Student wordt kleine Utrechts instrument de ruimte in zelfstandige Twee doden bij botsing OOK VVD-KRITIEK OP VERVOERSPLAN-DREES MANEGE VOOR GEHANDICAPTEN Vonnis Sosjale Joenit baanbrekend Dick Bartels terstal „Concrete uitwerking ontbreekt’' WK international .-^1 DRS. L. REIJNDERS ONDERZOEK VAN HELDERSTE STERREN en moties af Kamer akkoord POSTKANTOOR OVERVALLEN ERKENNING ALTERNATIEVE HULPVERLENING In Amsterdam 15.000 overzeese Minister wijst amendementen Heffing schoolgeld een gewone zaak met begroting Gemeentefonds rijksgenoten dl 2 VOOR UW SUÈDE- en NAPPA-KLEDING TERSTAL INTERIEURS I Ja i AL. VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiw Moties verworpen Moties Bontmodeh u is Tevergeefs WAGENWEG 146, HAARLEM Telefoon 31.65.29 - te geven door zomaar op de zuinige toer te gaan”, aldus mevrouw Kroes. Ook de heer Van Thijn (PvdA) miste de concrete uitwerking van de filo sofie van minister Drees. „Waar zijn de maatregelen tegen de tweede auto, waar de alternatieve plannen ter verbetering van het openbaar ver voer?”, vroeg hij. Onmaatschappelijk DEN HAAG Ook de VVD heeft zich donderdag geschaard in de rij van de kritici op het vervoersbeleid van minister Drees. Mevrouw Smit- Kroes verweet de minister, niet de consequenties te hebben getrokken uit zijn eigen vervoersfilosofie. Zij sprak van wapengekletter, zonder dat wordt aangegeven op welke wijze het stads- en streekvervoer ver beterd zou moeten worden. „Wij heb ben geen zin deze filosofie een hand Minister van Onderwijs: stoot van 4 ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze juridische medewerkster) Uw aankoop van Uw I prijs stelt op een Keuze uit honderden bontmantels en bonthoeden in elke prijsklasse. Het Utrechts laboratorium specialiseert zich in het onderzoek van sterren en de zon. Eén van die onderzoekingen is gesti muleerd doordat een Utrechts instrument in de in mei 1968 gelanceerde ESRO- satelliet in de corona, het ijle 1 a 2 miljoen graden hete gas dat de zon om- Dat deze alternatieve vormen van hulp verlening een nuttige functie vervullen in onze samenleving, heeft de minister van Justitie met zoveel woorden erkend in de laatste begroting. De werkers in die sector mag het handelen dan ook niet ónmoge lijk worden gemaakt. Bijvoorbeeld door een stringente toepassing van de strafwet. Op de foto: de prinses in gesprek met een van de patiëntjes te paard. UTRECHT. „In de Nederlandse situ atie vind ik het een gewone zaak dat ouders een bijdrage geven in de kosten van het onderwijs”. Dat schrjjft de minis ter van Onderwjjs. mr. C. van Veen (CHU) in het blad „Inzicht” van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. z.l.n.STK 26 Tel .11076* 1 Het aantal uit Amsterdamse ouders ge boren kinderen, van wie de vader of de moeder Suriname of de Nederlandse Antil len als land van herkomst hadden, bedroeg in de periode 1960-1970 2155. UTRECHT Twee met pistolen of revolvers gewapende mannen hebben don derdagavond tegen half negen een over val gepleegd op het postkantoor aan de Duurstedelaan in Utrecht. Zij zijn er met 30.000 gulden vandoor gegaan. b »1 o: h b v d d RAAK' M Tel 3106' V V k a v e l li a t t A S 1 3 1 I 1 1 1 LID GOED WONEN AMSTERDAM Het Bureau van Sta tistiek van de gemeente Amsterdam heeft berekend dat aan het begin van 1971 onge veer 15.000 Surinamers en Antillianen in de hoofdstad woonden, meer dan vijf keer zoveel als in 1960. UTRECHT. Het grootste en duurste Instrument dat ooit in het laboratorium voor ruimteonderzoek van het sterrekun- dig instituut in Utrecht is gemaakt, is de eerste Europese sterspectrofotome- ter. Dit instrument, dat 5 miljoen heeft gekost, zal op 22 februari volgend jaar worden gelanceerd met de Europese Thor Delta-satelliet. Als de lancering slaagt en als het instrument goed werkt, zal het, enkele jaren eerder dan in Amerika mo gelijk is gebleken, een systematisch over zicht verzamelen van de ultra-violette delen van de spektra van de helderste sterren. In Utrecht ziet men hierin een moge lijkheid om „greep” te krijgen op de versnellingsverschijnselen in de kosmos, processen waarbij vergeleken zelfs een atoomexplosie iets nietigs is. HELVOIRT. Op de rijksweg tussen Den Bosch en Tilburg bij Helvoirt zijn donderdagmiddag twee personen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De 36-jarige heer B. J. Luphker uit Schiedam reed met zijn personenauto de rijksweg op, maar merkte een andere wagen te laat op, waarna een botsing volgde. De heer Luphker en de inzittende 35-jarige mevr. W. van den Groenendaal-Gerhard uit Rotterdam overleden korte tijd later in het ziekenhuis aan hun verwondingen. De bestuurder van de andere auto werd met hersenletsel opgenomen. Begin 1969 werd er in Den Haag op initiatief van een aantal kabouters een plan ontwikkeld voor een experimentele maatschappij. De Sosjale Joenit is hier uit voortgekomen. Er kwam een adres, een punt waar jongeren dag en nacht klaar staan voor jongeren. Van een strikt opge bouwde organisatie is geen sprake. Wel is er van meet af aan contact met de reclassering geweest, die dit project ook financieel steunde. Later kwam ook de Haagse gemeente met een subsidie. Het belang van dit soort werk is, dat een groep jongeren aangesproken wordt, die langs de officiële hulpverlenende instan ties niet meer bereikbaar is. Een stelregel is dat alleen contact met justitie wordt opgenomen als de hulpzoe kende dat wenst. Alleen op die manier zal deze immers „veilig” voelen. Met de poli tie in Den Haag had de SJ nu een soort regeling getroffen, die er op neerkwam Prof. dr. C. de Jager, hoogleraar-be- heerder van het instituut, vertelde dit vrijdag tijdens een bezoek van de interde- patementale commissie voor ruimtevaart aan het Laboratorium voor Ruimteonder zoek dat vorige maand tien jaar bestond. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft twee medewerkers van de Sosjale Joenit, die verdacht werden van het ont trekken van een minderjarige aan het wettig gezag, vrijgesproken. Dit Is in twee opzichten een baanbrekend vonnis. Het betekent erkenning en dus een hart onder de ruim voor iedereen die betrokken is bij vormen van alternatieve hulpverle ning. Daarnaast heeft de rechter een be roep op het ontbreken van het ..onmaat schappelijke” van de „bij de wet verbo den” taak erkend. Hierdoor is het weder rechtelijk karakter aan de daad ontnomen en zijn de daders straffeloos. Hij vindt schoolgeld in een tijd waarin men aan honderdduizend wensen zou wil len voldoen en de overheidsmiddelen be perkt zijn, niet onredelijk. Dat leerplichtonderwijs schoolgeldvrij moet zijn, noemt hij een dogma dat niet meer in deze tijd thuishoort. Maar hij zou die heffing van schoolgeld naar draag kracht willen toepassen Financiële offers mogen nooit een belemmering zijn voor het kind om onderwijs te volgen. De minister meent verder dat er vrijwel geen beleidsruimte is voor nieuwe zaken, hoewel de onderwijsbegroting een miljard gulden hoger is geworden. In de komende vier laar moet consequent en construc- tief.vanuit het ideaal dat het onderwijs zich zo goed mogelijk moet blijven ont wikkelen, gezocht worden naar bepaalde zaken, die. zonder de wezenlijke kwaliteit van het onderwijs aar, te tasten, kunnen worden omgebogen De Haagse rechtbank heeft deze keuze gerechtvaardigd geacht: omdat zij volgens het inzicht van de regering en brede kringen van het maatschappelijk werk redelijke middelen tot een redelijk doel Bij de bewerking van de waarnemingen bleek het verschijnsel samen te hangen met een betrekkelijk koele gasvormige slang (10- a 20.000 graden) die zich boven het zonsoppervlak verhief. Deze „slangen” komen meer voor, maar ditmaal schoot hij ruim een biljoen kilo gas met een temperatuur van ongeveer tien miljoen graden in de corona. Vanaf de aarde is dit gas niet te zien, maar in de ruimte kan het met een röntgendetector wel zichtbaar worden gemaakt. De kennis die met de satelliet wordt verzameld, kan weer worden toegepast bij de oplossing van een veel moeilijker pro bleem, de waarneming van de energierijke röntgenstraling uit kosmische bronnen. Deze opgaaf vormt het Utrechtse aandeel in de voorbereidingen voor de ANS, de eerste astronomische Nederlandse satelliet, die in 1974 wordt gelanceerd. waren, namelijk de behartiging van de belangen van het weggelopen meisje en haar ouders. In juridisch vakjargon heet dit: „het ontbreken van de materiële wederrechte lijkheid” Materiële wederrechtelijkheid is een be grip waarmee in juridische kring graag wordt gekoketteerd, maar tot nu toe met weinig succes. De gedachte die er achter zit is deze er zijn omstandigheden denk baar waarbjj «en gedrag dat op zich genomen in strijd is met bepalingen van de strafwet, toch niet strafwaardig geacht moet worden, omdat het niet „onmaat schappelijk” is. Handelen in strijd met de letter van de wet is dan het enige middel om het hogere doel te bereiken. De begrotingsbehandeling heeft geresul teerd in een vijftiental amendementen en zeven moties, waarvan twee van de V.V.D. De heer Schakel kondigde al aan, dat zijn partij zal stemmen vóór een amendement van de heer Roels (P.v.d.A.), die de tem- poriseringswerkzaamheden aan het Am- sterdam-Rijnkanaal ongedaan wil maken. De amendementen van de oppositie hebben verder betrekking op de versnelde invoering van praatpalen, verhoging van de uitgaven voor het openbaar vervoer, minder uitgaven voor de rijksluchtvaart school, extra geld voor de bestrijding van de verontreiniging van het oppervlakte water, extra steun aan de Zeeuwse veren, subsidie voor de Vereniging tot Bescher ming van Voetgangers en afremming van het bouwprogramma van de Dienst Ooste lijke en Zuidelijke Flevopolders. De moties van de oppositie willen afstel van de aangekondigde verhoging van de posttarieven voor periodieken zolang geen bevredigende steunmaatregel tot stand is gebracht, opschorting van een nieuwe lan dingsbaan van het vliegveld Welschap bij Eindhoven, opschorting van de sluiting van een aantal laad- en losplaatsen van de NS, aanwijzing van een terrein voor de tweede nationale luchthaven en een prin cipebeslissing in de loop van 1972 over de aanleg van de Schiphollijn. De V.V.D.-moties bepleiten een beroeps mogelijkheid tegen de intrekking van rij bewijzen en overleg met EEG-landen over dat de politie zich bij het opsporen van weggelopen jongeren gedurende een peri ode van twee dagen niet met de SJ zou bemoeien. Hierdoor kreeg de SJ speel ruimte waarin deze instantie zonder tus senkomst van politie en justitie, de jonge ren kon helpen de moeilijkheden op te lossen. Lukte het niet om in die korte periode een voor kind en ouders bevredi gende oplossing te vinden, wilde het kind bijvoorbeeld „onderduiken” dan moest de SJ zich terugtrekken, omdat zij anders de verblijfplaats van de minderjarige aan de politie zou moeten opgeven. De 29-jarige mevr. A- van Leipzig- Hermans uit Tegelen is donderdagmiddag verdronken. Bij het keren van de auto reed haar echtgenoot de Maas in. Hij zag kans uit de auto te komen, maar zijn vrouw verdronk. De 27-jarige chauffeur B. Linnebeek uit Beek is donderdagmiddag in Doornenburg (gem. Bemmel) met zijn' vrachtwagen van de veerpont over het Pannerdenskanaal in het water gereden en verdronken. In 1933 heeft de Hoge Raad een uit spraak gedaan waarbij een veearts, die opzettelijk 2 dieren in een door mond- en klauwzeer besmette stal had gebracht, werd vrijgesproken. Het gedrag van de veearts was regelrecht in strijd met de Veewet. De veearts kon echter aanneme lijk maken dat het doe) van de wet, de bescherming van het vee. juist door het te besmetten gediend werd Had hij niet in strijd met de wet gehandeld, dan was het vee er onherroepelijk aangegaan. Ook hier dus een gewetensconflict, waarbij de rechter het handelen in strijd met de letter van de wet gerechtvaardigd achtte. Sinds dit' arrest is er vele malen door de verdediging in strafzaken tevergeefs zoals colleges en begeleiding van docen ten, deze zullen zich steeds meer bezig moeten houden met het ontwikkelen en vernieuwen van geprogrammeerde instruc tie, geschikte naslagsystemen en het toet sen van beoordeling. Indien U bij I bontmantel PERSOONLIJKE, DESKUNDIGE BEDIENING waarbij de KLANT nog KONINGIN is. bezoekt U dan eens de bontspeciaalzaak van Haarlem - Wagenweg 13 en 15, Tel. 31 21 72 Hoek Houtplein, parkeergelegenheid voor de deurl geeft, een zeer langdurige röntgenstraling waarnam. DEN HAAG. De drie moties, welke P.v.d.A., D’66 en P.P.R. woensdag bij de behandeling van de begroting van het Gemeentefonds in de Tweede Kamer in dienden. zijn gistermiddag verworpen. Het waren de motie-Franssen (P.v.d.A.) om de voorschotten over 1969 en 1970 voor onderwijskosten aan de gemeenten te verhogen, de motie-Terlouw (D’66) om bij aanvullende bijdragen uit het Ge meentefonds aan de gemeenten bijzondere aspecten (draagkracht inwoners, ontwik keling binnenstad en taakstelling ruimte lijk beleid) in aanmerking te nemen, en de motie-Franssen om bij toenemende werk loosheid vaste financieringsmiddelen ter beschikking te stellen van gemeenten in het noorden voor uitvoering van aanvul lende werken. Mr. Schakel (A.R.) vond dat er te gemakkelijk tegen een uitbreiding van het openbaar vervoer in de spitsuren wordt aangekeken. Als men de helft van het particulier vervoer zou kunnen bewegen de auto thuis te laten, zou de capaciteit aan bus en trein verdubbeld moeten wor den. Met ir. Cornelissen (K.V.P.) vond de heer Schakel dat het verkeerfonds. dat minister Drees wil beginnen om de tekor ten van het openbaar vervoer in de grote steden op te vangen, niet geheel ten laste van het particulier vervoer behoeft te komen. Het regeerakkoord laat in dit opzicht ruimte. Ook de C.H.-afgevaardigde Tolman weigerde de verbeteringen in het openbaar vervoer geheel ten laste van het particulier vervoer te brengen. de uitvoering van sociale maatregelen, (zoals bijvoorbeeld het Rijtijdenbesluit voor het wegvervoer) v órdat men tot nadere internationale afspraken komt. Minister Drees wees alle amendementen van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. van de hand. Hij zegde toe te overwegen op de begro- ting-1973 een post op te nemen voor het bevorderen van de verkeersveiligheid voor fietsers, bromfietsers en voetgangers. De minister verzette zich ook tegen het amendement, om alsnog 200.000 subsidie voor de Vereniging Bescherming Voetgan gers op de begroting op te nemen. Het samengaan van deze vereniging met Veilig Verkeer is steeds mislukt, aldus dr. Drees. „We moeten nu definitief een einde ma ken aan het subsidiëren van Bescherming Voetgangers om dat doel te bereiken”. Tenslotte zei de minister dat de praatpa len langs de autowegen niet zo snel zullen verrijzen als was voorzien. Deze afspraak liep een paar maanden bevredigend, totdat begin januari van dit jaar twee rechercheurs bij de Sosjale Joenit huiszoeking verrichtten. Het betrof een 14-jarig weggelopen meisje uit Schijndel. Met de afspraak tussen de SJ en de politie wenste het Openbaar Minis terie niets te maken te hebben, zodat er voor de politie niets anders opzat dan het bevel op te volgen. De verbouwereerde medewerkers van de SJ zagen zich voor het gewetenscon flict geplaatst: óf de verblijfplaats van het meisje opgeven aan de politie en het vertrouwen van de jongeren verliezen óf de politie op een dwaalspoor brengen Zij kozen voor het laatste. Neem eens een kijkje in onze slaapkamercollectiel Het bevolken van de Bijlmermeer door overzeese rijksgenoten kwam sinds begin 1969 goed op gang, met 1970 als voorlopig hoogtepunt. Van het totaal in Amsterdam verblijvende overzeese rijksgenoten ver blijft 9,2 percent in de Bijlfaermeer. het terrein van de Johanna Stichting in Arnhem geopend. De stichting be oogt revalidatie van gehandicapten. DEN HAAG „Wanneer de Tweede- Kamer de wet Posthumus (herstructure ring wetenschappelijk onderwijs) aan neemt, wordt de student formeel een klei ne zelfstandige, die een zeer rendabele investering in zichzelf doet. Dit wetsont werp legt de basis voor verbreding van het kader-net-onder-topniveau, dat voor de produktie noodzakelijk is. Prinses Beatrix heeft gistermiddag de Prins Willem-Alexandermanege op een beroep op het ontbreken van het onmaatschappelijk karakter van de daad gedaan. Vooral in politieke zaken speelt het een rol. Zo werd bij de Maagdenhuis processen in 1969 gesteld, dat alle wette lijke toelaatbare middelen om het hogere doel de democratisering van het onder wijs te bereiken waren uitgeput, zodat het enige middel dat er nog over bleef, bezetting van de universiteitsgebouwen zou zijn. Het hof in Amsterdam wees dit beroep op het ontbreken van materiële wederrechtelijkheid met zoveel woorden af. Het vonnis stelde dat „het doe) niet anders dan langs wettige (door de wet toelaatbaar geachte) wegen mag worden nagestreefd”. Het jaarverslag van het Openbaar Mi nisterie stelt: „Ook in 1970 heiligde het doel de middelen niet” Zij stelt dit juist naar aanleiding van de bezetting van ge bouwen. Zal voor het jaar 1971 een vraagteken achter deze woorden geplaatst moeten worden? Het hof en mogelijk ook de Hoge Raad zullen over deze zaak een uitspraak gaan doen. Opnieuw zal de vraag centraal staan: in hoeverre kan het doel de behartiging van de belangen van kind en opvoeders het middel onttrekken aan het gezag rechtvaar digen? Met dit wetsontwerp is de overheid erop uit, dat onderwijs en onderzoek te stimu leren, dat van belang is voor de toekom stige ontwikkeling van het produktieappa- raat”, zo karakteriseert dra. Lucas Reijn- ders in een pre-advies voor het symposium „universitaire structuur”, dat het verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers za terdag in Amsterdam houdt, de toekomsti ge universitaire onderwijswetgeving. Ook de andere inleiders, prof. dr. J. Th. Snij ders, drs. K. Kolthoff en drs. Wouter Ko- ning, hadden weinig goede woorden over voor het wetsontwerp. Algemeen was men van oordeel, dat het om principiële gron den onaanvaardbaar was en dat amende ring daarom geen zin had. Prof. Snijders (hoogleraar psychologie in Groningen was van oordeel, dat het wets ontwerp slechter was dan de wet-Veringa (universitaire bestuurshervorming) en daarbij veel ingrijpender voor universiteit en maatschappij. Hij vond het opvallend dat onderwijs nauwelijks ter sprake komt. Er wordt alleen gesproken over examens en de regeling daarvan. Prof. Snijders noemde het daarom een examenwet en geen onderwijswet. Prof. Snijders stelde voor, onmiddellijk naar de minister te gaan om uitstel en herziening te bepleiten, maar als dat niets uithaalde, wilde hij een alternatief wets ontwerp maken, en dat ter beoordeling voorleggen aan de algemene en universi taire publieke opinie. De basis van het voorstel is een totale doctorale cursusduur van in de regel vijf jaar met eventuele variaties. Drs. Wouter Koning, (begrotingsbureau faculteit wiskunde en natuurwetenschap pen in Nijmegen) stelde dat alleen ver groting van de zelfwerkzaamheid van stu denten de universiteit in staat zal stellen, de grote aantallen jonge mensen op te leiden die men zich voor ogen blijft hou den. Het onderwijs dient zo te worden ge organiseerd, dat studenten kunnen wer ken met steeds minder direkt ingrijpen, natuurlijk naar De grootste SPECIAALZAAK UUUIllUIIIMUUUIilUHUUiv_>imuiilUÜiUIUUUUIlUIIIUilUiiUIIUUiiUUUUiUUUUiUiUUUilÜUiiUiUUUiUuiii«<. >.>-.^>i<^ii>uiM>t««u4<«....«>uüi-.«uMUuUiUuuiiUUliüiUUiiUiUUliluUUlüüÜiüUUüiUL> Mr. Schakel (A.R.P.) had in een verkla ring namens de vijf regeringspartijen de moties overbodig of voorbarig genoemd. De Kamer verwierp eveneens het amendement-Franssen om de begroting van het Gemeentefonds met f 100 miljoen te verhogen teneinde meer geld beschik baar te hebben voor onderwijsuitkeringen, de algemene uitkering en aanvullende bij dragen. Zonder hoofdelijke stemmingen aan vaardde de Kamer de begrotingen van Binnenlandse Zaken, van het Gemeente fonds en van het Provinciefonds De P.S.P. kreeg aantekening, geacht te wor den te hebben gestemd tegen de uitgaven voor civiele verdediging. Bescherming Be volking en Binnenlands*- Veiligheidsdienst. a K

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2