Begin volgend jaar naar China NIXON VERBITTERD NA k NEDERLAAG IN DE VN VS nemen proef met zware kernbom Rome wil zaterdag stemmen over priestervraagstuk kom je navond? TARVO tarvo Doorstroming of Cijfers voor plaatsnamen in Frankrijk Protesten helpen niet Toenemende druk van VS op Bisschoppensynode komt in tijdnood Israel verworpen Statenblokken in Europa mil j oenen j acht ti n ...tochwel duidelijk een kostelijk nutuurprodukt! armmen i „Woordbreuk” 3 2 DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 Verontwaardiging Rogers Frans-Russisch akkoord: Verzoening Basisverschil (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze redacteur in Tel Aviv) (Van onze redacteur in Rome) ADVERTENTIE Vooi alle uurwerken (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIE ADVERTENTIE in Mgr. Gran wil ten aanzien van het Ook verzet deze monseigneur er zich tegen dat ex-priesters door de kerk wor den betiteld als verraders en afvalligen. De woordvoerder van de Rooms-Katholie- ke Kerk in de Scandinavische landen nam als waarnemer deel aan de bijeenkomst van Europese priesters in Genève in april van het afgelopen jaar. In het schriftelijk stuk dat hij de synode nu overhandigde, tornen een aantal standpunten voor zoals die op deze conferentie in Genève met grote meerderheid werden aangenomen. Het is één van de sporadische gelegenhe den dat de stem van deze zo belangrijk geachte bijeenkomst in Genève in Rome tijdens de synode doorklinkt. Praktisch wordt er aan wat daar be sproken werd nu geen aandacht besteed, hetzij dan dat de meningen van Genève ingecalculeerd zouden zijn in de adviezen die de afzonderlijke kerkprovincies aan de bisschoppen in Rome hebben meegegeven. Dr. Henry Kissinger (links) keerde begin deze week terug uit China, waar hij sprak met premier Tsjoe En Lai van China. Rechts het Amerikaanse delegatielid Dwight Chapin. :ader Mien nt 4 con- natig iging igen- oor- >ken litse ven- ilin- sar- icht, celibaat een basisverschil maken tussen het uitgangspunt van degenen die tot een kloosterorde behoren en de wereldheren. Minister van Buitenlandse Zaken, Willi am Rogers, die gisteren voor de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen verscheen bevestigde dat ook hij de tijd De levering van Phantoms niet te kop pelen aan Israëlische concessies en het plan-Rogers te laten vallen als basis voor een tussen- en eindregeling. De Amerikanen zijn van Golda Meirs rede, zoals te verwachten was, niet al te zeer onder de indruk gekomen, en het ministerie van Buitenlandse Zaken ant woordde lakoniek dat de levering van Phantoms „in studie is” en „niets te maken heeft met politieke concessies”. De ver harding van de Israëlische positie, die in feite betekent dat Israel de onderhande- lingen over opening van het Suezkanaal zal torpederen, is afkomstig van minister van Defensie Dayan. van vijf springstof Onlusten. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas heeft de politie gevochten met studenten en scholieren, die heftig pro testeerden tegen de dood van een mede student, die was doodgeschoten door de politie. Vier autobussen gingen in vlam men op en gebouwen werden met stenen bekogeld. Gevecht Bij een gevecht in de Strook van Gaza zijn twee Arabische guerrillastrij ders om het leven gekomen. Een Israëli sche soldaat liep verwondingen op. 1100 Opi- tegen >8 en s dit eling het i ge- -ach| aan- aleid rtre- iken. een i be- itie- »aan rlij- zich dat tge- tijd issie van oem- nitiel Isbu- le 61 imen i niet amp- inan- één •tsen natie oor- inis- deze b le- and- i ten e la- iven- /elke mi- alle taan Ook eeg- r te tijd Bond leren reni- iliere ven- strüd wer- i ook HORLOGE-SPECIALIST F de Tijdmeter I WAGENWEG 88 - HAARLEM J Onder de wereldklok re- pro- 1 op be- s sa- ig op mige l be- sn. Het Witte Huis werd al kort nadat de uitslag van de stemming in de Verenigde Naties bekend werd, overstroomd met brieven en telegrammen van verontwaar digde Amerikanen die hun ongenoegen uitten over de uitwijzing van Formosa. gekomen achtte dat de Verenigde Naties haar orde op financiële zaken zouden stel len. „Het Amerikaanse volk, zei hij, heeft misschien het gevoel dat wij inderdaad een te grote portie voor onze rekening nemen”. TEL AVIV. Uit de verharding van het Israëlische standpunt ten aanzien van de tussenregeling. valt op te maken dat de Amerikaanse druk steeds groter wordt. In een scherpe rede in het Israëlische parle ment heeft Golda Meir meegedeeld, dat Israel alleen bereid is de onderhandelingen over een tussenoplossing, onder de be middeling van de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken. Joseph Sisco, voort te zetten, als de VS aan twee voorwaarden voldoen. Ofschoon de uitingen van minister Ro gers en van president Nixon vermoedelijk vooral beogen om de conservatieven in het Congres en in het land tegemoet te komen, lijdt het geen twijfel dat beiden diep teleurgesteld waren over het verloop van de stemming in de Assemblee van de VN, waarbij de VS op ieder mogelijk punt een nederlaag leden. Zowel Nixon als Rogers hadden zich persoonlijk ingezet om althans Formosa nog een jaar respijt te geven met een zetel in de Algemene Vergadering, terwijl Peking dan een zetel zou krijgen in de veiligheidsraad. Niette min zal ook de huidige protest-stemming tegen de Verenigde Naties geen dramati sche hoogtepunten bereiken. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat de akties om de bijdragen tot de VN in te krimpen, succes zullen hebben. Dayan heeft de laatste weken herhaal delijk in het openbaar gezegd dat Israel de Phantoms nodig heeft, maar niet zal zwichten voor de Amerikaanse druk. Dayan voegde daaraan toe dat het Ameri kaanse embargo de oorlogszuchtigen in Egypte nieuwe moed geeft en dat daarom noch Israel noch de VS bij het embargo gebaat is. ROME Naarmate de dag nadert waarop de bisschoppensynode in Rome zich met zoveel woorden over de discussiethema’s als geheel zal moeten uitspreken, stjjgen de moeilijkheden voor de meer dan tweehonderd deelnemers. Aanstaande zaterdag is vastgesteld als de dag waarop over de praktische priestervragen zal worden gestemd. Tot deze vragen behoort die welke de hele bijeenkomst beheerst, namelijk of er in de toekomst ook gehuwde priesters zullen zijn. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President Nixon heeft via zijn perschef Ronald Zieg ler verklaard dat hij „geschokt en onthutst” is over het vertoon van „on omwonden leedvermaak” dat in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties tot uiting kwam nadat de Amerikaanse pogingen om zowel de Chinese Volksrepubliek als Taiwan een plaats te geven in de volken organisatie, waren mislukt. Later op de dag maakte Nixons adviseur dr. Henry Kissinger bekend dat de reis van de president naar Peking begin volgend jaar zou plaats vinden, en dat de precieze datum eind november zou worden aangekondigd. PARIJS. Na een nieuw gesprek on der vier ogen of zes, wanneer de tolk wordt meegerekend dat nogmaals ruim vier uren duurde, hebben Frankrijks pre sident Georges Pompidou en de Russische partijchef Leonid Brezjnev gisteren in Pa rijs overeenstemming bereikt over een plechtige verklaring die zaterdag officieel zal worden bekend gemaakt. President gegeven voor een ondergrondse kern proef op het eiland Amchitka in de Ale- oeten. Dit heeft de Amerikaanse commis sie voor kernenergie (AEC) bekend ge maakt. In een verbitterde verklaring waarin de president verschillende malen sprak van de „schokkende demonstraties” in de Ver enigde Naties, die volgens hem getuigen van een „persoonlijke animositeit” jegens de Verenigde Staten, scheen Nixon te duiden op de mogelijkheid dat de Ameri kaanse regering de buitenlandse hulp aan de betrokken landen zou willen herzien. Een dergelijk sentiment is gisteren ook geuit in de Senaat, waar binnenkort wordt gestemd over de toewijzing van geld voor ontwikkelingshulp. President Nixons scherpe reactie wordt gezien als een poging om de rechts- conservatieve vleugel van zijn Republi keinse partij te kalmeren over de uitwij zing van Formosa en om te voorkomen dat er ook in het land een anti-houding ten aanzien van de Verenigde Naties ont staat. In zijn aankondiging over Nixons be zoek aan Peking, zei Kissinger dat het een „pijnlijk toeval” was dat hij zich nog in Peking bevond (zij het al op weg naar het vliegveld), toen de stemming over de toe lating van Peking plaatshad. Hij zei ver der dat Nixons bezoek een eind zou maken aan de isolatie van twee grote machten,’ en dat er tijdens het bezoek alleen bilate rale problemen ter sprake zouden komen. Kissinger zei met name dat Vietnam niet ter discussie stond met de Chinese leiders, en dat de oorlog in Vietnam niet in Peking opgelost zou worden. PARIJS. Vanaf volgend jaar zullen de Fransen voor hun briefpost op de adressen de plaatsnamen door cijfers moeten vervangen. Eenzelfde systeem, dat het gebruik van computers mogelijk maakt en de snelheid dus ten goede komt, wordt nu al voor de Franse departemen ten toegepast. Op de informatie-avond van 19 tot 22 uur van- de Gemeente Politie Haarlem, Florapark 5, hoor je alles over de boeiende opleiding tot agent van politie en hoe je direkt al véél kunt verdienen. blijkt niets van. De extra miljoenen ver dwijnen in het beruchte begrotingsgat en er worden allerlei nuttige en noodzakelij ke dingen mee betaald, maar als men er niet een verhoogde huursubsidie mee fi nanciert, hebben ze voor de woningzoe kenden geen enkel effect. Het is niet eerlijk dat de regering een huurbelasting aan de Tweede Kamer tracht te verkopen onder het motto „doorstroming bevorderen”. Het is tame lijk onbegrijpelijk dat zo veel Tweede- Kamerleden die beter moesten weten, dit motto klakkeloos accepteren. Een logische vraag aan de minister, die met de huurbe lasting in de hand de doorstroming zegt te willen bevorderen, zou zijn: waar moeten de gezinnen met hogere inkomens heen, als er doorgestroomd moet worden? Naar duurdere huizen, zegt de minister dan waarschijnlijk. Maar aangezien die duur dere huizen uiteraard een grotere aan trekkelijkheid in accommodatie moeten hebben dan de goedkopere die door de welgestelden worden bewoond, kan men al dadelijk stellen dat die betere (en duurdere) huizen er eenvoudig niet zijn. Er zijn wel bijzonder hooggeprijsde flats, maar die weerspiegelen in hun wooncom fort allerminst hun hoge huurprijs, inte gendeel, degene die erheen zou moeten, weet dat hij nagenoeg alle woongenot ver liest. Hij moet een hogere huur betalen voor een verminderd woongenot. En nu hoeft men de mens niet psychologisch te gaan analyseren om te beseffen dat deze „doorstromer” ervoor past en mét huur belasting blijft zitten waar hij zit. Er is nog een ander aspect dat bijna nooit ter sprake komt. De hogere inko mens ontstaan door de structuur onzer maatschappij meestal pas bij hogere leef tijden. Deze inkomens dalen plotseling sterk bij pensionering. Het zou niet meer dan billijk zijn wanneer „doorstromers” na de val van hun salaris bij pensionering gesubsidieerd zouden worden om de vrij willig aanvaarde hogere huur weer te nivelleren. Maar in deze gedachtengang vervalt het voordeel van de huurbelasting omdat er voor de staat dan op langere duur geen winst in zit. Alles bijeengenomen doet zich de con clusie gelden dat men over een huurbe lasting nog wel eens terdege zal moeten nadenken, indien men deze nieuwigheid althans werkelijk ten goede wil laten komen van de woningzoekenden met la gere inkomens. Als de regering alleen maar weer wat extra miljoenen in de wacht wil slepen, moet het parlement terdege beseffen dat het met het motto „doorstroming” eigenlijk bij de neus geno men wordt. Een aantal bisschoppen, onder wie de kardinalen Alfrink, Suenens (van Meche len) en Flahiff (Winnipeg), zou pogingen ondernemen om de hele stemming uit te stellen tot over een paar maanden. Dat zou de gelegenheid bieden om met de eigsn kerkprovincies op alle denkbare ni veaus zo nodig nog ruggespraak te hou den. Anderen zijn ervoor om behalve dat de stemming schriftelijk te doen plaats hebben en deze schriftelijke stem dan op te sturen aan de zaterdag te kiezen nieu we secretaris-generaal van de synode en niet aan organismen van de Romeinse curie. Van Vaticaanse zijde werd volgehouden dat de stemming om het priesterschap zaterdag doorgaat. Daarna gaat de discus sie nog verder over het thema rechtvaar digheid in de wereld, waarmee nu de discussiegroepen waarin de algemene vergadering zich heeft opgesplitst zich bezighouden. Aangezien komende maan dag en dinsdag kerkelijke feestdagen zijn en dat in Rome dan onder geen beding gewerkt kan worden, vraagt iedereen zich in gemoede af hoe de synode midden volgende week al vakkundig kan worden afgesloten, zoals was voorzien. Hoewel dit voorstel weinig succes zal hebben, heeft toch de woordvoerder van de Scandinavische episcopaten, de bis- schop van Oslo. mgr. John Gran. schrifte lijk het verzoek aan de synode gericht om in de slotverklaringen rekening te houden met de meningen van de minderheids groepen. Aan de rand van de synode speelde zich gisteren nog een „verzoeningsbijeenkomst” af tussen de aartsbisschop van Krakau, de Poolse kardinaal Wojtila en de in Rome verzamelde Westduitse bisschoppen, de kardinalen Döpfner van München en Höffner van Keulen, te zamen met de hulpbisschop van Paderborn, mgr. Degen hardt. Eerst ’s middags, daarna ’s avonds achtereenvolgens binnen de muren van i respectievelijk de Poolse en Duitse kerke lijke instellingen in Rome spraken de kerkprinsen elkaar in verzoenende be woordingen toe, met de bedoeling een definitieve streep onder het oorlogsverle den te zetten. Het was voor het eerst, dat de Polen en Westduitsers op dit niveau concelebreerden. Het is begrijpelijk dat de regering, die nog steeds probeert het enorme begro tingsgat op alle mogelijke manieren enigs zins op te vullen, weer gegrepen heeft naar heit impopulaire melkkoetje van de huurbelasting. De vorige regering heeft bij haar pogingen om een huurbelasting in te voeren de Eerste Kamer op haar weg gevonden, nadat de Tweede Kamer enigszins lusteloos en tamelijk ondoor dacht met het wetsontwerp had inge stemd. De huidige Tweede Kamer lijkt al even weinig lust tot bestudering van de gevol gen ener huurbelasting te hebben als de vorige, want zowel de regeringsfracties als de oppositie hebben minister ITdink laten merken dat hij met een huurbelasthigs- ontwerp een goede kans zou maken. Men kan dus verwachten dat het er deze keer wel van zal komen. De redenering waarvoor de meeste Tweede-Kamerleden worden meegesleept, klinkt zeer aanvaardbaar. Er wonen tal van gezinnen met hoge inkomens in rela tief te goedkope, gesubsidieerde woningen. Wanneer men nu deze gezinnen met een extra belasting het leven zuur maakt, verlaten ze de goedkope woning en trek ken in een duurdere, zodat er meer be taalbare huizen voor gezinnen met lage Inkomens beschikbaar komen. Was het maar waar! De redenering klinkt ethisch, sociaal en oprecht. Maar wat zal men zien gebeuren? Eenvoudig dit, dat de huurbelasting de regering een extra aan tal miljoenen in het laatje brengt, omdat de gezinnen met hoge inkomens de huur belasting netjes betalen en blijven zitten waar ze zitten. Om die miljoenen gaat het ook. De regering heeft helemaal niet het idee, dat door de dwang van een huurbelasting de doorstroming zal worden bevorderd. An ders zou zij niet op voorhand naarstig hebben zitten uitrekenen, wat zo’n huur belasting zou opbrengen. Het geld dat door de huurbelasting wordt ingezameld, heeft zij hard nodig. Iedereen begrijpt dat, wanneer het effect van de huurbelasting zou zijn dat een enorme volksverhuizing zou plaatshebben van welgestelden naar duurdere woningen, die huurbelasting geen cent zou opbrengen. Want wie ver huist, betaalt de belasting niet. De werkelijke bedoeling is dus, de ho gere inkomens te belasten met een bijdra ge aan de verarmde rijksschatkist. Dat zou een edel streven zijn, indien die bijdrage ook direct en in totaal ten goede zou komen aan de woningbouw, aan huursubsidies voor lagere inkomens, aan voorzieningen die zouden strekken tot le niging van de woningnood. Maar daar *VVVVVVVVVVVVVVWV¥VVV\A/WVVVVVVVVV¥VVVVWVVVVVV>AfVVVVVVVVVVVWWWV¥V¥VVWVVVVVVVVVVWWVVVVVV¥WVt VVV\AAAAAAAAAAAAAAZ)AAAAAAAAAAAAAAA/WV)AAAAAAAAAAAAAAAA/VVVVVVV\AAAAAAAAAAA/\AA/VVVVVVVWtAAA< houd zowel in de VS als in Canada hevig geprotesteerd. Ook uit Japan kwamen protesten. Het voornaamste doel is het beproeven van een atoomkop die vijandelijke raket ten moet „doden” door röntgenstraling voordat zij hun doel bereiken. Volgens deskundigen zou „nauwkeurig zijn nagegaan welke schade er in d* omgeving zal worden aangericht.” Geble ken is dat „zeer belangrijke eisen van nationale veiligheid noodzakelijk voorrang hebben.” De voorbereidingen zijn gisteren begonnen. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Mitchell Sharp, heeft zijn Ameri kaanse ambtgenoot Rogers telefonisch op de hoogte gesteld van de grote bezorgd heid onder de Canadese bevolking over de komende kernproef. Sharp lichtte het parlement in over hei telefoontje en zei dat Canada de VS verantwoordeliik stelt voor alle nadelige gevolgen van de proef neming. WASHINGTON (AP). Nixon heeft toestemming het nemen van Frankrijk bezit ruim 7000 postkantoren, waarvan de ligging en de nummers in speciale brochures aan het publiek bekend zullen worden gemaakt. In de toekomst zullen naast de naam van de geadresseer de vijf cijfers twee voor het departe ment en drie voor het postkantoor op een envelop dan voldoende zijn om een brief zijn bestemming te doen bereiken. Of de minister van de Franse PTT ook al met de gedachte heeft gespeeld ten behoeve van een nóg verdere vereenvou diging ook voor persoqns- en familiena men cijfers in de plaats te stllen, is niet bekend. Maar de ontwikkeling, waarbij ook de mensen met al hun kenmerken en eigenschappen in kaart worden gebracht, is intussen moeilijk meer tegen te houden. De naam van het departmenent van de Seine is al in het cijfer 75 opgelost en straks zal Parijs mogelijk met het getal 864 worden aangeduid. Het is vermoedelijk dan ook nog maar een kwestie van jaren dat een geboorte- aankondiging in een rekenkundige formu le zal kunnen worden uitgedrukt. Zoals bijvoorbeeld 7836 plus 4921 is 5018, waar door de heer en mevrouw zo-en-zo hun vrienden en kennissen dan zullen melden dat ze een afstammeling 5018 genaamd hebben gekregen. i ^vvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvt ;l NEW YORK (DPA) Amerikaan- se diplomaten bij de V.N. hebben gis- 11 teren hun nederlaag bij de stemming I I over de revolutie die uitstoting van ;l Formosa moest verhinderen, toege- I schreven aan woordbreuk van acht ;l landen. Bij de stemming over de reso- I lutie, die een tweederde meerderheid i roor de uitstoting van Taiwan eiste, kwamen de Verenigde Staten vier II stemmen tekort voor een eenvoudige Imeerderheid. II De diplomaten zeiden dat België, i I Cyprus, Qatar, Tunesië, Marokko, ;l Oman. Ierland en Trinidad-Tobago I steun of onthouding hadden toegezegd I maar zich daaraan niet hebben ge- Ihouden. |l Alleen België, dat had beloofd voor Ite zullen stemmen, zou vlak voor de Istemming hebben meegedeeld dat het Iwegens het aanknopen van diploma- I l tieke betrekkingen met Peking zich I van stemming zou gaan onthouden. Starfighter. Gisteren is een Starfighter (F-104) van de Canadese luchtmacht in brand gevlogen en neergestort in een veld in de buurt van de zeer drukke autosnelweg bij Saarbrücken. In de Senaat zei de leider van de Republikeinse minderheid, Hugh Scott, dat „bijna iedere onderneming om de Amerikaanse bijdrage tot de VN-begro- ting te besnoeien” deze dagen op een meerderheid van stemmen zou kunnen rekenen. De zeer conservatieve senator James Buckley van New York, die al eerder bekend had gemaakt dat hij een resolutie zou indienen om de Amerikaanse bijdrage drastisch te beperken, sprak gisteren over de demonstraties in de Assemblee als „een doodgewone lynchpartij”, tegen de Vere nigde Staten. Beide gesprekspartners verwachten dat de Europese Veiligheidsconferentie vol gend jaar herfst in Helsinki zal kunnen worden gehouden. Over een herziening of vermindering van de militaire inspanningen moet op de Frans-Russische top in Parijs ook uitvoe rig zijn gesproken. Maar omdat dit onder werp één der voornaamste agendapunten van die conferentie belooft te zullen wor den, heeft met name president Pompidou dit probleem niet in de gemeenschappelij ke verklaring willen opnemen. Wel heeft hij met instemming zijn handtekening willen zetten onder een proclamatie in drie punten waardoor bei de landen zich uitspreken voor: 1. Niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten. 2. Veroordeling van statenblokken Europa en 3. De onschendbaarheid van de huidige Europese grenzen. De bom heeft een kracht megaton (vijf miljoen ton TNT). Een datum voor de proef is officieel nog niet bekend, maar volgens de senator Mike Gravel van Alaska wordt de proef op 4 november gehouden. Tegen de voorgenomen proef is door groepen die strijden voor het milieube-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3