Beverwijk wil volgend jaar zomer al met bouw bij Grote Kerk beginnen CULTUREEL CENTRUM GAAT 6,5 MILJOEN KOSTEN Jaarlijks exploitatietekort Financiering geen probleem Geluids- en fotostudio in kelder van centrum H. P. Ruygrok jubileerde DE RADIODOKTER bijna twee ton MEUBELHANDEL WESTENBRINK Het is een giller dat gegoochel met prijzen i 7 BEWEEGBAAR Bewoners wijk rond PLAFOND IN Kuenenplein sturen GROTE ZAAL In kantine petitie naar gemeentebestuur Na galm Pretpark in Grenspost en Tolhuis Van Gelder Papier begint produktie (Van onze correspondent) Mnyi n VRIJDAG 5 NOVEMBER IJMUIDER COURANT 1971 De Indeling Drempelvrees Kort IJmondnieuws I MODEPRUIKJES vanaf 59,— BEGIJNENSTRAAT 22 - BEVERWIJK TEL. 2 62 92 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Nog eenmaal wil de gemeente Beverwijk in de zeven tiger jaren als de grote tovenaar gaan optreden. Na het gereedkomen van de vier miljoen kostende, boogvormige sporthal is het laatste, grootste project uit de gemeentelijke bureaula getrokken en mag de gemeenteraad donderdagavond 11 november het hare zeggen over het cultureel centrum. En het ziet er wonderwel gunstig uit wat betreft de overlevingskansen van het nu 6.5 miljoen gulden vergende bouwplan aan de Kerkstraat-Burger- hartstraat, op een steenworp afstand van de Grote Kerk. Brede rug Ga voor een televisie of stereo-installatie meteen naar een solide zaak VELSEN-NOORD Het jaar 1946 heeft zich bij verscheidene bedrijven gekenmerkt door een flinke toeloop van personeelsleden waardoor dit jaar dan ook vele zilveren jubilaris sen voorkomen. Donderdag was het bij Van Gelder Papier Velsen de heer H. P. Ruygrok wonende in de Schel- destraat in Haarlem, die vijfentwintig jaar bij het havenbedrijf van Van Gelder werkzaam was en ter ge legenheid daarvan, vergezeld van echtgenote, zoon en twee schoon dochters. in het havenkantoor werd ontvangen door de heer P Vons hoofd grondstoffentransport op het hoofdkantoor Amsterdam, en de heren M J Aldenkamp, hoofd haven bedrijf L. B. Steenmeijer en P. Snij ders, respectievelijk chef bedrijfs bureau en hoofdbaas Dame^kansalon NOOY Hl WW® ADVERTENTIE betaling kunnen wij prettig voor ÊdVcRWIJK 3 ADVERTENTIE ge- van Bestuur van het (Van een onzer verslaggevers) s 4 BEVERWIJK. De heer H. Koldewey, architect van het cultureel centrum, gaf een korte toelichting op een aantal nieu we aspecten van het gebouw: 2000 m2 wnonplezie» Heemskerkerweg 85 Tel (0 25101-27682 HEERHUGOWAARDNOORD Middenweg 554 (t.o. H.H Kerk) NACO-bushalte voor de deur. Tel (0 22071-1287 Wvi r\r r- - l Sn z* «se» - vele modellen ook in gemêleerde s tinten Gratis naar wens gekapt Niet duurder - Juiste voorlichting - Speciaal voordeel bij aankoop 8 Zending. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond zal dinsdagavond. 9 november in gebouw „De Meerpaal” bijeenkomen om te spreken over het zendingswerk in Suri name met vertoning van dia’s. Zuster Aalbers, die vele jaren aan dit zendings werk heeft deelgenomen, zal deze avond de opbrengst worden aangeboden van de onlangs gehouden kienavond, die voor de zending Suriname is bestemd. „De nieuwe financieringsweg wordt in overleg met Gedeputeerde Staten bewan deld. Beverwijk is bereid op de begroting elk jaar een subsidie uit te trekken voor de lasten van het c.c. Deze wijze van financiering wordt, zoals bekend, ook toe gepast bij de nieuwbouw van de biblio- Het Micro Theater krijgt een aparte ingang, direct naast de hoofdingang gele den. De bar in de kelder zal niet alleen voor het Micro Theater worden gebruikt, maar tevens bij andere festiviteiten wor den opengesteld. Het beweegbare plafond wordt op onge veer een derde van de totale hoogte in de grote zaal opgehangen en kan middels een lier omhoog worden gedraaid. Akoestisch gezien is een beweegbaar plafond, dat de helft van de zaal bedekt, van invloed op de nagalm. Bezoeken aan TNO door de plannenmakers van Beverwijk en archi tect Koldewey hebben verhelderend ge werkt op de uitvoering van de wensen, die de muziek- en toneelwereld van Be verwijk uitten. theek. Aanvankelijk waren de kosten van het c.c. 3 a 4 ton per jaar voor Beverwijk. Het gaat nu naar de 6 ton. Wij rekenen op 3 ton in 1974 als het c.c. klaar moet zijn. Voor 1975 mogen wij dan op de volle zes ton rekenen.” Aldus wethouder Her mes. Het gemeentebestuur verwacht, dat het café-restaurant in het c.c. self-supporting zal zijn, met andere woorden, dat er geen verlies en geen winst wordt gemaakt. Men denkt in dit kader niet aan een pachter voor het restaurant, maar het plan be staan dat het c.c. de ruimten zelf gaat runnen. Ten aanzien van de creatieve ontwikke ling in het c.c. merken B. en W. op. dat dit geen ernstige afwijking van eerder uitgebrachte nota’s betekent. Er is slechts ruimte gecreëerd, waar men creatief bezig kan zijn Met het opnemen van dit aspect uitgelaten over het centrum. Het schaak toernooi kan in principe van elke zaal gebruik maken. De grote zaal van het centrum is uitste kend geschikt voor grote popconcerten. In het bestuur van het cultureel cen trum komen, volgens B. en W. 17 leden: 5 vertegenwoordigers van de gemeenten Ca- stricum, Heemskerk en Uitgeest, een lid van de Stichting Tentoonstellingen (voor gedragen de heer M. Q. M. Schouten uit Beverwijk), een lid van het Micro Thea ter, een lid van de Openbare Bibliotheek (voorgedragen drs. P. N. Tromp uit Bever wijk), een lid te benoemen door Hoogo vens (de heer L. C. A. van Kuijk uit Haarlem), drie raadsleden van Beverwijk, twee leden van de Beverwijks Sociaal Culturele Raad (voorgedragen de heren J. den Ouden en drs. C. J. v.d. Aart, beiden uit Beverwijk), twee leden, te benoemen door het college uit de overige belangstel lenden voor het cultureel centrum (mo menteel voorgedragen mevrouw C. C. H Ebbinge Wubben-de Graaf uit Beverwijk) en de Beverwijkse wethouder van onder wijs en cultuur, die tevens als voorzitter zal fungeren. Welke vormen van creativiteit in het centrum zullen gaan plaats vinden, is nog niet bekend. De heel Koldewey zag geen problemen om in alle zalen dit werk te laten doen. Zelfs in de garderobenissen (in bet nieuwe ontwerp doorgetrokken naar de eerste verdieping) is hiervoor „plek zat.” HAARLEM Het microkorfbalprogram- ma voor dinsdagavond ziet er als volgt uit: Rapid 2Haarlem 2, OosthoekSDO, Aurora 5—Oosterkwart.. 4, Oosthoek 4 Aurora 6 Haarlem 3Aurora 4, Nw. Flora 3IJmoTidia. BEVERWIJK Woensdagavond is in de omgeving van het Kuenenplein een actie georganiseerd om handtekeningen te ver zamelen, die naar het college van B. en W. worden gestuurd. Het comité Kuenenplein wil hiermede druk uitoefenen op het ge meentebestuur nu eens eindelijk een be gin te maken met de reconstructie van het Kuenenplein tot speel- en ontmoetings- plein. Twee jaar geleden hebben de omwonen den van het Kuenenplein zich in een en quête uitgesproken voor een recreatief plan met veel groen en speelmogelijkheden voor kinderen. Het Kuenenplein is mo menteel in de ogen van de mensen, die er wonen, een dood en kil plein. De gemeen te stelde in mei 1970 een krediet van 177.000 beschikbaar om het plan uit te voeren, maar wacht nog steeds op goed keuring hiervan door Gedeputeerde Sta ten. Woensdagavond werden 774 gezins hoofden bereikt, waarvan er 582 een hand tekening op de lijst plaatsten. Ongeveer 40 mensen weigerden hun medewerking te verlenen aan de petitie. De actie werd ge voerd onder het motto: inspraak loopt spaak. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Stichting voor so ciaal cultureel werk in de wijken Mee- renstein, Oosterwijk. Zwaansmeer en Zuidbroek is van plan op zaterdag 13 november in 'de buurthuizen De Grenspost en het Tolhuis aan de van Riemsdiiklaan wat meer bekendheid te geven aan de gebouwen waarover men beschikt en aan het werk in deze wijken. Dat gaat men doen met een pretpark, waarbij wordt gedacht aan films, poppen kast, sjoelen, handenarbeid narmekonken- bakken. bussen gooien en dergeiutp akti- viteiten. Dat feest begint om tien uur ’s morgens voor de jeugd van zes tot en met twaalf jaar. De maquette van het cultureel cen trum ziet er indrukwekkend uit. Ge heel rechts is de openbare bibliotheek. Het vormt een geheel met het cen trum, dat een open karakter draagt. Architect Koldewey wil met het cen trum een gebouw voor iedereen ma ken en gebruikte dus veel glaswanden in het schetsplan. Het plein voor de acht meter brede ingang van het cen trum krijgt dezelfde bestrating als die van het grote voorplein, waarmee de Voorburgse architect de ver bondenheid van het centrum met het ..buitengebeuren” aangeeft. De keuze van materiaal voor de wanden en vloeren is afgestemd op creatief ge bruik, dit in verband met het creativi teitscentrum. Gezondheidsredenen noopten d heer Ruygrok in 1966 ander en lichter werk te gaan verrichten. Hij werd toen aan gesteld als „kantine-baas”. In deze functie is de jubilaris niet alleen bijzonder goed op zijn plaats gebleken doch bovendien een grote steun voor het bedrijf. „Want”, zo stelde de heer Vons, „in de kantine begint de teel erg moeilijk ontbreken van werkt natuurlijk waarmee bepaalde projecten uit de grond worden gestampt. Nu de gemeente de geldlening voor het c.c. heeft afgeschoven naar de stichting is de realisering van hef c.c. bespoedigd. produktie; met andere woorden, een goed kop koffie geeft de mens plezier in zijn werk”. Met erkentelijkheid voor de goede ver diensten overhandigde de heer Vons de iubilaris behalve schriftelijke gelukwen sen van de Raad concern een geschenk onder couvert. Me vrouw Ruygrok werd in de hulde betrok ken: zij kreeg een fleurig handboeket alsmede een foto in lijst van de jubilaris tiidens zijn bezigheden aangeboden. In de morgenuren ontving de familie Ruygrok een bloemenhulde van het be drijf. Bij deze hartelijke huldiging bleef het niet. In de kantine, die ruim bezet was door collega’s, zei de heer P. de Groot, vcorzitter-penninsmeester van het jubi- leumfonds, dat de jubilaris nu zelf het .slachtoffer” was van zijn streven het iubi leumfonds te handhaven. De heer N. Verduin. mede-oprichter en één van de oudste leden van het fonds, overhandigde mevrouw Ruygrok een prachtige plant en de iubilaris een envelonne met inhoud. De iubileumdag werd verder in huise- Hilro dnnrctnbrP cht De heer Vons merkte op. dat de heer Ruygrok eerst op zevenendertigjarige leeftijd uit een volkomen ander beroep als arbeider buitendienst in dienst kwam van Van Gelder Papier om in 1950 als arbeider havendienst te worden aange steld. In deze taak heeft de iubilaris zich in korte tijd volledig weten aan te passen Tn 1960 werd hij bootwerker. de vereniging viering Koninginnedag kos ten f 60.000. Toen in 1968 het plan van het c.c. werd gelanceerd stelde de commissie cultureel centrum-sporthal de bouw- en inrich tingskosten op ƒ4 miljoen, inclusief de kosten voor bibliotheek, maar exclusief de kosten van het café-restaurant en de grond- en directiekosten. De kosten van de nieuwe openbare bibliotheek, direct aan het c.c. te bouwen, waren toen 1 miljoen. De kosten voor het café-restau rant (op basis van 1968) zouden bedragen 440.000 en de directiekosten f 400.000. Trekt men het gebouw van de bibliotheek af van die vier miljoen, dan zou de raming m 1968 voor het c.c. 3.840.000 hebben bedragen. Inmiddels zijn de bouw kosten gestegen van 100 naar 152,/a per cent, hetgeen een verhoging van de bouw prijs van 2.016.000 betekent. Samen met de aangebracht wijzigingen en de opgeno men meerdere voorzieningen (de inspraak van de bevolking en het overleg met de Provinciale Accommodatiecommissie heb ben het plan positief beïnvloed, aldus het gemeentebestuur) zijn de bouw- en inrich tingskosten van het toekomstige c.c.-ge- bouw gesteld op 6.5 miljoen, exclusief de grondkosten. De grond wordt door de gemeente in erfpacht aan de te vormen stichting gegeven. Het switchen van de grote miljoenen uitgaaf om het c.c. te realiseren van de rug van de gemeente, naar de (hopelijk) brede rug van de toekomstige stichting heeft zeker voordelen, aldus wethouder Hermes. De gemeenten kunnen momen- aan geld komen. Het financieringsmiddelen door in de snelheid. Het cultureel centrum ais zodanig is nauwelijks veranderd ten opzichte van het plan, zoals dat in 1968 werd gelan ceerd en aan de hand waarvan een hoor zitting is gehouden. De Voorburgse architect vertaalde de wensen, op die hoorzittingen geuit, in het totale project en kwam tot de volgende nieuwe punten: een uitbreiding van de kelder met 800 m3 voor het creativiteits- werk en een barretje voor het Micro Theater, beweegbaar plafond met als ge volg zaalvolumevergroting. De grote zaal van 750 mensen is akoestisch gezien dan geschikt voor zowel muziek- als toneeluit voeringen. Al naar gelang de aard van de voorstelling is het nu mogelijk een korte nagalm (toneelvoorstellingen) en een lan ge nagalm (concerten) binnen te halen. De bouwkundige voorzieningen hiertoe ver gen een uitgave van f 240.000. De totale nieuwe voorzieningen op het gebied van de creativiteit gaan 338.000 meer kosten. De wensen van het Micro Theater (barretje, verplaatsbaar podium In kleine zaal, flexibele verlichtingsappa- ratuur), de Stichting Tentoonstellingen «n Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar u altijd beter en voordeliger slaagt. u regelen. De gemeente zit momenteel nog een beetje te worstelen mets de aankoop van de benodigde gronden voor het cultureel centrum. Op het toekomstige bouwterrein staan nog 20 huisjes, alle bewoond, die moeten worden aangekocht. Als de pan den zijn ontruimd, de bewoners elders een onderdak hebben gevonden, staat, volgens wethouder A. J. Hermes, dienstig op het gebied van onderwijs en culturele zaken, niets meer in de weg om een begin te maken met het cultureel centrum. „Ik heb zoveel aanknopingspunten vanuit het college van B. en W„ dat ik kan stellen, dat men er in zal slagen vóór medio 1972 het terrein schoon op te leveren. Mis schien kunnen wij nog een bijdrage uit het saneringspotje van Den Haag ver wachten. In ieder geval zitten wij vóór eind 1972 in de grond te wroeten. Ja. je stelt prioriteiten of niet”, zo zei de Bever wijkse wethouder gedecideerd tijdens een donderdagmorgen in het Stadskantoor ge houden persconferentie over het cultureel centrum. Beverwijk is niet bang, dat de financie ring van het kapitale project fout loopt. Het cultureel centrum kan in de zomer van 1974 gereed zijn (het centrum wordt van baksteen opgetrokken om een archi tectonisch geheel te krijgen met de oude Grote Kerk aan de overkant). Beverwijk heeft dan zelf het centrum niet bekostigd, „want als de gemeente die 6.5 miljoen gulden moet opbrengen kunnen wij wach ten tot Sint Juttemus voordat die gelden er zijn”, aldus wethouder Hermes. Nee. Beverwijk vond een betere, en snellere manier om het cultureel centrum zo spoedig mogelijk uit de Beverwijkse grond te stampen. Dat laat men over aan een nog te vormen Stichting (de raad krijgt donderdagavond een voorstel van B. en W. enkele leden van het Stichtingsbe stuur te benoemen) die een geldlening van f 4,8 miljoen dient aan te trekken. Van Hoogovens staat nog altijd het fikse be drag van 900.000 op de bank, inmiddels aangegroeid tot ruim 1,3 miljoen en daarnaast zal de provincie een bijdrage a fonds perdue geven. Aldus wethouder Hermes. Mogelijk komt ook het Ministerie met een aanzienlijk bedrag over de brug: de subsidie voor het creativiteitscentrum in het cultureel centrum. Maar dat hangt helemaal af van de wijze, waarop Den Haag het bedoelde centrum bekijkt en interpreteert, want CRM wil graag beta len als het creativiteitscentrum maar een regionaal aspect bezit. Hiermee is de belangrijke geldelijke cirkel rond. Voor Beverwijk resteert dan een jaarlijkse subsidie van 600.000 vier ton voor de lasten van het gebouw en ongeveer f 180.000 ter dekking van het exploitatietekort van het cultureel cen trum (dus personele lasten, schoonhouden, verlichting). Dit alles overziende toonde wethouder Hermes zich bijzonder trots en hij verwachtte, dat het plan, zoals dat nu op tafel ligt, geen onoverkomelijke be zwaren voor de raad. Gedeputeerde Staten en het Rijk zal opleveren. Gedeputeerde Staten reikten Beverwijk al de hand door de financiële zijde van het cultureel centrum goedkeurend te be schouwen, aldus wethouder Hermes. Daarnaast zijn loftuitingen binnengeko men van de Culturele Raad Noord-Hol- land. de accommodatie-commissie van de provincie en het adviescentrum van de Nederlandse Horeca-bond inzake de opzet van het restaurant in het centrum. De rijksadviescommissie voor schouwburgen sprak zich eveneens lovend over het plan van de Voorburgse architect H. Koldewey uit. Het bouwplan van het donderdag ge presenteerde plan wijkt nauwelijks af van de schets, die twee jaar geleden werd gemaakt. Gedacht wordt aan een cultureel cen trum waarin zijn ondergebracht een grote zaal voor toneel- en muziekuitvoeringen. Een middelgrote zaal van ongeveer 700 zitnlaatsen is gebruikeliik, een foyer met een oppervlakte van 400 m2, te gebrui ken voor vergaderingen, recitals en uit te rusten met een verplaatsbaar podium en verplaatsbare geluidsinstallatie, een ten toonstellingsruimte van tenminste ?on m2, twee zalen voor renetlties of voor bijeen komsten van 50-1 no nersonen. Tevens ziin ongenomen de gebruikelijke ruimten, zo als een kamer voor de directeur, de admi nistratie. ontvangsthal, wandelgang, ber gingen, kassa’s, toiletten, kleedkamers, ar tiestenfoyer. De keuken van het restau rant is geschikt voor het bereiden van warme maaltijden tegelijkertijd voor ten minste 200 personen, zulks in verband met het Hoogovenschaaktoemooi. De indeling is als volgt: op de begane grond de grote zaal, foyer, tentoonstel lingsruimte. restaurant met keuken en terras, kleedkamers en sanitaire voorzie ningen. Ou de eerste verdiening tentoon stellingsruimte. balkon grote zaal, twee vergaderruimten, bestuurskamer, dienkeu ken. garderobe en kleedkamers. In de zogenaamde toneeltoren komen een ar tiestenfoyer. stemruimten, twee vergader ruimten en technische ruimten. De kelder zal ook worden gebruikt als provisieruim- te voor de keuken. Voorts komen hier vier kleedkamers, een aantal bergingen, sanitaire voorzieningen en de Micro Thea ter bar. In de kelder wordt een foto- en luidsstudio ingericht. Er komt een kantoor voor de leider van het creativiteitswerk. Hoogovens heeft zich bijzonder tevreden geeit men het c.c. een bredere basis. Bovendien biedt het nog de volgende voordelen: er is geen afzonderlijk gebouw voor een creatief centrum meer nodig, het rijk subsidieert misschien „de creatieve ruimten” en het c.c. zal levéndiger wor den, eventuele drempelvrees wordt eerder overwonnen en duidelijk komt tot uiting, dat het hier niet om een of andere schouwburg gaat, maar om een cultureel, recreatief en vrijetijdscentrum. Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O - Telefoon 15 0 20 -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7