Cleveringa- Ook actie in andere plaatsen op komst herdenking Amsterdamse politie neemt afgeschaft witte platen in beslag Eis voor moord Meer emplooi voor gewetensbezwaarden Stadscentrum kon menigte niet verwerken Prof. F. Polak voorzitter van DS’70 J Gewestvorming nodig voor woningbeleid I Prijsstijging op prostituée 1 jaar en tbr Chaotische tonelen in Munster tijdens koninklijk bezoek MINISTER UDINK: CONVENTIE GETEKEND DELEGEERT Kanaal Terneuzen- Gent zwart van het vuil Blauwzuuralarm Gramtnofoon- museum geopend in Den Haag Regering positief tegenover Europese topconferentie op Nederlands schip „KLEIN WERK” MINISTERRAAD 2 1 w \9: 2 ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 BS 1 a I Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. Het embleem van de Apollo 12. Deze week bij elk Shell- L station, dat in het teken van 1 de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter 1 Shellina Premix. Elke week S een nieuwe.Verzamel ze alle F tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. i él - - F® w f I Bi au- (Van onze Haagse redactie) streerd tegen de smeerpijp. (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE 'V erenaam WWD 1071 I 1 1 De eigenaren van de zaken konden geen nota’s overleggen van de aankoop der platen, aan de hand waarvan de herkomst had kunnen worden nage gaan. Er werd onder andere aan de recherche verklaard, dat de platen ge kocht waren van studenten. 1 i i l I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministerraad zal zich voortaan minder met weinig belangrijke zaken gaan bezighouden. Op voorstel van minister-president Biesheuvel is vrijdag besloten meer taken en beslissingen te de legeren aan de onderraden, die onlangs z(jn ingesteld. De onderraden zullen ook meer bij de voorbereiding van de besluit vorming op ambteiyk niveau worden be trokken. 3 r De collectie werd grotendeels door wij len de heer Daniel Schröder bijeenge bracht. Zijn zoon Dolf en diens echtgeno te hebben thans de verzameling in een museum ondergebracht, ook om het uit eenvallen ervan te voorkomen. Volgens de heer Schröder jr. zijn de toestellen door vakkundige reparaties en zorgvuldig conserveren zo gaaf, dat de oorspronkelij ke weergave gewaarborgd is. Het museum is ondergebracht in een voormalige grutterij in de Pastoorswaran- de, een straatje achter de torengarage in het centrum van de residentie. Jaarlijks worden in de hele wereld ongeveer 100 miljoen platen geperst, waarvoor geen auteursrechten worden betaald. Dit kost de platenmaatschap pijen naar schatting 700 miljoen gulden per jaar. Het uit 12 artikelen bestaande ver drag verplicht de aangesloten landen de invoer, fabricage en verkoop te be straffen van platen die zonder toestem ming van de uitbrengende buitenlandse maatschappij in omloop worden ge bracht. Ook bandopnamen vallen onder de werkingssfeer van de conventie. De conferentie in Genève was belegd door de UNESCO en de internationale organisatie voor de bescherming van het geestelijke eigendom (WIPO). Er werd aan deelgenomen door afgevaar digden uit 45 landen. LEIDEN. De traditionele Cleveringa- herdenking (prof. Cleveringa was de Leidse hoogleraar, die op 26 november 1940 een lezing hield tegen de Duitse bezetter) zal vanaf dit jaar niet meer worden gehouden. SAS VAN GENT. De Rijn heeft, waar het de vervuilingsgraad van het water be treft, in Zeeland zijn evenknie gevonden in het kanaal Gent-Terneuzen. I I i k I F c z <j n v e z c I t i t I I t i 'A-A - i GENÈVE (DPA) Ongeveer 20 lan den hebfrfen vrijdag in Genève een con ventie ondertekend, die een bescher ming wil vormen tegen „grammofoon- plaat-piraten”. DEN HAAG. In Den Haag is vrijdag het eerste Nederlandse grammofoonmu- seum geopend. In dit museum bevindt zich een collectie van ongeveer honderd fonografen en grammofoons, die de geïn teresseerde bezoeker het gehele scala voorhoudt van instrumenten voor mecha nische reproduktie van het geluid. (Van onze parlementsredactie) Tijdens haar bezoek aan de Vredes zaal in Munster beschermt de konin gin haar ogen tegen de felle televisie lampen. Door het uitblijven van de regen is dit kanaal zodanig vervuild geraakt, dat het water een inktzwarte vettige massa is ge worden. Het gemeentebestuur van Sas van Gent heeft zich vrijdag in een brief tot Rijks waterstaat gewend met het dringende ver zoek een onderzoek in te laten stellen naar de kwaliteit van het water. De gemeente Sas van Gent zou ook graag zien, dat Rijkswaterstaat eens nagaat, welke be drijven in België en Nederland bijdragen tot deze vervuiling. Eerder dit jaar werd de „Zwemrace van Sas”, die al negen jaar lang in dit kanaal werd gehouden ver plaatst naar schoner water. „DEN HAAG. Ziekenhuizen, psychia trische inrichtingen en andere instellingen waar werk wordt verricht in het belang van de volksgezondheid ontvangen dezer dagen een rondschrijven van het bureau Gewetensbezwaren van het ministerie van defensie, waarin wordt gevraagd om me dewerking bij het tewerkstellen van ge wetensbezwaarden tegen de militaire dienst. Wanneer op de brief positief wordt gereageerd, zal het aantal plaatsen waar dienstweigeraars vanwege de wet Gewe tensbezwaren Militaire Dienst kunnen worden tewerkgesteld, aanzienlijk toene men. Rijks Psychiatrische Inrichtingen te Eind hoven en de psychiatrische inrichtingen Willem Arnzthoeve in Den Dolder, Groot Graffel te Warnsveld, Endegeest te Oegst- geest, Hartekamp te Heemstede en de psychiatrische inrichting te Franeker, voorts de afdelingen onderwijs van de gemeenten Den Haag en Amsterdam, de Rijks Munt te Utrecht, de Rijksgebou- wendienst te Den Haag, het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, de Deltadienst van het ministerie van Ver keer en Waterstaat te Den Haag, de ministeries van Economische Zaken, van CRM en van Justitie, het Blindeninstituut te Amsterdam en verschillende universi- teiten en hogescholen. De duur van de vervangende dienst is op het moment 21 maanden. DEN HAAG. De regering hoopt dat de Europese topconferentie, waarover de ministers van Buitenlandse Zaken de vol gende week in Rome gaan praten, zal leiden tot nauwere samenwerking op poli tiek terrein. Dat heeft minister-president Biesheuvel vrijdagavond verklaard. De premier zei dat de Nederlandse regering positief staat tegenover het idee van een topconferentie. Minister-president Biesheuvel heeft vrij dag zijn Britse ambtgenoot Heath telegra fisch de gelukwensen van zijn kabinet aan geboden met de „historische” beslissing van het Britse parlement toe te treden tot de EEG. aiq In de Dom van Munster bezocht het koninklijk paar onder meer het graf van Clemens August kardinaal graaf Galen, die voor zijn strijd tegen het nationaal socialisme en met name tegen de eutha nasie van de bevolking de „Leeuw van Munster” kreeg. In het stadhuis zetten koningin en prins in de „Vredeszaal” hun handtekeningen in BREMEN (DPA) In de nacht van donderdag op vrijdag is op het Nederland se vrachtschip Laertes van de Nederlandse Stoomvaartmaatschappij Oceaan te Am sterdam „blauwzuuralarm” gegeven. Bij het laden van het in Bremerhaven liggende schip waren vijftien vaten met elk zestig kilo natrium-cyanide gevallen en gebroken. Het vrijgekomen cyanide verbond zich met de vochtige lucht en vormde het hoogst giftige blauwzuur. In paniek rende havenarbeiders het schip af en alarmeerden de politie en de brandweer. Vijftien speciaal voor het karwei uitge ruste brandweerlieden hebben de inhoud van de vijftien kapotte vaten opgeruimd en het schip kon vrijdag Bremerhaven ver laten. UTRECHT. Het congres van DS’70 heeft vrijdagavond prof. dr. F. L. Polak uit Wassenaar gekozen als partijvoorzitter. Prof. Polak (63 jaar), futuroloog van be roep, volgt drs. A. van Stuyvenberg op, die de leiding van de partij heeft moeten neerleggen wegens zijn benoeming tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. De verkiezing van prof Polak geschiedde als een besloten vergadering. Tegen-kan- didaat was de heer J. Wilmans uit Mep- pel, oud-gedeputeerde van Drente. Hij kreeg echter onvoldoende steun. De mogelijkheid om als erkend gewe tensbezwaarde in de buurt van de eigen woonplaats vervangende dienst te doen wordt dan groter. De dienstweigeraars zullen thans zelf kunnen uitkijken naar een geschikte tewerkstelling en daar naar solliciteren. Niet mogelijk blijft evenwel tewerkstelling in een functie, die men voor het begin van de vervangende dienst reeds bekleedde. Het bureau Gewetensbe zwaren zou zo het laatste wel mogelijk was daarin een bevoordeling zien van de gewetensbezwaarde bovende dienst plichtige militair. „Een ziekenhuiskok, bij voorbeeld, die in militaire dienst moet, kan ook niet in zijn functie blijven. Het zou oneerljk zijn als die mogelijkheid voor erkend gewetensbezwaarden wel zou bestaan,” aldus een woordvoerder van het bureau Gewetensbezwaren van defensie. Een andere mogelijkheid om het groei end aantal erkend gewetensbezwaarden in een tewerkstelling op te vangen (verwacht aantal volgens de regeringsverklaring cir ca 500) zouden de Spoorwegen kunnen bieden. Het bureau Gewetensbezwaren heeft kort geleden besprekingen gevoerd met de Nederlandse Spoorwegen en wacht op een uitspraak van dit bedrijf. Op het moment zijn een kleine 300 gewetensbezwaarden tewerkgesteld. Te- werkstellingsobjecten zijn onder meer de Als verklaring voor de afschaffing zegt het senaatsbestuur: „Liever dan de her denking van deze uiterst waardevolle daad van het oud-lid van onze universi taire gemeenschap te laten verschrompe len tot een niet door de totale Leidse universitaire gemeenschap gedragen, maar alleen „historisch verplichte” bijeenkomst, leek het ons beter om de Cleveringa- herdenkingen te beëindigen op een mo ment, dat men nog kan terugzien op een reeks, die als hoogtijdagen in de historie van de Leidse universiteit kan worden bijgeschreven”. Wel is van verscheidene kanten de wens naar voren gekomen, om zich één keer per jaar te bezinnen op de plaats en taak van de Leidse universiteit ten aan zien van het bereiken van een vrije en rechtvaardige samenleving. De uitvoering van dit verlangen zou een eerste taak kunnen zijn voor de op 1 november te installeren universiteitsraad, aldus het Se naatsbestuur. Rotterdam. De spoedige vorming van gewesten zou een oplossing kunnen zijn voor het probleem van het woningbeleid in Nederland. Waar gewestvorming niet op vrijwillige basis tot stand komt zou deze moeten kunnen worden opgelegd. De te vormen gewesten dienen wezenlijke bevoegdheden te krijgen op het terrein der volkshuisvesting. Dit zei vrijdagmiddag de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. Udink, aan het eind van het congres „Bouwen aan en in de maatschappij”, dat deze week in het Bouwcentrum in Rotter dam is gehouden. De bestuurlijke coördinatie tussen de verschillende gemeenten, die nodig is voor een juist gericht woningbeleid, bemoeilijkt het opstellen van plannen, het verwerven of onteigenen van de grond en het bouw rijp maken van de terreinen. Het gevolg is, dat in een aantal gevallen de benodig de plannen niet tijdig voorhanden zijn, De schilder bekende dat hij naar Utrecht was gereisd met de vooropgezette bedoeling de vrouw te doden. Niet dat ze hem ooit enig kwaad had aangedaan, maar zij droeg dezelfde voornaam als zijn ex-vrouw. De man werd enige weken later gear resteerd. In de tussentijd had hij gewoon doorgeleefd alsof er niets gebeurd was. Niemand in zijn omgeving had iets aan hem gemerkt. Volgens het psychiatrisch rapport is de man sterk ontoerekeningsvatbaar. De vraag is of hij nog ooit in de maatschap pij terug kan komen. Tot nu toe moest de ministerraad zich vaak ook met vele onbelangrijke zaken van bestuurstechnische aard bezighouden. Er zijn nu onderraden voor economische aangelegenheden, het welzijnsbeleid, de verdediging, de rijksdienst, de ruimtelijke ordening, Europese zaken en het weten schapsbeleid. De raden krijgen een eigen secretariaat. Zij staan onder voorzitter schap van de minister-president. MUM» 1 Bij de aankomst van koningin en prins bij de Dom in Munster werd gedemon- Het senaatsbestuur heeft dit besluit ge nomen, daar de meningen over de 26 november-herdenking verdeeld zijn. Voor al de jongeren voelden zich door deze plechtigheid niet meer aangesproken. doordat ze door vele gemeenten afzonder lijk formeel moeten worden vastgesteld. Er ontbreekt, volgens de minister, een gemeenschappelijk grondbeleid, evenzeer als een gemeenschappelijk beleid ten aan zien van de infrastructuur en het niveau van de voorzieningen. Hierdoor is een behoefte ontstaan om het bouwproces te coördineren en een overheidsapparaat te creëren. De minister deelde mee, dat binnenkort een aantal vertegenwoordigers van orga nisaties van het bouwwezen zal worden uitgenodigd een' commissie te vormen die in het algemeen belang de coördinatie en de structurering van de communicatie in het bouwwezen gaat bevorderen. De over heid is bereid op te treden als medespeler van de ploeg, die poogt oplossingen' te vinden voor de problemen. Blijkens een enquête spraken de deel nemers aan het congres zich in meerder heid uit voor door de overheid voorge schreven samenwerking tussen maat schappelijke groeperingen. De voorzitter, de heer K. L. de Vrees, voorzitter van het Bouwcentrum in Rot terdam, bleek voor het voortbestaan van particulier initiatief te zijn en de uitslag van de enquête te wantrouwen. Hij zei dat de eenheid van het beleid thans niet te verwezenlijken is. In de conclusies aan het einde van het congres werd gezegd dat er een radicale herstructurering van het bouwwezen over een breed front moet komen en een ingrijpende wijziging van het overheids- en samenwerkingspatroon terwille van de integratie van de infrastructuur. (Vervolg van voorpagina) De deskundigen zijn van mening, dat buitenlandse invloeden een belangrijke rol hebben gespeeld bij de economische pro blemen in ons land. „De in de laatste jaren in ons land bestaande overspanning op de arbeidsmarkt en het tekort op de lopende rekening op onze betalingsbalans moeten in hoofdzaak worden toegeschreven aan de hoogconjunctuur in het buiten land. Die hoogconjunctuur heeft van 1968 wat volume aangaat en van 1969 wat betreft de prijzen een enorme vlucht genomen. Doordat de wereldinvoer wordt vermin derd, treedt er een daling van de spanning op de arbeidsmarkt op, terwijl ook de positie van de betalingsbalans wordt ver beterd. Ook de enorme capaciteitsuitbreiding in het westen van ons land is van invloed geweest. Maar daarnaast mogen worden genoemd: het aardgas en de ambitieuze plannen voor het groeitempo van de col lectieve voorzieningen. Het gevolg van al deze invloeden was, dat er een loon- en prijsspiraal is ont staan, die een eigen leven is gaan leiden. „Daardoor dreigt ons land nu koploper te worden bij de inflatoire loon- en prijsont wikkeling. Door dit alles treden er ook onevenwichtigheden op bij de nationale bestedingen, waarbij vooral de overheids bestedingen en op korte termijn ook de bedrijfsinvesteringen de dupe worden”, al dus het rapport. Op 29 september is een commissie van economische deskundigen van de Sociaal- Economische Raad begonnen met een stu die over de huidige sociaal-economische impasse waarin ons land zich thans be vindt. Deze commissie van onafhankelijke deskundigen had tot taak een rapport op te stellen, waarin tevens aanbevelingen zouden worden gedaan om uit de moei lijkheden te komen. Vrijdagavond 29 ok tober was de studie gereed en werd deze gepubliceerd. In de commissie hadden zitting: prof, dr. D. B. J. Schouten, prof. drs. C. A. van den Beid, prof. dr. C. Goedhart, prof. dr. W. Hessel en prof. dr. F. de Roos. In de vergadering van de SER, die op 19 november zal worden gehouden, zal het rapport worden behandeld. Eind vorig jaar diende de STEMRA bij de officier van Justitie in Amster dam een klacht in tegen producenten en verspreiders van grammofoonplaten waarvoor geen auteursrechtelijke rege ling was getroffen. Voorts heeft de STEMRA een aantal zaken, waarvan haar bekend was dat zij deze platen verkochten, verzocht deze activiteiten te staken, aangezien zij door de Au teurswet te overtreden de bij de STEMRA aangesloten auteurs bena deelden. Deze winkeliers werden ge waarschuwd dat, indien de verkoop van deze witte platen niet gestaakt werd, zij het risico liepen strafrechte lijk te worden vervolgd. Nu bleek dat een aantal winkeliers deze waarschu wing negeerden, heeft de STEMRA de officier van Justitie gevraagd in te grijpen. Waarschijnlijk zal dit in de naaste toekomst eveneens geschieden in andere plaatsen in Nederland, zo deelde de STEMRA mee. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteren op de laatste dag van hun bezoek aan West-Duitsland, naar Munster en Düsseldorf gegaan. Bij de Dom en het stadhuis in Munster waren vele duizenden inwoners samengestroomd en in de nauwe straatjes van het stadscentrum speelden zich chaotische tonelen af, toen de enorme mensenmassa die bij het station had ge staan ook naar de Dom en het stadhuis kwam. Een grote politiemacht slaagde er maar nauwelijks in de opdringende me nigte achter de hekken te houden. Schoolkinderen, die al lange tijd achter de dranghekken hadden gestaan, liepen gevaar onder de voet gelopen te worden. In paniek zijn de kinderen onder de hekken doorgekropen. Zij mochten daarna binnen de afzetting blijven. (Van onze correspondent) UTRECHT. Een diepe haat tegen zijn ex-echtgenote in het bijzonder en alle vrouwen in het algemeen, bracht een 31- jarige schilder uit Putten op 14 mei er toe een Utrechtse prostituee in haar woonboot aan het Zandpad langs de Vecht van het leven te beroven. De officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank eiste een ge vangenisstraf van één jaar en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling. het gouden boek van de stad. In de „Vredeszaal” is in 1648 de vrede tussen Spanje en de Nederlanden na de tachtig jarige oorlog ondertekend. Vrijdagmiddag gingen koningin Juliana en prins Bernhard naar Düsseldorf. Op het station voegden president Heinemann en zijn echtgenote zich bij het koninklijk paar, na donderdag vóór het vertrek van koningin en prins naar Hamburg van hun gasten tijdelijk afscheid te hebben geno men. Op het station was ook de minister president van de deelstaat Rijnland-West- falen Heinrich Kuhn ter begroeting aan wezig. In het Parkhotel ontvingen koningin en prins in de deelstaat wonende Nederlan ders. Des avonds woonden zij in de nieu we schouwburg een opvoering bij van het blijspel „De gebroken kruik” van Heinrich von Kleist. Omstreeks half elf vertrok het konink lijk paar naar Nederland. De 22-jarige reserve-politieagent Jürgen Müller, die in Hamburg de kostbare ring met briljant van koningin Juliana terug vond zal geen beloning ontvangen. Een woordvoerder van de Hamburgse politie heeft verklaard dat het ontvangen van een beloning in strijd zou zijn met de dienstvoorschriften. Er zou in dit geval sprake zijn geweest van een „vanzelfspre kende dienstuitoefening”. Het koninklijk paar heeft aan de auto riteiten van Hamburg meegedeeld dat de reserve-politieagent vanuit Nederland een brief zal ontvangen, waarin waardering wordt uitgesproken in verband met het vinden van de ring. $MZEI tal AMSTERDAM. Rechercheurs van het bureau bijzondere zaken van de Amsterdamse centrale recherche heb ben in samenwerking met inspecteurs van de STEMRA (Stichting tot Exploi tatie van Mechanische Reproductie rechten der Auteurs) bjj drie boekhan dels in het centrum van de hoofdstad 600 zogenaamde witte platen in beslag genomen. Producenten van deze gram mofoonplaten, die in het algemeen be neden de prijzen van normale platen worden verkocht, overtreden door het in de handel brengen ervan de teurswet.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2