Globe j Twee Weezen NPO: Operaconcerten Orgeltocht FILMS in Haarlem Koorzang en toneel Paco Pena in Haarlem Koolhaas i 1 Askenase Volksdansen Lear info 31* toons Evenementen in Amsterdam De Waag «Jl DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 Overige films i Bloody mama Onder redactie van Charles Boost 9 PACO PENA en verkrijgbaar P. ZWAANSWIJK In bijpassend kostuum JOHNNY SILVO uit). van SABBIONI COMACCHIO UIT Redento Comacchio heeft al eerder bij het NPO gezongen, nl. in 1969 bij een concert in de RAI. Hij heeft grote bekend heid gekregen door zijn vertol king van Paljas en de Trova- tore. Hij zingt hier aria’s uit Fanciulla del West van Puccini, I Pagliacco van Leoncavallo, Lucia di Lammermoor en de Cavalleria. Samen zingen de so listen twee duetten van Verdi, namelijk uit de Aida en de Tro- vatore. In het NIEUWE DE LA MAR de drie kluchtjes in een blijspel van Neil Simon „Sex a la meunière” (voor een avondje BLOODY MAMA en haar lichtelijk debiele zonen hebben echt bestaan. De „Barker family’’ was in het begin van de dertiger jaren een begrip, niet alleen voor de F.B.I. maar voor het hele land dat de misdadige activiteiten van dit stelletje bankrovers en moordenaars per dag in de kranten kon volgen. toneelstuk „Fatale Melodie” van Falkland L-Cary. Deze thriller wordt geregisseerd door Henk Bruin en gespeeld in de zaal De Linge in de Lingestraat in Haar- lem-Noord. WIE NU EENS alles wil weten over natuurtonen, volksmuziek en het 31-toonsstelsel kan zon dagmiddag 3 uur terecht in het Teylers Museum. Een deskun dige bij uitstek, Anton de Beer, houdt er een praatje over en geeft muzikale voorbeelden. De voordracht is georganiseerd door de stichting Huyghens-Fokker. ZATERDAGAVOND Mark en Dan, twee Amerikaanse jongens die al tien jaar aan de folk wij den. Ze hebben in verschillende bluegrass-, blues- en jugband- groepen gespeeld en deden solo- werk. Ze presenteren een pro gramma van traditionals, eigen tijdse en zelfgemaakte compo sities. Al eerder heeft het duo succes in de Waag geboekt. ANTON KOOLHAAS, schrij ver van geweldige dierenverha len (o.a. Gekke Witte. Er zit geen spek in de val) komt van avond in De Waag vertellen over zijn werk en eruit voorlezen. Men begint om half negen. Koolhaas is geboren in Utrecht, was tien jaar redacteur bij de Nieuwe Rotterdamse Courant en bij de Groene. Hij is toneel- en balletcriticus van Vrij Neder land en directeur van de Neder landse Filmacademie in Am sterdam. Behalve korte verhalen en novellen, schreef Koolhaas toneelstukken, o.a. „Niet doen sneeuwwitje”, dat met groot succes door Studio werd opge voerd. DE HAARLEMSE Toneel Club geeft woensdag 10 november voor de donateurs van de letter lievende vereniging J. J. Cremer in de Haarlemse stadsschouw burg een reprise van het succes stuk „De cactusbloem” van Ba rdlet en Grédy. De regie is in handen van Jacques van den Boogaard. „Cremer” heeft een nieuw be stuur gekozen. Jan Hageman heeft afscheid genomen als voor zitter, evenals de bestuursleden Piet ten Have en Wim Oostwald. De nieuwe voorzitter is B. van Oploo geworden in ge- 9 9 wijzer DAARVOOR HEEFT „Vedsens Bejaardentoneel” dan donderdag 4 november in het clubhuis „De Meerpaal” in Velsen-Noord zijn serie opvoeringen reeds besloten van „Zijn revanche”, een toneel spel in drie bedrijven door J. van Randwijk. Dit betekent te vens het afscheid van de heer Joop van Baar als regisseur. lemaal onder leiding van Sab- bioni die in de afgelopen twee jaar al eerder met het NPO werkte. Behalve gastdirigent- schappen over de hele wereld, studeert hij in zijn woonplaats alle opera’s in en dirigeert er vele van. DE ORGANIST Klaas Bolt, die met nog andere organisten verenigd in de „Orgelwerkgroep Noord-Holland" zich beijvert om de belangstelling voor de orgelkunst te doen toenemen en waar deze reeds aanwezig is, ook te verdiepen, heeft daartoe weer het initiatief genomen om een orgeltocht te houden. Wim van den Brink Ineke Cohen. DIT WEEKEINDE in de Waag in Haarlem een groot man op folkgebied. Klasse, weet je wel. Johnny Silvo, een jongen die in Haarlem geen onbekende is ge weest. Hij was niet alleen in de Waag maar ook op het Harte- wensfestival. Johnny is meer dan zanger. Hij gooit zich er helemaal in, met lichaam en ziel. Hij heeft een Ierse moeder en een Westiindische vader, zo dat hij van beide kanten aller lei muziek ingegoten kreeg: calypso’s en folk. Hij is bekend van de Engelse televisie, waar hij nu een show met kinderen heeft. Verder heeft hij een eigen club in Londen Richmond, The Crown. Hij is vrijdagavond (pas om 22.30 uur, omdat John ny pas laat arriveert) en zon dagavond in de Waag. Wie ze ker wil zijn van een plaats moet reserveren, tel. 320447. Het NPO speelt verder de ouvertures uit de Forza del Destino, Nabucco en I Vespri Siciliani van Verdi, het inter mezzo uit Manon Lescaut van Puccini en de ouvertures van de Barbier van Sevilla en La Sca la di Seta van Rossini. Dat al- Montserrat Aparici zingt voor het eerst in Nederland, maar ze is al een ster in de Zuideuropese operatheaters. Ze heeft een gro te techniek, die haar in staat stelt een veelzijdig repertoire op te bouwen. Zij zingt aria’s uit de opera’s Don Carlos, Ca valleria Rusticana, La Ceneren- tola (van Rossini) en La Favo- rita van Donizetti. HET KOOR Katholiek Haar lem geeft vrijdagavond in het Haarlemse Concertgebouw een concert, waarop drie werken worden uitgevoerd. Dat zijn het Magnificat van Vivaldi, het Re quiem van Gabriël Fauré en de Vesperae Solennes de Confes- sore van Mozart. Het koor heeft deze werken tien jaar geleden eerder uitgevoerd, zodat sprake is van een nieuwe instudering van niet te vaak gehoorde, bij zondere meesterwerken. Dirigent Albert de Klerk geeft zoals hij vaker heeft gedaan o.a. met Elly Ameling die nu een ster is geworden jonge, on bekende solisten uitgenodigd. Het zijn de sopraan Germaine Stordiau, de alt Meta Bourgon- jen, de tenor Simon van der Geest (die overigens al een naam heeft gemaakt) en Josèph Truij- ens. Aan het orgel zit Theo Sa ris, een oud-leerling van De Klerk, die vorig jaar de prijs van uitnemendheid kreeg. APARICI IN CINEMA PALACE draait deze week een nieuwe film van Louis de Funès, die de liefhebber wél zal vermaken met zijn malle bekken en driftkikker- gebaren. In Frans Hals een harde wlld- westfilm „Texas Addio’ Lido prolongeert Blue Movie, Luxor doet dat met „Wat zien ik”. In Roxy draait „Zwoele zomer nachten”, waar een jongeman het bed met zijn tante wil delen. In de nachtvoorstellingen van Frans Hals de oorlogsfilm (over de Amerikaans- Japanse oorlog in de Pacific) „Oorlogshel Batangas”. In Cinema Palace draait „De detective”, een uitstekende misdaadfilm met Frank Sinatra. WAT EEN LEED! Wat een leed in „De Twee Weezen”, het aloude melodrama dat de to neelgroep Globe zaterdag en zondagavond in de Haarlemse stadsschouwburg doet herleven. Het stuk is bijna honderd jaar oud. Het werd geschreven door de Fransen d’Ennery en Cormon die het in 1874 in première za gen gaan. In 1875 al was de draak op de Nederlandse plan ken. Dat gebeurde in het Théatre des Variétés in de Amstelstraat in Amsterdam. De affiche vermeldde „Nieuw drama a Grand Spectacle in 8 Tafereelen naar het Fransche onuitgegeven en door de direc tie als eigendomsrecht aange kochte handschrift van d’Ennery en Cormon”. Die directie werd gevormd door Boas, Judels en Louis Bouwmeester, bekend theaternamen. Judels en Bouw meester speelden de twee broers Frochard, de een de goeie en de ander de kwaaie zoon van IN DE HAARLEMSE stads schouwburg kan men morgena vond vele soorten volksdansen zien. Dan geeft het Internatio naal Folkloristisch Danstheater een voorstelling. Dit Neder landse gezelschap, dat door de overheid wordt gesubsidieerd, ziet zich als het enige beroeps gezelschap ter wereld, dat een repertoire heeft van een zeer rijke verscheidenheid. Ze dan sen van alles: van oude Israëli sche tot Macedonische mannen- dansen. Niet alleen dansen uit Balkanlanden, maar ook werk uit Spanje en Rusland. En dat is nog wel eens wat anders dan de Driekusman. De dansen worden uitgevoerd in bijpas sende costuums. De liefhebbers zullen er een wervelend avond je aan hebben. In het Amsterdams CONCERTGE BOUW in de komende week onder andere een Brahms-programma door het Neder lands Strijkkwartet met George van Re- nesse piano op 5 november. Zondagmiddag en maandagavond zingt Sophia van Santé met het Concertgebouworkest onder lei ding van E. Jochum in een programma met werk van Honegger, H. Andries- sen/Flothuis, Reger en Haydn. In de STADSSCHOUWBURG geeft het Amsterdams Toneel weer enige voorstel lingen van „Je hoeft Amsterdam niet voor mij in te pakken, ik eet het hier wel op”. DE KATHOLIEKE toneel- stichting „Kunst Door Oefening” uit Beverwijk start zaterdag 6 november eveneens, maar dan in het Kennemer theater. Deze vereniging speelt „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet”, een blijspel in drie bedrijven door Arnold van Zuylen. De regie is van George Janssens. De K.D.O.- boys verzorgen tenslotte de dansmuziek voor het bij deze vereniging gebruikelijke bal na afloop. Gezien de algemene belangstelling die filmmakers en in het bijzonder de regis seurs van misdaadfilms op het ogenblik aan de dag leggen voor de twintiger en dertiger jaren, („Bonnie and Clyde”) de hoogtijjaren van de drank-drooglegging en van het Amerikaanse gangsterdom, ligt een film als „Bloody Mama” wel voor de hand. Het verhaal dat aan de film ten grondslag ligt, valt evenzeer binnen de beschavingsgeschiedenis van de VS als de strijd tegen de Indianen of de Burgeroor log. Ma Barker die volgens de film (en waarschijnlijk de historie) haar eerste kind te danken had aan haar vader die haar op jonge leeftijd verkrachtte, vormt V met haar zoons uit diverse huwelijken een gewelddadige bende die leeft van roof, maar daarbij voor moord en kidnap ping niet terugdeinst. Als in „Bonnie and Clyde” zijn de gangsters voortdurend op de vlucht voor de politie en worden ze tenslotte toch nog onverwacht, dankzij een toevallige aanwijzing die de „cops” op het spoor brengt, in hun geheim onderko men omsingeld en belegerd, waarbij alle bendeleden, Bloody mama incluis, de dood vinden. Roger Corman, een veelfilmer die on telbare „horror”-films op zijn naam heeft staan, is de laatste jaren uit zijn „B- picture”-periode naar voren gekomen als een verrassend capabel regisseur in films als „Wild angels” en „The trip”, beide met Peter Fonda. Aan het gangster-genre droeg hij nog niet zo lang geleden „The Saint Valentine Day’s massacre” bij en in een vergelijkba re stijl die op het gebied van moord en geweld geen concessies doet, zonder dat de filmer zich in wreedheden verlustigt, is ook „Bloody Mama” gemaakt. Een harde, meedogenloze gangsterfilm die echter te gelijk laat zien hoe de misdaad door leefomstandigheden geprovoceerd kan worden. In ieder geval zit er een grote rol in voor Shelley Winters die de aangewe zen actrice lijkt om het misdadige moeder- dier Kate Barker in al haar bigotterie en psychopathische afwijkingen aannemelijk te maken. Woensdag is Globe er met „De Twee Weezen” en donderdag de He Theater. In de BRAKKE GROND tot en met 6 november de Nieuwe Komedie met „Ma- kabere Kermis” van Ionesco (aanbevolen) en van 8 tot en met 13 november de Piccolo-groep van het Nieuw Rotterdams Toneel met de musical „De laatste dagen van Ischa” (aanbevolen, vooral voor jon gelui). DE TONEELVERENIGING Vondel geeft dinsdagavond 9 no vember een opvoering van het DE TONEELVERENIGING „T.I.O.S.” uit IJmuiden geeft za terdag 6 november haar eerste voorstelling van dit seizoen in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden- Oost. Opgevoerd wordt „Engel tje”, een klucht in drie bedrijven door B. Westra en F. Drost. Me vrouw Roeli Prins heeft het ge regisseerd. Op de orgeltochten, die deze zomer werden georganiseerd, werd aandacht gevraagd voor orgels in Noord-Holland, verschillende gemeenten bouwd. De najaars-orgeltocht op za terdag 13 november voert naar orgels in Den Haag. Klaas Bolt zal de deelnemers morgens om half twaalf eerst ontmoeten in de Kloosterkerk, waar in 1966 door de Deense orgelbouwers-firma Marcussen een nieuw orgel gebouwd werd. Deze firma, aan wie zoals men in Haarlem en eigenlijk wel overal in ons land kan weten, in 1959 de restauratie van het orgel van Christian Müller in de Grote Kerk werd opgedra gen, heeft ook in het orgel van de Kloosterkerk de nieuwe, of liever weer opgevatte orgel- klank- en orgelbouw-principes uit vroeger eeuwen verwerkt, grondslagen, die sinds de in 1920 ingezette orgelrenaissance weer werden erkend en ont wikkeld. In de Grote- of Sint Jacobs- kerk zal een tweede nieuw ge bouwd orgel bezocht worden. Het werd dit jaar voltooid, door de firma Metzler uit Zwitserland, eveneens een fir ma, die teruggegrepen heeft op het orgelklank-ideaal uit het verleden en die hiermede de door haar vervaardigde instru menten de puurheid van de authentieke orgelklank gegeven heeft. Die echtheid en oorspronke lijkheid van klank zal ook te horen zijn, wanneer het derde orgel op deze tocht, het orgel van de Evangelisch Lutherse Kerk bespeeld zal worden. Dit instrument werd in 1764 gebouwd door Johann Heinrich Hartmann Batz, een telg uit een beroemd orgelbouwersge- slacht. Hij was een leerling van Christian Müller, wiens orgel bouwbedrijf in wezen opging in de werkplaats, die Johann Heinrich in 1740 in Utrecht was begonnen. De firma Batz leverde goed werk. Men roemde de deugde lijkheid van het verwerkte ma teriaal en was vol lof over de klankkwaliteit. Het is interes sant te weten, dat zich in de Sions-kerk te Haarlem ook een orgel bevindt, dat afkomstig is van de firma Batz, die het in 1842 bouwde voor koning Wil lem II. Het stond destijds ook in Den Haag: in de Gothi- ■che zaal van het koninklijk paleis. De kerken, die bezocht wor den liggen in het centrum van de stad op betrekkelijk korte afstand van elkaar, zodat men de tocht te voet kan maken. Wanneer er voldoende be langstelling voor blijkt te zijn, is het mogelijk ook nog de Zorgvlietkerk in Scheveningen vrouw Frochard, een gemeen wijf dat het blinde weeskind Louis Bouwmeester, bekende De andere wees, Henriëtte, komt terecht bij een losbollige markies, uit wiens wufte leven zij gehaald wordt door een jong edelman, die geparenteerd is aan een nobele dame met een geheim leed. We zien in de acht taferelen de ellendige weder waardigheden van Louise die echter naar een einde leiden van stralend geluk. Ook voor de nobele dame. Ernst van Altena heeft het stuk vertaald en Ton Lutz heeft het geregisseerd. Petra Laseur en Ineke Cohen spelen de wees jes, terwijl Wim van den Brink in travestie de gemene vrouw Frochard speelt. Jan-Anne Drenth zingt de scènes aan el kaar met smartlappen. HET NOORDHOLLANDS Philharmonisch Orkest geeft op 10 november in de Vredesvorst- kerk te Beverwijk en op 12 no vember In het Haarlems Con certgebouw een Italiaans opera concert. Het zal geleid worden door de Veronese maestro Re nato Sabbioni, die de vaste di rigent van Christina Deutekom is. Christina is er niet bij, maar gezongen wordt er wel. De mez zo-sopraan Montserrat Aparici en de tenor Redento Comacchio komen voor de twee concerten over. IN SAMENWERKING met het Theater Klank en Beeld heeft Centrums dramaturgie een geluidsband samengesteld over de toneelschrijver Edward Bond. Daarin zijn fragmenten te horen uit de Centrumpro- dukties „Gered” en „Smalle weg naar het verre Noorden” en wordt informatie verschaft ovear Lear (première 20 novem ber te Haarlem), onder meer door een interview met regis seur Peter Oosthoek. Het band je (duur pl.m. 45 minuten) kan vanaf 8 november bij Theater Klank en Beeld, Herengracht 168, Amsterdam, worden aange vraagd, tegen een vergoeding van f 7,50 per twee weken. Een tip voor Haarlemse leraren, die bezig zijn hun leerlingen voor te bereiden op het stuk. VEERTIG JAAR voor een koor van personeelsleden is niet gek. Maar dat koor is dan ook van de PTT in Haarlem. En daar zo zeggen insiders zijn de leden niet alleen zangers maar vormen boven dien een vriendenkring. Tot 1949 stond het koor onder lei ding van PTT-man Piet Gerdes, die opgevolgd werd door Piet Portegieser, met wie het koor tweemaal een wisselbeker won van de PTT-koren. In 1970 gaf Potgieser zijn dirigeerstok over aan een jongere dirigent Piet de Reuver, ook wel Piet de Derde genaamd. Ter gelegenheid van het jubi leum geeft het PTT-mannen- koor een uitvoering, op 6 no vember in het Haarlems Con certgebouw samen met de Koor school van de Bavokathedraal, die ook al een jubileum viert, namelijk het zilveren. De koren zingen zowel afzonderlijk als samen. De solisten zijn de so praan Joyce Stroom, de alt Paula Groot, de bas Co Dop en de tenor Piet de Reuver zelf. Aan het orgel Bernard Barte- link, de organist van de kathe draal. Voor de pauze staat er veel kort werk op het programma. Het PTT-koor zingt „Lente” van Keereweer en het onver mijdelijke „Domine Salvam fac” van Giessen. De Koor school komt met vier geestelij ke en vier wereldlijke liederen. Samen zingen zij „l’Orgue” van G. Rille, en geestelijke liederen van Carl Orff en G. Rathbone. Barteiink speelt alleen werk van Clérambault en Bach. Na de pauze volgt het grotere werk: „Veni Creator” van Die- penbronck en de Krönungsmes- se van Mozart. te bezoeken onder leiding van Willem Retze Talsma, die daar als organist van de kerk een orgel van de firma Ahrend en Brunzema bespeelt, dat in 1958 gebouwd is. Aanmeldingsformulieren voor deelneming verkrijgbaar bij Mevrouw D. C. Ippel, Telefoon 023-242886. DE BEROEMDE pianist Stephan Askenase is deze week 75 jaar geworden en heeft dat officieel gevierd met een recital in het Amsterdamse Concertge bouw. Dinsdag 9 november is hij in deze contreien te horen. Hij geeft op uitnodiging van de Heemsteedse Kunstkring een concert in de aula van het Coornhert Lyceum in Haarlem. Uiteraard speelt Askenase werk van zijn favoriet Chopin. DE FLAMENCO-muziek zuiver houden. Dat is het streven van Paco Pena een jonge Spaanse flamenco-gitarist die tijdens het Holland Festival succes boekte en nu terug komt voor een toernee door andere steden. Niet alleen vanwege dat succes, maar ook vanwege het feit dat hij zich inmiddels verloofd heeft met een Nederlands meis je. Pena, die 29 jaar is, speelt al vanaf zijn tiende gitaar. Vanuit Engeland bouwde hij een inter nationale carrière op. Hij is erop uit zijn programma sober te houden, zuiver en alleen op de muziek afgestemd. Maar ook hij is er niet aan ontkomen bij deze tweede toernee zich te la ten vergezellen door twee zan gers, een danspaar en een tweede gitarist, zodat ook het oog enige afwisseling krijgt. Pena zegt er zelf van: „Ik heb het ensemble-programma in zo’n presentatie gegoten dat er aan alle basiselementen van de Flamenco in de oorspronke lijke proportie uitdrukking wordt gegeven. Over het alge meen wordt er in de huidige Flamenco shows de meeste aandacht besteed aan het meest spectaculaire element van de Flamenco: de dans. Het zou onjuist zijn om onze concertan te presenatie onder het hoofd „ballet” onder te brengen. We willen u slechts een indica tie geven van de essentiële fun damenten van de Flamenco- kunst”. In de KLEINE KOMEDIE tot en met de 14e „Das Dreimaderlhaus” van de Hoofdstadoperette. Het Lureleicabaret is met ingang van 11 november in theater DESMET te zien, waar nu nog „Oh! Calcutta” zit. Voordien doet Lurelei nog werk in CITY. Poppenkunstenaar Jean-Paul Hubert geeft van 4 tot en met 7 november voorstellingen in ZODIAC. In het SHAFFYTHEATER Neerlands Hoop in Bange Dagen, en vrijdag- en zaterdagnacht om 24 uur de zingende zusjes en het Resistentie-orkest. IN CARRÉ gaat tot het eind van de maand de musical „En nu naar bed” van Annie M. G. Schmidt met Mary Dressel- huis en Conny Stuart in de hoofdrollen; vrijdagavond is de officiële première. In het TROPENMUSEUM geeft zondag middag het ensemble Pramuda Budaja gamelan-muziek. Er is ook Indonesische dans.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11