Mogelijke overwinning van linkse coalitie bij verkiezingen van 28 november URUGUAY KAN HET KRUITVAT VAN LATIJNS-AMERIKA WORDEN Braziliaans dreigement Man bekent SENATOR PROF. G. ZOUTENDIJK: moord Engeland drastisch Geen of te veel informatie tegen olielozers houdt de mensen dom op planning op langere termijn Libelle Méér nadruk Kleurloze benen zijn taboe deze winter I raM WERELDBEROEMDE KWALITEIT. grote gemeenten Inspectie naar Regering vangt tekorten op van perevuur Bi IB CAMELen CAMEL FILTER Gewoon geweldig lekker, i a y: I I o? 1.75 r DONDERDAG 4 NOVEMBER 19 1971 i BELACHELIJK STAATSGREEP NULPUNT SLAGERS „EENZAAM” BEVOEGDHEID TOT IN BESLAG NEMEN IN VOLLE ZEE 99 Controle I Burger en overheid Onoverzichtelijk l»mii (Van onze redacteur in Montevideo) MONTEVIDEO Kongo, Korea, Vietnam en Cuba zijn voorbeelden van kleine landen waar de gebeurte nissen kunnen leiden tot internatio nale verwikkelingen van de eerste orde. Hoewel de tijd voor interventie van grote landen nu voorbij lijkt te zijn zou een overwinning van de coa litie van linkse partijen bij de ver kiezing van 28 november in Uruguay wel eens de lont in het kruitvat van Latijns-Amerika kunnen zijn. EXAMENS leS COloréS van LEIDEN „Het parlement krijgt steeds minder invloed op de beleids beslissingen, omdat de problematiek waarmee wij in onze maatschappij door de technisch-wetenschappelijke ontwikkeling te maken krijgen, te complex is om nog overzien te kunnen worden. Het wordt steeds moei- lijker te weten wat er allemaal gebeurt en dat gebeuren te beinvloeden. De regering wil best informatie geven. Als parlementslid word je doodge gooid met informatie, maar we hebben het apparaat niet om al die infor matie te verwerken. Als je het wel hebt, dan gaat een andere moeilijkheid meespelen. Dan moet je de verwerking daarvan overlaten aan deskundigen en dan loop je het gevaar dat bewust of onbewust eigen motieven van die deskundigen gaan meespelen. Er zijn twee manieren om de mensen dom te houden: door ze geen informatie te geven of door ze juist heel veel in formatie te geven. Beide manieren zijn even effectief. - S I® O TjjZ BRAZiub’j U R^UiG'/tr A. A. M. van Amsterdam, ADVERTENTIE ADVERTENTIE GAMEL FILTER maatregelen nemen voor PROF. G. ZOUTENDIJK a t UTRECHT. Een 18-jarige fabrieksar beider die maandag door de Utrechtse po litie is aangehouden in verband met de moord op de 44-jarige Marokkaan B. Ra- chid, heeft bekend dat hij schuldig is aan de dood van de Marokkaan. (Van onze correspondent) Het generaals-regime in Brazilië heeft geen moeite gedaan om te verbergen dat het de komst van een bewind, als dat van Allende in Chili, in de buurstaat Uruguay met een gewapend ingrijpen denkt te be antwoorden. De problemen waarmee wij te maken krijgen, worden te sterk vanuit het eigen hokje van de deskundigen bekeken, meent prof. Zoutendijk. „Een buitenstaander kan moeilijk beoordelen of een verkeerde be slissing genomen wordt. Dat komt pas in de openbaarheid als het al veel te laat is. moeite achter de tralies wist te krijgen en de vrijlating van de Britse ambassadeur Jackson, waarbij de regering van Uruguay machteloos moest toezien hebben het laat ste restje vertrouwen in Areco weggeno men. een wereld van technocraten en in het on gunstigste in een soort dictatuur”. Het administratieve recht zou hiertoe aanzienlijk gewijzigd moeten worden. Er zou een constitutioneel hof moeten komen, dat de wetten aan de grondwet toetst. Er zullen grotere aantallen goed gedefinieerde grondrechten in de Grondwet moeten wor den opgenomen. Ook een ombudsman zou in deze van belang kunnen zijn voor de controle achteraf”. wat eens het Zwitserland van Latijns- Amerika genoemd werd. WAT ZIJN maatregelen tegen de econo mische criminaliteit betreft, daarmee is h(j nooit verder gekomen dan de internering van een gering aantal onbetekenende woe keraars en alleen nog maar op grond van de wet op de noodtoestand. IN DE EERDER genoemde redevoering, die driemaal door alle radiostations moest worden uitgezonden, heeft hij het even eens driemaal over zijn „eenzame beslis- De verdachte wisselt zijn bekentenissen af met ontkenningen. De politie beschikt tot dusver over geen enkel aanvullend feitelijk bewijs. De kansen op een normale stembusstrijd moeten echter niet te groot worden geacht. Temeer omdat er de laatste tijd steeds meer geruchten de ronde doen over een staatsgreep. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft van 22 november af de be voegdheid op buitenlandse schepen in in ternationale wateren beslag te leggen of, voren schuift en de paternalistische wijze waarop hij de mannen en vrouwen „die met hun eerlijke werken de glorie van de republiek vormen” herinnert aan andere soortgelijk door zichzelf naar voren ge schoven volksprofeten. PACHECO ARECO heeft in de strijd tegen de Tupamaros echter geen been om op te staan. Aan de inflatie is alleen maar oppervlakkig wat gedaan. Hij heeft de wis- Dat verklaart WD-senator prof. dr. G. Zoutendijk, hoogleraar in de numerieke wiskunde en directeur van het Centraal Rekeninstituut van de Leidse universiteit. De moeilijkheden die hij ziet voor de par lementsleden, gelden in gelijke mate voor de regering, meent hij. „Vorig jaar zouden op het ministerie van Onderwijs en Weten schappen ongeveer 250.000 beslissingen ge nomen zjjn, waarvan de minister niets wist”, zegt het Eerste-Kamerlid. RSatto ^(Paysandi AMSTERDAM. Geslaagd voor kandi daatsexamen econpmie D. J. Bais, Zand- voort; K. J. Oosterling, Haarlem; J. W. P. Schnerr, Haarlem; N. B. H. M. Dieben, Haarlem; G. M. van Wijk, Nieuw-Vennep. Kandidaats psychologie A. M. Beumer, Zwanenburg. Faculteit wiskunde en na tuurwetenschappen kandidaats (N 2) P. C. den Hertog, Velsen. Libelle bezocht voor u de laatste Parijse modeshows. En stemde daar de nieuwe panty-collectie op af. Les Colorés. Als u ze ziet draagt u deze winter alleen maar in het uiterste geval, ze tot zinken te brengen als die schepen de Britse kust met olie dreigen te bevuilen. De eigenaar van een dergelijk schip zal dan geen enkele mogelijkheid op verhaal hebben. Officieel moet de dollar 250 pesos waard zijn. Bij de banken krijgt men voor één dollar 370 pesos en op de zwarte markt 500. De vrijlating van ambassadeur Jack- son en de aanhoudende geruchten over een Braziliaanse interventie zijn kenmerkend voor internationale geringschatting voor selmarkten moeten sluiten om al te grote schommelingen in dé koers van de peso te voorkomen en de stadsguerrillastrijders probeerde hij uit te bannen door het ge bruik van het woord „Tupamaros” te ver bieden. collection: Die controle zou volgens prof. Zouten dijk moeten gebeuren in een vroegtijdig stadium. „Mijn gedachten gaan uit naar een betrekkelijk klein orgaan, dat recht streeks rapporteert aan het parlement. Het zou bevoegdheden moeten krijgen om over al de neus in te steken en voorposten te hebben, overal waar beleidsbeslissingen worden voorbereid, toegang moeten hebben tot alle informatie en zelf alternatieven moeten kunnen uitwerken. Een groot ge vaar is een te sterke vereenvoudiging. Zo maakt het Centraal Planbureau plannen op basis van sterk vereenvoudigde model len. Aan de conclusie uit zo’n modelstudie wordt dan vaak een absolute waarde toe gekend. Men discussieert als het ware over het tweede decimaal van een percentage zonder zich af te vragen of de berekenings methode wel juist is”. „Maar niemand realiseert zich, dat als het model een beetje veranderd wordt, soms ook een totaal andere uitkomst mo gelijk is. Er kunnen misschien nog andere mogelijkheden gevonden worden. Maar wie bepaalt nu de alternatieven? Een controle- orgaan zou er op kunnen toezien dat daar naar ook gezocht wordt”. Iets soortgelijks hangt ook slagers die zich niet houden aan de prijsstop boven het hoofd Paradoxaal genoeg liggen Pa- checo’s maatregelen in dezelfde sfeer als die van de Tupamaros, die op hun beurt prominente speculanten in hun „volksge- vangenis” vasthouden. Afgezien van zijn politieke wansucces- sen verwijten Pacheco Areco’s tegenstan ders hem ook zich persoonlijk verrijkt te hebben. Zo zou hij de oude vesting Santa Teresa, één van Uruguay’s toeristische at tracties, een aan de staat geschonken land goed, voor het publiek hebben laten sluiten en met een groot zwembad en een lan dingsbaan voor hefschroefvliegtuigen voor zijn eigen gebruik hebben bestemd. Verder wordt hem verweten dat hij in de Verenigde Staten een kogelvrije auto, zoals alleen de Arabische oliesjeiks plegen te ge bruiken „versierd” heeft. Een duidelijk te ken, hoeveel er in Pacheco Areco’s ambts periode is veranderd. Zijn voorgangers konden hun normale auto’s zelf nog be sturen en zonder zorg naar de bioscoop gaan, Areco leeft echter in voortdurende zorg over zijn persoonlijke veiligheid. IN DE OGEN van velen in Uruquay is het daarom belachelijk dat Areco’s aan hangers pogingen doen om hem opnieuw gekozen te krijgen. Om een terugkeer van de president te bewerkstelligen is een her vorming van de grondwet nodig. Zijn aan hangers trachten dan ook op het ogenblik op allerlei manieren het tij voor hem te doen keren. Een van die pogingen is een advertentiecampagne. In halve pagina’s verkondigen zij: „U weet dat Pacheco gelijk heeft: dat blijkt uit zijn daden. „Dan volgt een opsomming hij zorgde voor tweeduizend schoollokalen, 163 verpleeginrichtingen, remde de inflatie af tot op twintig percent per jaar, bracht de goudreserves weer op peil en bestreed op intensieve wijze de speculatie. Gaandeweg zijn we in een situatie geko men dat een regering weinig goed of wei nig kwaad kan doen. Precies zoals je het wilt zien. De ene regering zit al vastge prikt op de besluiten die een vorig kabinet heeft genomen. Slechts bij een klein deel van de begrotingsgelden kan een regering de bestemming zelf bepalen. Het meren deel is bestemd voor de uitvoering van be sluiten die vroeger genomen zijn”. Om aan deze onoverzichtelijkheid een eind te kunnen maken, moet volgens prof. Zoutendijk een organisatievorm gevonden worden, waarin de problemen wel in hun samenhang bestudeerd kunnen worden. „We zullen geleidelijk meer de nadruk moeten gaan leggen op geïntegreerde plan ning op langere termijn. De hiervoor be nodigde technici en andere deskundigen zullen dan weer gecontroleerd moeten wor den door een orgaan, om te voorkomen dat we in het gunstige geval terecht komen in „Toch moet de minister die dekken met zijn verantwoordelijkheid. Als dat dan leidt tot hogere kosten dan te verwachten was, dan kun je dat de minister nauwelijks kwalijk nemen. Dat overvalt hem net als iedereen. We kennen gewoon de gevolgen niet meer van de wetten, die we aannemen. Bij de Mammoetwet kon de minister niet eens zeggen wat het precies zou gaan kos ten als de wet optimaal werkte. We weten niet eens wat de sociale wetgeving ons over vijf jaar zal gaan kosten. Dat is bij een ongewijzigd beleid overigens nog wel uit te rekenen. Het is eigenlijk een schan daal dat het nog niet gebeurd is. In veel gevallen is het niet te overzien wat er zal gaan gebeuren. Dan moeten we vertrouwen op deskundigen”. Die deskundigen zijn volgens de Leidse hoogleraar te vinden onder ambtenaren op lager niveau bij instellingen als het Cen traal Planbureau of het Bureau voor de Statistiek, bij overheidscommissies en ook bij pressiegroepen. „Dat laatste geldt mis schien wel het sterkst. Een belangrijk deel van de beslissingen wordt bijvoorbeeld veroorzaakt door werkgevers en werkne mers. De regering wordt daarbij gewoon buitenspel gezet. Dat is een heel merk waardige situatie”. De korte redevoering van de president toonde een bijna tragische onbegrip voor de realiteit en zijn persoonlijke kwaliteiten. Het zendingsbewustzijn waarmee hij zich als messiaanse redder van zijn volk naar Wat de financiële gevolgen v an het verblijf van jongeren in het Vondelpark gedurende de afgelopen zomermaanden betreft, de kosten hebben 136.000 bedra gen. De betreffende posten op de begro ting zullen niet worden overschreden, al dus de staatssecretaris. Het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft nog niet be sloten of volgend jaar het Vondelpark opnieuw voor dit doe] wordt gebruik’ De regering in Londen ontleent de be voegdheid aan nieuwe bepalingen van een wet die eerder dit jaar van kracht werd na gebeurtenissen waarbij grote hoeveel heden olie in zee terechtkwamen die schade toebrachten aan de Britse kust. Volgens het ministerie van Handel en Industrie worden de nieuwe bepalingen op 22 november van kracht en stellen ze de regering kan bijvoorbeeld beslag leggen op geven aan de kapitein van een schip (van welke nationaliteit dan ook) dat olie loost, of zelf direct handelend op te treden. „De regering kan bijvoorbeeld beslagleggen op het schip, het doen verwijderen, olie of andere vracht doen lossen, bestrijdings- of in het uiterste geval het schip tot zinken brengen of vernietigen,” aldus het ministerie. De nieuwe bepalingen hebben speciaal betrekking op schepen in internationale wateren. Dezelfde bevoegdheden binnen de Britse territoriale wateren zijn al vast gelegd in een aparte wet die in april door het parlement werd aangenomen. Een woordvoerder van het ministerie van Handel en Industrie zei nog: „In voorkomende gevallen geven de nieuwe bepalingen ons erg drastische bevoegdhe den. We zullen echter zeer voorzichtig moeten handelen en de zaak aan alle kanten zorgvuldig bekijken alvorens tot actie over te gaan.” >^^2puértodéi :DELES1È^^S singen” waarmee hij slechts bewijst dat de zestig ministers, die hij in de loop van de jaren versleten heeft, hem het steeds an ders hebben geraden. Hoewel het belachelijk is dat een presi dent die van de ene blamage in de andere rolt, zich als een groot staatsman naar vo ren schuift, is het niet onwaarschijnlijk dat Pacheco Areco in de politieke arena van Uruguay nog een rol van betekenis blijft spelen. Dat hij vijftig percent van het aantal stemmen, die nodig zijn voor een hervor ming van de grondwet niet zal krijgen, be twijfelt niemand, maar bij de huidige ver splintering in de Coloradopartij zou hij achter de schermen best nog eens een be langrijke rol kunnen blijven spelen. Voortbordurend op dit thema komt prof. Zoutendijk tot nog meer acute wensen, bij voorbeeld wat de verhouding burger-over- heid betreft. „De beroepsmogelijkheden van de individuen tegen overheidsbeslis- singen moeten belangrijk uitgebreid wor den. De complexiteit maakt vele beslissin gen immers ondoorzichteiijk, terwijl het gevaar van een te onpersoonlijke benade ring duidelijk aanwezig is. Nu heeft men vaak het. gevoel: Ze doen maar wat”. 'ö7 o atifafrl MeloX.Y De openlijke dreigementen van Rio de Janeiro en Buenos Aires komen op een moment dat het prestige van de huidige regering Pacheco Areco tot op het abso lute nulpunt is gedaald. De advertentie wordt opgesierd met een foto die Areco toont als jeugdige held. Tegelijkertijd hield de president één van zijn zelden geworden radiopraatjes. Daarin beriep hij zich er op, helemaal alleen de beslissingen te hebben genomen waarmee hij geweld, inflatie, prestigevermindering op internationaal niveau en economische criminaliteit zou hebben bestreden. Dit geeft staatssecretaris Van der Stee (Financiën) ten antwoord op vragen van DS’70-Kamerleden Baruch en Koningh. Het rijk en Amsterdam streven er naar de tekorten tot en met 1973 zo beperkt mogelijk te houden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. In het overleg met Amsterdam heeft de regering inderdaad toegezegd in het kader der gewenste sane ring van de Financiën de lasten der tekorten tot en met 1973 op te vangen- Dat geldt mits het doel wordt bereikt uiterlijk in 1974 een sluitende begroting te maken. Een doel dat ook geldt Rotterdam, Den Haag en Utrecht. DEN HAAG. In antwoord op vragen van de Kamerleden Van Hulten (P.P.R.), Egas en Voogd (beiden P.v.d.A.) over de bestrijding van de perevuur-epidemie in Noord-Holland en Zeeland heeft minister Lardinois van Landbouw verklaard, dat in het gehele land een nauwgezette inspectie is uitgevoerd naar besmettingshaarden, met name in de kustgebieden, op de Waddeneilanden en langs de rand van het Ijsselmeer. De ontsnapping van meer dan honderd stadsguerrillastrijders van de Tupamaros die de regering de afgelopen jaren met IIRIRRRRRlRRRRflRBHHHRlRRIRRIIRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRIRRRRRIRRRRRRRIRRRRRHRRRRRRIRRHRRIIIRIRRRIfllRRRRRRIBlRRflMRRMRRIHRRIRRIHRRIHRRIRRRRIRRRIRlIlRlRRRRRRRRRi Andere besmettingshaarden dan die welke onlangs werden aangetroffen in de buurt van Den Helder, op Wieringen en op Schouwen-Duiveland, zijn niet gevon den. Het rooien is overal waar nodig met kracht ter hand genomen. HET IS HELEMAAL niet zo onwaar schijnlijk dat in de strijd om de presidents- kandidatuur in zijn partij tussen nu al vijf kandidaten, zijn aanhangers tenslotte aan het langste eind zullen trekken. De kandi daat die de partij zal stelen zal dan wel geen Pacheco Areco heten, maar de huidi ge president behoudt nog een aanzienlijke invloed. Pacheco Areco benadrukt telkens weer dat hij onder alle omstandigheden de ver kiezingen van 28 november wil laten door gaan. Uit opinieonderzoeken is gebleken dat de Colorado-partij, wanneer de verkie zingen op het ogenblik gehouden zouden worden, procentsgewijs het grootste aan tal stemmen op zich zou verenigen. DEN HAAG. - Wiskunde m.o. (A) E. van der Zaag, Sassenheim; H. M. Korbee, Haarlem; IJmuiden. BÜÉNÖSS ;4ires- De positie van Uruguay tussen de twee grootste Zuidamerikaanse staten, door de Britten in de vorige eeuw min of meer als bufferstaat gevormd, maakt dat bij een eventueel ingrijpen van Brazilië ook een andere buurman Argentinië in het geweer zal komen. ’Tacuareml BlanqUlllO.; V-r Sta Isabel f1 Z' J^Mercedesl I t Florida UColoniavii ;MONTEVIDËa

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19