Ministers: ook bezit auto’s afremmen Benzineaccijns kan niet veel verder omhoog Onderwaterstad het jaar 2000 voor Japanse verkeersbrigadiertjes Verzoek minister Drees bleef zonder resultaat Kom kijken Rijnwater lager en steeds zouter AUDI 60 ƒ9.980- TEGEUIMIEIW Fransen bestellen Europese luchtbus Schadeloosstelling Kamerleden verhoogd Rotterdams Toneel trekt dit seizoen meer belangstelling Paniek op Heathrow na anoniem telefoontje Erge inbreuken op krijgstucht niet ongestraft Nieuwe huisstijl voor Martinair Toestand kritiek KLM mag nu ook naar Hongkong voor scheepvaart te r U ,r JL DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 Minister van Defensie: I® i bg® «SS kost de 1700 cc 75 pk 37 N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF Drie generaties Toorop in Lakenhal Leiden NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK l*. te l I jii HF „V* ADVERTENTIE van ADVERTENTIE van ADVERTENTIE AUDINSU chloride bevatte. ^Audi 53 16 ROTTERDAM. Naar aanleiding van het bericht in o.a. onze bladen van zater dag, dat de bezoekcijfers van voorstellingen van het Nieuw Rotterdams Toneel (NRT) „verontrustend laag” zijn heeft de directie van het gezelschap laten weten dat de voorstellingen dit seizoen goed bezocht worden. DEN HAAG. Spanningen binnen de krijgsmacht moeten zoveel mogelijk wor den vermeden, wat echter niet mag impli ceren dat ernstige inbreuken op de krijgs tucht ongestraft worden gelaten. Dit is het antwoord van minister De Koster van Defensie op vragen van het Tweede-Ka- merlid Van der Spek (P.S.P.) naar aanlei ding van diens veronderstelling, dat door de krijgstuchtelijke bestraffing van vier leden van het VVDM-afdelingsbestuur in de Generaal Spoorkazerne in Ermelo. we gens hun bemoeienissen met de inhoud van het afdelingsblad „Alarm” nr. 1, de spanning tussen dienstplichtigen en hun meerderen zal escaleren. En hij wordt zelfs nog goedkoper als U onze inruilprijs met die van anderen vergelijkt. Ruime sortering in de 1972 modellen in onze toonzalen te: HAARLEM: Amsterdamsevaart 114 Telefoon 31 77 10 OVERVEEN: Bloemendaalseweg 329. Telefoon 32 62 50 DEN HAAG. De schadeloosstelling van de Tweede-Kamerleden is met ingang van 1 juli vastgesteld op 47.155 per jaar. Aldus bljjkt uit een Koninklijk Besluit, dat gepubliceerd is in het Staatsblad. bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, zo wordt meegedeeld. Het aantal door het verkeer veronge lukte kinderen neemt in Japan alar merend toe. Voor een lagere school in Saitema is dit aanleding geweest een De Franse vliegtuigbouwindustrie Aero spatiale is ontwerpleidster van het drie- landenproject. De eerste KLM-vlucht op deze dienst zal op 4 november plaats hebben. Nadat een anoniem telefoontje was ont vangen dat bommen waren geplaats in de vertrek- en aankomsthal van de internati onale lijnen vluchtten honderden die daar wachtten uit de gebouwen. De man die opbelde zei, dat hij het Iers Republikeinse Leger vertegenwoordigde en waarschuwde dat de bommen binnen een minuut zouden ontploffen. Nadat de hal was geëvacueerd, leverde een grondig onderzoek niets op. De nieuwe stijl neemt voor het gehele bedrijf een jaar in beslag. U vindt bij ons 'n geweldige kollektie tegels. Voor vloeren en wanden. Van wit tot fantas tische kleuren en decors. Met toepassingen voor badkamers en keukens. Ziet U ook meteen wat voor keukens wij U kunnen leveren. Naar ieders wens en voor elke beurs. Kom kijken: van 8.30-12.30 en van13.30-17. Zaterdags van 10.00-14.00. WAND-EN VLOERTEGELS VLOERBEDEKKING KEUKENS BL0EMH0FSTR.14, HAARLEM TELEFOON 023 -311840 LONDEN (AP). Mist en een wilde staking van ongeveer 10.000 porters en klerken op het grote Londense vliegveld Heathrow, de drukste luchthaven van Eu ropa, hebben woensdag voor de derde achtereenvolgende dag het vliegverkeer volledig lamgelegd. Duizenden passagiers zaten in de wachtkamers en restaurants van het vliegveld. Dit blijkt uit mededelingen Ministerie van Verkeer en de Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland in Jutphaas en het labora torium van de Amsterdamse Gemeentelij ke Waterleiding in Doetinchem. rijden er wandelwagentjes in mee, eveneens met flikkerlichten en een sirene. Op de foto: Oefening van de verkeersbrigade. DEN HAAG. Op het ogenblik zijn de praktische mogelijkheden tot nog verdere verhoging van de benzine-accijns niet groot. Minister Nelissen en staatssecretaris Scholten (beiden Financiën) hebben dit woensdag aan de Tweede Kamer meege deeld in de Memorie van Antwoord op het voorstel tot verhoging van de accijns op benzine. In de memorie zeggen beide bewindslieden voorshands geen mogelijk heden te zien om de accijns zodanig te differentiëren, dat objectief „schone” ben zine minder zwaar wordt belast dan ande re. Deze aangelegenheid is nog in studie DEN HAAG. Woensdag hebben de minister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer en de Britse ambassa deur sir Edward Tomkins, in Den Haag nota’s gewisseld, waarbij formeel de kwestie van de landingsrechten op Hong kong wordt geregeld. PARIJS De Franse nationale lucht vaartmaatschappij, Air France, heeft zes vliegtuigen van het type A-300B „Lucht bus” besteld die vliegtuigfabrieken In Frankrijk. West-Duitsland en Nederland bouwen in samenwerking met de Britse Hawker-Siddeley. De maatschappij deelde woensdag mee dat zij een optie op nog tien machines van dit type heeft geno men. SCHIPHOL. Nog dit jaar krijgen de meeste vliegtuigen van Martinair Holland een nieuw aanzien. De letters MAC, af korting van Martin’s Aircharter Company, verdwijnen van de staart en worden ver vangen door een gestileerde hoofdletter M. Als er geen verandering in de situatie komt zal de scheepvaart van Nederland Zuid-Duitsland volgende week stil De minister kan zich ook niet verenigen met de opmerking, als zou er binnen de krijgsmacht geen vrijheid van meningsui ting bestaan. De minister verwijst hier voor naar een eerder gegeven antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden mej. Goudsmit en de heer Visser (beiden D’66). Hierin werd gesteld dat volgens artikel 7 van de Grondwet voor iedere staatsburger geldt dat de verantwoorde lijkheid achteraf wordt bepaald door het samenstel van wettelijke regelingen, dat hem normen oplegt, waaraan zijn gedrag kan worden getoetst. Tenslote deelt minister De Koster mee dat er zijns inziens ook aanleiding kan bestaan tot krijgstuchtelijk optreden als meningsuitingen in strijd met de krijgs tucht of de belangen van de krijgsmacht zijn, zonder dat deze een strafbaar feit inhouden. het Waterstaat, en De naam Martinair, die de laatste jaren steeds meer in de plaats van MAC werd gebruikt, blijft op de romp gehandhaafd, maar in een ander meer opvallend letter type. De kleuren worden oranje en wit in plaats van rood, wit en blauw. De nieuwe presentatie van de maat schappij wordt behalve op de vliegtuigen ook op andere uitingen van het bedrijf naar binnen en naar buiten doorgevoerd. DEN HAAG. De zoutconcentratie in de Rijn stijgt nog steeds, terwijl de wa terstand verder daalt. Het dringende ver zoek van minister Drees van Verkeer en Waterstaat, twee weken geleden aan alle Nederlandse bedrijver langs de Rijn, om de lozing van afvalwater zoveel mogelijk te beperken, heeft niet tot gevolg gehad dat de stijging van het zoutgehalte tot stilstand kwam. In het jaar 1968 werd de schadeloosstel ling vastgesteld op f 45.000. Bepaald werd toen, dat verhogingen zouden plaats vin den in gelijke mate als de stijging van de ambtenarensalarissen. Als gevolg van deze bepaling vond de eerste verhoging plaats per 1 januari 1970. Het bedrag ging om hoog tót f 42.962. De volgende verhogingen vielen op 1 januari 1971 (tot 44.677) en op 1 april 1971 (tot f 45.124). De Tweede-Kamerleden ontvangen voorts nog een jaarlijkse vergoeding voor reiskosten en een tegemoetkoming in de overige kosten. De reiskostenvergoeding bedraagt thans f 4.225 per jaar. De overige kosten variëren naar gelang van de afstand tussen de woonplaats en Den Haag. zoutlozingen bleven doorgaan, zodat per goed is, naar het oordeel van minister Nelissen (Financiën) niet uitvoerbaar. In voering van een accijns op snoepgoed zou in het kader van de harmonisatie van de accijnzen in internationaal verband op moeilijkheden stuiten, aldus de memorie. naar komen te liggen. Een geluk bij het ongeluk is dat het aanbod van goederen mede door een re cente staking in de Verenigde Staten vrij gering Is. Het verlies dat een te lange opslag veroorzaakt blijft hierdoor beperkt. Het lage water heeft ook nadelige ge volgen voor de visstand. Het toch al vieze water van de Rijn bevat zo weinig zuur stof dat zelfs de vissen die de chemicaliën hebben overleefd tóch het loodje leggen. Volgens de Directie Visserijen In Utrecht zal er echter pas van een ramp sprake zijn als het water weer gaat stij gen. „Het is een nog wijdverbreid misver stand dat we uit de moeilijkheden zijn zodra het water komt. Alle vuil die nu door het lage water blijft vastzitten komt dan los”. Het bezoek in dit seizoen bij de voor stellingen van NRT, zowel in Rotterdam als elders, is aanzienlijk hoger dan sedert jaren het geval is geweest. Alleen al in Rotterdam speelde NRT in de maand oktober 45 voorstellingen met gemiddeld 600 bezoekers in De Rotterdamse Schouw burg en 400 bezoekers in het Hofplein Theater. De verontrustende cijfers in de berichten van het Rotterdamse gemeente bestuur hadden betrekking op het vorig seizoen. konvooi-systeem te organiseren. De leiders van de konvooien dragen hel men met knipperlichten. Bovendien Het water van de Rijn beeft woensdag bij Duisburg-Ruhrort op twee centimeter na de laagste stand sinds 153 jaar bereikt. De waterhoogte was 1.60 meter. In 1963 stond het water op 1,58 meter, de laagste stand sinds 1818. Door de geringe diepte kunnen de Rijnschepen nog maar een klein gedeelte van hun gewone lading aan boord nemen. NRT heeft tot heden uitgebracht de blijspelen: „De Bedelaarsopera” van John Gay en „Liefde half om half” van Alan Ayckbourn en de NRT Piceolo-groep de musical „De laatste dagen van Ischa”. Deze stukken worden met groot succes gespeeld. Drie van deze zogenaamde Europese luchtbussen zullen in het voorjaar van 1974 worden afgeleverd en de drie andere begin 1975. De tweemotorige A-300B is ontworpen voor het vervoer van maxi maal 250 passagiers over korte afstanden. Als de situatie zo blijft ziet het er somber uit, aldus het ministerie. Er zijn twee mogelijke oplossingen: Of het moet gaan regenen óf de afvallozingen moeten worden stopgezet. Maar dat laatste is volgens het ministerie momenteel „een onhaalbare zaak”. Minister Drees had verzocht het lozen van afvalwater tot een minimum te be perken, omdat de toestand van het Rijn water thans een nieuw triest record had bereikt. De gehele zomer is de afvoer van de Rijn reeds te laag geweest, maar sinds 24 september is de toestand snel verslech terd. De afvoer was na deze datum reeds lager dan 1000 kubieke meter per seconde. Sinds 7 oktober ligt de afvoer zelfs bene den de 900 kubieke meter per seconde. De evenwel normaal liter het Rijnwater twee weken geleden ruim 300 milligram De beide bewindslieden ontkennen overigens niet, dat de instelling van deze accijnsheffing op zichzelf genomen het gevaar kan inhouden .dat de winstmarges zullen worden verkleind. Dat dit voor een aantal bedrijven zal kunnen betekenen dat zij tot sluiting zullen moeten over gaan en dat voor andere bedrijven de investeringen van de laatste jaren niet meer rendabel zullen zijn, zeggen zij niet te verwachten. Concluderend merken bei de bewindslieden op, dat de werkgelegen heid dan ook niet in enigszins betekenen de mate door de accijnsheffing zal wor den beïnvloed. Sss« Studenten van de universiteit van Illinois hebben deze onderwaterstad voor het jaar 2000 ontworpen. Zij is een der attracties op de Duitse in- dustrietentoonstellingdie op het ogenblik in Berlijn wordt gehouden. LEIDEN. Tot 16 januari is in het Stedelijk Museum „De Lakenhal” in Lei den een expositie te zien van werken van Jan Toorop (1858-1928), zijn dochter Charley Toorop (1891-1956) en zijn klein zoon Edgar Fernhou'. (geboren in 1912). Zesenzestig werken geven een beeld van de ontwikkeling van deze drie Nederland se kunstenaars, die ieder een andere gene ratie vertegenwoordigen, maar een vorm van continuïteit in stand hielden, welke voor de moderne Nederlandse schilder kunst uniek genoemd wordt. De tentoonstelling zal later ook te zien zijn in het Dordrechts museum en in het Groninger Museum. In de memorie wordt nog uitvoerig ingegaan op de beschouwingen vanuit de Tweede Kamer over de wenselijkheid de bijdragen van de automobilist sterker te relateren aan de mate van het gebruik van de auto. De beide bewindslieden noe men het evenwel in beginsel juist, zowel >het gebruik als het bezit van een motor rijtuig een aanknopingspunt te laten zijn voor de heffing. Zij wijzen er in dit verband op, dat de uitgaven van de over heid voor de aanleg van wegen immers niet alleen verband houden met de mate van het werkelijk gebruik, maar mede met het potentiële gebruik. In zoverre achten zij het juist dat naast een belas ting op de brandstof f-accijns), heffingen zijn gelegd op het motorrijtuig zelf. De invoering van een accijns op snoep- Ja - X s •**.- ,:x.J - M jL. B» ij

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13