DE ANDERE LUCIEN LEDUC Zondag Ajax-Feijenoord hè?; I Ajax-trainer Stefan Kovacs voorzichtigheid maant tot Linder Elek Schwartz is bezorgd nou, Vandaag begint het nieuwe Wereldspaarjaat dat kan aardig worden” Sparen altijd verstandig en... handig „Geluk is nodig" P/antF 4 Jo van Pol won in Mexico Leo v. d. Kroft UEFA -reserve „Cruyff mandekking? Daar is hij toch te gewiekst voor” Ajax speelt 24 november tegen Spartak Trnava F 13 1971 L V r olijk T heoretisch Wereldspaardag hebben we achter de rug, maar daaraan hebben we echt niet genoeg. Sparen is gewoon ’n kwestie van het hele jaar door regelmatig wat opzij leggen. Het moet een soort gewoonte worden waar je verder niet bij stilstaat. En zo ongemerkt kweek je dan ’n appeltje voor de dorst. Wat u moet doen is even een briefkaartje sturen aan Wereldspaardag, antwoordnummer 51 in Den Haag. (Postzegel plakken hoeft niet) (Van onze sportredactie) NOORDWIJK De Lucien Leduc die op het voetbalterrein van zater dag eersteklasser Noordwijk zijn spe lers optrommelt om hun de obligate voetbaloefeningen te laten verrich ten verschilt hemelsbreed van de oefenmeester uit Marseille. Hij is weliswaar dezelfde vriendelijke per soonlijkheid gebleven maar het ge matigd optimisme dat hem maar vooral enkele van zijn spelers aan de vooravond van Olympique Mar seilleAjax kenmerkte heeft plaats gemaakt voor een gelaten berusting. Marseille in casu Leduc heeft het opgegeven. De Franse oefen meester vormt in zoverre een op merkelijke uitzondering op zijn col lega’s dat hij onomwonden laat dóór schemeren, hoewel hij dat moeilijk rechtstreeks kan zeggen, dat de roes voorbij is. Leduc ziet ook niets in een koude oorlogvoering om met lof uitingen de tegenstander in slaap te sussen nu de zaken reeds in Mar seille zo’n duidelijke wending heb ben genomen. DINSDAG 2 NOVEMBER Gewoon op de achterkant schrijven: „Ik wil meer weten". En het komt in de buseen handig boekje met tips over belastingvrije spaarpremies etc. Niet langer wachten. Meteen doen. V li - ''■WW* niet **'*^**'***WWWW\AAA/WWWWWWWA^VMWWWMWWWW»i IfMWWVVWWWWVVWWVWWWVVWWWWWWWWWWWWWVVWWMMMW MARC SERNé (Van onze sportredactie) Op Schiphol landde Real Madrid. Van links naar rechts: Amancio, trainer Munoz en Zocco. b a aan- ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) MEXICO De Nederlander Jo van Pol heeft maandag de vierde etappe van San Luis Potosi naar Aguscalientes gewonnen. Hij legde het 155 kilometer lange parkoers af in 4 uur, 1 minuut en 28 seconden. Hij had een voorsprong van 10 seconden op de Cubaan Roberto Mendez. In het algemeen klassement behoudt Fedor den Hertog de leiding. te Ie n taten onder de steeds grotere druk van het moeten winnen spelen”. tegen St. Etienne en Nantes zoveel hinder van ondervonden dat hij geen volledige wedstrijden kon spelen. De Europa-cupbe- sognes en niet alleen van Bosquier hebben ertoe geleid dat Marseille inmid dels één punt achterstand in de competitie heeft opgelopen, hoewel het één wedstrijd minder speelde, op leider Sochaux. In geen geval wil Wim van den Dungen het bekende „geen geluk” als excuus han teren. „Natuurlijk kan je wel eens weinig geluk in een wedstrijd hebben. Dan ver lies je er één of twee, maar geen stuk of zes zoals wij”. Niet alleen in de competitie, ook in de Europa cup zijn de PSV-ers weinig suc cesvol. De Eindhovenaren zijn bijna door Real Madrid uitgeschakeld. „Real heeft toch wel een heel sterk elftal”, vind Van plaats van de Joegoslavische competitie terechtgekomen. hun op in de •se si ns ng en lie ag rd de is- e- id ir- de en is- en rg lie n- )il .t- Q- S- ct in e- er oo se m d, ge de s- ot e— 2k ie et :7, M re n. 0, se '0, De uitslag van de vierde etappe was: 1. Jo van Pol (Ned.) 4 uur 17 minuten 28 se conden; 2. Roberto Mendez (Cub.) 4.17.38; 3. Guiseppe Maffeis (It.) 4.17.48; 4. Wim Kelleners (Ned.) 4.17.58; 5. Aldo Arencibia (Cub.) 4.17.58; 6. Francisco Javier Huerta (Mex.) z.t. die niet op de tribunes worden verkocht maar in het restaurant wel verkrijgbaar zijn, mag niet. De Belgische rapporteur en vice-voorzitter van de UEFA- Wouters kan er zich vanaf zijn ereplaats uitste kend van vergewissen of de regels worden nageleefd. Olimpique-trainer Leduc (links) en de „goalgetter” die dit seizoen nog niet veel heeft laten zien, Josip Sko- blar, wachten op Schiphol op de rest was overkomen. Toch zullen zij morgen weer in de slag gaan. Skoblar tegen Hulshoff en Magnusson tegen Krol, waar bij een verschuiving van de Zweedse dribbelaar weinig zin heeft voor Leduc omdat hij aan de andere kant Wim Suur- bier treft. Ondanks het feit dat Kovacs pas morgen zijn opstelling bekend maakt is het wel zeker dat Sjaak Swart ook morgen de in ongenade gevallen Dick van Dijk zal vervangen. De Ajax-trainer is met zeventien spelers naar Duinoord in Wassenaar vertrokken waar men. tot mor gen verblijft. Op de vraag of er nog moeilijkheden waren grapte de Roemeen: „Slechts enke le lichte blessures. Onder meer van Van Hanegem. Oh, dat is waar ook. Die voet balt niet hier”. Op het thema Feijenoord waar bij Ajax iedere minuut aan gedacht wordt wilde hij nog wel even doorgaan. De volgende joke. „Als het koud is en dat brilletje van Van Daele doet mee dan stuur ik één van mijn spelers op hem af en laat hem wat hete asem uitademen zodat zijn glazen beslaan. Dan ziet hij niets meer wat de zaak er op zijn zachtst uitgedrukt niet moeilijker op maakt”. grasmat van het Stade Velodrome. Hoe wel hierbij niemand letsel opliep heeft de UEFA die heel wat overuren heeft gemaakt na het straffen van Borussia en Real Madrid ook de Franse club ongemoeid gelaten. den Dungen. „Ze hebben in de voorhoede een paar snelle vleugelspelers, die moei lijk te stoppen zijn. Die Santillana is een gevaarlijke spits. In het midden en achter hebben ze veel geroutineerde spelers, die in Den Bosch met succes het spel kunnen vertragen. Het zal zwaar voor ons wor den. Bijzonder belangrijk is voor ons de vraag wanneer valt de eerste goal”. „We weten waar we aan toe zijn”, zegt trainer Kurt Linder nuchter. „We moeten met 2-0 winnen. Real kan echter verdedi gen dat hebben we een paar maanden geleden in Eindhoven al gezien, toen we tevergeefs gestormd hebben. Eén fout van ons kan zelfs door Real met een grote routine, hard afgestraft worden. Het blijft jammer dat we in de slotfase van de eerste wedstrijd tegen Real geen goal erbij gemaakt hebben. Kansen waren er toen genoeg. In die wedstrijd misten we spelers als Uwe Seeler of Gerd Müller in de voorhoede. Spelers, die de kleinste kans kunnen benutten. Het geluk zal zeker in Den Bosch een grote rol gaan spelen”. ieder geval een doelpunt moeten maken”. Bij een 0-0-score in Belgrado is Sparta uitgeschakeld daar het in Rotterdam ge scoorde Joegoslavische doelpunt dan dub bel telt. Schwartz: „In de eerste ronde werd Rode Ster op eigen veld door de Hongaarse bekerhouder Komlo met 2-1 verslagen. Twee weken eerder had Rode Ster in Hongarije echter met een 7-1- winst fors uitgehaald” Trainer Miljanic van Crvena Zvezda (Rode Ster) verklaarde dat zijn sterspeler Djajic die in Rotterdam Hans Venneker keer op keer de verkeerde kant op stuur de en die de aanval van Rode Ster moet dirigeren, woensdag niet van de partij zal zijn. De door velen als ’s werelds beste linksbuiten genoemde Djajic heeft last van ischias. Ook het meespelen van de maker van het doelpunt in Rotterdam, Jankovic, is nog onzeker. In de competi tiewedstrijd van het afgelopen weekend tegen Radnicki (door Rode Ster met 4-0 gewonnen) werd hij geblesseerd het veld uitgedragen. Door de 4-0-overwinning is Rods Steg overigens wel op de eerste Van den Dungen verwacht wel betere resultaten als Gerrit van Tilburg weer in vorm komt. „Die was”, herinnert hij zich „vooral in de trip die we naar Indonesië gemaakt hebben, geweldig in vorm. Jam mer dat die infectieziekte hem zo’n tijd heeft uitgeschakeld. Van Tilburg is een speler met een verdedigende instelling. Zo één hebben we er nog op het middenveld nodig”. De wedstrijd zal onder Schotse leiding staan. Arbiter Mac Kenzie zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Mac Dade en Mac Nair. Voor de wedstrijd zal voorzitter Van Praag het naar het zich laat aanzien bijkans uitverkochte stadion oproepen tot zelfdiscipline. Afsteken van vuurwerk en het gooien van bierblikjes, (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Of de verandering in aanpak van Kurt Linder, de trainer van PSV, oorzaak is van de matige competitie- resultaten van PSV is moeilijk te zeggen. Verdediger Wim van den Dungen, een der „goedkoopste” spelers van de ploeg en haast niet weg te denken uit PSV’s top- elftal, zoekt de oorzaak elders. „We spelen gewoon nog te mooi, te aanvallend ook”, meent Van Den Dungen. „Neem nou zo’n wedstrijd tegen Telstar. We komen met 1- 0 voor en toen wilden we met mooi aanvalsspel doordrukken. We kregen wel met 2-1 de kous op de kop. Dat doen een Ajax en een Feijenoord anders tegen die ploegen. Die nemen een 1-0 of een 2-0 voorsprong, hoe interesseert ze eigenlijk niet eens, en dan wikkelen ze die wed strijd rustig af. Twee spitsen vinden die clubs voldoende. Bij Ajax lopen spelers als Keizer en een Swart de rest van zo’n gewonnen wedstrijd op het middenveld en soms zelfs in de verdediging. Wij hebben misschien te veel aanvallers in onze ploeg. Bovendien gaan wij door de slechte resul- Bonnel, terwijl de snelle Di Caro, die door Sjaak Swart in Marseille maar met de grootste moeite kon worden afgestopt, wordt vervangen door de als „hard” be kendstaande Couceou. Met deze laatste voetballer trekt Leduc alvast een wissel op de toekomst want hij heeft volgens zijn zeggen geen enkele reden om aan te nemen dat Ajax er morgenavond hoewel nauwelijks valt aan te nemen dat dit met het oog op zondag een hele wedstrijd gebeurt niet pittig tegenaan zal gaan. Welke enorme belangen er zondagmiddag in de Meer op het spel staan kan Leduc als outsider nauwelijks bevroeden. Aangezien zowel Ajax als Feijenoord tegenwoordig zijn verplichte nummers voor de competitie zo gemakkelijk afwerkt dat er steeds meer stemmen klinken die zich afvragen wat voor nut het heeft om proberen de top te bereiken zolang deze beide teams nog meedoen staat er zondag al niets minder dan de landstitel op het spel. Daarom kan r_ Olympique wel eens tegen Ajax, dat het noord hè. Nou dat kan aardig worden”, juiste ritme momenteel helemaal te pak ken heeft, dezelfde weg gaan als Go Ahead Eagles vorige week en MVV afge lopen zondag, toen de Amsterdammers het na drie kwartier voetbal meer dan genoeg vonden. De ingrediënten voor een derge lijk schouwspel zijn ook wel aanwezig, want merkt Leduc zelf niiiet op: „Cruyff mandekking? Dat heeft toch geen enkele zin. Daar is hij toch veel te gewiekst voor”. Dat is natuurlijk zeer de vraag, want als er een elftal het sein gaf in Marseille tot professioneel (lees bikkelhard) voetbal dan was het toch wel Ajax. De fanatieke middenvelder Gress die op het eerste gezicht nog geen vlieg kwaad zou doen liep daar na afloop in de kleedkamer buiten zinnen te tieren tegen de charges van Johan Neeskens, die hij één van de hardste voetballers vond die hij ooit had meegemaakt. Topscorer Skoblar en de Zweed Magnussen, die op het gebied van het internationale voetbal toch wel iets meer pretendeerden te weten dan hun Franse collega’s, zaten ook wat beduusd na te denken wat hun eigenlijk allemaal De eerste indicatie dat Leduc het Euro- pa-cupavontuur na de glorieuze start te gen Gornik als afgedaan beschouwt be staat uit het feit dat hij centrale verdedi ger Bosquier (die een zwak aftreksel van een libero is) zo goed als zeker buiten het elftal zal laten. Bosquier heeft in de wedstrijd tegen Ajax een gekneusde teen opgelopen en heeft daar in de wedstrijden De Fransen zijn ook verplicht om l eerst-volgende Europa-cupwedstrijd vreemd terrein te spelen iets wat Marseillaanse kring vrolijk wordt afge daan met wie dan leeft dan zorgt omdat het bepaald niet zo’n frequent internatio naal contact heeft als de Duitse kampioen of Madrid. Leduc lachend: „Dat is van later zorg. Het heeft alleen consequenties als wij in Amsterdam resultaten gaan boeken. Daar houden wij echter geen rekening mee.” Als Leduc badinerend heeft geïnformeerd of Cruyff of Keizer wellicht niet geveld zijn door een griepe pidemie bedenkt hij: „Zondag Ajax-Feije- -J 1* X rïn»*zlin* Ziet hij het niet als een voordeel dat Ajax wellicht al grotendeels met zijn gedachten bij zondag is. Leduc: „Als Ajax in Marseille verloren had dan zou het zich niet kunnen permitteren om het met het oog op zondag kalmer aan te doen. Dat moet nu geen probleem zijn.” BELGRADO. Wat lusteloos, met een bezorgde blik op het gezicht, zit Sparta- trainer Elek Schwartz in zijn fauteuil in het zeer luxueuze hotel Jugoslavia in Belgrado, waar hij met zijn ploeg maan dagmiddag neergestreken is, voor zich uit te staren. Voor het vertrek naar Belgrado, waar Sparta zijn tweede wedstrijd voor de Europa cup der bekerwinnaars tegen Rode Ster moet spelen, mompelde Schwartz op Schiphol nog: „Ik hoop toch zo, dat we zullen winnen”. Aangezien een Frans landskampioen schap voor Olympique een zeker haalbare kaart is en de kansen op succes tegen Ajax wel erg theoretisch zijn neemt Le- duc geen verder risico. In het Palace Hotel in Noordwijk, waar de Fransen zich onder meer met winkelen prepare ren, legt hij uit: „De toekomst van de spelers ligt in Frankrijk. De resultaten in de competitie verlopen de laatste weken wat stroef. De topper tegen St. Etienne zoiets als Ajax-Feijenoord hier hebben wij met 3-2 verloren door een buitenspel- doelpunt, dat in de laatste seconden werd gemaakt, hoewel dat natuurlijk geen ex cuus mag zijn. De competitie is voor ons op dit moment belangrijken dan de wed strijd tegen Ajax. Wij mogen niet nog meer punten verliezen en daarom zal ik Bosquier die in die competitie een niet weg te denken pijler is hoogst waar schijnlijk ook niet opstellen.” van hun bagage. Op de achtergrond naast het spandoek met de optimis tische kreten, de clubarts van Marseille. r ll n Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. Van der Kroft, die sinds het vorige seizoen op de internationale lijst staat, heeft nog geen officiële UEFA-wedstrij den gefloten, wel was hij vorig jaar scheidsrechter bij de FC KölnSedan uit het toernooi om de jaarbeursstedenbeker. DEN HAAG. Leo van der Kroft uit Den Haag is aangewezen als reserve- scheidsrechter voor de wedstrijd Totten ham Hotspur—Nantes, die dinsdag in Londen wordt gespeeld in het toernooi om de UEFA-beker. De Rotterdammers zullen waarschijn lijk in dezelfde opstelling in het veld komen als afgelopen zondag tegen NEC, een wedstrijd die moeizaam met 2-1 werd gewonnen. De Pool Kowalik die tegen NEC niet meedeed, zal woensdagmiddag waarschijnlijk weer present zijn. Hij heeft nog wel wat last van een blessure aan zijn rechter bovenbeen, maar het ziet er toch niet ernstig uit. Er worden woens dagmiddag in het Marankana-stadion met een capaciteit van 110.000 toeschouwers ongeveer 20.000 bezoekers verwacht, onder ongeveer 50 Rotterdamse supporters. De bekende Spaanse scheidsrechter Ortiz de Mendibil zal de wedstrijd leiden. De Spanjaard heeft ook de voor de Joegosla- ven teleurstellende wedstrijd tegen Olym- piakos uit Athene geleid, waarin de Grie ken met 4-1 wonnen Rode Ster-trainer Miljanic: „We denken niet aan een slecht resultaat, we zullen winnen, dat is toch logisch met een 1-1 in de uitwedstrijd in handen”. Toch wordt het Ajax van Kovacs wel licht door dezelfde problemen bedreigd als het Ajax van Michels vorig jaar, toen Feijenoord in de slotfase van een succes vol maar slopend seizoen de zaak bruusk bedierf. Het gaat de laatste weken inclusief de Europa-cupsuccessen bij de Amsterdammers allemaal wel erg ge makkelijk. Kovacs: „Daarom ben ik ook voor de wedstrijd tegen Marseille erg voorzichtig. Ik verwacht van Olympique ook vrij hard voetbal omdat zij alleen maar op die manier Ajax denken te kunnen ontregelen”. Begrijpelijk is deze uitspraak zeer ze ker, daar bij uitschakeling voor Sparta het seizoen praktisch beëindigd is. Sparta is dan in het Europees toernooi uitgescha keld en ook de kansen in de vaderlandse competitie zijn nu reeds zo goed als verkeken. Schwartz is niet geheel pessimistisch. „Dë voetbalvelden zijn overal gelijk. Wij zijn niet kansloos maar we zullen na het 1-1-gelijke spel in Rotterdam toch in Voor deze wedstrijd heeft de Europese voetbalunie een Pools arbitraal trio gewezen, maar men twijfelt of de Polen, door moeilijkheden op het Londense vliegveld Heathrow wel tijdig zullen aan komen. De UEFA heeft daarop de KNVB verzocht een van zijn scheidsrechters van de FIFA-lijst aan te wijzen als reserve, opdat er dinsdagavond in ieder geval een arbiter beschikbaar is om de wedstrijd te leiden. Maandagavond nog is Leo van der Kroft met de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich vertrokken. Wan neer hij de wedstrijd zou moeten fluiten, de eerste ontmoeting tussen beide clubs eindigde doelpuntloos, dan zal hij worden geassisteerd door twee Engelse grensrech ters. De tweede keer dat Leduc laat blijken dat hij er morgenavond in het gunstigste geval alleen maar het beste van kan hopen is wanneer de bierblikkenaffaire ter sprake komt. Na iedere beslissing van de Belgische arbiter Schout daalde er veertien dagen geleden een regen van blikjes frisdranken en bier neer op de De Amsterdammers zullen voor de emi nente strijd niet in retraite gaan. Kovacs: „Dat valt niet te verkopen. De spelers zitten tot woensdagavond alweer vast en als ik dat donderdag tot zondag weer zou willen herhalen dan zou dat wel eens een averechtse uitwerking kunnen hebben. Donderdag wordt normaal getraind, vrij dag twee keer en zaterdag nog een keer zodat ik niet bang hoef te zijn dat de spelers elkaar zondag niet meer zullen herkennen”. Tussen de bedrijven door moet natuurlijk nog wel een Europa-cup karwei worden geklaard. Kovacs: „Daar om is het ook beter om nu nog niet over Fejjenoord te praten. Olympique is mo menteel belangrijker”. Marseille zal waarschijnlijk op drie plaatsen verschillen van het elftal dat met een 1-2 nederlaag zichzelf praktisch ieder perspectief ontnam. Bosquier zal vervangen worden door Hodoul, waardoor Bonnel en Zvunka de centrale verdedigers zullen vormgn. Op het middenveld neemt de nog jeugdige Leclerc, die tegen Nantes verdienstelijk speelde, de plaats in van AMSTERDAM. Ajax-trainer Stefan Kovacs is een verbluffend eerlijk baasje. Een man ook die op geen enkele manier de verdiensten van zes jaar Michels pro beert weg te cijferen of deze zelfs maar probeert te verdoezelen. De Roemeen is er zich echter terdege van bewust welke mogelijkheden zijn nieuwe werkgever biedt en hij geniet er tot dusver met volle teugen van. Kovacs, die aanvankelijk in brede kring op grond van de moeilijkheid van de functie een snel Waterloo werd voorspeld, legt uit: „Natuurlijk realiseer ik mij dat je dit Ajax geen voetballen meer hoeft te leren. Als ik echter blijk had gegeven dat ik hoe dan ook weinig van voetbal zou weten dan had ik hier na drie dagen mijn koffers wel kunnen pak ken. Daarom zie ik mijn aanvaarding door de spelers als een soort erkenning. Alleen op die manier kun je als geheel ook resultaten boeken”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De inwijding van de lichtinstallatie in de Meer is een week uitgesteld. Ajax voetbalt nu op 24 novem ber een lichtwedstrijd tegen Spartak 'Trnava, de ploeg van Karei Dobias waar Ajax zulke „angstige” herinneringen aan heeft. Ajax-voorzitter Van Praag: „Wij wachten alleen nog op de bevestiging dat Spartak komt. Het is echter voor negen ennegentig percent zeker”. WWW WW» 't.D', C-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13