Rijk vergoedt Ontslagen Indonesiërs woedend op HAL verliezen NS Tekorten bedreigen positie werknemers 29 ontslagen Faillissement voor Lindbergh gevraagd Jaarkaart 65* DE BEURS DEZE WEEK NI 3 dagen Twente NS-Minitrips naar het buitenland. „CONTRACT WERD NIET NAGEKOMEN” Cyrus dicht: ga met uw tijd mee - ga naar de nmb ook als u 2000,-, 5000,- of 10.000,- wilt lenen! IN STREEKVERVOER: Directie: wij zijn gezond bedrijf Wall Onderwij s-hearing Street Koopkracht met 3 miljoen per dag verplaatst PvdA, PPR, D’66 2 ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 10 u GEPROTESTEERD Loonkosten Goudmijn Rentedaling Mistig voordelig uit met NS I=1S voordelig uit met NS voordelig uit met NS D di g' ti d k n g' d d b Krapte GEEN OPLOSSING OVERVERMOEID I ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Lindbergh mensen llllllllllll (Van een medewerker) ADVERTENTIE voor 39 h i t 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Gotenburg 4 dagen Londen 5 dagen Parijs f 50.- f 75.- Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld Aldus heeft de heer J. van der Doef, voorzitter van de bedrijfsgroep wegvervoer van de katholieke bond van vervoerperso neel gezegd in een reactie op een pers bericht van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO). De KNVTO heeft een nota uit gebracht aan de vaste kamercommissie van Verkeer en Waterstaat waarin gezegd DEN HAAG. De Stichting Ontwikke- lingsbureau Winkelcentra heeft uitgere kend, dat er per jaar zo'n 400.000 mensen naar nieuwe woonwijken migreren. Dit be tekent volgens de directeur van de stich ting een koopkrachtverplaatsing van drie miljoen gulden per dag. De stichting stelt zich ten doel de volks verhuizingen zo goed mogelijk op te van gen door het stichten van voldoende win kelcentra die aan alle eisen voldoen. De laatste vier jaar zijn volgens direc teur Luijckx in Nederland 490.000 wonin gen gebouwd wat verhuizing van ongeveer 1.700.000 personen tot gevolg had Minister-president Biesheuvel, die dit vrijdagavond na afloop van de minister raad bekend maakte, zei dat de NS een vijfjarenplan heeft ontworpen om het goe derenvervoer, dat ook verlies oplevert, weer kostendekkend te maken. Het plan voorziet in een concentratie van het wa- genladingvervoer op een geringer aantal bedieningspunten. In Wall Street daarentegen is de koers- iindex op de obligattemarkt deze week vrij aanzienlijk gestegen, zodat daarginds nog steeds sprake is van een zich dóórzet tende tendens tot renteverlaging. Ook op de diverse Europese kapitaalmarkten is nog steeds sprake van een zekere daling van de rente. Zelfs op de markt voor het gurodollar-kapitaal. De beurs sloot in wat vriendelijker stemming, nu Wall Street steeds duidelij ker tekenen aan de dag legt de zware koersval langzamerhand welletjes te vin den. van elk station. te ui n< hi al le h< Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. UTRECHT. De benarde financiële positie van de streekvervoerbedrijven gaat voor het personeel een groot gevaar be tekenen. Een aantal bedrijven is niet meer in staat in november de nabetaling over 1971 te doen en heeft uitstel van betaling gevraagd. Andere bedrijven zjjn nauwelijks in staat hun maandelijkse salarisverplich tingen te doen. Het bedrag van zestig miljoen gulden, dat door het ministerie van Verkeer en Waterstaat is uitgetrokken om over het jaar 1972 het streekvervoer te steunen, is niet voldoende om de nood situatie in het streekvervoer het hoofd te bieden. K e N li u d v V n v k h v tt v V Tl o e 1 b ki G „S di b: m g< di g< M to g' d: oi ui p: di g< hi di VI O ki oi bi P b' f 49.- f 89.- f 130.-* f 135— f 132.- Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr □up de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors n h ei ei vt V tl E n P P ei d P v b D d li b z: o 1 li z: d h nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! oerlode heden 300y2 24% 25% 50% 23% 32% 21% 37% 91% 44 49% 40% 70 39% 30% ex 30% 7% 11 17% 27% ex 85 exd 46% 67% 32% IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.L.M. jeswol). Leidse Wol kon er 15 punten door stijgen en Schuppen een deel van het dividend inhalen. Rijn-Schelde draaide ook een bevredigend jaar af, zodat de enorme koersval, die in de afgelopen we ken is ontstaan, in een herstel van 155 tot 165 kon worden omgebogen. Elsevier reageerde evenwel nauwelijks op het tussentijdse en niet onbevredigende resultatenbericht, terwijl ACF eerder aan de flauwe kant werd door zijn fusieaan- bod voor Utermöhlen. Het slechte resul taat drukte Duiker verder terug van 85 op 80 pet. Voorts was de rest van de lokale markt overwegend in mineur. DEN HAAG. Omdat de vaste Ka mercommissie in meerderheid tot de con clusie kwam, dat zij geen openbare hoor zitting kan houden over onderwijszaken, hebben de fracties van de P.v.d.A., D’66 en P.P.R. besloten hun onderwijsdeskun digen wel een openbare hoorzitting te laten houden voor organisaties, groepen en personen, die opmerkingen willen ma ken over de onderwijsbegroting voor 1972. De hoorzitting wordt op 15 november gehouden van ’s morgens elf tot ’s avonds tien uur in het Tweede-Kamergebouw. Heeft de Indonesische ambassade in Amerika zich nog met de kwestie be moeid? „Ja, de Indonesische consul is aan boord van de „Rotterdam” gekomen. Hij raadde ons aan ons bij het besluit van de kapi tein neer te leggen. Ook heeft hij in de personeelskantine nog met de anderen gesproken. Hij vroeg wie er nog meer genoeg van hadden en liever naar huis zouden willen. Zestig jongens hebben toen De meeste dagen van de laatste week van oktober stonden in Wall Street in het teken van vertwijfelde pogingen tot her stel. Maar zelfs een mager technisch her stel kon er niet vanaf. Aanvankelijke herstelpogingen bij beursopening werden steeds weer teniet gedaan. De onzekerheid over het te voeren loon- en prijsbeleid in de nabije toekomst heeft voor Wall Street de doorslag gegeven, ofschoon de berich ten uit de economie bepaald niet ongun stig luiden. De werkloosheid neemt zij het bijzonder traag toch wel enigszins af. De produktie stijgt, evenals de koop lust, terwijl de inflatie dankzij de geno men prijsmaatregelen in de maand augus tus duidelijk terug gaat lopen. Bovendien luiden de tot dusver verkregen winstcij fers over het derde kwartaal niet ongun stig en vaak zelfs heel erg gunstig. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering heeft be sloten de verliezen van de Nederlandse Spoorwegen voor rekening van het Rijk te nemen. De verliezen zijn ondanks het stij gende reizigersaanbod, de afgelopen drie jaar opgelopen tot zo’n 740 miljoen gulden. Vanaf 1 januari zullen ook de verliezen, die de onrendabele lijnen in het reizigers- vervoer opleveren, door het Rijk worden vergoèd. De regeling vloeit voort uit een al in 1969 genomen EEG-besluit. De re gering beschouwt het als haar sociale taak deze verliezen voor rekening van het Rijk te nemen Van 6 november t lm 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf f100.- geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. 2000,in handen, betaling in 18 x 131,16. Of 5000,-in han- k den, betaling in 24 x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. De woordvoerder van Lindbergh erken de dat er een liquiditeitskrapte bestaat, omdat men nog wacht op een aantal afrekeningen van reizen door Lindbergh zijn verzorgd. „Een andere oorzaak”, aldus de woordvoerder „is de vordering van ongeveer 900.000 die Lindbergh heeft op Americain Express, waarover bij de Am sterdamse rechtbank een civiele procedure loopt. De uitspraak hierover is binnenkort te verwachten”. Americain Express be strijdt dat Lindbergh een zo grote vorde ring op het Amerikaanse moederbedrijf heeft. De heer Couvreur, directeur van het ANVR verklaarde vrijdag over de positie van Lindbergh: „Voor zover wij weten is de situatie bij Lindbergh niet zo, dat de consumenten teleurgesteld moeten wor den. Mocht dat in de toekomst wel het geval worden, dan zullen wij ons beraden wat ons te doen staat Mogelijk zullen wij dan trachten met onze andere leden tot een oplossing te komen om de gedupeerde consumenten een vergoeding te geven of bij een ander reisbureau onder te bren gen. Ik kan hierover echter nog niets met zekerheid zeggen”. Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van de enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor iedere 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon Echtpaar Slotkoersen Eerste vorige öeursdag 298% 24% 26% 49% 23% 32 21% 37% 91 44 49% 41% 70% 39% 30% 29% 7% 11% 17% 27% 84% 47 67% 33 De omzet in Wall Street was 11.71 miljoen aandelen. Dow- Jonescljfers: Industrie 839.00 1.38), Sporen 229.21 1.35), Nutsbedrijven 111.90 0.92). Hoe zijn jullie van boord gehaald? „Door de Amerikaanse vreemdelingen politie. Toen het besluit van onze terug zending eenmaal was genomen, kregen we allemaal een politieagent bij ons tot we goed en wel in het vliegtuig zaten. Bij het van boord gaan, werden we gefouilleerd. We voelden ons net misdadigers. Onze vrienden, die achterbleven, uitten scheld woorden aan het adres van de kapitein, die ons zo bruusk had behandeld. We hebben sterk het gevoel, dat ons ontslag als een waarschuwing aan de anderen was bedoeld.” Denk je dat de moeilijkheden aan boord van de Rotterdam nu voorbij zijn? „Als de werkomstandigheden zo blijven, kan er ieder moment weer een staking uitbreken. Maandag varen ze weer uit. Ik ben benieuwd wat er gaat gebeuren.” De Nederlandse film „Wat zien ik?” blijkt voor Matubel, die als verhuurkan toor optreedt en zelf ook in zes bioscopen deze film draait, als een goudmijn te fungeren, want het lopende jaar is er zeer aanzienlijk door verbeterd. Hierdoor kon het dividend van 12,5 pet. dat deze week betaalbaar werd gesteld, gratis worden getoucheerd. Ook in de breiwolsector loopt het ge smeerd, zo bleek deze week op de jaar vergadering van Schuppen Sajet (Scheep- VENLO. De N.V. rijwiel- en bromfietsen- fabriek Cyrus te Venlo gaat definitief dicht. Vrijdag is voor de 29 werknemers ontslag aangevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau. De lopende orders zullen nog worden afgewerkt maar daarna wordt de produktie stopgezet. De eerste moeilijkheden bij Cyrus deden zich een paar maanden geleden voor, waarna in augustus j.l. surséance van be taling werd aangevraagd. Wat hebben jullie bij terugkomst in Djakarta gedaan? „We zijn eerst allemaal naar huis ge gaan om wat bij te komen. Gisteren zijn we naar het kantoor van de Trikora Lloyd (dat namens de HAL met de wer ving van Indonesisch personeel is belast en waar Van der Wiel en Van Vulpen kan toor hielden) gegaan om ons achterstallige gage te innen. Toen uit de loonstrookjes bleek, dat we veel minder kregen dan waar we met al die overuren recht op hadden, hebben we geprotesteerd. Sommi ge van ons raakten erg opgewonden, toen ze merkten dat hun opnieuw onrecht werd gedaan. Ze bedreigden Van Vulpen en eisten hun volledige gage op. Als op dat moment de politie niet tussenbeide was gekomen, dan waren er zeker gewon den gevallen. Van Vulpen heeft ons be loofd bij het hoofdkantoor in Rotterdam het volledige salaris te vragen. We moeten maandag terugkomen. Ik hoop dat de zaak dan vreedzaam kan worden gere geld.” Hoe zijn de moeilijkheden, die tot jullie ontslag hebben geleid, precies be gonnen? „We hadden ongeveer twee weken gele den gevaren en zaten tussen New York en Kaap Kennedy. In een gevoel van sponta ne solidariteit besloten we na het eten gewoon te blijven zitten. Bij de meerder heid van het bedienend personeel heerste het gevoel dat we de werkomstandigheden niet meer moesten accepteren. We vroe gen een gesprek aan met de kapitein om onze klachten te bespreken. De eis was, dat we onmiddellijk aan het werk moes ten. Degenen, die bleven volharden, zou den in Kaap Kennedy in de gevangenis worden gezet. Voor die intimidatie zijn verschillende van onze kame raden bezweken. Ze zijn onder protest weer aan het werk gegaan. Maar zij bleven met z’n dertienen eerst een ge sprek met de kapitein eisen. In Kaap Kennedy is toien iemand van personeels zaken van de HAL aan boord gekomen. Hij heeft met ons gesproken. Toen kwam ook de kwestie aan de orde van het geld, een deel van ons loon, dat naar de familie in Indonesië zou worden gestuurd. Ons was beloofd, dat dit meteen na vertrek uit Rotterdam op 5 oktober zou gebeuren. Maar uit brieven van familie uit Indone sië bleek dat dat geld na elf dagen nog steeds niet was aangekomen. De man van personeelszaken kon niet zeggen hoe dat kwam. Wat betreft onze andere klachten, zou een onderzoek worden ingesteld. We bleven intussen bij onze eis de kapitein te willen spreken. De volgende dag, we wa ren inmiddels terug in New York, werden we inderdaad bij de kapitein toegelaten. Hij zei ons, dat we waren ontslagen. U kunt begrijpen dat we, na alles wat er al gebeurd was, zeer ontgoocheld waren.” AMSTERDAM. Een week van katte rige beursstemmingen ligt weer achter ons. Weinig werd er omgezet en geen enkele richting of koerslijn viel er te onderkennen. Uitgaande echter van de officiële koersgemiddelden waren de meeste grote effectenbeurzen in Europa en Amerika ook deze week weer op retour. Daarmede werd, wat zowel Wall Street als het Damrak betreft, een slechte oktobermaand afgesloten. De maand be gon in New York op 895 voor de Dow Jones-industriegemiddelden en deze week kwam de index zelfs op 835. In Tandjong Priok hebben woedende Indonesische jongelui, die twee maanden geleden waren aangenomen, razend voor hem gestaan. Ze hebben hem met een gebroken fles bedreigd om hun achterstal lige geld op te eisen. „Belanda Boesoek” (de Nederlanders zijn slecht) hebben ze geroepen en slechts door het ingrijpen van de politie is er deze keer geen bloed gevloeid. Gerard van Vulpen heeft de jongens beloofd het hoofdkantoor in Rot terdam telegrafisch te vragen alle uren, plus overuren, volledig uit te betalen. Ze moesten maandag maar terugkomen. Maar als Rotterdam de stakingsuren niet wil uitbetalen, dreigt de zaak volledig uit de hand te lopen. Gerard van Vulpen wacht af en wil met niemand praten. Zijn ideaal, om via het aantrekken van Indonesisch personeel, dat volgens hemzelf „van nature geschikt is voor een dienende taak”, zijn maat schappij te redden, dreigt een volledig fiasco te worden. Wat is er volgens de ontslagen schepe lingen precies gebeurd? Ik sprak daarover met een van de dertien naar huis gestuur de jongens, de 20-jarige Leonard Sendit- mogot. hun naam opgegeven. Zij werden echter niet ontslagen. Dat zou de maatschappij waarschijnlijk te grote moeilijkheden hebben opgeleverd. Tenslotte was het nu al zo, dat een achtdaagse cruise, die zaterdag 23 oktober had moeten beginnen, werd geschrapt. Toen bleek, dat zo’n groot deel van het personeel er de’ brui aan wilde geven, heeft de kapitein nog aange boden zelf weg te gaan. Er zou dan een andere kapitein komen en wij zouden mogen blijven. We zijn daar niet op ingegaan, omdat dat naar ons gevoel geen oplossing was.” 3 Dagen bijkomen in een streek die alles te bieden heeft. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis f49 punt van het jaar. Daarbij blijkt het buitenland voor onze hoofdfondsen nog steeds als verkoper op te treden, hoewel ook niet altijd rechtlijnig. Zo ondervond Koninklijke Petroleum vrijdag steun vanuit Wall Street door de winstombuiging naar boven, die zijn Amerikaanse dochter Shell Oil in het derde kwartaal heeft weten te boeken. Hierdoor sloot ons hoofdfonds weer op het slot van vorige week vrijdag, na eerst circa drie gulden te hebben verspeeld. Ook Unilever kon naderhand weer flink bijtrekken. Alleen voor AKZO bleef het verlies fors en op circa vijf gulden. Ook Heineken brokkelde deze week verder af. Hier kwam een koers voor van 210 gul den, tegen deze zomer nog van 270 gul den. Een overtuigend bewijs hoe de beursstemming de laatste maanden is ge keerd. Drie tot vijf gulden verloren Bols, Bos en Kalis, Van der Grinten, Homburg en Norit. De emissiemarkt blijft het druk houden. Na het bijzonder gunstige resul taat van de laatste lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten kwam eerst British Petroleum met een lening op het Damrak, terwijl daarna de Gasunie plannen in die richting bekend maakte voor 100 miljoen gulden. Deze aanhouden de vraag had enige koersdruk op de obligatiemarkt tot gevolg, zodat de rijzing van de vorige week niet is voortgezet. De heer Van der Doef zegt van mening te zijn, dat bij de vaststelling van het bedrag van zestig miljoen onvoldoende rekening is gehouden met de loonkosten ontwikkeling. Hij merkt ook op dat niets is gezegd over een mogelijke stijging van het bedrag van 60 miljoen, afhankelijk van de ont wikkeling van de loonkosten. Als dat niet gebeurt, dan is volgens de heer Van der Doef de mogelijkheid aan wezig dat volgend jaar een aantal streek vervoerbedrijven niet meer in staat is zijn sociale verplichtingen na te komen. Merkwaardigerwijs bestond er deze week zelfs in de voor de beurs donkerste dagen nog steeds een flinke belangstelling voor Van Ommeren, welk aandeel van 249 tot 260 pet. kon oplopen. Na wat heen-en- weer gespring moest het verzekeringsaan- deel Nationale Nederlanden van 60 gulden op 57 gulden terug. Het nieuws uit het bedrijfsleven was van gemengde aard, maar over het algemeen toch vrij gunstig. wordt dat het bedrag van zestig miljoen gulden niet voldoende is om de tekorten van de streekvervoerbedrijven volledig weg te werken. Gewezen wordt op bereke ningen van dat totale tekort door het eco nomisch bureau voor weg- en water vervoer. Het bureau komt op 79 miljoen gulden. Verdergaande tariefsverhogingen zijn ecbnomisch en maatschappelijk niet ver antwoord en vermindering van de dienst verlening is in strijd met het kabinets standpunt dat van een aantasting van het verzorgingsniveau geen sprake mag zijn, aldus de KNVTO. Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren: AKZO 59.80 gb-60.00 (60.20), Hoogovens (57.00), Kon. Olie 123.50-123.80 (124.70), Philips 31.10 gb-31.70 (31.70), Uni lever 103.20-103.50 (104.00), KLM (110.00). (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM Het Amsterdamse touringcarbedrijf en reisbureau Lindbergh verkeert in financiële moeilijkheden. De directie van Lindbergh, de drie gebroeders Van Olffen, verklaren met nadruk dat het bedrijf gezond is. Vrijdag hebben ver schillende crediteuren, waaronder de KLM een vordering van meer dan 100.000 gulden een faillissementsaan vraag ingediend bij de rechtbank in Am sterdam. Lindbergh zegt zich inmiddels al vrij willig te hebben teruggetrokken als lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus - ANVR - Dat houdt in dat geen enkel ANVR-lid nog zaken mag doen met Lindbergh. De ANVR verklaar de dat Lindbergh geroyeerd zou zijn als lid, in verband met de financiële moei lijkheden van het bedrijf, indien het niet zelf het lidmaatschap zou hebben beëin digd. Een woordvoerder van Lindbergh: „Wij hebben ons lidmaatschap opgezegd, omdat wij de garantiesom van f 100.000 tegen een rente van 9 pct., die elk lid van de ANVR verplicht is te storten, te hoog vinden. Daar komt nog een bedrag van 2.000 gulden bij, dat in het garantiefonds gestort moet worden. Dat fonds is gesticht om reizigers die gedupeerd worden, door bijvoorbeeld het faillissement van hun reisbureau, enigszins schadeloos te stellen. Voor tour-operators, die met vliegtuigen reizen, is dit een verklaarbare regeling, maar wij reizen voornamelijk met bussen. Als zo’n bus ergens strandt, sturen wij een andere reiswagen. Wij hebben alles in eigen hand”. Sinds enige tijd voert Lindbergh echter Slotkoersen Eerste vorige öeursdag 29% 13 33% 5 40% 26% 33 50% 18% 42% 38% 12% 24% 15% 28% 41% 25% 27% 148 85% 58% 78 29% 7 oeriode heden 29 exd 13% 34 5 41% 27% 33% 51 18% ex. 42% 38% 12% 24% 15% 29 42% 25% ex 28% 147% 84% 58% 77% 30 7% ook vluchten uit met diverse luchtvaart maatschappijen, waardoor het bedrijf een officiële tour-operator is geworden. Daar naast bezit Lindbergh 30 eigen bussen, die vorig jaar in het topseizoen werden aan gevuld met 700 ingehuurde bussen van andere bedrijven. Lindbergh heeft 80 in vaste dienst, terwijl in de drukste tijd van het reisseizoen daar nog ongeveer 20 man in losse dienst bij ko men. Chemie, kleuren-TV en automobielver- kopen lopen als een sneltrein, hetgeen in de winstcijfers duidelijk tot uiting komt. Maar de beurs ziet graag vooruit en het beleggende publiek is kennelijk niet in staat voorbij de bewuste 13e november te zien, de datum waarop president Nixon met een nieuw economisch beleid voor de dag moet komen. Trouwens, ook in eigen land blijft het wat het toekomstig regime voor de loon- en prijsontwikkeling betreft al even mistig. Ondanks hardnekkige po gingen konden werkgevers en werknemers niet tot elkaar komen en bleef er een brede kloof gapen, die op de een of andere wijze toch dient te worden overbrugd. Om die reden wilde de handel op het Damrak niet op gang komen en brokkel den de koersen ook deze week weer af. De verliezen vielen evenwel mee, zodat de meeste baisse er dus uit lijkt te zijn. Maar veel stimulansen om tot een langza merhand rijp wordend technisch herstel over te gaan werden ook ditmaal niet zichtbaar. In oktober ging er op deze wijze weer veel terrein verloren en kwa men deze week de drie indices internationals, de lokale industrie en voor de gehele beurs op het tot dusver laagste „De Holland Amerika Lijn heeft zich van meet af aan niet aan het contract gehouden. We waren verplicht in de week einden overuren te maken, waardoor bij velen van ons oververmoeidheid ontstond. Daar kwam nog bij, dat het eten vreselijk slecht was. Papachtige rijst, met wat stukjes kool en wat halfbedorven gehakt, dat we dan meestal nog snel naar binnen moesten werken, omdat we weer aan het werk moesten. De wollen kleren, die ons beloofd waren, kregen we niet. Vele van ons leden kou in de katoenen uniformen, die ons verstrekt waren. Sommige van ons, die nog nooit gevaren hadden, wer den zwaar zeeziek en moesten op bed gaan liggen. Ze werden uit hun kooi gehaald, kregen een injectie en moesten onmiddellijk weer aan het werk”. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA. Gerard van Vulpen is een gebroken man. Hij begrijpt er niets meer van. Een paar maanden geleden werd hij samen met de inmiddels naar Nederland teruggekeerde Abraham van der Wiel door de Holland Amerika Lijn naar Indonesië gestuurd om personeel te werven voor cruise-schepen van zijn maatschappij. Het aanmonsteren van goedkope personeelsleden in het door massawerkloosheid geteisterde Indonesië scheen voor de HAL de enige mogelijk heid om „een stukje trotse en historische Nederlandse scheepvaarttraditie op de we reldzeeën niet verloren te laten gaan”, zoals Van Vulpen dat een paar weken geleden, toen er nog geen wolkje aan de luct was, zo prozaïsch uitdrukte. Maar nu is voor Van Vulpen de lucht zwaar .be wolkt.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10