VVD wint in aan Strafbepalingen tegen kraken onvermijdelijk DOORSTROMING HUIZEN GAAT NIET SNEL Harde acties aangekondigd ONDER WILLEMSLINDE bereikbare wensen Rigoureuze beperking ziekenhuisbouw Hulp aan verkeersslachtoffers bedroevend Aantjes (AR): Ontstellend gebrek medewerking gemeenten en corporaties Kant en klare Lelystad kunsthars vulpasta 71 mede W; Minister van Justitie: en Keereweer was wellicht op vlucht Ziekenfondsvoorzitter: DOKTER A. VERKUYL (REVALIDATIECENTRUM HOOGSTRAAT): voor wagen bewoners Bundeling strijd tegen narcotica „DES INDES” GESLOTEN Makelaarsbond is tegen „kraken” „tegenkraken” r DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 2 BOUWTIJD De drie van Breda Na achtervolging geliquideerd OOE-HET-ZELVERS ATTENTIEI t OntsN^ rechtsvervolging voor Surinaamse ex-minister (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er is een ontstel lend en nog steeds toenemend gebrek aan medewerking van gemeenten en woningcorporaties bij de doorstro ming. Dat constateerde de heer Aan tjes (ARP) woensdag tijdens de be schouwingen over de begroting van Huisvesting en Ruimtelijke Ordening in de Tweede Kamer. De doorstro ming kan naar zijn mening bevorderd worden door de verhuispremie van 1.500 verhoogd te zien tot 2.500. Verder wordt gepleit voor een door- stromingsheffing op alle huurwo ningen. Prettig idee..! - y (Van onze parlementsredactie) i ADVERTENTIE 1 (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE het I 1 3 1 Zestig percent van het ziekenfondsbud get verdwijnt in de post ziekenhuisverple- ging. Het percentage nadert de 80, als men daar ook nog de kosten voor intra murale hulp via de AWBZ, waarvoor de ziekenfondsen ook de uitvoering verzor gen, aan toevoegt. Als we op de huidige weg voortgaan, zei de heer Hendriks op de algemene vergadering van de unie, hebben we over enkele jaren geen plan meer nodig om de doodeenvoudige reden dat er van alles al te veel is. Hij deelde mee, dat het bestuur van de unie ernstig overweegt om, al dan niet samen met anderen, op korte termijn een wetenschappelijk verantwoord onder zoek naar het behoeftepatroon in Neder land te laten instellen. „Wij vinden dit een zaak van nationale betekenis en als andere instanties, die daarvoor eerder dan wij in aanmerking komen, dit blijkbaar niet kunnen doen dan zullen wij het doen. gen woningen en invoering van een wo- ningverbeteringspremie. Als er helemaal geen verzekering is, zijn verkeersslachtoffers afhankelijk van eigen inkomen of van de Bijstandswet. Dat laatste, aldus dokter Verkuyl, kan prachtig gaan maar ook allerbedroevendst. Een instantie die de juistheid en billijk heid van de toegepaste criteria beoordeelt is er niet. Ook hier wreekt zich naar het oordeel van dokter Verkuyl het ontbreken van een centrale en coördinerende instan tie die oog heeft voor meer dan de zuiver Het openbaar ministerie achtte „vals heid in geschrifte” bewezen. Nanan Pan- day ging in hoger beroep en vorige week eiste de procureur-generaal een gevange nisstraf van twee weken voorwaardelijk. medische en materiële kosten en noden. „Met dit laatste zou ik trouwens al blij zijn” voegde hij hieraan toe. DEN HAAG Vanavond wordt het roem ruchte Haagse hotel Des Indes definitiel gesloten. Bij het gewestelijk arbeidsbu reau is ontslag aangevraagd voor de 61 werknemers. Het hotel dat 100 kamera heeft, boekte in het afgelopen seizoen niel meer dan 15 gasten per dag. Deze ramp zalige toestand heeft tot een snelle finan ciële debacle geleid, dat nog maar éét mogelijkheid overliet: sluiten. De heer Hendriks zei, dat de zieken huistarieven in 1972 opnieuw zullen stij gen en wel met ongeveer 20 percent. Het gemiddelde dagtarief ir de laagste klasse komt dan op 100. Er zijn nu al zieken huizen die ver boven dat gemiddelde uit komen. Sommige tarieven liggen, zoals bekend is, al dicht bij de 200 per dag. De heer Hendriks kantte zich fel tegen de plannen van de regering met betrek king tot de invoering van een eigen risico Van onze correspondent) v g V d n o k v n h t c t r c c 1 5 2 2 1 n ti zi n h b ir e: d si T k v ti 5? e v k t; 11 Met de medische of paramedische hulp aan mensen die wel onder de sociale verzekeringswetten vallen staat het „aar dig goed” alhoewel volgens dokter Ver kuyl de veelheid van instanties en het gebrek aan coördinatie schrikbarend zijn. „Men zou met veel minder hulpverleners, die goed, deskundig en verplicht samen werken, veel verder komen.” Grieven van dokter Verkuyl zijn de Het hoofdbestuur heeft besloten de le den van de N.B.M. per brief van zijn stand punt op de hoogte te stellen en hen ten overvloed? te adviseren zich niet in te la ten met de genoemde vereniging of even tuele soortgelijke organisaties, onder welke naam deze zich ook presenteren. Wiebenga (P.S.P.) dat wettelijke bepalin gen niet nodig zouden zijn, waren waar schijnlijk niet geheel serieus overdacht, meende de minister. Er is voortdurend overleg met het mi nisterie van Volkshuisvesting over alle mogelijkheden die het nodeloos leegstaan van woningen kunnen tegengaan. Ook wordt de mogelijkheid bezien om leeg staande woningen tijdelijk beschikbaar te stellen aan gegadigden die voor kote tijd geholpen moeten worden. UTRECHT „Verkeersslachtoffers die niet onder de sociale verzekering vallen zijn er vaak heel slecht aan toe.” Dit verklaarde de heer A. Verkuyl, genees- heer-directeur van het revalidatiecentrum „de Hoogstraat” in Leersum, vandaag in Utrecht op het congres van de AVO, de Nederlandse vereniging sociale zorg voor mindervaliden. De verbetering van oude woningen en complexen van oude woningen is van groot belang in de strijd tegen de woning nood. Tot deze conclusie kwamen woens dagmiddag de sprekers van de regerings partijen (uitgezonderd de V.V.D.) en de oppositie. DEN HAAG. Nadat jarenlang de re geringen van de meeste landen het pro bleem van de verdovende middelen op hun eigen manier hebben aangepakt, be gint langzamerhand een internationale sa menwerking in de narcotica-bestrijding op gang te komen in de hoop het in sommige landen intussen als staatsvijand no 1 be schouwde vraagstuk de baas te worden. in de ziekenfondsverzekering. Het becijfe ren van het risico per individu of gezin zou wel eens zo veel kunnen gaan kosten, dat daarmee een groot deel van de baten van de eigen bijdragen teniet zou worden gedaan. Afgezien daarvan is nog nooit vastgesteld dat er bij ziekenfondsverze kerden sprake is van overconsumptie. En als dat zo zou zijn, aldus de heer Hen driks, dan kan de verzekerde daar zelf weinig aan doen: na het passeren van de huisarts wordt de invloed van de patiënt op het verloop van de verdere behande ling nihil. van een doodeenvoudig schema in de trant van „pink 2 percent of hoofd 30 percent van de maximale som” zijn vol gens hem in strijd met alle moderne opvattingen. De ene duim is de andere niet, er moet ook rekening worden gehou den met de persoonlijke achtergronden van de betrokkenen. Daags voordat Theo vermoord op de wal van de jachthaven werd aangetroffen, was hij nog bij zijn ouders in Den Haag. Hij wilde zich bij de politie aangeven om weer naar de gevangenis in Scheve- ningen, waaruit hij met vier anderen was ontsnapt, teruggebracht te worden. Hij vertelde zijn moeder, dat hij eerst aan drie woonwagenbewoners wilde ontko men, die achter hem aanzaten. Bij vrien den in Limburg wilde hij enkele dagen onderduiken. Dit uitstel is hem noodlottig geworden. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Van het Schip (CPN) heeft woensdag middag in de Tweede Kamer aange kondigd b(j de behandeling van de be groting voor Volkshuisvesting, dat de acties van zjjn party tegen de huur- harmonisatie en de huurverhogingen verscherpt worden, als er in de voorne mens van minister Udink op dit terrein geen veranderingen komen. Het kamerlid Schaefer (P.v.d.A.) vond het schandalig, dat de huurharmonisatie vaak grote bedragen kan opbrengen, die zonder meer in de „welgevulde porte- 1 feuilles van de particuliere huiseigena- I ren vliegenzonder dat zij iets aan i het onderhoud of aan verbeteringen be- I hoeven uit te geven.” Het lid van de I P.v.d.A.-fractie zei het noodzakelijk teI vinden dat huiseigenaren, die constant hameren op verplichtingen van hun huurders, ook ten aanzien van huur- verhogingen, stokdoof zijn als zij gewe- zen worden op hun eigen verplichtingen. De heer Schaefer, die sprak over ma- lafide praktijken van 20e-eeuwse huis- I jesmelkers met een 19de eeuwse men- 1 taliteit verzocht minister Udink om wet- I telijke maatregelen die eigenaren ver- I plichten de huurders bij opzegging van I huur op hun rechten te wijzen. Zo nodig zal de P.v.d.A.-kamerfractie met een initiatiefwet komen. WWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWVW De K.V.P.’er waarschuwde voor een overdreven optimisme naar aanleiding van de gunstige woningbouweijfers voor dit jaar. Hij wilde van de minister weten of het waar is, dat de uitgifte van de onge veer 40.000 woningwetwoningen trager verloopt dan was voorzien. Ook wilde hij weten en dat was ook een vraag van veel andere sprekers of het juist is, dat het gebrek aan bouwrijpe grond en pan klare plannen steeds nijpender wordt. De V.V.D.’er De Beer wees de minister erop, dat er al veel architecten zijn, die zich verwonderen over de slechte kwali teit van nieuwbouwwijken. Hij adviseerde de minister erop te letten dan wij over tien jaar ons niet vertwijfeld afvragen hoe we dat hebben kunnen doen. De K.V.P. vroeg de minister nog of het niet wenselijk is over te gaan van hoogbouw naar eengezinswoningen. De P.v.d.A. waarschuwde voor al te grote eenvormig heid door gerationaliseerde bouw. De K.V.P. verklaarde by monde van ir. Cornelissen voorstander te ztfn van de bouw van huizen, waarvan de afwerking belangrijk beperkt is, zodat de bewoners zelf het karakter van hun huis kunnen be palen en de bouwtijd bekort wordt. Als de minister kans ziet de gemiddelde bouwtijd met een tot twee maanden te verkorten, dan betekent dat in deze kabinetsperiode ongeveer 10.000 tot 20.000 voltooide wo ningen extra, meent hij. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORTON, de in Zwitserland, ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onsohadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit. scheurt niet. PORION In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30,5 kgf29.95, bij dhz-, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandel. PARAMARIBO. De Surinaamse oud- minister dr. R. M. Nanan Panday is woensdag door het hof van Justitie in Paramaribo ontslagen van rechtsvervol ging. Eind augustus veroordeelde de kan tonrechter in Paramaribo de voormalige minister van Onderwijs en Volksontwik keling, na een eis van tien maanden gevangenisstraf, tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstra" met een proeftijd van drie jaar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het gaat er steeds meer op lijken, dat Theo Keereweer op de ▼lucht was voor drie woonwagenbewo ners, die hem, na een achtervolging die. in Den Haag begon, in Kessel hebben geli quideerd. Het jonge DS’ 70 kwam in het politieke verhaal nauwelijks voor. De partij van Drees jr. behaalde slechts 80 stemmen: goed voor een percentage van 3,4 maar niet goed genoeg voor een zetel in de adviesraad. Het opkomstpercentage was gering: slechts 71,6 percent van de meer dan 3.200 opgeroepen Lelystedelingen kwam naar de stembus. Het was de eerste keer dat men in Lelystad een adviesraad koos. DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie heeft woensdagavond in de Twee de Kamer verklaard het onvermijdelijk te vinden dat er strafbepalingen komen te gen het kraken van panden. Met het woord „onvermijdelijk” wilde hij zijn spijt daarover uitdrukken. UTRECHT. De voorzitter van de Ne derlandse Unie van Ziekenfondsen, de heer J. Hendriks, heeft woensdag in Utrecht gepleit voor een rigoureuze tem- porisering van de ziekenhuisbouw op dit moment. Hij meent dat er eerst een nationaal plan moet komen dat het moge lijk maakt dat alle sectoren in de „eerste- lijns-gezondheidszorg” optimaal op elkaar inspelen en dat op den duur een verschui ving zal bewerkstelligen van de duurdere naar de minder dure voorzieningen. De heer Aantjes (A.R.P.) betoogde, dat opvoering vah de nieuwbouw van relatie ve betekenis is, omdat het geen directe bijdrage tot lenigen van de woningnood onder de minder-draagkrachtigen levert. De heer Schaffer (P.v.d.A.) zou voor 1972 graag 26 miljoen extra willen uitgevpn voor woningverbetering. Voor 1973 dacht hij aan een bedrag van 60 miljoen. „Elke opvoering van het woningbouw- programma zonder dat het oude woning bestand wordt aangepast, betekent dat wij door verkrotting meer woningen verliezen dan we er aan de andere kant, maar dan voor de lagere inkomens onbereikbaar, bij bouwen”, meende hij. Zijn fractiegenoot Veilenga drong aan op de bouw van 134.000 woningen ih 1972 in plaats van de door minister Udink voorgestelde 132.000, de heer Van der Spek (P.S.P.) sprak zelfs van 150.000. De heer De Beer (V.V.D.) meende, dat woningverbetering 35.000 tot 80.000 gulden per woning zou gaan kosten. Daarmee zou men in de nieuwbouw al ver kunnen komen, meende hij. Deze getallen werden echter door andere sprekers aangevochten. Op de vraag van de heer De Beer waar de bouwvakkers voor de woningvernieu- wing vandaan zouden moeten komen, we zen zijn tegenstanders op de volgend jaar geschatte 5000 extra-werklozen uit de bouw. De P.S.P. droeg als oplossing aan: afschaffing van de bouwpremie voor ei- D’66 vindt, dat 29 miljoen extra zal moeten worden uitgetrokken om in 1972 ongeveer 2500 gesubsidieerde particuliere huurwoningen meer in aanbouw te ne men. Het is niet de bedoeling van D’66 het aantal in aanbouw te nemen wonin gen voor 1972 te verhogen, maar een verschuiving te bewerkstelligen ten koste vah de zogenoemde vrije sector. De demo craten geloven niet, dat er in 1972 begon nen zal worden met 22.500 woningen in de vrije sector, zoals minister Udink in zijn begroting veronderstelt. Koningin Juliana en prins Bern- hard brachten gisteren tijdens hun staatsbezoek aan West-Duitsland een bezoek aan Dillenburg en de histori sche Willems lindeboom, waar prins Willem van Oranje de Nederlandse afgezanten heeft ontvangen, di? hem hulp kwamen vragen in de strijd in de Nederlanden tegen de Spanjaar den. Van de b<>'i is niet veel meer over dan een stronk. In het slot Oranienstein bij Diez hebben koningin Juliana en prins Bernhard woensdagavond het contra diner gegeven aan president en me vrouw Heinemann. Voor dit feest in het feeëriek verlichte slot waren 160 Duitse en Nederlandse (hoge) gasten uitgenodigd. Koningin Juliana is tijdens haar staatsbezoek via een anoniem tele foontje met een bomaanslag bedreigd. Vandaag is in Bonn bekendgemaakt, dat de speciale trein, waarmee de Nederlandse vorstin van Dillenburg naar Diez reisde, bij het station Au- menau (Hessen) heeft moeten stop- ven. Volgens een anoniem telefoontje ”’as er in de trein een h'<m verborgen. Er is echter niets gevonden. De minister meent dat optreden tegen kraken niet voldoende kan gebeuren via gemeentelijke verordeningen. „Het lijkt mij duidelijk en niet voor discussie vat baar dat de overheid een eind aan het kraken moet maken” zei hij. De opmer kingen van heren Roethof (P.v.d.A.) en De minister vond het beter als er voor lopig niet in den brede wordt gesproken over de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers die in Breda leven slang zijn opgesloten. De drie hebben onlangs opnieuw gratie verzoeken ingediend. Deze verzoeken gaan voor advies naar het bevoegde rechterlij ke college. Daarna zal het kabinet zich een oordeel vormen over het rapport, dat aan de Koningin dient te worden uitge bracht. Minister Van Agt is te zijner tijd bereid met de Kamer of in de commissie voor Justitie over de gratie-aspecten van gedachten te wisselen. Over de opmerking van mr. Geurtsen (V.V.D.) dat invrijheidstelling via gratie moet geschieden, maar dat daarvan voor lopig geen sprake mag zijn, zei de minis ter, dat hij geen motivering voor deze stelling had gehoord. De minister zwichtte niet voor aan drang uit de Kamer, het vervolgingsbeleid inzake volkstellingweigeraars en overtre ders van de Opiumwet bekend te maken. Volgens hem zou in die gevallen een genuanceerd vervolgingsbeleid worden be lemmerd. De K.V.P. betreurt het, dat een deel van de woningbouwsubsidies terecht komt bij mensen, die het niet nodig hebben. Dit ziet de K.V.P. als een belemmering van de doorstroming. „Het is duidelijk, dat subsi dies aan de bewoner doeltreffender zijn dan subsidies op de woning”, aldus K.V.P.-woordvoerder Cornelissen. De P.v.d.A. wil een maximum-inkomensgrens stellen aan het verkrijgen van subsidies voor een eigen woning. Gedacht wordt aan een glijdende schaal tussen inkomens van 18.000 en 21.000 per jaar. Dokter Verkuyl vroeg verder hoge prio riteit voor de organisatie van de behande ling van verkeersongevallen. Grote aan dacht zal daarbij moeten worden besteed aan de tijdstippen waarop en de plaats waar de ongelukken voornamelijk gebeu ren In dit verband merkte hij op, dat de meeste verkeersslachtoffers vallen in het weekend, in de vakantietijd en ’s nachts tussen twaalf en vijf uur. Dat zijn tijden waarop de ziekenhuisstaven niet compleet aanwezig zijn en waarop zeker de kleine re ziekenhuizen niet gemakkelijk draaien, terwijl er juist buiten de bebouwde kom ruim twintig keer zoveel ongelukken ge beuren als er in. eeuwige touwtrekkerij tussen verzekering en particulier verzekerden met hun dure advocaten, en de lange termijn die er verstrijkt voor schadeclaims worden uit gekeerd. Bij verkeersslachtoffers die niet onder de Wet op de Arbeidsongeschiktheid val len (kinderen, huisvrouwen, zelfstandigen) is er volgens de heer Verkuyl geen enkele onderlinge samenhang tussen de verschil lende schadeclaims, noch tussen de uitke ringen als het lichamelijk letsel betreft. Wat dat aangaat zei hij, is het een kwestie van loven en bieden. Dokter Verkuyl stelde, dat verzekerin gen die hun uitkering bij lichamelijk letsel alleen laten afhangen van de vraag, welk lichaamsdeel getroffen is, behoren te verdwijnen. Uitkeringen van particuliere verzekeringsmaatschappijen aan de hand LELYSTAD. Het Progressief Ak koord is in Lelystad zijn meerderheid kwijtgeraakt. Tijdens de woensdag gehou den adviesraadsverkiezingen behaalde het PAK zes van de 13 te verdelen zetels. Grote winnaar werd (evenals een maand geleden bij de gemeenteraadsverkiezingen in Dronten) de V.V.D. die beslag legde op twee zetels. De C.C.P. (A.R. en C.H.U.) kreeg vier zetels en de K.V.P. één zetel. Draagbare kleding om bereikbare modewensen te vervullen. Dat was het uitgangspunt bij onze inkoop. Pas ml bij ons de modellen die u naar eigen persoonlijkheid kunt aanpassen. Draagbaar, bereikbaar en betaalbaar (’t baart u geen zorgen). Ook Nederland gaat binnen het kader van de Europese Gemeenschap deelnemen aan overleg. Op Fins initiatief begint 4 november in Parijs een oriënterende con ferentie. In 1970 kwamen in Nederland 1100 mensen wegens misdrijven tegen de Opi umwet met de Justitie in aanraking tegen rond 350 en 550 in respectievelijk 1968 en 1969. Hoe groot het aantal arrestaties dit jaar al is, is nog niet bekend. DEN HAAG. De Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerende Goederen (N.B.M.) acht het optreden van de Vereni ging tot Bescherming van het Particuliere Bezit in de vorm van „tegenkraken” even als overigens het „kraken” zelf, in strijd met de rechtsorde en als zodanig verwer pelijk. De N.B.M. distancieert zich dan ook geheel van deze vereniging. De bond is van oordeel dat onrechtmatig optreden van de één geen rechtvaardiging vormt voor eveneens onrechtmatige tegen maatregelen van de ander. De veronderstelling dat de afdeling Haarlem van de N.B.M. opdracht tot het formeren van knokploegen zou hebben ge geven, wyst het hoofdbestuur met kracht van de hand.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2