Onthutsende uitspraak van prof. Sontheimer op congres NOG VIJFTIG ONBEKENDE CHEMISCHE STOFFEN IN DE RIJN Amsterdam PROTEST TEGEN BREZJNEV machteloos In Ulster vielen opnieuw doden Z.-Vietnam laat zondag gevangenen tegenover argumenten BLOEMBOLLEN mvriantha -1 i l T a™ in Heemskerk vrij Patiënt na toediening verkeerd medicijn overleden Vijftien jaar voor moord op Italiaan Spanning over huurbelasting Doorstroming heeft effect ML R llw B. en W. van Veisen over V oor haven URENLANG VUURGEVECHTEN IN BELFAST AGENDA pagina 17 Verder in de krant Straatveger man van het jaar HET WEER in Birmingham f Xi I DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 JAARGANG NUMMER 303 61e Het woord is aan... Autobedrijf KONING N.V. mooie Vonnissen moordzaak Mazzilli Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman HAARLEM Ten gevolge van een verkeerd medicijn is in het psy chiatrisch ziekenhuis „Vogelenzang” in Bennebroek onlangs een 52-jarige vrouw vrijwel onmiddellijk na toe diening van het middel overleden. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar f 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Kans op mist ha zciihurgj Een fantastisch kollektie Als u morgen even komt, ziet u de nieuwste ELVI- modellen, die vandaag binnenkwamen. Plus een Gouden A K-5 om een Gouden Garderobe van 500 gulden te winnen, bij A&K. FHBKWöl O w 1 La— Mils 1 M| IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN I P. de Bernis: I I I ADVERTENTIES dealer official 3,60 ADVERTENTIES 2,25 2.40 Alléén bij A K! 1,85 12, 16 Telefoon 1 64 79 i i L Haarlem-centrum en Schalkwijk. I De ontoereikendheid van onze geest bracht ons op het woord: toeval. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning H. van Looij, onderdirecteur BIRMINGHAM (AP). De straatveger Jim Skipper is uitgeroepen tot Birming- hams man van het jaar. „Geen lucifer houtje ontgaat hem” zo staat in het rap port, waarin de 55 jaar oude grijzende Skipper wordt uitgeroepen tot de man, die in het afgelopen jaar de beste bijdrage tot het stadsleven heeft geleverd Skipper die 150 gulden per week ver dient met het vegen van de straten in ie Engelse stad zegt: „Ik zou geen ander werk willen doen. Je weet dat het de moeite waard is.” 2,15 2,35 4,50 4,50 HILVERSUM. De NOS-televisie zal hedenavond in het programma „Ter Visie” op Nederland 2 ruime aandacht besteden aan de beslissing, die het Engelse lager huis vanavond om ongeveer tien uur zal nemen over de toetreding van Groot Brit- tannië tot de EEG. De uitzending begint om 112.25 uur. BELFAST (Reuter, AFP en AP) In Londonderry zjjn gisteren twee Britse sol daten gesneuveld toen in hun waarnemingspost een bom ontplofte. In deze stad heb ben gisteren verder leden van het IRA aanvallen gedaan op woningen van piaatse- Ijjke politie-agenten. Bij Toome Bridge, tussen Belfast en Londonderry is gisteravond een politie-agent vanuit een hinderlaag doodgeschoten. Een collega raakte bij dit incident ernstig gewond. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het blijft het ge meentebestuur ernst met de plannen de doorstroming van goedkopere woningen naar duurdere te bevorderen. In de nota van aanbieding behorende bij de gemeen tebegroting 1972 schrijven burgemeester en wethouders, dat zij voortgaan met zoveel mogelijk gronden beschikbaar te stellen aan gegadigden, die een goedkope huurwoning willen vrijmaken. AMSTERDAM. Vijftien jaar gevan genisstraf luidde vanochtend het vonnis van de Amsterdamse rechtbank voor de 60-jarige man, die op 19 april de 38-jarige Italiaanse restauranthouder Romano Maz zilli op verzooek van diens vrouw in zjjn bed heeft doodgeschoten. De eis was le venslang. De 30-jarige echtgenote van het slacht offer werd wegens opzettelijke medeplich tigheid en uitlokking tot moord veroor deeld tot vijf jaar. De eis luidde tien jaar. De zaak van de 40-jarige schilder uit Amsterdam, die de voorbereidingen voor de moord grotendeels trof en de 60-jarige tot de moord uitlokte, werd teruggewezen naar de rechter-commissaris, teneinde een nieuw psychiatrisch onderzoek te kunnen stellen in de psychiatrische observatiekli niek in Utrecht. Tegen hem was vijftien jaar geëist. Het IRA heeft gisteravond meegedeeld dat de dood van d e beide soldaten i n Londonderry een wraakoefening is ge weest voor het neerschieten van twee vrouwen eind vorige week in Belfast. Het ondergrondse leger kondigde nieuwe ac ties aan als het Britse leger zijn „terreur” in Ulster zou voortzetten. Bij vuurgevechten met Engelse söldaten zijn gisteravond in Belfast vijf sluipschut ters neergeschoten. De militairen zagen hoe zij door medestanders werden wegge sleept. Bij een gevecht in de katholieke wijk Turf Lodge dat vijf uur heeft geduurd, hebben de soldaten vier mannen zien neervallen. In Norgen Parade werd een sluipschutter die was neergeschoten door een vrouw weggedragen terwijl een vijan dige menigte de soldaten op een afstand hield. Gisteren is in de protestantse regering van Noord-Ierland de katholiek Gerard Newe tot minister van Staat benoemd. Hij heeft als speciale taak de contacten tussen de overheid en de katholieke gemeenschap in goede banen te leiden Verwachting van het K.N.M.1. tot vrij dagavond Zuid-Vietnam h oudt op het ogenblik ongeveer 40.000 gevangenen vast, onder wie 8500 Noordvietnamezen. In het com muniqué werd met nadruk gesteld dat zich onder de vrij te laten personen geen Noordvietnamezen bevinden. Een Amerikaanse krant, de „Chicago Tribune” meldde vandaag dat een hospi taal in Denver de waarschuwing heeft gekregen dat het zich gereed moest ma ken om „in de nabije toekomst” tweehon derd Amerikaanse krijgsgevangenen uit Noord-Vietnam te kunnen opvangen. Dit bericht is door het Amerikaanse ministe rie van Defensie tegengesproken. Roomboter Amandelspeculaas 250 gram Boter Amandelstaven per stuk Gevuld speculaas van 2,30 nu Roomborstplaat 250 gram Sacher cake volgens Zwitsers recept p. stuk Cassata cake p. stuk Onverwerkte marsepein 200 gram Voor specialiteiten naar Vrijdag- en zaterdagreklame SLAGROOMGEBAK 6 in een doosje van 3,84 voor Uit het binnenland2, 13 Buitenlands nieuws 3, 13, 19 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 11 U itwijzer 9 Kunst 15 Radio en tv 15 Weerrapport )7 Beeldverhalen 17 Sterrenhemel 19 Economisch nieuws.....23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Sport 25 Luidsprekers De oppositie is van mening, dat de huurbelasting het rijk volgend jaar hon derd miljoen gulden kan opleveren. Vol gens plannen uit 1968 zou de opbrengst 45 miljoen zijn. Het wetsontwerp van toen wilde bewoners van gesubsidieerde wonin gen die minder dan tien percent van hun bruto-inkomen betaalden het verschil la ten bijbetalen. De oppositie spreekt nu over 16 percent van het inkomen. (Zie verder pagina 2). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wacht met spanning op het antwoord van minister Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening op vragen over een eventuele huurbelasting om de doorstro ming te bevorderen. P.v.d.A., D’66 en P.P.R. en ook de V.V.D. in gematigde vorm hebben zich gisteren tijdens de be- grotingsdebatten voor een dergelpke belas ting uitgesproken. De overige regerings partijen roerden deze materie, die twee jaar geleden door de Kamer werd aan vaard, maar door de Eerste Kamer werd verworpen, niet aan. Op het congres Is dit een punt van bespreking. Een ander onderwerp is het streven van de Raad van Europa te ko men tot een Europese conventie voor de bescherming van internationale wateren. Men zou graag druk op Frankrijk willen uitoefenen om het te bewegen zuiverings installaties te bouwen. De zoutindustrie van de Elzas levert een belangrijke bij drage tot de verontreiniging van de Rijn. Frankrijk is echter geen lid van de IAWR. „Dit land is voor zijn drinkwater voorziening op andere rivieren aangewe zen. Maar door de Rijn te gebruiken als stortplaats van afval dient het toch be trokken te zijn bij ons werk”, aldus ir. G. Kopf, president van de IAWR. (Zie verder pagina 11) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Het is duidelijk, dat de benadering van het Voorhaven-plan door Velsen voor de Amsterdamse plannenma kers bepaald niet prettig is. Hun mooie plannen worden van alle franje ontdaan en de nuchtere werkelijkheid, zoals die zich reeds sedert jaren in het Waterweg gebied demonstreert komt keihard naar voren. De officier van Justitie, mr. L. H. Feits- ma door het ziekenhuis hiervan in kennisgesteld heeft na een langdurig onderzoek besloten geen strafvervolging in te stellen. De familie van het slachtof fer heeft geen klacht ingediend. Vanuit het ziekenhuis was bij een Haarlemse apotheek een recept voor xylo se gebracht. Volgens het commentaar van de apotheek waren alleen de eerste drie letters van het woord leesbaar. Twee mensen kwamen na het zien van het recept tot de conclusie dat xylocaine werd bedoeld. De eerste stot is voor inwendig gebruik: de tweede niri en is bij inneming zeer gevaarlijk. De fles met de xylocaine ging voorzien van de naam van de patiënt, met de waarschuwing „Niet voor inwendig ge bruik” en de vermelding van de juiste inhoud naar het ziekenhuis, waar de pa tiënt het drankje werd toegediend De vrouw was vrijwel op slag dood. Mr. Feitsma verklaarde desgevraagd vanmorgen: „Het is moeilijk in deze keten van vergissinkjes, die tot het ongelukkige resultaat heeft geleid, iemand aansprake lijk te stellen.” bediening S^tuinceiltrun^ Vlaams€wweg,Haarlem.teL24 32 83 ROTTERDAM In de Rijn, die dagelijks 20 miljoen mensen van drinkwater voorziet, zijn sinds kort vijftig chemische (chloorhoudende organische) stoffen aangetoond, waar van het effect op het milieu zo goed als onbekend is. Dank zij de ver fijnde analysemethoden komen steeds nieuwe stoffen aan het licht die met het afvalwater van de chemische in dustrie in de Rijn terecht komen en waarvan men tot voor kort niets af wist. Dit is woensdag in Rotterdam meegedeeld op de jaarvergadering van de „Internationale Arheidsge- meinschaft der Wasserwerke in Rheineinzugsgebiet” (IAWR), waar- in 50 waterleidingbedrijven samen werken die van het Rijnwater als grondstof afhankelijk zijn. Deze bij eenkomst ging vooraf aan een drie daags congres waar honderd water- leidingdeskundigen uit Zwitserland, West-Duitsland en Nederland de toe stand van de Riin bespreken. Prof. Sonthrimer van de universiteit in Karlsruhe, die deze onthutsende feiten meedeelde merkte verder op: „Als deze verontreiniging geen halt wordt toegeroe pen, dan zullen de waterbedrijven vele weken van het jaar op verminderde capa citeit moeten werken, het drinkwater aan de consument zal dan steeds veelvuldiger gerantsoeneerd moeten worden.” In een resolutie, die op de jaarvergade ring is aangenomen, spreken de waterlei- dingdeskundieen hun bezorgdheid uit over de thermische verontreiniging van de Rijn. Wanneer de talrijke atoomcentrales die op beide zijden van de Rijn moeten worden gebouwd (er bestaan plannen voor 20 centrales) de rivier als leverancier van koelwater gaan gebruiken, dreigen er nieuwe gevaren, zoals een tekort aan zuurstof, verlies van zelfreinigend vermo gen en toeneming van verrottingsproces sen. In Parijs hebben joodse activisten gis teren geprotesteerd tegen de aan wezigheid van de Russische partij leider Brezjnev in de Franse hoofd stad. Ze hadden Brezjnev-maskers voor het gezicht en droegen borden mee waarop onder meer „vrijheid voor de joden in Rusland” werd ge ëist. Na een uur arresteerde de politie van Parijs de groep demonstranten. In het plan „De Die” zijn alle bouwper celen voor woningbouw uitgegeven. Voor 172 woningen zijn al bouwvergunningen verleend, terwijl nog 12 bouwaanvragen in behandeling zijn. In plan „Marquette” zijn nagenoeg alle bouwpercelen verkocht. Wanneer volgend jaar in plan De Die de nieuwe huizen bewoond worden, zullen elders in de gemeente relatief goedkope woningen beschikbaar komen. Het toewijzingsbeleid dient gericht je zijn op het bevorderen van doorstroming zo stelt het college. Naast de woning bouw neemt de wegenaanleg ook een •belangrijke plaats in. Met betrekking tot de aanleg van de weg Heemskerk-Wijk aan Zee kunnen waarschijnlijk binnen afzienbare tijd de voorbereidingen worden afgesloten. Amsterdam kan zich niet met een hau tain schouderophalen afmaken van de Velser nota, doch wel probeert men daar het effect van de nota af te zwakken. In plaats van met argumenten, berekeningen of feiten komt Amsterdam met bewerin gen en met geringschattende opmerkingen over de Velser nota. Zij demonstreren een machteloos erkennen van de juistheid der door Velsen naar voren gebrachte argu menten” aldus stelt het Velser college van B. en W. in het antwoord op de dezer dagen bekend geworden reactie van Am sterdam naar aanleiding van de Velser nota. Amsterdam staat op het standpunt, dat de Voorhaven een nieuwe stimulans moet worden om de raffinaderijen te bewegen zich op braakliggende terreinen te vesti gen. Doch men gaat voorbij aan de be zwaren, welke aan deze ontwikkeling ver bonden zijn voor de bevolking van het Noordzeekanaalgebied en Kennemerland. Velsen wil voorkomen, dat hier een situa tie ontstaat als aan het Nieuwe Water weggebied dat qua leefbaarheid tot een van de minst aantrekkelijke van West- Europa dreigt te worden. Amsterdam voert aan. dat een moderne haven niet zoveel ruimte verdient, doch een bewijs voor die stelling ontbreekt. Aan het slot van het uitvoerige Velser antwoord merken B. en W. van deze gemeente op, dat Amsterdam beter eerst overleg kan plegen met Hoogovens in plaats van nieuwe gissingen openbaar te maken. De positie van Velsen brengt niet met zich mee, dat dezerzijds primair de stel lingen moeten worden geleverd, daar dit de taak van de belanghebbende is (Zie verder pagina 5). SAIGON. (Reuter) Zuid-Vietnam laat ter gelegenheid van de installatie van president Ngoejen Van Thieu (begin deze maand herkozen) 618 Vietcong-gevange- nen vrij. Van 176 van hen wordt de gezondheidstoestand als slecht beschouwd. Een aantal gevangenen wordt zondag op de installatiedag in vrijheid ge steld. Daarna volgt in de loop van de week de rest. In de nacht en ochtend plaatse- lij'k mist, overigens zonnige pe rioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Minimumtemperaturen om het vriespunt, maar vlak aan zee rond 4 graden Maxima mor gen ongeveer 12 graden. ELVI-modellen zijn altijd als eerste uitverkocht. Gewoon, omdat ze erg leuk zijn, en zo véél maten hebben: van heel slank tot heel royaal. Omdat ELVI-modellen goed „zitten”. En vanwege de prijs. Die bepaald voor delig is voor een dergelijk mooie kwaliteit. U kiest uit Joyce, Wilma, Sabine, Beate, Sonja, Marjan. Japon nen en pantel pakken. In zuiver scheerwol U past in bric, groen, oranje, in carbon, aubergine en legio andere mooie kleuren. Alléén bij A&K. Bloemstraat 34, IJmuiden, Tel. 15141 ShowroomVechtstraat 2, Tel. 11001 heerlijk WOTEÖ BS® - ---^ -> f, - - a I 1 R! H 5‘ f I J TB

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1