- ANTON VAN WAS - BEHOEFTE AAN DE AUTO MOET BEPERKT WORDEN STUDENTEN STAKEN IN NIJMEGEN Financiële situatie van gemeenten niet somber Kamer voldaan over antwoord regering ■I ■SÖ* V Mn W A/\ u /ly Minister wil goederenvervoer niet treffen Voorlopig geen belasting op plezierjachten België gaat kustwater zuiveren Groep artsen tegen abortus tal van thema s Utrecht heeft in 1972 een tekort van 24.6 miljoen zaak Sectie Nederlands boos over benoemingsbeleid bouwen Staatssecretaris Van Stuijvenberg: Chloorgas was geen bedreiging voor Pernis Philips gaat zwavelzuurmeter Vrijlaten Soekatno Indonesische „Wonen en werken beter mengen" Wi 2 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 Minister Schmelzer: Wegenaanleg EXPEDITIECHEF VERDUISTERDE 30 MILLE INCIDENT OVER PRINSELIJK INTERVIEW AFGESLOTEN Minister Stuyt: MOTIES „Geneeskunst” bedreigd met afsplitsing Prettig idee..! BÉ iiiiO 6. a k (Vervolg van pagina 1) (Van onze correspondent) (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE (Van onze redactie in Amsterdam) onthouden 1 1 1 NIJMEGEN. Alle 100 studenten van de sectie Nederlands aan de Njjmeegse universiteit hebben besloten de colleges te boycotten en te vervangen door onderlin ge discussies in het instituut Stella Maris. Met deze collegestaking, die gistermorgen is ingezet, wordt geprotesteerd tegen het benoemingsbeleid bij de Katholieke Uni versiteit. Het grootste probleem is volgens de minister het woonwerkverkeer. De be hoefte aan de auto voor dit doel zal ■beperkt worden als men erin slaagt het wonen en werken beter te mengen. Het forensisme zal daardoor beperkt worden. APELDOORN. Een 33-jarige expedi- tiechef uit Apeldoorn is In Amsterdam aangehouden. Hij wordt ervan verdacht 30.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, een filiaal van Vroom en Dreesmann in Apeldoorn. Bij de afle vering van goederen maakte hij er een gewoonte van om de daarvoor ontvangen gelden niet af te dragen. De Tweede Kamer is met het antwoord van de minister-president zeer tevreden en beschouwt de zaak nu als afgedaan. De fractieleider van de P.v.d.A. drs. Den Uyl, verklaarde dat de minister-president be grepen heeft dat in dit geval de essentie van de democratie in het geding is. De fractieleider van de P.S.P., drs. Wie- benga, had het „veel genoegen” gedaan In de komende maanden zal met de bouw van het eerste van deze stations, in Oostende, worden begonnen. De andere stations komen bij Heijst, tussen Middel- kerke en Westende en aan de westkust. DEN HAAG. Minister Stuyt (Volks gezondheid) is het niet eens met de stel ling. dat het slechts aan een tijdig draaien van de wind te danken was dat een giftige chloorgaswolk ontsnapt bij een lekkage op het terrein van de Shell- raffinaderij in Pernis geen bedreiging kon vormen voor de inwoners van Peer's. welke het rijk hanteert voor de definitie ve vaststelling van deze vergoeding. De twee motie van dr. Terlouw (D’66) wil bewerkstelligen, dat bij aanvullende bijdragen uit het gemeentefonds voor ge- r. eenten rekening gehouden wordt met de draagkracht van de inwoners, met de ontwikkelingen in de binnenstad in het verleden die nu tot hoge kosten leiden en met de kosten van de speciale taaks* ing in het kader van het ruimtelijk beleid. De derde motie, eveneens ingediend door drs. Franssen, bevat het verzoek aan de regering, om bij toenemende werkloos heid vaste financieringsmiddelen aan de "emeenten beschikbaar te stellen voor de uitvoering van aanvullende werken. In bun antwoord wezen de bewindslie den van Binnenlandse Zaken en Finan ciën de moties van de hand. Vandaag zal er over <*r‘?md worden. Al enkele maanden leefde bij de sectie Nederlands de wens te gaan werken via de nieuwe methode van de litteratuursoci- ologie, doch geen van de docenten kon de hiervoor nodige begeleiding verzorgen. Grote ergernis bestaat nu onder de studenten over het feit dat volgens hen de faculteitsraad alle mogelijkheden heeft geopend om de wens van de studenten te boycotten. Hierin wordt het vermoeden uitgespro ken, dat door de vermenging van allerlei stoffen in de lucht in het Rijnmondgebied zwavelzuur isJ gevórmd. Zekerheid hiero ver bestaat er niet, omdat men niet de beschikking heeft over een zwavelzuur meter. Deze is nergen' ter wereld ver krijgbaar. Het algemeen verkeersfonds dient er te komen omdat anders het openbaar ver voer afhankelijk blijft van incidentele uitkeringen. De verliezen van het streek vervoer zullen volgens hem beperkt wor den door aanpassing van de tarieven, herziening van het verzorgingsniveau en grotere efficiency. Premier Biesheuvel heeft duidelijk ge steld dat de uitspraken van de prins wel degelijk onder de ministeriële verant woordelijkheid vallen. Hij heeft de prins in een persoonlijk onderhoud op de hoogte gebracht van de bezwaren van de rege ring tegen de uitlatingen. Ook heeft hij de prins nog eens gewezen op zijn plicht dit soort interviews niet buiten de regering om te geven. Op grond van een Konink lijk Besluit en een ministeriële beschik king uit 1965 had de Rijks-Voorlichtings- dienst ingeschakeld moeten worden. De protesterende artsen huldigen de opvatting dat het binnen het kader van het medisch handelen niet te verantwoor den valt „het welzijn van de ene mens te laten prevaleren boven het recht op be staan van de andere”. De artsen proteste ren hiermee tegen het standpunt dat het hoofdbestuur van de Maatschappij der Geneeskunst in september heeft ingeno men. Zeer kort samengevat luidt dit standpunt: abortus provocatus door een arts verricht, dient niet strafbaar te zijn. „Wij voelen ons dan ook diep teleurge steld en beschaamd dat het hoofdbestuur het standpunt, dat alle perken te buiten gaat, heeft ingenomen op een terrein waarop wij medici juist de allergrootste terughoudendheid in acht dienen te ne men”, aldus de briefschrijvers. Zij eisen een openlijke verklaring van het hoofdbe stuur dat het zich heeft uitgesproken op grond van persoonlijke meningen. Zou het hoofdbestuur dit niet vóór 1 januari 1972 doen, dan voelen velen van de onderteke naars zich gedwongen hun lidmaatschap van de Maatschappij der Geneeskunst te beëindigen. Zij menen dat vóór het bepa len van het standpunt van de maatschap pij een ledenvergadering had moeten wor den gehouden. Dit gesprek vond plaats als een vervolg op een bijeenkomst die de jongerenorga nisaties met minister Schmelzer hadden op 9 augustus van dit jaar. Daarbij dron gen zij er bij de minister op aan tijdens zijn ontmoeting met zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik de kwestie van de politieke gevangenen aan de orde te brengen. Ook vroegen zij de minister stappen te ondernemen bij de Indonesi sche regering voor vrijlating van Soekat no. die door een burgerrechtbank wegens medeplichtigheid aan de staatsgreep van oktober 1965 ter dood werd veroordeeld. Minister Schmelzer heeft de vertegen woordigers verslag uitgebracht van zijn contacten hierover. Hij wees er ook op dat de kwestie-Soekatno op het ogenblik bij de rechter in beroep in behandeling is, en uitgelegd dat Soekatno, na de uit spraak van dit hogere hof, de voormalige Raad van Justitie, in beroep kan gaan bij de Hoge Raad en tenslotte gratie kan verzoeken. Een rem op de aanleg van wegen Is volgens minister Drees onvermijdelijk. De maatregelen in die richting laten volgens hem weinig ruimte. De Tweede Kamer nam met deze mededeling geen genoegen en drong na een spoedberaad van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat aan op een openbare commissievergade ring op 12 november, om met de minister over de juiste aard van de beperkingen te kunnen praten. Aanvankelijk zou een dergelijke vergadering in het begin van 1972 worden gehouden, maar dan zou de Tweede Kamer geen invloed meer kunnen uitoefenen. De minister heeft zijn mede werking aan de bijeenkomst van 121 no vember toegezegd. De voor de wegenaanleg beschikbare gelden zullen volgens minister Drees be steed worden aan een paar grote projec ten, omdat hij versnippering wil tegen gaan en de echte knelpunten volgens hem wel verholpen zijn. AMSTERDAM. Alle bijna vijftien duizend dokters in ons land krijgen deze week een oproep thuis om te protesteren tegen het soepeler standpunt dat de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst voorstaat ten aanzien van het verrichten van abor tus provocatus door artsen. De oproep is ondertekend door 202 hoogleraren, huis artsen, gynaecologen, embryologen en andere specialisten. Tot de ondertekenaars behoort prof. dr. W. P. Plate, de gynaeco loog die prinses Beatrix bij haar bevallin gen heeft bijgestaan. DEN HAAG. Staatssecretaris drs. A. van Stuijvenberg van Binnenlandse Zaken heeft woensdagmiddag in de Tweede Ka mer gezegd, dat hij de financiële situatie van de gemeenten niet zo somber inziet. Er zijn weliswaar enkele „flessehalzen” zoals de problematiek van de grote ge meenten, de tekorten van het openbaar vervoer, de uitgaven voor het onderwijs en de sociale zorg, en de ziekenhuizen. Maar hieraan wordt moreel iets gedaan, aldus de bewindsman bij de voortgezette behandelingen van de begrotingen 1972 voor het gemeentefonds en het provincie fonds. In 1974 zullen bij de grote gemeenten de begrotingen sluitend zijn, het openbaar vervoer heeft de aandacht van de rege ring, voor het onderwijs en de sociale zorg wordt gedacht aan andere regelingen ter vergoeding van de gemeentelijke uit gaven en bij de gemeenteziekenhuizen zal het moeten komen tot kostendekkende tarieven. „Voor de gemeenten is perspec tief aanwezig” aldus staatssecretaris Van Stuijvenberg. Staatssecretaris Van der Stee van Fi nanciën deelde mee, dat, nu besloten is het plafond voor de centrale financiering van de gemeenten te verhogen van 1.200 tot 1.500 miljoen (het totaalbedrag, waarvoor de gemeenten leningen mogen sluiten voor kapitaalsuitgaven), voorlopig voor den duur van enkele maanden f 20 miljoen per maand gereserveerd wordt voor aankoop van gronden door gemeen ten en het bouwrijp maken van grond. Minister Nelissen van Financiën zei het niet eens te zijn met die Kamerleden, die vonden dat er sprake is van discrepantie omdat het rijk volgend jaar met zijn uitgaven boven de zes percents-norm uit gaat en de uitkeringen uit het gemeente fonds aan die norm gebonden blijven. Tn l et verleden is het voorgekomen, dat door incidentele oorzaken, de uitkeringen uit het fonds boven de zes percent uitgin gen. Voor het rijk zal in 1972 sprake zijn van een tijdelijke, incidentele overschrij ding van de norm. Het zal in de toekomst ook wel weer eens gebeuren, dat voor de uitkeringen aan de gemeenten boven de. zes percent zal worden uitgegaan. Er is derhalve geen sprake van discrepantie aldus minister Nelissen. DEN HAAG. Het is allerminst waar dat ik een aanslag op de auto in de zin heb. Daarvoor ben ik een te groot auto liefhebber”, zei minister Drees gisteren in de Tweede Kamer. Aan een selectief ge bruik van de auto zal, afhankelijk van de vervoersrelatie, de totstandkoming van goed openbaar vervoer vooraf moeten gaan. Bij het verdere beleid zal rekening gehouden moeten worden met de functie die de auto heeft. De auto als middel tot goederenvervoer wil de minister niet tref fen. De auto als vervoermiddel naar de recreatiegebieden zal in de toekomst min der belangrijk worden, meent de minister, omdat het streven erop gericht zal zijn dicht bij de steden recreatiegebieden aan te leggen. BRUSSEL. (ANP) Langs de Belgi sche kust zullen in de komende jaren vier waterzuiveringsstations worden gebouwd. Daarvoor heeft de regering een eerste krediet van 140 miljoen gulden goedge- ’•'urd, gespreid over vijf jaar. UTRECHT. De begroting 1972 van de gemeente Utrecht vertoont op een budget van 260 miljoen een ongedekt tekort van 24.6 miljoen. Voor 1971 was een tekort voorspeld van 16,5 miljoen. Op dit mo ment wordt dat tekort nader geraamd on 19.6 miljoen gulden. B. en W. van Utrecht stellen de ge meenteraad voor tot verhoging over te gaan van de bustarieven, van de gastarie ven en van een aantal gemeentelijke be lastingen en retributies. Het college hoopt met deze tariefsverhogingen in 1972 3,1 miljoen gulden meer binnen te krijgen. V -gif uit wagen gestolen. In Rotten n zijn uit een wagon van de Nederland.se Spoorwegen twee bus4^-; -tweern 1 met de giftige stof supracide. Bij inwendig gebruik is deze stof, die gebruikt wordt voor verdelging van insecten, dodelijk. In dit geval, waarbij slechts sprake was van een geringe lekkage, zou zelfs onder de meest ongunstige weersomstandigheden geen gevaar voor de bevolking van Pernis hebben kunnen ontstaan, aldus de minis ter in antwoord op vragen van het P.v.d.A.-Kamerlid De Ruiter. Daarin wordt nog meegedeeld, dat zelfs in het dichterbij gelegen Hoogvliet deze hoeveel heid chloorgas geen gevaar zou hebben ingehouden voor de bevolking. De vragen werden ingezonden op 28 juli. Tijdens de algemene collegestaking van het instituut voor pedagogie en andragogie van de universiteit in Utrecht, die woens dag is gehouden, is met name de nadruk gelegd op de onzekerheid over de positie van de student-assistenten en op de te verwachten verslechtering van het onder wijs. die kunnen ontstaan door de bezui nigingen binnen de universiteit. Aan de discussies op deze stakingsdag, uitgeroepen door het „actiecomité 3 november”, namen bijna 300 studenten en 26 stafleden deel. De subfaculteit vreest dat het aantal uren waarin door student-assistenten on derwijs wordt gegeven, voornamelijk in werkcolleges aan vóórkandidaatsstuden- ten, tot éénderde zal worden terugge bracht. Dit betekent voor veel student assistenten dat een belangrijke bron van inkomsten zal wegvallen. De bijna hon derd student-assistenten van de subfacul teit voor pedagogie en andragogie hebben Er werd gespeeld met tal van thema’s. Het nieuwste element in de mode is typerend voor onze modellen k en het beste compliment voor onze collectie. Een collectie die dingt X naar de gunsten van alle vrouwen (ook die niet zo ’piep’ meer zijn). Morgen - ja morgen al - kan uw modewens reeds in vervulling gaan (althans bij ons). Vooral de controle zal volgens de mi nister zeer moeilijk zijn. Ook is te ver wachten, dat de inningskosten in verhou ding tot de vermoedelijk vrij geringe op brengst van de belasting aanzienlijk zul len zijn. Verhoging van de Zeeuwse veertarieven vindt minister Drees een heel normale zaak. Hij somde de zeer lage tarieven op die nu nog gelden. Voor bewoners van Zeeuws-Vlaanderen kost een jaarkaart (voor een voetganger met fiets of brom fiets) nog altijd 3 en een 20-vaartënrit- tenkaart per auto 1. Dat is hetzelfde niveau als- in 1939. De exploitatiekosten van de veren wer den tot voor kort voor 40 percent door de tarieven gedekt. Door de kostenstijgingen van de laatste tijd is dit percentage terug gelopen tot 30. De Nederlandse ex-wereldkampioen judo Anton Geesink krijgt een •plaats je in het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud. De beeldhouwster Lynn Kramer kwam uit Londen over om in de Utrechtse sportschool de maten van Anton te nemen. Zo te zien is de gevreesde Anton al als was in haar handen. DEN HAAG. Minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) vindt dat het gevan gen houden van de voormalige jongeren leider van de Indonesische communisti sche party (KPI) Soekatno een Indonesi sche binnenlandse aangelegenheid is. In menging van een buitenlandse regering kan averechts werken. De minister zei dit woensdagmiddag in een gesprek dat hij op hun verzoek heeft gehad met vertegen woordigers van de jongerenorganisaties Algemeen Nederlands Jeugdverbond (ANJV) de ASVA, de ARJOS, de CHJO. de federatie van jongerengroepen van d« PvdA en de jongerengroepen KVP. ROTTERDAM. In opdracht van mi nister Stuyt van Volksgezondheid gaat Philips een zwavelzuurmeter bouwen. De ze zal worden gebruikt om de eventueel in de lucht aanwezige zwavelzuur te me ten. Deze beslissing is genomen naar aan leiding van een van de conclusies in het rapport over de luchtverontreinigingsperi- ode eind september. De minister zei niet te kunnen garande ren dat de huidige omvang van het streekvervoer gehandhaafd zal blijven. Aanvullingen ..maar ook beperkingen zijn mogelijk, verklaarde hij. Binnenkort zal het overleg hierover geopend worden. Als de verliezen volgend jaar toch groter worden dan de 60 miljoen gulden die de regering heeft uitgetrokken (men spreekt nu al over 79 miljoen) dan zal een extra- uitkering mogelijk zijn. Er zal geen ver schil meer worden gemaakt tussen de dochtermaatschappijen van de NS en de andere streekvervoerbedrijven. De minis ter erkende dat het met de integratie van het stads- en streekvervoer niet vlot gaat. dat de minister-president duidelijk de mi- nisterële verantwoordelijkheid voor de uitlatingen van de prins heeft erkend. Hij vond het nuttig dat de prins „op de vingers is getikt” en dat hem nog eens op zijn rechten en plichten in dit opzicht is gewezen. Zou de prins zich daaraan niet houden, dan ziet de heer Wiebenga „de republiek snel naderbij komen”. DEN HAAG. Het antwoord dat pre mier Biesheuvel gisteren heeft gegeven op de vragen, die zeven fractieleiders van de grootste regerings- en oppositiepartijen dinsdag over de uitlatingen van prins Bernhard hadden gesteld, heeft hen vol komen bevredigd. De regering was niet van het interview met de prins van NRC- Handelsblad op de hoogte, zo bleek uit de verklaring van premier Biesheuvel, welke gisteren nog in een deel van onze oplaag kon worden opgenomen. allen een contract dat tot en met 31 december van dit jaar loopt. Gewoonlijk werd hun een contract voor het hele studiejaar aangehouden. Volgens Henk Bezemer, woordvoerder van het actiecomité, heeft het terug schroeven van de aan student-assistenten toevertrouwde onderwi j swerkzaamheden rampzalige gevolgen. Er zullen volgens hem voor de werkcolleges grote wacht lijsten ontstaan, met name voor de eerste en tweede jaars studenten. Er kwamen drie moties D’66 en P.P.R. ter tafel. In de eerste motie van drs. Franssen (P.v.d.A.) wordt gevraagd de regering te verzoeken de voorschotten over de jaren 1969 en 1970 op de wettelijk voorgeschre- ven vergoeding van de kosten van het lager onderwijs aan de gemeenten te her- ’•»n en te base "n op de laatste gegevens. DEN HAAG. Minister Nelissen van Financiën achte het niet mogelijk reeds nu in te gaan op de vraag of tot invoering van een belasting op pleziervaartuigen zal worden overgegaan en, zo ja, wanneer daartoe voorstellen kunnen worden ver wacht en welke de grondslagen en tarie ven ongeveer zullen zjjn. In elk geval s een invoering op korte termijn, bijvoor beeld op 1 januari 1972, onmogelijk. Het verplicht stellen van valhelmen voor bromfietsers zal volgens de minister nog wel even uitblijven, omdat er hier voor nog veel te regelen valt. In afwach ting van een dergelijke maatregel zal hij voorlichting over het vrijwillig dragen van valhelmen bevorderen. Het tekort van Utrecht komt voor een groot deel op rekening van het vervoerbe drijf, waarvan wordt verwacht dat het tekort voor 1972 11.3 miljoen gulden zal zijn en op de rente die over de tekorten van voorgaande jaren moet worden be taald: 3,7 miljoen. Andere oorzaken zor gen dan nog voor een tekort van 9,6 miljoen gulden. Die oorzaken zijn onder meer de uitgaven voor onderwijs, die niet volledig dpor het rijk worden gecompen seerd, het percentueel teruglopen van de uitkering uit het gemeentefonds en het ontbreken in dat fonds van verfijningen, bijvoorbeeld voor de problemen die Utrecht ontmoet omdat het een histori sche binnenstad heeft. Over dat laatste zeggen B en W. in hun aanbiedingsbrief aan de raad: ..Het is bijzonder teleurstel lend dat een aantal gemeenten, waaronder Utrecht, met aanwijsbaar hogere kosten dan andere gemeenten, nog langer de inkomsten worden onthouden waar zij recht op hebben”. De uitkering voor Utrecht uit het ge meentefonds is voor 1972 slechts 3,08 per cent hoger dan de uitkering voor 1971 Tegelijk met de begroting voor 1972 hebben B en W. van Utrecht een meerja renbegroting 1970-1974 het licht doen zien. Daaruit blijkt dat er jaarlijks een toene mend begrotingstekort zal zijn, dat voor 1974 is geraamd op 32,9 miljoen. van P.v.d.A T' 4 fl ■'-F?

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2