Antwoord op Amsterdamse reactie VELSEN MAG GEEN TWEEDE Kopspijker deelt WATERWEGGEBIED WORDEN 3000 lolly’s uit Raming Rijkswaterstaat zou veel te laag zijn B Luchtvervuiling geen invloed op flora in Velsen Slaapkamer brandde geheel uit 5 „Je moet de mensen niet vervelen met allerlei kleine dingetjes” ZATERDAGMIDDAG ACTIE VOOR HULPPOSTKANTOOR NDSM bouwt mammoettankers aan lopende band Winkeliers willen J. H. van der Burg, directeur Reiniging en Plantsoenen, 40 jaar ambtenaar Velsen-Noord Voorrangskruising na reeks van Pijpleiding onduidelijke zaak Maandag om vier uur ook volgend jaar beurs in Velsen-N. receptie in stadhuis ongelukken Strand gebruikt voor ertsopslag Sint Nicolaas in 24 november gaat city-plan naar gemeentebestuur 5 r IJMUIDER COURANT 4 DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 (Van een onzer verslaggevers) Soms moeilijk Tienduizend gulden schade Plezier Service VELSEN Aanstaande maandag is de directeur van de Velser Reini- gings- en Plantsoenendienst, de heer J. H. van der Burg, veertig jaar amb tenaar. Tijdens een interview woensdagmiddag vertelde hij liever geen uitgebreide staat van dienst in de krant te willen, hoewel hij best genegen was alle informatie te verschaffen. Hij wilde tijdens dit interview zomaar wat praten over zijn beroep; Weinig over wat er precies in veertig jaar is gebeurd. p enst uis. zer- )opt kan van jwe nu L ÜS-. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Vanavond wordt in de Amsterdamse gemeenteraad het Voorhavenproject behandeld. Aan de vooravond daarvan heeft Amsterdam gereageerd op de nota van de gemeente Velsen, welke zoals wij reeds meerdere keren publiceerden op diverse gronden het Voorhavenplan van de hand wijst en zich bovendien op het standpunt stelt, dat de aan leg van een Voorhaven een kwestie van nationaal zeehavenbeleid is. Men kan deze zaak niet alleen bezien vanuit een regionaal standpunt. Op natio naal niveau moet worden aangetoond, dat een Voorhaven een essentiële functie heeft. Op verschillende punten nader ingaande, wordt van de zijde van Velsen opgemerkt, dat de pijpleiding, welke van Rotterdam naar Am sterdam loopt voor de olieraffinaderijen niet van zulk groot belang blijkt te zijn, dat zij staan te dringen om zich in het Amsterdamse industriegebied te vestigen. Amsterdam wil in het Noordzeekanaalgebied een omvangrijke petro-chemische industrie. Velsen echter wil ervoor waken, dat het gebied hier gelijkenis gaat vertonen met het Nieuwe Waterweggebied, dat qua leefbaarheid tot een van de minst aantrekkelijke van West-Europa dreigt te worden. VELSEN-NOORD De Coöpera tieve Middenstandsvereniging „DO KA” in Velsen-Noord, die tot begin dit jaar nog onder de naam Winke- iersvereniging „Wijkeroog” meer be kend was, heeft zich woensdagavond in gebouw „De Schouw” beraden over de gehouden naj aarsbeurs, het voornemen om of een voor- of een najaarsbeurs in het volgend jaar te touden en inzake acties met de ko mende feestdagen. WA - /VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVlAHAAFVVVVVVVVVVVVVVVUVWtA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVXASVVVVVVVVVV' (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam schenkt geen aandacht aan i. i H(j lijkt eigenlijk niet op de ambtenaar, zoals die altijd in de volksmond wordt ge schetst. Zelf zegt hjj hierover: „Ik voel me ambtenaar in die zin dat ik in dienst sta van de gemeenschap. Ik geloof niet dat je als ambtenaar zelf wetjes moet maken. Daar zit ik niet voor. Ik kan wel in opdracht iets opstellen of adviseren. Wat dat be treft ben ik doordrongen van democratische gedachten. Ik voel er ook niets voor de mensen te vervelen met allerlei kleine dingetjes. Daar interesseert niemand zich voor. Je moet vooral niet denken dat je het beter weet, hoewel je soms toch die indruk vestigt of moet vestigen. Wij hebben eens bepaald dat de vuilophaaldienst geen doos jes meer zou meenemen. We merkten dat iedereen altijd die kartonnen vol propte met vuil dat er op straat weer uitwaaide. Op zo’n moment, wanneer je ételt „We menen die dozen niet meer mee", lijkt dit erg op dwang, toch is het gewoon een maatregel om de mensen hieraan te wennen en uiteindeljjk een schonere gemeente te krijgen. Wanneer Amsterdam verwijst naar het elders met overheidssteun aantrekken van industrieën, dan zou het nuttig zijn dat Amsterdam ook eens duidelijk aantoonde op welke voorwaarde (onder andere een nietbenutte pijpleiding) Mobil Oil is aan getrokken. BEVERWIJK Zaterdagmiddag gaat de groep Kopspijker in de Breestraat drie duizend lolly’s uitreiken aan kinderen. De actie wordt gevoerd onder het motto „Kop spijker deelt zoethoudertjes uit”, hetgeen slaat op de afwachtende houding van de PTT in het hartje van de stad een hulppostkantoor te vestigen. zware d. De hotten ■neent, Land- oente- ebben niet. en W. iet de ie be- Het betoog van Amsterdam dat ook bij de aanleg van een voorhaven de aktivitei- ten in het Amsterdamse havengebied ge handhaafd zullen blijven is een prettig geluid, omdat dit betekent dat de Amster damse haven ook zonder voorhaven mo gelijkheden heeft. Er wordt echter niet aangetoond dat de ontwikkelingsmogelijk heden in het Amsterdamse havengebied groter zouden zijn wanneer er een voor haven komt. recreatieterrein bij Beeckestijn en nu het grasvelden bij de Heerenduinenweg, de velden bij de Santpoortse Dreef, het da- grecreatieterrein bij Beeckestijn en nu het Wijkeroogpark. Honderden kinderen spe len er elke dag. Er wordt wel eens een struikje vernield, maar ach, dat haalt het nog lang niet bij het Gijzenveltplantsoen, waar elke boom drie keer weggehaald is. zestig percent. De weerslag hiervan op het vervoer te land valt niet te onderschatten. planten, zodat de mensen in de luwte een prettig klimaat ervaren”. Er wordt een nieuwe Sint-Nicolaasactie voorbereid met uitgifte van speciale ze gels, die ook geldig zullen zijn bij de kerstinkopen. In beide gevallen zijn weer prijzen ter beschikking te winnen door het invullen van een slagzin. telijke en be en ge net! ij- t net- rbete- en de t druk >m de an de ger te Men an de nzien- it, dat i pla- L Het ■jrstel- idhuis 1. Om 'eheel, ievere V van ;de de bren- perso-. aan plaats, en en er wijs aan- antoor t kan jk aan De tanker is in aanbouw voor Texaco A/S Norway te Oslo en is de eerste van een serie van twee schepen voor Texaco. Op de vrij gekomen helling zal de kiel worden gelegd van het voorschip, dat eind december 1971 van stapel zal lopen. Daar na zullen de beide scheepshelften op de bij de NDSM gebruikelijke wijze, in het water aan elkaar gekoppeld worden. SANTPOORT. Het kruispunt J, T. Cremerlaan/Biallosterskilaan in Santpoort- Noord wordt aangewezen als voorrangs kruising. Vrijdag Worden de verkeers borden geplaatst en dan zal het verkeer op de J. T. Cremerlaan voorrang hebben. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken door de vele botsingen, die juist op dit kruispun: gebeurden. Deze ongelukken wa ren steeds het gevolg van het niet ver lenen van voorrang. Als de automobilisten aan de nieuwe situatie gewend zijn, zal dit euvel onge twijfeld grotendeels tot het verleden be horen. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT-NOORD. Een schade van tienduizend gulden is woensdagavond door brand ontstaan in een woning aan de Terrasweg in Santpoort-Noord. Een kleine slaapkamer op de bovenver dieping van het huis brandde geheel uit. De brand ging gepaard met een grote rookontwikkeling, doordat het zachtboard waarmee de kamer was afgetimmerd, smeulde. De betimmering alsmede de in ventaris gingen geheel verloren. De brand weer vermoedt dat een radiotoestel door kortsluiting is gaan branden. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Ofschoon nog ruim vijf weken scheiden van de viering van het Sint Nicoiaasfeest in de gemeente Velsen, is het programma hiervoor, uit te voeren onder auspiciën van de Velser Jeugd Centrale, voor Velsen-Noord reeds bekend. „Het Nederlandse strand moet worden gebruikt voor de opslag van de in Duits land te verwerken ertsen. Daarom worden alle argumenten over de hinder voor de bevolking van het gebied als vanouds weggewimpeld met de kreet: Het valt heus wel mee, al het mogelijke wordt gedaan om die hinder tot het minimum te beperken! Het gemeentebestuur van Velsen gelooft niet meer in die beweringen. Duidelijk is. dat van de Nederlandse bevolking grote financiële offers zullen worden gevraagd, dat de bewoners van het Noordzeekanaal- gebied en Kennemerland dagelijks gecon fronteerd zullen worden met de hinder van lawaai, stof, stank en verkeersopstop pingen, dat de woongebieden zullen deva- vuleren en dat de recreatiemogelijkheden ernstig zullen worden aangetast." (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/AMSTERDAM. Zaterdag morgen tien uur wordt bij de Nederland- sche Dok en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam-Noord behorende tot het Rijn Schelde Verolme concern het achterschip van de 225.000 tons mammoet- tanker „Texaco Amsterdam” te water ge laten. de mening van de bevolking over de wenselijkheid van petrochemische indus trie tussen vier bevolkingsagglomeraties. Evenmin overweegt Amsterdam de moge lijkheid om, wanneer onverhoopt een der gelijke industrievestiging toch komt, de aanvoer van ruwe olie via pijpleidingen vanaf Rotterdam te doen plaats hebben. Het is voor Velsen volslagen onduidelijk waarom de in het buitenland verwerkte olie wel via pijpleidingen vanaf Rotter dam of de Middellandse zeehavens aange voerd kan worden, maar waarom het noodzakelijk zou zijn enorme bedragen in een voorhaven te investeren om de in het Noordzeekanaalgebied te verwerken olie aan te voeren. Voelt hij zich i.i, ci plantsoenen- of reinigingsman? „Dit maakt mij in het werk erg weinig uit. Ik doe beide even graag. Het moet niet zo zijn dat je zegt: „Hé jakkes, moet ik me daar nu mee bemoeien!” Dan gaat het de verkeerde kant op. Wel ben ik het liefst in de duinen, op de kwekerij of op de begraaf- In de Amsterdamse economische nota wordt gezegd dat het zich laat aanzien dat eventuele negatieve effecten van een voorhaven met betrekking tot het milieu, zoals druk op de arbeidsmarkt en conges tie in het verkeer, niet of nauwelijks aan de dag zullen treden, en dat op het gebied van de milieu-hygiëne vermoedelijk geen nadelige effecten zullen optreden. De me dedeling nu van Amsterdam dat zonder deskundige onderzoek nauwelijks geoor deeld kan worden over de hygiënische aspecten van een voorhaven doet prettig aan. „Amsterdam schijnt te leren,” aldus B. en W. De bewering van Amsterdam dat het door Velsen geraamde verkeer als gevolg van een voorhaven ongeloofwaardig is, kan worden weerlegd door er op te wij zen dat Velsen deze cijfers heeft afgeleid uit Amsterdamse berekeningen. Ook de mededeling van Amsterdam dat de te verwachten groei van het voorha ven vervoer zich na 1990 vernamelijk in de sfeer van de „natte” lading zal afspelen klopt niet met de door Amsterdam gege ven prognose voor de ontwikkeling van het voorhavenvervoer tussen 1990 en 2000. In dat tijdperk raamt Amsterdam een stijging van het voorhavenvervoer: van granen met twintig percent, van ertsen met dertig percent en van stukgoed met Het Duitse achterland is zeer geïnteres seerd in de lage Amsterdamse haventarie ven. Het gaat daarbij niet om het Neder landse nationale belang, doch om het belang van de ondernemers. Zowel bij de olieaanvoer als bij de ertsaanvoer zoekt het bedrijfsleven de voor hem voordeligste weg en die weg is niet zelf de kosten te dragen, maar deze af te wentelen op de Nederlandse overheid, welke honderden miljoenen moet investeren in een haven, die voor dat bedrijfsleven voordeliger per spectieven opent. Het nu te water te laten achterschip, met een heeft een lengte van 180 meter. VELSEN. Over de invloed van de voorhaven op het milieu merkt het colle ge van burgemeester en wethouders nog het volgende op:. De „Texaco Amsterdam” krijgt de vol gende afmetingen: lengte over alles 329,62 m, breedte 48,73 m, holte 25,60 m, diepgang 19,85 m; contractsnelheid 16,10 km, voort stuwing Verolme/General Electric stoom turbine, vermogen 32.000 SHP. De economische nota van Amsterdam vermeldt dat verwacht moet worden dat de baten uit de infra-structuur niet volle dig de kosten van de supra-structuur zullen dekken. Zij vermeldt echter niet dat de raming van de Rijkswaterstaat voor de totale investeringen voor de voor haven niet volledig zijn. De werkelijke kosten zijn veel hoger. Daar komt nog bij dat de kosten voor wegen en spoorlijnen slechts zijn geraamd tot de grens van de Velser bebouwing. De door Rijkswater staat gegeven raming van 320 miljoen gulden moet dus nog aanzienlijk worden verhoogd. De werkelijkheid zal dan ook zijn dat de investeringen zeker het twee voudige zullen bedragen van de door Am sterdam gehanteerde 320 miljoen gulden. Wat dit laatste betreft vindt de heer Van der Burg dat de bevolking van Vel sen er langzaam van doordrongen is zo weinig mogelijk vuil op straat te gooien. Over de invloed van luchtvervuiling merkt hij op: „Er is in Velsen niets gebleken van bepaalde effecten op de begroeiing. Wel is Velsen-Noord altijd een zorgenkind geweest. We hebben een tijdje gehad dat elke boom onder de kalk was gestoven. Dat is nu niet meer. Velsen- Noord wordt een aardige woonwijk. Voor al nu, door het Wijkeroogpark. Ik krijg de indruk dat het werk van de plantsoenen dienst toch wel gewaardeerd wordt. „Zelfs bij Hoogovens wordt het leuk”. Het is volgens de heer Van der Burg wel eens anders geweest. Hij vertelde dat bij de aanleg van het Gijzenveltplantsoen voortdurend de jonge boompjes werden vernield en dat planten uit de grond werden getrokken. „We zijn wat meer plezier in ons werk gaan krijgen, toen de hen zelf bestemd was. Kijk maar naar de grasvelden bij de Heerenduinweg, de velden bij de Santpoortse Dreef, het dag- De intocht van Sint Nicolaas in een open landauer, vergezeld van drie knech ten, begint met de inscheping aan boord van de sleepboot „Spanje” in een van de havens, waarna op zaterdag 27 november te kwart voor drie ’s middags debarkatie plaats vindt aan de steiger van Van Gelder Papier. Hier wordt ook de stoet opgesteld; een muziekkorps luistert de ontvangst op. In de stoet, die later ook nog door een tweede muziekgezelschap wordt begeleid, zullen praalwagens mee rijden van de middenstandsvereniging DOKA en van de Papiervakschool. Voor wat de winkelsluiting ter gelegen heid van de feestdagen aangaat, zal de CMV „Doka” zich conformeren aan de regelingen in de IJmond. De heer J. J. J. Jansen leidde als voorzitter de vergadering in met een her denkingsrede aangaande de onlangs over leden oud-voorzitter en erelid van de WVW. de heer H. Winkel: een man met financieel-technische visie, waardoor de WVW naast vele activiteiten bovendien een meer gezond finaniceel beleid ging voeren. De heer Jansen schetste de gevoe lens van verslagenheid onder de winkel stand in Velsen-Noord waarna een korte stilte in acht werd genomen. Algemeen was de mening, dat de ge houden najaarsbeurs ondanks een minder bezoek meer gehalte had. Toch waren opmerkingen als meer reclame, een nog betere technische organisatie, het kosten aspect en betere technische voorzienin gen aan de orde. Ondanks enkele gecon stateerde tekortkomingen tijdens de ge houden beurs was men geneigd ook in het volgend jaar een voorjaars- of een na jaarsbeurs te gaan houden. De heer Van der Burg is van mening dat een plantsoenendienst veel minder dan vroeger keurige, gekweekte plantjes moet neerzetten. „Dat mooie is er af. De mensen waarderen dat opgesmukte niet meer zo. Er bestaat veel meer de tendens groen aan te brengen, als tegenwicht van al die steenmassa’s. We zoeken ook de hoogte op door struiken en bomen te ander ig wil ie op :gwer- Kring lingen ikoper agt op uur is m een ir met ■r be- Tenslotte de (onvermijdelijke) vraag hoe het met de eigen tuin is gesteld. „Ik moet eeriyk zeggen dat tuinieren niet m(jn grootste liefhebberij is. Ik zeil namelijk erg graag. Maar ik moet er nu wel weer wat aan gaan doen”. het geulgeld zijn onjuist. Amsterdam is hierop van andere en dan nog veel gezaghebbende zijde geattendeerd. Ge let op het vooralsnog vertrouwelijke ka rakter hiervan moet Velsen met deze aanduiding volstaan. Op het Stratingplantsoen zal de voorzit ter van de Contactcommissie Velsen- Noord van de Velser Gemeenschap Sint Nicolaas en zijn gezellen omstreeks drie uur officieel ontvangen. Daarna wordt de volgende route genomen: Wijkerstraatweg, zuidzijde Stratingnlantsoen, noordzijde zelfde plantsoen," Watervlietstraat, Geel- vinckstraat, Melklaan, Wijkerstraatweg, Pelstraat, Van Rijswijkstraat, Duinvliet- straat, spoorwegovergang Hoogovens, Schulpweg, Breesaperhof, Gildenlaan naar Cultureel Centrum „De Schouw”, waar de stoet wordt ontbonden. Toch willen wij geen bordjes Verboden Toegang neerzetten. Er zijn geen heilige grassprietjes, die beschermd moeten wor den. Bovendien zijn die bordjes zo ver dwenen. Want de jeugd in onze gemeente is een beetje druk. Dat is een van de oorzaken waarom de plantsoenendienst het soms een beetje moeilijk heeft. Ook omdat het klimaat erg ongunstig is. IJ- muiden ligt vlak aan zee. Altijd wind en zout. De stad is verder gebouwd op afge graven duinen, op de meest arme grond die je je maar kan bedenken. Daarom werken wij ook veel met planten en struiken die in het duinlandschap voorko men, waarnaast de mensen tevens de oorspronkelijke natuur dicht bij huis kunnen ervaren”. Het Inbucon-rapport raamt een om vangrijk containervervoer en geen aan voer van olie in voorhaven (dat kan volgens Inbucon via Rotterdam), de eco nomische nota van Amsterdam raamt een omvangrijke olieaanvoer en weinig con tainervervoer in de voorhaven. Om dit facet draait Amsterdam rustig heen. r een plaats. Er is wel een duidelijk verschil tussen reiniging en plantsoenen. Het opha len van vuilnis, het schoonvegen van straten is een service, waarbij je alles opruimt. Het is pas best als alles is weggeruimd. Bij de andere dienst maak je wat, bereik je wat, hetgeen de mensen over het algemeen iets meer waarderen”. Kopspijker betrekt zaterdagmiddag voorts het aangekondigde alternatieve ci ty-plan van de Beverwijkse architect Cees de Heyer in de lolly-actie. Want een kleine protest-optocht (motto „Uw kind nu 24 november u”) moet de aandacht vestigen op de datum van presentatie van dit plan aan het college van burgemeester en wethouders in het Stadskantoor op woensdagmiddag 24 november. Zoals bekend heeft de winkeliersvereni ging Stadscentrum er in het verleden bij de' PTT op aangedrongen in het centrum van de stad een hulppostkantoortje te vestigen. De PTT voelde wel iets voor deze suggestie, maar is tot op heden nog steeds druk doende een geschikt pandje te vinden, dat voor de vestiging van een hulppostkantoor in aanmerking kan ko men. Voor de groep Kopspijker, een aantal jonge en verontruste Stadscentrumwinke- liers, die een verbetering van de leef- en winkelsfeer in het hartje van Beverwijk beogen, duurt het allemaal te lang en men hoopt met de zaterdagmiddag te voeren actie enige voor het publiek zicht bare pressie op de PTT uit te oefenen om haast te maken met de voorgenomen hulppostkantoorplannen. „Met zeer weinig kosten kan het voor malig postkantoor worden ingericht als hulppostkantoor. Apotheek Donker is straks klaar met het ontruimen van het pand en dan moet er weer licht in komen afloopgewicht van ruim 18.000 ton, jn de vorm van een postkantoortje. Zelfs de oude brandkast van de PTT staat er nog, dus wat wil men. De aankoop van een nieuwe brandkast is niet nodig,” aldus Kopspijker. Kopspijker wijst op de bejaarden, die in het hartje van de stad wonen en met de uitbreiding van de dienstverlening door de PTT zeker gebaat zouden zijn. De beweringen van Amsterdam over -.-i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5