OPSTAND GRONINGSE HUIS VAN BEWARING IN ONDERZOEK Bedrijfsleven moet matigen ROD STEWART IN HET GOUD YAMAHA Huisarts kan het niet langer alleen Schoolhoofden Welzijnswerkers gaan massaal protesteren KvanVEELEN gaan betogen ORGELSHOW 8 Dinsdag tijdens debat CRM Staatssecretaris Grosheide van Justitie sprak nog niet met gedetineerden worden onderzocht Premier had met antwoord over Dr. De Zeeuw kandidaat als K VP-voo r zitter Nog geen conclusie kabinet over opstand LHV-VOORZITTER OP JUBILEUMBIJEENKOMST: Beschuldigingen Kamerlid Te Pas prins moeite Samengaan van organsiaties van jongeren onmogelijk Atphenaar I z. Saterdag november 1971 2 (Van onze correspondent) Niets bijzonders JOVD-congres: BIBLIOTHEKEN ARJOS-voorzitter: MACROTEST 1 IN ZANDVOORT EERSTE IJMUIDÊR MARKIEZEN FABRIEK i b ii gronden van de opstand die donder dagavond uitbrak in het Groninger Huis van Bewaring. Tijdens een pers conferentie vrijdagmiddag in Gro ningen heeft staatssecretaris Gros heide van Justitie verteld dat hij mr. J. J. Woltman in Leeuwarden, die deel uitmaakt van een commissie van toezicht op de gevangenissen, de opdracht heeft gegeven een commis sie samen te stellen. Het was de be windsman nog niet duidelijk gewor den welke grieven de gedetineerden precies hebben. Tijdens zijn bezoek aan Groningen heeft hij gesprekken gevoerd met onder anderen de procu- reur-generaal van het gerechtshof in Leeuwarden mr. W. C. van Binsber- gen, de directeur van het Huis van Bewaring drs. H. Nieboer, de hoofd commissaris van politie in Gro ningen, de heer K. Heijink en enkele bewaarders. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 I v W| I I huWi van GRONINGEN Er wordt een (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE (Van onze regionale parlementsredactie) in In zeven Op de jubileumbijeenkomst werd veel aandacht besteed aan het vorig jaar gepu bliceerde Macrotest-rapport over een on derzoek naar de relatie tussen huisartsen en publiek. Uit dit onderzoek kwam de mede een Edison uitgereikt aan de Britse zanger Rod. Stewart. Op de foto zien wij de beroemde zanger, met al zijn onderscheidingen op de trappen van het Hilton Hotel. Aan zijn mond houdt hij een Oscar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Verwacht wordt dat veie duizenden welzijnswerkers aanstaan de dinsdag bij het begin van de behande ling van de CRM-begroting in de Tweede Kamer naar Den Haag zullen komen om met spandoeken en plastic botte bijlen te protesteren tegen de voorgenomen bezui nigingen in deze sector door het kabinet- Biesheuvel. U kunt tevens de sterke 9 van VW bewonderen I on- van I nie het bas zul tek nie vei hel I va: aai dir In in nit ne aa: all all de is de ve Ne sle toi he no lei an la: Wl tit v. v a d u I la vc m ci v< de v; d: er re w P- di w o< Oosterschelde. Tot het gebruik van Ame rikaanse legerhelikopters bij de afslui ting van de Oosterschelde zal slechts worden overgegaan als er stagnatie zou ontstaan bij de kabelbaan, die de stort- steen zal vervoeren. Dit heeft ir. H. A. Ferguson van Rijkswaterstaat gezegd in de vergadering van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond die vrijdag te Zie- rikzee werd gehouden. De afsluiting van de Oosterschelde is een voorlopig eindpunt van de reeks afsluitingen van zeegaten. De arts F. A. van Spanje, secretaris van de LHV. zei dat deze uitkomst toch zor gen moet baren. Er blijkt namelijk uit, dat publiek en huisarts in wezen vreemd met elkaar omgaan: hun sociaal contact draagt duidelijk dwangmatige kenmerken. Noch de huisarts noch het publiek, zo blijkt uit de enquête, slikken de kritiek op de speciale positie en houding van de huisarts, zoals die de laatste jaren nogal eens wordt geuit in de pers. „Toch zullen we moeten erkennen dat deze kritiek bestaat en dat wij, als we maatschappelijk geëngageerd willen zijn, er de grootste aandacht aan moeten ge ven”. aldus de heer Van Spanje. Drs. L. de Vries, psycholoog, directeur van Macrotest, zei dat de verhouding huisarts-patiënt moet worden getypeerd als autoritair. De „verticale” verhouding kan voordelen hebben, bijvoorbeeld dat de patiënt de adviezen van de huisarts ook inderdaad opvolgt, dat hij een deel van zijn zorgen in handen van de geneesheei kan leggen en dat het vertrouwen van de Na afloop van het kabinetsberaad kon hij niet meer meedelen, dan dat staatsse cretaris Grosheide een commissie had geïnstalleerd om achtergronden en oorza ken te onderzoeken en dat de Groninger recherche zou trachten uit te vinden wie de aanstichters waren. Er is tijdens de opstand in het Huis van Bewaring een geregeld contact geweest tussen mr. Toxopeus, commissaris der Ko ningin in Groningen en de heer Geertse- ma, minister van Binnenlandse Zaken. De heer Grosheide (staatssecretaris Justitie) was tijdens het kabinetsberaad nog in Groningen. De minister van Justitie, de heer Van Agt, had zich ziek gemeld. DEN HAAG. Premier Biesheuvel heeft vrijdagavond gezegd, dat hij moeite had met het beantwoorden van de vragen, die dinsdag door negen Kamerleden, on der wie zeven fractievoorzitters, gesteld werden over het in NRC-Handelsblad ge publiceerde interview met prins Bernhard. Dr. De Zeeuw is voorzitter van de kring Gelderland en lid van de Eerste Kamer. De Noordhollandse gedeputeerde Th. Laan, die thans waarnemend-voorzitter is, zal opnieuw als vice-voorzitter worden gekan dideerd. De partijraad ging hiermee voor bij aan het advies van het dagelijks be stuur, dat de heer Laan als partijvoorzit ter had willen voordragen. De partijraad komt 25 november bijeen om een beslis sing te nemen. gehad van de andere De heer W. de la Court, directeur van de Openbare Bibliotheek in Amsterdam, vindt dat de ontwikkeling van het biblio theekwerk door louter politieke overwe gingen een halt wordt toegeroepen. Nood- zakeltfk, reeds op gang gebrachte vernieu wingen zoals het schoolbibliotheekwerk, het informatiewerk en de aanleg van een videotape-verzameling, kunnen niet wor- dein verwezenlijkt. samenwerking met VW.garage Davids, Burg. Engelbertstraat, (tussen Bouwes en Bouwes Palace) Door lopende show. zaterdag van 10 tot 17 uur zondag van 13 tot 17 uur Voor u speelt CHRIS VAN VLIET MARKIEZEN/2ONNE5CWERMEN ROllUIKEN/LUXAFLCX JALOUZIEEN ZWOLLE. Samengaan van de jon gerenorganisaties van K.V.P.. C.H.U. en A.R.P. is thans onmogelijk aangezien een san- aan dient te groeien en niet afge- dwongen kan worden. Het was de staatssecretaris nu niet mogelijk hen aan te horen. Mr. Grosheide heeft zich op de hoogte gesteld van de vernielingen die zijn aangericht. Hij ver telde van plan te zijn binnenkort terug te komen om nog met het personeel van gedachten te wisselen dat zich ongerust heeft getoond onder andere over de vei ligheidsmaatregelen. „Er leeft de vraag of er in het gevangeniswezen voldoende dui delijkheid bestaat”. Hij wees er op dat de landelijke regels vastliggen in de beginsel- wet gevangeniswezen. Daarnaast kent elke inrichting een afzonderlijk huishoudelijk reglement. „Hoe hanteer je die in de praktijk. Waar liggen precies de grenzen. In welke wordt soepelheid betracht? Op (Van onze correspondent) NIJMEGEN. De heer A. A. van der Leer uit Middelburg, voorzitter van de functiegroep hoofden van scholen in de Protestants Christelijke Bond van Onder wijzend Personeel, heeft vanmorgen tij dens een vergadering in Nijmegen alle schoolhoofden opgeroepen tot een massale protestvergadering op 29 november in Utrecht. Het werk van de huisarts zal verschui ven. Dr. Bierens verwacht dat de curatie ve geneeskunde als wezenlijk onderdeel van het vak in de toekomst zeker zal worden geholpen door de technologische ontwikkeling op het gebied van de radio logie, de cardiologie en de laboratorium- diagnostiek. Misschien zal in de toekomst een groot deel van onderzoek en preventie kunnen worden overgelaten aan teams voor paramedisch onderzoek, waarmee experimenten worden verricht die al in een vergevorderd stadium zijn. UTRECHT. De voorzitter van de landelijke huisartsenvereniging, de heer F. N. M. Bierens, heeft vrijdagavond in Utrecht op een bijeenkomst ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de LHV gezegd dat thema’s als leefbaarheid en kwaliteitsbewaking bijzonder de aandacht van de vereniging hebben. Wij beseffen, aldus dr. Bierens, dat er vele instanties zijn die mede verantwoordelijk zijn voor de volksgezondheid. Een open communi catie noemde hij hard nodig om te ont dekken wat de patiënt in de toekomst van zijn huisarts verwacht. DEN HAAG. Minister-president Biesheuvel ondanks griep donderdag nacht uit bed gebeld wegens de opstand in het Groninger Huis van Bewaring heeft nog geen principiële conclusies ge trokken uit het conflict dat in Groningen tot uitbarsting kwam. huisarts naar voren als een hooggeschatte, eigenlijk onaantastbare grootheid, die door het publiek op handen wordt gedragen. Het onderzoek toonde ook aan, dat de huisarts een dergelijke uitkomst ver wachtte. DEN HAAG. „Indien het bedrijfsle ven niet de bereidheid toont tot een wezenlijke matiging van lonen en prijzen dan zal de overheid niet mogen aarzelen terstond tot een geleide inkomens- en prijspolitiek over te gaan”. Dit heeft de voorzitter van de Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie, de heer D. N. M. van Wees, vandaag in Zuid-Laren ved- klaard op het JOVD-jaarcongres. ARJOS-voorzitter G. van Dongen zei dit vanochtend op de raadsvergadering van de Anti-Revolutionaire Jongerenorganisa tie in Zwolle, waarbij hij liet uitkomen niet verheugd te zijn over stopzetting van het gesprek over de betekenis van het evangelie voor het politiek handelen tus sen de drie jongerenorganisaties. De onderwijsbegroting 1972 heeft ons allen diep teleurgesteld. Het is onbegrijpe lijk dat de regering geen verdere maatre gelen heeft aangekondigd om het de hoofden van basisscholen mogelijk te ma ken hun taak effectief te vervullen, zei de heer Van der Leer, die concludeerde dat hierdoor de voortgaande ontwikkeling van het onderwijs sterk wordt vertraagd. Antilliaanse premier. Premier Beaujon van de Nederlandse Antillen overweegt om binnenkort af te treden, in verband et zijn gezondheidstoestand. Dit meld de het op Curasao verschijnende dag blad „Amigoe”. Volgens de Amigoe zou premier Beaujon nog deze maand met ziekteverlof gaan voor het ondergaan van een keeloperatie. Nieuw museum. Het uit het begin van de 17de eeuw daterende weeshuis in het Betuwse stadje Buren dat sinds maart van dit jaar geen bestemming heeft, zal worden verbouwd tot museum van de Koninklijke Marechaussee. De in Den Haag zetelende museumstichting van de marechaussee zal in het weeshuis nog niet eerder tentoongestelde collecties onderbrengen. Deze verzamelingen zul len nog worden aangevuld met uit Bu ren en het weeshuis zelf afkomstige museumstukken. Volgens mr. Grosheide is het niets bij zonders als gedetineerden weigeren in hun cellen te gaan zoals een week vóór de opstand in het Huis van Bewaring ge beurde. „Spanningen zijn er altijd” zegt de staatssecretaris. De gedetineerde is be zorgd over de verdere vervolging en de afloop van het proces. Waarom zich dat donderdagavond in het Huis van Bewa ring heeft ontladen kon mr. Grosheide niet zeggen. „Dat is nu zo onzichtbaar”. De oude klacht over de lange duur van preventieve hechtenis speelt volgens hem nu geen rol. Een half jaar geleden waren de Groninger gedetineerden, zoals gemeld is, kwaad op de officier van Justitie mr. Muntendam die naar hun mening het voorarrest gebruikte om de gedetineerden alvast een zo groot mogelijk deel van hun toekomstige straf te laten ondergaan. In dit systeem werd een wijziging aange bracht. Staatssecretaris Grosheide verze kerde de journalisten dat ze er zeker van konden zijn dat als er onjuistheden zijn geschied ten aanzien van de gedetineer den, die boven water zullen komen. Voorts kwam vast te staan dat de klach ten over de slechte kwaliteit van de koffie gerechtvaardigd zijn. Het personeel zet zelf zijn koffie die beter is dan het vocht dat de gevangenen te drinken krij gen. Directeur Nieboer vertelde dat zal worden nagegaan of tegen een bepaalde prijs ook een betere koffie voor de gedeti neerden kan worden geschonken. Hij ontkende de klachten van ex-gedeti- negrden dat zij niet bij hem terecht DEN HAAG. De Amsterdamse offi cier van Justitie vindt de klacht wegens smaad van Kamerlid J. de Jong tegen zijn oud-fractievoorzitter Te Pas aanleiding tot het instellen van een onderzoek door de politie. Zoals w(j al eerder publiceerden heeft de heer De Jong, ex-lid van de Nederlandse Middenstandspartij, scherp gereageerd op een artikel in het NMP- blad van de heer Te Pas, die nu als enige voor de NMP in de Tweede Kamer zit. Voor het gezonde leven zal een steeds gecompliceerder wordende maatschappij met haar spanningen en milieuvervuiling steeds meer een taak worden van de huisarts, aldus de heer Bierens, die zei dat de huisarts mede feitenmateriaal zal moe ten aandragen om de maatschappij min der ziekmakend te maken. De sociatrie zal mede in het opleidingsprogram moeten worden opgenomen. „Ik vond het niet zo leuk om te ant woorden zoals ik meende dat ik moest doen”, aldus de premier tijdens de weke lijkse bijeenkomst met journalisten na afloop van de vergadering van de minis terraad. Mr. Biesheuvel deelde mee, dat hij maandagavond reeds overleg met vele mi nisters pleegde over de publikatie in de bedoelde krant van die dag. De premier meende uit de gepubliceerde commenta ren van de vragenstellers begrepen te hebben, dat zij het antwoord en de snel heid waarmee het gegeven werd, op prijs gesteld hebben. De Tweede-Kamerleden Jongeling en Verbrugh, beiden G.P.V., hebben de minis ter-president vragen gesteld over het in terview van prins Bernhard. Met name willen zij weten of de be windsman het verband opgemerkt heeft, dat kan worden gelegd tussen enerzijds het spreken over arme ministers die lange marathonconferenties van 24 uur moeten doorstaan, alsmede het uitspreken van medelijden met regeringen, die het moeilijk hebben met hun parlementen en ander zijds de als anekdote gebrachte opmerkin gen over een „nieuw democratisch stel- Beide Kamerleden vragen of de minis ter-president bereid is aan zijn publiek oordeel over de uitspraken in het inter view een aanvulling toe te voegen, zodat het geheel van zijn uitgesproken oordeel meer past bij het verband, waarin het spreken over een „nieuw democratisch stelsel” in dit interview voorkomt. Amsterdam zijn gistermiddag gouden en zilveren platen, als- patiënt in de autoriteit van de arts zijn genezingsteun positief kan beïnvloeden. Volgens drs. De Vries moeten huisarts en patiënt echter erkennen, dat ieder niet meer dan een bepaalde rol vervult, waar bij het eventuele autoritaire kan worden vervangen door de erkenning van de au toriteit van de ander. Veel tijd, aldus de heer De Vries is er niet: het afbreken van autoritaire verhoudingen in deze tijd gaat snel en wordt niet zelden begeleid door blinde woede. Dr. H. H. W. Hogerzeil, directeur van de medische dienst van Philips, sprak over huisarts en computer. Hij stelde, dat door de ontwikkeling van de medische weten schap en van de sociale verzekeringen de consumptie van medische zorg zó is toege nomen, dat er een gegevensexplosie is ontstaan binnen de gezondheidszorg, die de communicatie-kanalen verstopt en die een informatievervuiling veroorzaakt, die de arts mentaal dreigt te verstikken op een zelfde manier als milieuvervuiling zijn patiënten. Het takenpakket van de huisarts is kwalitatief en kwantitatief tot in het absurde uitgebreid, zonder dat er ooit iets afging. Door gebrek aan een duideli’ke doelstelling weet de huisarts vo'gens dr Hogerzeil niet wat hij zelf moet doen en wat anderen moeten doen. In het artikel werden beschuldigingen geuit tegen de heer De Jong over achter houden van verkiezings- en lidmaat schapsgelden. Het actiecomité, waarvan Jos Feytel uit Heerhugowaard de belangrijkste woord voerder is, is blijkens de snelheid waar mee in onder andere Zwolle, Groningen, Baarn, Rotterdam, Driebergen en Zaan dam plaatselijk actiegroeperingen zijn op gericht, optimistisch gestemd over de op komst. Op de drie dagen, dat de begro tingsbehandeling duurt, zullen aan de Tweede-Kamerleden lijsten van te sluiten instellingen op het gebied van het wel zijnswerk worden overhandigd. Om de lijsten zo actueel mogelijk te maken, is een centraal alarmnummer in Utrecht geopend, waar iedereen de namen getroffen instellingen kan melden. Als inderdaad de door minister P. J. Engels en zijn beide staatssecretarissen voorgestelde bezuinigingen worden door gezet, is voor een groot aantal welzij nsin- stellingen het einde nu reeds duidelijk in zicht. Het zijn met name instellingen, die ressorteren onder de SALCO en de NBV (twee landelijke koepels voor het wijk-, buurt- en clubhuiswerk), de landelijke organisaties voor de vorming van werken de jongeren, de Stichting Bijstand Buiten landse Werknemers, de Nederlandse Vere niging voor Maatschappelijk Werkers, de Beroepsorganisatie voor Kultureel Wer kers en de Nationale Raad ..voor Maat schappelijk Welzijn. Deze laatste heeft in een nota een bedrag van 80 miljoen gulden genoemd, die op de CRM-begroting voor 1972 méér nodig zou zijn om de plannen, die in de welzijnssector op gang zijn gebracht, tot uitvoer te brengen. DEN HAAG. Het partijbestuur van de KVP heeft vrijdagavond met grote meerderheid van stemmen besloten dr. ir. D. de Zeeuw uit Bennekom bjj de partij raad voor te dragen voor het voorzitter schap van de partij. kunnen om over bepaalde problemen te praten. Het leek de staatssecretaris niet uitgesloten dat er nog meer acties in Nederland zullen volgen. „Wij zoeken naar een goed ingericht en humaan ge- vangeniswezen”» Hij voegde er later aan toe „er is een dringende noodzaak om inzicht te krijgen in de achtergronden maar daar kom ik in een ochtend niet uit”. Volgens de heer Grosheide zal wor den nagegaan welke wijzigingen geboden zijn voor het Huis van Bewaring te Gro ningen. UMUIMM MS®-**’ De paternalistische vertrouwensman mag niet plaats maken voor de overhaaste receptenschrijver, de persoonlijke relatie huisarts-patiënt mag niet verdwijnen door een geïnstitutionaliseerde zorg, die de pa tiënt tot verval zal verlagen en de genees kunde zou ontmenselijken. De LHV wil de ontwikkeling van prak- tijkgroepen, groepspraktijken en gezond heidscentra krachtig ondersteunen. Het teamverband, zei de heer Bierens, lijkt ons onontbeerlijk, ook in de extra murale geneeskunde. De huisarts zal moeten fun geren als coördinator: niet omdat hij de belangrijkste is, maar omdat de patiënt zich tot nog toe het meeste tot hem wendt en omdat hij het beste het over zicht houdt vanuit zijn centrale positie. HAARLEM DEN HAAG - DELFT heggen Tien der de contactcommissie zijn, zoals wij be richtten, overgebracht naar het Groninger hoofdbureau van politie waar zal worden bekeken aan welke strafbare feiten zij zich schuldig hebben gemaakt. Zij kunnen worden beschuldigd van vernieling, brand stichting. vrijheidsberoving en enig mis drijf tegen het leven gericht. Hij noemde het vastleggen van duidelij ke afspraken over de prijsontwikkeling noodzakelijk. De overeen te komen loon matiging moet naar zijn mening, uitzicht bieden op een radicale doorbreking van de loon- en prijsspiraal in de naaste toe komst. De JOVD-voorzitter vindt een integrale toepassing van het profijtbeginsel onaan vaardbaar, aangezien dit volgens hem de bestedingsmogelijkheden van de laagstbe taalden onevenredig zou beperken. Voor Sjef Theunis van de Stichting Bijstand Buitenslands Studerenden, is de verhoging van de subsidiepost voor de Stichting Hulp aan Allochtonen behar tigt belangen van 350.000 buitenlanders die in Nederland zijn van 10,1 naar 12,4 miljoen gulden „ogenschijnlijk”. Vooral de in ons land verblijvende Antil- lianen en Surinamers zullen van de bezui nigingen te lijden hebben. De heer De Raadt van de Nationale Organisatie voor Buurtwerk (NBV) meent dat het onverteerbaar is dat „onverhoeds geen geld meer wordt verschaft voor zaken, waarop de mensen in de steden en de dorpen met smart zitten te wachten”. Bert Tiddens van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap verwacht dat overkoepe lende organisaties op het terrein van het speeltuinwerk, het natuurvriendenwerk, de uitwisseling met buitenlandse studen ten, de padvinderij en jongerenverbonden op korte termijn zullen moeten verdwij nen, als de subsidiepercentages niet vol doende verhoogd worden. Er is een nood fonds in het leven geroepen. De staatssecretaris zegt geen contact te met de gedetineerden, opstandelingen die deel uitmaakten Het Anti - CRM - Bezuinigingsfront hoopt, dat alle 20.000 in Nederland werk zame welzijnswerkers („of liever nog de gehele Nederlandse bevolking, want ieder een heeft met het welzijnsbeleid te ma ken”) zich om half twaalf 's morgens op het Haagse Malieveld zullen vervoegen. De botte bijlen worden meegetorst ter symbolisering van de wijze, waarop de bezuinigingen worden doorgevoerd. Eén exemplaar zal aan staatssecretaris Von- hoff worden overhandigd. dat grensvlak liggen bij het personeel de problemen”, meende hij. De staatssecreta- ris ontkende met grote stelligheid dat hij onderzoek ingesteld naar de achter- iets zou hebben afgeweten van speciale spanningen m het Groninger Huis van Bewaring. „Als later mensen zeggen dat zei er wel waren dan neem ik dat ter harte. Ik neem er goede nota van. Het wordt door een commissie bekeken”. s I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2