MILJOENEN KILO'S CHEMISCH AFVAL VERPESTEN HET RIJN- WATER Half miljoen daklozen India in Werkgevers en werknemers 2 pet uit elkaar LOONOVERLEG MISLUKT Stevingroep boekt order Twee doden Belfast in TARVO Ontslagenen HAL roepen hulp in van ambassade Philips gaat metaal uit afvalwater terugwinnen TARVO 100 miljoen „Kabinet met volmacht pas na twee jaar voor Kamer” OLGA - I S Ontslag van rechtsvervolging medewerker van Sosjale Joenit Spanning tussen Pakistan en Kampioenschap damesturnen India stijgt in Sporthal Beverwijk HET WEER Brit Dennis Gabor krijgt Nobelprijs voor natuurkunde ...dekinderen hè... lekker TABVO zit berstensvol bouwstoffen! MATRAS AGENDA pagina 9 Verder in de krant DINSDAG 2 NOVEMBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 307 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... L voor Van Saoedie-Arabië: IS Maximum Prins Bernhard ander systeem H. van Looy, onderdirecteur Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. 2 3 3 7 9 9 11 11 12 12 12 13, 15, 17 Vrij zacht de enige matras met de juiste celbalans Niet-officiële cijfers na wervelstorm: IJmuider Courant Shakespeare: (Van onze correspondent) water zijn ontdekt, het grove vuil dat er (Zie verder pagina 2 en 3) (Van onze redactie economie) i (Zie verder pagina 3) 15 ADVERTENTIES A Met een kroon op het hoofd rust men niet gemakkelijk. Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman NEW DELHI (AFP) Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm, die eind vorige week de Indiase staat Orissa heeft getroffen, zou tussen de 5.000 en 15.000 lig gen. Volgens niet-officiële berichten die gisteravond in New Delhi zijn ontvangen is het aantal daklozen een half miljoen. Officieel wordt gezegd dat er 3391 doden zijn geteld en verscheidene duizenden dak lozen. Volgens het hoofd van de regering van de staat Orissa, Biswanath, zijn on geveer vier miljoen mensen getroffen door de wervelstorm. Indiase troepen zouden „voor het eerst tegenmaatregelen hebben genomen om een einde te maken aan Pakistaanse beschie tingen” Hierover werd verder alleen ge zegd dat een operatie was uitgevoerd bij de grensplaats Kamalpoer. Een tweede medewerker van de „Joe nit”, tegen wie eenzelfde straf en boete waren geëist, een 21-jarige jongeman is vrijgesproken. 2,9 miljoen kilo koper 9 miljoen kilo zink 200.000 kilo chroom 30 miljoen kilo chloride per dag. En dan wordt er nog niet eens gesproken over het verontreinigingseffect door het gebruik van het Rijnwater als koeling voor de elektrische centrales, de vijftig nog on bekende stoffen die onlangs in het Rijn- Foto boven: Engelse soldaten liggen achter een muur verschanst in de wijk Andersontown in Belfast waar gisteren opnieuw rellen zijn uitge broken. Foto onder: David O’Connell en Maria McGuire die onlangs beiden in Ierland zijn teruggekeerd van een reis door Europa waar zij voor het IRA wapens moesten gaan kopen. O’Connell werd ook in Nederland ge zocht in verband met een wapen- smokkel-afjaire op Schiphol. EINDHOVEN De NV Gloeilampen fabriek Philips uit Eindhoven gaat zware - metalen, die het al jaren met haar afval water wegspoelt, terugwinnen om opnieuw in de produktie te gebruiken. Voorzitter Ter Heide zei na afloop- „Wij wilden echt wel terug. Maar voor ons stond vast dat er een algemene overeen- De cutterzuiger „Beverwijk-31” baggert op dit moment in Abu Dhabi, waar de Ste- yin-groep voor 70 pet participeert in een contract, dat inmiddels tot een bedrag van 60 mln is uitgebreid. Bij dit werk werd voor het eerst op grote schaal ervaring op gedaan met het rechtstreeks cutteren van rotsachtige bodem. Deze rots is inmiddels met succes opgeruimd en de verwachting is, dat het baggeren van de zachte grond omstreeks mei 1972 geheel gereed zal zijn, ruim binnen de gestelde tijd. De Stevin groep wordt gevormd door Van Hattum en Blankevoort in Beverwijk, Boele en van Eesteren in Den Haag en van Splunder in Ridderkerk. BEVERWIJK De baggerafdeling van de Stevin-groep nv heeft van de regering van Saoedi-Arabië opdracht verkregen voor een groot bagger- en opspuitwerk in de haven van Dammaan aan de Perzische Golf. Met deze opdracht is ruim 100 mln gemoeid, aldus is bekendgemaakt. Het werk, dat begonnen wordt in juni 1972 en ongeveer twee jaar zal duren, zal worden uitgevoerd door de 10.000 pk cutterzuiger „Beverwijk-31” en de hopperzuiger „Van Hattum en Blankevoort-20”. Voor enkele bijkomende werkzaamheden zal materiaal van collegabedrjjven worden ingezet (on der andere Zanen/Verstoep). DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen een 27-jarige me dewerker van de alternatieve hulpverle ningsinstelling „Sosjale Joenit” in Den Haag ontslagen van rechtsvervolging. De officier van Justitie had tegen hem een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en een boete van 150 geëist. De officier had hem schuldig geacht aan overtreding van artikel 280 van het Wet boek van Strafrecht: het verbergen en aan de opsporingen van politie en justitie onttrekken van weggelopen minderjari gen. Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond NEW DELHI (Reuter en AFP) De mi litaire toestand aan de grenzen tussen India en Pakistan is de afgelopen 24 uur aanzienlijk slechter geworden. Dit is gis teravond in goed ingelichte kringen in New Delhi vernomen. Zij leggen de raad een lijstje voor waaruit blijkt wat er zoal het afge lopen jaar in de Rijn aan giftige stoffen is geloosd: 85.000 kilo kwik 1 miljoen kilo arsenicum 1 200.000 kilo cadmium 1,5 miljoen kilo lood Zowel de werkgevers als de vakbewe ging hebben tijdens het beraad een stap naar elkaar toe gedaan. De vakbeweging bleek bereid zich verder te matigen dan uit de becijfering van hun aanvankelijke voorstellen door het Centraal Plan Bureau was gebleken. Zij ging van 13.5 percent loonkostenstijging in 1972 terug naar 13.1. Het effect daarvan in 1973 zou zijn een loonkostenstijging van 11.7 percent. Resul- t at: 14 percent in 1971, het jaar daarop 13.1 percent en 11.7 percent in 1973: totaal zo’n 40 percent. Omdat de werkgevers dat niet acceptabel vonden, schaafde de vak beweging het voorstel bij tot 12 percent voor de periode 1971-1972. Dat deed ze door 0.5 percent ziekenfondspremie uit de prijsindex te lichten omdat die zowel in de kosten van levensonderhoud wordt meegerekend als op het loon wordt gege ven (werkgeverspremie), en de overloop (dat deel van de prijsstijgingscompensatie dat in een volgend jaar doorwerkt) alléén in aanmerking te nemen voor contracten waarin die speelt. Een nogal technische manoeuvre, die voor de werkgevers aan leiding was om schorsing te vragen. komst zou moeten komen met een redelij ke zekerheid dat men er zich ook aan zou houden. Die zekerheid konden de werk gevers niet geven. Bovendien wilden wij de beperking redelijk verdeeld zien over de verschillende inkomensgroepen en niet volstaan met 1 percent voor iedereen, zo als de werkgevers wilden. Het mislukken van het akkoord betekent dat de werkgevers nu eigen richtlijnen aan hun organisaties gaan verstrekken, waarbij ze uitgaan van 0 percent koop krachtverbetering. De vakbeweging zal eveneens richtlijnen aan de bonden geven, waarin zij adviseert wat onder de gegeven omstandigheden haalbaar zou moeten zijn. Een overeenkomst zou beter zijn geweest,” aldus drs. Ter Heide, „maar we moeten intussen niet vergeten dat het buitenland 1972 voor ons land sterker beïnvloedt dan de show die we hier aan het opvoeren zijn Overigens zou de regering,” aldus drs. Ter Heide, „de vakbeweging eens antwoord moeten geven op de vragen of de inves teringen nu worden afgeremd of niet en wat er gebeurt met de besparingen. We weten nog niets definitiefs over uitbreiding van de woningbouw,” aldus drs. Ter Heide. (Zie verder pagina 4). jaarlijks in grote hoeveelheden ingeplompt wordt. Tijdens de Noordzee-olieconferentie in Oslo is de vraag opgeworpen wat bij olie- vervuiling voor het water gevaarlijker is: de olie of de bestrijdingsmiddelen hier tegen. Met name zouden de bestrijdings middelen bijzonder schadelijk voor de vis sen zijn. Enkele weken geleden heeft een tech nicus van het waterschap De Dommel uit Noord-Brabant ontdekt, dat er o.m. der gelijke grote hoeveelheden koper in het afvalwater van de fabriek voorkwamen, dat het economisch rendabel zou zijn dit terug te winnen. Om welke hoeveelheid het gaat is niet bekend. De mededeling over deze onaangeboorde kopermijn is door het waterschap gedaan aan één van de Philips-directeuren, die deel uitmaakt van het bestuur van het waterschap. Volgens mr. Th. Vosters, voor zitter van het waterschap De Dommel is het niet denkbeeldig, dat men bij Philips op deze manier al jarenlang kostbare hoe veelheden zware metalen heeft laten gaan. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De Beverwijkse gym nastiekvereniging „Turnlust” organiseert in het kader van haar zestigjarig bestaan de Nationale Verenigingskampioenschap- pen Dames 1971. Aan deze kampioenswedstrijden nemen acht prominente ve’-enigingen uit geheel Nederland deel namelijk De Halter (Alk maar), St Mauritius (Volendam), Donar (Den Haag), DOS (Amsterdam), Quick (Huizum), PSV (Eindhoven) Excelsior (Nij- kerk) en de Keurtumvereniging Rotterdam. De wedstrijden worden op zondag 21 nbvember gehouden in de Sporthal Be verwijk. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Weerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport L"idstret‘rs BELFAST (Reuter, AFP) Twee poli tieagenten zijn gisteren doodgeschoten toen zij in Belfast een onderzoek naar een beweerde inbraak instelden. De werkgevers wilden niet verder gaan dan een loonkostenstijging van 9.5 per cent in 1972 bij een prijsstijging van 5 per cent, maar bleken na aandringen van de vakbeweging bereid hun aanvankelijke voorstel: 0 percent koopkrachtverbetering om te zetten in 1 percent reëel. Ze maak ten de vakbeweging duidelijk dat de ach terban beslist niet meer zou slikken. Dit voorstel betekende een loonkostenstijging voor 1972 van 10.2 percent. Er was toen nog 2 percent verschil met het voorstel van de vakbeweging. Toen die er nóg een percent je wilde af knabbelen door de post incident»’» loonstijgingen (promoties, over werk) van 2 percent naar 1 percent te laten terugbrengen, liep het gesprek muur vast. Als het gelukt zou zijn, zou de loon kostenstijging op 11.2 percent zijn geko men. (Van onze correspondent) DJAKARTA. De inmiddels tot man aangegroeide groep door de Holland Amerika Lijn ontslagen Indonesische zee lieden heeft besloten om via de Neder landse ambassade in Djakarta een brief te sturen aan de ondergedoken H.A.L.-verte- genwoordiger Gerard van Vulpen. De zeelieden vragen hem daarin zo spoedig mogelijk weer in het kantoor van de Trikora Lloyd te verschijnen, zodat ze met hem kunnen praten over de uitbeta ling van hun volledige gage. De vijftien beloven dat ze zich vreedzaam zullen gedragen en dat Van Vulpen niet bang hoeft te zijn opnieuw bedreigd te worden, zoals vorige week donderdag. Nadat Van Vulpen gisteren zich niet aan zijn belofte had gehouden om de jongens te ontvangen, naar hij zelf toegaf uit angst, zijn ze naar zijn huis gegaan. De reis was tevergeefs, kort tevoren was hij ondergedoken. Van welingelichte zijde is vernon -en dat de ambassade op de hoogte is van Van Vulpen’s verblijfplaats. Hij zou niet meer in Djakarta zijn. Volgens mensen die Van Vulpen op zijn onderduikadres hebben gesproken, schijnt hij wat gekalmeerd te zijn. Het wachten is nu op de heer Van Dijk, chef perso neelszaken van de Holland Amerika Lijn, die hier vrijdag wordt verwacht. Hij neemt de zaak van Van Vulpen over en hoopt tot een snelle en definitieve rege ling met de ontslagen zeelieden te kunnen komen. Zij beschuldigen de H.A.L. ondermeer van kontraktbreuk en overwegen een ad- vokaat in de arm te nemen. De grote vraag blijft of de jongens, die nog steeds geen stuiver hebben ontvangen, voldoende geduld kunnen opbrengen voor een moge lijk lang juridisch gevecht met de H.A.L. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Prins Bernhard is voor stander van een nieuw democratisch stel sel, waarin het kabinet voor één of twee jaar volmachten van de Kamer zou moe ten vragen. Na die twee jaar zou het dan voor de Kamer moeten verschijnen om verantwoording af te leggen over het gevoerde beleid. Daarbij zou de Kamer dan moeten beslissen over de vraag of de regering moet aftreden of aanblijven. In zo’n systeem kan een kabinet doorwerken en hoeft het niet de helft van de tijd te besteden aan het antwoorden op vragen van Kamerleden. Deze opvatting van prins Bernhard is weergegeven in een interview met de NRC/Handelsblad. Op de vraag wat zijn gedachten zijn over de plaats van de monarchie in de Europese gemeenschap zei de prins, dat wanneer men een integratie tot stand brengt op verschillende gebieden men uit eindelijk tot een Europees staatshoofd zal komen. De persoonlijke visie van de prins is, dat als het Nederlandse volk zegt: „Wij vinden in dit verband de monarchie min der nodig”, dan kunnen de leden van het Koninklijk Huis gaan werken voor het land op bepaalde posten waarvoor zij geschikt zijn. De prins is vóór de monar chie, ook als staatsvorm voor een Vere nigd Europa. Een volkomen neutraal staatshoofd heeft voordelen zowel voor de stabiliteit als voor de regeringsvorming, vindt hij. SANOöÊE Overwegend droog met wolken velden en op veel plaatsen mist. Morgen ook hier en daar zon. Meest matige zuidwestelijke wind. Vrij' zacht met minimum temperaturen van ongeveer 9 graden en maxima omstreeks 14 graden. De agenten vervoegden zich bij een winkel naar aanleiding van een telefoni sche mededeling dat daar een inbraak was gepleegd. Toen zij de winkel binnengingen werden zij op de voet gevolgd door twee mannen die het vuur op hen openden. De twee politieagenten werden dodelijk ge troffen. DEN HAAG Met de vervuiling van het Rijnwater is het al zó erg ge steld dat de drinkwatervoorziening wordt bedreigd en er is nog nauwe lijks tijd om hiertegen afdoende maatregelen te nemen. Aldus vijftig Zwitserse, Westduitse en Nederland se waterleidingbedrijven aan de Raad van Europa. r//'/////////ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ/ o o UTRECHT. Voor 1972 staat Nederland er ongunstiger voor, dan wanneer er een loonmatigingsakkoord zou zjjn gekomen. Dat concludeerde werknemersvoorzitter drs. H. ter Heide gisteravond na de mis lukking van het loongesprek. De centrale werkgevers- en werknemersorganisaties konden elkaar in Utrecht niet vinden in een gezamenlijke richtlijn voor matiging voor 1972 en 1973. De „afstand” tussen de wederzijdse voorstellen bleef ruim 2 per cent. Het gesprek werd definitief beëin digd toen beide partijen ervan overtuigd waren dat ze zoveel water in de wijn hadden gedaan als ten opzichte van hun achterban nog haalbaar zou zijn. De werkgevers hadden toen maximaal 1 per cent koopkrachtverbetering geboden. STOCKHOLM (Reuter en AP) De Nobelprjjs-1971 voor natuurkunde is toe gekend aan de Britse professor Dennis Gabor van het Imperial College of Science and Technology in Londen. Gabor is uitvinder van de driedimensio nale fotografie.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1