Bonn wil „echte” hoofdstad worden Aard(ige) varkens Artis DE STERRENHEMEL IN NOVEMBER I Verder beraad over toekomst van „De Tijd” |3P| WERELDBEROEMDE KWALITEIT. in PLEINEN EN STRATEN EEUWIG OPENGEBROKEN Oh! Calcutta toch Amsterdams fonds voor de kunst Lufthansa stopt lijn Amsterdam- New York CAMELen CAMELFILTER Gewoon geweldig lekker. de provincie in Vragen over hoge nasnoortleges lil i I 12 I V “W DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 (Van onze redacteur in Bonn) T ijdelijk F Tweede man Uitkomst Niet royaal N Onrendabele lijn ■'^yaiPTicA M VD ^LKWEG POOL-'Ü J W’ Is ADVERTENTIE CAMEL FILTER .J Bonn geen rivaal van Berlijn. De jFOMALHAur even oude Palais Schaumburg, de bonds kanselier. TOEN DE EERSTE president, Theodor Heuss, ervoor voelde zjjn intrek te nemen in het barokke raadhuis van Bonn, mid den in de stad, leek dat velen niet eens zo zot. Het is de stad echter bespaard ge bleven. Heuss nam genoegen met de honderd jaar oude villa Hammerschmidt, gebouwd door een bakker die net niet schatrijk ge noeg móet zijn geweest om zjjn woning aan de Cöte d’Azur neer te zetten en daarom een typisch zuidelijke villa aan de Rijn bouwde. Vlakbij resideert, in het praktisch Nieuwe Maan Eerste Kwartier 2 november om 22.20 9 november om 21.51 op op- Herman Dijckmeestei en Maarten La rners, die compagnons zijn in hun Lime light Productions geven toen dat hun ge brek aan ervaring ook „mogelijk de oor zaak is geweest van het financiële debS- cle.” Zij ontkennen echter al meer dan twee ton schuld te hebben (Van onze redactie in Amsterdam) t. o 1 bovendien bondskanseliers geweest wier eisen hoger gesteld waren dan die van het staatshoofd. Adenauer heeft nooit in het paleis ge woond. Erhard heeft het geprobeerd. Om dat het kennelijk onaangenaam was, liet die hooggeleerde regeringsleider echter in de tuin op enkele honderden meters af stand, de bangalow bouwen waar nu ho ge gasten logeren. Men sprak spottend over „Ludwigsburg”. Na Erhard kwam Kiesin- ger, die het als de ongekroonde koning van Baden-Württemberg zo royaal gewend was geweest, dat hij de bungalow beneden zijn stand vond. Trouwens: Kiesinger kon er vanwege het vochtige klimaat en het van de Rijn komende lawaai ook niet goed sla pen. De bungalow werd ontruimd. Brandt heeft daar geen verandering in gebracht. Hij bleef liever gezond boven op de Venus berg, aan de rand van de stad, wonen. weet hoge gasten te ontvangen. Maar na de ontvangst op het nieuwe vliegveld Wahn zal de president zijn Nederlandse gasten vermoedelijk langs de laatste bouw putten in de weg voor zijn ambtswoning moeten loodsen. Daar verdwijnt de tram naar Bad Godesberg onder de grond. En als logeerplaats wordt het koninklijk paar een keurige, maar eenvoudige bungalow in de tuin van de bondskanselarij aange boden. Minister Schmelzer en andere bege leiders worden ondergebracht in een vroe gere tuinmainswoining, bij de villa Hammer schmidt, waar president Heinemann woont. Terwijl in het zuiden, precies voor de Nederlandse ambassade, de derde Bonner Rijnbrug wordt gebouwd en vooral ook het dicht daarbij gelegen splinternieuwe deel van het regeringscentrum, met zijn mas sieve steenblokken, een beeld geeft van de ontwikkeling die Bonn beleeft, moet er toch ook nog volop worden geïmproviseerd. In 1965 heeft koningin Elizabeth van Engeland met groot gevolg geresideerd in het schitterende kurhotel op de Petersberg aan de overzijde van de Rijn, eigendom van de eau-de-cologne-dynastie 4711. Dat ho tel ligt al geruime tijd potdicht op zijn berg te vervallen, omdat het voor een gewone exploitatie te duur is en de regering het geld niet heeft om het als staatsgastenver- blijf te kopen. Van 31 oktober tot 30 november korten de dagen met 1 uur en 20 minuten. Voor de dag neemt men de periode die begint bij het begin van de schemering, voor zonsopkomst en die eindigt bij het einde der schemering na zonsondergang. De vol- BONN De vluchtigste kennismaking met Bonn is die per trein. Met lange wachttijden verzamelen de treinen in Dusseldorf, Keulen en Frank fort de vertraging waar het Westduitse spoorwegverkeer om bekend staat. In de hoofdstad van de Bondsrepubliek daarentegen gunnen de treinbe stuurders zich net voldoende tijd om een haastig omgeroepen „Hier Bonn” tot de reizigers te laten doordringen. rizon. De stand van de hemel is die op 15 november om 20 uur. Voor vroegere tijd stippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van de klok, voor latere tijd stippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijd stippen aangegeven. De getallen duiden de dag van de maand aan. Ook de posities van Mars (M) en van Saturnus (S) zijn aangeduid. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de melk weg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak) De zon, de maan en de belangrijkste planeten be vinden zich steeds jn de nabijheid van deze lijn. een vindt dat het „Witte huis” aan de Rijn, waar het parlement woont, tussen het pa leis van Willy Brandt en de nieuwe de- partementsgebouwen in feite te vroeg is gebouwd en dus te veel „tijdelijks” heeft. Er wordt aan een nieuw parlementsge bouw gedacht. Waar nu de tram onder de grond verdwijnt en een metro wordt, ont staat een brede verkeersader met buiten model verlichting, een verbindingsstraat tussen het oude Bonn en zijn regeringswijk. De stad heeft zelfs plannen om een eind te maken aan het duidelijkste bewijs dat Bonn als provincieplaatsje is gebouwd: de dwars door de stad lopende drukke spoor weg tussen Keulen en zuidelijk Duitsland. Het is niet uitgesloten dat de kennismaking met Bonn per trein in de toekomst niet al leen vluchtig zal zijn, maar bovendien on dergronds plaats heeft. DE KANSELIERSBUNGALOW, die de meest besproken woning in Bonn is, werd een uitkomst toen het hotel Petersberg dicht ging. Maar ze is natuurlijk duidelijk een „tijdelijk” gastenhuis. Nog altijd hoopt men dat de geldnood der regering voorbij zal zijn voordat het Hotel Petersberg het kopen niet meer waard is. Als voordeel van de bungalow is echter intussen ont dekt dat die de gasten een grote vrijheid garandeert. DEN HAAG. In een communiqué heeft de VNU woensdagmiddag meege deeld: .In de vergadering van het bestuur van VNU op 22 oktober is de situatie van het dagblad De Tijd aan de orde geweest. Besloten is het beraad over de toekomst van De Tijd voorlopig voort te zetten, in afwachting van de mogelijkheden die de oprichting van een bedrijfsfonds voor de pers en eventuele andere regeringsmaatre gelen zouden bieden. Een extra-prijsverhoging in de abonne mentensfeer zal op korte termijn worden doorgevoerd. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Vredeling (P.v.d.A.) heeft de Europese commissie gevraagd haar oordeel te geven over het besluit van de Nederlandse rege ring, de rijksleges op paspoorten (waar de gemeentelijke en porvinciale leges nog bovenop komen) tegen het eind van het iaar van 7 50 tot 25 gulden te verhogen. Hij informeert tevens, of ook de kosten voor verblijfsvergunningen voor onderda nen der lidstaten zijn verhoogd. HET IS MISSCHIEN niet allemaal even overtuigend, wat Bonn zo voor zijn image doet, maar de situatie ik ook gecompli ceerd. De oude universiteitsstad zou nooit de tijdelijke hoofdstad van de Bondsrepu bliek zijn geworden als Konrad Adenauer niet even zuidelijker aan de Rijn had ge woond en nu eenmaal ’s avonds thuis wil de zijn. Het kwam indertijd zelfs goed uit, want er werd een stad gezocht die onmo gelijk een rivaal voor Berlijn zou kunnen worden. Bonn tobt nu met de erfenis van die be ginperiode, waarin de nadruk zo sterk op het tijdelijke moest liggen. De Berlijnse droom is inmiddels vervlogen en er valt een geweldige achterstand in te halen. Dat blijkt uit de eeuwig opgebroken pleinen en straten, uit het zoeken naar een be hoorlijk onderdak voor koninklijke gasten en bijvoorbeeld ook uit de prijsvraag onder architecten (eerste prijs 80.000 mark), waar uit een goed idee te voorschijn moet komen om het verbrokkelde Bonn met zijn paleis- jes tijdelijke en permanente regeringsge bouwen en een uit zijn naden gebarsten centrum tot één verantwoord geheel te maken. Zo was het althans tot voor kort. Te genwoordig meldt de omroeper: „Bonn, Hauptbahnhof”. Al bij het vluchtige con tact stellen attente reizigers dan ook vast dat de residentie aan de Rijn pretenties krjjgt. Wie in Bonn woont, zal dat overigens niet graag overdrijven: de trein staat er geen moment langer stil dan vroeger en (om een geheel ander voorbeeld te gebrui ken) de televisie heeft het nog altijd niet nodig gevonden de hoofdstad op de weer kaart aan te geven, wat ongetwijfeld uniek is. Niettemin is de „kleine stad in Duits land” of zo men wil het grootste dorp van de Eifel, inderdaad doende zich de al lure te verschaffen die een hoofdstad past. Door de bouw van een voorstationnetje (beweert wordt dat er nooit een trein stopt) kon het „Bahnhof” een „Hauptbahnhof” worden. Door de annexatie van omliggende gemeenten groeide het inwonertal van 130.000 tot 300.000 en ontstond „Groot- Bonn”. Door de tram naar het diplomaten dorp Bad Godesberg onder het wegdek te werken krijgt Bonn zijn Metro. Bonn heeft het improviseren goed ge leerd. Het is al vanzelfsprekend dat de pre sident voor elk staatsbezoek in het nabij gelegen Brühl een schitterend kasteel leent van de Noordrijnland-Westfaalse regering. Daar heeft de gala-ontvangst plaats. Omdat echter Bonn als hoofdstad niet meer „tijdelijk” dienst doet, wordt grote betekenis gehecht aan zo’n plan voor een verantwoord regeringscentrum-van-de- toekomst. Er kunnen nu op lange termijn plannen worden gemaakt. In de tuin van het Palais Schaumburg is ook nog de bouw van een modern bondskanselarij, een soort regeringszenuwcentrum, gepland. leder- De president heeft het minder royaal dan bijvoorbeeld zijn ambassadeur in Den Haag. „Burgerpresident” Heinemann is echter geen man voor een paleis, dus dat treft. Het Palais Schaumburg is groter, maar daar is ook de omvangrijke staf van de bondskanselarij onder gebracht en er zijn in de korte geschiedenis van dit land In Artis is een aardvarken geboren. Volgens deskundigen is dit voor dierentuinen een unieke gebeurtenis. Moeder en kind maken het goed. HET GESPLETEN karakter komt in deze dagen, tijdens het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard sterk naar vo ren. Zij werden door president Heinemann ontvangen op een hypermodern vliegveld, dat voor Schiphol niet onder doet. Er is een groot verschil met het eerste vorste lijke bezoek in de Bondsrepubliek in 1954, toen de West-Duitse leiders nog ruziënd op het station van Bonn stonden om Haile Selassie te ontvangen. Bjj die gelegenheid moest namelijk wor den uitgevochten wie zich als de tweede man in de staat zou mogen beschouwen. De sterkste papieren leek de president van het parlement te hebben, maar bondskan selier Adenauer was stevig tegen de onbe twiste eerste (de bondspresident) aan gaan staan. Dienstdoend parlementspresident Carlo Schmid, van nature niet zo’n vech tersbaas, moet toen „verbaasd” tegen Ade nauer hebben gezegd: „Maar Herr Bundes- kanzler, u hoort toch niet op die plaats. Daar stond bij ons in het eskadron altijd de paukenschimmel”. De groten van Bonn hebben zich al lang ingespeeld. Iedereen kent zijn plaats en 1 ROTTERDAM. De Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa stopt met ingang van 1 november aanstaande de lijndienst tussen Amsterdam en New York. Deze lijnverbinding bleek, zo deelde de directeur voor Europa, de heer Rolf Lapp, woensdagmiddag tijdens de opening van het nieuwe kantoor van Lufthansa in Rotterdam mee, niet rendabel te zijn. Er is teveel concurrentie op de transat lantische route vanaf Schiphol, vooral nu de KLM en Panam de Boeing 747 op deze lijn hebben ingezet. Vanwege de concur rentie zou de Lufthansa eveneens een Jumbo-jet moeten inzetten. Daarvoor is er volgens haar te weinig potentieel vervoer voor de lijn Amsterdam-New York Op 1 april 1968 werd Amsterdam voor het eerst opgenomen in de lijndienst tus sen Frankfort en New York. Tot nu toe werd gevolgen met een Boeing-707. De verbinding tussen Frankfurt en New York wordt gehandhaafd. De rechtstreekse luchtlijn Amsterdam- Los Angeles, die thans tweemaal per week wordt uitgevoerd, wordt half de cember met een derde frequentie uitge breid. De heldere planeet Venus is in november zichtbaar aan de avondhemel. Omdat haai baan slechts een kleine hoek maakt met de horizon gaat ze niet veel later dan de zon onder. Om Venus waar te nemen moet men kort na zons ondergang naar het zuidwesten kijken. Het heldere hemel licht laag boven de horizon is dan de gezochte planeet. Mars is ’s avonds zichtbaar in het zuiden. Deze „rode planeet’ bevindt zich in het sterrenbeeld Waterman. Als er niets misloopt, komen deze maand drie ruimtevaar tuigen in de nabijheid van Mars; twee Russische en één Amerikaanse Mariner 9. De Mariner 9 zal Mars bereiken op 13 november. De planeet bevindt zich dan op 121 miljoen km. van de aarde en na 90 dagen om Mars te hebben ge wenteld. zullen 240 miljoen km. de aarde van Mars scheiden. Eén omwenteling van deze satelliet zal ongeveer 12 uur in beslag nemen. De Amerikanen beogen gegevens te verzamelen welke van belang zijn voor het ontwerp van de Viking-1975 Mars- lander. Naast het fotograferen van een groot deel van het Mars oppervlak zullen ook temperatuurmetingen en metingen nvei de samenstelling van atmosfeer, zwaartekracht, e.d. woiden uitgevoerd. Men hoopt eveneens na te gaan of leven op Mars mogelijk is. Natuurlijk is op aarde van al deze aktiviteit rond Mars niets te zien, zelfs niet met grote tele scopen. Japiter is in november vrijwel niet meer waarneembaar. Deze planeet bevindt zich reeds dicht bij de zon. Bij gunstige omstandigheden en bij gebruik van een verrekijker kan Jupiter worden opgespoord op 14 november in de nabijheid van Venus. De helderste planeet van het tweetal is Venus. Saturnus staat op 25 november in oppositie met de zon, hetgeen wil zeggen, dat op dat ogenblik de aarde precies tussen de zon en Saturnus staat. We zien aan de hemel Sa turnus preceis tegenover de zon staan. Saturnus is dan heel de nacht te zien in de Stier; 's avonds in het oosten, rond middernacht in het zuiden en ’s morgens in het westen. Op 4 november om 16 uur staat de maan in conjunctie (samenstand) met Saturnus. Op 20 november staat de maan 's avonds „links” van Venus. Op 25 november staat de halve maan in de na bijheid van Mars „Op 20 september waren wij niet meer in staat om de salarissen van de artiesten te betalen. Dat zou het einde van de show zijn geweest, ware het niet dat de C.V. Desmet bereid werd gevonden om de rechten van „Oh! Calcutta” en daarmee ook de verplichtingen ever te nemen.” De geruchten als zou „Oh' Calcutta” binnen kort aan een definitie! einde komen, wor den door de Desmet-leiding ontkend. gende getallen hebben betrekking Utrecht. Het eijn de tijdstippen van komst, doorgang door de meridiaan (zui den) en van ondergang. In meer naar het oosten gelegen plaatsen komen de hemel lichamen iets vroeger op en gaan iets vroeger onder. Maan Volle Maan op Laatste Kwartier op op 18 november om 2.46 op 25 november om 17.37 Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke ho- AMSTERDAM. Op de komende ple naire vergadering van de Amsterdamse Kunstraad komt o.m. een ontwerp-advies aan de orde tot het instellen van een Amsterdams Fonds voor de Kunst. Een van de principiële punten uit dit ontwerp stelt voor dat B. en W afstand doen van hun verantwoordelijkheid voor de toeken ning van prijzen, opdrachten, stipendia en uitkeringen uit het materiaalfonds. De verantwoordelijkheid voor de toe kenning wordt opgedragen aan het stich tingsbestuur dat benoemd wordt door de gemeenteraad op voordracht van B. en W en de Kunstraad. Het gemeentebestuur houdt een repressief toezicht. De prijzen worden uitgereikt door of namens het college van B. en W. indien het gemeente bestuur zich niet kan verenigen met een besluit tot toekenning van een priis wordt deze namens het bestuur van het fonds door de voorzitter uitgereikt. Het politieke en het artistieke aspect, verbonden aan de toekenning en de uitreiking, komt daar door tot zijn recht Alle bestaande prijzen en opdrachten zijn gehandhaafd en hebben namen ge kregen. AMSTERDAM De blote musical „Oh Calcutta” die sinds mei in theater Desmet met gering succes in Amsterdam gaat, zal vanaf 12 nov ember toch in de provincie te zien zijn Hiermee hoopt de vennootschap Desmet, die de rechten van de show van Limelight Productions heeft overgenomen, het geld dat zij erin heeft gestopt er alsnog uit te kunnen halen. - kW

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13