LTS staat op Langs sluizen en havens Maar aandeel categorie van deelplan 0-19 jarigen daalt ministerie HEEMSKERK BLIJFT JONG Mutatie in bestuur van bibliotheek Matige groei buitensport Gevarieerd concert Hoogoven-ideeënwisseltrofee Decom tegen koopavond in volle dorpskerk I J z A b 1 Zoutman-beker Af scheid s receptie mevr. Joustra Herfststrandloop DEM en BRC Voor jaar naar afdeling erts voor bereiding in Wijk aan Zee uitgereikt aan Chris Duyker „Katwijk 68 r.\ a VERKEER SPORT HOOGOVENS VELSEN BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND 6 ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 7//Zf//////////////////////////////J7/////////Zf////////////JZ/ZfZf////////J7///////////////////////////////////////////////////Z»%l 1 m tr til tii or t< n op de Jan Reinier omdat een nieuw schip aan de rederij werd toege voegd, de houten zeillogger Jacoba KW 146 met Jan van der Plas als schipper. IJMUIDEN Het is een oude log ger waarvoor wij deze week de aan dacht vragen. We zien het vaartuig hier liggen in de haven van Vlaar dingen ruim zestig jaar geleden, de houten zeillogger Jan Reinier KW 68, die in 1906 uit Boulogne werd aan gekocht door de Katwijkse rederij Gebr. Bloot. Jan van der Plas werd er schipper op. Het was een groot schip met een bergruimte van 37 last onder de luiken. In 1907 werd zoon Klaas van Jan van der Plas schipper (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Heemskerk blijft jong. Een vergelijking met de leef tijdsopbouw van Heemskerk, Noord-Holland en de stedelijke gemeenten met een gelijke structuur als Heemskerk geeft nog steeds kenmerkend het jonge karakter van de bevolking weer. Het aandeel van de 0-19 jarigen in de totale bevolking van Heemskerk is groter dan dat van de provincie Noord-Holland en Nederland. Hoewel het aandeel van de 0-19 jarigen in 1970 nog aanzienlijk is (13.349 op een totale bevolking per 31 december 1970 van 29.354) is het in verhouding tot voorgaande jaren dalende. ij (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) PIET LEENDERTS ARIE VAN DER VEER (Van een onzer verslaggevers) I i I 1 1 i i i 1 128,7 in 1969 naar 109,1, in 1970, per 1000 gehuwde vrouwen van 15 tot 49 jaar. IJMUIDEN. Donderdagmiddag werd in het sectorkantoor ijzer bij Hoogovens de ideeënwisseltrofee uitgereikt. Deze wis seltrofee komt toe aan de afdeling die in het afgelopen jaar de meeste wedstrijd- punten vergaarde door de kwaliteit van de goede ideeën en de vooruitgang in het aantal. De trofee is gewonnen door de „afdeling eertsvoorbereiding”. vonden thuis 290 geboorten 284 in de ziekenhuizen Beverwijk als Heemskerk een dalend aan deel. Het CBS registreerde slechts een gedeel te van het totale autobestand, namelijk de voertuigen van het bouwjaar 1964 en jon ger, waardoor in feite geen objectieve ana lyse gegeven kan worden van de werke lijke situatie. Met behulp van een statis tische methode is een berekening gemaakt van het totale autobezit in Velsen, Bever wijk en Heemskerk. Deze toename van het autobestand is representatief voor de huidige situatie. In 1970 waren er in Be verwijk 7800 personenauto’s, in Heems kerk 5600 en in Velsen 12.800. BEVALLEN: W. A. C. HoogeveenSwibben, d., Vecht- straat 138, IJmuiden; E. C. WubboltA Wals, z„ ’s Gravenlust 31, Velsen-Zuid; A. Buisvan Slooten, z., J. P. Coenstraat 123, IJmuiden; M. HomburgHoogendoorn, z., Wolff en Dekenlaan 13, Driehuis; A. ZwakmanLiemburg, z., Velserduinweg 10. IJmuiden. Het was een middag die in het teken stond van scherpzinnigheid, toewijding en oorspronkelijkheid, zoals de wisseltrofee met oorkonde aangeeft. De heer Vroege (rechts) overhandigt de wisseltrofee aan de heer Bruynel. GEBOREN: Rutger D. z. v. J. Warink en A. H. Vene- ma; Jeroen z. v. J. Numan en M. P. W. de Rooij; André z. v. R. van den Brink en T. Pleijt; Sander F. J. z. v. J. Noordermeer en M. M. van der Meij; Marcel C. A. z. v. J. Noordermeer en M. M. van der Meij; Martine R. d. v. P. J. A. Kramer en N. M. Schutz; Marco z. van P. W. A. de Ruijter en J. C. de Wit; René P. z. v. H. A. Ben ning en C. M. Braas; Anna M. d. v. G. Bruijns en A. van der Kolk. J. de Jong, 63 jr., echtgenoot van A. Th. Lammerse, Platanenstraat 21, IJmuiden; L. Th. M. Voets, 75 jr., weduwnaar van C. Dekker, Stephensonstraat 30, IJmuiden. De rederij Gebr. Bloot bracht in 1914 haar eerste ijzeren zeillogger in de vaart, de Twee Gebroeders KW 21 onder schip per Cornelis van Duijvenbode. Later is de Twee Gebroeders II KW 66 er bij geko men; de houten zeillogger Jacoba KW 146 werd door een ijzeren logger onder dezelf de naam vervangen. De drie schepen na men in 1927 voor het laatst aan de haring visserij deel en dat jaar betekende het einde voor Gebr. Bloot als rederij. BOKSEN. De Italiaanse bokser Antonio Puddi heeft zijn Europese titel in het licht gewicht met succes verdedigd tegen de Fransman Claude Thomias. Het gevecht dat over 15 ronden ging, werd door Puddi op punten gewonnen. Arbiter in San Remo was de Nederlander Bennie Bril. di h< d< M w zi V f< z 11 I a c d I d V 3 e x E 1 1 V( at oi st: 9 VI Vi m kt Ri ge ve bi v v 1; ONDERTROUWD: R. Bruijns en C. Bogerd; P. A. Kerssens en R. M. L. Riteco; G. P. Apeldoorn en E. T. Voogt; J. N. Punt en W. M. Vessies; J. Warmerdam en M. C. M. Stijman; B. van Zijp en Y. M. M. Luisman; G. B. J. Sme ding en G. Inpijn. GETROUWD: A. F. M. Moné en P. C. J. Bonnema; P. E. Wijnickx en P. M. Bilder; R. E. van Oeveren en C. Dubbeld; A. R. Niekoop en H. J. Boersma; R. A. J. van Kampen en A. E. M. Henneman; J. F. M. Tervoort en M. A. A. Schram; P. N. de Jong en S. de Boer; P. A. de Weijer en A. C. M. Breed. OVERLEDEN: WIJK AAN ZEE. De Beverwijkse sportverenigingen DEM (atletiek) en Ken- nemeriand (wielrennen) houden zondag op het strand van Wijk aan Zee een herfst strandloop. Het is de eerste van een reeks lopen die beide clubs deze winter weer gaan organiseren. Hoogovens had per 1 oktober 1970 21.410 personeelsleden. In Velsen en Heemskerk blijkt het aantal Hoogovenwerknemers te stijgen, terwijl het cijfer voor Beverwijk een lichte daling vertoont. De Jan Reinier kwam in 1916 onder schipper Huig van Beden Hz., die in 1919 werd opgevolgd door Leen van Duijn. Toen het schip in 1921 onder Aldert Ros ter haringvisserij ging, was dit de laatste teelt voor de zeillogger. WIJK AAN ZEE De koren „Zanglust”, „Cantando”, het „Gemengd Hervormd Zangkoor Wijk aan Zee” en enige solisten waren de uitvoerenden van een concert dat donderdagavond werd gegeven in de overvolle dorpskerk te Wijk aan Zee. Het bontgeschakeerde, voorzichtig gekozen programma met enige uitgesproken „toppers”, maar vooral ook de goede uitvoering ervan, stonden borg voorde dankbaarheid die het publiek met spontaan applaus betoonde. In de tabellen van het Centraal Bureau voor Statitstiek valt heel duidelijk de be langrijke sociale positie van de kraam klinieken c.q. ziekenhuizen in de huidige natale en post-natale zorg waar te ne men. voor zijn met 245 punten derde geworden afdeling de oorkonde in bezit. In zijn dankwoord verwonderde de heer Bruynel zich erover dat een geautomati seerde fabriekseenheid als ertsvoorberei ding met een relatief kleine bezetting, zo veel goede inzendingen weet te produce ren. De heer Spijker vulde aan dat de erts voorbereiding een rijk viswater blijkt te zijn. „Er zijn echter nog veel meer rijke viswateren, waar nog veel kan worden uitgehaald.” Uit de woorden van de heer Spijker bleek dat de ideeënbus graag een ieder met de juiste visuitrusting wil hel pen. Tot slot inviteerde hij allen die aan het goede ertsvoorbereidingsresultaat hadden meegewerkt een prijs uit de speciale vitri ne te kiezen. P. J. Kabel, 70 jaar, gehuwd met J. A. Huijg; J. Dokter, 67 jaar. De houten zeillogger „Jan Reinier” KW 68 in de haven van Vlaardingen, ruim-zestig jaar geleden. In 1966 plaats en 284 in de ziekenhuizen c.q. kraamklinieken. In 1969 was dit 350 om 3^8 en in 1970 vond een sterke verschui ving plaats naar de ziekenhuizen: 249 om 344 of te wel 39,9 percent om 55,1 percent. In gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwo ners zijn deze percentages 61,4 percent (thuis) en 36,9 percent (ziekenhuis). Zandvoort, Celsiusstraat 160; J. L. M. Ma- rechal, Meeuwenlaan 45, IJmuiden, en M. T. Versélewél de Witt Hamer, Verl. van Themaatlaan 11, Velsen-Zuid, t.a. IJmui den, Waalstraat 18; W. M. Verduin, Gjert- senstraat 16, IJmuiden, en J. M. Bakker, Lagersstraat 40, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Lagersstraat 40; S. C. Algera, Waalstraat 66, IJmuiden, en E. H. Hogting Warmelts, Waalstraat 66, IJmuiden; H. F. M, van der Meij, H. Mandeweg 37, Beverwijk, en T. V. Rolvink. Melklaan 61, Velsen-Noord, t.a. Velsen-Noord, Melklaan 61. ONDERTROUWD: H. Böhm, Snelliusstraat 7, IJmuiden, en C. C. Eeken, Kennemerlaan 15, IJmuiden, t.a. Santpoort, Hoofdstraat 179; P. H. J. M. Duivenvoorden, Kerkweg 37, Santpoort, en J. G. M. Spanjaart, Paramaribostraat 10, Santpoort, t.a. Santpoort, Kerkweg 37; D. J. Kok, Berghaven 40, IJmuiden, en A. Vlig, Berghaven 40, IJmuiden; F. Demme- nie, Argolaan 420, Bergen op Zoom, en M. E. Louwe, Duin- en Kruidbergerweg 1, Santpoort; K. Green, Gerard Doustraat 21, IJmuiden. en K. Schol, Gerard Doustraat 21, IJmuiden; J. W. Timmers, Meerweg 44, Bennebroek, én C. A, M. Tol, Paramaribo straat 46, Santpoort, t.a. Leidschendam, Gravin Juliana van Stolberglaan 369; H. van Vuure, Van den Vondellaan 8, Drie huis, en M. Post, Smidt van Gelderstraat 52, Velsen-Noord, t.a. Heerhugowaard, Rudbeckilaan 43; M. J. R. Visser, Ir. Krij- gerstraat 12, Velsen-Noord, en H. M. C. Voorhout, De Noostraat 140, IJmuiden, t.a. Alkmaar, Weenixhof 3; F. J. Goedhart, Sevensterstraat 44, Enschede, en A. M. Maas, Zeeweg 160, IJmuiden, t.a. Enschede, Castorstraat 28; F. Aptroot, Fazantenlaan 20, IJmuiden, en A. J. de Vries, Orionweg 71, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Zeeweg 200; E. H. J. Bos, Dongestraat 21, Beverwijk, en P. Beentjes, Plutostraat 6, IJmuiden, t.a. Beverwijk, Dongestraat 21; F. M. Blom, Zeestraat 61, Zandvoort, en E. J. M. Spaan derman, Eridanusstraat 5, IJmuiden, t.a. Maar in 1956 keerde het schip weer in het oorspronkelijke bedrijf terug. Aange kocht door D. C. Zwitser in Katwijk aan Zee, werd de Astra, die ingeschreven werd als KW 115, na van een nieuwe 230 pk Bolnes motor te zijn voorzien, ter trawlervisserij in de vaart gebracht. Deze motor werd in 1960 vervangen door een 300 pk Bolnes motor. In 1966 veranderde het schip wederom van eigenaar. Schipper M. Schaart gaf het toen de naam Kniertje KW 100. Na enige jaren als visserij schip te hebben gevaren, werd het later gebezigd voor de sportvisserij. Daaraan kwam een einde in 1971, toen de Kniertje naar Afrika werd verkocht. Op 9 juli vertrok de logger uit IJmuiden onder de naam Shade 2. GEHUWD: H. van der VeenC. van Staveren, Vel sen-Zuid, J. Kostelijklaan 5; R. J. Mulder T. C. M. Breur, Hoogwoud, Lamoraal van Egmoritstraat 14; F. StolpC. Q. M. Stuijt, Santpoort, Terrasweg 33; A. J. M. Braam A. T. M. Manshanden, Velsen-Noord, Gil- denlaan 33; F. SchaapP. C. van Laar, Rotterdam, Van der Palmstraat 19; K. H. EngelsG. Koops, IJmuiden, Voltastraat 2; A. P. van der Burg—P. E. Spaans, IJmui den, Schiplaan 39;'J. PhilipsW. A. M. van Zijl, Haarlem, Riouwstraat 12; H. Dekker G. E. Berlee, IJmuiden, Haze vlak 79; F. C. M. SchaapC. M. Bakker, IJmuiden, Ge- leenstraat 16; H. FrankeM. P. Aarts, Alkmaar. Aert de Gelderlaan 44; D. J. L. PietersF. Renkema, Ouddorp, Essenlaan 8; T. L. JanszenA. Oerlemans, IJmuiden, Trompstraat 61; J. B. BuntjerK. A. Deel- len, IJmuiden, Planetenweg 280. OVERLEDEN: (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Mevrouw E. Joustra- Visser heeft zich jarenlang zeer verdien stelijk gemaakt bij de voorziening van warme maaltijden voor bejaarden in Be verwijk. De familie Joustra is onlangs naar Drente verhuisd, maar gelukkig heeft me vrouw A. G. Oort-van der Pluijm zich bereid verklaard haar taak over te nemen. Het Samenwerking-orgaan voor Bejaar- denwerk houdt nu op vrijdag 5 november van vier uur af een receptie in Huize Scheijbeeck, tijdens welke gelegenheid wordt geboden afscheid te nemen van mevrouw Joustra en mevrouw Oort te begroeten. HEEMSKERK. Als reactie op de in Heemskerk levende wens om een koopa vond in te stellen heeft het overkoepelend orgaan van de Algemene Bond Mercurius, van de KBHP en van de Christelijke Bedrijfsbond HBV in de IJmond, de „De com” zich in een uitvoerig en van argu menten voorzien schrijven gericht tot het college van burgemeester en wethouders en de raadsleden van Heemskerk. In dit schrijven wordt een wekelijkse koopavond of welke koopavond dan ook uitdrukkelijk afgewezen. Na een wat aarzelend begin van het „Gemengd Hervormd Zangkoor” dat na derhand grote steun bleek te hebben aan organist Albert Louwe, mocht dirigent Piet van Zalinge met trots zijn koor voorstellen in het Agnus Dei van Handel. De sopraan Paula Schram vervolgde het concert met het populaire Largo van Handel dat echter door haar stijlbewuste en intelligente interpretatie gelukkig niets afgezaagds had. Aan het slot van de avond bleek zij als soliste in het veelei sende „Hor mein Bitten” van Mendelssohn een bezielende inspiratie te geven aan het eerder genoemde Gemengd Hervormd Zangkoor, dat in dit werk bewees opmer kelijke kwaliteiten te bezitten. Van uit een totaal andere instelling dan Paula Schram gaf Piet de Reuver met een dramatisch theatrale voodracht overi gens niet misplaatst in de door hem gezongen stukken (onder andere The Holy City) en krachtige stem blijk de koora- vond solistisch aangenaam te kunnen lar deren. Aan zijn persoonlijkheid heeft het Mannenkoor „Zanglust” zijn rijkgetim- breerde, toch sonore en prachtige klank te danken. De gave, nooit log wordende uit voering van werken van onder anderen Beethoven, Schubert en Kreuzer mag ze ker niet onvermeld gelaten worden als ik opmerk dat het koor zich een warm pleitbezorger toonde van het lied der Twaalf Rovers in de bekende bewerking van Sergei Jaroff. Met een goed gekozen programma, aangepast aan de zeer door zichtige klank van het dameskoor Can tando” vertoonde dit koor onder leiding van Albert Louwe een zeer persoonlijk karakter. Met een zeker niet gemakkelijk werkje van Casciolini, een koor uit Le nozze de Figare, La pastorella, een bijzonder leuk en fris werk van Schubert en een helaas wat gekunstelde bewerking van Ad Heer- kens van „Nous étions trois compagnons” leverde het koor een weliswaar kleine maar bijzondere bij dra aan het concert. Een niet onbelangrijk aandeel had het duo Henk van Doom (fluit) en Wia (Van onze wielermedewerker) WIJK AAN ZEE. In het hotel Rijckaerts te Wijk aan Zee wordt zater dagavond door de Beverwijkse renners club Kennemerland een kienavond gehou den en daarbij zal tevens de Zoutman- beker uitgereikt worden aan Chris Duij- ker. Hij wds in vijf ritten voor veteranen steeds de snelste. De beoefening van zaalsporten is in Heemskerk sterk gegroeid. Met zaalspor ten wordt bedoeld badminton, biljarten, gymnastiek, handbal, tafeltennis en volley bal, Trokken de verenigingen vorig jaar 2677 deelnemers, in 1971 namen 3444 men sen deel aan de zaalsporten. De jeugd is bij deze tak van sport sterk vertegen woordigd. De verenigingen telden in 1971 2433 jeugdleden tegertover in 1970 slechts 1868. Er dienden zich in 1971 twee nieu we binnensportverenigingen aan (volley bal en biljarten). De buitensport kende een matiger groei. Hoewel twee nieuwe verenigingen wer den opgericht (voetbal- en postduifvereni- ging) namen in 1971 3294 mensen deel aan de georganiseerde buitensport. In 1970 was dit aantal 3230. Ook bij de buitensport diende de jeugd zich in groten getale aan: in 1971 2039 jeugdleden tegenover 1891 in 1970. Aan het sportleven in Heemskerk nemen 385 mensen van buiten de gemeente deel. Daarentegen waren in 1970 1524 Heems kerkers lid van een vereniging in Bever wijk. Opmerkelijk is de groei in deze ca tegorie, want in 1968 waren „nog maar” 1297 mensen lid van een Beverwijkse sportvereniging. In Heemskerk woonden per 1 oktober vorig jaar 3851 werknemers (in 1969: 3667), in Beverwijk 4162 werknemers (in 1969: 4170), in Velsen 4593 (in 1969: 4519) en in woonoorden en -schepen 1166 (in 1969: 813). De relatieve cijfers per ge meente in percenten van de totale perso neelssterkte vertonen voor zowel Velsen, Ariens Kappers-de Rook volgzaam pia niste op een niet zo volgzame piano. Aparte vermelding verdient hun uitvoe ring van k het Andante in C, KV 315, van Mozart, een werk dat de indruk maakt een alternatief tweede deel te zijn van de beide fluitconcerten KV 313 en 314, en de muziekantesk gespeelde delen uit de nogal oninteressante suite voor fluit en piano van Theodor Verhey, een ondanks vage pogingen aan het geheel een Spaans tintje te geven oerhollands werk rond de laatste eeuwwisseling. Alles bijeen: een concert dat alle medewerkenden zich met tros mogen herinneren. De favoriete strandtoper Ruud de Vos heeft reeds te kennen gegeven aan deze herfstloop mee te zullen doen. Voorts zijn de Kennemer wielrenners Aad en Chris Duijker, Cees Lute, Theo van Kouteren, Rob Schelvis, Bas Brouwer en oud-ren- ners als Wim' Zonneveld, Fred van Tonge ren, Henk Twisk en Cees van Borre van de partij. Bij de veteranen doen onder meer de Beverwijker Piet Bleeker, oud- marathonkampioen van Nederland, en Linterman uit Amsterdam mee. Sportlie den en. trimmers kunnen zich zondagmor gen nog vanaf tien uur aanmelden in het hotel Rijckaerts te Wijk aan Zee. De start is om twaalf uur en de afstanden bedra gen 7 en 4 km. Een medaille vormt de beloning. Er zijn voorts in elke categorie vijf extra prijzen. De looprich ting zal pas bij de start bekend gemaakt worden. Het nummer KW 68 werd in 1926 toe gekend aan de logger Albatros KW 68, die was aangekocht door de firma D. Haas noot. Dit schip was in 1916 nieuw in de vaart gekomen na door Gebr. Boot in Lei den te zijn gebouwd voor de Visscherij Mij. Vertrouwen, een rederij die onder di rectie stond van C. van IJperen en C. Van Heeren. Anne en Arie VL 183 was de naam en Maarten Haasnoot was de eerste schip per. De Mij. Vertrouwen had toen nog 4 zej- löggers en wel de Pieter en Jan VL 42, Cornelis VL 162, Vertrouwen VL 163 en de Cornelia en Petronella VL 173. De Alba tros KW 68 ging in 1926 ter haringvisserij onder schipper Huig Nijgh en de firma D. Haasnoot bracht daarmede haar vierde logger in de vaart. In het jaar 1928 werd de Albatros tot motorlogger verbouwd en nam daarna on afgebroken elk jaar aan de haringvisserij deel. Gedurende de bezettingstijd was het schip in Duitse dienst en werd gebezigd als vrachtvaarder in de Noorse wateren. Daarna kon het wederom als vissersvaar tuig dienst doen en dat was tot 1950 toen het uit de visserij verdween en onder de naam Astra het eigendom werd van de Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goe deren Astra. Buiten wapperden ID-vlaggen, tewijl binnen ideeënbeoordelaars en inzenders van bekroonde ideeën luisterden naar het welkomstwoord van de heer J. Spijker, secretaris van de centrale ideeëncommis sie. In het bijzonder begroette hij ir. A. K. Vroege, plaatsvervangend directeur pro- duktie, de officiële spreker van deze mid dag. De heer Vroege noemde de ideeënbus een mogelijkheid tot communicatie en een symbool van goede onderlinge verstand houding en samenwerking. „Voor een in zender is het zaak de tradities te doorbre ken en met open ogen te zien wat er voor verbetering vatbaar is”, aldus de heer Vroege, die zijn toespraak beëindigde met het uitreiken van de wisseltrofee met oorkonde aan ir. G. J. A. Bruynel, bedrijfs- chef van de ertsvoorbereiding; wiens af deling met maar liefst 636 wedstrijdpun- ten uit de bus was gekomen. Voor deze afdeling, is het de zevende keer dat de trofee een ere-plaatsje zal gaan innemen. Op de tweede plaats kwam de walserij voor dikke plaat met 262 punten; de oorkonde die bij deze prijs behoorde werd in ontvangst genomen door de heer K. F. Lieshout, bedrijfschef van deze fabriek. De heer Th. ter Wolde, bedrijfschef van het verwerkingsbedrijf Rooswijk, nam Het aantal levendgeborenen in Heems kerk bedroeg in 1970, 618 bij 5666 gehuwde vrouwen van 15 tot 49 jaar. In 1969 was dit getal 694 echtelijk levendgeborenen bij 5392 aantal gehuwde vrouwen van 15 tot 49 jaar. Het resulteerde in een daling van het huwelijksvruchtbaarheidscijfer van HEEMSKERK. Wethouder A. van Herpen van Onderwijs maakte donderdag avond in de raad bekend, dat het Ministe rie van Onderwijs de Lagere Technische School op het deelplan van scholen en afdelingen heeft gezet, die in 1972-1973- 1974 voor bekostiging uit de rijkskas in aanmerking komen. De LTS vormt een onderdeel van de te vormen gemeentelijke scholengemeenschap te Heemskerk. BEVERWIJK. Drs. H. G. J. M. Kooter is wegens het aanvaarden van een werkkring en een woonplaats buiten Beverwijk afgetreden als vice-voorzitter van de Stichting Verenigde Openbare Bi bliotheek Beverwijk-Heemskerk. De heer Kooter is benoemd tot rector van de Oecumenische school voor VWO en HA VO in Castricum. Drs. Kooter was tevens voorzitter van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en voorzitter van de Stichting tot steun aan de Verenigde Openbare Bibliotheek. In deze drie functies is de heer Kooter opgevolgd door drs. P. N. Tromp. Drs. Tromp is reeds vele jaren lid van het bestuur van de R.K. Openbare Lees zaal eti Bibliotheek. De tweede tot en met vijfde prijs gaan naar respectievelijk Henk Kuitwaard, Cok Stroomer, Jan Timmer (Beverwijk) en Diekema. Het prijzeh en kienfeest begint om acht uur en wordt muzikaal opgeluis terd. De bevolking van de gemeenten Bever wijk en Velsen is afgenomen. Wat Bever wijk betreft, is deze daling van 328 inwo ners aanzienlijk. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit, dat door het gebrek aan mogelijkheden voor de woningbouw de jonge mensen in de huwelijksleeftijd naar andere gemeenten trekken, onder andere Heemskerk. „Ware het nu zo” aldus stelt de Decom „dat er een aanwijsbare nood zaak tot verruiming van de koopgelegen- heid zou zijn, dan zou een oplossing via een koopavond maar dan in samen hang met de adequate maatregelen, waar onder de vrije zaterdagmiddag voor verdere studie in aanmerking komen. De ervaringen in andere ook voor Heemskerk vergelijkbare gemeenten waar een wekelijkse koopavond is inge steld en de betrokken gemeenteraden zich meer lieten leiden door een vermeende verlevendiging van het stadsbeeld, dan door een rationele benadering van de werkelijke behoefte of noodzaak, zijn van dien aard, dat er in geen enkel opzicht sprake is van vooruitgang.” Een geheel ander kenmerkend ver schijnsel, dat zich voordoet en een nega tieve invloed heeft op de toename van de bevolking, is het in Nederland en ook in de IJmond, uitstellen van de geboorte, vooral bij jonge gezinnen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht, dat op een later tijdstip het aantal geboorten zal toenemen. De verdere daling van de gemiddelde woningbezetting is hiermede verklaard.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6