SOCIOLOGISERENDE THEOLOOG KAN WERELDRAAD VAN KERKEN KIEST IN 1972 SECRETARIS-CENERAAL IN UTRECHT „EEN EEN GROOT GEVAAR ZIJN” Prof. dr. C. de Veel giften voor NBG fz f I Brussel: Leeuwen van Protestantse Faculteit voor filmvorming Vijf jaar hoogleraar aan Weekend Kerngroep voor speciale problemen 14 in Structuren ZATERDAG 6 NOVEMBER 1971 Erbij Drie afdelingen DR. CARSON BLAKE DR. VISSER ’t HOOFT l dat hij samen met C. P. van Andel en Bronkhorst col leges liep bij o.a. Barth in Bazel. Terug in Nederland werd hij predikant in twee Friese gemeenten (Aalsum en Koudum), dan in Den Haag. Na Den Haag werd hij studentenpredikant in Amsterdam. Daar zette hij te gelijk zijn theologische stadie voort. Hij behaalde het doctoraal aan de Gemeentelijke Universiteit en promo veerde bij prof. Van Niftrik. Rik Valkenburg discus sieerde met prof. Van Leeuwen over zaken als de ver houding tussen rooms-katholicisme en protestantisme, actuele theologische vraagstukken als de schepping, de verzoening en het leven na dit leven. Het gesprek ver liep aldus: ’t Hooft die werd opgevolgd door de Amerikaan dr. E. C. Blake. Deze wordt volgend jaar gepensioneerd. Daar komt bij dat de kerken uit Afrika en Azië een steeds belang- rijker rol in de oecumenische be weging gaan vervullen. Fff Tijdens een meerdaags oriëntatiebezoek aan België, voerde onze medewerker Rik Valkenburg te Brussel een gesprek met prof. dr. G. van Leeuwen, hoogleraar aan de Protestantse Faculteit in deze stad. Dat is hij nu vijf jaar. Daarvoor was hij eveneens vijf jaar direc teur van de Heldringstichtingen in Zetten. Een boeien de tijd, vindt hij achteraf. Maar toch miste hij daar het theologische in zijn functie. En de theologie had zijn liefde. Prof. Van Leeuwen werd in 1916 te Den Bom mel - Flakkee, geboren als zoon van het hoofd van een openbare school, waar „christelijk onderwijs” werd gegeven. Hij studeerde aan het gymnasium te Rotter dam en in Ruimzicht te Doetinchem. Daarna theologie in Utrecht. Als de rijkste periode beschouwt hij de tijd, Verwantschap In de stad Utrecht zal in 1972 een nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken worden gekozen. Van 13 tot 23 augustus 1972 komt dan in Utrecht het 120 personen tellende toporgaan van de Wereldraad, het Centraal Comité, bijeen. De direc teur van de afdeling communica tie van de Wereldraad, ds. A. H. v. d. Heuvel, zei op een persconfe rentie dat de kans groot is dat de nieuwe man van de Wereldraad iemand uit de derde wereld zal zijn, omdat dit de verwachting is nadat twee „Westerlingen” de de Nederlander dr. W. A. Visser Wereldraad hebben geleid. Eerst 2= - 9^ ft' '1 4 het ziel christen- RIK VALKENBURG toch eenvormigheid betekent. De 252 bij de Wereldraad aangesloten kerken hebben zich namelijk internationaal verenigd zonder dat hun eigen identiteit wordt aangetast”, aldus ds. Van den Heuvel. In deze kerngroep hebben zitting: ds. J. A. G. van Zanten, praeses van de synode, ds. F. H. Landman, secretaris generaal van de hervormde kerk, mr. G. M. Bierman, voorzitter van de ge- Er is vaak critiek op de keuze van het land, omdat de Wereldraad ook in communistische landen en bijvoorbeeld Griekenland of Ethiopië vergadert. De keuze van een land als vergaderplaats betekent nooit een vereenzelving of goedkeuring van de regeervorm in zo’n land. Vandaar dat wij ons niet door critiek kunnen laten beïnvloeden. Zou den wij dat wel doen, dan konden wij alleen nog maar op de maan vergade ren”, aldus ds. Van den Heuvel, die wat Nederland betreft wel dacht dat de Wereldraad vooral ook belangstelling voor de situatie van de r.k. kerk in Ne derland, die deel uitmaakt van de Ne derlandse raad van kerken, aan de dag zal leggen. Kan de protestantse kerk ook iets van de catholica leren?. Ongetwijfeld. Ik denk aan wat er in een centrum ais Leuven theologisch gepresteerd wordt. Verder aan wat er in de orde aan de gang is aan creatief werken aan eigenlijke vormen van spi ritualiteit en communautair leven. In spirerend is wat er aan werk gebeurt in de oude binnenstad en onder de gastarbeiders door een aantal geënga geerde, meest jonge priesters. Boeiend vind ik, hoe men bij toch diepgaande verschillen eenheid zoekt te bewaren. Mij fascineert ook het besef van ver bondenheid met de kerk van alle eeu wen, wat iets groots, iets seigneuraals geeft aan deze kerk. Wat is de zin van het leven? De zin van het menselijk bestaan is, mens te zijn. Wat een mens is? Als christen ontmoeten we dat ook in niet- ohristenen. Aan de andere kamt moeten we verstaan, dat we daarbij de onder wijzing van het evangelie niet kunnen missen. Filantropie wordt in Hande lingen gebruikt ten aanzien van de heidenen. De bijbel erkent dat de zin van het menszijn aanwezig is, ook buiten het evangelie. Elke humaniteit zonder het evangelie mist echter de oriëntering. Een doopvont (brons, vijftiende eeuw) uit de Stadskerk te Wittenberg, de kerk waar Luther thuis was. Zijn kinderen zijn in deze doopvont gedoopt. De apostelen i rondom de vont vertegenwoordigen woord en geloof, waardoor de demonen (gesymboliseerd door de bizarre dierfiguren, die omhoog willen) geen kwaad meer kunnen. (Foto uit ELK, Evangelisch Luthers Weekblad). De speciale actie die het Nederlands Bijbel Genootschap op het moment voert, voor bijbelverspreiding in Indo nesië, Tsjechoslowakije en Ethiopië, heeft al een half miljoen gulden opge bracht. De opbrengst van de actie is zodanig dat volgens het Bijbelgenootschap nu al ruimschoots kan worden voldaan aan de beloften die het genootschap aan die landen had gedaan. Het gaat om finan ciële hulp voor de verspreiding van de nieuwe Indonesische bijbelvertaling die begin 1972 van de pers komt. Voorts voor 40.000 bijbels voor Tsjechoslowa kije en 8000 bijbels voor Ethiopië, die in dat land bijzonder kostbaar zijn om dat zij zijn gedrukt in een ingewikkel de taal, het Amharisch. Vorig jaar vroeg het Nederlands Bij belgenootschap aan 75.000 adressen 'n bedrag van f 225.000 voor bijbelver spreiding in het buitenland. De op brengst bedroeg toen ruim 600.000, zo dat veel meer kon worden gedaan dan men aanvankelijk had begroot. Dit jaar ziet het er ook naar uit dat een groter aantal projecten kan worden gesteund, nu de aangeschreven adressen opnieuw in ruime mate geld sturen voor het. buitenlands werk van het Nederlands Bijbelgenootschap. Voelt u zich verwant aan prof. Van Niftrik?. Dat voel ik me zeker. Hij was mijn promotor. Ik heb wel eens de indruk, dat hij vanuit zijn psychische persoonlijkheidsstructuur altijd tegen bepaalde stromingen opgaat. Hij dreigt nu een beetje in de hoek van het conservatisme trecht te komen, waar hij niet hoort. Hij krijgt te veel ap plaus uit een hoek die voor nem niet gunstig is, hij is altijd boeiend, hoor! Het eerste wat ik in „Kerk en Theologie" lees is de kroniek van Van Niftrik. Te genover de intolerante laatdunkendheid van bepaalde theologen diept hij de theologische waarde cp van het gelovig leven uit de gemeente. En prof. Kuitert?. Dat vind ik een moeilijke vraag. In veel opzichten voel ik me aan hem theologisch verwant. Bijvoorbeeld, „De realiteit van het Geloof”, dat vind ik een goed, afgewogen boek. De minder florissante ontwikkeling voor de hervormde kerk in de gro te steden is dit jaar in een acuut sta dium gekomen mede door het bedrag dat de plaatselijke gemeenten op tafel moeten leggen voor het instandhouden van de ledenadministratie via de com puter. In april van dit jaar heeft de synode besloten de computeradminis- tratie te handhaven, hoewel het een j kostbare zaak is. Vooral ook uit pasto rale overwegingen zou het echter on verantwoord zijn, zo luidde een van de argumenten, om voor het werk van de kerk geen gebruik te maken van mo derne middelen, waardoor mensen sneller kunnen worden bereikt. De kerngroep zal zich vooral ook bezig houden met de financiële problemen die voor de grote steden uit het ge bruik van de computer voortvloeien. Het werk van de kerngroep en van de commissie die daaromheen wordt gevormd, zal niet alleen beperkt blijven tot de grote steden. De verwachting is dat de resultaten ook nuttig kunnen zijn voor middelgrote steden en bevol- kingsagglomeraties buiten de randstad. Drs. R. J. Mooi heeft erop gewezen dat door de activiteiten die van synode- zijde thans voor de grote steden worden ontwikkeld, het absoluut niet de be doeling is om de ontwikkelingen op het platteland buiten de aandacht van de synode te plaatsen. Hij wijst er op dat het moderamen van de hervormde sy node zeer recent een werkbezoek aan noordoost-Groningen heeft gebracht, waar maatregelen in voorbereiding zijn voor een systematische aanpak om een verbetering van het kerkelijk leven in noordoost-Groningen te bewerkstelli gen. werp wordt) en het gesprek met de andere wereldgodsdiensten. De tweede afdeling handelt over „ge rechtigheid en dienst”, waarbij onder werpen aan de orde komen als ontwik kelingssamenwerking, het anti-racisme- programma van de Wereldraad, voorts de interkerkelijke hulpverlening en in ternationale zaken. In Utrecht zal waarschijnlijk ook een derde program ma voor geldverdeling aan anti-racis- tische organisaties worden bekendge maakt. Reeds twee maal heeft de We reldraad 200.000 dollar verstrekt aan anti-racistische bewegingen in de we reld. Van het speciale fonds van 500.000 dollar is dan nog 100.000 dollar over, wat waarschijnlijk in Utrecht zal wor den verdeeld. In de derde afdeling zal over onder wijs, opvoeding en voorlichting worden gesproken. De Wereldraad houdt vrij wel om de anderhalf jaar een vergade ring van het centraal comité, steeds in een ander land. „Wij doen dat om ook contacten te onderhouden met de ker ken in die landen, niet alleen de bij ons aangesloten kerken, maar ook de ker ken en bewegigen die critisch tegen over de Wereldraad staan. Verder doen wij dat bewust om contacten met de landen te onderhouden. lijke fouten en zwakheden. In het evangelie is echter Jezus Christus. En Die is uniek. Dat moet onze houding ten aanzien van anderen bepalen. Daarbij past ons wel bescheidenheid. We kunnen van anderen leren, maar ook: hen in contact brengen met Christus, niet met onze pretenties. De bijeenkomst volgend jaar in Utrecht zal uit drie afdelingen bestaan. De eerste zal onder de titel „geloof en getuigenis” spreken over geloofszaken, zending, kerk en maatschappijvragen, milieuhygiëne (wat ook binnen de We reldraad een steeds belangrijker onder- zien van de bewerking van de gemeen ten. Daar is nog zoveel tegenstroom. Daar is nog best plaats voor sociologi sche aanwijzingen. Maar er is het ge vaar, dat de theoloog gaat sociologise- ren. Dat vind ik een reëel gevaar. „We komen dus weer terug in Utrecht en dat bedoel ik heel nadruk kelijk, want in de Domstad is enkele keren de geschiedenis van de Wereld raad geschreven”, aldus ds. Van den Heuvel. „Dat was in 1938 toen in het dienstgebouw van de hervormde ge meente van Utrecht een gezelschap bij een kwam, dat het besluit nam tot op richting van de Wereldraad; een besluit dat tien jaar later in Amsterdam met de officiële oprichting werd bezegeld. In 1958 was het opnieuw Utrecht waar een mijlpaal werd bereikt, want in dat jaar kwamen vertegenwoordigers van de Wereldraad en van de Russisch-or- thodoxe kerk in een Utrechts hotel bij een, wat enkele jaren later leidde tot de toetreding van de Russisch-ortho- doxe kerk en de andere oosters-ortho- doxe kerken tot de Wereldraad”. In het centraal comité van de We reldraad heeft als enige Nederlander de Leidse hervormde hoogleraar prof, dr. H. Berkhof zitting. Hij vertegen woordigt alle aangesloten kerken in Nederland. Het 120 personen sterke centraal co mité zal worden begeleid door een grote groep adviseurs en waarnemers. Het thema voor de bijeenkomst in Ne derland is nog niet precies vastgesteld. Dat zal begin 1972 in Auckland (Nieuw Zeeland) gebeuren in een vergadering van het uitvoerend comité. „Wij wach ten daar meestal zo lang mogelijk mee, omdat de ontwikkelingen in de kerken nogal snel gaan. Maar het zal zich be wegen rondom het woord „gemeen schap” van volken en kerken, waarbij voor wat de kerken in de Wereldraad betreft, het woord gemeenschap geen Het moderamen van de hervormde synode heeft een kerngroep ingesteld die zich actief zal bezighouden met de speciale problemen van de kerk in de grote steden. De meeste hervormde ge meenten in de grote steden van ons land kampen met ernstige financiële moeilijkheden, waardoor steeds meer predikantsplaatsen moeten worden op geheven, en men niet meer weet hoe men het werk van de kerk in de toe komst in de grote bevolkingsagglome- raties op een bevredigende wijze draai ende kan houden. De kerngroep die thans is ingesteld zal besprekingen gaan voeren met de kerkeraden en de kerkvoogdijen van de groot-stedeljjke agglomeraties. Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk organiseert een filmvormiingsweekend op 13 en 14 no vember. Het weekend staat in het teken van de Spaanse filmer Luis Bunuel. Speciaal zijn film „Melkweg” zal cen traal staan tijdens dit op „De Drieburg” te Driebergen te houden weekend, waaraan jongeren vanaf 18 jaar kunnen deelnemen. In „Melkweg” gaat het om een paro die die op ironische wijze 20 eeuwen kerkgeschiedenis te kijk stelt. Bunuel, die zichzelf als atheïst ziet, doet in de film „Melkweg” een aanval op de reli gie. Die aanval komt juist daarom dub bel hard aan, omdat Bunuel zich be diend heeft van de ironie die overigens door de kerkgeschiedenis zelf wordt ge leverd. Tijdens dit weekend zal zo mogelijk een tweetal korte films, eveneens van Bunuel, uit de jaren 1929 en 1932 wor den vertoond. Deelname aan dit filmvormingsweek- end staat open voor jongeren vanaf 18 jaar. Kosten 18.50. Inlichtingen en opgave: Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk, werkgroep Audio-Visuele Media, Postbus 99, Driebergen. TeL 03438-6341. Staat de katholieke kerk hier ook voor open?. Het is verrassend, soms zelfs be nauwend, dat katholieken zo veel van ons verwachten. Zo veel zelfs, dat wij er met onze minderheid nauwelijks een antwoord op kunnen geven, Ik preek regelmatig in de katholieke kerk en krijg daar altijd veel reactie op. Zij kennen de prediking als verkondiging, als aanspraak, als die unieke literaire vorm eigenlijk niet. In de discussie over de gemeente- structuren komt steeds weer de vraag aan de orde: mag men over de ge meente in sociologische termen spreken en op grond van sociologische bevin dingen structuren scheppen, of zijn slechts de bijbelse uitspraken over de gemeente normatief? Als sociologen gaan vóórschrijven is het niet gezond, als zij méé spelen is het zeer gezond. De gemeente, de kerk, is ook een sociologisch gegeven moet bepaalde sociologische wetmatigheden. Het „lichaam van Christus” gaat door de wereld, heeft presentie. Het is goed geattendeerd te worden op sociologi sche wetmatigheden Er is in de kerk die dubbelheid? Maar, wat de kerk tot kerk maakt is niet het socio logisch gegeven, maar iets wat daar buiten ligt, iets extra’s. Loopt de kerk niet het gevaar te veel „sociologen-kerk” te worden?. Ik dacht niet zozeer nog ten aan- Wat is dom?. Als fenomeen is het een religie naast vele andere religies, met mense- Zijn visie op Genesis?. Ik geloof, dat wat hij bedoelt, met zijn hermeneutisch werk bijvoorbeeld ten aanzien van het scheppingsverhaal in Genesis, goed is. Toch heb ik het gevoel, dat Kuitert de boot dreigt te missen, doordat hij op allerlei punten, waarin hij niet gezaghebbend is, uit spraken doet, waardoor hij mensen te gen de haren in strijkt. Hij heeft daar geloof ik nog plezier in ook. Als theo loog kan ik helemaal met hem mee gaan. Als hij echter polemiseert, geeft hij te veel kans aan degenen, die niet echt lezen, maar met loze zinnen wer ken. Kuitert geeft ze dan nog al eens van die uitdagende stellingen in han den. Kunt u meegaan met Kuiterts spre ken over de opstanding?. Als iemand zegt: Ik geloof, dat mijn eeuwig leven verankerd is in de liefde, waarin God mij kent, dan vind ik dat heel concreet. Alles wat wij aan voorstellingen hebben, zijn beeldwoor den, om allerlei heerlijkheden; verlos sing, heil etc. uit te drukken. De op standing der doden is een beeldwoord van de herschepping van God. Het is beeldspraak, ja maar beeldspraak van een realiteit! Is het bij de dood met ons afgelo pen?. Als het waar liefheeft, deze God tantse faculteit in een overwegend ka tholiek land. De verhouding katholiek- protestant zal hier wel aanmerkelijk verschillen van die in Nederland. Hebt u contacten met katholieke colle ga’s?. Ja, heel veel contacten zelfs. Enke le jaren heb ik bijvoorbeeld colleges gegeven voor de priesteropleiding in Leuven, ik werkte mee aan een collo quium over het priesterbeeld en zo zou ik veel kunnen noemen. Is het gemakkelijk in een katholiek land protestant te zijn? Ik ben hier gewoon protestant ge bleven, maar met het besef dat het protestantisme geen doel in zichzelf is, maar een grote verantwoordelijkheid heeft voor die grote Katholieke kerk hier. Het is belangrijker daaraan een bijdrage te leveren aan zich anti-papis- tisch op te stellen. nerale financiële raad van de hervorm de kerk en ds. R. Kaptein, secretaris van de hervormde raad voor de her derlijke zorg. De kerngroep staat er niet alleen voor. Om deze kerngroep heen wordt een commissie gevormd van vertegen woordigers van kerkeraden en kerk voogdijen uit de grote steden, terwijl I ook de Algemene Kerkvoogdijraad I hierin vertegenwoordigd is. In deze I commissie komen mensen die geheel op de hoogte zijn van de problemen waar- I voor de kerk in de grote steden staat, aldus heeft dr. R. J. Mooi, secretaris voor algemene zaken van de synode, bekendgemaakt. Welke bijdrage meent u te kunnen leveren?. Wij hebben een stuk ervaring van anders kerk-zijn, waarop we ons niet behoeven te beroemen, maar waarvan de Katholieke kerk toch zou kunnen leren. Ik noem als voorbeelden: het omgaan met de Schrift, de erkenning van de leek, de collegialiteit en een stuk spiritualiteit. Bijzonder zou ik willen noemen het Oude Testament, waar de Roomse eigenlijk geen weg mee weet. Dit wreekt zich voortdu rend. is, dat God mij die de God der levenden is, dan kan het met mij niet afgelopen zijn. Meer weet ik niet. Ik weet niet hoe het is met ziel en lichaam, hemel en opstanding. U bent hoogleraar aan een protes- PROF. DR. G. v. LEEUWEN Prof. Van Leeuwen, vijf jaar geleden kwam u na een periode van vijf jaar als directeur van de Heldringstichtin gen in Zetten, naar Brussel. U vond het prettig weer als theoloog werkzaam te kunnen zijn. Trok de professorstitel u ook aan?. Eh.(lang nadenken).nou ja, een mens kent zichzelf natuurlijk nooit helemaal. Qua positie was de functie var» directeur in Zetten zeker even „gewichtig”. De doorslag heeft voor mij gegeven, dat ik het prettig vond om in het vak (theologie) terug te komen. En.het onderwijs heeft me altijd bijzonder geboeid. De nieuwe functie betekende ook, dat u naar België moest verhuizen. Trok dat land u aan?. België had nooit een bijzondere rol in mijn aandacht gespeeld. Toen die benoeming kwam, was het wel bijzon der aantrekkelijk. Er is in België maar één protestantse faculteit, waardoor je ook een rol in het Vlaamse protestan tisme gaat krijgen. Dat is een bijzonder aantrekkelijke rol. Brussel kent behalve de protestantse faculteit nog een opleidingsmogelijk heid voor predikanten en godsdienston derwijzers, namelijk het Bijbelinsti- tuut. Is de faculteit de vrijzinnige te genpool van een orthodox Bijbelinsti- tuut?. Die argwaan van Vrijzinnigheid is hier wel in bepaalde kringen. Laatst werd in het blad „De Kruisbanier” propaganda gemaakt voor het Bijbelin- stituut door de Protestantse Facultei ten als centra van modernisme aan te duiden. Nu heb ik alle waardering voor het Bijbelinstituut, maar het geeft géén theologische opleiding. Zij moeten zich niet afzetten tegen de theologie. Zij menen, dat wij een modernistisch instituut zijn, want wij zijn theologisch bezig en een theoloog moet nu eenmaal op de hoogte zijn van alles wat er theologisch aan de hand is. U vindt zichzelf vrijzinnig?. Ik vind mezelf orthodox! Het woord vrijzinnig wordt te veel gehan teerd vanuit de vorige eeuw. Achteraf hebben we te weinig oog gehad voor de bijdrage van de vrijzinnigheid toen. Het etiket vrijzinnigheid is vaak opge plakt vanuit een fundamentalistische richting. de zin van het SB f

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14