ZANGMANIFESTATIE van Noordhollandse koren Wachtlijst met vijfendertig gegadigden voor V olkstumdersveremging Henk van Ulsen praatte en improviseerde Witte Tejater Bazar voor kerkgebouw SINT NICOLAAS OP HUISBEZOEK KERSTFEEST BIJ LEGER DES HEILS Trimmen sporthal re „Kees de Jongen” geeft ook financieel winst in in korst jens goed speel goed Voortreffelijke liedertafelzang uit Beverwijk JAARVERSLAG CENTRUM Meisje stak plotseling rijbaan over Beroep aanvaard van „Zanglust” Kr Ledenvergadering van SSS in Beverwijk ZAAL VELSEN t LIJKE g[ I STROET-VIVO .M z VIVO HERFST VOORDEEL Exclusieve couture Gevonden voorwerpen OP DE VOLKSTUINTJES in het nieuwe Wijkeroogpark wordt op het ogenblik hard gewerkt om de kleine stukjes grond klaar te maken voor de winter. Zomergroenten of bloemen zijn er nauwelijks meer te zien. Veel tuinders hebben reeds volop koolsoorten, vooral rode en groene kool. De hoog opgeschoten boerenkool wacht nog op enkele nachtvorstjes en is dan volgens de amateur-telers uitstekend geschikt voor de consumptie. WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 I P. ZWAANSWTJK in ADVERTENTIE Zie K. VAN LEEUWEN ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE i Modehuis ,;DE POORT VAN VELSEN" IJMUIDEN PLEIN 1945 - 4 Telefoon 1 65 51 -02550 gramma. De uitvoering daarvan onder Dick van den Berg was bovendien niet overtuigend door het ontbreken van* muzi kale spanning. Teleurstellend was het optreden van het koninklijk mannenkoor „Apollo” uit Am sterdam onder leiding van Johan van der Camp. Het ensemble is nog slechts een vage schaduw van wat het in de glorieuze tijd van zijn bestaan geweest is. De uit voeringen van Schuberts „Gott meine Zu- versicht” e n van Diepenbrocks „Tantum ergo” en „Hymnus de Spiritus Sancti” bleven door een tekort aan klankverzor- ging, ritmische ongelijkheden en een te kort aan contact met de begeleidster aan piano en orgel Gemma van Beekhoven beneden de maat. Op de bon. Tijdens een dinsdag ge houden snelheidscontrole op de Parkweg in Velsen zijn 22 automobilisten bekeurd wegens te snel rijden. Breesaapstraat 102, IJmuiden; M. A. M. C. HandgraafTheissen, z., Willebrordstraat 52, IJmuiden. VELSEN Van 16 tot en met 22 oktober 1971 werden de volgende voorwerpen als gevopden aangegeven. Houtplein 6 12*315540 Cronjéstraat 82 12255329 IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 Door het comité dat zich in Beverwijk geregeld beijvert voor het uitzenden van zieken naar Lourdes, zal nu ook van zondag 28 november tot en met zondag 5 december gaarne worden be middeld bij een huisbezoek van Sint Nicolaas. De opbrengsten hiervan ko men geheel aan deze actie voor zieken ten goede. Inlichtingen en aanmelden bij me juffrouw B. Voorderhaak, Schans 40, telefoon 23419; mevrouw J. Kuijs, Cor nells Matserweg 55, telefoon 24334; me juffrouw 4. Bakkum, Beukenlaan 31, telef. 24532 en mevrouw Alkema, Lelie straat 24, allen te Beverwijk. OVERLEDEN: G. Grapendaal, 85 jr., weduwnaar van A. P. Schweitzer, Warmenhovenstraat 90 IJmuiden; J. C. van der Aar, 77 jr., echt genoot van B. Nijman, Noorderlaan 28. Velsen-Noord; M. van Lieshout, 91 jr., we duwe van E. J. de Gier, Lod. van Deyssel- laan 254, Driehuis; J. Remmelzwaal, 34 jr.. echtgenoot van M. A. van den Eijkel. Boshuijsenstraat 49, Katwijk; C. W. Mac Lennan, 81 jr., weduwnaar van M. R. Hoe sen, Heidestraat 4, IJmuiden. in een tijd dat men de dreiging van een naderend onheil sterk voelde. En ik kan me voorstellen dat er onder jullie zijn die dat nu ook zo voelen”. De acteur betrok de aanwezigen sterk in het gesprek om daardoor tot een be paalde ongedwongenheid te komen die latere improvisaties mogelijk moest ma ken. Over het toneelbeleid in ons land zei hij onder meer: „Het is vaak een echte pro- duktieslag. Er moet een bepaald aantal produkties uit de bus komen en daardoor ontbreekt de tijd dat de speler zich we zenlijk kan verdiepen in nieuwe richtin gen. Daarnaast zorgt de subsidie voor een zekere gezapigheid waardoor men bij het toneel lang niet altijd meer op het top punt van creativiteit komt. „Ik zou het best eens willen meemaken dat er geen subsidie als veilige ruggesteun was”, zo sprak Van Ulsen, het zou waar schijnlijk leiden tot een situatie waarin velen het bijzonder moeilijk zouden krij gen. Maar kwam men vroeger in tijden van moeilijkheden niet vaak tot de beste prestaties?” De eerste van de twee improvisaties waaraan Henk van Ulsen zelf meedeed, zag er al gauw wat verregend uit. Dat was ook nauwelijks anders te verwachten. De enige aanwijzing was het onderwerp zelf en mensen moeten nu eenmaal erg gelijk gericht zijn om eikaars bedoelingen dan onmiddellijk feilloos te ontdekken. Terecht zei de acteur dat het er bij improviseren erg op aan komt dat men eikaars bedoelingen tracht te doorgron den. De tweede improvisatie kwam veel be ter over, maar toen waren er practisch alleen mensen van de workshop van het Witte Tejater bij betrokken, mensen die elkaar dus vrij goed kennen. Nu was er de juiste instelling bij degenen die impro viseerden, en dat kwam ook duidelijk over op de kijkers. Tijdens de improvisa tie heerste er een deels geladen, deels ontspannen sfeer, waarbij zelfs komische noten een waarachtige positieve bijdrage leverden. Men genoot daarvan dan ook met volle teugen, met name Henk van Ulsen, die het de tweede maal ook vanaf de tribune bekeek en na afloop getuigde van ver rassend goede vondsten. Gesprekken en improvisaties zorgden samen voor een boeiende theateravond. En daarom ook was het jammer dat lang niet elke stoel bezet was. VELSEN-NOORD. Een achtjarig meisje dat dinsdag plotseling de Wijker- oogstraat overstak, werd aangereden door een bromfietser. Het meisje brak haar rechter onderbeen. De bromfietser liep enkele schaafwonden op. de speciale Vivo-aanbiedingen elders in dit blad. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Ds. A. J. van der Linden, hervormd predikant in Velsen- Noord heeft een beroep aanvaard voor het Friese Bergum. Ds. Van der Linden is sinds 1966 in Velsen-Noord als predikant werkzaam geweest. Van de uitvoeringen van het koninklijk mannenkoor „Krommenie”, eveneens ge leid door Johan van der Camp moet ik helaas hetzelfde schrijven. Met de vele goede, zelfs zeer goede stemmen van dit koor zou toch wel heel wat te bereiken zijn. Maar dan liever zonder de pianobe geleiding, waarop het koor nu moest steu nen. Het slot van de avond was een levendi ge, vaak met massale koorklank gebrachte uitvoering van het „Te Deum laudamus” van Hendrik Andriessen door de zangeres sen en zangers van de Haarlemse Kooru- nie met begeleiding van de organist Jan Schouten, het geheel onder de stuwende leiding van de dirigent Anton de Beer. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Uit het voorlopig jaar verslag van de toneelgroep Centrum blijkt dat het stuk „Kees de Jongen” niet alleen de duurste produktie van de groep in het seizoen 70/71 is geweest, maar ook een van de twee die een batig exploitatiesaldo heb ben opgeleverd. Het andere stuk was „Kwasten”. In totaal is er een nadelig ex ploitatiesaldo van ruim 83.000. De gymnastiekvereniging „S.S.S.” uit Beverwijk houdt vrijdagavond 29 ok tober in café „Sport” aan de Alkmaar- seweg haar algemene ledenvergade ring. Deze bijeenkomst begint om 20 uur. Volgens de agenda hiervoor stelt de heer J. Schram zich niet meer voor een bestuursfunctie beschikbaar, zodat het bestuur de heer J. Geldermans kan didaat heeft gesteld. Voorts komt een voorstel tot contributieverhoging aan de orde. Door de dienst voor lichamelijke op voeding in Velsen wordt in samenwer king met de Velser Sport Stichting tot en met de maand mei in de sportzaal „Zeewijk” aan de Planetenlaan in IJmuiden elke zaterdagmorgen een zo genoemde „instuif” gehouden, waar men zich op sportieve wijze zal kunnen ontspannen. Zo bestaat er onder des kundige leiding gelegenheid tot trim men, waarbij voorts de mogelijkheid wordt opengesteld voor het beoefenen van badminton, tafeltennis, gymnastiek, zaalhockey en basket-, volley- en zaal handbal. Openingstijden zijn van 8.30 tot 10 uur voor volwassenen en voor de jeugd van vijftien jaar af van 10 tot 11 en van 11 tot 12 uur. HAARLEM. Het gewest Noord-Hol- land van het Koninklijk Nederlands Zan gersverbond heeft dinsdagavond in h et Haarlemse Gemeentelijke Concertgebouw een zangmanifestatie gehouden, waaraan door mannenkoren uit de provincie en ook door het gemengde koor van de Haarlemse Koorunie werd deelgenomen. voor uw BRUILOFTEN, RE CEPTIES, PARTIJEN en VER GADERINGEN. Damespolshorloge, oorbel, fototoestel, ring met twee autosleutels, tas met schoolboe ken, colbertjasje, ring, hond, verzekerings bewijs RXB 651, herenpolshorloge, porte monnee met inhoud, foto, damessjaaltje, regenpak, kinderschoen paar voetbalschoe nen, hondehalsband, honderiem, hand schoen, driewielig kinderfietsje, fietstas, ring met twaalf sleutels, herenpolshorloge, skelter, dameshandschoen (rechts), Lips- sleutel, slaapzak. Inlichtingen betreffende deze voorwer pen zijn dagelijks aan het hoofdbureau te verkrijgen. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrijdag van 6.30 uur tot 17.30 uur aan het hoofd bureau van politie. Pachters van volkstuintjes zijn hier bezig met het opzetten van een van de laatste huisjes in het „Wij- keroogpark”. BEVALLEN: H. M. C. GrutsSchut, d., Stuyvesant- straat 70. Haarlem; G. HoeveMulderij, d., Willemsbeekweg 7, IJmuiden; M. M. Ger ritsde Ruijter, d„ Velserduinweg 242, IJmuiden. P. J. Vrijhof—Mennes, d., Den- nekoplaan 197, IJmuiden; M. M. Rolvink van Roon z„ Velserduinweg 252, IJmuiden; C. BuisBorst, d., Vareniusstraat 12, IJmuiden: M. C. M. BokopBeek, z., Schiplaan 70, IJmuiden; J. JanssenDijk stra, d., Ogelwightstraat 11. Velsen-Noord; A. BlomRee. d„ Pleiadenplantsoen 55, IJmuiden; J. L. van Vuren—Kops, z., Een bezichtiging van het uitgestrekte complex is zeker de moeite waard. De tuin ders waren bij ons onaangekondigd bezoek bijzonder gastvrij en gaven op alle „le- ken”-vragen duidelijk tekst en uitleg. Velen nodigden ons uit hun houten huisjes eens te bezichtigen. Daarbij, viel het op dat de inrichting en aankleding vaak heel bijzonder was. Centrum heeft aan vaste lasten ruim 1,7 miljoen gulden, waarvan 1,3 miljoen aan salarissen. Het totale tekort van Centrum bedraagt 1.757.729,50 Maar aan subsidies icon op f 1.845.000 worden gerekend, zodat Centrum onder de limiet bleef. In dit verslag is niet opgenomen het pro gramma van toneellessen op scholen dat Centrum verzorgt. Er werden 36 program ma’s gegeven door acteurs, terwijl de spel- docenten 352 uur in de weer waren. Op dit onderdeel werd een voordelig saldo ge maakt van f 21.000 ruim. Het conflict van de toneelgroep Centrum en de gemeente Amsterdam, die aanvan kelijk weigerde subsidie te geven met te rugwerkende kracht over '69/70, is opgelost. Amsterdam betaalde alsnog en verhoogde het bedrag per voorstelling voor het sei zoen 70/71 tot 1.000 (was 500). Centrum geeft dit seizoen overigens geen voorstel lingen meer in Amsterdam. Het Leger des Heils in IJmuiden wil het aantal bejaarden gaan verdubbe len, dat tot dusver in de gelegenheid kon worden gesteld het jaarlijks kerst feest bij te wonen. Aldus ligt het in de bedoeling het eerstvolgend kerstfeest dat nu dinsdag 21 december in het cul tureel centrum „De Schouw” in Velsen- Noord zal worden gevierd, voor onge veer zeshonderd bejaarde bezoekers toegankelijk te stellen. Er is namelijk zowel een middag- als een avondfeest. Men kan zich hiervoor schriftelijk of mondeling dus niet telefonisch van heden af aanmelden bij het Leger des Heils, Edisonstraate 14, IJmuiden; de federatie „Bejaardenzorg”, Hoofd straat 133, Santpoort en op de gebrui kelijke spreekuren van het sociaal ad viesbureau voor bejaarden. Zo zijn er huisjes, met regentonnen, karrewielen, hoefijzers op de deuren ge spijkerd, naambordjes met TUINLUST, GENOEGEN en HEMIOORD; verder veel tuinmeubels en schommels voor de kinderen, de meeste eigenaars hebben watertanks en butagasflessen. Want de huisjes zijn niet aangesloten op het ge meentelijk gas-, water- en lichtnet, het geen de voorzitter van de volkstuinders- vereniging „Wijkeroog”, de heer H. Ta- mis uit Velsen-Noord een groot gemis vindt. „Alleen in onze kantine hebben wij een wateraansluiting. Doordat in dit gebouwtje geen elektrisch licht is kun nen er ’s avonds geen grote activiteiten worden ontwikkeld, waardoor het bloemschikken, onze voorlichtingsbij eenkomsten en de klaverj asavondjes niet kunnen doorgaan. Er moet een speciale kabel worden getrokken en dat kost zo’n acht- tot tienduizend gulden. Wij zijn in onderhandëling met de ge meente; wij hebben goede hoop dat de zaak voor elkaar komt”. ber vrij groenten en fruit heb. Nee, wij voelen ons hier heel fijn”. De bewoonster van het huisje „Hemi- oord” heeft dezelfde mening. Ze tuint met haar man al vier jaar. Ook zij woont in een bovenhuisje. „We doen het als tijdverdrijf en het is hier rustig. Mijn man werkt hier en ik help door regelmatig mijn groenten en bloemen te halen”. De vereniging heeft ook nog andere plannen. Zij wil de bestaande kantine, die beschikbaar werd gesteld door een bedrijf uit de IJmond, verlengen. Daar voor worden op het ogenblik een aantal plannen gemaakt, welke door de bouw- inspectie moeten worden goedgekeurd. „Wijkeroog” telt momenteel 126 léden, waarvan er 118 tuinieren in het bospark en acht elders. Er is een wachtlijst van 35 „aspirant-leden”. „Wij doen dit alleen voor ons plezier”, zegt voorzitter Tamis. „In onze statuten staat uitdrukkelijk bepaald dat het tuinieren voor het ma ken van winst verboden is. Trouwens dat is ook bijna onmogelijk. De stukjes grond zijn te klein en de kosten relatief te hpog om bij verkoop winst te maken. Onze pachters betalen zo’n zestig gulden voor grond per jaar en daarnaast een bedrag van twintig gulden aan contri buties. Leden zijn verplicht hun huisjes te bouwen volgens onze tekeningen. Dit hebber wij ondermeer gedaan om geen krotten te krijgen. Als je een beetje handig bent, doe je het zelf en dan hoeft het niet veel te kosten. De mensen hebben het er graag voor over. Veel vluchten tijdens hun vrije uurtjes naar de tuin om wat te schoffelen of te zaaien of zomaar wat koffie te drinken. Een bovenhuisje is ook niet alles!” Dat vindt ook de heer C. van der Stolk. Hij verhuisde in 1968 met zijn vrouw en kinderen van Noord wij ker- hout naar Velsen-Noord. Van een vrij huis zag hij zich geplaatst op een bo venwoning met.... balkon. „Wij gaan hier graag even koffie drinken. Ik werk hier dikwijls. Daarnaast is het nog mee genomen dat ik van mei tot eind decem- VELSEN. Tegen een surrealistisch t heus zo mooi niet is. Van Dalsum zei dat aandoend decor van polyester gespoten hekwerken speelde zich dinsdagavond op het toneel van de stadsschouwburg de maandelijkse WitteTejaterbijeenkomst af. Een redelijk aantal belangstellenden zat er geschaard rond de acteur Henk van Ulsen die voor deze avond speciaal was uitgenodigd niet om zomaar eens iets te spelen, maar om te praten over het toneel en eventueel samen met de meest actieve bezoekers spelimprovisaties te doen rond een bepaald thema of onder werp. HENK VAN ULSEN maakte aan de hand van een praktijkvoorbeeld duidelijk dat iemand die zich serieus met toneel bezig houdt, hetzij voor z’n beroep of als vrije tijdsbesteding, steeds attent moet zijn op hetgeen waaraan hij begint en zich zelf dient te verdiepen in het „waar om” ervan. „Toneel hoeft zeker niet altijd mooi te zijn”, aldus Van Ulsen. „Het is toevallig dat we hier met elkaar zitten vlak na de dood van Van Dalsum, die vijfendertig jaar geleden al zei: Waarom moet toneel zo mooi zijn? Als het een spiegel moet zijn van de wereld waarin wij leven, dan kan dat eenvoudig niet omdat die wereld Van de zeven stukken, waarmee Cen trum zich in het afgelopen seizoen bezig hield, zijn er twee een flop geworden. „Drie maanden heen” werd na acht voor stellingen van het repertoire afgevoerd om artistieke redenen: kosten van montering 18.000 en van auteursrechten, reiskosten, zaalhuren etc. 53.600, waartegenover tnaar ruim f 14.000 aan baten binnen kwam. Het stuk „Grote Wolf” werd wel gemonteerd, maar kwam helemaal niet tot een uitvoering. Als reden wordt opgegeven de overbelasting van een aantal acteurs door „Kees de Jongen”. Er is bijna f 37.000 aan uitgegeven. „Tehuis”, de musical over bejaarden, werd een artistiek succes, zij het niet fi nancieel. De kosten waren hoog, omdat men een combo ingehuurd. Er werden 74 voorstellingen gegeven. Het nadelige saldo bedroeg bijna 26.000. „Kwasten” (42 voorstellingen) kostte 77.000, waar voor men ruim een ton terug ontving. De „winst” was 8700. Van het vorig seizoen was overgebleven de eenakter-serie „Gemengd Dubbel”, dat dit seizoen nog 17 keer werd gespeeld waarop nog eens 6.000 moest worden toe gelegd. De kleine zaal produktie „Baas boven baas” (31 voorstellingen) was be trekkelijk goedkoop (kosten 22.000) in vergelijking tot de andere produkties, maar er kwam 8.000 voor binnen, zodat het na delige saldo ruim f 14.000 bleef. De grote klapper werd dan „Kees de Jongen”, die het vorig seizoen 140 voorstel lingen beleefde. De monteringskosten be droegen 96.536,69 om precies te zijn, de overige kosten liefst f 353.036,48. Maar er kwam 521.352,45 binnen, zodat het batig saldo bijna 72.000 is geworden. Door de hervormde gemeente IJmuiden-West zal vrijdag 5 en zater dag 6 november in het verenigingsge bouw „De Rank” aan de Koningin Wil- hedmiinakade een bazar worden gehou den, waarvan de opbrengst geheel is bestemd voor de verwarmingsinstalla- tie in het kerkgebouw aan de Kanaal straat. Deze bazar zal de gebruikelijke attracties bevatten als de grabbelton, een schiettent en het rad van avontuur, terwijl de leden van de vrouwenvereni gingen zich reeds maanden lang heb ben beijverd voor het vervaardigen van fraaie hand- en borduurwerken. Voorts werden talrijke levensmiddelen en an dere artikelen voor de verkoop afge staan, waaronder een unieke zending teddyberen uit het buitenland. Deze bazar wordt vrijdag om 14 uur geopend, terwijl deze dan verder nog tot 22 uur kan worden bezocht. Voor zaterdag 6 november zijn de openings tijden van 14 tot 23 uur. Het mannenkoor „Zanglust” uit Bever wijk opende het concert met een uitvoe ring in oude stijl van destijds zeer gelief de nummertjes uit het beproefde liederta- felrepertoire. De dirigent Piet de Reuver die het koor leidde, heeft voor de inter pretatie daarvan volledig de muzikale consequenties aanvaard, die voortvloeien uit het volstrekt eigen klankkarakter van „het mannenkoor”. Hij heeft er niet naar gestreefd dit karakter om te buigen en geforceerd aan te passen aan de principes van degenen, voor wie de liedertafelklank taboe is en die het mannenkoor willen onderbrengen jn een muzieksfeer, waar het krachtens zijn wezen niet thuis hoort en waar het zich muzikaal gezien en daarbij vaak ook door de gerichtheid van de zangers, onnatuurlijk zou moeten ge dragen. Voor veel mannenkoren is een dergelijke aanpassing funest gebleken. De zangers van het Beverwijkse „Zang lust” behoeven zich nog geen zorgen te maken. Zij hebben met het instuderen en met het uitvoeren op dinsdagavond van Schafers Sonntagslied van Konradin Kreutzer, de Ballade van de twaalf rovers en van „Der Spielmann” van Emil Kramer volop hun hart kunnen ophalen. Zij konden letterlijk en figuurlijk instem men met Piet de Reuvers romantische opvatting, ook de solist, die met mooie sonore stem, weliswaar soms wat te hoog, de levensgeschiedenis van de roverhoofd man vertelde. De toehoorders genoten met opmerke lijk stille aandacht van de welluidende warme koorklank, die De Reuver ver kreeg en kwamen onder de indruk van de gevoelige uitdrukkingskracht. Het was lie dertafelzang in optima forma, maar eer lijk en natuurlijk. En met plezier werd er geluisterd naar „Der Spielmann”, met welk marsliedje de zangers zich ontpopten als vrolijk kwinkelerende „Wanderbur- schen”! De tweede dirigent, die er op deze avond blijk van gaf de natuurlijke karak teristieke klank- en improvisatie-moge- lijkheden voor zijn koor door grond en aanvaard te hebben was P. Dogger van het mannenkoor „Zanglust” uit Huizen. Hij bereikte met de fraaie, voortreffe lijk genuanceerde en indrukwekkend ex pressieve voordracht van Palestrina’s „Po- pule meus”, Dybin van Epp en het Ab- schiedslied van Johannes Brahms een hoog vertolkingsniveau. Dogger bespeelde zijn koor hierbij als een prachtig gevoelig reagerend orgel. Het hierna volgende demonstratielied „We shall overcome” en het afgezaagde „Domine salvam fac”, ja heus, van A. van Giessen, waren misplaatst op dit concert en artistiek gezien: een betreurenswaardi- ge afgang. Over de prestaties van de overige drie mannenkoren kan ik niet met zoveel vol- doenirig gewagen. Aalsmeers mannenkoor „Con Amore” kwam met een w einig interessant pro- L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 2 rijdende winkels. -■

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9