Golda Meir vraagt om snelle levering van Phantom-straaljagers ISRAEL BEZWIJKT NIET Woeker in woonruimten DRUK VAN VS VOOR Regering van Tunesië treedt af jst Brezjnev roept op tot samenwerking deux oièces zijn terug. China zal in VN zeker alle rechten opeisen Drie Poolse ministers ontslagen Kosigin op Cuba Massaproces begonnen in Turkije Spoedbestelling: één vlag DUREXl Vulkaan actief REDE IN PARIJSE GEMEENTERAAD JERSEY SHOP s op Las Palmas 2 3 WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 Tegen „communisten” r 1 (Van een medewerker) Realistischer sn Leiderschap overal verkrijgbaar Barteljorlsstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 Tweedelig is Vveer mode. En hoe. Bij ons kunt u kiezen uit de nieuwste modellen. In links-links of in prachtige bedrukte dessins. Modellen van bekende huizen, zoals Erica Rössler. Alle maten zijn er (ook de grotere) en de prijzen beginnen bij f 159.-. Kom gezellig passen. De stemming, die in de nacht van maandag op dinsdag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft plaats gehad, zal nog lang van zich doen spreken. Met 76 stemmen voor, 36 tegen en 17 onthou dingen werd de Albanese ontwerp-resolutie aanvaard, die bepaalde dat de Chinese zetel in de volkenorganisatie zou worden ontnomen aan de vertegenwoordigers van het bewind in Taipei en toegewezen aan die van het bewind in Peking. De laatste dagen heeft de Nederlandse re gering herhaaldelijk doen weten, dat bij de bepaling van haar stem gedrag van doorslaggevende betekenis zou zijn het oogmerk om de Volksrepubliek China in de Verenigde Naties te halen en haar er metter daad toe te brengen haar verantwoordelijkheden volgens het handvest te laten dragen. N ederlaag woonwijken, Premier Meir zinspeelde daar duidelijk aan particuliere initiatieven te F sen ee Inisten ng die ekomst bleek ring in ie niet ■tternin en ge onlijke beide le Ver- it voor tsteh non- iting HAVANNA (Rtr). Premier Kosigin van de Sovjet-Unie is gisteren in Havanna aangekomen. Hij kwam uit Canada waar hij negen dagen is geweest. ker dan voorheen en dat zou er op zichzelf toe kunnen leiden, dat de As semblee meer gewicht krijgt. De politie heeft gisteren ongeveer 15 demonstranten aangehouden die voor het Parijse stadhuis vlugschriften over het lot van de joden in de Sovjet-Unie uitdeel den. Een betoger was in een vlaggemast geklommen om de Russische vlag naar beneden te halen. Een Russische emigrant die Brezjnev een brief wilde overhandigen, is ook gear resteerd. Hij wilde met de brief door do politie-afzetting breken. De brief zou zijn geschreven door een joodse Rus Michail Boroechovin, die Brezjnev om inlichtingen vraagt over zijn vader die door de KGB, de Russische veiligheidsdienst, is aange houden. doende teerde oek is ander- 100 tot lensen, oegden gsver- il ver end ia de ge samen van de i Haag oester- arij en i heeft f 10.000 er OOpt ser- on- roor- >0 09. THE BEST THERE IS.. I Teden- ectaeve e d van and en itzelfde proken Zaken Neder- •uitser» klaring Water- heeft 'klaard Eems- Het is een miskenning van de histori sche positie van Tsjang Kai Sjek, in dien men meent dat hij genoegen zou kunnen nemen met de rol van separa tist en mini-president. Ook voor hem is het bij deze kwestie geweest: alles of niets. Dat hij zich niet heeft verzet tegen de Amerikaanse toeleg om beide regimes een stoel te bezorgen, is terug te voeren op de veronderstelling, dat de mensen uit Peking in dat geval toch weg zouden blijven. Voor de Algemene Vergadering ging het er dus niet om het ene land toe te laten en het andere .in de buitenste duisternis” te werpen, neen, het was een onderzoek naar de geloofsbrieven van twee met elkaar wedijverende delegaties. t dins- Augus- k” ge- lubliek ig tus- eatieve 3randt, ■vorde- ng van Met u ganser is een ik van e. In Israel heerst algemeen het gevoel dat Amerika de Phantoms achterhoudt, als middel om druk op Israel uit te oefenen en dat land tot verzachting van zijn voorwaarden voor een tussentijds akkoord te brengen. Aan de voor China bestemde vlagge mast (links) bij het gebouw van de Verenigde Naties in New York wap perde gisteren geen vlag. De vlag van Formosa was na de stemming van maandag neergehaald en V.N.-func tionarissen zeiden geen vlag te heb ben van de Volksrepubliek China. Er is er met spoed een besteld bij een New Yorkse vlaggenmaker. MADRID (DPA). Op Las Palmas is gisteren voor het eerst sedert 22 jaar een vulkaan tot uitbarsting gekomen. De se dert een week door aardschokken gewaar schuwde bevolking van Fuencaliente, dat bij de vulkaan ligt, heeft het dorp ver laten. De vulkaan stoot as en rookwolken uit. Bij de laatste uitbarsting, in 1949, gingen in Fuencaliente veertig huizen ver loren. Bij het gemeentehuis werd Brezjnev welkom geheten door een menigte Franse communisten, die hem toeriepen ..Welkom Brezjnev, lang leve de Sovjet-Unie.” Op het stadhuis groette Brezjnev bijzonder hartelijk de leiders van de Franse com munistische partij, Jacques Duclos en Georges Marchias, die hij omarmde en op beide wangen zoende. Toen hem bij het vertrek uit het stad huis door een journalist werd gevraagd of hij tot dusver tevreden was over zijn bezoek, antwoordde hij ..helemaal.” Peking zal een gooi doen naar het leiderschap van de derde wereld, de onderontwikkelde landen waar twee derde van de mensheid woont. Het zal daarbii botsen op de aspiraties van Joego-Slavië. India en ook van de Sov- jet-ünie. In de Veiligheidsraad zal Pe king ongetwijfeld een minder spaar zaam gebruik van het vetorecht maken dan Taipei tot dusver heeft gedaan. De raad wordt zodoende nog onbeweeglij- op toen zij in haar verklaring tegenover het parlement in Jeruzalem opmerkte, dat er verontrustende veranderingen waren gekomen in de houding van Amerika jegens een interimakkoord. Dit zou vol gens haar Egypte in zijn harde koers kunnen doen volharden en onderhandelin- gen kunnen belemmeren. „Amerika heeft de laatste maanden vliegtuigen voor Israel achtergehouden en dit is van zeer speciale betekenis van militair en politiek stand punt bezien. Dat is voor de Egyptenaren en de Russen geen geheim.” Mevrouw Meir deed tegelijkertijd een beroep op Egypte, „de blik te richten op eeri nieuwe horizon van vrede en weder zijds respect”. Wij willen geen oorlog, zo zei ze, maar zullen wel het vuur beant woorden. Egypte zou moeten kiezen tus sen twee mogelijkheden: on voorwaardelij ke onderhandelingen over een permanente vrede of ten minste een akkoord over een speciale regeling voor de heropening van het Suezkanaal. gen en die bovendien vrij is van com munistische smetten, nu zomaar, van de ene dag op de andere, op straat wordt gezet, en is het van de Neder landse regering niet trouweloos en on verstandig om aan een dergelijke gang van zaken mee te werken? Om met dat laatste te beginnen: sedert ons land In 1950 de erkenning van nationalis tisch China heeft ingetrokken en daar voor in de plaats betrekkingen heeft aangeknoopt met de Volksrepubliek China dat is nog gebeurd onder de politieke verantwoordelijkheid van mr. D. U. Stikker had het eigenlijk logischerwijs nooit veel anders mogen handelen dan het nu heeft gedaan. Maar ook tegen het eerste deel van deze verwijtende vraag valt wel iets in te brengen. Peking en Taipei mogen op tal van punten met elkaar van mening verschillen, over één ding zijn ze het gloeiend eens namelijk dat er maar één China bestaat en dat het eiland Taiwan daarvan een integrerend deel uitmaakt. Beide regimes pretenderen dat hele China te vertegenwoordigen. >r, na aar de itenaar m Fa- werd e van vorden •kzaam i’abrie- en ter gen en PARIJS (Reuter). Tijdens een ont vangst door de Parijse gemeenteraad heeft de Russische partijleider Leonid Brezjnev gisteren opgeroepen tot vreedza me en constructieve samenwerking tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie, die alle Europeanen ten goede zou komen. De samenwerking zou betrekking moeten hebben op de wetenschappelijke en tech nologische revolutie, op de milieubescher ming en op de bestrijding van gevaarlijke ziekten. Maar de Verenigde Staten, die na de stemming van maandagnacht toch al een gekrenkte indruk maken, hebben weinig fiducie in de Afrikaans-Aziati- sche meerderheid, die daar de dienst kan uitmaken. Bovendien is het de Assemblee geweest, die in 1964 heeft geweigerd op de Sovjet-Unie en Frankrijk de bepaling uit het handvest toe te passen, dat een lid dat meer dan twee jaar achter is met zijn contributie aan de VN zijn stemrecht in de Alge mene Vergadering verliest. Dat is een van de oorzaken, dat de volkenorgani- suatie nu op zwart zaad zit. In dit verband is bet ook weinig waarschijn lijk, dat Peking de schulden zal willen betalen, die Taipei in de VN heeft achtergelaten (30.2 miljoen dollar). In 1965 heeft Tsjen Yi. toen minister van Buitenlandse Zaken van de Chinese Volksrepubliek, de Verenigde Naties be titeld als een plek, waar de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten hun im perialistische samenzweringen sme den. Hij eiste, dat de vertegenwoordi gers van Taipei zouden worden verwij derd en dat Peking in zijn rechten zou worden hersteld. Hij eiste intrekking van de VN-resolutie. die China en Noord-Korea brandmerkten als agres sors in de Koreaanse oorlog, en hij verlangde dat. integendeel, de Verenig de Staten werden gebrandmerkt als agressor, dat het handvest geheel zou worden herzien, dat alle ..onafhankelij ke” staten als leden werden foefel aten en alle marionettenresimes zouden worden uitgestoten. Niemand weet pre cies, wat de houding van de Chinese Volksrepubliek zal zijn, maar als in Peking de geest van 1965 nog eniger mate vaardig is. dan krijgen de Vere nigde Naties het eerder moeilijker dan gemakkelijker. Waar de pretenties van beide regi mes volstrekt identiek zijn, heeft men die van Peking realistischer geacht dan die van Taipei. James Reston heeft er dezer dagen in The New York Times nog op gewezen, dat toen vorig jaar prins Norodom Sihanoek van Cambod ja pogingen in het werk stelde om na de staatsgreep van generaal Lon Nol toch in de VN te blijven, de volkenor ganisatie eenvoudig de geloofsbrieven van zijn vertegenwoordigers heeft ver worpen en die van Lon Nol erkend. Daar zijn toen nauwelijks woorden aan vuil gemaakt. In welke richting zullen de Verenig de Naties zich nu, met de vertegen woordigers van de Chinese Volksrepu bliek in hun gelederen, verder ontwik kelen? De woordenvloed zal er stellig toenemen. De vertegenwoordigers van ’T’ainei matigden zich bil hun toesnra- ken veelal in toon en omvang. Dat is van de afgezanten van voorzitter Mao niet te verwachten. Bovendien zullen zij ook de Russen provoceren tot breedvoerigheid. De volkenorganisatie zal meer dan tot dusver kunnen dienen als een plaats, waar gelijktijdig vele diplomatieke contacten worden gelegd en waar men zinvol kan spreken over de oplossing van gecompliceerde vraag stukken, zoals de wapenbeheersing, de spanningen in het Indochinese en in het Tndo-Pakistaanse continent. TUNIS (AFP). De Tunesische pre mier Hedi Noeira heeft president Bour- guiba gisteren het ontslag van zijn rege ring aangeboden. Bourguiba heeft Noeira verzocht de lopende zaken te behartigen tot er een nieuwe kabinetsformateur is aangewezen. - dingen. Het eerste bericht, dat een meerderheid van slechts één stem meldde (55-54), bleek achteraf fout te zijn, maar het illustreerde toch wel, hoe klein de marges waren waarmee men werkte. Premier Biesheuvel heeft vorige week verklaard, dat ons land in de voorbije jaren altijd vóór de Ameri kaanse resolutie heeft gestemd en dat het zich van stemming onthield over de Albanese resolutie. ISTANBOEL (Reuter). —Voor een mi litaire rechtbank in Ankara is maandag een proces begonnen tegen 142 verdach ten, die beschuldigd worden van een po ging Turkije communistisch te maken. De akte van beschuldiging werd giste ren voorgelezen nadat de rechtbank een stemmig de argumenten van de verdedi ging, die maandag bij de opening naar voren waren gebracht, had verworpen. De verdediging wilde dat de rechtbank zich zelf onbevoegd zou verklaren en de zaak voor de civiele rechter zou brengen. Het voorlezen van de 98 bladzijden tellende akte van beschuldiging was nog niet voltooid toen de zitting van gisteren werd beëindigd. Vandaag begint in Istanboel een proces voor de militaire rechtbank tegen 27 men sen die er van worden beschuldigd een ondergrondse communistische partij te hebben opgericht. Onder de beklaagden zijn een professor in de rechten, dr. Musafa Cetin Ozek, en Matilda Cocceli, echtgenote van de internationaal bekende schrijver Yasar Kemal. JERUZALEM (Reuter en AFP) Premier Golda Meir heeft gisteren de Verenigde Staten aangespoord, Israel de Phantomvliegtuigen te leveren waar het al zolang om vraagt. Daarbij maakte zij duidelijk dat haar land zich geen politieke concessies zal laten afdwingen ten aanzien van een tussentijds akkoord over heropening van het Suezkanaal. Zo’n overeen komst kan in geen geval de oversteek van Egyptische troepen naar de oostelijke kanaaloever inhouden, zo zei mevrouw Meir. Intussen weten we allemaal, dat Geor ge Bush een gevoelige nederlaag heeft geleden in die zin, dat hij tevo ren uitermate zeker leek van zijn overwinning. Doch de meerderheid, die zich tegen hem keerde was uitermate klein: 59 tegen, 55 voor en 15 onthou- Tijdens de behandeling van de begro ting voor het departement van Justitie in de Tweede Kamer is gebleken dat de kwestie van de „knokploegen” tegen het kraken van leegstaande panden diepe in druk op de meeste parlementariërs heeft gemaakt. Het is duidelijk dat deze ontwikkeling nu eindelijk de hoog noodzakelijke aan dacht heeft gewekt voor een sociaal euvel, dat voordien misschien door velen wel beschouwd werd als een aardig van pas komende bijkomstigheid die enig soulaas bood voor de nijpende ellende van de woningnood. Het kraken van panden is een euvel, dat ontkennen zelfs de kraak- organisaties niet, en het zou niet nodig mogen zijn, maar het is veroorzaakt door een veel groter en frustrerender euvel, namelijk de woonellende. Het gaat er de meeste Kamerleden blijkbaar niet om, eenvoudig verbodsbepa lingen tegen het kraken in het leven te roepen, al realiseren zij zich dat deze progressieve methode van hulp aan de dringendste gevallen niet door de wette lijke beugel kan en ook door de reacties die zij blijkt op te roepen een gevaarlijke uitwerking heeft. Aan de andere kant is het zelfs bij de regeringspartijen doorgedrongen dat Ne derland in de huidige situatie van wo ningtekort behoefte heeft aan maatregelen tegen de „huizensjacheraars”, de malafide en asociale profiteurs van de woningnood, die een aparte groep vormen en niet verward mogen worden met de categorie van normaal handelende woningeigenaars. Welke toestanden op het gebied van de woninghandel bestaan, beseft pas terdege degene die er door de omstandigheden slachtoffer van wordt. Daarbij mag niet alleen worden gedacht aan gezinnen met kleine kinderen, die in het algemeen de sentimenten het scherpst treffen, maar ook bijvoorbeeld aan alleenstaanden die zich moeten overleveren aan woekeraars om tenminste een dak boven het hoofd te hebben. Het is een openbare schande dat huizen aan de normale woningvoorraad worden onttrokken en met het oogmerk van winstbejag maanden en soms zelfs jaren leegstaan, of worden opgedeeld in kleine appartementen die tegen onvoorstelbare prijzen „gestoffeerd of gemeubileerd” worden verhuurd. Er zijn op dit gebied misstanden ge- f|fVWWVWVWWVWWVVWWWIIMVWWVVWWUWIIIIWVIAflA»WWWVVVWIIVWVUWVVVVVVWV»OAO#VVVVVVVWVVVVVVVWWVVVVVVVWVV* Nederland heeft zijn stem dan ook ten gunste van de Albanese resolutie uitgebracht. Wat nu evenwel de oppo sitie in eigen land zich afvraagt, is, waarom onze delegatie zich vooraf niet daadwerkelijk heeft verzet tegen een Amerikaanse poging om zodanig te manoeuvreren, dat de Volksrepubliek uiteindelijk toch voor de eer zou heb ben bedankt. George Bush, de verte genwoordiger van de Verenigde Staten, wilde namelijk het verwijderen van Taipei uit de Chinese zetel verbinden aan een tweederde meerderheid. De kans leek groot, dat dan Taipei zeker in de Algemene Vergadering zou blij ven zitten en Peking heeft nimmer afgelaten te verklaren, dat het daar mee geen genoegen zou nemen. Toen het Amerikaanse voorstel ter tafel kwam, heeft Nederland zich van stem ming onthouden. Voor de ontvangst op het stadhuis had de Russische partijleider met de Franse premier Chaban-Delmas een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat. Evenals maandag waren in Parijs strenge veiligheidsmaatregelen van kracht. Daarmee vergeleken is stemonthou- ding in het eerste en vóór stemmen in het tweede geval inderdaad een aan merkelijke koerswijziging. Er is ook geen enkele diplomatieke regel, die voorschrijft dat men, wanneer men zich van het standpunt van een belang rijke bondgenoot distantieert, dat ook dadelijk op de meest kwetsende manier moet doen. Niettemin is het een dub beltje op zijn kant geweest, öf de Nederlandse delegatie heeft de neuzen beter geteld dan Bush C.S., óf ze heeft een nummertje „brinkmanship” wegge geven. dat erg fortuinlijk is afgelopen. Van verschillende kanten wordt nu uiting gegeven aan een sterk gevoel van onbehagen. Is het nu wel juist, dat een regering, die zich in de loop der jaren redelijk constructief heeft gedra- Hij meende dat „de geschiedenis ons nooit zal vergeven” als niet alle mogelijke intellectueel en economisch potentieel van Europa wordt aangewend ten behoeve van de mensheid. „Deze samenwerking.” aldus Brezjnev, „die noodzakelijk is geworden door de wetenschappelijke en technologi sche revolutie, is natuurlijk in het belang van onze beide landen, maar ook van alle Europeanen, of liever gezegd van alle volkeren ter wereld.” WARSCHAU (DPA). Het Poolse par lement heeft gisteren drie ministers ont slagen en een voorzitter van de staats- plancommissie benoemd. Ontslag hebben gekregen de minister van Onderwijs, Lucjan Motika, de minis ter van Justitie, Stanislav Walczak, en de minister voor de Chemische Industrie, Ed ward Zavada. Tot voorzitter van de plan- commissie werd benoemd, de vice-premier Mieczislav Jagielski, die zijn huidige func tie ook behoudt. De plancommissie werd tot dusver geleid door Witold Trampzcins- ki, die op een diplomatieke post is be noemd. Tot minister van Justitie is be noemd Vlodzimierz Berutowocz. De porte feuille van Chemische Industrie is toege wezen aan Jerzi Olszevski, die tot dusver vice-voorzitter van de plancommissie was. groeid waarmee de overheid zich tot dus ver te weinig heeft beziggehouden. Ook op het terrein van de bemiddeling worden ronduit misdadige praktijken uitgeoefend, waartegen alle bona fide makelaars al jarenlang protesteren, maar die vrolijk doorgaan. Als men het patroon van de woonsitua tie in Nederland bekijkt, valt het op dat niet alleen de nu eenmaal tekortschieten de nieuwbouw een probleem vormt, maar dat op allerlei nevengebieden de meest voor de hand liggende maatregelen ach terwege zijn gebleven. Pas de laatste ja ren is enige aandacht gerezen voor de mogelijkheid tot restauratie van oude nadat gemeentebesturen voordien rustig hadden zitten afwachten tot zich een grote geldschieter aandiende die bereid was de hele zaak te slopen en peperdure flats op te trekken. Men kan gerust stellen dat op het gebied van de woonvoorziening heel wat sanerende en praktische voorzieningen hadden kunnen worden getroffen naast de nieuwbouw, belangstelling voor die andere van leniging is vrijwel nihil maar de aspecten geweest. Het is danken dat eindelijk ook van overheids wege aandacht is besteed aan secundaire en gedetailleerde oplossingen, al moet nog steeds geconstateerd worden dat die aan dacht te gering is. Het kraken is ook een particulier initiatief geweest, maar een illegaal initiatief. Het optreden van knok ploegen tegen dit kraken kan men des noods ook een particulier initiatief noe men, maar het is ai even illegaal als het kraken zelf. Het illustreert echtér een niet te aanvaarden situatie, namelijk dait huis eigenaren van hun wettig bezit kunnen worden beroofd, althans van hun zeggen schap daarover. Het is goed dat in de Tweede Kamer het gehele probleem van alle kanten wordt bekeken en dat niet wordt aange drongen op eenzijdige strafmaatregelen of verbodsbepalingen, maar dat in het alge meen de wenselijkheid naar voren komt om zowel het recht van huiseigenaren (van de bona fide wel te verstaan) als het recht van mensen om te wonen zonder te worden uitgeschud, wettelijk te waarbor gen. De woekerhandel in woonruimten moet voor alle categorieën van woning zoekenden worden belet. Hoe? Dat moet de minister uitmaken. -y-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3