Inter liet het voetbal Heilige Franse angst voor Cruyff-Keizer KOVACS Olympique calculeerde verlies bij voorbaat in Trainer Leduc had een mooie droom GROOT VOOR EEN VERRASSING” Sporthuis Pim Janssen met zijn „nacht „KLASSEVERSCHIL TE zegevieren in van de lange messen fiÜ 1 F Toernooi voor landskampioenen Rijnder s: „Ajax is veel sterker dan vorig jaar” a 1 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 99 Overige uitslagen (Van onze sportredactie) Ijverig Verlammend MOEILIJK? l&UUlllIUlUUllUIIUIUMMUlMIIUiailll HMIMIUIUIIUIUI1IU lUHIUIUlIlUllUIUUminilUHllIlIlIlIl ST. NIKOLAASKADO’s voor sportieve geschenken slaagt u altijd bij TELEFOON 023-310135, KINDERHUISVEST 37 iiiiig Sjaak Swart passeert doelman Carnus voor de tweede maal. De Franse keeper is al geslagen voordat de bal binnen zijn bereik is. MARC SERNÉ ADVERTENTIE THEO KLEIN Dat hoefde ook niet met voetballer als Cruyff in de gelederen, wiens verschijning meer goed gevoetbald, Marseille is uitge schakeld dus er is nauwelijks reden tot on tevredenheid”. Ook al niet omdat Ajax nog twee keer zou uithalen. Eerst bereikte een afgeme ten voorzet van Sjaak Swart het hoofd van de volkomen vrijstaande Johan Cruyff (3-1), terwijl een afgelegen corner van Cruyff-Keizer bjj Arie Haan terecht kwam die niet hard maar wel zuiver Carnus voor de vierde keer de gang naar het net liet maken. Daarmee was het eigenlijk nog niet of gelopen. In een razendsnel tijdsbestek had Carnus niet over het nodige fortuin te klagen toen ballen van achtereenvolgens Cruyff, Suurendonk en opnieuw Cruyff op miraculeuze wijze de doellijn niet pas seerden. Het ontlokte Kovacs nog de kreet: „Het had wel zeven of zelfs acht-één kun nen zijn”. Ontdaan van zijn secondanten Bertini en Corso (beiden geschorst) groeide aan voerder Mazzola uit tot de grote man van de avond. Alom aanwezig in verdedi ging en aanval was hij alleenheerser op het middenveld en was hij de architect van twee van Inter’s doelpunten en van tientallen dreigende acties. punten, maar tot het laatste signaal door bleef vechten voor een zo groot mogelijke overwinning.” avontuur in ieder geval geen fysiek nadeel overhouden. Zelfs Zvunka, die gisteren kort voor het einde van de wedstrijd van het veld gedragen moest worden na een botsing met Cruyff, was in de kleedkamer al weer rap ter been. „Ik klapte met mijn hoofd tegen de grond. Ik was heel even buiten westen maar nu gaat het wel weer”, aldus de onfortuinlijke verdediger, die waarschijnlijk zondag in de volgende competitiewedstrijd weer deel uit kan maken van Leducs peloton. Voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landkampioenen hebben zich geplaatst: Ajax, Feijenoord, Celtic, Standard Luik, Dosza Upjest, Ben fica en Arsenal. In de tweede helft was het alleen nog maar een kwestie van hoeveel doelpunten Ajax er nog aan toe zou voegen. Marseille deed nog wel ijverig pogingen in die rich ting maar Magnusson (opnieuw moeizaam uitgeschakeld door Krol die opmerkte: „Ik heb hem aardig ingekapseld hoewel hij meer taalbehandeling heeft dan menig rechtsbuiten”) dribbelde wel aardig maar het rendement van die acties was nihil, Skoblar was kansloos tegen Hulshoff (met het oog op Ajax-Feijenoord door Kovacs in de tweede helft met een lichte blessure vervangen door Suurendonk), terwijl Coue- cou zich meestal stond te vergapen aan het feit hoe het mogelijk was dat Wim Suur- bier hetzij met Cruyff of Swart tus- Ruim anderhalf uur voor aanvang van het duel waren de spelers van de West- duitse kampioen reeds door de tachtigdui zend toeschouwers in het San Siro-stadion met een hels fluitconcert en knallende voetzoekers begroet. De meeste hoon was bestemd voor Günther Netzer. De spelers van Inter daarentegen werden stormachtig toegejuicht, in het bijzonder Roberto Bo- ninsegna, de man, die in Mönchen-Glad- bach geveld werd door een bierblikje. Op initiatief van Inter werden op de tribunes pamfletten verspreid waarin men een beroep deed op de sportiviteit van het publiek. „De spelers van Borussia zijn niet verantwoordelijk voor de in hun stadion voorgevallen wanordelijkheden”, aldus het pamflet. De Franse angst was wel verklaarbaar. In de derde minuut liep Cruyff langs Zvunka alsof hij er niet stond, manoeu vreerde zich door zjjn snelheid toch in een moeilijke hoek, maar slaagde er wel in om de opgerukte Keizer tot op de centi meter nauwkeurig aan te spelen, die de bal hard langs de doelman van het Franse nationale elftal, Carnus, joeg. De paal ca ramboleerde het leer. Nauwelijks tien mi nuten later demonstreerde Keizer in zijn favoriete linkerhoekje bjj de cornervlag even wat hem zo razendgevaarlijk kan ma ken in de directe duels. Hodoul, Bosquier en Zvunka gingen in een flits voor schut, waarna de Ajacied Swart aanspeelde, die feilloos inkopte. Nu was het de lat die een openingstreffer in de weg stond. De op zet een snelle beslissing was daarmee wel mislukt maar de schrik zat er bjj de Fransen toch aardig in. Zelfs een tegen valler van een Franse voorsprong kon daar geen verandering in brengen. Skoblar pro beerde één van zjjn afstandschoten, die Stuy („die bal stuiterde tegen mjjn borst en bij het opstaan struikelde ik, anders had het nooit een doelpunt geworden”) niet klem kreeg. Bonnel kon even aan de aan dacht van Haan ontsnappen en trok voor naar de vrjjgelopen linksbuiten Couecou (die er meer van terecht bracht dan Di Caro in Marseille veertien dagen geleden). Het was meteen raak. En dat terwijl Ajax’ illustere vleugel ver- dediger nog niet optimaal draaide. Suur- bier: „De snelheid is wel weer aardig te rug maar toch is het weer even wennen aan het ritme, hoewel het wel aardig ging vond ik. Ik heb me niet ingehouden, want als je een schop moet krijgen dan krijg je hem toch wel”. Bovendien was Marseille niet in staat om veel tegen de nonchalance van bijvoorbeeld een Horst Blankenburg, die wel erg ongecontroleerd voetbalde, te doen. Aangezien ook Ajax zich grotendeels beperkte tot het elkaar toeschuiven van de bal (waarbij Gerrit Mühren zeer tegen zijn gewoonte in nog al wat onnauwkeurige passes losliet) werd het allemaal een beetje vlak. Kovacs: „Feijenoord valt natuurlijk niet weg te denken bij zo’n wedstrijd. Mar seille was een open boek. Zondag zal dit echt niet gebeuren. Tegen MVV is zonder Even, heel even zag het er gistera vond naar uit dat de Fransen toch voor een sensatie zouden zorgen. Toen het wat nonchalante openingsoffensief, waarmee Ajax de Marseillanen direct de genadeklap had moeten geven, geen doelpunten opleverde, kwamen zij uit hun schuilhoeken en produceerden te gen alle verwachtingen in het openings doelpunt via de voet van Couecou. „Op dat moment zag ik weer even moge lijkheden”, zei Josip Skoblar later. Eu ropa’s produktiefste aanvaller slaagde er evenals veertien dagen geleden weer niet in te scoren. Skoblar: „Tegen dit Ajax hebben wij toch geen kans. Deze ploeg is op alle fronten beter.” AMSTERDAM. Ondanks het feit dat Ajax hoewel de tegenstander zich daar ook niet zo voor leende niet één van zijn imponerendste Europa-cupduels speel de was Nico Rijnders nogal verbaasd. Rijn- ders zag zijn ex-teamgenoten gisteravond voor het eerst sedert zijn vertrek naar het Belgische Club Brugge een hele wedstrijd in actie en kwam min of meer tot een gelijkluidende conclusie, die Velibor Va- sovic ventileerde na afloop van het door hem bijgewoonde competitieduel tussen DWS en Ajax enkele weken geleden. Rijn ders: „Wat ik er vanavond van gezien heb is Ajax in vergelijking met het vorig sei zoen veel sterker geworden. Er straalt ont zettend veel kracht van uit. Sommige spe lers voetballen zo zelfverzekerd en zo sterk dat ik dat nauwelijks voor mogelijk had gehouden”. Het in Frankrijk zo gevreesde duo Magnusson-Skoblar kwam gisteravond slechts zelden tot een vloeiende combi natie. Skoblar werd goed uitgeschakeld door Hulshoff, wiens taak bij een Am sterdamse aanval werd overgenomen door Ausputzer Horst Blankenburg. Magnusson had met Krol wat minder moeite. Hij slaagde er verschillende keren in om de Amsterdamse verdedi ger uit te spelen, maar gevaarlijke situaties kwamen daar bijna niet uit voort. Magnusson: „Ik vind dat ik hier zelf beter gespeeld heb dan twee we ken geleden in Marseille. Dat was echter bij lange na niet voldoende om het Ajax werkelijk lastig te maken.” Het pleit voor trainer Leduc dat hij Het meest dramatische in deze van emo ties zinderende ontmoeting waren de slot minuten. De apotheose werd gevormd door een treffer van Wittkamp waarmee Borussia’s achterstand in de 89ste minuut tot 3-2 werd verkleind, gevolg door een laatste uithaal van inter: een doelpunt van de voor Jair ingevallen Ghio in de allerlaatste minuut. Een 4-2 eindstand dus, die Internazionale goede perspectie ven biedt voor de wedstrijd in Zwitser land. Het merkwaardige was dat Ajax na deze tegenslag zonder dat Marseille verder nog gevaarlijk kon worden toch even liep te zoeken op een manier die deed ver onderstellen dat de Amsterdammers het karwei wellicht wat al te gemakkelijk had den opgenomen. Kovacs: „Ik heb mijn spe lers gewaarschuwd dat Leduc ons in slaap heeft proberen te sussen. Je kunt praten wat je wilt maar je begint aan zo’n wed strijd met een 2-1 voorsprong. De dekking werd in de periode na die 1-0 achterstand niet altijd goed overgenomen bij ons. Er werd niet altijd even attent gevoetbald. De spelers voelden waarschijnlijk ook wel aan dat die 1-0 niets te betekenen had. Een ver rassing kon gewoon niet. Het klassever- schil wat te groot. Ik ben ook geen moment benauwd geweest voor verdere moeilijkhe den”. Na de eliminatie door Ajax gaat Marseille zich weer helemaal concen treren op de nationale competitie, waar een prolongatie van het kampioenschap voor het grijpen ligt. Leduc: „We wor den dit seizoen weer kampioen van Frankrijk en dan krijgen we een nieu we kans in het Europese toernooi. Tegen Ajax hebben we daarvoor weer wat kostbare ervaring opgedaan.” De Marseillanen zullen aan hun Europese Unieke kollektie trainingspakken v.a19,50 Enorm uitqebreide kollektie loop en voetbalschoenen v.af 17,50 Prachtige sortering zwemkleding van Speedo en Turbo nieuw I I Le coq snortive wielrenkleding v.a17,50 ALLES omvattende kollektie shirts, broeken, kousen en ballen. Grandioze hoeveelheid keepersbenodigdheden. en 2 speciale St. Nicolaasaanbiedingen A Keepeishandschoenen alle maten 11,50 en 12,50 3. Bij aankoop boven f 25,een schoenentas GRATIS. AMSTERDAM Lucien Leduc, oefenmeester van Olympique Mar- seille, bleef ook na afloop van het J duel met Ajax consequent in zijn I uitspraken. „Deze ronde hebben we in Marseille al verloren. We zijn zonder een vleugje hoop aan JJ deze tweede wedstrijd begonnen”, hield hij vol. De altijd lachende trainer had zelfs door de 41 nederlaag zijn goede humeur niet verloren. Evenals zijn spelers i toonde hij zich in de kleedkamer allerminst onder de indruk van het gebeuren op de Olympische grasmat. „Ik droomde”, zei hij, in een poging om de aanwezige jour- nalisten toch nog iets mee naar huis te geven, „dat wij hier met 30 zouden winnen. Het was erg mooi, maar toen werd ik ■wakker”. De Duitsers verloren de slag in feite op het middenveld. De veel bejubelde Netzer kwam nauwelijks aan de bal. Wimmer kreeg geen ruimte. In de afweer was Kleff niet altijd betrouwbaar. Müller probeerde Boninsegna af te stoppen ten koste van veel overtredingen. Maar zelfs dat lukte niet altijd. Vogt had weinig in te brengen tegen Mazzola. Daardoor stond Heynckes in de aanval op een verloren post en werd Le Fevre nauwelijks in het spel betrokken. De enige, die van Duitse zijde imponeerde was de 18-jarige Mulik, die Fachetti meermalen in moeilijkheden bracht. Milaan had zijn sterkste spelers in stopper Giunertoni, de bewaker van Netzer Bedin, Mazzola en Boninsegna. sen allerlei verdedigers zulke verrassende één-twee combinaties kon opzetten. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Gisteravond kon voor de zoveelste keer de retorische vraag worden gesteld wat Ajax eigenlijk zou zijn zonder Cruyff en Keizer. Een ongetwijfeld sterker elftal dan Olympique Marseille, dat wel, maar de individuele flitsen van Ajax’ paar apart resulteerden er wel in dat dit vooral in de tweede helft inspiratieloze duel wat werd opgefleurd en wel op een manier dat het de Fransen aan alle kanten duizelde. Hodoul (de bewaker van Keizer), Zvunka (die maar wat achter Cruyff aandraafde) en libero Bosquier (door Leduc toch ingezet) kregen de zenuwen al als één van de twee Ajacieden werd aangespeeld en stonden elkaar vertwijfeld aan te kijken in de trant van: wat gaan ze nou weer doen en wie neemt wie als met name Keizer iets meer concentratie op kon brengen dan de bal wel wat al te nonchalant van zijn voet te laten glijden. al bij voorbaat als verlammend op Zvunka werkte. De gelijkmaker na ruim een half uur voetballen was er een schoolvoor beeld van. De Ajacied wandelde, terwijl ook Keizer wat dreigende bewegingen maakte, rustig door en liet een schot los, dat nog wel het been van Zvunka schamp te maar dit had het voordeel dat de bal nu helemaal buiten bereik van Carnus in de hoek vloog. De rest was een kwestie van tijd, omdat Marseille ook hierna mas saal uit verdedigde waarbij met vier, vijf aanvallers werd geattaqueerd. Cruyff: „Dat was wel verrassend. Dat houd je toch niet voor mogelijk dat ze dat ook in uit wedstrijden doen. Het kwam in de tweede helft herhaaldelijk voor dat wij tegenover slechts drie verdedigers stonden. Dat was wel erg gemakkelijk voetballen”. Nog voor de rust rondde Sjaak Swart („het was toch even wennen vooral met inkomen om na zo lange tjjd in een Europa-cupwedstrijd weer rechtsbuiten te staan”) een afgeketst schot van Keizer af met een doelpunt. Voor enige consternatie in deze periode zorgde ook de Schotse ar biter McKenzie. Johan Neeskens, die dit keer niet zo fanatiek in de slag ging met Gress als veertien dagen geleden, liep na een schermutseling met Josip Skoblar (die ook een gele kaart kreeg) zjjn tweede of ficiële waarschuwing op in een Europa- cupwedstrijd, wat volgens de reglementen inhoudt dat de Ajacied zich erg dicht bij een schorsing bevindt. De achtste kwartfinalist komt voort uit de ontmoetingen tussen Internazionale en Borussia Mönchen-Gladbach. In Milaan won Inter met 4-2. De tweede wedstrijd is op 1 december. Uitslagen tussen haakjes eerste wed strijd: Arsenal—Grasshoppers 3-0 (2-0); Sliema WanderersCeltic 1-2 (0-5); Stan dard LuikCska Moskou 2-0 (0-1); Dosza Upjest—FC Valencia 2-1 (1-0); CSKA So fiaBenfica 0-0 (1-2); Internazionale— Borussia Mönchen-Gladbach 4-2. IJiaEIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIRIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIiailllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIHI MILAAN. Internazionale heeft in zijn „nacht van de lange messen” het voetbal laten zegevieren. Voor 80.000 uit zinnige toeschouwers wreekte de Milanese club de inmiddels ongedaan gemaakte ne derlaag van 7-1 tegen Borussia Mönchen- Gladbach met een overwinning van 4-2. Door dat resultaat is Inter sterk favoriet voor het vervolg van de voetbal-vendetta: op 1 december aanstaande in Bern. De wedstrijd, die de UEFA nodig oordeelde omdat veertien dagen geleden bij de eer ste ontmoeting Boninsegna door een blik frisdrank getroffen het veld moest rui men. (Van onze sportredactie) Het overwicht van Ajax op Marseille in beeld. Dit keer brengt keeper Carnus nog redding. Hulshoff tracht de bal vergeefs met de hand te spelen. Ook Piet Keizer (links) is te laat. zijn troepen geen bevel heeft gegeven om zich voor eigen doel in te graven. Het tegendeel was eerder waar. De Fransen wekten met hun aanvallende voetbal van tijd tot tijd de indruk dat zij met een voorsprong aan een thuis wedstrijd bezig waren. Die tactiek bleef niet onbestraft. Leduc: „Toch ben ik niet ontevreden over het spel dat mijn ploeg hier getoond heeft. We zijn alleen gekomen om een acceptabele uitslag te behalen. En dat is ons toch wel gelukt, als je bedenkt dat Ajax hier niet zoals in de eerste wedstrijd genoegen nam met één of twee doel- Het spel was bij deze botsing van temperamenten, zoals te verwachten, hard: keihard. Maar zonder incidenten. Boninsegna bleek geheel te zijn hersteld van zijn blessure en scoorde één van Inter’s doelpunten. De andere kwamen van Bellugi, Jair en Ghio. Le Fevre en Wittkamp scoorden voor Borussia. -ï

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23