Zuiveringsinstallaties IDEEENCENTRUM ONTPLOOIT lopen iets in op MEER ACTIVITEITEN watervervuiling een Amsterdamse haven onzeker over werk voor 300 man Ontslagenen betrokken bij vechtpartij in Indonesië Haar modejournaal Peter Voorns fraaie hoedencollectie gevarieerd materiaal in zeer Fiesta Gitana gaf flamencodemons tratie Oorkonde voor „Ideeënkoningen” Minister Drees op congres: Classificeerder Weer twee doden JAAP WALCH WEER THUIS krijgt vier maanden voor Haarlemmer bij explosie bij Mobil Oil gewond op rijksweg 16 Grote opkomst voor landmachtoefening aanrijding 11 DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 Uitspraak rechtbank SPAANS TEMPERAMENT IN Omlijsting STADSSCHOUWBURG (Van een medewerker) KRITIEK Koopje VAKBONDEN: HAL-conjlict: shawls in effen jersey en gedessi neerd. Bijzonder fraai was een zeer soepele en lichte nappa baret in drie kleuren uitgevoerd. VELSEN De Spaanse dans en in het bijzonder de Andalusische fla menco staat bekend als de meest on stuimige en hartstochtelijke zang- en dansvorm van het oude Europa. Gisteravond werd in de Stadsschouw burg een flamencodemonstratie ge geven door een groep Spaanse dan sers, die voor het merendeel afkom stig zijn uit de zigeunerwijk van Se villa. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO-IJMOND Bij de gezamenlijke Nederlandse grote bedrijven en ondernemingen worden jaarlijks door de werknemers vele duizenden zogenoemde „goede ideeën” in de daarvoor bestemde bussen gedeponeerd, waarvan meestal echter slechts een gering percentage bruikbaar blijkt. Toch bevinden zich daaronder soms suggesties van een of meer personeels leden, waarmee bepaalde problemen onmiddellijk kunnen worden opgelost, of de produktie verhoogd. In vele gevallen levert dit voor het bedrijf aan zienlijke besparingen op, in enkele gevallen is hierbij wel eens van enige tienduizenden guldens sprake geweest. Uiteraard wordt dan ook door de directies maar zelden verzuimd de leverancier van een dergelijk goed idee naar verhouding te belonen. Daarnaast is nog een „Ideeëncentrum” in het leven geroepen, dat zich tot taak heeft gesteld het gebruik van deze bussen te stimuleren, mede door het begrip voor de ideeënwerving en het systeem daarvan te propageren. „ALS HOMMAGE aan de uit stervende, gevlekte diersoorten, maken we ze nu in konijn na”, al dus de Amsterdamse ontwerper Peter Voorn tijdens zijn gisteren gehouden hoedenshow. En de daad bij het woord voegend liet hij ba retten en mutsen van konijn zien met bijpassende lange shawls waarop luipaard- en tijgerkoppen waren geïncrusteerd. Konijn was bijvoorbeeld ook verwerkt in een baret waarvan je zou zweren dat het chinchilla was. Voorts zag ik snoezige, doorgestikte jersey ba retten met bijpassende lange - 1» T (Van onze redactie economie) (Van onze correspondent) /WVWVVW*VWVVWWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVW! Asymmetrische baret van konijn met een chinchilla-uiterlijk. dit dokument aan een willekeurige aan wezige ter hand gesteld. Op een persconferentie, voorafgaande aan het congres, bleek dat in West-Duits- land het meeste afvalwater wordt gerei nigd, namelijk 60 percent. In Zwiterland Is dat 50 tot 55 percent en in Nederland maar 40 percent. Isidro, een van de onstuimige zigeu ners van Fiesta Gitana. de indruk dat een overeenkomst met Bel gië zwaarder weegt, dan een soortgelijke afspraak met Amsterdam. Wil Amsterdam eniger mate gelijke kansen krijgen bij de ontwikkeling van de duwvaart, dan zal er duidelijks iets anders moeten gebeuren dan in de begroting staat aangegeven.” PETER VOORN WERKT veel met leer. Hij doet dat overigens uitstekend, hetgeen onder andere tot uiting kwam bij een chroomleren gedrapeerde tur ban en een gebreide wildieren pet. Zeer apart vond ik de modellen uitge voerd in kalfsvelours met luipaard- print. Ook voor de avond bedekte Pe ter ons hoofd met leer. Van stralend goud- en zilverleer maakte hij de beel- digste creaties, waarbij sommigen zelfs nog met bont werden verfraaid. Uiteraard was er in de collectie van Voorn ook veel bont verwerkt, zoals bever, nerts, vos en wasbeer, het laat ste in alle denkbare modetinten. Daar naast hoeden van lam en wolf, maar ook van fluweel, vilt en melusine. (Vervolg van pagina 1) ROTTERDAM. Tijdens de opening van het I.A.W.R.-congres heeft minister Drees van Verkeer en Waterstaat gezegd, dat wij in de strijd tegen de milieuvervui ling aan de winnende hand zijn: „Niet in die zin, dat er reeds in de naaste toekomst een spectaculaire verbetering van de kwa liteit van het oppervlaktewater binnen het bereik is, maar wel dat de bouw van zuiveringsinstallaties iets inloopt op de groei van de verontreiniging.” Desondanks constateerde de bewindsman, dat de con centratie van veel afvalstoffen in het Rijnwater nog regelmatig toeneemt. Het bij Lobith gemeten zoutgehalte bedraagt al enkele weken meer dan 300 milligram chloride per liter. SCHIPHOL. Jaap Walg, de 23-jarige student in de sociologie, die ruim acht maanden geleden wegens vermeende spio nage in Pakistan werd gearresteerd, is vanmorgen uit Karachi teruggekeerd op Schiphol. Na een voorarrest van 6 maan den en na 2 maanden van de hem in juli opgelegde straf van 2 jaar is hij door de Pakistaanse overheid op aandringen van de Nederlandse consul in Karachi in vrij heid gesteld. De vakbondsvertegenwoordigers, die al len lid zijn van ondernemingsraden in de Amsterdamse haven en van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, de Nederlands Katholieke Bond van Ver voerspersoneel en de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale, zeiden het te be treuren dat fusies en concentraties van de laatste tijd goeddeels ten nadele zijn ge weest van Amsterdam. Op dit moment is er volgens hen sprake van een „uitkleden” van de Amsterdamse haven. „Wat ons goed steekt.” aldus de verkla ring van de havenarbeiders, „is de tempo- risering van het Amsterdam-Rijnkanaal. De ongelijke behandeling ten opzichte van de Rijn-Schelde verbinding, waarbij de planning voor 1975 gehandhaafd is, wekt Hierna ging de heer Nolst Trenité over tot het uitreiken van de oorkonden, waar bij hij er een extra bleek te hebben meegebracht. Deze was bestemd voor „de onbekende inzender”: de man wiens idee niet voor een beloning in aanmerking was gekomen. Onder de nodige hilariteit werd De man had op 3 augustus in een niet- verzekerde auto en met zes pilsjes op slingerend over de Zuiderkanaaldijk in Velsen gereden. Hij kwam op de verkeer de weghelft en botste frontaal op een vrachtwagen. Twee mensen waren hierbij ernstig gewond geraakt: het rechterbeen van een meisje werd verbrijzeld en zij kreeg snijwonden en een hersenschudding. Een jongen liep snijwonden. een hersen schudding en e en gebroken rechterbeen op. Beiden zijn nog steeds niet genezen. DE ENTHOUSIASTE en inventieve Peter Voorn heeft voor dit seizoen zichzelf overtroffen. Een compliment overigens, dat verplichtingen schept. Als hoedenaanbidster ben ik reuze be nieuwd Maar Peter heeft nog wel even de tijd voor zijn nieuwe collectie. Bé TER MAAT TANDJUNG PRIOK. Twaalf van de dertien Indonesische schepelingen die ten gevolge van een arbeidsconflict op het s.s. Rotterdam in de haven van New York door de Holland Amerika Lijn zijn ont slagen, zijn vanmorgen in Tandjung Priok in gevecht geraakt met vertegenwoordi gers van de Trikora Lloyd, het bureau dat voor de HAL de werving van Indonesi sche zeelieden regelde. De twaalf een is er in New York ondergedoken be weren onvoldoende loon te hebben ont vangen en wilden vanmorgen hun eisen bespreken met de mensen van Trikora. De discussie liep zo hoog dat er slagen vielen en een algemene vechtpartij dreigde. De politie moest er aan te pas komen om erger te voorkomen. Morgen hebben de ontslagen zeelieden een gesprek met hun Indonesische vakbond voor zeevarend per soneel. Globaal genomen beoordeelden de des kundigen de toestand van het Rijnwater als kritiek, als de vervuiling met deze snelheid toeneemt, zal binnen enkele ja- ren het water niet meer voor drinkwater geschikt zijn, maar men hoopt dat de geplande en in aanbouw zijnde zuive ringsinstallaties het gevaar nog op tijd zullen keren. Probleem bij deze reiniging vormen de biologisch-chemisch moeilijk AMSTERDAM. Bij de olieraffinade rij van Mobil Oil in het Amsterdamse havengebied heeft zich woensdag een kleine explosie voorgedaan, waarbij de 34- jarige technicus P. A. de Wilde uit Haar lem, brandwonden heeft opgelopen aan gezicht, armen en benen. De Holland Amerika Lijn heeft de af gelopen maanden meer dan duizend Indo nesiërs geworven en gedeeltelijk opgeleid om het veel duurdere Nederlandse perso neel op haar cruiseschepen te vervangen. De Indonesische pers schrijft weinig over de zaak, alleen het uit de radicale studen tenbeweging voorgekomen Harian Kami reageerde met een fel hoofdartikel waarin het blad de HAL van ronselmethode be schuldigde. De Indonesische instanties die hier aan de werving hebben meegewerkt en er volgens Kami veel geld aan hebben verdiend brandmerkt het als „bloedzuigers die hun land en hun volk verlagen”. DORDRECHT. De 25-jarige P. J. Mac Donnel uit Den Haag en de 32-jarige P. A. Wilson uit Londen zijn vanmorgen om het leven gekomen toen de eerste, als bestuurder van een personenauto, op de verkeersbrug tussen Zwijndrecht en Dor drecht de macht over het stuur verloor. De auto van de beide Engelsen kwam op de linkerweghelft en botste tegen een tegemoetkomende trekker met oplegger. In twaalf dagen zijn hiermee op rijksweg 16 tussen Rotterdam en Breda zeven per sonen omgekomen. ENIGE TIJD GELEDEN las ik toe valligerwijs een uitspraak van een ze kere meneer Jospeh Addison, die zo rond het jaar 1700 al vond, dat er niets veranderlijker op aarde was dan een vrouwelijk hoofddeksel. Ik werd er gisteren aan herinnerd toen ik in Peter Voorns collectie werd geconfronteerd met de glorieuze rentrée van de voilet- tes en de afhangende struisveren (pleu- reuses), meestal in dezelfde kleur als de hoed De zogenaamde romantische tijden van Cartouche en de Drie Mus ketiers blijken dan toch ook weer niet zo lang voorbij. De minister was er voldaan over dat de waterstaatkundige maatregelen die in het belang van de waterhuishouding getroffen zijn, hebben gewerkt. Hij doelde hierbij op de afsluiting van het Haringvliet, waardoor men de waterhuishouding veel beter in de hand kreeg. Helaas is het gunstige effect van deze werken gedeelte lijk teniet gedaan, aldus de minister, door de slechte toestand van het rivierwater, dat het zoetwaterbekken achter de dam men vult. Onder luid en steeds vlugger handge klap bouwen de dansers een climax op die meestal eindigt in een zeer snelle roffel met de hakken. Curro Velez, Juan Manuel en Coralillo de Sevilla zijn mees ters op de vierkante meter. De licht achterover gebogen houding van het li chaam maakt een trotse indruk en hun hooghartige gelaatsuitdrukking past daar volkomen bij. De danseressen bewegen zich vol gratie. Met de sierlijk bewegende armen hoog boven het hoofd geheven, maar met neer geslagen blik, lopen zij trappelend met heel kleine pasjes voor hun partner uit. Innerlijk tot het uiterste opgewonden, maar uiterlijk zeer beheerst maken zij de meest ingewikkelde figuren en danspas sen. Vooral de jongste danseres La Pico- Hij had in Pakistan militaire vliegtuigen gefotografeerd. Luchtvaart is zijn hobby. De rechtbank in Karachi erkende, dat niet van echte spionage kon worden gesproken, maar dat Walg wel beschikte „over meer materiaal en gegevens, dan veilig kon worden geacht voor Pakistan, maar dat er geen bewijzen waren dat hij dit materiaal aan de vijand wilde uitleveren”. De groep bestaat uit veertien artiesten die normaal niet met elkaar werken, maar die voor het vijftienjarig bestaan van Fiesta Gitana door de impresario Da Silva zijn bijeengebracht. Hij is erin ge slaagd een aantal zangers en dansers sa men te brengen die nog niet bedorven zijn door het optreden voor groot publiek en televisie. Vooral de zangers maken zo nu en dan een onbehouwen indruk, maar dat komt de flamenco alleen maar ten goede. Hun manier van zingen is absoluut ongecultiveerd en de rauwe kreten die zij uitstoten zijn bedoeld om de danseressen en dansers aan te vuren. nera (de peperbus) toonde hoe tempera mentvol een Spaanse schone kan zijn. Loli Flores en Antonia de Triana dan sten wat bedachtzamer, maar juist hun ingetogenheid maakte diepe indruk. De beide jonge gitaristen, Rafael Morales en Kike Paredes, zorgden voor een levendige begeleiding. Na de pauze speelden zij een solo voor twee gitaren. Toen kwam hun grote vaar digheid pas duidelijk naar voren. Met een gezamenlijk optreden van de hele groep werd deze Spaanse dansavond besloten. Voor degenen die nog nooit een flamenco- groep aan het werk hebben gezien was het wel even wennen („dat is nog eens wat anders dan de Driekusman” - hoorde ik opmerken), maar tenslotte was het enthousiasme in de zaal even groot als op het podium. „Stel daarom voor de ideeënbus een aparte beheerder aan,” adviseerde hij, „dit stimuleert het initiatief en beloont het onverplichte.” Spreker was er dan ook stellig van overtuigd dat bij een redelijke inspanning een vertienvoudiging van het aantal inzendingen mogelijk zal blijken. De herziening van het subsidiebeleid brengt de zogenaamde poolregeling in ge vaar, zo menen de vakbondsleiders. „De positie van 4.000 man staat op het spel. We kunnen ons niet voorstellen dat de regering terug zou willen naar voor-oor- logse verhoudingen, toen de havenarbei ders hun kostje in de kroeg mochten kopen, omdat zij daar moesten zijn voor de aanwerving. LEKKER WARM EN vrij voordelig waren een baret met lange shawl van Australisch opossum voor ongeveer f 300. Een velourshoed met grote soe- afbreekbare verbindingen en de zware metalen. De meeste zuiveringsinstallaties zijn hier niet op berekend. Sterke regenval stroomopwaarts, bete kent nog geen verlichting van de vervui ling van de Rijn. In de meeste gevallen spoelt het water vuil van steden en de rivieroever ongezuiverd de Rijn in. zodat zelfs een verhoging van de verontreiniging wordt gemeten. Aan het werk van de I.A.W.R. nemen voor Nederland deel de waterleidingbe drijven van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Dordrecht en Noord-Holland via de Rijncommissie Waterleidingbedrijven. De voorzitter van dit centrum, de heer J. G. Nolst Trenité van Hoogovens, heeft in dit verband dinsdag in hotel „De Waar- beek” bij Hengelo aan achtentwintig „i- deeënkoningen,” die uit vrijwel alle Ne derlandse provincies afkomstig waren de oorkonde van het centrum uitgereikt, om dat zij in 1970 bij hun respectieve bedrij ven de beste ideeën hadden ingeleverd. Zij waren hiervoor door de directies al eerder afzonderlijk beloond. Voor deze oorkonde kwamen ook twee werknemers uit de IJmond in aanmerking; de heer J. H. de Groot van Hoogovens-IJmuiden en de heer J. van Henten van Van Gelder Papier in Velsen-Noord. Bovendien ont ving de heer J. Spijker van Hoogovens nog een eerste prijs voor zijn inzending voor de ABC-prijsvraae van het centrum. pele persianer rand kon je naar eigen „gemutstheid” op zeer eenvoudige wijze anders modelleren. Dan waren er de leren hoeden met nertsranden die Voorn ook voor Chombert in Parijs heeft gemaakt, evenals zijn gebreide nertsmutsjes. In deze gebreide creaties heeft moeder Voorn de arbeidzame hand gehad; ze zijn er één- en meer- kleurig. JA, EN DAN WAS er nog dat waar lijk beeldschone, licht turqoise nerts hoedje zonder bol, waarvan de opper vlakkige toeschouwster wellicht niets vermoedend zou opmerken: ,Hé. wat gek, er zit een gat in!” Edoch, laat u niet misleiden. Een gat moet worden opgevuld en wat zou u verheugd opkij- De heer Nolst Trenité was voorts van mening dat de ideeënbussen de wind thans mee hebben. Het aantal fusies neemt immers nog geregeld toe, terwijl ook voor inspraak steeds meer begrip aan de dag wordt gelegd. Vandaar dat ook het Idee- eneentrum tot een verhoging van de acti viteiten heeft besloten, waarbij zelfs wordt gedacht aan een bundeling van krachten in Europees verband. Volgens spreker is de problematiek immers overal hetzelfde, terwijl wat de baten betreft in Amerika is becijferd dat elke dollar, die voor een ideeënbus wordt uitgegeven, een rendement oplevert van driehonderd per cent. De man voerde een reparatie uit aan een soort regelaar van een installatie. Nadat alle veiligheidsmaatregelen waren genomen werd, vermoedelijk, lichte gaso lie afgetapt. Door nog onbekende oorzaak liep de trechter over, waar de vloeistof moest invloeien. De hete stof kwam op een onderliggende leiding neer, ten gevol ge waarvan een kleine explosie ontstond en een brand uitbrak. Hierbij liep de Haarlemmer zijn verwondingen op. De bedrijfsbrandweer bluste de brand. In zijn toespraak moest het de heer Nolst Trenité toch even van het hart te hebben geconstateerd, dat vele directies nog van mening zijn een goed idee voor „een koopje” te kunnen verwerven. „Zij voeren daarom te weinig zeil,” meende spreker, „terwijl meer aandacht voor een ideeënbus het bedrijf alleen maar ten goede kan komen. Deze uitreiking werd door een geheel programma omlijst, ondermeer bestaande uit het vertonen van „Het zout des le vens,” een bedrijfsfilm van de Akzo Zout Chemie n.v. uit Hengelo, welke onderne ming deze dag als gastvrouw wenste te fungeren. Vandaar dat de bezoekers ook tot een interessante excursie naar de zoutfabriek in staat werden gesteld. Voorts werden de eerste exemplaren uit gereikt van het pas verschenen handboek „Mensen en ideeën” van de heer G. J. Blekkink. óaret met bijpassende stola van donkerbruin konijn met ge- incrusteerde luipaardkop, waar van de ogen u fel aanstaren. DEN HAAG. Vertegenwoordigers van de vakbonden hebben woensdagmid dag tijdens een hoorzitting van de Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat hun ongerustheid uitgesproken over de werkgelegenheidssituatie in de Amster damse haven. Met name werd daarbij bezwaar gemaakt tegen de plannen van de regering om de subsidie die het rijk geeft aan de werkgevers voor inproduk- tieve dagen drastisch te verlagen. Men vreest dat hierbij de werkgelegenheid van 300 man direct gevaar loopt. Grote witte nertshoed met struis veren. ken, als dan blijkt dat uw fraaie avondkapsel niet volledig schuil gaat voor de alom bewonderende blikken. Adembenemend vond ik bovendien de nertsbaretten waarvan de randen van gitten- en granaatborduursel waren voorzien DEN HAAG. Vanmorgen om tien uur hadden zich van de 623 man, die zijn opgeroepen voor de opkomstoefening van de 155ste afdeling lichte luchtdoelartillerie 534 man (85,5 percent), gemeld. Er kwa men na dat tijdstip echter nog steeds opgeroepenen de Vloeddijk-kazerne in Kampen binnen. Vanmiddag is de afdeling uitgerukt voor een oefening die morgenavond om 18.00 uur zal eindigen. HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft vanmorgen een 25-jarige Haarlemse classificeerder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, eveneens met aftrek. De officier had twee weken geleden acht maanden en vijf jaar geëist. ’•v

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11