GEVANGENISOPROER NA DRIE UUR GEDEMPT Protest van senatoren PSV lootte W erktijd verkorting dreigt bij Hoesch O gnttekiMarkt (Treslong Groninger gedetineerden dreigden gijzelaar van dak te gooien tegen bom bij Alaska VMF ontslaat 300 mensen tegen Lierse Bouw cultureel centrum kan beginnen DRQSTE^ PASTILLES en DOUBLETTEN nu in een ’bijdehand’ doosje. VAN LENT’s lac.warnïng Dividendverlaging aangekondigd Verder in de krant Geen meerderheid meer voor Ierse HET WEER ineens regering in parlement Oud~Kamerleden verlaten PPR Voor personeel Hoogovens f 165 AGENDA pagina 21 Hillegom VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 3 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... M In Amsterdam Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. 0 2550-103 92-143 60 AUTOBEDRIJVEN N.V. Beverwijk - Driehuis - IJmuiden VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 Dameskapsalon UST - IJMUIOEN LANGE NIEUWSTR. 181 Tijdelijk regen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Financiering rond Rrrrts het rode dekseltje eraf en gul presenteert zich een vol ons Droste kwaliteit. 1.40. zaterdag 6 november van 11 tot 22 uur zondag 7 november van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands IJmuider Courant Liddell Hart: ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3). Schmuck Hooidredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning De hoogste vorm van vrijheid dit een mens bereiken kan, is: vrij te zijn van vooroordelen. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur De ravage na afloop van het oproer van de gevangenen. boekjaar 1970 betaalde Hoesch een divi dend van 12 (vorig jaar 10) percent als mede een bonus van 2 percent in verband met de viering van het eeuwfeest. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De personeelsleden van de Hoogovens IJmuiden zullen over 1971 een uitkering ineens van f 165.- ontvan gen. In aansluiting van de uitkering van f 400.- in 1970 werd per 1 januari van dit jaar 200.- in de salarisschalen verwerkt. UNIEKE KOLLEKTÏE EDELSMEEDWERK EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 31 15 82 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. WASHINGTON. (Reuter) Verschei dene Amerikaanse senatoren hebben gis teren protesten laten horen tegen het Amerikaanse plan om morgenavond op het eiland Amsjitka in de Aleoeten een ondergrondse kernproef te nemen. DUBLIN (Reuter en ANP). De Ierse premier Jack Lynch heeft gisteren de meerderheid in het narlement verloren. Een van de leden van de regerende partij, de Fianna Fail diende zijn ontslag in DORTMUND. (Reuter) Hoesch A.G. heeft haar aandeelhouders laten weten dat zij voor het per 30 september geëin digde boekjaar moeten rekenen op een aanzienlijke vermindering van het divi dend. In een brief aan de aandeelhouders zegt het Westduitse staalconcern dat de inkomsten sterker zijn gedaald dan de omzet. Over het 30 september geëindigde twaalf gaf de laatste groep zich gewon nen. Dit lukte zonder dat er geweld werd gebruikt. Tien mannen werden overgebracht naar het hoofbureau van politie. De andere gevangenen gingen terug naar hun cellen. De rust was toen weergekeerd. Ondanks het dreigement, dat ook bij Ingrijpen van de politie de gijzelaar van het dak zou worden gegooid, deden de bij de gevangenis aanwezige autoriteiten geen enkele concessie. De opstand, die om streeks half negen was begonnen, kon om kwart over twaalf als geëindigd worden beschouwd. Tien gevangenen werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie en daar opgesloten. De politie macht van ongeveer honderd met karabij nen bewapende agenten kon toen inruk ken. GRONINGEN Onder het uiten van het dreigement een gegijzelde be waker van het dak te zullen gooien hebben jeugdige opstandige gedeti neerden in het Huis van Bewaring in Groningen gisteravond vrije aftocht geëist. Zij lieten weten met de pers, de politieke partijen en de mi nister van Justitie te willen praten over hun grieven. Daartoe verlangden zij vijf auto’s met volle benzinetanks, waarmee 25 van hen zouden willen vertrekken. Verwachting van het K.N.M.l. tot zater dagavond In het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen lijde lijk regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen ongeveer 9 graden, maxima morgen rond 11 graden. vangenisdirectie onder meer meer koffie melk en suiker. Voorts wensten zij langer naar de televisie te kijken, meer recreatie en goedkopere cola. Er waren geen alge mene klachten over het voedsel, wel inci dentele. Van een slechte medische verzor ging is geen sprake. Wel verzocht men de arts om slaapmiddelen, hetgeen is gewei gerd. Directeur Nieboer erkende dat er spra ke was van een enigszins gespannen sfeer, maar dat niets wees op een uitbarsting als die van gisteravond. Ongeveer een half jaar geleden kwam het Huis van Bewaring in het nieuws doordat toen de gedetineerden protesteer den tegen de naar hun oordeel vaak te lange duur van het voorarrest en tegen onvoldoende juridische bijstand. Staatssecretaris mr. Grosheide van Jus titie heeft vanmorgen de schade opgeno men die door de opstandige gevangenen is aangericht aan het interieur. Celmuren zijn ontzet, zeer veel veiligheidsglas is kapotgeslagen en alle bereikbare brand- blusapparaten zijn leeggespoten. Het meubilair, dat de gevangenen van de omlopen van de drie verdiepingen naar beneden hebben gesmeten, moet voor re- ZÜRICH (AP) De volgende tegen stander van PSV voor de UEFA-cup in de Belgische ploeg Lierse SK, die De Munck als trainer heeft. Lierse schakelde met moeite het Noorse Rosenberg uit. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeente Bever wijk wil volgend jaar zomer en uiterlijk in december starten met de bouw van een cultureel centrum. De bouw- en inrich tingskosten van het centrum worden ge raamd op 6,5 miljoen. Aan de hand van het in 1968 opgestelde programma heeft de Voorburgse architect H. M. Koldeweij een schetsplan ontworpen, dat aangepast aan de wensen die in een hoorzitting door het culturele leven van Beverwijk werden geuit, donderdag 11 november in de ge meenteraad zal worden besproken. Als de raad het plan goedkeurt, zal een nog te vormen Stichting Cultureel Centrum met de voorbereidingen van de bouw worden belast. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 19 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11, 13 Medische verzorging 13 Schrijvende lezers13 Radio en tv 15 Kunst 17 Films 17 Economisch nieuws 19, 27 Puzzel 21 Weerrapport 21 Beeldverhalen 21 Sport 23, 25 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Luidsprekers 16, 20 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Mike Mansfield, de leider van de demo cratische meerderheid, sprak van een „ge vaarlijke en schandelijke daad”. Hij kon digde aan, dat hij met andere leden van de Senaat het Opperste Gerechtshof zal verzoeken de proef te verbieden. Volgens deskundigen kan de explosie leiden tot aardschokken en vloedgolven. De republikein Mark Hatfield uit de staat Oregon deelde mee, dat hij een door 5.000 inwoners van zijn staat ondertekend verzoekschrift naar het Witte Huis heeft gezonden. De democraat George McGovern, die gegadigde is voor de democratische kandi datuur voor het presidentschap, wil met andere aspirantkandidaten een beroep doen op president Nixon de explosie af te gelasten of althans uit te stellen, zolang niet bewezen is dat de proef geen rampen zal veroorzaken. Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem Volgende week zal worden gestemd over een motie van wantrouwen tegen de minister van Landbouw Men neemt aan dat als Lynch dan geer duideliike meer derheid krijgt, hij het parlement zal ont binden. De moeilijkheden van de Ierse Regering hangen samen met een wapensmokkel die vorig jaar mei heeft geleid tot het ontslag van de minister van Financiën, Charles Haughy, de minister van Landbouw. Neul Blaney. Een derde minister van de rege ringspartij, Boland trad uit sympathie af. De drie ministers stonden bekend als voorstanders van een „harde lijn” Tegen over de Noordierse kwestie. Zij werden echter door een rechtbank in Dublin vrijgesproker van de aanklacht van samenzwering en onwettige invoer van wapens. De opstandige gevangenen in het Groningse Huis van Bewaring spoten gisteravond schuimblussers leeg door kapot geslagen ramen. Het oproer begon na een contactbijeen komst in de recreatiezaal van een groep jeugdige gedetineerden met de geestelijke verzorger van het Huis van Bewaring, ds. A. Bongenaar. Terugkerend naar hun cel len op de verschillende etages grepen ongeveer 40 jongeren plotseling de hen begeleidende bewakers vast en wisten een van hen de sleutels afhandig te maken, waarna zij de predikant, de hoofdbewaar der en twee bewaarders bevalen in een bepaald gedeelte van 'het gebouw te blij ven. Vervolgens zochten ze contact met een groep oudere gevangenen, die echter niet aan de opstand wilden meedoen. Op het moment dat er een gevecht ontstond tussen de jeugdige gedetineerden en de bewakers, wist één bewaker weg te glippen en bij de portier alarm te slaan. Het gevolg was dat al spoedig het gebouw dóór een grote politiemacht was omsin geld. Intussen richtten de opstandige jon geren in het gebouw aanzienlijke vernie lingen aan. Van verschillende verdiepin gen werd meubilar naar beneden gegooid en overal werden ruiten ingeslagen. Óp de zolder stichtten zij een brandje, dat even wel spoedig door de brandweer, die reeds ter plaatse was, via het dak kon worden geblust. Om half elf riep hoofcómmissaris van politie Hei jink de gevangenen met een megafoon toe: „Ik stel u nadrukkelijk verantwoordelijk voor de gegijzelde per soneelsleden. Wanneer u bewakers ver wondt zal dat voor u de meest ernstige gevolgen hebben. Laat geen onschuldige mensen het slachtoffer worden van uw actie.” Directie-assistent B. J. van Veen, die zich tijdens het begin van de opstand bij de oudere gedetineerden bevond, werd eveneens door de opstandelingen vastge houden. Nadat hij kans had gezien de oudere gevangenen van deelneming aan de opstand te weerhouden, probeerde hij later de jongeren te doen inzien dat hun daden zinloos waren. Een deel van hen wist hij daarvan te overtuigen. Ook hoofdcommissaris Hei jink probeerde de gedetineerden te bewegen hun actie op te geven. Dit bleek tenslotte succes te heb ben. Korte tijd later kwam één van de opstandelingen naar buiten en druppelsge wijs volgden de anderen. Rond half Het cultureel centrum is in het hartje van de stad gesitueerd, in de directe omgeving van de Grote Kerk. In het centrum is onder meer opgenomen een grote zaal met 750 zitplaatsen, tentoon stellingsruimten, een creativiteitscentrum, vergaderzalen, café- en restaurant en een foyer met een oppervlakte van 200 m2. Het draagt een multi-functioneel karak ter. Het is de bedoeling, dat in de toe komst het Hoogovenschaaktoernooi in het cultureel centrum wordt gehouden. Hoog ovens draagt 1,3 miljoen bij in de kosten van het gebouw, zijnde een gift van 900.000, die inmiddels is vermeerderd met de bijgeschreven rente tot f 1,3 mil joen. (Zie verder pagina 7) Het Arbeidsbureau in Amsterdam zal meewerken aan het herplaatsen van de ontslagen werknemers bij andere onder nemingen. Over de rfiogelijkheden is men niet erg optimistisch, want ook in Am sterdam wordt de vraag naar nieuw per soneel kleiner, vooral voor administratieve krachten. Het „inbesteed” werk in opdracht en op tekening van niet tot de groep behorende opdrachtgevers wordt gestaakt. Ook de éénmalige constructies voor derden met groot risico worden stopgezet. Deze wer ken eisen te veel van de organisatie en verstoren de produktie van andere afde lingen. Volgens een onderzoek van het advies bureau Mackenzie is er bovendien te veel personeel op kantoren en in magazijnen in verhouding tot het fabriekspersoneel. DEN HAAG. Uit onvrede met de nieuwe koers van de P.P.R. hebben twee oud-Kamerleden van de radikalen in een brief aan hun part’(bestuur geschreven dat zij uit de P.P.R. treden. Drs. Paul Janssen uit Rijswijk wordt lid van de P.v.d.A. en mej. Annie Kessel uit Noord- Brabant blijft voorlopig partijloos, alhoe wel ook zij erg veel voelt voor de P.v.d.A. De procureur-generaal bij het grechts- hof in Leeuwarden, mr. W. C. van Bins- bergen, verklaarde in een nachtelijke persconferentie dat een onderzoek zal worden ingesteld naar strafbare feiten als brandstichting, vrijheidsberoving en ver nieling. Hij verklaarde de opstand vanuit een generatieverschil tussen de gevange nen. Een week geleden hadden 25 gedeti neerden, dezelfden die gisteravond de op stand begonnen, geweigerd in hun cellen terug te gaan. Zij eisten volgens de ge- kening van het ministerie van Justieie worden vernieuwd. Monteurs van PTT kwamen vernielde telefoontoestellen vervangen. Hoe groot de schade totaal is kon vanochtend nog niet worden opgegeven. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het VMF-concern zal in Amsterdam ongeveer 300 werkne mers ontslaan. Bovendien zal via het na tuurlijk verloop het aantal arbeidsplaatsen nog eens met 100 worden verminderd. Het gaat om werknemers die niet direct bij de produktie betrokken zijn zoals kantoor- en magazijnpersoneel. Midden december zal voor 250 mensen van de machinefabriek Werkspoor en 50 mensen van Stork-Werkspoor-Diesel een ontslagvergunning worden aangevraagd. Voor hen geldt het bestaande sociale plan van VMF. De vakbonden en de onderne mingsraden zijn gisteren ingelicht. Van daag hebben de werknemers het nieuws gehoord. In Amsterdam werken ongeveer 4500 VMF-mensen. Vooral door een vermindering van de binnenlandse verkopen daalde de omzet in het boekjaar per 30 september 1971 met 3 percent tot 6,4 miljard D-mark. De uit voer nam toe met 15 percent en bedroeg 27,5 (vorig jaar 25) percent van de totale omzet. Het lagere peil der activiteiten en de vermindering van de winst kwamen vooral voor rekening van de sectoren smelterijen en walserijen. Vermoedelijk zullen de vooruitzichten voor het komende jaar geen verbetering te zien geven terwijl de situatie op de staalmarkt nog kan verslechteren. Indien de huidige situatie aanhoudt, zal werktijd verkorting onvermijdelijk worden. De maatschappij heeft in 1970-’71 380 miljoen mark geïnvesteerd tegen 384 mil joen mark in het voorgaande jaar. De verslechtering van de winstsituatie zal in de investeringen in het komende jaar in ongunstige zin worden weerspiegeld. Over de mogelijkheid van een fusie met Hoogovens zei Hoesch alleen dat de twee maatschappijen voortgaan met pogingen om te komen tot een intensieve samen werking. De overige wedstrijden zijn: Dundee (Schotland)—AC Milan (Italië); Totten ham Hotspur (Engeland)Rapid Boeka rest (Roemenië); St. Johnstone (Schot land)Zal Serajevo (Joegoslavië); Ein tracht Brunswijk (West-Duitsland)Fe- renevaros (Hongarije); UT Arad (Roeme nië)Vitoria Setubal (Portugal); Carl Zeiss Jena (Oost-Duitsland)Wolver hampton Wanderers (Engeland); Rapid Wenen of Dinamo ZagrebJuventus (Tu rijn) of Aberdeen (Schotland). De wedstriden dienen op 4 en 18 de cember te worden gespeeld. "'k

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1