M.I. tot donder dagavond (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft de A.R.-fractieleider, mr. Aantjes, gevraagd wanneer nu eindelijk eens de grenswijziging van de gemeente Velsen en Beverwijk op de agenda zou kunnen wor den geplaatst. Tevoren had voorzitter Van Thiel een globaal overzicht gegeven van de werkzaamheden die de Kamer nog voor de boeg heeft tot het Kerstreces. Daarbij werd de grenswijziging van Vel sen en Beverwijk, waarvan de voorberei ding reeds lang achter de rug is, niet genoemd. In de VN werd gisteren nog lang nage kaart over het verloop van de stemming die tot de overwinning van het Albaans- Algerijnse resolutie leidde. Amerikaanse functionarissen zeiden niet verwacht te hebben dat vijftien landen zich van een stem zouden onthouden. Sommigen waren bitter over de afval ligheid van landen die hun steun hadden toegezegd. Tot deze landen behoorden op deze zitting van de Algemene Vergadering de pas toegelaten natie Oam (die weg bleef van de zitting toen er gestemd werd), Cyprus, Quatar en Tunesië. Ook België en Ierland vonden weinig genade in Ameri kaanse ogen omdat zij op het allerlaatste ogenblik hun standpunt wijzigden. Eerder al hadden Trinidad, Botswana en Equador het af laten weten, en zich aan de Albaanse kant geschaard, of zich onthouden van een stem. Van de kant van de China-aanhangers bestond grote voldoening over de aanzien lijke meerderheid waarmee Peking werd toegelaten en Formosa werd uitgewezen. De ambassadeur van Joegoslavië Lazar Mojsov zei dat wanneer er een hele kleine meerderheid was geweest, er waarschijn lijk obstakels voor Peking zouden zijn geweest om tot de VN toe te treden. Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende initiatiefvoorstel tot wijziging van de Wet op de Kansspelen heeft de gemeenteraad gisteravond beslo ten er bij de betreffende ministers op aan te dringen dat de gemeente Zandvoort wordt aangewezen als plaats van vestiging van een speelbank. Het door WD-fractie- voorzitter Attema ingediende voorstel werd mede-ondertekend door de fracties van de P.v.d.A., K.V.P., Inspraak Nu, Be vordering Toerisme en Verkeer en D’66. Wethouder Van der Mije wilde geacht worden tegen te hebben gestemd. Uit het binnenland Buitenlands nieuws 3, 19, 21, 23 Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Kennemer Kruimels Weerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Sport j Economisch nieuws27 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Luidsprekers 28 Het kabinet-Erim was op 26 maart ge vormd nadat de militaire opperbevelheb bers de regering van premier Suleyman Demirel gedwongen hadden af te treden, omdat de geëiste economische hervormin gen niet snel genoeg werden doorgevoerd. De nu demissionaire regering bestond geheel uit partijloze technocraten. Na de ontploffing kregen drie arbeiders huidaandoeningen en ademhalingsmoei lijkheden. Zij zijn langdurig in verschil lende ziekenhuizen behandeld en zijn op het ogenblik goeddeels genezen. Het fa- UTRECHT „Doelstellingen, middelen en strategie voor een nieuwe vakbeweging" is de titel van een dinsdag verschenen nota van de Katholieke Bond van Vervoers- personeel KBV), waarin deze NKV-organi- satie kiest voor een vakbeweging die streeft naar een andere maatschappijstruc tuur. Als fouten van de huidige maat schappij noemt de nota onder meer: de ondernemingsraden die een schjjndemo- cratie hebben opgeleverd, waardoor de kans op een echte democratie vermindert. Het loonbeleid heeft de inkomensverschil len niet verkleind, maar vergroot. I I I tapijtafdeling van Julianapark58-62.Haarlem.Tel.25 83 91| Intussen wenst Philips-Eindhoven niet te spreken van radio-activiteit. Dit bedrijf herinnert aan het feit, dat na de ontplof fing twintig werknemers huidaandoenin gen en ademhalingsmoeilijkheden hebben gehad, hetgeen mogelijkerwijs in verband moet worden gebracht met het feit dat in het uit elkaar geslagen vat het zgn. 245- trichloorfenoxyazijnzuur werd vervaar digd, een onkruidbestrijdingsmiddel. De Amerikaanse schaakgrootmeester Bobby Fischer (links, in donker pak) heeft gisteravond in Buenos Aires op nieuw van de Russische ex-wereld- kampioen Petrosian gewonnen. Daar door werd de stand in de tweekamp 67>2l/i voor Fischer, een niet meer in te halen achterstand voor de „Ar meense tijger”. Fischer moet nu nog optornen tegen wereldkampioen Boris Spasski, een match die in het voor jaar van 1972 zal worden gespeeld. Rechts zittend Petrosian, de 42-jarige^ Rus die vijf partijen lang het geweld van Fischer heeft weerstaan, maar daarna geen partij meer kon winnen. Ook mr. Geurtsen (V.V.D.) wees erop dat er nog een aanzienlijke hoeveelheid werk ligt te wachten en dat een nieuwe snelgroeiende stroom nadert. Als illustratie van de grote achterstand wees mr. Geurtsen op de wijziging van de Medische Tuchtwet. Op 20 mei 1970 heeft de Kamercommissie hierover reeds haar eindverslag uitgebracht. Het wetsontwerp zou dus onmiddellijk in de Kamer kunnen worden behandeld. „Maar inmiddels zijn wij ruim anderhalf jaar verder en nog steeds is de behandeling niet in zicht” zei hij. Hij vond het noodzakelijk dat de Ka mer gaat zoeken naar een snellere en efficiëntere wijze van afdoening van wets ontwerpen. „Met deze bestudering moet haast gemaakt worden, omdat het gezag van de wet, het gezag van het parlement en misschien zelfs het gezag van de de mocratie in het geding zijn.” Na zijn bezoek aan het stadhuis van Parijs begroette de Russische partij leider Brezjnev met brede armge baren het Franse publiek dat achter dranghekken naar hem stond te kij ken. Frankrijk en de Sovjet-Unie heb ben vandaag een overeenkomst voor economische samenwerking getekend. Het pact heeft een looptijd van tien jaar. De industriële samenwerking zal zich vooral richten op de vervaardi ging van auto’s en computers. AMSTERDAM. De ontploffing van een vat met radio-actieve stof in 1964 bemoeilijkt thans de sloop van de fabriek waarin de ontploffing zich zeven jaar geleden heeft voorgedaan. Het gebouw was toen eigendom van Philips-Duphar, en staat op een landtong bij de Hembrug in het Noordzeekanaal. Rijkswaterstaat heeft de fabriek gekocht, om het gebouw te slopen voor de verbreding van het kanaal. Na ongeveer twee jaar heeft het Haarlemse Diaconessenhuis aan de Hazepaterslaan weer een drieling onder dak. De heer en mevrouw C. H. Roth-Meliefste uit de Wadden straat 809 in Haarlem-Schalkwijk zijn de overgelukkige ouders van Anneke, Judith en Pauline. Het trio, dat bij de geboorte respectievelijk 4'/a, 4 en 39» pond woog is precies een week ge leden om ongeveer vier uur ’s mid dags geboren. Alle drie dochters van het echtpaar Roth liggen nog in de couveusekamer. De Roths hadden reeds een zoontje van zeventien maanden. Links op de foto Anneke, rechts Judith en in de couveuse ligt Pauline. Een vakbeweging die de onaanvaardbare situaties in de maatschappij niet bij de wortel aanpakt, vervreemdt van de werk nemers. Dat proces is volgens de KBV al jarenlang aan de gang: de ledenaantallen groeien niet meer en de belangstelling om zelf mee te doen aan het werk van de vakbeweging is klein geworden. De vakbe weging van de toekomst zal naar het oor deel van de KBV daarom bereid moeten zijn fundamentele problemen aan te pak ken en de maatschappelijke verhoudingen zo nodig ingrijpend aan te pakken. Doet ze dat niet, dan is de vakbeweging een gevaar voor de werknemers, want ze sust hun verzet en verzoent ze met onrechtvaardige verhoudingen. De KBV pleit voor: Afschaffing van bevoorrechte posities van kapitaalbezitters en/of de bedrijfs leiding in de onderneming; Afschaffing van voorrechten die groe pen werknemers of burgers bezitten, en afschaffing van ongecontroleerde macht; Zeggenschap en zelfbeheer in bedrijfs leven en andere sectoren van de sa menleving; Verdeling van de bedrijfsresultaten onder alle betrokkenen, volgens demo cratische maatstaven; Scholing en vorming op basis van eigen inzicht en wensen ten aanzien van de toekomstmogelijkheden. ZANDVOORT. Zandvoort wil tot één van de vijf gemeenten behoren waar mogelijk in de toekomst gereglementeerde roulette wordt toegestaan. Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem In kringen van de Verenigde Naties wordt het mogelijk ge acht dat een delegatie van de Chinese Volksrepubliek nog deze week in New York zal aankomen. Eerder deze week deden onbevestigde geruchten de ronde dat er in Ottawa en in Londen Chinese vertegenwoordigers klaar stonden om naar New York te reizen. gis M -X A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1