Gedoemde kinderen „WAAROM KRIJG IK ALTIJD CADEAUTJES?” *4*'r 15 t Voor jachtakte is. zelfs geen kennis van het wild vereist m Erbij ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 Rare schutters Niet nodig De meest biedende Argwanend r Jachtexamen een gewenst aks (Van een medewerker) ■ug- Winterswijk. urg. /VW (Van onze medische medewerker) AAS De Amsterdamse psychiater dr. P. VWVVWVVWVWVWVVVMVWVVVVVVVWWWrWVVVVVlM*WMl*«#VVWVWWWWWVWVVV^«rWVWVVWWWWVWVnrk#VVVVVVVVVVWVVW% te zijn van of ervaring de minister Zij zwijgen, denken aan hun boter ham. Toch ergeren vele jachtopzieners zich stijf aan het gebrek aan vuurdis- voor esbe- slui- t tot •ker ien, kan ?nis is ook tui- een tui- leze een rijn ..-„■^.^-^v^^^JUMMMWWVWWWWMVWVWAA/WMVWMWWVWWMWWVWWWWM^ Maar de laatste omstandigheden zijn vaak oorzaak van grote moeilijkheden nissen spelen zich in bijna elke denk bare relatie af: tussen de behandelende artsen onderling, tussen de verpleeg sters onderling, tussen de verpleegsters en van de ouders. Het ziet en voelt ook de ernst van de ziekteverschijnselen, vooral ook soms de grote hoeveelheid geneesmiddelen die het krijgt toege- cipline. Herhaaldelijk verlaten aanko mende Nimrods hun post, ofschoon een drift nog niet is afgeblazen. Regelmatig schieten zij in de drift in de richting van de drijvers. Van zeker twee drij vers weten zij, dat zij het afgelopen seizoen tijdens een drijfjacht het ge zichtsvermogen in een van de ogen zijn kwijtgeraakt. Getroffen door hagel. aanvaardbare zei hij. „De van van wing end- aiire) idelt ssie- van >tere ister tori- iniël t op ïerk het irbij aan ng? n is nan dat t er t in oms g ik ige? inde zij De dat 7ens mde oral die erin het ien- ege- ge- zij e in ech- 1 en iden szelf acht gen; het oe- oor ge- ens dat tij- van die- ida- ord, der, :he- isent r. J. ■edi- de ving ivol- elen, niet .der», ven- dat het •eide en de medische staf, tussen artsen en patiënten, de patiënt zelf en mede-pa- tiëntjes, tussen ouders en patiënt en zelfs ook tussen ouders en artsen. Het komt dikwijls voor dat deze patiëntjes met regelmatige tussenpozen ettelijke malen opnieuw worden opge nomen. Vooral een wat ouder kind bemerkt de bezorgdheid van de artsen Hirschler heeft in het Tijdschrift voor Psycho-analytici „Inval” een aantal er varingen en meningen weergegeven uit de tijd toen hij verbonden was aan het Emma-kinderziekenhuis te Amsterdam. Zij betreffen een twintigtal patiëntjes, dat aan een zodanig ernstige ziekte leed dat dr. Hirschler hen „Gedoemde kinderen" noemt. :gave t 55, il de men rum. Deze kinderen spreken zich over hun problemen vaak het eerst tegenover leerling-verpleegsters of co-assistenten uit. Tegenover de kinderarts en de chirurg staan zij anders. Dit hangt af van de persoonlijkheid van deze artsen. Zij ontkomen er dikwijls niet aan deze kinderen bij de begroeting te vragen ,Hoe gaat het ermee?”. Het is een goedbedoelde vraag die bij een letter lijk en figuurlijk doodziek kind toch iets tragisch heeft. HAARLEM Er zijn de laatste jaren vele publikaties verschenen over de psychologie van kinderen die ongeneeslijk ziek zijn, ook van Nederlandse zijde. Voor deze jeug dige patiëntjes, die ten dode ge doemd zijn, kan zeer veel en zeer goed werk gedaan worden buiten het zuiver medische vlak. Tegen woordig komt het nauwelijks meer voor dat deze kinderen onafgebro ken in het ziekenhuis liggen. Heel vaak treden bij hen tijdelijke ver beteringen op waardoor ze voor vele maanden naar huis kunnen gaan en in die tijd ook vaak weer de school bezoeken, schoolreisjes mëemaken en met vakantie gaan. Veel van deze kinderen kunnen in die periode vrijwel aan alle bezig heden deelnemen die met hun leef tijd overeenkomt. Dat een jachtexamen geen overbodi ge luxe is bewijzen kranteberichten. „Schot hagel treft landbouwer” „enke le millimeters lager en het had een oog gekost”, „Jager schiet broer dood” en „Jager door eigen geweer gedood” zijn niet mis te verstane koppen. Bovendien gebeuren er elk seizoen ongelukken, Op koudere dagen, laat in het sei zoen, gaat er geen drijfjacht voorbij of een van de jagers loopt met een hand in de zak met het geladen geweer nonchalant op de schouder. Wordt in weilanden gejaagd dan wordt regelma tig met een geladen, vaak niet op safe staand geweer een prikkeldraad om laag gedrukt om er met stijve ledema ten gemakkelijker overheen te kunnen stappen. „Wat kan er gebeuren als zo iemand struikelt?”, denken jachtopzie ners meewarig. Sjokkend van de ene drift naar de andere. Met de hand in de zak en het geladen geweer nonchalant op de schouder. Een zakenrelatie van een verwoed jager moest de jachtopziener vragen: „Hoe moeten de patronen in de ka mer?” die niet in de krant komen, waarover de politie niet werd ingelicht. Verzuim moet onkunde en schaamte maskeren. Ook boeren gaan met de hoogst bie dende in zee. Versnippering van jacht velden is of wordt daarvan het gevolg. De nouveau riche bindt zakenrelaties graag te velde. Hoe meer schoten, des te meer orders. Het komt niet zelden voor dat bij deze patiëntjes een ernstige operatieve ingreep moet worden verricht. Zij be grijpen al spoedig dat deze ingreep bij hen zal gebeuren. Bij de vijf- tot tienjarige kinderen kan dan al sprake zijn van angst voor verminking. Hierbij spelen fantasieën ook een grote rol, zoals uit hun griezelverhalen over al lerlei werkelijke en gefantaseerde on gelukken blijkt. Later komt bij deze „gedoemde kinderen” ook doodsangst voor. Daarom is het zo noodzakelijk dat deze kinderen oehalve door kinder artsen, chirurgen en andere specialisten ook door een psychiater worden mee behandeld. i en Men mag deze communicatiestoor nissen niet, onderschatten. Deze stoor- Dat impliceert dat bij een tekort de vinger van de trekker moet worden gehouden. En om te kunnen bepalen of er een evenwichtstoestand heerst, is enige fundamentele kennis van vogels, zoogdieren en natuur onontbeerlijk. Er zijn gelukkig vele jagers die die kennis wel hebben en weidelijk jagen, maar voor die anderen is het de hoogste tijcj dat een jachtexamen wordt ingevoerd. Niet alleen voor de natuur en de jacht. Ook voor de medemens. intig naar nog men >rdig arri- nsen loop, zult i de ran- toen it u is is ds ende Vaak wordt verzuimd om de hond het aangeschoten wild te laten opspo ren. In andere gevallen wordt de hond geen tijd gegund, zodat het aangescho ten wild onvindbaar blijft en later omkomt. teur van het faunabeheer van het mi nisterie van Landbouw en Visserij' ir. J. baron van Oldeneel tot Oldeneel midden vorige maand bij de opening van de tentoonstelling over natuurbe scherming en jacht in Toch wordt daarbij maar al te ge makkelijk het doel van de jacht uit het oog verloren. Dat doel is: het behoud van de natuur. Aldus de direc- In buurlanden is dat anders. In Duitsland bijvoorbeeld moet een jacht examen worden afgelegd om een akte te kunnen krijgen. Hetzelfde geldt voor aspirant jagers in Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en in een aantal Zwitserse kantons. Bij de jachtraad ontmoette de be windsman begrip voor zijn opvatting, „dat de verhuurder van het genot van de jacht van zijn huurder een weide lijke bejaging en een verantwoord jachtbeheer met inachtneming van de specifieke eisen van het jachtveld be hoort te bedingen. Derhalve zal een selectieve verhuur door aan aspirant-^ huurders zwaardere eisen te stellen dan aan de overige jachtaktenhouders dienen te worden bevorderd. In het kader van deze zwaardere eisen zal een met goed gevolg af gelegd jachtexamen een belangrijke rol kunnen spelen". Er was een introducé die in zijn enthousiasme over zijn eerste neerge haalde patrijs pardoes zijn nog geladen tweeloops jachtgeweer weggooide om voor de lopen van de andere jagers de achtervolging op de vleugellamme vo gel in te zetten. En een jager, die het vuur opende op een opvliegende klucht patrijzen, ofschoon op effectieve schootsafstand een tractor naderde. De hagel spetterde op de tractor uiteen. De chauffeur moest ijlings in zijn cabine in dekking. Er was nog een jachtcom- binatie, die „op kleiduiven ging” Klei duiven zijn uit klei geperste schijven, de door een machine worden wegge worpen en die de jager in de lucht of over de grond aan diggelen moet Een kind dat met een fatale ziekte in het ziekenhuis ligt, wordt vaak arg wanend jegens iedere persoon in een witte jas. Maar tegenover de ouders wil het kind wel zijn negatieve gevoe lens uiten en het lijkt dan redelijk tevreden of zelfs gelukkig wanneer zij bij hem zijn. Er gebeuren met deze kinderen voortdurend medisch nuttige en noodzakelijke, maar voor hen hoogst onaangename dingen, zoals be stralingen, injecties, het afnemen van bloed en allerlei andere ingrepen. Daardoor wordt bij het kind een groot wantrouwen tegen dokters en ver pleegsters gewekt, ook al doordat alles om het kind heen anders wordt van het ogenblik af dat de fatale diagnose gevallen is. Het kind beseft wel dege lijk dat het een zorgwekkend middel punt van zijn omgeving is geworden en een griezelige geheimzinnige uitzonder ingspositie is gaan bekleden, aldus dr. De minister stelde, dat de verhuur der van het genot van de jacht een weidelijke bejaging en een verant woord jachtbeheer behoort te bedingen. Aan die ministeriële woorden laten zich veel gemeenten weinig gelegen liggen. Weidelijke lagers verloren de gemeentejacht aan kapitaalkrachtiger schutters, die meer wilden neertellen. De gemeente kon daarvoor een nieuwe brandweerwagen kopen of andere voorzieningen financieren. DEN HAAG Wie 18 jaar is, het jachtrecht van 40 aaneenge sloten ha heeft verworven, 95 gul den neertelt voor een jachtakte kan sinds een week weer jagen op hazen en fazanten. Hij hoeft daar voor geen merel van een kraai te kunnen onderscheiden. Van hem wordt niet geëist dat hij met een geweer kan omgaan, enige kennis van de natuur heeft, op de hoogte is van bepalingen in de jachtwet of de jachtetiquette kent. Nee: 40 aaneengesloten ha en een jacht akte van het hoofd van de plaatse lijke politie, waarmee bij de wapenhandelaar een geweer kan worden gekocht, zijn voldoende om zich ingelijfd te weten in het nu ruim 25.000-koppige vaderland se jagerslegioen. Nu gemeenten steeds moeilijker de financiële eindjes aan elkaar kunnen knopen, wordt de verleiding voor de dorpsregenten steeds groter om het jachtrecht van de gemeentegronden te verhuren aan de meest biedende. Er worden momenteel jachthuren betaald, waarvoor tien jaar geleden iemand rijp voor een psychiatrisch onderzoek werd verklaard. diend. Bij deze geneesmiddelen bevin den zich stoffen waardoor de afweer krachten tegen infectie worden ver minderd en het dus de voorkeur ver dient het kind te isoleren. Maar dan ontstaat bij deze oudere kinderen het gevoel van eenzaamheid of vereenza ming en ook vaak een sterke overge voeligheid De vereenzaming is voor een belangrijk deel een sociale reali teit. Broertjes en zusjes, vriendjes en vriendinnetjes gaan verder op school of in het leven en de patiëntjes leiden een steeds meer afgezonderd bestaan, hetgeen zij zich heel goed realiseren. Op 13 februari vorig jaar antwoord de minister Lardinois mede namens zijn ambtgenoot van Justitie, prof. Po lak, dat zij het niet nodig vonden om tot een verplicht jachtexamen over te gaan. De overwegingen waren, dat „een dergelijk algemene verplichting te ver gaat, omdat weidelijk jagen vooral een kwestie is van de juiste mentaliteit waaromtrent een examen geen duide lijk beeld kan verschaffen. Ook onge vallen met jachtwapens in het veld, die gelukkig zeldzaam zijn, blijken vrijwel nooit een gevolg onvoldoende kennis van met vuurwapens”, aldus van Landbouw. in de wind gegooid. kregen amper de kans om op de wie ken te gaan of daar floot de hagel op hen af. Geregeld nog moeten tableaus wor den gemaakt met aan flarden gescho ten hazen en fazanten. Dat komt om dat met veel te grote hagel werd geschoten en in de meeste gevallen van te dichtbij. Ook bezondigen zich nog vele jagers aan te wijd schieten. Veer tig passen vinden jachtopzieners een goede uiterste grens. Ook kunnen vrienden of zakenrela ties van een jager op een gastjagers- verklaring vrijelijk zes dagen met een wapen in het rijk van Diana ronddwa len. Ook van de gast jager wordt niet verlangd dat hij het onderscheid kent tussen schadelijk en beschermd wild, dat hij kennis heeft van vogels of zoogdieren, heeft gegrasduind in de jachtwet, met een geweer kan omgaan of is ingewijd in de regels van de jachttechniek. „De jacht streeft een evenwichtstoestand na” jager ondersteunt de bedreigde soorten door het „teveel” weg te nemen, voor dat het als schadelijk wordt ervaren of door gebrek aan voedsel en leefruimte zou ten ondergaan.” In Nederland de minister - van Landbouw, onder wie de jachtwet res sorteert, al enkele keren gevraagd om aan de afgifte van jachtaktes vaardig- heidiseisen te verbinden. Op 10 juni 1964 door PSP’er A. J. Bruggeman, op 25 mei 1966 door het toenmalige P.v.d.A.-lid W. J. Schuitemaker, die nu DS 70’er is en laatstelijk, op 14 januari 1970, door dr. ir. A. Vondeling (P.v.d.A.). trachten te schieten. Wie schetst onze verbazing toen wij in een door bossen omzoomd weiland bij enkele margari nedozen uitkwamen, volgepropt met oude postduiven. Eén voor één werden ze in de wind gegooid. De duiven Hirschler. Dit ervaart het kind des te sterker omdat het nooit van zijn ou ders te horen krijgt wat er eigenlijk aan de hand is en omdat artsen en verpleegsters dit spel meespelen en het kind meestal benaderen met een wat geforceerd optimisme of te grote opge wektheid. De ervaring met deze kinde ren heeft geleerd dat angst als gevolg van het gescheiden zijn bij hen over heerst, al zijn er ook duidelijke andere angsten. Reacties van wantrouwen als „Waarom krijg ik altijd cadeautjes?” blijken uitsluitend bij deze „gedoemde kinderen” op te treden, vooral als zij wat ouder zijn. bij de psychische en sociale begeleiding van deze patiëntjes. Vooral wanneer zij in plaatsen wonen die ver van het ziekenhuis, waar zij onder behandeling staan, verwijderd z(jn, worden deze kinderen uit het oog verloren.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15