Helft rekent komende tien in jaar op economische crisis Alstublieft! Amsterdam wil zo snel mogelijk wet stadsvernieuwing onder de loep Wedgwood Benn: Regering wil door EEG vakbonden de pas houden Deskundigen in Zweden namen marihuana H.&J.Lamp faWEVEN A graan- iver in VOLGENS ENQUÊTE STICHTING STATISTIEK: PvdA verontrust over CRM-beleid /ft Internationale dievegge 19 18 échte graan-genever DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 Politiek Landbouw Barteljorisstraat 18 A ctiviteiten 2 si Hofleverancier Wat doe je als vrouw die op een goeie dag naast haar glad geglazuurde servies iets anders zuiver natuur- produkt wil, iets van geinige, praktische, sfeer en stijl? Dan kun je hier kijken, daar binnenstappen, maar je kunt beter meteen naar H.en J. Lamp stappen. Want alleen bij H. en J. Lamp vindt u het geinige, praktische, serviesgoed van St. Clement, beroemd Frans aardewerk in groen of bruin, met stoere uiensoepkoppen met deksel, met wijnkannen, koekepannen van aardewerk, aspergestel, olie- en azijnstel, fondueborden, een grote pot waar de zuur kool met klapstuk wonderlijk veel lekkerder uit smaakt, diepe borden, platte borden, koffiepotten, slakkenschaaltjesAltijd te vervangen, vuur vast, nog de oude ’’kasteelvormen” waar ze aan ruwhouten tafels aten, echt voor het gezin dat nog met plezier tafelt. Wijnbekers zijn er ook in, trouwens. We bedoelen maar, dit moet u gewoon doen. Leuk als u eens komt kijken. Naar de 1000 dingen van het gezellige leven. Bij H.en J. Lamp - Een draai top stofzuiger met een automatische snoeropwinder. Ruton draaitop stofzuigers reeds v,a.f 173.— ADVERTENTIE meer ifiho 179ÏW van ADVERTENTIE Er is maar een kleine minderheid die niet gunstig over de Euromarkt oor deelt. Overigens ligt het cijfer van de „opgeluchten” bij één van de meeste betrokken groepen anders: van de boe ren zou 43 percent teleurgesteld zijn De stelling van Labour is dat de Tories de zaak van de EEG hopeloos hebben verknoeid door de toetreding te beschou wen als een verlengstuk van de door de oppositie fel veroordeelde conservatieve politiek. Die is ver naar rechts gezwenkt, in plaats van de middenweg te bewande len, zoals sinds de oorlog het geval was, niet al te ver verwijderd van Labours eigen opvattingen. Labour is zo fel gebeten op de Tories, omdat ze naar hun mening bewust de grote werkloosheid die de een miljoen snel nadert hebben laten groeien als wapen tegen wat zij als looninflatie be schouwen en ook de prijzen niet in be dwang hebben kunnen houden. Daarom moet de regering met alle middelen, in clusief een verwerping van het voorstel tot aansluiting bij de EEG. ten val wor den gebracht. Deze keus mag de oppositie zich don derdag niet laten ontgaan. Vandaar dat de tijdelijke of permanente Labour-anti’s, in- De het aan. In een woensdagavond uitgegeven ver klaring stelt het bestuur vast dat het werk van CRM in het huidige regerings beleid geen voorrang meer heeft. In 1971 beliepen de uitgaven voor Cultuur en Recreatie nog 0,7 percent van het natio nale inkomen, maar in 1972 zullen deze uitgaven gedaald zijn tot 0.6 percent. Als deel van de totale rijksuitgaven dalen de uitgaven voor cultuur en recreatie van 1971 op 1972 van 2,33 tot 2,17 percent, een achteruitgang van 60.5 miljoen gulden, aldus het P.v.d.A.-bestuur. De methodiek van dr. De Vree maakt het zonder twijfel mogelijk het chemische onderzoek van cannabis in de toekomst te versnellen, verklaarde prof. Salemink. Uit de gehouden lezingen en discussies bleek dat in een groot aantal landen op verschillende niveaus nijver wordt ge speurd en geëxperimenteerd. Men is hier bij op zoek naar de euforieverwekkende stof die cannabis bevat. Tot dusverre heeft men aangenomen dat dit tetrahy drocannabinol (THC) was, maar zoals ook uit de Nederlandse bijdrage bleek, is dit niet meer zeker. Men neemt nu aan dat niet THC de actieve substantie is in cannabis, maar dat dit verandert in een andere stof die hy- dro-THC wordt genoemd, hetgeen natuur lijk weinig afdoet aan de beschikking van de procureurs-generaal bij de Nederlandse gerechtshoven die op 15 augustus jl. in werking is getreden. clusief de partijleiding dagelijks de La bour-pro’s bezweren om tegen hun gewe ten in te stemmen of zich anders van stemming te onthouden. In ieder geval zullen de meeste pro’s, na in principe te hebben voorgestemd, de EEG-wetgeving zo veel mogelijk bemoeilijken. Premier Heath verwijt hun dan ook dat ze wel het doel willen, maar niet de middelen. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Het Wereld Canna bis-Symposium in de Zweedse hoofdstad wordt vandaag besloten na driedaags on derling overleg door circa honderd canna- bis-experts uit de hele wereld. Nederland werd vertegenwoordigd door prof. C. A. Salemink van de universiteit van Utrecht, dr. F. W. II. M. Merkus uit Sittard en dr. Tom B. de Vree van de universiteit van Nijmegen. DEN HAAG. Het partijbestuur de Partij van de Arbeid is ernstig veront rust over de ontwikkelingen op het ter rein van het welzijnswerk in ons land, in het bijzonder naar aanleiding van de be groting-1972 van het ministerie van CRM. De universele vraag of het gebruik van cannaibis-produkiten marihuana en ha sjiesj dus al of niet gevaarlijk is, kon volgens prof. Salemink nog steeds niet volledig worden beantwoord. „Het lijkt me voorbarig daar al een antwoord op te geven”, zei hij. „Volgens mij is het weten schappelijk nog niet verantwoord dit te doen. Zekere indicaties tzijn er misschien wel, maar het probleem is naar mijn mening zo gecompliceerd dat het heel moeilijk wordt een algemene uitspraak te doen in dit opzicht”, aldus prof. Salemink, die zijn tevredenheid uitsprak over de mogelijkheid tijdens het symposium inter nationale vergelijkingen te trekken wat betreft het onderzoek op cannabis-gebied. De Nederlandse bijdrnge door de docto ren Merkus en De Vree noemde hij bij zonder interessant, dat wil zeggen bevin dingen gedaan tijdens een gaschromato- grafisch en massa-spectrometrisch onder zoek van cannabis. Hierbij werd aange toond dat cannabis nog een aantal stoffen bevat die nieuw zijn voor de onderzoekers en geïsoleerd konden worden. LONDEN. Op de vijfde dag van het Lagerhuis-debat over de Engelse aanslui ting bij de EEG (vanavond valt de al lang vaststaande positieve beslissing) verweet namens de Labour-oppositie Anthony Wedgwood Benn de vroegere minister van technologie, de regering dat deze de wer kelijke motieven voor de grote stap heeft verzwegen. Het doel is volgens hem om op Engeland het vrije spel der vrije marktkrachten ongelimiteerd los te laten om de vakbonden te disciplineren. Dit is het grote verschil met de Labour-rege- ring, die aansluiting bij de EEG heeft gezocht als onderdeel van haar progressie ve economische en sociale politiek. AMSTERDAM. Amsterdam wil zo spoedig mogelijk een wet op de stadsver nieuwing. Deze wet zal speciale maatrege len mogelijk moeten maken voor de grote steden, die enerzijds worden geconfron teerd met de noodzaak oude kernen te bewaren, anderzijds met een 19de en 20ste eeuwse woonbebouwing, die meer dan hard aan herziening toe is. DEN HAAG. De helft van een groep geënquêteerden, die representa tief zou zijn voor de Nederlandse be volking verwacht in de komende tien jaar een grote economische crisis, maar slechts 20 percent meent, dat er in deze tien jaar een grote wereldoorlog is te verwachten. Dit is de uitslag van een enquête, die de Nederlandse Stichting voor Statis tiek in de zomer van dit jaar heeft gehouden. Opdrachtgever was het di- rectoraat-generaal voorlichting van de commissie van de Europese gemeen schappen. die soortgelijke enquêtes ook in de andere EEG-Ianden heeft laten houden. De Britse poging is gedoemd te misluk ken, aldus Benn, omdat het Engelse volk eenvoudig zal weigeren blind een nieuw historisch tijdvak binnen te gaan, conservatieve regering matigt zich „goddelijke recht” om te beslissen dat koningen tenslotte is ontzegd. Heath heeft het Engelse volk, dat zijn soevereiniteit niet wenst prijs te geven, vergeten. Hij zal het moeten afleggen, omdat het Engelse volk tenslotte de over winning zal behalen, riep Benn hartstoch telijk uit. Doordat hij in overtrokken termen sprak en dingen in het vuur van zijn betoog overdreef, miste hij de over tuigingskracht. Zijn speech was als een vuurpijl die voortijdig in een wolk van onaanvaardbare retoriek uitdoofde. Benn betoogde verder dat aangezien de economische argumenten twijfelachtig zijn er is volgens hem minstens net zo veel voor als tegen de EEG in te brengen Engelands toetreding in feite een poli tieke beslissing is, die alleen door het Britse volk kan worden begrepen wanneer de regering politieke taal zou spreken. Maar de regering heeft het publiek nog altijd tegen zich, omdat zij de werkelijke motieven heeft verdonkeremaand. Benn zei dat de gecamoufleerde politieke reden tot aansluiting bij de EEG nauw verbonden is met de nucleaire defensie. Dit zal tot de grootste moeilijkheden met Amerika lei den. De consequentie van de EEG is ook dat een Europese federatie onvermijdelijk is. het plan-Mansholt, heeft onder de Nederlanders een vrij grote bekend heid: twee van de drie geënquêteerden heeft er wel eens van gehoord. Van de Nederlandse landbouwers heeft 7 per cent nog nooit van dit plan gehoord. Van de mensen die van het plan- Mansholt hebben gehoord, verklaarde bijna 40 percent zich er een voorstan der van, terwijl ruim 10 percent erte gen is. Dit betekent overigens dat de helft zich er geen oordeel over heeft gevormd. Bij de landbouwers die van het plan-Mansholt hebben gehoord (93 percent) liggen deze cijfers duidelijk anders: eenderde verklaarde zich er voor en ruim de helft ertegen, terwijl 10 percent geen mening had. Twee van de drie mensen zijn van mening dat de landbouwers in Nederland het moeilij ken hebben dan mensen die in andere bedrijfstakken werkzaam zijn. Even eens 66 percent van de bevolking zou een boerenzoon niet aanraden het vak van zijn vader te kiezen, maar men acht het voor hem dan wel tamelijk of zeer moeilijk een ander vak te zoeken. De EEG is volgens 36 percent van de geënquêteerden op het ogenblik goed voor de landbouw, volgens 42 percent wordt de EEG op dit ogenblik slecht voor de landbouw. Op de vraag, of men van mening is dat de EEG op het ogenblik gunstig is voor de industrie antwoordde 62 percent van de onder vraagden bevestigend, 14 percent vond de EEG ongunstig voor de industrie op dit ogenblik. Van de Nederlandse bevolking zou 40 percent teleurgesteld zijn, wanneer de Euromarkt zou worden opgeheven, terwijl 10 percent opgelucht zou zijn. De overigen kan het weinig schelen of zij hebben er geen mening over. N J. wanneer de Euromarkt wordt opgehe ven en 27 percent zou opgelucht zijn. Gisteravond bogen de verzamelde ex perts zich over het marihuanaprobleem tijdens een paneeldiscussie getiteld: hoe gevaarlijk is marihuana? Van Braziliaanse zijde werd hierbij aangeduid en bena drukt dat marihuanagebruik onder be paalde omstandigheden tot agressiviteit kan leiden, een zaak die door verschillen de andere experts gedeeltelijk werd weer legd. De Zweedse discussieleider, docent Lars Nilsson, wist te melden dat recente onder zoeken hebben aangetoond dat elke acht ste Zweed ooit cannabis-produkten heeft geprobeerd. Het doorsnee-antwoord van de verzamelde experts op de vraag of het gebruik van cannabis schadelijke gevolgen heeft op korte of lange termijn is, enkele uitzonderingen daargelaten, vrijwel het zelfde. Zolang we niet weten of dat het geval is, kunnen we er geen antwoord op geven, zo verklaarde men, maar we heb ben al genoeg problemen met alcohol in de wereld en we zitten niet te wachten op nieuwe drugs. ONS ALS HOOGSTE KWAllTH c In de eerste plaats was het doel van de enquête de mening van de bevol king te peilen over een aantal met de Europese gemeenschappen en de EEG- landbouw samenhangende zaken. De aan 1198 Nederlandse mannen en vrouwen van 15 jaar en ouder gestelde vragen brachten aan het licht, dat volgens een meerderheid van de Ne derlandse bevolking (68 percent) toe treding van Engeland, Ierland, Dene marken en Noorwegen tot de Europese gemeenschappen een gunstig gevolg zal hebben voor de industrie. Naar de mening van bijna de helft van de geënquêteerden (48 percent) zal deze uitbreiding van de EEG een gun stig gevolg hebben voor de landbouw. Van de geënquêteerden denkt 12 per cent dat uitbreiding van de EEG met deze vier landen een ongunstige in vloed zal uitoefenen op de industrie, bij 28 percent leeft die gedachte voor wat de landbouw betreft. In beide gevallen heeft één op de vier Neder landers zich over dit onderwerp geen mening gevormd. Het landbouwplan van de Europese gemeenschappen, dat bekend staat als AMSTERDAM. Met de arrestatie van een 42-jarige Chileense vrouw heeft da Amsterdamse politie een door Interpol gezochte internationale winkeldievegge gepakt, die er van verdacht wordt in zeker tien landen in Zuid-Amerika en Europa te hebben geopereerd onder twin tig schuilnamen en in samenwerking met een onbekend aantal handlangers. Twee van hen zijn eveneens aangehouden. De zaak kwam aan het rollen toen de vrouw op de Dappermarkt in Amsterdam- Oost iets gapte uit de tas van een Am sterdamse, die het onmiddellijk op een schreeuwen zette. Daar werd bepaald in de toekomst het vervolgingsbeleid in cannabis-zaken te gaan baseren op een beschikking van de minister van Volksgezondheid, waarbij THC wordt aangewezen als verboden ver dovend middel. Op zijn knieën smeekt een demon strant de politie, door het kordon te mogen dat is gevormd bij het Ita liaanse parlementsgebouw. De demon stratie werd gehouden voor hogere pensioenen van invalide arbeiders. «SJMWEIE GRAAN «NEVER IS VCICM t.S 1 GESELECTEERDE GRANEN CESTCCr :oo= ons als hoogste kwakte; akwce-:»: W Cl.UllMrdAriJ *n LikAurtwIwr, )oh.« V«rho«v»n '«-CnwlAnd Hllv»r«um HoW stadsvernieuwingsprogramma voor de eerstkomende jaren. Het betreft de ooste lijke eilanden (Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg), de Dapperbuurt, een deel van de Kinkerbuurt en de Spaarndam- mer- en Zeeheldenbuurt. De laatste zal als verbeteringsgebied worden aangewe zen. De hoofdstad zet aldus wethouder Lam mers met het vernieuwingsprogramma de motor in de eerste versnelling. „Maar spoedig zal blijken dat er een veel groter vermogen nodig zal zijn om het proces van de stadsvernieuwing in het gewenste tempo te brengen en dan ook de gang er in te houden”. Hierbij zal het dan niet meer gaan over enkele tientallen miljoe nen die nodig zijn, maar om enkele hon derden miljoenen per jaar, merkte hij op. Vanavond wordt over dit onderwerp ver der vergaderd. Als eerste zal dan wethou der Kuijpers (herhuisvesting) aan het woord komen. Dit zei woensdagavond de wethouder Lammers (stadsontwikkeling) tijdens het debat in de Amsterdamse gemeenteraad over het stadsvernieuwingsprogramma voor de komende jaren. Hij wees erop, dat de stad haar financiële politiek zal moeten afstemmen op het helpen van de mensen met de minste draagkracht. „Een stadsbestuur van Amsterdam zou schromelijk tekort schieten, als het niet in de eerste plaats de hulp aan de minst draagkrachtigen in het proces van de stadsvernieuwing centraal stelde. Daarom dringen wij, aldus de wethouder, sterk aan op het scheppen van een wettelijk kader dat de mogelijkheid geeft ieder jaar een berekenbare geldstroom beschikbaar te hebben, zodat het stadsbestuur op een tegenover de bevolking verantwoorde wij ze, het proces zal kunnen uitvoeren”. Aan de orde waren de voorstellen van B. en W, over te gaan tot reconstructie (sloop en nieuwbouw) en verbetering van een aantal wijken als eerste deel van het Enkele andere redenen tot bezorgdheid: binnen de CRM-begroting staat het jeugdwerk niet meer vooraan. Op geen enkele wijze wordt een oplossing geboden voor de steeds ernstiger wordende finan ciële moeilijkheden in de buurt- en club huizen en de vrije jeugdvorming. De kunstzinnige vorming blijft sterk ver waarloosd en de muziekscholen zien hun grote financiële moeilijkheden nog toene men. Voor de financiële problemen van de pers wordt in neze begroting geen oplossing geboden. Het nationale sportbe leid, waar al zo lang om wordt gevraagd, blijft in de mist.. Op 30 oktober zal in de Jaarbeurshal in Utrecht een protestbijeenkomst worden gehouden. Twee van de drie geënquêteerden (67 percent) zijn voorstander van een poli tieke eenwording van Europa, een Ver enigde Staten van Europa in politicis. Minder dan de helft van de voorstan ders (31 percent) zou bereid zijn daar voor ook financiële offers te brengen. De verwezenlijking van een politieke eenwording van Europa met een fede rale regering is naar het oordeel van een groot deel van het publiek nog lang niet te verwachten: 63 percent meent dat dit minstens nog een jaar of twintig zal duren. Volgens zeven van de tien ondervraagden wordt de bevol king van Europa zich wel hoe langer hoe meer bewust van haar gemeen schappelijke belangen. Van de geënquêteerden denkt 38 percent dat de meerderheid van de inwoners van de EEG-landen bereid is verder te gaan dan de regeringen met de politieke eenmaking van Europa, terwijl 49 percent meent dat de landen van Europa te veel in grootte en macht verschillen om ooit samen één grote politieke macht te vormen. In het onderzoeh werd ook gevraagd of men geneigd zou zijn in een ander Europees land te gaan wonen als men er zeker van was daar betere levens omstandigheden te vinden. Tweederde van de Nederlandse bevolking zou daar niet toe bereid zijn, terwijl 29 percent verhuizing in overweging zou nemen. Slechts 4 percent weet niet wat men in dat geval zou doen. Ten aanzien van ons eigen land zei 53 percent van de ondervraagden ge neigd te zijn in een andere provincie te gaan wonen als men er zeker van was dat de levensomstandigheden daar be ter zouden zijn; 44 percent zou deson danks liever in zijn eigen provincie blijven wonen. f

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19