Canadese populieren geveld Berisping voor stuurman na ondergang schip en levend vee Valpartij bij Klaphekje IN KADER VAN VORMINGSWERK Experiment met video-app aratuur Eerste winkel in Zeewijk VERENIGINGSNIEUWS Coaster met volle kracht A utomo bilisten Nieuw medium met Oud-loodsschipper J. Leegwater in IJmuiden overleden Twee jongens met inbrekerstuig aangehouden -1 I I I I l veel ongekende mogelijkheden doorgereden na aanrijdingen op rotsen I ^■1 I I I 5 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 IJMUIDER COURANT 4 U 18 Onzorgvuldig Registratie Lof waardig '4 Samenwerking Geen duidelijke orders I BON I (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Binnenkort zal men ze op straat zien verschijnen. Jongeren met een draagbare video recorder om televisie-opnamen te maken. In het vormingscentrum Ma ter Amabilis aan de Schouwenaers- straat in Beverwijk is een complete apparatuur aanwezig om eigen tele visie-opnamen te maken en uit te zenden. Dit vormingscentrum, dat in het verleden al verscheidene malen is aangewezen als experimenteer- instituut, werd ook nu door het mi nisterie ingeschakeld om te onder zoeken welke mogelijkheden de vi deo-recorder biedt in het kader van het vormingswerk. Werkelijkheid was anders Velsen-IJ muiden „Bedreiging” - fe (Van een onzer verslaggevers) een (Van een onzer verslaggevers) u. „Frau Luna”, u. en NAAM ADRES Doorhalen wat niet verlangd wordt. TE: ------- Daarna kun! u mij noteren al# IJMUIDEN In IJmuiden is, 93 jaar oud, overleden de heer J. Leegwater, die 35 jaar geleden als loodsschipper eerste klas werd gepensioneerd. (Van een onzer verslaggevers) Op 29 oktober van het vorig jaar was het motorschip „Hereford Express” (van N.V. Vroon in Breskens) op reis van Lon donderry naar Glasgow met een lading levend vee. Aan de zuidoostkant van het schiereiland Argyll liep het 496 brt me tende schip aan de grond. Dit zijn maar enkele aspecten van deze volkomen nieuwe apparatuur die het vor- Tot het werkgebied rekent men de ge meenten Beverwijk, Heemskerk, Velsen, Castricum en Uitgeest gezien hij voornoemde afstand voldoende vond. Bovendien nam hij het vuur van Sanda Island op de door hem gestuurde koers op ongeveer vijf graden aan bakboord waar en zou de stroom, naar hij aannam, dicht bij de kust meer van recht vooruit inkomen. Verder was het vaarwater tot vlak onder de kust dieper. In werkelijkheid was echter de door de stuurman op de radar waargenomen af stand tot Mull of Kintyre driekwart mijl. De stuurman heeft niet meer op de kaart gekeken, maar hij bleef uitkijken naar het vuur van Muil of Kintyre en het vuur van Sanda Island. Even na 1.00 uur verdween het eerstge noemde vuur uit zicht. De stuurman wist toen, dat hij zich in de verduisterde sector van het vuur bevond. Door de zeer donkere nacht en volgens zijn verklaring het uitstralen van licht uit het ruim, heeft hij niets van de hoge steile rotskust gezien. Hij gebruikte bij het uitkijken geen kijker. Om 1.15 uur liep het schip vast. VRIJDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg, 20 operette door VIDES. Beeckestjjn, Velsen-Zuid, 20 u. in noor delijk Koetshuis opening expositie Vladi mir Komarek. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30- 8 i. gemengd zwemmen, 8-12.15 u. school zwemmen, 12.15-13.15 u. gemengd zwem men, 13.20-16.15 u. schoolzwemmen, 16.15- 16.45 u. zwemlessen, 16.45-18 u. gemengd zwemmen, 18-19.30 u. IJRB, 19.30-21 u. ge mengd zwemmen, 21-22.30 u. IJRB. IJmuider Harmonie, van 19-21 u. in gem. vergaderlokaal, Abeelenstraat, jeugdorkest en van 20-22 u. tamboer- en trompetters- korps, in MMS Tolsduinerlaan. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 19-22 u. basketballcompetitie. Maar in werkelijkheid had hij het ra- darbereik op slechts drie mijl gezet. Toen hij op het nieuw ingestelde bereik een afstand tot de Muil of Kintyre be paald had van anderhalve mijl, achtte hij het niet nodig om meer op te sturen, aan- Na de stranding heeft de kapitein op lofwaardige wjjze getracht zijn schip voor een calamiteit te behoeden, waarin hij helaas niet is geslaagd. IJMUIDEN Vanmorgen vroeg zjjn op de Steigerweg in IJmuiden twee Haarlem se jongens van twaalf en veertien jaar aan - gehouden. Zij waren in het bezit van een brom fiets, welke zoals zij later bekenden was ontvreemd in Haarlem. De knapen wa ren eveneens in het bezit van een set schroevendraaiers en een staalkniptang. Met dit gereedschap hadden de jongens twee plezierjachten opengebroken. Verder vertelden de jongens dat zij regelma tig ’s nachts de ouderlijke woning verlie ten om op „avontuur” te gaan. Beiden zijn voor verder onderzoek ingesloten op het hoofdbureau. De video-recorder biedt daartoe onge kende nieuwe mogelijkheden. De recorder kan wo> den gebruikt om gebeurtenissen in of buiten het instituut onmiddellijk vast te leggen en de opna men in de groepen te bespreken, waarbij men de beelden steeds kan herhalen, stop zetten, vertragen, knippen, zoals dat al algemeen bekend is met betrekking tot de geluidsbanden. Het vormingscentrum Mater Amabilis, dat de apparatuur kreeg toegewezen, is gehouden elke maand verslag uit te bren gen over de bevindingen. Dezeverslagen van de drie groepen van vier instituten die in Nederland bij dit experiment zijn betrokken, worden eens per half jaar gebundeld en als tussenrapport naar het ministerie gezonden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De heer J. van Assema is woensdagmiddag de eerste zakenman ge weest die in de nieuwe winkelgalerij aan het Zeewijkplein in IJmuiden een winkel heeft kunnen openen. Het is een moderne en smaakvol ingerichte drogisterij, waar de combinatie van de betimmering met de indirecte verlichting het interieur een gezellige en intieme sfeer verleent. De heer Van Assema heeft hiervoor talrijke ont werpen bekeken, alvorens door hem zijn definitieve keuze werd bepaald. En deze is goed gebleken, gelet bijvoorbeeld op een verlaagd, hangend plafond met aangeslo ten koof. Het assortiment van deze zaak, onder meer bestaande uit drogisterij-arti kelen, parfumerieën, lederwaren en kleu- terspeelgoed, met daarbij een speciale babyshop, bewijst dat de heer Van Assema mede mikt op de jonge gezinnen, die hier in Zeewijk in voldoende mate aanwezig zijn. Ook als zodanig kan deze winkel voor deze nieuwe wijk als een welkome aan winst worden beschouwd. De groep kan beelden verzamelen selecteren, interviews afnemen, reportages en documentaires van bepaalde onderwer pen 'maken, waarover men dan later weer uitvoerig kan praten Dat wat de video-recorder als registra- tiemogelijkheid betref*. Maar de recorder kan ook dienen als middel ter bevordering van de creativiteit. Met de recorder kan een film worden gemaakt, hetzij een speelfilm, een fanta- siefilm, een poppenfilm om maar lukraak enkele voorbeelden te noemen. De resul taten kunnen steeds opnieuw met elkaar worden bekeken en besproken. Een bepaald muziekstuk kan van bege leidende of ondersteunende beelden wor den voorzien en omgekeerd. Daar men over de daarvoor noodzake lijke apparatuur beschikt kunnen ook be paalde TV-uitzendinger vanuit Bussum worden opgenomen en herhaald, bijvoor beeld discussieprogramma’s, die 's avonds worden uitgezonden en die men de vol gende dag in de groepen nog eens wil bespreken. hem na het uitzetten bleek dat het schip ongeveer twee mijl om de noord was ge zet, heeft hij tien graden opgestuurd. Naar zijn mening was dit voldoende. Dichter bij de kust, in de nabijheid van de Muil of Kintyre gekomen, veranderde hij het radarbereik. Naar hij veronderstelde: van 12 op 6 mijl. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De bestuurder van witte personenauto die woensdagochtend bij een ongeval op het kruispunt Lange Nieuwstraat-Engelmundusstraat was be trokken en daarna is doorgereden, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Velser politie. DONDERDAG 4 NOVEMBER Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 openbare gemeenteraadsvergadering. Stadsschouwburg, 20 u. „Frau Luna”, operette door VIDES. Manly Sport, boksles en wedstrijdtrai- ning van 19.30 tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerkstraat, oud- IJmuiden. De deelnemers(sters) krijgen een idee hoe anderen tegen hen aan zitten te kijken, hoe anderen hen zien en dat is een zeer ingrijpende ervaring, die ook wel eens als een „bedreiging” wordt gevoeld. Beelden werken in dat opzicht veel ster ker dan bij voorbeeld alleen het geluid van een bandrecorder en voor velen is het al een bijzondere ervaring zichzelf via de band te horen praten. Daarom is men in het vormingscentrum Mater Amabilis al tot de conclusie geko men dat de video-apparatuur zeker in het begin door een deelnemer(ster) in de groep in hoofdzaak moet worden gehan teerd als een registratiemogelijkheid van wat buiten hem of haar om gebeurt. Pas wanneer de groep zodanig ver trouwd is geraakt met dit nieuwe medi um, dat men de technische kant al heel gewoon is gaan vinden men in staat is meerdere mogelijkheden te benutten en wanneer bovendien de verhoudingen in de groep zo goed zijn, dat niemand zich meer door iemand op een onprettige manier „bekeken” voelt, kan de recorder ook gebruikt worden om groepsprocessen vast te leggen, discussies on te nemen, enzo voort. Het lijdt geen twijfel, dat de stranding te wijten is aan de onzorgvuldige naviga tie van deze stuurman. Met het oog op de te verwachten ver zetting door de zeer sterke stroom en de zuidoostenwind, waarvoor hij door de kapitein wasgewaarschuwd, had hij op z’n minst om het kwartier de positie van zijn schip door middel van peilingen eventueel aangevuld door radarwaarne- mingen nauwkeurig dienen te bepalen- Zijn eerste peiling nam hij pas om 0.35 uur. Toen hij deze peiling in de kaart had gezet, had hij de verzetting dienen te be palen en deze eveneens in de kaart moeten zetten. Dan zou hij hebben ontdekt dat tien graden opsturen te weinig was om Sanda Island goed over bakboord te kunnen passeren. Te 0.55 uur heeft hij op onzorgvuldige wijze het radarbereik veranderd. Een po sitiebepaling door middel van een peiling had hem op dit moment gewaarschuwd, dat het radarbereik anders was dan hij veronderstelde. Bovendien had zo’n positiebepaling hem duidelijk gemaakt, dat het schip zich ge vaarlijk dicht onder de wal bevond. Hoewel hij begreep, dat het schip aan zienlijk om de noord was gezet, achtte hij de toestand door het aannemen van een verkeerde afstand tot de wal nog niet ge vaarlijk. Hij lette verder niet op het radarbeeld, noch hield hij goede uitkijk naar de zeer dichtbij zijnde wal. De „Hereford Express” is, met volle kracht varende, tussen de rotsen aan de grond gelopen. Schip en lading zijn ten slotte vergaan. De raad moet ook vaststellen, dat het gezag dat de kapitein, inzake de wijze waarop de navigatie diende te worden ge voerd, over de stuurman uitoefende, on voldoende is geweest. De kapitein heeft geen koerslijn in de kaart getrokken, die duidelijk het traject aangaf waarlangs de oversteek moest wor den gemaakt. Stringente orders om een dergelijk traject te volgen waren er niet. Een en ander had onder de gegeven om standigheden niet mogen ontbreken. Nu moest de stuurman wel de indruk hebben, dat hij in zekere zin vrij jvas om te bepalen langs welk traject en op welke wijze hij de oversteek naar een punt ten zuiden van Sanda Island zou maken. De lijn die de kapitein in de kaart had ge trokken was een bovenstroomse koers. Het was geen koerslijn waarlangs 'gevaren diende te worden en welke door de stuur man diende te worden gehouden. De ka pitein verwachtte ook niet, dat de in de kaart staande lijn van 95 graden recht wijzend zou worden gevolgd. Hij ver wachtte een zodanig behoud, dat het schip ongeveer twee mijl zuid van Sanda Island zou passeren. Maar ook dit deelde hij niet aan de stuurman mee. De stuurman was gewend om op de door hem reeds vele malen bevaren route naar bevind van zaken peilingen te nemen, maar ook veel op zicht te navigeren. Blijkbaar was hieromtrent door de ka pitein nooit een aanmerking gemaakt. Door een en ander is mede te verklaren, dat de stuurman niet de noodzaak be greep om te 0.35 uur nauwkeurig de ver zetting te bepalen teneinde een juiste koerscorrectie vast te stellen en toe te passen. Toen het schip naderhand nog veel verder om de noord bleek te zijn ge zet en dicht onder de kust was verdaagd, larmeerde dit hem niet. Het door de stuurman verkeerd instellen van het radarbereik had ten slotte een fatale afstandsbepaling tot Muil of Kin tyre ten gevolge. Of het onvoldoende navigatorische be leid van de kapitein gelet op de zorge loosheid en onachtzaamheid van de stuur man in dit geval in oorzakelijk verband staat met de stranding, is niet zeker. Daarom gaat de raad niet zo ver de ka pitein mede-schuldig te verklaren aan de ramp. IJMUIDEN Ter hoogte van het klap hekje op de Zuiderkanaaldijk raakte woensdagmorgen een 56-jarige bromfiet ser verward in een stuk staaldraad, dat over de weg lag. De man is met lichte ver wondingen naar zijn woning gebracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Ruim een jaar geleden is de Nederlandse kustvaarder „Hereford Express” ten zuiden van Sanda Isle op de rotsen gelopen en vergaan. De negen op varenden werden gered, maar 262 koeien en ossen kwamen bij de scheepsramp om het leven. Dit gebeurde nadat eerder het schip was gestrand door onzorgvuldige na vigatie van de stuurman, vervolgens weer vlot was gekomen en naar Belfast zou worden gesleept. De Raad voor de Scheep vaart heeft de ongediplomeerde stuurman gestraft door het uitspreken van een be risping. Een belangrijke mogelijkheid is ook, dat de groep die met de video-recorder bezig is ook zichzelf op de televisie kan zien. De apparatuur waar het vormings centrum Mater Amabilis in Bever wijk op dit moment over beschikt: draagbare opname-eenheid met ca mera, monitor en een reeks van tech nische hulpmiddelen. Op het beeld scherm een eigen opname van de entree naar het vormingscentrum. maandabonnee 6,90 4$ kwartaalabonnee f20.10 J acob Leegwater werd in Hens broek (N.-H.), als zoon van een bakker, geboren. De zee trok hem meer dan het vak van zijn vader en op veertienjarige leeftijd voer Jacob Leegwater voor het eerst uit. Het was uiteraard op een zeilschip dat de jonge Leegwater 81 jaar geleden zijn mari tieme carrière begon, welke afgesloten werd bij het loodswezen. Schipper Leegwater had een groot gezag; hij was streng, maar altijd rechtvaardig. Hij had een hekel aan rapportjes schrij ven en wie gezondigd had tegen de regels kreeg het persoonlijk te horen; daarmee was het afgedaan, herhaling kwam niet voor, aldus weet een tijdgenoot zich nog te herinneren. De heer Leegwater verloor zijn enige zoon tijdens de tweede wereldoorlog in een concentratiekamp; een dochter is nog in leven. Er zijn vier kleinkinderen en negen achterkleinkinderen De crematie vindt plaats op vrijdag 5 november in het crematorium Driehuis, na aankomst van de trein van 10.25 uur halte Driehuis-W est erve! d gesneuveld om plaats ie maken voor een kantoorgebouw van zeven ver diepingen aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden tegenover Velsens stad huis. Uitgerust met modern ma terieel maakten mannen van de ge meentelijke plantsoenendienst korte metten met de kalende ruim tien me ter hoge bomen, die destijds werden geplant naast het winkelpand van Albert Heijn, om het open terrein zo midden in de bebouwde kom van de gemeente niet braak te laten liggen. De Canadezen groeiden snel en zorg den aldus in korte tijd voor een fris stuk groen tussen de nuchtere ge bouwen. Van het begin af stond vast, dat de bomen maar een kort leven zouden hebben. Er is door niemand gedemonstreerd tegen het rooien van deze sierlijke populieren. De kaars rechte stammen en dikste takken zijn in korte stukken gezaagd: de kleinere takken gingen in de hakmolen. De blokken hout worden verkocht, de stukjes uit de molen worden gebruikt om verstuiving van het duin tegen te gaan. Op het „ontgonnen stukje bos partij” zal dezer dagen de graverij beginnen voor het fundament van het gebouw dat daar verrijzen zal. Bij dit ongeval werd een 25-jarige ver koopster op een bromfiets aangereden. Zij liep een lichte hersenschudding en enkele schaafwonden op. Verder werd woensdagavond op de 45-jarige Joegoslaaf op de bromfiets door Noordersluisweg nabij de kolenhaven een 45-jarige Joegoslaaf op de bromfiets door een personenauto aangereden. De man werd licht gewond. De politie verzoekt de automobilist, die is doorgereden, zich met de politie in verbinding te stellen. Het is één van de twaalf vormingscen tra in Nederland, die in groepen van vier verschillende aspecten van de video-mo- gelijkheden onderzoeken. Het vormingscentrum Mater Amabilis werkt daarbij samen met de andere vor mingscentra in de IJmond, terwijl men ook deel uitmaakt van een werkgroep video-coördinatie IJmond, ontstaan uit be sprekingen, waarvoor onder meer ook wa ren uitgenodigd de Katholieke Pedagogi sche Academie in Beverwijk, de Onder wijsbegeleidingsdienst in Heemskerk en de afdeling onderwijs van Hoogovens. Het vormingscentrum Mater Amabilis, dat de kostbare apparatuur ter waarde van zo’n elfduizend gulden kreeg toege wezen, maakt deel uit van de groep van vier instituten in Nederland, die speciaal de mogelijkheden van de draagbare appa ratuur onderzoeken, dus ook met buiten opnamen. Doel is uit te proberen in hoeverre de video-apparatuur in de toekomst zou kun nen worden benut in het kader van het vormingswerk en op welke wijze. Het vormingswerk maakt al lange tijd gebruik van bandrecorders, filmapparatuur en dergelijke technische hulpmiddelen, waar bij het leren gebruiken van de apparatuur nooit doel is maar slechts middel tot vorming. A Wv&sj/ Toen na de eerste stranding de sleep boot „Hope Isle” de „Hereford Express” uit de nabijheid van de kust trachtte te halen en indien mogelijk het schip naar Belfast te slepen, was de zuidwestenwind van de kracht 6 tot 7. Vooral met het oog op de levende lading is tot driemaal toe gepoogd een nieuwe sleepverbinding tot stand te brengen. Kapitein, stuurman, eerste en tweede machinist sprongen beurtelings over, dan op de coaster, dan weer op de sleepboot. Tot viermaal toe brak de staaldraad. De kapitein van de kustvaarder sprong in totaal vijf keer over in dit zeer slechte weer. Tenslotte maakte zijn schip een zo zware slagzij, dat het onmogelijk zou zijn het vee van boord te krijgen. De volgende dag is de kapitein met onder anderen twee functionarissen van de Engelse Dierenbescherming in een RAF- helikopter boven het wrak geweest. Twee ossen zijr toen over boord gezet. Zij be reikten zwemmend de wal. Nog 33 dieren aan boord waren in leven; zij moesten worden afgemaakt. Middernacht had de kapitein de wacht overgegeven aan de stuurman. Hij wees laatsgenoemde op de door hem bepaalde laatste positie, welke hij in de kaart had gezet. Voorts wees hij de stuurman op een door hem in de kaart getrokken koerslijn van 95 graden rechtwijzend. Deze koerslijn liep vier mijl ten zuiden van Sanda Island langs. De kapitein gaf de stuurman geen duide lijke orders om de door hem in de kaart getrokken koerslijn te volgen. Blijkbaar was dit ook zijn bedoeling niet, aangezien hij verwachtte, dat als gevolg van de noordwestelijke stroom Sanda Island on geveer op twee mijl afstand zou worden gepasseerd. Hij volstond ermee aan de stuurman te zeggen: goed op de stroom letten; goed hoog aan houden; bezuiden Sanda Island langs varen. Voorts deelde hij mee, dat hij voor bijzonderheden gewaarschuwd diende te worden. De stuurman is aanvankelijk in de door de kapitein bepaalde en aan hem opgege ven koers verder gevaren. Een half uur later nam hij zijn eerste peiling en toen mingswerk in de IJmond ten dienste staat en waarvan de mogelijkheden nog moeten worden onderzocht. Vast staat, dat de apparatuur ongeloof lijk veel mogelijkheden biedt. Maar hoe die het beste kunnen worden benut, daar op richt zich het experiment. Eén dezer dagen komt de Werkgroep Video-coördinatie IJmond, waarvan onder meer drs. Sj. Homminga deel uitmaakt (secretariaatsadres Marquettelaan 6, Heemskerk) weer bijeen om te praten over de video-problematiek. Onderwerpen van gesprek zijn al ge weest de wederzijdse informatie en oriën tatie over doelstelling, mogelijkheden en samenwerking en de gezamenlijke opzet van een regionale media-theek. in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJmuider stó'N-Sb»;--

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5