Gemeenteraad machtigt college tot overeenkomst met PWN Vuilnisbak van nu af uit de gratie Fluorideringsinstallatie VIDES GOED IN ondervond enig verzet Inwoner van Velsen diende bij de raad protest m Aanhouding aantasting persoonlijke vrijheden Inspraak van burgerij over Onderzoek Voorhaven op 16 november naar reden van verhuizen kxri in de Stadsschouwburg „FRAU LUNA” F o Wil WATERNOTA IN VELSEN GEACCEPTEERD Populaire operette in Veisen MILITAIR INCIDENT BIJ DE SLUIZEN voor Nederland en België in EEG-advies W. Gouda Verbetering van woonwagenkamp B h ONTWIKKELING DUBBELE LEIDING ZORGEN 5 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 IJMT1IDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Verm omde infiltranten kolen,olie, gas? VELSEN De Velsense gemeenteraad heeft zich donderdagavond weer eens langdurig beziggehouden met de watervoorziening in dit gebied, waar voor het college kort geleden in de vorm van een waternota de discussiestof had geleverd. De inhoud daarvan werd toen in ons blad reeds uitvoerig omschreven. Het resultaat van deze debatten is geweest dat het college door de raad met algemene stemmen werd gemachtigd met het PWN een overeenkomst aan te gaan, om van dit bedrijf tot wederopzegging water te betrekken. Het tweede punt van deze nota, met betrekking tot het aan schaffen van een fluorideringsinstallatie voor het in Velsen-Noord te leveren PWN-water en waarvan de kosten op 110.000 werden geraamd, kon door de raad eveneens worden geaccepteerd, zij het dan ook dat hier voor een hoofdelijke stemming noodzakelijk is gebleken. De uitslag leverde zeventien voor- en twaalf tegenstemmers op, welke laatste categorie be stond uit mevrouw Van Heel-Montijn en de heren Schoonkind, Kotte en Van Os (VVD); Van Rijn en Visser (Prot.-Chr.); Kruijtzer, Derriks en Kraetzer (KVP); Koreman en Zuurbier (D’66-PPR) en Hoek (PSP). Overi gens kan hier nog bij worden aangetekend dat tijdens deze debatten over water het drinken van koffie kennelijk van hogerhand minder gewenst werd geacht. De bodes hebben deze avond althans vergeefs moeten wachten op de vanachter de collegetafel te verstrekken opdracht tot het schenken van een gebruikelijk tweede kopje. 4’4 i ,fc. I I u 1 g - r BH'®" liiii i kennemerlaan 150. telefoon 10745* ijmniden elkaar (Van een onzer verslaggevers) WWVVVWVWWWW J. H. MOOLENIJZER De heer W. Gouda Ook daarom deed het de heer Porck genoegen namens zijn fractie te kunnen verklaren het geheel met de nota eens te zijn. Hierin was immers sober en duide lijk aangetoond hoe zorgelijk d« waterpo- sitie in deze omgeving is geworden, zodat Velsen voornamelijk op bronnen buiten de gemeente is aangewezen. incident met een stadgenoot, die onderweg over de sluizen door een marinier werd aangehouden en zich moest laten welge vallen onderzocht te worden. In een brief tekent deze burger protest aan bij de gemeenteraad. Van de zijde van de marine Voorlich tingsdienst vernamen wij, dat op die be- VELSEN. In het kader van een regi onaal woningmarktonderzoek zal binnen kort in een groot aantal gemeenten in de provincie Noord-Holland, waaronder Vel sen, een onderzoek „Verhuisbeweging naar de nieuwbouw” van start gaan. MAAR IN IEDER GEVAL Aan de behandeling van de nota ging nog een korte verklaring vooraf van wet houder De Boer, waarmee hij te ken nen gaf dat het voorstel tot aanschaffing van de installatie als een principe-machti- ging moest worden beschouwd, omdat met de uitvoering daarvan toch niet eerder zal worden begonnen dan na behandeling in de daarvoor aangewezen commissie. VELSEN Op dinsdag 16 november belegt het gemeentebestuur van Velsen een openbare vergadering voor de inwoners van de gemeente in de Stads schouwburg aan de Groeneweg. Het enige agendapunt van deze vergadering is het Amsterdamse plan tot de aanleg van een voorhaven voor de kust bij IJmui- den. Uitvoering van dit voorhavenplan zou diep ingrijpen in het woonmilieu in onze plaats. Burgemeester en Wethouders hebben hun bezwaren tegen het plan, die van milieuhygiënische en planologische aard zyn, maar ook de economische betekenis in twijfel trekken, in een rapport tot uitdrukking gebracht. Van dit rapport is een samenvatting in brochurevorm huis aan huis verspreid. De in woners kunnen dus op de hoogte zjjn van het standpunt van Burgemeester en Wethouders en van de voornaamste overwegingen, die daartoe hebben geleid. De eerste sprekersronde werd daarop afgesloten door de heer Porck (P.v.d.A.), die gaarne wilde beginnen met het terug nemen van de uitdrukking ..wanbeleid”, welke door hem bij een vorige discussie over dit onderwerp aan het adres van B. en W. was gebezigd. Hij was er achteraf van overtuigd geraakt met een dergelijke uitspraak te onrechtvaardig te zijn ge weest. Her formulier zal vervolgens ingevuld kunnen worden ingeleverd bij de ambte naar die de sleutel of de woonvergunning aan de bewoners overhandigt. Gelet op het belang van dit onderzoek voor het gemeentelijk en provinciaal be leid wordt een dringend beroep op de betrokken bewoners gedaan hun mede werking aan dit onderzoek te verlenene. Vanzelfsprekend zullen de verstrekte gegevens strikt vertrouwelijk worden be handeld. De wethouder stelde vervolgens vast dat het meer winnen van water uit eigen duinen bijzonder moeilijk is geworden, zodat het college naar andere maatregelen heeft moeten omzien. Hij was het met de heer Koopman eens dat niet alles op een kaart mag worden gezet, zodat spreker met genoegen kon verzekeren dat er nog plezierige alternatieven zijn overgebleven. Vandaar dat met de provincie de onder zoekingen van het water uit de Westein- derplas worden voortgezet. Op zijn beurt maakte de heer Hoek (P.S.P.) enige bezwaren tegen de nota kenbaar, waarin naar zijn mening de vier genoemde alternatieven door het college te weinig waren uitgewerkt. „Wat vindt het PWN hiervan en hoe past dit alles in de toekomst”, wilde hij daarom weten. Als wethouder voor de volksgezondheid werd hier door de heer Witte nog aan toegevoegd dat hij het tijdelijk vertrekken van fluorideringstabletten gaarne in over weging zal nemen. Tijdens de replieken werd door de heer Hoek aangedrongen op een tweede net, omdat men nu eenmaal zuinig moet zijn op het goede duinwater, waarna de heer Van Os niet wilde verzuimen er wethou der De Boer op zijn beurt aan te herinne ren dat in de door hem genoemde landen de fluoridering nergens op zulk een grote schaal wordt toegepast als in Nederland. Daarop werd de nota door burgemeester Bosman als raadsvoorzitter in stem ming gebracht, met het reeds in de aan hef van dit verslag vermelde resultaat. VELSEN. Een militaire oefening van de marine nabij en op het sluizencomplex blijkt een heel lang staartje te zullen krijgen. Allereerst zitten de militaire au toriteiten met het zoekraken van niet afgeschoten scherpe munitie door kin deren meegenomen. Daarnaast is er een Het ligt in de bedoeling, dat vanaf medio november aan alle toekomstige be woners van nieuwe nooit eerder bewoon de huur- en koopwoningen een enquêtefor mulier zal worden toegezonden, tegelijk met de uitnoding om de sleutel dan wel de woonvergunning te komen halen. Het doel van dit onderzoek is meer te weten te komen over de samenstelling, de herkomst en de motieven van de bevol king, die verhuist naar nieuwe woningen in de provincie, terwijl tevens uit het onderzoek zal blijken hoeveel en wat voor woningen door de vestiging in de nieuw bouw vrijgemaakt worden. Wat het infiltreren van het Rijnwater betreft wilde de heer Hoek nog even herinneren aan zijn oude voorstel tot het toepassen van een dubbel leidingsysteem. Een daarvan zou dan het zuivere drink water kunnen bevatten, terwijl de ande re leiding kan worden aangewend voor water dat bijvoorbeeld voor het sproeien van tuinen en wassen van auto’s is be stemd. Dit laatstgenoemde water mag dan uiteraard voor de volksgezondheid geen enkel gevaar meer opleveren. zich nog steeds tot baar aangetrokken voelen. Het zijn trouwens niet alleen ope- rette-figuren, die gevoelig zijn voor de aantrekkingskracht van de maan. De gro te mogendheden gooien er miljarden tegen aan om de droom van Fritz Steppke te realiseren. Hij had maar een paar grijp- stuivers en maakte de lange reis in een luchtballon. Hij droomde van het manne tje in de maan, maar maakte ten slotte een zachte landing in de armen van Frau Luna. Zoiets heerlijks is er voor de tegen woordige maanreizigers niet weggelegd, zij zijn er ook niet op gekleed. Het maanlandschap in Velsen was ook veel mooier dan de barre, kale vlakte die wij op de televisie zien Er werd aandoén lijk gezongen door Ans Poppe, die boven dien liet blijken dat zij precies wist hoe zij zich als Frau Luna moest gedragen. Zij liet zich gemakkelijk verleiden door de prachtige tenor van de Berlijnse ruim tevaarder Fritz Steppke, Cees Borger maakte er met zijn zangers- en verleiders- routine een zeer geloofwaardige figuur van. Clementine Wolf was een klasse apart als Stella het kamermeisje van Frau Lu na. Zij zingt goed, acteert nog beter en zij ziet er schattig uit. Jammer dat zij zich behelpen moet met zo’n sukkel als Theo- fiel een goede rol van Toon Booy. Ook de overige rollen waren redelijk bezet. Truus Westbroek was een bazige Frau Pusebach en Hilda Wouwenaar haar lieftallige dochter Marie. Jaap Bergwerf, een zwierige Prins Sternschuppe en Fred van Roden een brave kleermaker. Piet Piersma was een goedmoedige belasting ambtenaar. Jenny Korpershoek een ver leidelijke Venus met teveel kleren en te weinig stem. Ferry Booy, een ietwat on nozele Mars en Netty Struys een aardige maanpiccolo, die nog aardiger werd toen zij een aardig stuk in haar kraag had. Het koor was op de meest fantastische wijze uitgedost, maar de stemmen hebben daar niet onder geleden Er werd werke lijk uitstekend gezongen en gefigureerd. Een apart compliment verdient het Haar lems Operette Orkest, dat bijzonder goed op dreef was. De dirigent Edwin Wolf had kennelijk hard met zijn mensen gestu deerd. Hij kon het volste vertrouwen heb ben in hun prestaties en zijn leiding was rustig en muzikaal verantwoord. Nu ik iedereen genoemd heb mag ik zeker niet vergeten mijn bewondering uit te spreken voor de verschijning en verrichtingen van de charmante balletdanseresjes. Vrijdag avond 5 november wordt de voorstelling herhaald, wederom in de Velsense Stads schouwburg. Ook toonde de wethouder zich gaarne bereid de smaak van het water nader met het PWN te bespreken, omdat hier wel licht nog verandering in mogelijk zal blijken. En wat de opmerking van de heer Van Os betreft leek het spreker wel nuttig er even op te wijzen dat de fluori dering reeds in minstens tien Europese landen wordt toegepast, waaronder Zwe den, West-Duitsland, België en Engeland. „Er zijn dus gelukkig niet alleen in Ne derland verstandige mensen”, besloot de wethouder, die daarbij vaststelde dat er voor het college geen enkele aanleiding zal bestaan punt B van de nota in te trekken. In zijn antwoord vestigde wethouder De Boer er met nadruk de aandacht op dat de nota in geen geval als een afgerond geheel moest worden beschouwd, met een geldigheid voor jaren. Hiermee was im mers slechts sprake van een fase in de ontwikkeling, zodat er in 1972 wellicht opnieuw voor een nota aan de raad aan leiding zal bestaan. Hierna toonde de heer Koopman (K.V..P) zich nogal bezorgd over de moge lijkheid, een derde buizennet voorname lijk uit de Rijn te vullen. Hij adviseerde het college daarom niet alles op een kaart te zetten, omdat ook het uit de Westein- derplas te winnen water voor dit gebied waarschijnlijk nog goede mogelijkheden zal kunnen inhouden. Ruim een maand lang komt de reini gingsdienst nu éénmaal in de week het huisvuil ophalen, en wordt huisvuil al leen meegenomen in plastic zakken. Voor de inwoners betekende dit natuurlijk wel een aanpassing, maar gezegd kan worden dat die in het algemeen voortreffelijk is verlopen. Er worden nog maar sporadisch vuilnis bakken buiten gezet en vastgesteld kan worden, dat het uitsluitend gebruik van de plastic zak de werkzaamheden van de reinigingsdienst vlotter doet verlopen en dat het straatbeeld hierdoor aanzienlijk is verbeterd zo meent de gemeente. Van deze week af zal de reinigings dienst vuilnisbakken die nog aan de stoep rand worden aangetroffen, niet meer le gen. Wil men z’n vuilnisbak kwijt, dan kan men die voor de reinigingsdienst komt buitenzetten met een briefje eraan met de vermelding „meenemen.” Het zal nu wel aan ieder bekend zijn op welk uur van de dag de reinigingsdienst langs de woning komt. Laat men met dat tijdstip rekening houden en de plastic zakken niet te vroeg buiten zetten: in het algemeen niet langer dan 1 uur voor de komst van de ophaaldienst of wanneer dat ’s morgens zeer vroeg gebeurt de voorafgaande avond, maar dan zo laat mogelijk. Het te vroegtijdig buitenzetten van de plastic zakken geeft weer aanleiding tot allerlei misstanden, die het aanzien van de straat schaden en die tot elke prijs moeten worden vermeden. Ieder kan hier aan medewerken door te zorgen dat zijn plastic zakken niet urenlang aan de stoep rand staan. Tevens werd hem door wethouder Th. C. Witte medegedeeld, dat de woonwagen bewoners bij zijn bezoek aan het kamp begrip hebben getoond voor de proble men, waarmee Velsen in dit verband te kampen heeft. Öp zijn beurt echter was hij in het woonwagenkamp geconfronteerd met problemen van de bewoners van het kamp. Er is op de brochure een verheugend groot aantal reacties op het stadhuis binnengekomen. In het algemeen bleek daaruit een ondersteuning van het standpunt van Burgemeester en Wethouders, maar er zijn ook kritische ge luiden naar voren gekomen. De grote invloed, die deze plannen zullen hebben op de toekomstige ont wikkeling van onze gemeente en de ontvangen reacties zijn voor het gemeente bestuur aanleiding deze zaak in het openbaar ter discussie te stellen. Deze dis cussie gaat dan vooraf aan de vergadering van de gemeenteraad van 25 novem ber, waarop de vertegenwoordigers van de Velsense bevolking het standpunt van het hoogste plaatselijke bestuurscollege zullen gaan bepalen. Het is ook voor de gemeenteraadsleden van betekenis, dat de geïnteresseerde burgers zich vooraf hebben uitgesproken. Het voltallige college van Burgemeester en Wethouders zal op de vergade ring aanwezig zijn. Voorzitter is burgemeester W. M. B. Bosman. Voor de pauze zal het onderwerp worden ingeleid door de burgemeester en door de wethouder voor de planologie en milieuhygiëne, de heer C. Ockeloen. Na de pauze, waarin een kop koffie wordt aangeboden en men zich kan aan melden voor de discussie, zullen Burgemeester en Wethouders vragen en op merkingen van de aanwezigen beantwoorden. Iedere inwoner van Velsen, die de ontwikkeling van zyn of haar woonplaats ter harte gaat en met het gemeentebestuur over deze brandende kwestie van gedachten wil wisselen, is van harte welkom op de openbare vergadering in de stadsschouwburg, die op dinsdag 16 november om 8.00 uur begint. De toegang is uiteraard vrij. Dit vernam het PvdA-raadslid, de heer W. Velzel, donderdagavond in de open bare raadsvergadering toen hij daarnaar informeerde bij de behandeling van de voorgestelde wijziging der gemeenschap pelijke regeling Woonwagencentrum IJ- mond. wuste avond door de marine een oefening werd gehouden in het beveiligen van be langrijke objecten in de IJmond. Aan de ene zijde werden deze objecten bewaakt, aan de andere zijde probeerden infiltran- ten-mariniers, waarvan sommige vermomd het afgezette gebied binnen te dringen. Het is om die reden, dat een ieder, die wel eens een vermomde marinier zou kun nen zijn, werd aangehouden. Enige uitleg omtrent de oefening en de reden van aan houding zou aldus de Marine Voorlich tingsdienst bij die aanhoudingen onge twijfeld verhelderend hebben gewerkt. Overigens waren zowel de burgemeester als hoofd van de politie, alsmede de politie zelf van de oefening op de hoogte gesteld. VELSEN. Het IJmuider Operette Ge zelschap „VIDES” heeft gisteravond in de Stadsschouwburg een bijzonder aardige voorstelling gegeven van de operette „Frau Luna” van Paul Lincke. De overbe kende melodieën uit dit vrolijke zangspel hebben hun glans nog niet verloren, on danks het feit dat zij meer dan zeventig jaar geleden gecomponeerd werden. De meeste operettes hebben geen lang leven omdat het verhaal zelf vaak volkomen onbelangrijk is en de muziek even ver gankelijk als de meeste schlagers. Dat „Frau Luna” nog altijd repertoire houdt heeft zij vooral te danken aan de dilettanten operette-gezelschappen, die (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De aan te brengen verbe teringen aan het Woonwagenkamp Velsen waarvoor de gemeenteraad onlangs 140.000 voteerde zullen worden gere aliseerd zodra de goedkeuring op het raadsbeluit door Gedeputeerde Staten is verleend en de financiering geregeld is. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De heer W. Gouda, voor zitter van de Nederlandse Zeevisgroothan del Vereniging, is in de gisteren in Brussel geïnstalleerde Adviescommissie voor de visserij van de Europese Economische Ge meenschap benoemd als vertegenwoordi ger van Nederland en België. De Fransman J. Huret is voorzitter van het adviserend lichaam geworden; vice- voorzitter is de Duitser dr. K. Seimenich. De heer Huret komt uit de producenten sector van het Franse visserijbedrijf, dr. Seimenich uit de Westduitee visgroothan- del. Ook de heer Van Os (V.V.D.) bleek niet bijzonder gelukkig te zijn over de wijze, waarop de nota door het college aan de raad werd gepresenteerd. Zo acht te hij het in ieder geval onjuist een krediet aan te vragen voor de fluoride ringsinstallatie, terwijl toch de aanschaf hiervan nog als verre van opportuun dient te worden beschouwd. Spreker heeft zich daarom reeds meermalen afgevraagd waarom Nederland met het fluorideren van drinkwater in Europa nu met alle geweld de eerste heeft willen zijn. De heer Van Os kon daarom voorlopig niet verder gaan dan voor te stellen, in Vel sen-Noord fluorideringstabletten tegelijk met de schoolmelk te laten verstrekken. Het incident had plaats op dinsdag 12 oktober omstreeks 19 uur. De Velsenaar passeerde de draaibrug over de Visserij- sluizen vanuit IJmuiden in de richting Velsen-Noord op de bromfiets. Bij de draaibrug werd zijn aandacht getrokken door de aanwezigheid van drie mariniers en een officier van de Koninklijke Mari ne. Hij passeerde hen, maar werd bij het stoplicht van de oostelijke sluisdeur van de Middensluis aangehouden door een marinier in gevechtstenue, die hem ver zocht zijn jas te openen en daaronder te laten kijken. De Velsenaar heeft hen ge vraagd, wat dit te betekenen had, maar hij kreeg hierop in het geheel geen ant woord. Hij heeft de marinier toen gezegd dat hij dit feit goed zou onthouden. Daar hij om 19.15 uur een afspraak in Beverwijk had, heeft de inwoner van Velsen om niet te laat te komen verder niets ondernomen. Ook bij de toegang tot de oostelijke sluisdeur van de Grote Sluis stond eenzelfde bewaking evenals twee andere groepen volledig uit gerust en bewapend met automatische wapens opgesteld. De indiener van het protest schreef in zijn brief net genoeg van de oorlog te hebben meegemaakt om deze incidenten als buitengewoon onaangenaam te onder vinden. De houding van de bewuste mili tair was beslist correct, ook ten opzichte van de ongeveer 8 a 10 auto’s welke tegelijkertijd met hem bij de Middensluis werden aangehouden door zijn collega’s. Door middel van deze brief wenste de Velsenaar te protesteren tegen dit inci dent, dat hij beschouwt als een aantasting van zijn persoonlijke burgerlijke vrijhe den in een democratisch land in vredes tijd. Daarom ook zijn verzoek deze zaak te onderzoeken en hem van de uitslag der bevindingen op de hoogte te brengen. Burgemeester en wethouders stelden de raad voor, dit schrijven in handen te stellen van de burgemeester, ter afdoe ning, waarvan de raad nog in kennis zal worden gesteld. De heer J .M. van Horick (D’66P.P.R.) attendeerde op de zoekgeraakte scherpe munitie, waarbij nu weer dit schrijven komt. Dit bracht hem er toe de burge meester in overweging te geven de com missie van advies inzake de openbare orde bijeen te roepen. Burgemeester W. M. B. Bosman ant woordde dit thans niet te kunnen toezeg gen. Een en ander is afhankelijk van het antwoord op zijn verzoek om inlichtingen van de Marine Voorlichtingsdienst. De raad ging daarmee akkoord. Zoals gewoonlijk was voor de heer Kruisman (C..NP.) weer een korte spreekbeurt voldoende om te kennen te geven, het volledig met de nota eens te zijn. Alleen vestigde hij nog even de aandacht op het knellend probleem van de toenemende verontreiniging van de grote rivieren, waarvoor hij een internati onaal ingrijpen dringend noodzakelijk achtte. De heer Visser (Prot.-Chr.) was dit maal eveneens kort van stof. Hij gaf slechts te kennen met zijn fractiegenoot Van R ij n tegen het gevraagde krediet te zullen stemmen, als logische konsekwentie van het reeds eerder door hen ingenomen standpunt. Daarop fungeerde de heer Zuurbier (D’66-P.P.R.) als inleider tot de debatten, waarbij hij zowel de voor- als de nadelen van de door het college genoemde alter natieven aan een nadere beschouwing wilde onderwerpen. Zo meende hij dat een vergroting van het eigen bedrijf een pluspunt zou kunnen betekenen, terwijl het ook zijn goedkeuring kon verwerven dat voor de levering door het PWN slechts een geringe technische voorziening noodzakelijk zou zijn. Wel was hij be ducht voor een zeker smaakverlies na de fluoridering, waarna spreker er tenslotte op aandrong in de duinen recreatie en watervoorziening naast elkaar te laten voortbestaan. X'?. I w

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5