Giro-aandelen maken WERKLOOSHEID STIJGT TOT 1,8 PERCENT Girodienst kost als postbode niets eind aan papierwinkel „Gesprek met regering niet van invloed op koers vakbeweging” Vraag naar personeel daalde Korter werken bij Lips en 2 gieterijen AIC Arnhem waarschijnlijk gered Vakbonden stellen Fokker eisen P. J. J. MERTENS (NKV): Voorzitter VMZ Duitse economie Wall Street koelt nog maar langzaam af tegenover eigen risico „gereserveerd” ZATERDAG 6 NOVEMBER 1971 Geen reden Dalende vraag Risico Lonen Wall Street Meer werk S Boodschappen -- (Van onze correspondent) (Van onze redactie financiën) M. (Van onze correspondent) (Van een medewerker) neel- vond tante van SCHEVENINGEN. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, verwacht van het gesprek dat het bedrijfsleven binnenkort met de regering zal voeren niet, dat de vakbeweging de door haar uitgestippelde koers zal wijziggen. Met andere woorden: wie spaart om bij voorbeeld over een jaar een huis of een auto te kopen, doet verstandiger het in een gewone spaarrekening te zoeken, waarbij er tegenwoordig ook mogelijkheden te over zjjn om meer rente dan de normale te ver krijgen. Dit aandelen-giroplan als spaar- plan is een zaak voor langere termijn en dan nóg kan het moment waarop men moet of wil liquideren ongunstig zijn. (Van onze correspondent) De vraag naar arbeidskrachten is weer gedaald. Aan het einde van oktober waren 62.000 vacatures voor mannen en 28.800 vacatures voor vrouwen bij de arbeidsbu- Post hoeft helemaal niet zo duur te zijn. Als je maar niet gebruik maakt van maar de de UTRECHT De Robeco-groep zegt met haar „aandelen-giroplan” een drempel in het effectenverkeer te hebben overschre den. Het presenteren in een girale vorm van een ter beurze genoteerd aandeel is fundamenteel nieuw. Eerder hadden Ro- beco-Rolinco-Utilico en anderen al stappen tot vlak voor deze drempel gezet. De spaar- plannen van het Rotterdamsch Beleggings Consortium zelf en de spaarplannen van de Amro-Piersonbank, de ABN en het Beleg gingsfonds van de 7, naderden het nieuwe systeem al een heel eind, in navolging van de mutual funds in Amerika. Er is overigens geen enkele reden om de Robeco-groep het benodigde vertrouwen niet te schenken. Wat dit beleggingsconsor- tium met name onderscheidt van fondsen als de IOS (Investors Overseas Services) is dat er géén tegengestelde belangen zijn tussen de maatschappij die de fondsen be heert en degenen waarvoor de fondsen worden beheerd. De Robeco-groep is wat het beheer betreft eigenlijk een coöperatie van de beleggers in aandelen-Robeco. En datzelfde geldt voor Rolinco en Utilico, de beide zustermaatschappijen van Robeco. Overigens zijn bij het nieuwe plan aan delen in de drie beleggingsmaatschappijen bij een bank in depot gegeven tegenover de bedragen van het giroplan. Wall Street zette de nieuwe maand heel wat beter in dan oktober was verlaten. 13.30 i 20- raat). s vo- Hoewel het nog niet duidelijk is of hier sprake is van een tijdelijk technisch her stel, of het begin van een nieuw tijdvak van wat langer aanhoudend herstel, was de koersstijging toch niet gering. Nog een week is men daarginds verwijderd van de dag waarop de huidige loon- en prijsstop zal eindigen. Wat er dan verder komt is niet erg duidelijk, maar het bedrijfsleven is reeds toegestaan de dividenden eniger mate te verhogen. Dat was het startsein voor Wall Street’s herstel. :rdag ,Dui- B en Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am, Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motor» De Robeco-groep meent ook dat haar nieuwe systeem een fundamentele verande ring brengt op het gebied van het sparen. Men kan nu direct in aandelen sparen en het doet er daarbij niet toe of men in ronde bedragen wil sparen of in heel willekeu rige, mits voor Robeco en Utilico minimaal 25 gulden per keer wordt gestort en ten minste 100 gulden per jaar en voor Rolinco per keer minimaal 50 gulden en per jaar tenminst.’ 200 gulden. periode heden 300exd 25% 27% 51 2314 33% 21% 34% 91 44 46% 46% 7»%exc 39% 32 29% 7% 10% 17% 27% 88 46% 67% ENSCHEDE. De economie in West- Duitsland koelt langzamer af dan de au toriteiten hadden verwacht, aldus het mi nisterie van Economische Zaken in Bonn. Er is wel sprake van een duidelijke ont spanning, hetgeen blijkt uit het teruglo pen van de opdrachten vooral uit het buitenland. De vraag naar goederen ligt nog steeds op een hoog niveau. AMSTERDAM. Twee belangrijke ge beurtenissen kenmerkten deze week het beursleven: de omslag in Wall Street en de publikatie van de eerste winstcijfers over het derde kwartaal. Om met de laatste te beginnen, de teneur van deze cijfers was zodanig, dat er duidelijk een tendens tot conjunctuurverslechtering uit te lezen viel. Als zodanig werd het resul taat op de beurs dan ook opgevat. Het duidelijkst valt dat te onderkennen uit de winstcijfers van de Koninklijke Shell Groep. Tegenover een winststijging in het derde kwartaal in zowel Amerika als Canada, boekte de onderneming in zijn geheel echter een winstdaling van circa acht percent. Buiten het dollarblok is er dus kennelijk iets mis met de conjunc tuur. Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer voor mannen en vrouwen samen vermin derde met 6400 ten opzichte van septem ber en kwam nu op 92.400. Vergeleken met een jaar geleden betekent dit een daling van 39.200. Deze teruggang is voor het merendeel geconcentreerd in de wes telijke provincies. Voor het grootste deel ligt de verminderde vraag in de metaal en de bouw. Bij vrouwen trad vooral een da ling op in de vraag naar kantoorpersoneel. •Met ingang van 8 november gaat de ijzergieterij P. I. van Mechelen in Halste ren over tot verkorting van de arbeidstijd voor haar 34 personeelsleden. •De Asselbergs Ijzergieterij en Handel maatschappij N.V. heeft voor haar bedrijf in Roosendaal bij het arbeidsbureau een soortgelijk verzoek ingediend voor de 135 mensen, die daar werken. De arbeidstijd verkorting houdt in, dat de werknemers in eerste instantie zes weken lang halve dagen gaan werken. Beide ondernemingen kampen met een ordertekort, als gevolg van de dalende conjunctuur. reaus geregistreerd. Dit betekent een da ling van 33.700 ten opzichte van oktober vorig jaar. DORDRECHT. De 200 mensen, die bij de vestigingen van Fokker en Aviolan- da in Dordrecht en Papendrecht moeten afvloeien (van de 430 eigen personeelsle den in heel Nederland) zullen tegelijk aanzegging toto ntslag moeten krijgen en niet in groepen. Dit eisten vrijdagavond de gezamenlijke vakbonden in Dordrecht op een vergadering met 1000 man Fokker- VFW-personeel. volgend jaar wel voor zal zorgen dat loonsverhogingen beperkt blijven. Uit geschiedenis valt te leren, aldus de heer Mertens, dat de sociale vooruitgang maar hoogst zelden bij de werkgeversgroepering zijn krachtigste motor heeft gevonden. „We zullen ons er daarom ook nu niet door de werkgevers van laten weerhouden om de gezamenlijk vastgestelde strategie te volgen, een strategie, die mikt op een geleidelijke ombuiging van de prijs-loon- spiraal”. in oktober houden, maar in november wegens afscheid voorzitter. Nader be richt volgt. Dit is een poging tot ontduiking van de porttarieven. Voor een dubbeltje dus ver onder de prijs. Wanneer kom je je spullen eens terughalen? De sherry staat al koud. Overigens kost die giro-correspon dentiekaart niet eens dat dubbeltje of die cent. Want men maakt dat niet over aan de giro, maar aan degene aan wie men schrijft. Schrijft die dus per girokaart terug, en maakt hij daarbij hetzelfde bedrag over, dan heeft de hele correspondentie in feite niemand iets gekost. Dat betekent ook, dat cor- responderenden die elkaar kunnen ver trouwen, ook gerust f 100 heen en weer kunnen sturen ais „begeleiding’' van hun correspondentie. UTRECHT. De heer H. A. J. J. Speleers, de voorzitter van de grootste ziekenfondsorganisatie in Nederland, de Federatie VMZ, staat zeer gereserveerd tegenover de plannen, een eigen risico in te voeren in de ziekenfondsverzekering. Buitenlands bankpapier. De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend vandaag in Amsterdam zijn: Dollars 3.303.36, Ponden 8.268.46, B. frcs 7.11 —7.26, DM 99.25—100.75, Den. kr. 45.25— 46.75, Lires 53.0055.50, Escudos 11.85 12.45, Can. dlrs 3.29—3.36, Fr. frcs 61.25 62.75, Zw. frcs 83.20—84.70, Zw. kr. 65.75—67.25, Nor. kr. 48.00—49.50. OoS. sch. 13.7013.95, Pesetas 4.755.00. ARNHEM. De N.V. Algemene Instal latie Compagnie (AIC) te Arnhem (130 personeelsleden) wordt zo goed als zeker overgenomen door het elektrotechnisch installatiebureau Timmers n.v. te Uden. vorige beursday 30% 13% 35% 5 41% 27%exd 33% 51 17% 42% 38%exö 13% 24% 15% 28 42% 25% 27% 145% 86% 58% 79% 29% 7% Deze bedragen zijn voor de kleine spaar der niet onoverkomelijk. Op deze wijze kan hij zich wapenen tegen de inflatie, omdat mag worden aangenomen da<t op langere termijn de waarde van de aandelen zal stijgen. Dat mag worden aangenomen om dat we leven in een expanderende econo mie, maar dat betekent niet dat de waarde van de girale aandelen (dat zijn niet an ders dan gewone aandelen op een bijzon dere manier geadministreerd) niet kan dalen voor een kortere of langere tijd. Wie in aandelen belegt, giraal of gewoon, draagt een risico. Mitie nen" urn), isdag eeck, irdag aan wijk, 9 en ndag 16.30 aag- 1 en rarez Wanneer het Brabantse bedrijf alsnog zou besluiten niet tot overname van de aandelen van de AIC over te gaan, zal dit zo goed als zeker betekenen dat alle werknemers van het Arnhemse bedrijf voor elektrotechniek, centrale verwar ming, airconditioning en sanitaire installa ties, moeten worden ontslagen. Nu zullen wellicht slechts enkele personeelsleden uit de administratieve sector moeten afvloei en. Overtekend. Op de 8,75 pet obligatielening van 9 mln door de stichting katholiek ziekenhuis voor West-Friesland, St.- Jans-Gasthuis in Hoorn, is voor een zo danig bedrag ingeschreven, dat bij toe wijzing een reductie moet worden toe gepast. zo delen emittenten mede. Nog maar kort geleden was het precies andersom. Toen boekte de Shell Oil van Amerika elk kwartaal lagere winstcijfers, maar wist het concern in zijn geheel een hogere winst te behalen. Dankzij de in grijpende afkoelingsmaatregelen en de krachtige aanpassing van het Amerikaan se bedrijfsleven daaraan, is de Ameri kaanse conjunctuurterugslag over haar dieptepunt heen. In Europa moet dat punt waarschijnlijk nog komen. Heel duidelijk valt dat ook waar te nemen bij de staalindustrie. Vooral de Duitse tak heeft het thans zwaar te verduren. Maar ook Hoogovens bevindt zich in dalende lijn, want het verlichting ruim 22 percent. Als ouverture deze week trad echter de KLM op, die een winsthal- In september had de Duitse industrie één percent meer aan orders dan een jaar geleden. De binnenlandse afnemers had den twee percent meer besteld, maar uit het buitenland was drie percent minder aan opdrachten binnengekomen. De be stellingen van september kwamen op 93*/j percent van de omzet. Het betekent dus dat er meer wordt verkocht dan er aan orders binnenkomen. Hieruit concludeert het ministerie dat de orderportefeuilles krachtig „afslanken”. De totale produktie is ten opzichte van een jaar geleden nauwelijks twee percent hoger geweest. De producenten van verbruiksartikelen (voedings- en genotmiddelen enz.) ver hoogden hun produktie met drie percent en de fabrieken van grondstoffen met 1,8 percent. De bouwondernemers kwamen op een 1,7 percent lagere produktie en de industrie van kapitaalgoederen (machines, installaties enz.) 0,6 percent. Tijdens de ontmoeting met de regering zo zei hij, zal van onze kant uitdrukkelijk meer aan de orde worden gesteld dan alleen de loon- en prijsontwikkeling: het gaat ons vooral ook om de aard en omvang van de collectieve voorzieningen en de beïnvloeding van de investeringen. Hoewel er geen centraal akkoord is bereikt over het loonbeleid meent de heer Mertens dat er toch ook een reden tot voldoening is en wel omdat het vakbewe- ginsvoorstel, alle inkomensgroepen bij de noodzakelijke matiging te betrekken, ef fect heeft gehad. Hij leidt daaruit af, dat de geesten bijkbaar „langzaam rijp” wor den voor een werkelijk algemene aanpak van het probleem van de rechtvaardige welvaartsverdeling. Over het werkgeversstandpunt zei hij dat, van alle franje ontdaan, het er in feite op neerkomt dat de werkloosheid er In eigen land zijn de onderhandelingen over de loonmatiging op het hoogste ni veau mislukt. Op de beurs maakte dat geen gunstige indruk, maar op zich be hoeft dit bepaald geen mislukken van de matiging in te houden. Het antwoord is nu aan de bedrijfstakken afzonderlijk en wat men in de metaal vraagt lijkt niet eens zo ver af te liggen van wat de werkgevers op het hoogste niveau boden, maar de vakorganisaties aan de top afwe zen. Maar de onzekerheid waaraan de beurs nu al weken is overgeleverd, is er niet door opgeheven zodat er weinig reden was om in herstel te treden, ondanks het feit dat vele noteringen langzamerhand toch wel zwaar zijn doorgegleden. In de sector van de hoofdfondsen stond het sein in elk geval nog op onveilig en ook op de lokale markt bleken de koers verliezen deze week zwaar de overhand behouden. Enig licht was het bericht dat een gegadigde aandeelhouder in de Ru- haak circa 200 percent voor het aandeel wil betalen nadat de onderneming met Landré en Glinderman een prijs van circa 180 percent was overeen gekomen. Maar zo gemakkelijk als vroeger gaat dat niet meer, want er bestaat nu zo iets als een fusiecode. waarbij ook de andere belang hebbenden, als het personeel, inspraak hebben. De zaak zal daarom de nodige tijd vragen. Slotkoersen Eerste periode heden 30 13 35% 5 41% 27% 33% 50% 17% 42% 37% 13% 23% 15% 28 41% 25% 27% 146% 86% 58 79%ex< 29% 7% De vakbonden willen ook dat, ten eer ste: de moeilijk plaatsbare werknemers tussen de 45 en 65 jaar ofwel buiten schot blijven ofwel bij ontslag een goed inko men wordt gegarandeerd. Ten tweede: er een non-activiteitsregeling voor boven 60- jarigen komt voor rekening van Fokker en ten derde: de jongere werknemers omscholing volgen en elders werk aan vaarden na een gouden handdruk. De situatie bij Fokker-Drechtsteden heeft verontwaardiging teweeggebracht bij de werknemers en de vakbonden, om dat bij dit deel van het bedrijf ruim 400 nieuwe personeelsleden de laatste twee jaar zijn aangenomen, terwijl de directie zou hebben geweten, dat het steeds slech ter ging met het bedrijf. Het is dus een heel gedoe, om nog voordelig post te versturen. Slimmerik - ken, hebben voor zulke problemen al tijd radicalere oplossingen dan de een voudige burger Zij meldden het vol gende: Het nieuwe systeem kent geen romn- slomp met stukken en dividendcoupons. Dat is erg praktisch, maar op het eerste gezicht toch ook wel een beetje griezelig. Het effectenbezit vindt alleen gestalte in en mapje met dagafschriften, zoals ook een bank- en girorekening die kent. Daar zal men aan moeten wennen. Het is een kwes tie van vertrouwen in de organisatie van de Robeco-groep. Er is geen tussenschakel gekozen van een trust die de onderliggende aandelen bewaart en beheert. Dat zou het systeem duurder maken en bovendien het omzetten van nieuwe geldstortingen in een aandelentegoed, dan wel het omzetten van het aandelen tegoed in geld, langer laten duren. Dit betekent dat de waarde van het nieu we systeem als spaarmethode niet de zalig makende oplossing is. De kosten, bij gro tere bedragen 1% en bij kleinere bedragen 2% van de stortingen, dragen er ook niet toe bij om het nieuwe systeem te zien als een onderdeel van het bevorderen van het sparen. De kosten zijn op zichzelf niet onredelijk, temeer omdat verder bewaar- loon en kosten van dividend-inning wor den uitgespaard. Het zal moeten blijken of het nieuwe systeem snel van de grond komt. Robeco zelf rekent er niet op. Het zal wel geleidelijk gaan Het nieuwe systeem met aantrekkelijk kanten, is niet de eerste noviteit die Robeco heeft geïntroduceerd. In ’64 kwam dit be- leggingsconsortium met de C.f.-stukken, het systeem waarbij aandelen door een cen trum voor fondsenadministratie worden geadministreerd en de dividendcoupons tot het verleden behoren. Dat C.f.-systeem heeft veel navolging gevonden, voor ter beurze genoteerde fondsen. Of het met de girale aandelen net zo zal gaan is nog de vraag. Het systeem is voor aandelen in industriële maatschappijen niet zonder meer te hanteren. Er is zoals bekend een departementale commissie die de proble men ronc het giraal effectenverkeer onder de loep heeft. vering bekendmaakte en de vrees uitte in het volgend jaar maart te eindigen boek jaar een fors verlies te zullen lijden. Kortom: een week van slechte berichten trok voorbij, die ongetwijfeld met nieuwe zal worden aangevuld. Want bij Philips, die volgende week met zijn resultaten voor de dag zal komen, houdt men ook al zijn hart vast. Voor de AKZO zijn de verwachtingen eveneens niet hoog gespannen. Alleen Unilever zou de eer van de groten wel eens kunnen redden. Een overigens nor maal verschijnsel in tijden van teruglo pende conjunctuur, waar de levensmidde lensector altijd een defensief element be vat. Hoe dan ook, de golf van slecht nieuws bracht een aantal hoofdfondsen op nieuwe dieptepunten van 't jaar. Konink lijke Petroleum zakte van 126 gulden op 115 gulden, KLM kwam zelfs even bene den de 100 gulden en Philips beneden de 30 gulden. Alleen Hoogovens kon een aanvankelijk dieptepunt van 55 gulden naderhand weer wat wegwerken. Maar deze ontwikkeling was voor de Amsterdamse beurs in zijn geheel een bittere pil en kon het toch al niet hoge moreel weinig stutten. Voor hen die hoop ten op een herstel in navolging van Wall Street was dat een grote teleurstelling. Want zonder deze slechte berichten zou het Damrak naar alle waarschijnlijkheid in zekere mate zijn Newyorkse zuster wel hebben gevolgd. Volgens minister Schiller is er nog lang geen sprake van een economische terug gang noch van een volledige vermindering van de vraag. De teruggang van de orders is lang niet in alle prijstakken merkbaar. Bovendien hebben de ondernemingen de vorige jaren forse winsten behaald, waar mee zij goede reserves hebben opgebouwd, aldus Schiller. Wie een rustiger economie wil. moet daarbij een andere orderporte feuille op de koop toe nemen, vindt hij. Hij is voorts van mening dat heel wat financiële problemen bij het bedrijf ont staan door fouten van ondernemers. Een vermindering van de orders wordt het ernstigst ondervonden in bedrijven waar men de teruggang niet op tijd heeft onderkend en nagelaten heeft de produk tie aan te passen. De eerste loononderhandelingen, zo zei hij vrijdag op het jubileumcongres van de Katholieke Industriële Bond in Schevenin- gen, zijn al gestart. De daarbij gestelde eisen blijven duidelijk binnen het kader van het beleidsplan van de vakbeweging. De heer Mertens ziet dit plan dan ook als meer beslissend voor de loonontwikkeling in 1972 dan het gesprek met de regering „of het werkeloosheidsdreigement van de heer Bakkenist”. de diensten van de Posterijen van die van de girodienst. Elke blauwe girokaart heeft een hoekje voor „mededelingen” Daar kun je mooi een korte boodschap in kwijt. En zij toonden hoe zij met elkaar per girokaart correspondeerden, door el kaar telkens maar één cent over te maken. Ik heb nagegaan of dat er bij de girodienst zomaar toevallig eens een enkele keer tussendoor was geslipt, of niet. Daarom heb ik vorige maand enige tientallen girokaarten heen en weer laten sturen. Door mensen, die elkaar steeds een dubbeltje over maak ten. Het resultaat: ze kwamen er alle maal, zonder bezwaar van de giro dienst, door heen. Met als .mededelingen” boodschap pen zoals deze' Ben ie op 10 september ’s avonds thuis? Laat me dat met een girootje dan even weten Vergeet de verjaardag Truus niet. We wilden de vergadering maar niet (Van onze correspondent) DEN HAAG. De post wordt duur der en duurder Ingaande novembet drie dubbeltjes voor een brief, een kwartje op een briefkaart. De goed koopste manier van corresponderen d.w.z. als je iemand alleen wilt felici teren of de groeten doen kost dan twee dubbeltjes. Namelijk op een prentbriefkaart. Hoewel, dan zou je die prentbriefkaart wel zelf moeten maken of voor vier cent kopen, anders kom je er al weer duurder mee uit dan met een briefkaart. DORDRECHT. Om de voorraad van een aantal produkten tot een aanvaard baar niveau terug te kunnen brengen, heeft Lips’ Brandkastenfabrieken N.V. vergunning aangevraagd tot werktijdver korting gedurende 6 weken voor 175 van de in totaal ongeveer 450 werknemers. De directie is van mening, dat 20 per cent korter werken gedurende een be perkte periode voldoende zal zijn, om de verhouding tussen voorraad en afzet te herstellen. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oid N.. Studebaker Texaco Un. Aircrait Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.L.M, Amalga, die nu zowel Etna als de DRU onder zijn vleugels telt, kon zich van 33 op 38 stellen door een nadere verduide lijking over de positie van het bedrijf. De fusie van de ACF met Utermöhlen kost Ie aandeelhouders in eerstgenoemde een ver lies van 20. Daarna ontstond enig her stel. Grote verliezers waren deze week nog Norit, die van f 133 op f 125 viel. Erdal met een daling van 160 op f 150. En voorts Albert Heijn, Gelderland Tie- lens, Hagemeijer en Chemische Fabriek Naarden, die allen vier gulden tot vjjf gulden verloren. VRG Papier moest 30 punten terug. Daarentegen kon Elsevier zich na een flauwe periode met 20 gulden herstellen en was ook de verzekeringssec tor noga] vast op overwegingen in de Tweede Kamer geuit, de fiscale aftrek- ruimte bij levensverzekeringen te ver groten. Slotkoersen Eerste vorige beursdag 300% 25 27 50% 23% 33 21 34% 90% 44% 47% 41% 71% 39% 32% 29% 7% 10% 17% 27% 89 46% 67% 31% Hij stelde zich vandaag op de algemene vergadering van de federatie in Utrecht overigens iets genuanceerder op en aan zien van deze kwestie dan de voorzitter van de Unie van Ziekenfondsen, de heer J. Hendriks, die zich eind vorige maand op de vergadering van zijn organisatie fel tegen een eigen risico verzette. De heer Speleers 'heeft bezwaar tegen een verlaging van de collectieve premies door een verschuiving van een deel der lasten naar het individu. Een verschuiving heeft zijns inziens geen enkel effect op het verlagen van de kosten van gezond heidszorg. Friesch-Groningsche. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de resultaten over 1971 bij de Friesch-Groningsche Hypo theekbank nv 15 percent hoger uitko- men dan over 1970, toen een winst voor belastingen werd behaald van bijna 11.8 mln. Op 31 oktober bedroegen de hypothecaire leningen 1.186 miljard te gen 1.158 miljard op 30 juni en 1.126 miljard per 31 december 1970. Aan pandbrieven en onderhandse leningen stond een bedrag uit van 1.217 miljard (ƒ1.120 miljard en 1.106 miljard), aldus is bekendgemaakt op een buitengewone aandeelhoudersvergadering. Houders van een girorekening, die last hebben van automatische afschrij vingen waarmee zij het helemaal niet eens zijn, moeten zelf maar zien dat zi’ uit de moeilijkheden komen. De giro dienst heeft dan lak aan het publiek Rekeninghouders worden niet gewaar schuwd als de girodienst er eerde' vanaf ziet om handtekeningen op hun afschrijvingen te controleren. Opnieuw heeft de girodienst dan lak aan het publiek. Als wij nu vaststellen, dat de giro gemakkelijk als postbode kan worden misbruikt, zal de girodienst ook wel weer antwoord hebben. pondentie. Dat is de girodienst, die zonder dat er werkelijk meer geldver keer komt, méér werk moet doen, en méér oost moet uitsturen en via de door het hele volk betaalde Posterijen moet laten bezorgen. Daarom: dit verhaal is niet bedoeld om een post-revolutie te veroorzaken Maar wel om maar weer eens te wijzen op een barstje in de ivoren toren waarin de girodienst huist. Het Arnhemse bedrijf kampt al ruim twee jaar met financiële moeilijkheden, die volgens de directie ontstaan zouden zijn door de regeringsmaatregelen waar door vergunningen uitblijven en de orders (de orderportefeuille is nog voor ruim drie maanden gevuld) slechts op voor het bedrijf ongunstige tijdstippen kunnen worden uitgevoerd. Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoersen van gisteren): AKZO 57.00 gb 57.70 58.00), Hoogovens (55.30), Kon. Olie 112.80—114.50 (114.303, Philips 29.00 b—29.30 (29.40), Unilever 103.20 gb— 103.70 (105.80), KLM (104.00). Laten we wel één ding duidelijk stellen: er is natuurlijk wel een scha- de-drager bij deze manier van corres- De omzet In Wall Street was 10.780.000 aandelen. Dow-Jo- nescijfers: industrie 840.39 2.78), sporen 229.32 (+0.18), nutsbedrijven 112.76 0.10). derde kwartaal bracht geen maar een winstdaling van (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Sinds eind oktober vorig jaar hebben we 21.300 werkloze mannen meer. In de maand oktober werd dit getal bereikt met een toe neming van 8.700 werkloze mannen. Het totale aantal werkloze mannen is nu 52.000, dit is 1,8 percent van de mannelijke beroepsbevolking. De toeneming van de werkloosheid blijkt tamelijk gelijkmatig over de regio’s te zijn verspreid. Alleen het zuiden en dan vooral in Zeeland, Noord-Bra- bant en Limburg, geeft een lichte toeneming te zien. Ook bij de vrouwen wordt een toene ming van de werkloosheid geconstateerd. In oktober nam dit aantal toe met 1500 tot 14.100 totaal. Een jaar geleden was het aantal werkloze vrouwen 3300 lager. Tevens kan worden geconcludeerd, dat de werkloosheid onder de jongeren toe neemt. Eind oktober 1970 was 27,1 percent van het totale aantal werklozen jonger dan 25 jaar, thans is dat 31 percent. Eind oktober stonden tevens 1200 man nelijke en 400 vrouwelijke Surinamers en Antillianen als werklozen ingeschreven. Voorts waren 1500 mannelijke en 200 vrouwelijke vreemde arbeidskrachten in geschreven tegenover eind oktober 1970 500 mannelijke en 100 vrouwelijke vreemde arbeidskrachten. Voor de obligatiemarkt was het een zeer stille week. De handel bleef op een laag pitje en de koersverschillen waren gering. In Amerika zijn enkele grote ban- een uwinnnnnr»u~innrrinni---- gegaan, maar dat had hier nog geen invloed. De beurs sloot vrij apatisch en kleurloos.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9