Kekkonen onderstreept neutraliteit FINLAND WIL NIET ALLEEN DUITSLANDEN ERKENNEN Tegendeel van bezuiniging Huishoudelijke Voorlichting moet de deuren sluiten Hoe is het ontstaan In Loosdrecht draait de roulette JUSTITIE REAGEERT NIET OP BRIEVEN BESLOTEN CLUBS Rekening presenteren voor in de oorlog geleden schade Nieuw wapen tegen verkeersonveiligheid Zuidwest-Friesland wil meer inwoners SECRETARESSE MEJ. G. R. STIENSTRA: gr p 23 WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 NEUTRALITEIT VOORSTEL OPZIENBAREND Dit woord: SUIKEROOM Geen bezuiniging Dit woord: KURK „Meten met twee maten” Tweehonderd leden Dit woord: SPIE Stimulans in Niet afgewezen HELSINKI De aangekondigde diplomatieke erkenning van de beide Duitslanden door Finland blijkt een Bonn-bon te zijn die voor sommigen een nare bijsmaak heeft. De parlementaire commissie voor buitenlandse zaken in Helsinki is unaniem verontwaardigd over het feit dat niemand van tevoren werd ingelicht. „President Kekkonen heeft deze zaak notabene tijdens een persconferentie bekendgemaakt, zonder ons daarvan in kennis te stellen”, brieste de commissiewoordvoerder Kalevi Sorsa. (Van onze correspondent) LOOSDRECHT In weerwil van alle maatregelen van de justitie draait in Loosdrecht nog steeds de roulette. Niet in het geniep, maar ook niet helemaal openbaar. In de besloten sociëteit van de Hollandse Club wordt nog steeds gespeeld. Niet alleen om het spelen zelf, maar vooral ook uit principe. Informatie weg (Van onze correspondent) AMERSFOORT „Het potlood is op een heel domme manier gehan teerd. Er moest bezuinigd worden. Maar of de oplossing die men voor die bezuiniging vond nu wel zo bezuinigend werkt, waag ik te betwijfelen”. Dat zegt mej. G. R. Stienstra, secretaresse van de Nationale Federatie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting, nu door de ministerraad een streep is gezet door de subsidieverlening aan de federatie en met ingang van het komend jaar ook door de overheid wordt afgezien van rijksbijdragen voor gemeenten die het werk van de plaatselijke stichtingen voor huishoude lijke- en gezinsvoorlichting subsidiëren. *4* d (Van onze correspondent) betreffen. noch I en Zuid- consequente buitenlandse politiek gevoerd. Pijnlijk wordt het geheel pas goed wanneer de schadevergoeding door Duits land aan Finland ter sprake komt. De verwoestingen die in Noord-Finland in 1944-’45 werden aangericht door plunder ende Duitse troepen was enorm. Tot nu toe bestond er echter geen mogelijkheid deze eis tot schadevergoeding te regelen. Oost-Duitsland heeft officieel ontkend verantwoordelijk te zijn voor de miljar denschade veroorzaakt door de opkomst en ondergang van het Derde Rijk, terwijl West-Duitsland al enige tientallen miljar den aan vergoeding heeft betaald. Zou Finland nu een uitzonderingsgeval worden dan kan er namelijk op worden gerekend dat nog meer landen schadevergoeding gaan eisen van zowel West- als Oost- Duitsland en een soort werkverschaffings- objecten kunnen gaan worden voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag. geen gelijke tred heeft gehouden met Brandt en consorten in de ontwikkeling van de beide Duitslanden. Maar in Fin land hoopt men op de bekroning van dit politieke steekspel: het houden van een Europese veiligheidsconferentie in Helsin ki, iets waarvan velen denken dat dit het uiteindelijke doel is van de laatste politie ke manoeuvres van president Kekkonen. lichtingsketen. We vrezen, dat dit aspect aan de aandacht van de regering is ont snapt”. “3 1 Schriftglijke bevestiging van die medede ling kon er niet meer af. Nee, veel verwacht ik er niet van, maar je weet het nooit. Misschien is er een Kamerlid dat de tijd en de moeite wil nemen zich in deze materie te verdiepen en de minister wat vragen te stellen. Tenslotte is het onge- „Bovendien komen honderden mensen opeens zonder werk. Dat hebben ze te wijten aan de overheid, dat ontslaan van zoveel mensen blijkt ineens te kunnen. Wij hebben onlangs getracht twee perso neelsleden, die pertinent niet voor het werk geschikt waren, hun congé te geven. Ze gingen daartegen in beroep en wonnen het. Mensen die niet goed waren, konden wij niet ontslaan, mensen die uitermate geschikt zijn voor hun werk ontslaat de overheid bij honderden!”. Te pas en te onpas werd door Finse diplomaten en regering de eigen neutrali teitspolitiek benadrukt, iets dat minder acceptabel bleek te zijn voor hen die het vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie bij de zaak betrekken. Een antwoord op de vraag waarom deze opzienbarende stap nu genomen is, is in Helsinki niet makke lijk te vinden, maar theorieën zijn er volop. De twee belangrijkste zijn deze: Presi dent Kekkonen heeft een seintje uit Mos kou gekregen, dat als hij het goede voor beeld geeft eventueel meer landen in Europa zullen volgen en aan deze wens gehoor gegeven of president Kekkonen heeft op eigen initiatief besloten tot deze koerswijziging in de buitenlandse politiek (hetgeen onder andere blijkt uit de reactie van de comihissie voor buitenlandse za ken). Daarbij mag niet vergeten worden dat hij al eerder heeft bewezen wijze beslissingen te kunnen nemen, die oost waarts gewenst zijn en westwaarts accep tabel worden gevonden. Oost- i erkend en Finland is weliswaar bekend om de uitstekend^ kwaliteit van de daar ge bouwde ijsbrekers, maar men ontkent in officiële kringen in Helsinki dat er sprake is van een ijsbreker-tactiek op diploma tiek niveau. Een woordvoerder van bui tenlandse zaken aldaar wees erop dat theorie nummer één de vingerwijzing uit het Kremlin niet in overeenstem ming kan zijn met de werkelijkheid. „Er is, zegt de heer Buys, onder de Nederlanders helemaal geen behoefte aan casino’s. Die behoefte bestaat alleen bij de grote badhotels. Geen wonder, want een goedlopende speelzaal maakt zo’n pand vele miljoenen meer waard. Vandaar de opmerking dat er miljoenen te verdienen zijn met speelbanken. En daar ligt ook het belang van deze stichting. Er zullen dan, om de zaak buiten het toeristensei zoen rendabel te houden, busladingen dagjesmensen naar toe gesleept moeten worden. We hebben zelf via een advertentiecam pagne in twee landelijke bladen een pei ling gedaan. Bovendien schreven wij nog eens 7000 mensen direct aan. Er zijn zegge en schrijve 350 positieve reacties op gekomen. Niet genoeg, dacht ik. om van een overweldigende belangstelling te spre ken. Maar ja, we moeten een veer laten voor de heilige koe die het toerisme op het ogenblik is. Onzes inziens kan een beperkt aantal bona fide en gecontroleer de besloten verenigingen ruimschoots in de bestaande behoefte voorzien. Daarom gaan wij gewoon door met spelen, hoe vaak de politie ook binnenstapt.” is, koninklijke goedkeuring hebben aange vraagd. Het verschil is dat zij die goed keuring zonder moeite hebben gekregen, hoewel het in feite om hetzelfde probleem draait. Niet dat ik het hun misgun, maar ik krijg toch de indruk dat er met twee maten wordt gemeten. Dat komt voor een groot deel omdat gokken een besmet woord is. Een gokker wordt op straat gewoon met de vinger nagewezen. We krijgen ook bij de Justitie een speciale behandeling”, aldus de heer Buijs. Andere heren, andeer wetten. „De vori ge regering steunde de door de federatie voorgestelde reorganisatie en, sterker nog, stimuleerde. Er werd geld op tafel ge bracht om deskundigen advies te laten uitbrengen over een doeltreffende organi satiestructuur en werkwijze. Op grond van de uitgebrachte rapporten is hard gewerkt aan de reorganisatie. Tijdens die reorganisatie kwam een geheel nieuw aspect naar voren door de fusiebe- sprekingen tussen de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande en de Nationale Federatie. „Dat alles”, aldus mej. Stienstra, „in overleg en met uit drukkelijke goedkeuring van de toerunali- MEJ. G. R. STIENSTRA: „Klap in ons gezicht”. „We zijn een besloten vereniging met 200 leden die allemaal door een notaris ingeschreven zijn. Er wordt geen winst gemaakt door de club, want de opbrengst van de bank gaat in de verenigingskas. In de algemene ledenvergadering besluiten wij wat er met het geld gaat gebeuren. Natuurlijk willen we rustig spelen. Voor ons is de roulette hetzelfde wat voor een ander voetbal of vissen is: gewoon een ontspanningsbehoefte waar wij anderen niet lastig mee willen vallen. Ik wil wel een voorbeeld noemen: naaktlopen is ook verboden. Als iemand hier bloot over de Loosdrechtsedijk zou lopen dan zat hij zo op het politiebureau, maar als men in een besloten gebied, dat niet voor iedereen toegankelijk is naakt loopt, kan niemand er wat van zeggen. Daar bestaan vereni gingen voor die net als wij, hoewel het een gedrag betreft dat in wezen strafbaar In Oost-Berlijn werd wat vuurwerk geofferd aan het Finse plan en in Bonn werd na enige koele commentaren het geheel in de ijskast gelegd. Bondskanselier Willy Brandt verklaarde kort geleden nog tijdens een conferentie in Zweden dat een erkenning van Oost-Duitsland niet de on dergang van de wereld tot gevolg zou hebben, maar hij reageerde nu uiterst voorzichtig, hetgeen begrijpelijk is. voor het begin van het lastige herfst en winterseizoen. ge staatssecretaris”. Er kwamen concrete voorstellen betreffende efficiënte opzet van de huishoudelijke voorlichting in Ne derland. Het rendement zou daardoor niet alleen gehandhaafd blijven, maar ook aanmerkelijk toegenomen zijn". „Na de twee rechtszaken die wij gehad hebben zijn we in beroep gegaan. We hebben daarmee gewacht tot de laatste dag, om af te wachten of de officier van Justitie ook appèl zou aantekenen. Dat deed hij niet, totdat wij in beroep gingen. Als argument voert hij aan dat de straf maat te laag is. Nu wil het geval dat een paar jaar geleden dezelfde officier een identieke zaak behandelde tegen een Amersfoortse vereniging, die net als wij 100 gulden boete kreeg. Deze vereniging ging niet in beroep en de officier toen evenmin. Dan ga je je wel afvragen hoe het met het rechtsgevoel van die man gesteld is. De gedachte aan twee maten komt dan toch weer boven.” In één opzicht is de Hollandse Club van mening veranderd. Zij ijvert niet meer voor het opstellen van casino’s. Drie jaar geleden stond dat nog met dikke letters in het blazoen geschreven. Het blijkt een teer onderwerp dat nauw verweven is met de controverse met de vroegere Stichting Behendigheidsspelen. Het noe men van deze stichting brengt het gemoed van de heer Buijs danig in beroering. Vooral de wijze waarop de stichting zich zelf als alleenzaligmakend naar voren heeft geschoven en de uitlatingen dat de Hollandse Club nooit koninklijke goed- EEN ANDERE pikante noot is de Finse wens de eigen neutraliteit officieel erkend te zien. Het vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie werd kort geleden voortijdig vernieuwd en blijft van kracht tot in de jaren ’90, waarbij het verdrag gebaseerd is op een gezamenlijke verdediging tegen een mogelijke Westduitse daad van agres sie. Het onderhandelingspakket dat nu door president Kekkonen op de groene tafel werd gelegd, bevat ook een voorstel voor een vriendschapsverdrag met Bonn, waarbij uitdrukkelijk de term non-agres- siepact wordt vermeden evenals dit het geval is in de overeenkomst tussen Bonn en Moskou. Er zijn drie woorden spie: in de eerste plaats is het de naam van een pin of een wigje waarmee een spie- raam wordt vastgezet vóór het schil- derdoek er opgespannen wordt In de tweede plaats is spie een bargoens woord voor cent en bij uitbreiding voor: geld in het algemeen. En ten slotte is er Vosmeer de Spie, een der belangrijke personages uit Vondels Gijsbrecht. Dit laatste woord spie En gels spy, is waarschijnlijk wel aan het Frans ontleend Daar luidt het espion. Het is ook mogelijk dat het regelrecht uit Italiaans spione is overgenomen. Het grondwoord is het Latijnse specio: ik zie, waarvan speculum is afgeleid, een woord dat bij ons spiegel luidt. Ook bespieden is natuurlijk verwant. Ondertussen draaide de roulette vrolijk verder, onderbroken door enkele politie- invallen en een tweetal rechtszaken. Het ontbreken van officiële reacties op de aanvraag om koninklijke goedkeuring leidde vorige week tot een brief aan de minister van Justitie en een adres aan de leden van de Tweede Kamer. Een Rotterdamse expediteur, de heer C. J. Buys, is buiten kantoortijd adviseur en De club is een besloten vereniging, op gericht om een gokje te kunnen wagen zonder in botsing met de wet te komen. Bij de oprichting werd direct de Justitie van de doelstellingen op de hoogte ge bracht en drie jaar geleden vroeg men koninklijke goedkeuring aan. De door de Utrechtse officier van Justitie aangekon digde „strenge controle” is tot op heden uitgebleven en van de koninklijke goed keuring is nooit iets gehoord. SNEEK. De zuidwesthoek van Fries land wil meer inwoners. Dat is duidelijk geworden uit een televisie-uitzending en uit advertentes in dagbladen. Tot nu to« zijn op de acties bijna 100 reacties binnen gekomen. Op de advertenties reageerden 59 belangstellenden, op de tv-uitzending 33. Zij krijgen een brochure waarin de lof zang wordt gezongen van de Friese zuid westhoek als woongebied. „Niet ver van stedelijk Nederland liggen huizen met tuinen, waar per dag vier auto’s langs rijden, huizen waar zelden een vliegtuig overkomt, huizen bij bossen, me ren en grazig groen, huizen in onbezoe delde buitenlucht, huizen waarin je echt kunt leven. Zo’n gebied, waar het nog goed wonen is, is de zuidwesthoek van Fries land”. DE BEIDE Duitslanden diplomatiek te erkennen is gebaseerd op een definitieve oplossing van de kwestie-Berlijn, zo ver klaarde hij, en daarbij wordt bevestigd dat het wederopnemen van de betrekkin gen alleen gelijktijdig kan gebeuren voor beide staten. waarschuwen bij het invallen van ge- zichtsbeperkende mist. Een poging tot betere verkeersveiligheid juist Wat wij suiker noemen heet in het Frans sucre, in het Engels sugar, in het Duits Zucker, in het Spaans azucar, in het Italiaans zucchero en zo kan men doorgaan. Het woord is internationaal. In Europa is het woord uit het Ara bisch overgenomen. In die taal luidde het: sukkar. De Arabieren hadden dit woord uit het Perzisch overgenomen en de Perzen hadden het aan de Indiërs ontleend. Aan Perzisch sakar ontleen den de Grieken sakcharon en dat is ons woord saccharine. Een suikeroom is een oom van wie men hoopt te erven, een oom „op welke men gelijk de vlie gen op de suiker aangonst en bij wie ieder om het zeerst zich poogt aange naam te maken”, zoals een schrijver uit de vorige eeuw het uitdrukt. Er bestaat een soort eiken, waarvan de schors elke negen jaai kan wor den geschild. Deze stof die bijzonder licht is, wordt gebruikt voor stoppen van flessen, als drijvers van netten, voor zwemgordels enz. en heet kurk, een woord dat in het Nederlands is ontleend aan het Spaanse corcho. Al- corque schijnt in die taal de naam te zijn van een vrouwenpantoffel met een kurken zool. Men noemde dus hier te lande de hier onbekende boomschors naar het schoenwerk dat er van ver vaardigd werd Het Spaanse woord corcho gaat terug op het Latijnse quercus dat eik betekent Naast eik komt eek voor, bijvoorbeeld in de sa menstelling eekhoorn Mej. Stienstra: „En nu alles zover is, zegt de regering nee. We hadden ons aangepast aan de veranderde situatie, een situatie zo heel anders dan in de begintijd van ons werk in de crisistijd, toen het cu erom ging vrouwen van werklozen op te vangen en met cursussen meer kennis en vaardigheid bij te brengen. Wij hebben de bakens verzet en naar de toekomst geke ken. Vandaar die reorganisatieplannen. Na de fusie zouden we sterker naar voren zijn gekomen, nog meer dan in het verle den in een behoefte hebben voorzien. Vandaag de dag heeft niemand voor het gehele leven voldoende aan schoolkennis en praktijkervaring. Er is behoefte aan steeds meer informatie. De essentie van ons werk is het geven van voorlichting over een efficiënt gezinsbeheer, voorlich ting over inkomstenbesteding, over een verantwoorde voeding, over het verband tussen voeding en gezondheid, over wo ning en woonomgeving en praktische voorlichting over consumentenzaken en het bemiddelen bij klachten, stuk voor stuk activiteiten waarvoor we ons al heel lang inzetten, al wordt ons werk nu gebagatelliseerd en de zaken voorgesteld, alsof we alleen maar naaicursusjes zouden geven en de mensen bloemschikken zou den leren”. „Met het verdwijnen van de federatie en de plaatselijke stichtingen wordt een TOT DUSVERRE werd West-Duitsland diplomatiek hetzelfde geldt voor Noord- Vietnam en de beide Korea’s. bestuurslid van de Hollandse Club. In zijn luxueuze caravan aan de Loosdrechtse plassen zegt hij, niet veel te verwachten van de brieven aan de minister en de Tweede Kamer. „De enige reactie die wij in drie jaar tijd van het ministerie van Justitie gekregen hebben, was een tele foontje met de mededeling dat wij niet voor goedkeuring in aanmerking komen omdat het een gokhoi zou betreffen. keuring zou krijgen omdat het bestuur maar al te goed bij de Justitie bekend is, hebben kwaad bloed gezet. „Een paar maal heb ik het bestuur van deze stichting uitgenodigd tot een open baar debat”, zegt de heer Buijs, „Maar steeds liet het verstek gaan. Wel gingen ze rond om de politie klandestiene speelgele- genheden aan te wijzen, hoewel zij er zelf ook een exploiteerden. Zij zijn het die zich hebben opgeworpen als de grote voorvechters van casino’s. Steeds hebben zij staande gehouden dat er een ruime markt voor was. De fusie met de Stich ting Casinospelen, een half jaar geleden, maakt wel duidelijk dat zij hun bewerin gen niet konden waarmaken en wel bak zeil moesten halen.” Het besluit van de overheid betekent volgens mej. Stienstra het tegendeel van bezuiniging. „Want wat gaat het op wachtgeld zetten van de 250 personeelsle den kosten? Wat de afhandeling van de vele medewerkers die bij ons op contract basis werkten? Het rijk komt bij de liquidatie voor nog niet te taxeren onren dabele onkosten te staan. Er zijn er op grond van de Hjkssubsidie- en rjjksbjjdra- genregeling ook tal van verplichtingen van materiële aard aangegaan. Er zijn gebouwen gehuurd en panden gekocht. Dat kan de overheid nog heel wat gaan kosten. Van werkelijke besparingen is geen sprake. Wat men wèl bereikt heeft is, dat ons werk wordt stilgelegd en het Nederlandse gezin een essentieel stuk dienstverlening moet gaan missen”. DE WESTDUITSE reactie was kort: men wees erop dat de ontwikkeling nog niet zover gevorderd is dat een onbeperkt positieve beoordeling tot de mogelijkheden behoorde. Een kleine terechtwijzing, vol gens politieke waarnemers, omdat Finland DEZE FINSE stap in de internationale politieke arena omvat meer dan slechts de erkenning van de beide staten. President Kekkonen heeft nam'elijk ook andere wensen op tafel gelegd: het voorstel de Finse neutraliteit te erkennen en het plan binnenkort in Bonn en Oost-Berlijn de' rekening te presenteren van de door Duit se troepen in Finland aangerichte ver woestingen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Hiermee is ongeveer een half miljard gulden gemoeid. Vooropge steld dient hierbij te worden dat Finland sedert de Tweede Wereldoorlog een vrij heeft manierd om helemaal niets van je te laten horen.” Maar het u itblijven van een officiële mededeling houdt tevens in dat het ver zoek nog niet is afgewezen. Niettemin voelt de vereniging zich onbehaaglijk. „Het verzoek om koninklijke goedkeuring van het COC, de vereniging van homofie len, werd tenminste nog in behandeling genomen”, klaagt de heer Buijs. „De mo gelijkheid dat minister Van Agt in het begin van zijn regeringsperiode wat oude dossiers wil afwerken sluit hij bij voor baat niet uit. Een ander niet begrepen onderwerp is de gedragslijn die het Utrechtse gerecht gevolgd heeft. De aan gekondigde controle heeft nooit plaatsge had .Wel zijn er een paar invallen, com pleet met getrokken revolvers en vloeken de en tierende politie-ambtenaren ge weest, maar dat wil de vereniging niet als controle beschouwen”, zegt hij. Op de autobaan tussen München en Neurenberg zijn electronische „mist ogen” geplaatst die automobilisten „Ook als de gemeenten gewoon zouden doorgaan met de subsidieverlening maar dat zit er niet in zouden we van dat geld geen enkele activiteit op touw kunnen zetten. Daarom: De deuren van onze bureaus gaan dicht. Er blijft ons geen andere mogelijkheid over” zegt mej. Stienstra. Zij heeft geen goed woord over voor de door de overheid genomen maat regel. „Ik heb het ervaren als een klap in m’n gezicht. We zaten midden in de voorbereidingen voor een reorganisatie, veranderingen die waren voorbereid in overleg en op kosten van de overheid. De plannen om te fuseren met de stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelan de waren al zover gevorderd, dat die fusie begin januari haar beslag had kunnen krijgen. Maar nu wordt het liquidatie. „De staatssecretaris wilde de prijs voor die reorganisatie niet betalen en had be cijferd, dat die voor de komende vijf jaar totaal op zo’n 50 miljoen zou komen. Hij zei, dat het dan nog maar de vraag was of er tegen die tijd een waardevolle vorm van voorlichting uit tevoorschijn zou zijn gekomen. De argumenten voor opheffing waarmee hij kwam aandragen, zijn opge- - - - diept uit oude rapporten met gegevens. weggenomen uit de gehele voor- die gedeeltelijk volkomen achterhaald J“1 zijn. Maar aan de beslissing van de over heid is nu niets meer te veranderen. Ik voel het evenwel toch als mijn plicht uiting te geven aan mijn verontwaardiging, want verontwaardigd zijn we, niet alleen omdat de staatssecretaris gebruik maakte van verouderde rapporten, maar ook omdat aan het besluit geen voororiëntatie en geen vooroverleg met de federatie en met de subsidiërende gemeenten heeft plaats- gehad. Mej. Stienstra: „En dat van een overheid die zegt, openheid voor te staan!”. Volgens haar is ook niet gelet op de jarenlange investering in tijd en belange loze arbeid vanuit het particulier initia tief, dat zich jarenlang gewaardeerd en om die reden door de overheid gesteund wist. Het vertrouwen van het particulier initiatief is door dit alles ernstig geschon den.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23