Delegatieleider Bhoetto sprak met Tsjoe PAKISTAANSE LEIDERS OP BEZOEK IN CHINA Cowon ontmoet Sadat Connally komt gemoederen in Indonesië kalmeren Synode m Afghanistan Hippies als „huisdier Rome zeer in verdeeld Weer aanslag in Ulster Het moeilijke straffen nw ÓMksLX- ■1' Mijnheer Stilte Chinezen komen volgende week naar de VN te-' 3 1 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1971 Steun Uitnodiging Vredestichter Verslaafden Conservatief Zweepslagen A AFGHANISTAN (Van een speciale medewerker) LONDEN Het toenemende druggebruik in de Westelijke wereld leidt er toe dat er voorlopig geen einde komt aan de verschillende nog bestaande vormen van slavernij in Afghanistan. Integendeel, steeds meer landeigenaren beschikken nu over privélegertjes om hun arbeiders onder de duim te houden en uit te buiten. Op onwilligheid staan zware lichamelijke straffen, want de verbouwing van hasjiesj en de export naar het buitenland is te lucratief om ook maar enig verzet te dulden. PEKING (Reuter en AP) Een aantal Pakistaanse regeringsfunctio narissen en hoge militairen is gis teren geheel onverwacht voor over leg met de Chinese regering in Pe king aangekomen. Direct na aan komst heeft de delegatie een gesprek gevoerd met de Chinese premier Tsjoe En Lai. De delegatie, bestaande uit ambtenaren van het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en bevelhebbers van de strijdkrach ten, wordt geleid door oud-minister van Buitenlandse Zaken Zoelfikar Ali Bhoetto. De Pakistani’s werden ontvangen door minister van Buiten landse Zaken Tsji Peng Pei. „Politieagent” ifp-- IWWVWIMRRRfVIHIVVWVVUVVVVVVVVVVVVVVVVVVV IWWWWWWWWWWWWW1 e e ADVERTENTIE d- van WWD11Z IfVWVWVWVWWWWWWVWWVWWWWWVVVWVVVWWVW^^ WMWWWVVMWWWWVWWWIAAA^WlAIWMVWIfWVWWWWWWWWWWWl^lVWW’blWVWMVVVWWWVWWWVWWWVVWVWW (Van onze redacteur in Rome) “I I Omdat letterlijk al het land aan de l 3 1 waarop kan rs ar twee een planten die opium en hasjiesj produce ren. Door deze methoden is Afghanis tan volgens Willey de grootste hasjiesj- producent ter wereld. Het embleem van de Apollo 13. Deze week bij elk Shell station, dat in het teken van i de Apollo-actiestaatGratis I bij 20 liter benzine of 2 liter I Shellina Premix. Elke week F een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. der de de ler- tij- alle sale in ig de ie ons ipe- tre- de ma- i de dat van ti e V r. n le nt ds or »n en ö- 31- d- m 1, n i, >r e >t 8 S t 1 sovjet-Uoie r-1 “T“ CHINA B- 1- U- k. ;n ïd et ■k, (S) Hóofdstad -Belangrijkste weger» O Vliegveld Rivier 0 km 200 ROME. De verdeeldheid in de syno de is nu zo groot dat er van de vijf stellingen over het tweede thema dat van de rechtvaardigheid in de wereld slechts een de vereiste meerderheid heeft behaald. Bovendien zal er geen eindstemming vol gen over de twee thema’s met hun wijzi gingen. De paus zal alle uitspraken ont vangen en zien wat er mee te doen. Generaal Gowon van Nigeria (links) brengt met andere Afrikaanse leiders een bezoek aan Egypte, nadat men Wel werden de formuleringen over stel- ling-14 in het onderwerp over het ambt van de priester de wenselijkheid on gehuwde mannen tot priester te wijden nu duidelijker. De teksten waarover gis teravond werd gestemd luiden nu als volgt: Ten eerste: onverkort het recht van de paus wordt de wijding van gehuwde mannen niet toegestaan, ook niet in bij zondere gevallen. Dit blijkt uit een telegram van plaats vervangend minister van Buitenlandse Zaken Tsji Peng-Fei dat gisteren op het hoofdkwartier van de volkenorganisatie is ontvangen. Waarnemers menen dat China graag op zou treden als vredestichter in Azië, mede om daardoor met prestigewinst zijn intre- Vooral nu de vraag naar drugs steeds groter wordt, verergeren de toe standen voor de slaven-arbeiders om dat er ook minder voedsel wordt ver bouwd om plaats te maken voor de Vrijwel zonder enige belemmering kunnen de landeigenaars vrachtwagens vol hasjiesj exporteren en wapens naar binnen smokkelen om hun privé-leger- tje daarvan te voorzien. In plaatsen als Horat en Mazar-i-Sharff wordt de ha- sjisj openlijk opgeslagen om daarna via Islam Qala naar Teheran, Turkije en Europa gesmokkeld te worden. De tweede stelling luidt als volgt: het is alleen aan de paus om in uitzonderlijke gevallen wegens pastorale noodzaak, reke ning houdend met het heil van de kerk, de wijding van gehuwde mannen van rijpere leeftijd en onbesproken levenswan del tot het priesterambt toe te laten. Vandaag volgt nog de 37ste zitting, waarbij de paus aan het slot zal aangeven welke aanbevelingen hij wil ovememen. TOT DEZE CONCLUSIE komt de „Anti-Slavery Society” in Londen die onlangs een rapport heeft laten samen stellen over de situatie in dit Centraal- aziatisch land. Rapporteur Peter Willey, historicus en archeoloog, die tijdens zijn onder zoek enkele moordaanslagen die op ongelukken moesten lijken overleefde, dringt er in zijn rapport op aan dat de Verenigde Naties op de hoogte worden gesteld van de werkelijke toestand in het land. Tevens vestigt Willey de aandacht op het lot van enkele tien duizenden hippies die in de steden en dorpen van Afghanistan in ellende le ven en veelal in. bordelen werken om aan geld te komen. De Sovjet-Unie heeft Pakistan gisteren de verzekering gegeven de Pakistaanse eenheid en soeveriniteit te steunen. Dit heeft een woordvoerder van het Pakis taanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Karatsji bekend gemaakt. Aan het slot van zijn rapport zegt Willey dat gespecialiseerde agentschap pen van de Verenigde Naties de macht van de landheren en het conservatisme moeten breken door onder andere gel den ter beschikking te stellen om an dere produkten te verbouwen. Als er geen maatregelen worden ge nomen, aldus Willey, zal Afghanistan steeds verder terugvallen in zijn isole ment en de slavernij steeds onmense lijker vormen aannemen. Maar voorlopig zal de steeds groter wordende vraag steeds meer dorpen en hun bewoners in diepere ellende en afhankelijkheid storten en zullen de landeigenaren niet aarzelen meer mar telingen, zweepslagen, verhongering en het afkappen van ledematen te gebrui ken om de produktie op te voeren. de te kunnen maken in de Veiligheids raad. In het conflict tussen India en Pakistan over Kasjmir in 1965 en ’66 heeft de Sovjet-Unie met succes bemiddeld. Ook toen al stond Peking aan de kant van Pakistan. Op het ogenblik is China de belangrijkste wapenleverancier van Pakis tan en geeft het een aanzienlijke bijdrage aan grote technische en industriële pro jecten. De leider van Pakistaanse delegatie, Ali Bhoetto, heeft als minister van Buiten landse Zaken in het begin van de jaren zestig een belangrijke rol gespeeld bij de toenadering tussen China en Pakistan. Volgens diplomatieke kringen hebben Chinese functionarissen in privé-gesprek- ken gezegd dat het conflict tussen India en Pakistan niet met geweld, maar door onderhandelingen moet worden opgelost. Hoewel de betrekkingen tussen China en India niet bijzonder vriendschappelijk zijn sinds het grensconflict van 1962 is er de laatste tijd toch een lichte dooi in de verhouding merkbaar. Het gevangenisoproer in Groningen is niet alleen minder ernstig verlopen dan het zich liet aanzien, het was ook ge baseerd op minder ernstige grieven dan in zulke gevallen meestal een rol spelen. Een tekenend feit was, dat oudere gevangenen niet wilden meedoen en dat geestelijke verzorgers geen aanleiding hebben gezien het voor de oproerlingen op te nemen. Het is geen gemakkelijke taak, het ge vangeniswezen enigszins te doen apelleren aan moderne eisen van huisvesting, voe ding, recreatie en sociale omstandigheden. In de vrije maatschappij wordt de situatie in snel tempo gewijzigd door alsmaar nieuwe normen en mogelijkheden, toe nemende welvaart en hoog opgeschroefde aandacht voor comfort en behoeften van allerlei aard. Ofschoon een gevangenis altijd een goed stuk onder het niveau van de vrije samenleving z.a. moeten blijven, is het gevaar voor ontstaan van verouder de toestanden en in gelding blijven van verouderde opvattingen niet denkbeeldig. Nederland slaat in het algemeen geen slecht figuur bij een vergelijking van de toestanden in de gevangenissen met die in het buitenland, maar dat zegt op zichzelf nog weinig. Ons strafrecht en vooral de lengte van vrijheidsstraffen heeft geheel andere normen dan in de meeste andere landen. Dat ook de gevangenissen beant woorden aan specifiek Nederlandse opvat tingen is daarom heel begrijpelijk. Wel krijgt men de indruk dat er in ons land met zeer milde hand gestraft wordt, vooral op het gebied van de gewelds misdaden waarvoor altijd wel weer psy chiatrische excuses worden gevonden of verzachtende omstandigheden worden ont dekt. De klacht van sommige ambtenaren van het openbaar ministerie dat er on danks korte of voorwaardelijke straffen en reclasseringsbemoeiingen al te veel recidivisten voor het hekje verschijnen, wijst erop dat men zich ook bij de rechts pleging zorgen maakt over de vraag, of de beveiliging van de maatschappij nog wel op de eerste plaats staat bij de be oordeling en bestraffing van misdaden. De beveiliging van de samenleving wordt, ondanks veldwinnende meningen van vooral wetenschappelijke zijde die anders zijn, nog steeds voornamelijk ge diend door het verwijderen van individuen uit die samenleving voor bepaalde tijd. Dat zij in die tijd ook moeten ondervinden PARIJS (Reuter). De Franse re gering heeft besloten een nieuwe func tie te creëren. „Mijnheer stilte”, zoals de functionaris al wordt genoemd, zal zich bezighouden met de lawaaibestrij ding. Hij zal worden benoemd door de minister voor Milieuzaken, Robert Pou- jade. Opium en hasjiesj worden vooral verbouwd in het noorden en oosten van het land waar de provincies in handen zijn van zes of zeven landeige naren. Zij benoemen hoofdmannen in de dorpen en bepalen wat er verbouwd moet worden De gehele oogst behoort aan de landeigenaar. Dat wat hij de boer laat houden vormt voor de sla venarbeiders de enige bron van inkom sten. Volgens een Pakistaanse woordvoerder vindt het bezoek plaats op uitnodiging van de Chinese regering „voor overleg over zaken van wederzijds belang.” De militaire leden van de acht man sterke delegatie zijn het hoofd van de gezamenlijke chefs van staven, luitenant- generaal Coel Hassan, de stafchef van de luchtmacht, Rahin Chan en diens collega van marine, schout-bij-nacht Rasjid. Ook onder-minister van Buitenlandse Zaken sultan Mohammed Chan maakt deel uit van de afvaardiging. De Pakistani’s werden op het vliegveld welkom geheten met leuzen als „Wij steu nen vastberaden het volk van Pakistan in zijn strijd om zijn onafhankelijkheid te gen agressie en inmenging van buitenaf te bewaren.” Maar een ander spandoek, met de tekst „Leve de grote eenheid van de Afro-Aziatische volken” toont hoe be hoedzaam Peking opereert in het conflict tussen India en Pakistan. De laatste dagen dreigde de verwarring hier in Rome groter te worden en met deze oplossing hoopt men de teleurstellin gen over de gang van zaken op dez<e synode wat te verzachten. Het is een weinig bevredigende oplossing voor vele afgevaardigden, zowel voor de prudente bisschoppen als degenen die hier meer openheid zochten. Maar het Vaticaan wil de duidelijke tegenstellingen bij een eind stemming voorkomen. Op de dag vóór de sluiting werd door het Vaticaan nog eens duidelijk verklaard dat de synode een louter adviesgevend orgaan is. dat zij bezig zijn aan het uitzitten van een straf is de zin van het gevangenis wezen. Menselijkheid en correctieve welwil lendheid als grondslag van een behande ling in de gevangenis nemend, moet men toch oppassen dat men niet al te zeer voor de gevangenen het nuttige met het aangename verenigt. Iedere situatie in een gevangenis die uitgaat boven het minimum, vermindert de preventieve werking van de straf en kan zelfs de misdaden bevorde ren. De menselijke psyche is nu eenmaal wonderlijk en meesta) zelfs van individu tot individu onpeilbaar. De huidige samen leving eist zoveel spanningen van een mens, stelt zulke hoge eisen aan zijn per soonlijkheid en initiatief, vraagt zoveel offers en doorzettingsvermogen, stelt hem voor zoveel verantwoordelijkheden dat sommige karakters de geborgenheid van een gevangenis zouden kunnen prefereren boven datgene wat anderen „vrijheid” noe men, doch dat bij hen slechts angst, af weer en minderwaardigheidsgevoelens op wekt. RAB I SC HE ZEE: NEW YORK (DPA). De delegatie van de Chinese Volksrepubliek naar de Verenigde Naties zal dinsdag uit Peking vertrekken en woensdag of donderdag in New York aankomen. Volgens Pakistaanse kringen brengt Bhoetto het bezoek als persoonlijk verte genwoordiger van president Jaja Chan. Hoewel een woordvoerder van het Chi nese ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelde dat het een „vriendschappelijk bezoek” betreft wordt aangenomen dat de delegatie de opdracht heeft steun van China in het steeds scherper wordende conflict met India te zoeken. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA. De Amerikaanse minis ter van Financiën, John Connally, is gis teren op het Merdeka-paleis ontvangen door president Soeharto. De Amerikaanse bewindsman is in het kader van een Aziatische rondreis in Indonesië waar hi.i drie dagen blijft. eerst Israel heeft bezocht. De Afri kanen willen proberen een bijdrage te leveren om het geschil in het Midden-Oosten op te lossen. Rechts president Sadat van Egypte, tijdens de ontvangst op het vliegveld van Cairo. aan zijn voormalige meester. In vele delen van Afghanistan bestaat deze situatie waar de zogenaamde vrije man door deze verplichte binding niets an ders is dan een slaaf. Het aartsreactionaire Afghanistan is tevens een fanatiek Sunni-Moslem land waar geen enkele tolerantie be staat tegenover andere godsdiensten of bijvoorbeeld Shia-Moslims. De basis van conservatisme en achterlijkheid ligt bij de moella’s moslemleiders, in de dorpen. Zij zijn felle tegenstanders van hervormingen, land verdelingen en campagnes om het analfabetisme te bestrijden. Door het samenspel tussen de moella’s en de landeigenaren heeft geen enkele hervormingswet ooit het parlement zelfs maa' bereikt. Voor de gewone Afghaan is het on mogelijk zich te verzetten tegen deze kapitalistisch-godsdienstige alliantie. De moella’s beoordelen de moraal, bemoei en zich met vrijwel alles en dwingen de bevolking hen te voorzien van eten en onderdak. Het is in het belang van de moella’s ontwikkeling van de bevol king tegen te gaan. In 1968 en 1969 is het volgens Willey vele keren voorgekomen dat de moel la’s verklaarden dat er geen mensen op de maan waren geland. Iedereen die daarna nog het tegengestelde durfde te geloven zag zijn huwelijk door de moella’s officieel ontbonden. landeigenaar behoort mag niemand iets voor zichzelf verbouwen. Ongehoor zaamheid wordt bestraft met zweepsla gen, lichamelijke verminkingen zoals het afkappen van ledematen en brand merken. Geen enkele dorpsbewoner mag zon der toestemming, die nooit wordt gege ven, zijn dorp verlaten. Gebeurt dat toch dan wordt de ontsnapte opge spoord en na bestraffing met zijn fa milie het dorp uitgewezen waarna geen andere landeigenaar hem meer in dienst neemt en hij alleen door bede len misschien in leven kan blijven. De meeste opium en hasjiesj wordt verbouwd in de provincie Badakhshan waar de slavernij officieel pas in 1947 werd afgeschaft. Er heersen nu nog middeleeuwse toestanden en ook wor den nog steeds martelingen toegepast als straf voor ongehoorzaamheid jegens de landeigenaar. „Sinds 1960, aldus Merdeka is de Ame rikaanse buitenlandse hulp teruggelopen, omdat veel Europese landen en Japan er weer aardig bovenop kwamen en voldoen de economische vooruitgang boekten. Maar omdat de V.S. hun rol als de politieagent van de wereld willen voortzet ten, werd veel van die buitenlandse hulp, die bedoeld was voor ontwikkeling, vaak direkt of indirekt gebruikt voor het voe ren van „beperkte” oorlogen in Korea, het Midden-Oosten en Vietnam” CPER2IÈ) “THerat Ook schijnt het voor te komen dat rjjke Afghaanse families westerse jongeren als een soort vreemd huisdier houden in ruil voor wat brood en een dagelijkse portie hasjiesj. De reis van Connally, die al maanden geleden was gepland, komt voor Ameri- ka’s vrienden in Azië, die over het alge meen erg geschrokken zin van de ver werping van het buitenlandse hulppro gramma door de Amerikaanse Senaat, op een goed moment. Connally zal ongetwij feld namens president Nixon de verzeke ring geven dat de Amerikaanse regering alles zal doen de economische en militaire hulp aan Indonesië, respectievelijk negen tig miljoen en 25 miljoen dollar, voort te zetten. Indonesië steunt wel voor een groot deel op Amerikaanse financiële hulp, maar vergeleken met andere landen, is die hulp nogal gespreid. De steun die het land bijvoorbeeld krijgt via de zogenaam de donor-landen, is voor éénderde Ameri kaanse steun. De eventuele direkte gevol gen voor de ontwikkeling van Indonesië vallen op het eerste gezicht wel mee. Op de conferentie van donor-landen, die vol gende maand in Amsterdam wordt gehou den, zal de zaak verder worden opgehel- derd. Dat alles neemt niet weg dat het Se naatsbesluit hier hard is aangekomen. Praktisch alle kranten hebben er de hele week uitgebreide commentaren aan ge- wid. Daarbij heeft het nationalistische blad Merdeka” in lange hoofdartikelen hevige critiek op de Amerikaanse regering geuit. Pa BELFAST (Reuter). Een wervingsbu- reau van de Britse marine in het centrum van Belfast is gisteravond door een bom ontploffing vernield. Een man, een vrouw en vier kinderen die in een passe rende auto zaten, werden gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht. Vóór deze aanslag had premier Brian Faulkner van Noord-Ierland op een bij eenkomst van zakenlieden in Belfast verklaard dat er al lang een burgeroorlog in Noord-Ierland zou zijn uitgebroken als het volk niet één was geweest in zijn verzet tegen het terrorisme”. Volgens hem is de invloed van de „terroristen” aan het tanen. Tijdens zijn toespraak drongen drie ge wapende mannen een café in Belfast binnen en gingen ervan door met ruim 8500 gulden. Voorts kaapten drie guerril lastrijders een postauto en verdwenen over de Ierse grens. VOLGENS WILLEY zal het pro bleem van de Westeuropese jongeren die naar Afghanistan trekken steeds grotere vormen aannemen als er geen maatregelen worden genomen de ha sjiesj-produktie in Afghanistan te ver minderen. Het aantal verslaafden wordt steeds groter en velen lijden aan totale ondervoeding en ziekten. Pakistan had de Sovjet-Unie in augus tus, na het bezoek van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Gromiko, aan India, om opheldering over het Russische standpunt gevraagd. De Sovjet-Unie zou Pakistan verder hebben meegedeeld te streven naar vrede in het Zuidaziatisch subcontinent. In Kandahar bestaat de grootste in ternationale drug-markt ter wereld. Slechts een klein deel van de oogst wordt afgezet in Afghanistan zelf maar de lage prijzen hebben toch dui zenden jongeren naar Afghanistan ge lokt waar een kilo hasjiesj van de beste kwaliteit twaalf dollar kost en een kilo opium twintig dollar. Dat een gevangenis een zekere geborgen heid geeft, zit aan het systeem vast. Moet zij ook een probleemloosheid, een afwezig heid van verantwoordelijkheden, een opti male persoonlijke onbezorgdheid aanbie den? Dat is een vraag waarop degenen zich wel eens mogen bezinnen, die steeds maar eisen dat gevangenen comfortabel en goed verzorgd, met veel recreatie en andere levensvreugden overstelpt, als gas ten in het staatshotel worden onder gebracht De correctie waarop de reclassering steeds aandringt, kan in verschillende vormen worden toegepast. Maar dat ver eist in de eerste plaats een individuele aandacht voor de gedetineerde, omdat ieder mens weer een andere behandeling nodig heeft en geheel verschillend reageert op de wijze van benadering. Een meer in dividueel gerichte verzorging en begelei ding voor gevangenen lijkt daarom nood zakelijker dan een uniforme toepassing van gunsten en toegiften. Ofschoon het gehele probleem uiterst moeilijk is, kan toch wel worden vastgesteld dat men met twee eieren bij het ontbijt inplaats één en een extra kussentje in de rug geen gevangene tot een beter en maatschappe lijk weer bruikbaar mens maakt. Het zijn vooral de geestelijke leiders die de koran nog zo' interpreteren dat een landeigenaar inderdaad slaven kan kopen, verhuren of uitlenen. Een slaaf kan in Afghanistan nog door eigenaars worden gedeeld, door vader worden vermaakt aan zijn zoon terwijl er ook beloningen worden ge geven voor het terugbrengen van een weggelopen slaaf. In de gebieden waar een slaaf zijn vrijheid heeft gekregen zijn hij en zijn mannelijke nakomelingen volgens de koran echter loyaliteit verschuldigd AFGHANISTAN is een van de meest achtergebleven staten van Azië waar de conservatieve religie nog steeds vrijwel niet is aangetast door meer liberale en menselijke interpretatie van de koran. Hoewel slavernij al tientallen jaren officieel is verboden kunnen in Afgha nistan vrijwel geen maatregelen wor den genomen omdat de grote landeige naren ook de politieke macht bezitten en in vele afgelegen delen van het land alleenheersers zijn die beschikken over leven en dood van hun slavenar beiders. V INDIA AFGHANISTAMI.^^ - z 'o .♦v' tfHIHA, Kandahar «Av A s T I^BALUCHISTAN 1 Ka^chil Nu gratis Apollo-stickers bij Shell.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3