De pastoor van Spijkenisse wil geen de Contestatie tractement meer van de parochie over BOEKEN OVER VREDESWIL, GEWELD EN SOLIDARITEIT Gesprek met H. Algra „Vrouw moet diaken kunnen worden" Nieuwe uitgaven Commissie van goede diensten moet Stichting tegen woningnood De macht van het gebed de problemen gaan oplossen ft 14 ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 Erbij zo Verheven woorden De Vredesweek is weer voorbij. Maar is dat een reden om nu maar weer in te slapen? Bij de organisa toren van deze week zit juist de bedoeling voor om de boog het ge hele jaar gespannen te houden. Dat kan onder meer als men in deze tijd regelmatig de verschil lende uitgaven nog eens ter hand neemt die ter gelegenheid van de Vredesweek zijn uitgegeven. (Van onze correspondent) SPIJKENISSE Op het oog wordt de r.-k. Emmausparochie te Spijke nisse (nieuwbouwstadje met 30.000 inwoners) verscheurd door innerlijke twisten. De pastoor wil geen tractement meer van de parochie en heeft er een baan bij gezocht (27 uur categese aan het Veurscollege te Leid- schendam). Het kerkbestuur heeft per 1 september ontslag genomen. De deken van Rotterdam zit een commissie van goede diensten voor, die een en ander moet opkalefateren. Enige tijd geleden drukten we een gesprek af, dat onze mede werker Rik Valkenburg had met de bekende reformatorische voor man H. Algra. Tijdens dit gesprek dook onder meer het modewoord „Contestatie” op. Dit „getuigen en masse” werd aanleiding tot een vervolggesprek, dat we hierbij af drukken: Nieuwe mogelijkheden 's 1 hr»i W '!P,' gfa#*' Kan ieder dat? H. ALGRA 19e P. WESSELING Rik Valkenburg. wtAAAAAAA/uïAAAAiMMtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfaAA*AAAAAAAAAAAAAA*AAAAAAJMusAAAAAAJMMus»iuMuu>M«..« m w flfvvvw%AftnftfwvwinnftnnnfvviHfMvv>n/innjw (Van onze redactie in Amsterdam) Is een van beide primair? Ze zijn van gelijke waarde. En de pastoor, 54-jarige Piet Wesse ling, zegt met een pseudo-tragische blik in de ogen: „Ik heb één fout gemaakt: ik heb geen rekening gehou den met de mensen die nooit in de kerk komen. Tja. Illustratie uit „Eens brachten de moeders”. Dat men daarmee aankomt lijkt me meer een gebrek aan vermogen om de ware bedoeling te formuleren. De pas toor is nooit een organisator geweest. Hij heeft niet de handigheid van alle dag, die zo’n oude pastoor wel heeft. En in de moderne tijd? Een christen NU, getuigt van wat hij gehoord heeft. Gehoord uit de bij bel. Hij beloofde er elke dag in te zullen lezen. Toen hij daar op zichzelf terug geworpen werd deed hij de ontdek king: Hé, dit boek lijkt wel speciaal voor mij geschreven te zijn. Na deze „persoonlijke ontmoeting” gaat zo ie mand er van getuigen. Ja. Het wordt gegeven! Er staat: Ik zal Mijn Geest uitstorten op alle vlees. Alle soorten mensen dus. Minder-be- gaafden, zwakbegaafden, ja de meest eenvoudige kan het, want de Heilige Geest geeft er de kracht en het vermo gen toe. Maar dan ieder op eigen wijze, uiteraard. hoofdmoot is een verzameling gegeven» over de situatie in de verschillende landen. Maar we refereren hier vooral aan de verklaring van het congres, die voorin het boek is opgenomen. Hierin wordt gezegd dat op de assemblee het vrije woord heeft geklonken van men sen, die in hun eigen land door rege ring en kerk tot zwijgen worden ge bracht. De deelnemers zeggen dat zij zich verbinden met al degenen die in de wereld willen bouwen aan gerech tigheid en vrede middels een keuze en inzet voor politieke actie. Zij verbinden zich met alle christenen om in onszelf en in de kerk alle vormen van macht te ontmaskeren en te bestrijden. En in het boek wordt dan gezegd dat in deze verklaring dóórklinkt hoe tij dens het congres een harde botsing van ideologieën kon uitgroeien tot een die pe onderlinge verbondenheid en solida riteit. Het gaat dus om een idee? Meer dan dat. Er zit een persoonlijk element in. Een persoonlijke ontmoe ting vanuit de bijbel met de Auteur van het Woord. We getuigen dus niet van een idee, maar van een persoon. Namelijk God. Die persoon en persoon lijke relatie is in de bijbel verweven. Hoe bedoelt U? Een dienstplichtig militair in Indië ontving van zijn verloofde een bijbel. Om de moeilijkheden op te lossen heeft Wesseling zich selfsupporting ge maakt. Maar niet nadat men hem op een warme avond in mei in een open bare vergadering ervan had beschul digd eens in 1967 de opbrengst van een collecte te hebben achtergehouden. Wesseling: „Gewoon grote onzin”. Deken drs. A. J. van Oosterom: „Het is een vreemde, vervelende zaak. In woorden en louter verbale oplossingen verwacht, maar maatregelen die leiden tot werkelijke veranderingen.” De werkgroep van de Willibrordver- eniging zegt niet in te zien waarom al degenen die een bestuurlijke taak in de kerk vervullen, ambtsdragers (pries ters) moeten zijn. „Naast priesters en bisschoppen kunnen deskundigen en in geloof geëngageerde leken op de ver schillende niveaus tal van bestuurlijke taken op zich nemen, en juist hier liggen voor vrouwen nieuwe mogelijk heden.” „Opvallend is, dat in pauselijke toe spraken soms in bijna lyrische be woordingen over dë verheven taak en de supreme waardigheid van de vrouw, bovenal vertegenwoordigd in de Moedermaagd Maria, wordt gesproken. Maar de belemmeringen voor een fei telijke realisering van gelijke verant woordelijkheid worden niet weggeno men. Het blijft bij verheven woorden en enkele symbolische daden.” De werkgroep zegt, dat waar echt democratische verhoudingen aanwezig zijn, men nuchter en reëel over de vrouw spreekt. „Vandaar dat in de katholieke kerk de ideologische ver heerlijking van de vrouw steeds meer wordt ervaren als een vorm van laten te discriminatie, die schadelijker is dan openlijke discriminatie.” Getuigt men met het woord of met de daad? Het één kan niet zonder het ander. Als het woord niet gedekt wordt door de daad, heeft het weinig of geen getuigende kracht. De daad zonder het woord heeft ook geen getuigende kracht, omdat zij geen „adres” heeft. Niet gericht is. ELK, weekblad van de Evangeli sche Lutherse Kerk, vond in een oud blad wat een Amerikaanse jon gen schreef over de buitenlandse politiek van Engeland: „Afrika is een Britse kolonie. En geland is er op de volgende manier in geslaagd dit te bereiken. Men stuurt er een zendeling op uit om een bijzonder rijk, mooi, vruchtbaar deel van de aarde op te zoeken. Als hij daar is aangekomen, verzamelt hij de bewoners om zich heen. „La ten we bidden” zegt hij dan. En als dan alle aanwezigen de ogen geslo ten hebben, hijst hij de Engelse vlag omhoog”. Een houten noodkerk werd geleend van het bisdom en Wesseling liep van stapel. Om de mensen „wat informatie te geven” en om de diensten wat aantrekkelijker te laten verlopen be gon hij gastsprekers uit te nodigen: Godfried Bomans, Hans van Mierlo, Huub Oosterhuis en Luns. Wesseling: „Ik kende nog wel wat mensen en ik dacht: die mensen hier gaan niet zo gauw naar Rotterdam voor dit of voor dat. Dus dan halen we het hierheen. Luns alleen moest op het laatste mo ment afzeggen. Vanwege de begrafenis van Eisenhower, herinner ik me. Maar hem zou ik nu ook niet meer vragen, hoor”. Nooit is het alleen maar een acade mische beschouwing over dingen bui ten ons, steeds weer ontdekt men zijn eigen verantwoordelijkheid. Zo wordt in hoofdstuk zestien nog eens het ex periment aangehaald, dat Stanley Mil- gram een aantal jaren geleden deed met een aantal proefpersonen, die ter- widle van een „belangrijk wetenschap- In het kader van nieuwe uitgaven wijzen we ook op de internationale informatie rond het congres in Am sterdam, die Septuagint nu heeft gepu bliceerd onder de titel „Solidariteit ge zocht”. Dit „congres van solidaire christenen” verenigde 350 mensen uit 36 landen, bijeen in Amsterdam van 28 september tot 4 oktober 1970. De Meneer Algra, waarvan moet men in eerste instantie getuigen? Dat is een heel interessante vraag. Het Griekse Martyr (forensich) ge tuigen voor de rechter van datgene wat ik gezien en gehoord heb. Zo getuigden ook de apostelen van wat zij gezien en gehoord hadden. toch steeds moeten zorgen bij zijn acties te beantwoorden aan de wens van de „zwijgende meerderheid”. En of dan een echte vredespolitiek op de duur mogelijk is? Tenslotte maken we nog gewag van „Het geld van de kerk”, een boek van Daniël de Lange, die een beschouwing geeft over de (financiële) meelevend- heid van de staat met het (budgettaire) wel en wee der kerken. Hij behandelt het voorstel van de staatscommissie- Van Walsum inzake staatssubsidie van ongeveer 15 percent van alle grotere kérken en het voorstel van minister Witteveen tot afkoop van de histori sche rechten van enkele kerken. Daniël de Lange vraagt zich af waar het op de toekomst van de Heer der Kerk gerichte geestelijk samenleven het meest mee is gediend, en laat daarbij ook tal van andere deskundigen aan het woord. wordt navrant weergegeven in „Gha- nixondi” over een president, die graag een vredespolitiek wil voeren, maar dit alleen maar kan doen, als hij wordt herkozen. En hoe kan men herkozen worden als men een dergelijke politiek voert? Het hoofdstuk is natuurlijk wel wat achterhaald, want Nixon blijkt momenteel toch positieve acties te kunnen ondernemen, zonder dat het zijn kans op herkiezing aantast. Maar daarmee wordt de grondgedachte toch niet ontzenuwd, want de president zal ieder geval is er nooit iets in de privézak van de pastoor verdwenen. pelijk onderzoek” andere mensen bij elke fout in het uit het hoofd leren van woordjes elektrische schokken moesten toedienen. De bereidheid om, zij het na veel aandrang, in het belang' van de wetenschap door te gaan met het pijnigen van medemensen bleek onstellend te zijn. Ook wordt nog eens ingegaan op een recent onderzoek onder Nederlanders over het gebruik van gewelddadige middelen in de opvoeding. Zij, die hier het meest gewelddadig waren bleken dat ook te zijn in de beoordeling van internationale situaties. En het dilemma van de staatsman AMSTERDAM. Vrouwen moeten in de Rooms-Katholieke Kerk tot dia ken gewijd kunnen worden en er is in de kerk een studie wenselijk naar concrete voorwaarden voor een pries terwijding van de vrouw. Bijbelse of dogmatische argumenten bestaan er niet tegen. Verklaringen van onder an dere deze inhoud zijn uitgegeven en worden onder meer ter kennis ge bracht van de bisschoppensynode in Rome, door de werkgroep „Samenwer king man en vrouw in de kerk” van de St. Willibrordvereniging in Driebergen. In de verklairingen wijst de werkgroep op vernieuwingen die in vele landen al in praktijk worden gebracht: mannen en vrouwen die samenwerken in pasto rale raden op parochieel, dekenaal en diocesaan niveau, vrouwen die optre den als lector en acoliet in de eucha ristieviering, en die helpen communie uitreiken jongens en meisjes die in jongerendiensten een gelijk aandeel in de liturgische viering hebben en die dat zelf als vanzelfsprekend ervaren. Een aantal vrouwen fungeert als pastoraal werkster of als catecheet in onderwijs en in de vorming van vol wassenen, aldus de werkgroep. Vrou- - welijke religieuzen vervullen taken als parochie-assistenten. De werkgroep vindt het echter hard nodig dat men komt tot een duidelijk omschrijven van hun pastorale bevoegdheden en hun rechtspositie. ,,Er zouden hierom trent landelijke afspraken moeten ko men, zodat dit pastorale werk een beschermde functie in de kerk wordt.” Van de bisschoppensynode, die op het ogenblik in Rome aan de gang is, worden daarom „geen welwillende Het contact met de overige leden van het kerkbestuur (pastoor plus vier man) verliep stroef nadat men de hou ten noodkerk verliet en voor 10.000 gulden per jaar tijd huurde in de nieuwe gereformeerde kerk. Wesseling: „Het ging er gewoon om: moesten we zo gauw mogelijk de schuld aan het bisdom afbetalen of moesten we in de eerste plaats aan het parochiewerk denken?” „Een van de grootste noden voor miljoenen Amerikanen is het woning vraagstuk”, zegt John Vanderbeck te Valley Forge, Pa, president van de in 1968 gestichte American Baptist Servi ce Corporation. Deze stichting van de American Baptist Convention, stelt zich ten doel om op een niet winstge vende basis goedkope woningen te bou wen. De stichting is op het ogenblik reeds betrokken bij 274 bouwprojecten met een totale begroting van 587 mil joen en is daarmee de grootste niet- commerciële woningbouw-organisatie van de Verenigde Staten. De stichting is thans bezig met een groot complex in de hoofdstad Wash ington. Als de plannen zijn gereali seerd zal een zeventien verdiepingen tellend gebouw zijn verrezen ter waar de van 30 miljoen, waarin vierhon derd goedkope flats, 480 bedden voor verpleegden en 400 tot 600 apparte menten voor bejaarden. Toelating van vrouwelijke diakens en bestudering van voorwaarden voor een priesterwijding van de vrouw. De werkgroep verwijt de kerk dat in kerkelijke uitspraken de leer van de menselijke en christelijke gelijkwaar digheid van man en vrouw wordt voorgehouden, maar dat de tegenstel ling tussen leer en praktijk blijft voortleven. Vond u getuige? Inderdaad. Hij kwam op voor een rechtvaardige zaak en hij gaf daar zijn leven voor. En Vorster (voor rassenscheiding)? Nee, die kan ik geen getuige noe men. Daar ligt de zaak anders. Voor eigenbelang kan men geen getuige ge noemd worden. Apartheid is trouwens ook onbijbels. Men wil uit de contest-gedachte, een homofiel-huwelijk inzegenen, als getui genis (in de R.K. kerk). Vindt u deze man inderdaad een getuige? Met de beste wil van de wereld kan ik iets dergelijks niet een getuigenis noemen. Een homofiel „huwelijk” is geen huwelijk. Zijn de kabouters getuigen? Niet in de zin, waarin ik zo straks een getuige heb gedefinieerd. Maar Würmbrandt kan toch zeker wel een getuige genoemd worden, vindt u niet? Zonder voorbehoud; Ja! Kunt u Mc.Intire van de I.C.C.C. ook een plaatsje geven in de rij van getui gen? Ik heb hem nooit gezien of gehoord, maar ik houd hem voor een broeder, die mee wil getuigen tegen de looche ning van geopenbaarde waarheden. Zou u willen getuigen voor terug keer tot behoudende opvattingen? Nee, maar wel Paulus nazeggen: Beproeft alle dingen en behoud het goede. Wie vindt u de allergrootste getuige? Mensen kunnen slechts stamelende getuigen zijn, die nazeggen wat zij gehoord hebben. De Heilige Geest is De Getuige. Hij getuigt met onze geest, dat wij kinderen Gods zijn. Heeft u hierover een slotopmerking? „Alles wat gezegd moet worden is al gezegd.” Dat schreef een Fransman in de vorige eeuw Hij bedoelde dat (vrijwel) altijd, als het schijnt, dat er nieuwe dingen worden gezegd, het in werkelijkheid een herhaling is. Soms een herhaling, die broodnodig is, zeg ik erbij. Zo bladerden we deze week nog eens door de uitgave „Met alle geweld”. Als men de verschillende hoofdstukken grondig leest in de Vredesweek zelf is de toevloed zo groot, dat de indruk wel globaal moet zijn wordt men getroffen door de sterk persoonlijke benadering in dit kleine, maar o expressieve boekje. Heeft het zin te getuigen in protest marsen, provocaties? Zo ja, is dat on begrensd? Het kan zin hebben voor een be paald doel openlijk te contesteren getuigen) om iets te bereiken, mits het de openbare orde niet verstoort. Er zijn zeker grenzen. Er worden ook heel wat provocaties gehouden die mijns inziens het doel niet dienen. Geconstateerd wordt, dat de vrouw binnen de Rooms-Katholieke Kerk rechtens en feitelijk een tweederangs plaats inneemt. Herwaardering van de positie van de vrouw in de kerk houdt praktisch in: Vorming van vrouwen tot actieve medeverantwoordelijkheid en volledige deelname in het leven van de kerk op basis van gelijkberechtiging, Opleiding en aanstelling van bekwa me vrouwen voor alle beleids- en be stuursorganen in de kerk, Bevordering van theologiestudies door de vrouw, mits dan ook gelijke mogelijkheden in alle onderwijstaken in de theologie, Herziening van talrijke liturgische teksten en kerkrechtelijke canons die de vrouw discrimineren, Dan voelen veel mensen zich in de steek gelaten”. Wesseling (ooit degene geweest die het klaarspeelde dat de NOS exclusief een interview had met de aftredende kardinaal Ottaviani, wat zelfs de RAI niet lukte) weet uit een enquête („Ge houden toen ik een weekeinde naar Parijs was”) dat meer dan 90 percent van de parochianen hem niet willen missen. Bovendien bevindt zich onder de wekelijkse 500 kerkgangers een flink aantal belangstellenden van ver buiten Spijkenisse. Hij zegt: „Het zijn inderdaad de mensen die niet in de kerk komen. Maar die zie je anders ook nergens. Ik heb bijvoorbeeld het lof af geschaft. Heleboel mensen boos. Nou goed, zei ik, dan het Lof op vrijdagavond. Maar er kwam geen mens Toen ik hier pas was zei men: „Waarom is er niet iedere dag mis”. Men was zeer boos. Ik zei: goed, ik ga eens 14 dagen iedere dag mis lezen. Mooi dat ik daar iedere dag in m’n eentje in die kerk stond”. De Bijbelkioskvereniging is present met een klein boekje van ds J. J. Poort, die in Haarlem nog legerpredi- kant is geweest, „Eens brachten de moedersHet is een beschouwing over Marcus 10: 13-16. Achtereenvol gens neemt de schrijver de discipelen, die niet wilden, de moeders die niet mochten de kinderen die niet konden, onder de loep. Ds Poort schrijft leven dig en dat komt ook in dit boekje, dat door zijn driedeling en aanpak het karakter heeft van een uitgebreide preek, tot uitdrukking. Het werkje is overigens niet uitslui tend tot moeders gericht, maar ook tot vaders en eventueel kinderen. „Het is een geschiedenis van twintig eeuwen terug”, schrijft ds Poort, „maar de kinderen zijp vandaag, de dag nog even onmachtig- Jezüs te fleren kennen als toen. En de kerk van 'tegenwoordig fungeert vaak nog evenzeer als barri cade tussen Jezus en zoekende mensen als hindernis, als toen. Maar ik hoop, dat u bij het lezen niet alleen' zult zeggen: hé, die kerkmensen zijn de eeuwen door toch bitter weinig veran derd of dat u zegt: de jeugd van toen was ook al de dupe, maar dat u misschien ook zegt' en Goddank is Jezus ook dezelfde gebleven.” Aldus ds Poort, die zijn boekje met sprekende illustraties heeft gelardeerd. Heeft V een voorbeeld? In mijn boek „Wonder der eeuw” verhaal ik van een dorp in Friesland. Daar was een oude man die belijdenis getuigenis) van zijn ge loof wilde afleggen. De dominee stelde hem verschillende vragen uit het cate- chisatieboekje De man antwoordde steeds met: Dat kan ik u niet zeggen. Waarom wil je dan belijdenis doen? vroeg de predikant tenslotte. Toen zei de oude baas: „De Heare is mij to folie mansk wurden.” (te sterk geworden). Jacob heeft dat aan de Jabbok onder vonden. Zijn komst naar Spijkenisse, vijf i jaar geleden, betekende ook de oprich ting van de parochie ter plaatse. Wes seling, tot dan voornamelijk bezig ge weest met de vorming van jongeren („Ik deed als een der eersten het boordje af”) wilde „wat persoonlijk contact”. „Met alje geweld”, een werkboekje voor de vrede, uitgave Interkerkelijk Vredesbe raad, Parkweg 20a, Voorburg. „Solidariteit gezocht”, uitgave Gooi en Sticht n.v., Hilversum. „Eens brachten de moeders uitgave Bijbel Kiosk Vereniging, Hooldstraat 55, Driebergen. „Het geld van de kerk” door Daniel de Lange, uitgave Bosch en Keunlng in samen werking met het Oecumenisch Actiecentrum. KEES MAAS Martin Luther King een WNtll fa ■ik

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14