SPAANSE NEDERZETTING IN POLDER BIJ HEERHUGOWAARD Fraaie accommodatie voor 500 werknemers Spanjaarden en Opvang en begeleiding belangrijk „Mogelijkheden voor integratie Elke dag ruim 1000 maaltijden (Van een onzer verslaggevers) bevolking” w ■I it Hoogovens investeerde 9!4 miljoen gulden DIRECTEUR TH. M. VAIN ERP TIJDENS OVERDRACHT: voor Gearresteerde Beverwijkers ook aktief in Velsen Klaverjassen goed doel k i 7 ill DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 Keuken terwijl de recreatieve mogelijkheden in en rond het complex vele zijn. HEERHUGOWAARD ’s Mid dags heeft in de grote recreatiezaal de officiële ingebruikneming van „Casa del Norte” plaats gehad. Tij dens deze plechtigheid droeg ir. D. G. Nijman, directeur nieuwbouw, het woonoord over aan de heer Th. M. van Erp, directeur personeel en or ganisatie. Deze laatste betoogde dat door de groei van Hoogovens jaarlijks een groot beroep moet worden ge daan op de Nederlandse arbeids markt. Ondanks „intense inspanning” slaagt men er niet in om in Nederland voldoende fabriekspersoneel aan te trekken. IJMUIDEN/HEERHUGOWAARD Het woensdagmiddag in Heer- hugowaard geopende Spaanse woonoord „Casa del Norte” wordt op het ogenblik bewoond door 250 Spanjaarden, de helft van het aantal, dat er gehuisvest kan worden. Zij komen uit de verscheidene woonoorden in de IJmond en konden zich voor overplaatsing naar Heerhugowaard aan melden. Opmerkelijk is echter, dat er geen „stormloop” is ontstaan op dit moderne en gezellig ingerichte woonoord. Zelfs niet vanuit de „Arosa Sun”, Hoogovens’ hotelschip, dat toch nog vrij ver van de „bewoonde” wereld gelegen is. Een bewijs, dat het wonen op een boot kennelijk zijn bekoring heeft voor de Spanjaarden, welke er zijn gehuisvest. De bewoners van „Casa del Norte” gaven woensdag duidelijk blijk uitstekend te zijn inge- burgerd in hun nederzetting aan de rand van Heerhugowaard, waar het hun overigens aan niets ontbreekt. Er is een uitstekende accommodatie, I H B ^f^***,\ B Cl' BIB'.' A ling, knutselruimten, kofferbergruimte en (Van een onzer verslaggevers) Controle. De Velser politie heeft woens dag een aantal bromfietsen van leerlin gen van de IJmond M.T.S. aan een on derzoek onderworpen. Alle 43 gecontro leerde voertuigen vertoonden technische gebreken. Er werden zes bromfietsen aan de ketting gelegd. Voor de „slachtoffers’’ werd door de directeur van de school een buskaartje beschikbaar gesteld. VELSEN. De Beverwijkse jongens die het weekeinde zijn aangehouden op verdenking van een serie inbraken, zijn eveneens door de Velser politie aan de tand gevoeld. Tot nu toe hebben zij de diefstal van een bromfiets bekend, alsme de het ontvreemden van een fiets en een kist gereedschap uit een box aan de De Noostraat op 14 september. Het onderzoek gaat verder. zaal, televisiezaal, een ziekenkamer met vier bedden, een verpleegsterskamer en een spreekkamer voor artsen. De portiersloge van het woonoord is hier ook onderge bracht. „Er wordt bijzonder veel aandacht be steed aan de Nederlandse taal. Ons is echter gebleken dat een intensieve taal cursus, zoals wij die eerst hadden, voor de meeste Spanjaarden te moeilijk is. Daar om volstaan wij nu met een eerste luchti ge kennismaking met het Nederlands. Bij dit alles moeten wij niet vergeten dat de meeste buitenlanders slechts een zeer be spreker kwam nogmaals terug op de taalbarrière, „het zwakke punt” bij de landse werknemers. Promotie van enige betekenis bij Hoogovens achtte hij bijna onmogelijk, wanneer men niet voldoende Nederlands kent. „Het komt mij voor dat dit zó vanzelfsprekend is, dat U wel kunt begrijpen dat ik wat moeite heb met mensen die uit het feit dat de buitenlan ders bij Hoogovens relatief meer lage functies vervullen, tot een discriminerend een ar- mo- ingericht. De Spanjaarden krijgen hun maaltijden opgediend via een cafetaria systeem. ruimten voor magazijn en onderhoudsmid delen. Het servicegedeelte omvat een eetzaal, kantine met bar en recreatiezaal, sport- voorziene allerlei Een bijzondere vermelding verdient de immense keuken, waar Spanjaarden en Nederlanders zij-aan-zij iedere dag dui zend warme Spaanse maaltijden bereiden. De bewoners van „Casa del Norte” krijgen namelijk geheel naar de gewoonten van hun land twee warme maaltijden per dag. Daarnaast kan elkeen ’s avonds zo tussen elf uur en half twaalf ook al naar hun landsaard nog iets warms nuttigen in de vorm van soep of iets dergelijks. Bo vendien moet men rekening houden met de gebeuren daaraan gelooft men niet! ploegendiensten, zodat het er de hele dag door een komen en gaan is van mannen die naar en van tafel gaan. Rondom de gebouwen wordt momenteel een tuin aangelegd, waarin accommodaties voor buitenluchtrecratie, zoals een sport veld, park en wandelpaden zijn opgeno men. Voor de knutselaars, die aan hun eigen auto’s willen sleutelen wordt een apart hoekje ingericht. In het kader daar van komen ook nog een autobrug en een autowasplaats. Het gehele complex meet drie hectare. De directie van Hoogovens heeft doelbe wust gekozen voor woonoorden in plaats van woonflats. „In een woonoord” aldus de heer Van Erp „is meer leefruimte, kan men de bewoners ook de privacy ge ven, waarop zij recht hebben”. De directie van Hoogovens staat op het standpunt, dat het aantrekken van buitenlandse werkne mers verplichtingen jegens hen met zich meebrengt. Daartoe behoort in de eerste plaats de huisvesting. Na een jaar even tueel die van de overgekomen gezinnen. Gezinnen krijgen echter geen plaats in de woonoorden. „Casa del Norte” is dan ook volkomen een mannensamenleving, met uitzondering van de personeelsleden van de Volksbond tegen Drankmisbruik, die voor het huishoudelijk gedeelte zorgen. Voor de huisvesting betalen de bewoners hier per week 65 alles inbegrepen zoals huisvesting, maaltijden en was. De ge huwden onder hen krijgen daarin van Hoogovens een tegemoetkoming van 42,50 per week; de ongehuwden 32,50 per week Een eenvoudig rekensommetje leert dan, dat zij onder zeer aantrekkelijke voor waarden hier wonen. Hetzelfde rekensom metje toont tegelijkertijd aan, dat het Hoogovenbedrijf garant staat voor het aan zienlijke tekort, want het is nu eenmaal onmogelijk voor dergelijke bedragen huis vesting te bieden. De komst van buitenlandse werknemers bij Hoogovens dateert van 1950, in welk jaar de eerste Italianen verschenen zijn. Elf jaar later arriveerden de eerste Span jaarden en sindsdien zijn uitsluitend Span jaarden aangetrokken als buitenlandse werknemers. De buitenlanders maken elf percent uit van het totale werknemers bestand bij deze basisindustrie. Driekwart van hen zijn Spanjaarden. In de afgelopen tien jaar heeft men geleerd, dat van de gehuwden, die hier met hun gezin wonen, negentig percent blijft. Het verloop onder de buitenlandse werkenmers in zijn tota liteit bedraagt 33 percent. Blijft dan tot slot de vraag: „Wat doet Hoogovens met het fraaie gebouwencom plex, wanneer te zijner tijd mocht blijken, dat men geen buitenlandse werknemers meer wenst of nodig heeft”. Ook daarmee heeft de directie gerekend getuige het ant woord, dat het complex dan uitstekend dienst kan doen als bejaardentehuis, tehuis voor alleenstaanden dan wel als verpleeg tehuis. Doch dat dit in een nabij verschiet zal Als men van de kantine naar de woonblokken loopt heeft men dit ge zicht op de verschillende, tot een har monisch geheel tegen elkaar gebouw de flats. door het totale aanbod van werknemers daalt. Ook de verlenging van de leerplicht betekent volgens spreker een hogere scho lingsgraad, minder ongeschoolden komen beschikbaar. Door al deze omstandigheden ziet men zich genoodzaakt steeds beroep te doen op de buitenlandse beidsmarkt. De heer Van Erp noemde als voor naamste oorzaken hiervan: de na-oorlogse geboortegolf, welke is uitgewerkt én de stijging van de leerplichtleeftijd, waar- Elke flat heeft twee slaapkamers. In ieder nachtverblijf slapen vier buitenlandse werknemers. Er is vol doende ruimte voor het opbergen van kleren en andere persoonlijke bezit tingen. „Tegenover deze mensen, die uit hun eigen milieu komen naar een ander land, een andere cultuur, een ander klimaat en een ander taalgebied hebben wij duidelijk verplichtingen. Ons beleid is er steeds op gericht de buitenlanders zo goed als het kan op te vangen en hen daarbij zo min mogelijk in hun persoonlijke vrijheden te belemmeren. De collectieve huisvesting, zoals in dit woonoord, is niet verplicht. De eerlijkheid gebiedt erbij te zeggen dat dit voor 98 percent theorie is, omdat er onvoldoende kostadressen binnen het reis- gebied beschikbaar zijn.” De buitenlandse werknemers hebben bij Hoogovens volgens de heer Van Erp de zelfde rechten en verplichtingen als Ne derlanders. Er is echter een uitzondering: gedurende het eerste jaar is er een tijde lijke arbeidsovereenkomst die na verloop van dat jaar door beide partijen kan worden beëindigd. Gedurende dat jaar heeft de buitenlander geen recht op huis vesting volgens de daarvoor voor de Ne derlanders geldende regels. Na afloop van het eerste jaar kan de buitenlander echter in gewone dienst van Hoogovens overgaan. Indien gewenst kan hij in de gelegenheid worden gesteld zijn gezin te laten overkomen, waarvoor het bedrijf eventueel reis- en verhuiskosten vergoedt. Daarnaast wordt er veel aan dacht geschonken aan de moeilijkheden rond de taalbarrière en de introductie van de buitenlanders. Dit dcor middel van een speciale kennismakingscursus, het geven van informatie over het bedrijf (voorzie ningen, veiligheidsmaatregelen enzo voorts), maar ook door het verstrekken van inlichtingen over de omgeving, het verkeer etcetera. Bij de bouw en indeling heeft men met veel facetten rekening moeten houden. Ge tracht is de woonvorm zodanig te kiezen, dat de bewoners in een omgeving verke ren, waarin zjj zich thuis kunnen voelen en waarbij goede sociale begeleiding mogeljjk is deelde ir. D. G. Nyman, directeur nieuwbouw van Hoogovens woensdag mede. De wooneenheden voor acht personen betekenen, dat geleefd wordt in relatief kleine groepen. Door de vorm van de woonblokken, die om patio’s heen zijn ge bouwd, wordt de mogelijkheid geboden tot gemakkelijker contacten tussen de bewo ners van de verschillende wooneenheden. Daarbij is men ervan uitgegaan, dat de patiobouw in Spanje populair is en op grote schaal wordt toegepast. Daar het merendeel van de bewoners in ploegendienst werkzaam zal zijn, is niet te vermijden, dat de één lawaai maakt op het moment, dat een ander zijn slaap geniet. Terwijl de een slaapt, wil de ander kaarten of muziek maken, is er dus lawaai. Om dit bezwaar op te heffen, is gekozen voor af zonderlijke wooneenheden en zullen de onderscheidene woonblokken bewoond wor den door werknemers, die dezelfde ploe gendienst lopen. Daarom ook ligt het woon gedeelte apart van het servicegedeelte. Het woongedeelte bestaat uit zes woon blokken, elk woonblok heeft in de onder bouw één, op de eerste verdieping zes en op de tweede verdieping vier wooneen heden. In elke wooneenheid bevinden zich twee slaapkamers elk voor vier personen, een woonkamer voor acht personen en een sanitairblok. In de onderbouw van de woonblokken zijn behoudens één woning de algemene ruimten ondergebracht, waartoe behoren de douches, was-, droog- en strijk- ruimten voor overhemden en dergelijke, de grote was „gaat de deur uit”; fietsenstal- Terugkerend tot het uitgangspunt, het in gebruiknemen van „Casa del Norte” sprak de heer Van Erp tenslotte: „Wij menen erin te zijn geslaagd in samenwer king met de overheden, met de gemeente Heerhugowaard en niet in de laatste plaats met de Peregrin usstichting met het bouwen van dit woonoord een aantal voorwaarden te scheppen voor een goed woon- en leefklimaat voor de bewoners. Wij zijn dankbaar voor deze goede samenwerking en verstandhouding, wraar- door een aantal essentiële condities is geschapen voor de integratie van onze Spaanse werknemers in de samenleving (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Ten behoeve van het minder bedeelde kind zal in het kader van de VARA-speelgoedactie vrijdaga vond, 5 november, in gebouw „De Meer paal” aan de Banjaertstraat in Velsen- Noord een klaverj asdrive worden gehou den., die openstaat voor iedereen. Voor deze drive hebben de organisatoren zich opnieuw weten te verzekeren van de bij zondere steun van de middenstand, die voor een grote hoeveelheid prijzen heeft gezorgd. De baten van de klaverj asdrive komen geheel ten goede aan het minder bedeelde kind. Het is echter wel jammer dat men er van heeft moeten afzien om de in vorige jaren gehouden bazaars ten bate van de VARA-speelgoedactie in Velsen- Noord te gaan organiseren, aangezien de belangstelling hiervoor sterk was terugge lopen. Men zal het nu alleen moeten doen met de opbrengsten van de klaverj asdri ves. Tijdens zijn toespraak vestigde de heer Van Erp de aandacht op het werk van de Peregrinusstichting, welke instantie be schikt over tehuizen en een staf van professionele medewerkers teneinde aan de buitenlandse werknemers sociale bij stand te verlenen. Dit in samenwerking met andere plaatselijke en regionale orga nen op sociaal en kerkelijk gebied. Sinds kort heeft deze stichting ook in Heerhu gowaard een advies- en inlichtingenbu reau. De van enkele meubels woonkamers bieden Spaans koken in de keuken. gelijkheden om door de Spanjaarden naar eigen smaak verder te worden Sa# V* w - i,. 99 SWSWwCv. •5WS>\.xS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9