New Delhi meldt luchtincident STIJGENDE SPANNING INDIA-PAKISTAN Synode handhaaft priestercelibaat r Ulster-rervepolitie zal minimaal worden bewapend Misverstand rondom abortus China vierde toetreding tot VN Thant lijdt aan bloeding van maagzweer Italië betaalt half miljoen aan onschuldige ex-gevangene l Geen succes voor negerkandidaten bij verkiezingen LORD CARRINGTON: OOK IN ENGELAND ZAL GOLF VAN GEWELD ONTSTAAN Beroepsagenten dreigen met staking Pompidou stemt in met extra Canadees protest tegen kernproef op Aleoeten kwaliteits- draaiers schavers stekers in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.631,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. top gesp rek constructie- bankwerkers machine bankwerkers HOOGOVENS IJMUIDEN elektro- monteurs pijpen- monteurs DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 n Voor ruim 20 jaar cel VANDAAG NIEUWE TEKST OVER WIJDING GEHUWDE MANNEN Nixon krijgt telegram Nog veel bloed Staking Receptie in Peking voor voorstemmers Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: te Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 15.275,- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 1082 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. te I- !F d. te i- „Gunstig” antwoord aan ~l bondskanselier Brandt NEW DELHI (Reuter Vliegtuigen van de Indiase luchtmacht zijn dinsdag in actie gekomen tegen vier Pakistaanse jachtvliegtuigen die aan de westelijke grens het Indiase luchtruim waren binnengedrongen, zo heeft een regeringswoordvoerder in New Delhi gisteren meegedeeld. De Pa kistaanse vliegtuigen keerden naar hun eigen gebied terug, zo zei hij. Hij wilde niet zeggen of er is gevochten. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Premier Brian Faulkner heeft gisteren in het Stormont- parlement in Belfast aangekondigd. dat de reservepolitie in Noord-Ierland, wanneer deze in bepaalde gevaarlijke omstandigheden moet opereren, minimaal zal worden bewapend, op dezelfde basis als de beroepspolitie. De wapens moeten, zodra het gevaar is geweken, weer worden ingeleverd. van 141 meter lang r' r X (Van onze redacteur in Rome) 3- e- 72 ie id in s n Het besluit is een gevolg van de bittere stemming in politiekringen jegens de re gering, omdat het personeel onbeschermd is tegen de steeds intensievere aanvallen van het IRA, dat het nu speciaal op de In Ottawa zond een radiostation presi dent Nixon van de Verenigde Staten een 141 meter lang telegram met de namen van 22.107 Canadezen, die tegen de kern proef zijn. Onder hen zijn de Canadese minister voor Milieuzaken en eenenvijftig Canadese parlementsleden. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Mitchell Sharp, heeft verklaard dat de Verenigde Staten het zeerecht schen den door een verboden zone van 50 mijl rondom de plaats van de kernproef vast te stellen. TORONTO. (Reuter) In Canada heb ben gisteren duizenden studenten en ar beiders betoogd tegen de voorgenomen Amerikaanse kernproef op de Aleoeten. NEW YORK (Reuter) VN-secretaris- generaal Oe Thant lijdt aan bloedingen aan een maagzweer. Hij zal ongeveer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven en rust moeten houden. Dit is gisteren be kendgemaakt door een woordvoerder van de Verenigde Naties. Thant zal waarschijn lijk niet geopereerd hoeven te worden. In 1964 is hij voor dezelfde kwaal al eens op genomen in een ziekenhuis. Hij is toen vol ledig hersteld. PEKING. (AFP en DPA) Met een ontvangst voor de diplomatieke delegaties van alle landen die voor toetreding van China tot de Verenigde Naties hebben gestemd heeft de Volksrepubliek China gisteren haar toetreding tot de Verenigde Naties gevierd. EEG-prgzen. De organisatie van landbou wers in de EEG (COPA) heeft eisen tot verhoging van de prijzen voor landbouw- produkten met 1 tot 12% in het seizoen 1972-1973 geformuleerd en daarmee op nieuw het aanbod van de EEG-commissie tot een algemene prijsverhoging van 2 tot s ij n pt 1,1 s e n e T er et ti de et n, 'ie •i- te ef ‘1- er ?n de dj ie et m rt o- jp al en et .al sn p- l— n P k 8, S It P 6) te e- ie ie et ?n ig Ie in dicht bij de bestandslijn loopgraven heb ben aangelegd. In de Indiase grensstaten Punjaab en Haryana is de burgerlijke defensie-organi- satie in staat van waakzaamheid gebracht. Volgens het persbureau PTI is de autori teiten in Punjaab verzocht toe te zien op de levensmiddelen voorraad om prijsstij gingen te voorkomen. De chef van de Russische luchtmacht staf, luchtmaarschalk Pavel Koetakov, is gisteren na een bezoek van vijf dagen naar Moskou teruggekeerd. In New Delhi heeft hij besprekingen gevoerd met zijn Indiase collega en de minister van Defen sie, Jagjivan Ram. Officieel bracht Koeta kov een goodwill-bezoek, maar waarne mers geloven dat in het bijzonder is gesproken over de Indiase defensiebehoef- ten in verband met de huidige confronta tie met Pakistan. indien de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, terwille van hun eigen veilig heid lichte wapens zullen mogen dragen. Het Stormont-Kamerlid dominee Pais ley, de luidruchtige woordvoerder voor de rotestantse ultra’s in Ulster, was hier ontevreden over. Hij eiste maximale be wapening voor de politie, namelijk auto matische geweren. Op het ogenblik komt de Ulster politiemacht duizend man te kort en is de politie in Belfast en elders, wanneer er gevaar dreigt, meestal slechts met revolvers en pistolen uitgerust. Er zal in Noord-Ierland nog veel bloed moeten vloeien en de golf van geweld zal zich tot Engeland uitbieiden alvorens het tnogelijk zal zijn de Noordierse kwestie op te lossen. Dit zei gisteren de Britse minister van Defensie, Lord Carrington in het Hogerhuis. „Ik weet niet hoeveel tijd wij nodig zullen hebben om een einde te maken aan de ongeregeldheden. Wij hebben te maken met de gevaarlijkste soort stedelijke guer rilla’s. Niet met idealistische patriotten, maar met misdadigers die in het geheel geen principes en geen medelijden ken nen”, aldus Lord Carrington. De minister zei dat Noord-Ierland voor de Britse militairen een ergere beproeving Nu het IRA tot de aanval op de politie is overgegaan, waarbij agenten en recher cheurs op laffe wijze worden neergescho ten, politiebureaus door bommen worden opgeblazen en woningen van politieperso neel in brand gestoken, is zeker een deel van de politiemacht <n Belfast van wa pens voorzien, die echter hopeloos onvol doende zijn. Vandaar dat de twee plaatse lijke politiedivisies de Noordierse regering Waarnemend minister van Buitenlandse Zaken Tsji Peng Fei dankte hen voor hun steun en verklaarde dat de stemming heeft bewezen dat de wereld aan het veranderen is. „De despotische acties van een of twee supermachten die de Verenigde Naties en de internationale politiek onder hun con trole willen houden, blijken steeds minder te werken.” Hij zei dat China bereid is samen te werken met landen met andere politieke systemen ter wille aan de „vooruitgang van de mensheid”. De Chinese VN-delega- tie, die ook op de receptie was, nam glimlachend de gelukwensen van diplo maten en journalisten in ontvangst. Charles Evers, de eeste neger die in Mississippi kandidaat was gesteld voor de post van gouverneur, werd duidelijk ver slagen door een blanke advocaat uit Jack- son, William Waller, die kennelijk veel negerstemmen heeft gekregen. In Philadelphia versloeg oud-hoofdcom- missaris van politie Frank Rizzo, een voorstander van een krachtige handhaving van recht en orde hij noemde zichzelf eens de „hardste smeris in de Verenigde Staten” na een felle verkiezingscam pagne om het burgemeesterschap van de op vier na grootste stad de Republikein Thacher Longstreth. In Gary, Indiana, werd neger-burge- meester Richard Hatcher met grote voor sprong op zijn concurrent herkozen. De neger-burgemeester van Cleveland leed een flinke prestigenederlaag doordat de man die hij had aangewezen als zijn opvolger, Arnold Pinkney, door tegen kandidaat Ralph Perk werd verslagen. Kentucky krijgt een nieuwe gouver neur. Hier werd de Democraat Wendell Ford, die tot dusver plaatsvervangend- gouvemeur was, gekozen. Hij volgt de Republikeinse gouverneur Louie Nunn op. Volgens de aanhangers van de verslagen Evers zijn de verkiezingen in Mississippi niet vlekkeloos verlopen. Oud-minister van Justitie Ramsey Clark verklaarde op een persconferentie dat bij een aantal stemlokalen gewapende blanken de negers hebben belet hun stem uit te brengen. Hij zou een klacht hebben ingdiend. Burgemeester Kevin White werd in Boston voor een tweede ambtstermijn ge kozen. ROME (AFP). De Italiaanse staat moet een schadevergoeding van 80.300.000 lire (ongeveer een half miljoen gulden) betalen aan een gewezen marechaussee, die ten onrechte ruim twintig en een half jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Gisteren bleek dat van de 202 gemach tigden, 168 de celibaatswet onveranderd willen handhaven, 10 leden van de synode stemden tegen, 21 deden voorstellen tot wijziging en drie onthielden zich. Met het voorstel om gehuwde mannen tot priester te wijden, lag het anders. Slechts 95 leden stemden in met dit voorstel, dat de paus de mogelijkheid Antonio diende een eis tot schadever goeding in. Hij vroeg 300 miljoen lire. Dit bedrag is eerst door het hof van appel in Messina en vervolgens door het hof van cassatie te Rome gereduceerd tot 80.300.000 lire, belastingvrij. In Rotterdam is de eerste abortuskli niek geopend door de echtgenote van burgemeester Thomassen. Bij die gelegen heid is het onderwerp abortus, voor zover dat op het ogenblik aanleiding geeft tot tamelijk hooglopende controversen in me dische zowel als in politieke kringen, niet uitputtend besproken. Wel heeft de Rot terdamse zenuwarts Van Schaik in een Inleiding geprobeerd de zaak wat zuiver der en duidelijker te stellen dan zij door de vele polemieken intussen geworden is. In de eerste plaats is een opmerking van de heer Van Schaik van belang, waarin hij als voorzitter van „Stimezo”, de stichting die zich beijvert voor een legalisering van de abortus en ook de in Rotterdam geopende kliniek beheert, wees op een gevaarlijke vergissing. Hij bedoel de daarmee de ontwikkeling die het abor tusvraagstuk tot een politiek hangijzer maakt en leidt tot de situatie, dat zich kampen van voor- en tegenstanders vor men. De vergissing is, volgens de heer Van Schaik, dat men ten onrechte zou menen dat er een groeiend aantal voor standers van abortus provocatus aan het ontstaan is. „Er zijn geen voorstanders”, aldus deze medicus, „er zijn alleen tegen standers, want strijdkreten als „vrije a- bortuis” en „baas in eigen buik” zijn onzin. Een vrije abortus bestaat niet.” Deze opmerking verdient grote aan dacht, vooral omdat zij zou kunnen bij dragen tot beteugeling van de heftige discussie, die dreigt te ontaarden in on verdraagzaamheid over en weer. Het is een feit dat op grote schaal abortus provocatus wordt gepleegd. Dat is al jaren zo, zonder dat de bestaande wetgeving ook maar het minst bij droeg tot vermindering. Integendeel, de wettelij ke bepalingen werkten slechts in de hand dat abortus door onbevoegden en in vol komen oncontroleerbare situaties werd begaan, terwijl de ervoor aangewezen me dici buiten spel bleven of enorme risico’s liepen als zij eraan meewerkten. Boven dien ontbrak de nodige medische zorg, en vooral de zo noodzakelijke nazorg, in de meeste gevallen volkomen. Dat laatste werd vooral veroorzaakt door het feit dat veel patiënten zich in het buitenland lie ten behandelen en na de ingreep haastig MWWWWWVWVWWVWWWWWWVWVWAHnMnMWWWVWVWVWVWWWWWWWWWVWVV« De Indiase woordvoerder maakte ook melding van drie schendingen door Pakis tan van de wapenstilstandsovereenkomst in Kasjmir, waar Pakistaanse troepen Politieke waarnemers in New Delhi zien in het luchtincident een nieuwe aan wijzing dat de spanning in het grensge bied tussen India en Pakistan toeneemt. NEW YORK. (Reuter) Een eerste serieuze poging om in Mississippi negers in belangrijke functies te krjjgen is bij de gisteren in enkele Amerikaanse staten ge houden gouverneurs- en burgemeesterver- kiezingen op een mislukking uitgelopen. PARIJS. (DPA) De Franse president Georges Pompidou heeft gisteren een „gunstig” antwoord gegeven op het schrif telijke voorstel van de Westduitse Bonds kanselier Willy Brandt tot het houden van een Duits-Franse topconferentie over C verschillen van inzicht op valutagebied. Het Westduitse persbureau DPA heeft in goed ingelichte kringen in Parijs ver nomen dat Pompidou in zijn antwoord aan Brandt geen datum heeft genoemd waarop een dergelijke conferentie zou moeten worden gehouden. Men meent echter te weten dat dit eind november of begin december zal zijn. In mei 1947 werd Antonio Spano tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op een 79-jarige advocaat. Zijn beroep in cassatie werd verworpen en al zijn verklaringen dat hij onschuldig was, genegeerd totdat zijn advocaten ein delijk succes hadden en Antonio Spano werd vrijgelaten en gerehabiliteerd. mee op gelijke voet gesteld met de rest van de Britse politie. Dit betekende, dat de gendarmerie zou ophouden een para militaire macht te zijn en een civiele macht zou worden. Tevens werd de be ruchte overwegend protestants-sectarische hulppolitie, de zogenoemde B-specials, ontbonden. In de plaats daarvan werd het eveneens uit burgers gerecruteerde Ulster defensie-regiment opgericht, dat onder be vel van het Britse leger staat en waarin 1700 vroegere B-specials, waarvan bekend was, dat zij geen extremisten waren, wer den opgenomen. van Binnenlandse Zaken, Maudling, die men wil trachten te bewegen het besluit, om de politie te ontwapenen, ongedaan te maken. Dit jaar zijn 16 politiemannen in Ulster gedood. Sinds september zijn zeven leden van het politiekorps in Noord-Ier land door terroristen vermoord. Deze week werden twee rechercheurs, die in een modeboetiek een onderzoek naar een diefstal instelden, in koelen bloede in Chicago-stijl dwars door de etalageruiten heen door het IRA ver moord. Vele honderden politiemannen werden sinds het begin van de onlusten gewond. geeft om dit voorstel nader in studie te nemen onder bijzondere omstandigheden, 10 leden van de synode waren ertegen en 91 kwam met aanvullingen of tegenvoor stellen. Voor dit onderwerp en enkele andere zal vandaag een nieuwe tekst komen. Veertien van de 19 voorstellen werden nu al door de synode aangenomen met een absolute meerderheid. Onderwerpen, va riërend van de doctrinaire opvattingen over het ambt van de priester, tot voor stellen over de verhouding van priesters tot hun bisschoppen en hun relatie met de leken. Gisteren werden de bisschoppen ook onderworpen aan een lange interventie over de „Lex Fundamentalis”, het contro versiële voorstel voor een nieuwe grond wet van de kerk. Kardinaal Pericles Feli ce had het moeilijk met zijn ontwerp. Uit de 1313 antwoorden, die hij van bisschop pen uit de gehele wereld kreeg, bleek dat er slechts 593 voor een grondwet zijn, 462 kwamen met tegenvoorstellen en 251 an deren waren er ronduit tegen. De huidige tekst werd beoordeeld met slechts 61 stemmen voor, 798 bisschoppen gaven voorstellen tot wijziging en 422 waren afwijzend. Een van de afgevaardigden vroeg zich af of de kerk van vandaag wel een grondwet nodig heeft. „Onze wet”, zo zei hij, „berust op het Evangelie. Als we dat nakomen, doen we onze plicht.” Deze foto van sluipschutters van het IRA is gemaakt door een amateur- fotograaf in Londonderry die om dui delijke redenen anoniem wenst te blijven. De guerrilla’s op de foto zijn gewapend met karabijnen en zijn in actie in de katholieke wijk Bogside. weer naar huis gingen, waar zij zonder medische hulp bij eventuele complicaties grote gevaren liepen. Als men van voor- en tegenstanders zou willen spreken, dan kan men slechts een scheidslijn trekken tussen hen die het bestaande verbod onverkort willen hand haven en uit levens- of geloofsovertuiging iedere afdrijving misdadig en strafbaar vinden, en aan de andere kant degenen die abortus weliswaar ongewenst vinden, maar in noodgevallen legaal en medisch verantwoord willen zien toegepast. Dit is wat de heer Van Schaik bedoelt met: „Er zijn geen voorstanders en een vrije abortus is onbestaanbaar.” De tegenstelling tussen de voor- en tegenstanders van een aangepaste en min der gevaarlijke wetgeving dan de huidige dreigt zo scherp te worden, dat de aard van het werkelijke meningsverschil wordt vergeten en dat de strijd ten onrechte het aanzien krijgt van een gevecht om princi pes die leven en dood raken. Waar het in medische kringen vooral om gaat is de indicatie. Ervan uitgaande dat iedere medicus de abortus verfoeit, moet worden gesteld dat zich gevallen kunnen voordoen waarin de medische in dicatie tot abortus niet alleen verant woord maar ook noodzakelijk is. Door de indicatie zelf zowel als de behandeling van de tot abortus toegelaten patiënte te vergemakkelijken, minder ingewikkeld te legaliseren en in de sector van de norma le medische behandeling te brengen, kun nen verborgen praktijken en ingrepen van onbevoegden worden voorkomen, althans aanzienlijk worden teruggebracht. Het gaat er eigenlijk om, de abortus uit de sfeer van het taboe te trekken en onder te brengen bij de normale gezond heidszorg in de meest volledige betekenis van het woord. Vandaar dat geijverd wordt voor de oprichting van klinieken en het uit de sector van de strafbaarheid brengen van de ingreep. Het valt echter te vrezen dat de heftige strijd over dit onderwerp toch de juiste intenties van de voorstanders van een vernieuwing der wet en moraal nog ver der zal vertroebelen, waarbij politieke controversen de zaak nog gecompliceerder zullen maken. ROME. De leden van de synode hebben bepaald, dat de wet van het celibaat, die nu 15 eeuwen geldt, in de Latijnse kerk onveranderd blijft, maar er is een opening gemaakt, waarbij de paus de mogelijkheid kan laten onderzoeken om gehuwde mannen tot priester te wij den. •s De ongerustheid van de politie kwam ook tot uiting in een verzoek van hun vakbond, de Politiefederatie, om een drin gend onderhoud met de Britse minister Als onderdeel van de op last van Lon den destijds in Ulster ingevoerde hervor mingen werd de politie, de koninklijke Ulster gendarmerie, de RUC (Royal Ulster toen het IRA nog nauwelijks met haar campagne was begonnen. De koninklijke Ulster gendarmerie, de Rue (Royal Ulster Constabulary), beschikt echter nog altijd over een eigen hulppolitie, bestaande uit vrijwilligers die daaraan een deel van hun tijd geven. Het zijn deze vrijwilligers die, cheur kan, waar hij zich ook bevindt, elk ogenblik worden neergeschoten. dreigen met een „stakings -ultimatum met de eis om onmiddellijk van automati sche wapens te worden voorzien. a- n. e- or de verhogingen: 6% voor zachte tarwe, 10 voor harde tarwe, 6 voor rogge, gerst 8%, mals 10% rijst 10%, suiker bieten 8%, oliezaden 8%. tabak 10%, olijfolie 15%. wijnen 10% groenten en fruit 10%, rundvlees 15%, melk en melk- produkten 12% en varkensvlees 10%. prus of Aden. Een officier met een lange staat van dienst had hem gezegd dat er in Ulster meer gevochten werd en meer bloed vloeide dan op enige andere plaats waar Britse militairen sinds het einde van de Tweede Wereldooilog in actie zijn geweest.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3