Voor directe hulp nood in ADVIES SENTRUM IN NOORDELIJKE IJMOND Veel waardering voor zilveren jubilaris P. Zwaan bij Plaatwellerij gehuldigd Rond de losplank TEXACO Experimentele start in proef-halfjaar Aanvulling op bestaande dienstverlening i' Uitgevaren visserijvaartuigen psii BON BMW Grote verdiensten voor Carillonklanken over IJmuiden Havenberichten IJmuider Courant ondernemingsraad Beroep ontvangen r I Pak die 2 weken gratis I I ZATERDAG 6 NOVEMBER 1971 TJMUTDER COURANT 5 4 Werkgroepen Experiment (Van een medewerker) Doel VAARWEL Kort IJmondnieuws l MINDER LUCRATIEF Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant "V (Van een onzer verslaggevers) I I I I I I I I I r L BEVERWIJK Ook in de IJmond blijken in geval van nood de bestaan de instellingen op het gebied van jeugdzorg, maatschappelijk werk, me dische zorg, huisvesting en dergelijke onbereikbaar te zijn althans niet voldoende toegankelijk voor bepaalde groepen in nood verkerenden, merendeels jongeren. In verscheidene plaatsen in ons land heeft dat al ge leid tot de oprichting van centra voor directe hulpverlening of zo die niet mogelijk is voor verwijzing van de betrokkenen naar instellingen of des kundigen. In de IJmond is nu ook een stichting tot stand gekomen die zo’n adviescentrum wil inrichten. Deze stichting kreeg de naam „Easy”, ge vormd uit de eerste letters van „Eksperimenteel Advies Sentrum IJmond”. IJMUIDEN. Zo langzamerhand zullen de grotere haringschepen zich eens moeten beraden op de vraag, waar nog een behoorlijk operatieter- rein kan worden gezocht. Een deel daarvan, voornamelijk dat met de letters VL op de boeg, blijft nog steeds vasthouden aan de visserij rond Ierland, terwijl de grotere sche pen meest hektrawlers lange tijd mooie resultaten in de omgeving van de Hebriden wisten te behalen. Door de verscherpte controle van de Engelse marine is aan deze visserij echter snel een einde gekomen. Het is inmiddels duidelijk geworden dat de mooiste vangsten voortkwamen uit het gebied binnen het territorium, of op de rand daarvan, want thans houdt geen enkel schip zich meer in deze omgeving op. Vandaar dat men ge dwongen is geweest westelijker gele gen streken te gaan opzoeken, het geen een verplaatsing ten gevolge heeft gehad naar de enkele schepen, die hun vangstgebied in de noordelij ke Noordzee hadden gevonden. De bemanningen hiervan wisten een kos telijke teelt te maken, omdat de ove rige schepen van de grote vloot zich met de haringjacht onledig hielden. Voor de komende week mag dan ook worden verwacht dat, zoals dit ook de laatste dagen het geval is geweest, meer als haringvangers bekende schepen nu met rondvis aan de markt zullen komen. IJmond ir ADVERTENTIE H van I Als u het niet probeert blijft het voor u een vraagteken. in open enveloppe zonder postzegel opituren naar Naam Adres te Daarna kunt u mij noteren als O Doorhalen wat niet verlangd wordt VELSEN-NOORD. Vrijdagmor gen werd bij Stork Plaatwellerij het 25-jarig dienstverband van de heer P. Zwaan gevierd. Dit gebeurde een jaar later dan de bedoeling was, want de heer Zwaan is lange tijd ziek ge weest. Niettemin was hij nu voldoen de hersteld om zijn jubileum op het bedrijf te vieren. Bij de huldigings- speeches werd dan ook de hoop uit gesproken dat de heer Zwaan spoedig aan het werk zou kunnen. Öók u zult dan ervaren IJmuider Courant de betrouwbare nieuwsbron in de IJmond, boordevol informatie uit stad, streek, binnen- en buitenland. 4$ maandabonnee f 6.90 kwartaalabonnee f 20.10 laaide Rod .1 het ndat oten uele et is met wor- De loten een» mee Openbare bibliotheek. De bestuurs commissie van de openbare bibliotheek in Velsen heeft voor woensdag 10 november een openbare vergadering uitgeschreven, waar onder meer de contributieregeling en de opening van het filiaal in Zeewijk ter sprake zullen worden gebracht. Deze vergadering wordt in het stadhuis gehou den en begint om 20.30 uur. Antwoordnummer 47, IJmuiden. een een I I J De Stichting heeft de financiële mede werking ingeroepen van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. Voor de ver werkelijking van het centrum acht men in eerste instantie een eenvoudig onderko men en de daaraan verbonden inrichtings kosten ten bedrage van 6.500 voor een proefperiode van zes maanden nodig. Na dit proefhalfjaar, waarin men een werkbaar geheel van de grond hoopt te krijgen, zal Easy aan een kritisch onder zoek worden onderworpen. Bij een voortzetting van de aktiviteiten zal zich dan gaan aftekenen welke finan ciële consequenties dit centrum voor de gemeenten heeft. B. en W. van Beverwijk verwachten, dat de stichting Easy dan een kostenbe- groting van ongeveer 60.000 op jaarbasis zal indienen. Voorlopig wordt aan de raad gevraagd, de stichting een subsidie van 6.500 toe te kennen, in de verwachting dat de ge meente Heemskerk hiervan de helft voor haar rekening zal nemen. Ze gaan me verkopen voor een kwartje. In alle Texaco Tankstations. Zoef zoef. Toevallig ben ik wel het snelste dier uit het Grote Dierenbos. Dus als je niet vlug komt, ben ik allang weg. Zoef zoef. Je kan me krijgen als je ouders 20 liter benzine of 2 liter meng- smering tanken. VOOR DEZE schepen wordt het vast houden aan een dergelijke visserij tevens een lucratieve zaak, want via bekende en onbekende kanalen is het uitgelekt dat een deel van deze haring ter hoogte van Brest kon worden gevangen. Vandaar dat veel schippers thans hinken op twee gedachten: blijven waar men zich bevindt, of liever een kansje gaan wagen in de omgeving van Brest en Boulogne. DE SPANVISSERS zijn inmiddels tussen Hoek var. Holland en Ostende op het vin kentouw terecht gekomen, omdat hier nog steeds met wisselend succes wordt gevist. Het is bekend dat een aantal van deze spannen zijn kleine vangst in Ostende aan de markt heeft gebracht. Ook is een deel hiervan in Scheveningen aan land gezet, terwijl twee spannen vrijdag in IJmuiden zijn gearriveerd. (Van een medewerker) 't gis- inales rioen- i van S 2— e Ty- tars 2 ddorp Dios iinals 18- iry- ;tuk sen 40- -54. -38. lende van der- Te- rlaag lie de a ho- telde. ng het ai de •en het de wee rkt :ek net ag. 250 rij per ran i 20 >jes rdt va- De t af wat nph ent rte De t. er aid. eer en cy- ede ian DE VISSERIJ in de wateren rond Ier land blijft overigens even grillig als altijd. De laatste tijd werden van hieruit de mooiste vangsten haring en makreel ge meld, echter in tegenstelling tot de vorige week, toen bijna geen visje zich meer liet verschalken. Inmiddels is van een schip de vangst bekend geworden van ruim zeshonderd kantjes gezouten haring, plus driehonderd premiekistjes, met bovendien nog honderd vijftig premiekistjes makreel. Wanneer men hiervoor een losgelegen heid kan vinden zal deze partij op de maandagmarkt te koop worden aange boden. p de zesde psco- axtel. loxtel n. De :n in oofd- wed- i. Te- Mos- itsla- The White -The zich innen t vijf el de alijke ;p de d tot Easy ziet zich niet als een vervanging van, maar als een aanvulling op de be staande dienstverlenende instelling in de IJmond-Noord. Aan het eind van zjjn toespraak over handigde de heer Hiemstra een geschenk onder couvert, alsmede een zilveren her- denkingspenning en een speciale oorkonde. kunt. Af en toe verval je weer in je oude beroep, waaruit dan weer je veelzijdigheid in het oog springt. Bij een groot karwei denk je mee, werk je mee. Vooral hier door heb je als controleur bij al je col lega's een groot ontzag afgedwongen.” BIJSTER SUCCESVOL kan dit alles niet worden genoemd, zodat de opvarenden van deze schepen steeds meer met jaloerse blikken de vangsten van hun gelijkwaar dige collega’s beginnen gade te slaan, die de spanvisserij vaarwel hebben gezegd. Zij verwisselden deze methode voor de bok ken, met als gevolg dat bijvoorbeeld de TX 3 in een week mim f 29.000 wist te besommen Een resultaat waar velen slechts van mogen dromen, ofschoon hier wel voor moet worden gewerkt en gevist. HET IS HIERBIJ hoogst opmerkelijk dat z(j die met het grondnet platvis trachten te vangen, in dit opzicht ver achterblijven bjj hen die de platvisserij met de bokken beoefenen. Nu is het wel zo dat de bokken vissers meestal over een groter motor vermogen beschikken dan de zogenoemde „bordenvissers”. Om deze reden zijn der gelijke schepen dan ook meestal te vinden op die plaatsen, waar zich enige gul en wijting bevindt. Nu er dus betrekkelijk weinig rondvis van de noordelijke Noord zee kon worden aangevoerd, hebben ook deze schepen alleszins redelijke besom mingen kunnen maken. Wordt echter de haringspanvisserij door de geringe uit komsten ónmogelijk, dan zullen vooral de gulvissers hier de nodige concurrentie van ondervinden. in de samenleving bestaande behoeften, tekorten, ontwikkelingen, verwachtin gen en mogelijkheden, die op enigerlei wijze de belangen van deze groepen of personen betreffen; •agen an- i van met s en met - en •prijs )00. nog >anen ver- vaar- mber Als tweede spreker bracht de heer J. W. Meijer, lid van de Ondernemingsraad, een groot aantal persoonlijke herinneringen naar voren. Verder wilde hij graag de aan dacht vestigen op de vele verdiensten van de jubilaris voor de Ondernemingsraad en het N.V.V. „Mede door jou zijn in dit bedrijf goede regelingen voor de werk nemers tot stand gekomen. Jij bent altijd' de bewuste arbeider geweest, die niet alleen in de fabriek rond liep om zijn centen te verdienen, maar maatschappelijk dermate bewust was dat je ook buiten de diensturen jezelf inzette. Daarbij praatte je weinig, maar wanneer je het deed, wist A. Het geven van informatie, advies en hulp, gratis en anoniem aan personen en/of groepen van personen; B. Het signaleren van en werken aan de Mocht het experiment slagen en het adviescentrum duidelijk gestalte krijgen, dan zal nader worden bezien of ook nog andere gemeenten bij het werkgebied moeten worden betrokken. NU IS DIT wat de gul betreft niet eens zo erg, want de export naar Frankrijk heeft bewezen dat hier een gul en een kleine kabeljauw altijd welkom zijn. An ders wordt dit echter wanneer van een overstelpende aan voer van wijting sprake wordt, omdat hiervoor dan in het binnen land afnemers moeten worden gevonden. Maar misschien kan hier een oplossing voor wordeh gezocht, zoals dit ook met de scholsoorten het geval is geweest. HET FILEREN van de schol gaat weer onverdroten voort en het lijkt wel alsof aan de grote vraag nog steeds niet kan worden voldaan. Het is immers alweer geruime tijd geleden dat er in de hallen schol onverkocht moest achterblijven. Van daar dat al eens werd opgemerkt dat ook de schol binnenkort tot de fijnvissoorten zal gaan behoren. Jubilaris P. Zwaan ontving van di recteur Hiemstra een geschenk onder couvert, alsmede een zilveren her denking spenning en een speciale oorkonde. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag 6 november van 16 tot 17 uur op het stadhuiscarillon te IJmuiden luidt: Koekoekpreludium, van M. van den Gheijn; Inleiding variaties en fuga over „Hoe groot o Heer en hoe vervaerlic”, van H. de Ligt; Merck toch hoe sterck, van A. van Ooik; Questa dolce sirena, van Jac. van Eyck; Sonate in G, van D. Scarlatti; Improvisatie, van H. de Ligt; ’t Ros bey- aard; Daar was een wuf die spon; Schere- sliep; Brazilia, van P. van Beels; Tango, van A. de Jong; Treue Liebe; Drunten im Unterland; Der Mond ist aufgegangen; Preludium, van H. de Ligt. UIT DE vangsten welke voor de vrijdag markt werden binnen gebracht kon wor den afgeleid dat de visserij deze week niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het onstuimige weer is hier gedeeltelijk de oorzaak van geweest, ofschoon dit toch niet geheel belemmerend heeft kunnen op treden. Het heeft velen dan ook verbaasd dat meerdere schepen die zich nog maar nauwelijks vijf mijl buiten de kust be vonden, zulke mooie partijen gul en wij ting wisten te bemachtigen. Wellicht is het verschijnen van garnaal vlak voor de kust hiervoor als een der oorzaken te beschouwen, want de vissers troffen bij het strippen van de gul in het inwendige daarvan talrijke geconsumeerde garnalen aan. Onder auspiciën van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad werd er enige tijd geleden een werkgroep gevormd die tot taak kreeg te onderzoeken of en hoe er zo’n adviescentrum tot stand zou moeten en kunnen komen. Deze werkgroep is samengesteld uit vertegenwoordigers(sters) van het vormingswerk, het maatschappe lijk werk, de BSCR, de Gemeenschaps raad Heemskerk en jongerengroeperingen die zich reeds bezig houden met hulpver lening zoals de werkgroep drugs en de vredeswerkgroep. De vraag of er zo’n centrum moest komen werd spoedig posi tief beantwoord op grond van de volgende overwegingen De bestaande dienstverlenende instel lingen spelen voor een aantal groepen uit de bevolking, zowel qua structuur als qua mentaliteit niet voldoende in op de nieuwe noden; De landelijke onderzoeken en initia tieven, bijvoorbeeld het JAC in Am sterdam, hebben aangetoond, dat naar de mening van een groot aantal jongeren veel kanalen die informatie moeten geven „verstopt” zijn; Ervaringen van leden van de werk groep en andere betrokkenen zouden het bestaan van de behoefte aan een adviescentrum in de IJmond zeer aannemelijk maken. Overleg tussen vertegenwoordigers van deze werkgroep enerzijds en vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Heemskerk en Beverwijk anderszijds heeft geresulteerd in de stichting „Easy” en deze stelt zich ten doel: je wel waarover je sprak.' Je kon altijd bepaalde kritiek langs je heen laten glij den, maar ook verstond je de kunst te onderscheiden welke opmerkingen van belang waren.” De heer Meyer wees ook op het feit dat de jubilaris bij de brandweer was ge weest en doelend op de grote maat schoe nen van de heer Zwaan, zei hij: „Als jij bij de brand komt, trap je ’m gewoon uit!” Namens enkele collega’s overhandigde spreker tenslotte een platenbon. De jubilaris mocht vervolgens uit han den van de heer C. Luntz, bestuursafge- vaardigde van het personeelsfonds, een envelop met inhoud in ontvangst nemen. Tijdens zijn kort dankwoord sprak de heer Zwaag: „Hartelijk dank voor al uw kame raadschap. Als je die hulp niet hebt, kun je niet veel doen!” Vlak na de oorlog kwam de heer Zwaan in dienst van de Plaatwellerij b(j de pro ductie van Reckketels. De toenmalige di rectie zag zeer veel in deze werknemer, want spoedig volgde een benoeming tot voorman. Later, in 1960, werd de heer Zwaan aangesteld tot assistent werkmees ter en na twee jaar tot controleur. Ook buiten de diensturen was de jubilaris ac tief voor Stork Plaatwellerij. Tien jaar lang was hjj lid van de Ondernemingsraad en in de tijd daarvoor behoorde hjj tot de zogenoemde Kern. Ook is hjj vijf jaar lid geweest van het bestuur van het „Biezen- fonds” en eenzelfde aantal jaren had hij zitting in het afdelingsbestuur. Buiten het bedrijf verrichtte de jubilaris veel werk, ondermeer als afdelingsecretaris van het N.V.V. Temidden van zijn vrouw en kinderen en in aanwezigheid van veel collega’s luisterde de heer Zwaan naar directeur D. Hiemstra die het betreurde dat de jubila ris lange tijd weg was geweest door zijn ziekte. „Op het bedrijf hebben we je ge mist, hetgeen vooral bij grote klussen bleek. Dan werd er altijd gezegd: „Was Zwaan er maar!” De heer Hiemstra beschreef de jubilaris als „Een man, waar je alle kanten mee op IJMUIDEN. Dominee J. Rijneveld, predikant van de gereformeerde kerk Vrijgemaakt te IJmuiden heeft een beroep ontvangen naar Deventer. Dominee Rijneveld, die sinds 25 augustus 1968 in IJmuiden staat, bedankte onlangs voor beroepen naar Brouwershaven en Bilthoven. Vrijdag 15 oktober MT. Voorloper VL. 16. Zaterdag 16 oktober MT. Elizabeth VL. 105. Maandag 18 oktober Hektrawler Rijnmond I KW. 15. Rijnmond II KW. 43, Tetman Hette KW. 74, MT. Bets en Gerda VL. 112. Woensdag 20 oktober MT. Voorbode VL. 103, Willem VL. 121. ML. Nestor KW. 101. Donderdag 21 oktober MT. Marian Ellen Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Prinses Margriet. Falmouth; Roma, Bremen; Norder- »tedt, Flixborough; Rijnstroom, Shoreham; Hal- cience. Grainsborough; Anne, Boston. IJ; Diek- sand Emden: Embla. Antwerpen; Nova, Lon den; Gazelle, Boston, Z; Haithabu, Flixborough; Oscar Mathies. Flixborough; Tor Mercia, Im- mingham; Herta, Swansea. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Zagacity. Belfast; Rosewell. Arbroath, IJ; Riet, Norwich; Tibana. Portice; Waal, Halmstadt, IJ; Satelieth, Stettin; Mercurius. Curasao: Penhir. Zeebrugge; Norderstedt, Flixborough; Erik, Bremen; Mer- weborg, Halmstadt, B; Fairplay 11, Noordzee; Hella. Rotterdam: Finrail, Helsinki: Baltique, Oslo; Tanga. Bremen; Maritta Johanna, Nore- sunby: Dortmund, Bremen; Saint Michel, Rot- terdam; Ammaon. Barbados; Lavaux, Hamburg; Nanfl Antwerpen; Dieksand, Hamburg; Johan nes, Lubeck, Velsen. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: M. H. Tha- rin, Las Paijmas; Voline, Dagenham: Diabas, Flixborough: Martha Friesecke, Pool. IJmuiden; Favoriet, Oldenburg; Ruestringen, Londen, IJ muiden; Vesta. Rotterdam, IJmuiden; Zaan- stroom, Felixstowe. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Tor Bur- gundia, Kopenhagen; Ciudad de Guayaquil, Bil bao; Bhamo. Bremen; Karonga, Hamburg; Ben- vannoch, Durban: Embla. Norkoping; Tower He len, Perth, IJmuiden; Haithabu, Flixborough; - Tor Mercia, Immingham; Aristoteles, San Juan. C. Het stimuleren van aktiviteiten die voortvloeien uit en nodig zijn voor de directe hulpverlening. Onder ons Natuurlijk gaat u niet alleen voor Fabeltjesland poppetjes in originele kleuren naar een Texaco Tankstation. U komt er ook voor de beste benzine en de grootste service. U weet wat we bedoelen als u er eenmaal getankt hebt. Kennemer Vrouwenkoor. Onder lei ding van mevrouw Olga Ongena zal woensdag 10 november door het Kenne mer Vrouwenkoor in gebouw ,,’t Braam bos” aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost een zangavond worden verzorgd. Medewerking verlenen het Velsens Gemengd Koor, met de heer B. van Kaar als dirigent, Ina Heemskerk, de pianiste Miep van Luin en de organist L. Nijdam. Dit dameskoor werd vijfendertig jaar geleden opgericht. Om een effectieve hulpverlening te be reiken worden door de stichting werk groepen gevormd, elk belast met een spe ciale taak, die geleid worden door coördinator. Ook wordt gedacht aan telefonische hulpdienst. Dit alles wordt door B. en W. van Beverwijk aan de raadsleden meegedeeld, omdat de raad donderdag 11 november tijdens de maandelijkse openbare verga- gering moet beslissen over het al of niet verlenen van een subsidie aan Easy. In overleg met het college van B. en W. van Heemskerk is besloten, dat het cen trum in de IJmond-Noord zal starten. KW. 159, Michiel Jan VL. 110, Petronella VL. 131. Vrijdag 22 oktober Hektrawler Cornells den Duik KW. 144. Zaterdag 23 oktober MT. Francina KW. 153, Liesje en Rutger VL. 153. Dinsdag 26 oktober Hektrawler Cornells Vrolijk Fzn SCH. 171, MT. Elly VL. 73, Caroline VL. 90. Woensdag 27 oktober MT. Haarlem IJM. 9. Donderdag 28 oktober Hektrawler Holland KW. 123. Vrijdag 29 oktober Hektrawler Hendrika Johanna KW. 81. Maandag 1 november Hektrawler Rijnmond III KW. 44. Rijnmond IV KW. 85, MT. Protlnus IJM. 154. Meyert Menno IJM. 209, Wiron II IJM. 211 Jacob KW. 55, Albatros KW. 87. Marry Ma rian KW. 149. Soli Deo Gloria KW. 152, ML. Sola Gratia KW. 52, Marjan KW. 130, Michiel KW. 167, MK. Noordzee IJM. 3. Dageraad IJM. 4, Gelria IJM. 18, Eben Haezer IJM. 23, Maarten VII IJM. 207. Wiron III JM. 221, Deo Volente II KW. 11, Ada KW. 29, Limanda KW. 33, Rose Marie KW. 34. Rudi Robert KW. 66, Jeannette KW.93. Karla Ellen KW. 106, Alie KW. 109, Ri- anne KW. 110, Mare Liberum KW. 117, Klazina Maryke KW. 127, Maartje Jacoba KW. 137, Anna Lydia KW. 145, Helena KW. 164. Aquarius KW. 173. Cornelia KW. 174, Dirkje KW. 178, Solea KW. 180, Valk KW. 185, Hans KW. 189. Marga- retha Christina KW. 190, Eben Haezer KW. 194, Willem Senior KW. 197, Yvonne Yolanda LW. 206, Geertruida KW. 211, Marlena KW. 212, Jana KW. 213, Agatha KW. 214, Carry Anita KW. 218, Jacob Senior KW. 226. Tiny WR. 33, Dieuwina WR. 45, Bastiaan WR. 61. Dinsdag 2 november Hektrawler Zeehaan UM. 57, Vooraan VL. 116. MT. Koraalbank KW, 3, Sakina Martine KW. 32, Wilhelmina Johanna KW. 39, Brittenburg KW. 121, Onderneming III SCH. 117, ML. Arend Cornells KW. 205, MK. Alie KW. 109, Wilma KW. 113, Elly KW. 187, Anna Hendrika KW. 215, Arie Jacob KW. 221, Marco WR. 32. Woensdag 3 november Hektrawler Willy KW. 141, MT. Ursinus VL. 1, ML. Dolfijn IJM. 55, MK. Maartje IJM. 8, Maartje Jacoba KW. 137, Bastiaan WR. 61. Binnengekomen haringschepen 29 oktober Meyert Menno IJM. 209 en Wi ron II IJM. 211 (spanvisserij) met 83 ktj„ Wiron VII IJM. 207 en Yvonne Yolanda KW. 206 (span visserij) met 82 ktj. 30 oktober Rijnmond III KW. 44 en Rijn mond IV KW. 86 (spanvisserij) met 134 ktj., Wiron VIII IJM. 205 en Wiron III IJM. 221 (spanvisserij) met 109 ktj., Rudi Robert KW. 66 en Carry Anita KW. 218 (spanvisserij) met 163 ktj 31 oktober Willy KW. 141 met 5>15 ktj., Ur sinus VL. met 330 ktj. 1 november Elisabet Christina KW. 41 met 449 ktj Anita VL. 34 met 350 ktj. s V -t

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5