AJAX KON NU TOESLAAN OMDAT FEIJENOORD GEEN KINDVALL HAD Kovacs: Te zware last voor Franz Hasil Volendam viel tegen geduldig Telstar pas na een uur voetbal genadeloos door de mand: 1-5 „Als Ajax de vorm heeft er geen kruid tegen gewassen” is fff* Ere-divisie in cijfers 1 11 MAANDAG 8 NOVEMBER 1971 (Van onze sportredactie) Doelpunten (Van onze sportredactie) U itstekend tuuiuiiiuiminiiiinuiiiiiin/i/i. magnifiek voetballend Ajax op beslissende ogenblikken niet al tijd te dichten was. AMSTERDAM Onder de druk der omstandigheden een ontmoeting op het allerhoogste niveau met rivaal Ajax kwam een kleine onvolkomen heid in de goed geoliede chine, die Feijenoord heet, aan het licht. Niet eerder in het sei zoen had de Rotterdamse equipe last van dit foutje. In een vol maakt ritme gleed het langs de opponenten. Feijenoord in zijn nieuwe samenstelling leek niet te stuiten. Het was nog sterker, zo werd beweerd, dan vroeger. Toen toch gerenommeerde tegenstanders als Celtic, AC Mi lan en Estudiantes in het groene gras beten aan de voeten van de Rotterdamse gigant. Toen ook de Zweed Ove Kindvall nog deel uitmaakte van het team. Gistermiddag toonde de Euro pese kampioen echter aan, dat niet straffeloos een zo belang rijk radertje als een spits ver vangen kan worden door lager gekwalificeerd materiaal. Zelfs niet in een zo hechte eenheid als Feijenoord. Zo’n ingreep laat sporen na. Een kleine leemte in de eerste linie, die tegen een (Van onze sportredactie) ma- JOHN DRIESKENS Suurbier steken triomferend de armen in de lucht. Den EF Feijenoord een aantal kansen op, die, zoals Happel later zou beweren, Rotterdam de winst hadden kunnen brengen. Duivenbode gleed Maiwald vijf cen timeter naast de paal. Rest nog het gegeven dat Theo Laseroms voor te hard inkomen In een duel met Barry Hulshoff een waarschuwing kreeg van Lau van Ravens. De arbiter meldde daar naast op het wedstrijdformulier, dat Theo zich na zijn vergrijp uitste kend had gedragen.... als André die eenmaal in bezit dan was het moeilijk om hem er weer vanaf te zetten”. 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 10 9 9 7 6 7 5 4 5 4 3 5 3 1 3 1 0 1 21 21 19 18 17 16 13 13 11 11 10 10 9 8 8 5 3 3 „Wij hadden er rekening mee gehou den”, vertelde Rab na afloop, „dat het zo zou kunnen lopen. Volendam moest na rust blijven komen en kreeg boven dien de wind mee. Dat gaf ons de gelegenheid om sterk te counteren. Wij dens één van de uitvallen van de snelle vleugelverdediger van Ajax Wim Suurbier naar het doel van Treytel. De voorzet van Suurbier zag Rinus niet. Hij gleed blind. „Ik moest wat doen om Cruyff te stop pen. Ik raakte de bal met de punt van mijn schoen. Het was een doel punt.” Twee minuten voor tijd maakte Israel zijn fout goed. Zijn afstands schot verraste doelman Heinz Stuy. 1 3 1 4 5 2 3 5 1 3 4 0 3 6 2 3 3 1 1 0 2 1 1 3 4 3 6 5 5 7 6 5 7 8 9 10 27— 4 23— 4 21— 9 16— 5 31—14 22— 12 14— 15 15— 18 11— 15 9—14 8—12 12— 17 17— 12 14—19 17—22 6—23 5—28 5—30 Voorts moest Milan Stanic plaatsma ken voor Ronald Manders, die op dracht kreeg om opkomende back Dick de Boer te stoppen. De donkere IJtnui- denaar kweet zich niet alleen uitste kend van deze taak maar leverde bo vendien een fikse bijdrage aan de of fensieve kracht van Telstar. Nadat Ton Fens de score had geopend uit een voorzet van Paul van Egmond (waar eerst André uitgekookt overheen was gestapt) nam Manders zowel het twee de als het derde doelpunt voor zijn rekening. Daarmee beklonk hij Volen dams nederlaag. Die momenten vielen vooral waar te nemen in de tweede helft. Franz Hasils inspanningen zwakten af. De Wener had gistermiddag de taak de Rotterdamse spits te versterken. Achter Schoenmaker dook hij in de eerste helft herhaaldelijk op. De arbeid van de middenvelder leverde Reeds in de eerste helft zorgde de ongeëvenaarde klasse van Keizer (die na rust veel onopvallender voetbalde) voor drie opgelegde kansen. Eerst ver lengde hij een bal, die Arie Haan al na enkele minuten in een unieke positie bracht, vervolgens lanceerde hij Cruyff die zijn schot op miraculeuze wijze zag gekeerd door de paal, de hand en de rug van Treytel, terwijl ook de pass op Cruyff die Swart in een positie bracht dat hij volkomen vrij en onge hinderd naast kon schieten van zijn voet kwam. Er werd na afloop nauwe lijks over gesproken, omdat Feijenoord wellicht niet zulke mooie kansen had gekregen maar toch wel imponerend van repliek had gediend. Kovacs: „A- jax voetbalde de eerste helft toch te angstig. Het was bang om een fout te maken. In de rust heb ik gezegd: één punt hebben we, in de tweede helft pakken we dat tweede punt. Dat hield in: meer risico.” VOLENDAM Pas na een uur wachten werden de 3.500 kleu mende toeschouwers bij Volen damTelstar door de Velsenaren voor hun volharding beloond. Met vier doelpunten in een tijdsbestek van nog geen vijftien minuten tracteerden de mannen van Jan Rab het Volendamse mini-legioen op het aroma, waarvoor de Volen damse trainer Hans Croon zo graag met zijn ploeg had gezorgd. Zestig minuten lang liet hij zijn brigade zonder enig resultaat zwoegen. Vooral na de hervatting moest er met de wind in de rug druk worden uitgeoefend. Croon zette alles op alles om voor eigen pu bliek tenminste de openingstreffer binnen te halen, en van die situa tie maakte Telstar dankbaar ge bruik. Croon: „Er vielen gaten in onze achterhoede en dat buitte Telstar goed uit. De grootste fout was dat wij Telstar steeds aan de bal lieten komen. En had een man Dat bleek ook wel. Nadat Swart uit een voorzet van Keizer die zich na een overtreding van Schneider tegen Cruyff met een vrije trap belastte met een op kopbal zijn talrijke zwak ke momenten op slag deed vergeten en 1-0 aantekende, was Feijenoord ze ker na die tweede goal even hele maal nergens. Dat kwam ook omdat het va banque speelde, met een opko mende Rinus Israel, die een één-twee- combinatie met een treffer zag be kroond en er hoe dan ook toch weer in slaagde om Feijenoord aan een doel punt te helpen. Ajax was echter niet zo gek om met nog enkele minuten te spelen ook nog maar enig risico te nemen. Blankenburg en Hulshoff ble ven rustig hangen, want ook zonder opkomende verdedigers kwamen er te gen dit alles of niets spelend Feije- noord-elftal nog mogelijkheden. Bij voorbeeld toen Swart voor het eerst Van Duivenbode dolde, waarna Keizer met een flitsende kopbal de lat trof. Stand: Feijenoord Ajax FC Den Haag FC Twente Sparta FC Utrecht Telstar NAC MVV DWS Excelsior NEC PSV FC Groningen Go Ahead Eagles 12 Volendam FC Den Bosch Vitesse Fred André triomferend weglopend na zijn doelpunt. hebben hier door intelligent spel ge wonnen, terwijl Volendam het voorna melijk in hard voetbal zocht. Vorige Hasil in gevecht met Neeskens. Vooral na het flitsende schot van Cruyff in de vijfendertigste minuut van de wedstrijd, dat via de rug van Treytel en de paal weer het veld in caramboleerde heerste Feij enoord. Via Van Hanegem, die in een verdedigende rol excelleerde met de ijzersterke Wim Jansen én via Franz Hasil. In de zevenender tigste minuut schoot hij in. Met de grootste moeite verwerkte Heinz Stuy de bal. In de veertigste minuut kreeg Lex Schoenmaker een vrije kans. Een schot van gelegenheids- linksbuiten Wery werd eveneens geïncasseerd. Een voorzet van Van Rab was echter niet naar het paling- dorp gekomen om één puntje veilig te stellen. Er moest gewonnen worden. Daarom had Rab de lacune in de voorhoede, ontstaan door het wegval len van de geblesseerde Monne de Wit en Ko Stout, evenals vorige week op gevuld door vrije verdediger Fred An dré in de voorste linie te zetten. Happel zélf veroordeelde zijn aanval. In zijn analyse zei hij: „Wij hadden in de eerste helft meer mo gelijkheden dan Ajax. Feijenoord had die kansen niet voorbij mogen laten gaan. Met een 0-1 voorsprong hadden wij in de tweede helft een geheel andere uitgangspositie gehad dan nu het geval was. AMSTERDAM. Ajax en Feije noord vormen momenteel de absolute top van het Europese clubvoetbal. Daarom werd de schitterende topper in De Meer die een niveau haalde dat de laatste seizoenen niet is bereikt een wedstrijd die tenslotte door nog grotere kleinigheden werd beslist dan in het verleden al het geval was. Maar ook door de beslissing van Kovacs („Neeskens heeft een Van Hanegem- complex”) om Arie Haan tegenover het fenomeen Van Hanegem te plaatsen, waardoor de verdedigend sterke Nees kens Feijenoords grootste aanvallende gevaar in dat middentrio van wereld klasse, Franz Hasi. kon platleggen. Bij- klasse, Franz Hasil kon platleggen. Bij- Cruyff-Keizer, dat de glanzende vorm van de afgelopen weken nog eens extra accentueerde door één van de beste wedstrijden tegen de aartsrivalen te voetballen tot dusver. Eagles 2-0, Sparta—DWS Excelsior—NEC 2-1, FC Groningen—PSV 1-1, Vitesse—NAC 1-2. Treytel kijkt na het tweede Ajax-doelpunt vertwijfeld naar Rinus Israel, die de bal met een sliding in eigen doel heeft gewerkt. Cruyff en aan de zijlijn Wim Feijenoord moest nu onder het Ajax-juk door. De druk van de Amsterdammers resulteerde in twee treffers. Over het eerste doelpunt, een volgens Fadrhonc gelukkige goal, zei Van Hanegem: „Treytel had van die vrije schop van Mühren moeten af blij ven. Ik kon er nu net niet bij met mijn hoofd. De bal plofte precies op het hoofd van Sjakie Swart neer.” De tweede goal was een foutje van Rinus Israel. Samen met Cruyff snelde hij tij- Hasil had echter te veel van zich zelf gevergd. In de tweede helft was hij niet meer in staat honderd per cent te geven. Bondscoach Fadrhonc merkte op: „Feijenoord mist in feite twee klassevoetballers in de voor hoede. Hasil moest te veel doen.” Van Hanegem ervoer het af knap pen van Hasil in de tweede helft op een andere wijze. „Franz bleef te veel staan. Hij kankerde, maar werk verzette hij niet meer.” Jan Mulder, die de voorbije transferperiode onderhandelde met Feijenoord: „De Rotterdammers ko men in die spits mannen als Cruyff en Keizer te kort. De voorhoede werd vanmiddag nauwelijks gevaar lijk...” Uitslagen: VolendamTelstar 0-5, FC Den Bosch FC Utrecht 1-4, Ajax—Feijenoord 2-1, FC Twente—MVV 2-0, FC Den Haag—Go Ahead Eagles 2-0, Sparta—DWS 3-1, Hans Croon oordeelde dat de Volen- dammers wellicht een beter resultaat hadden behaald, als zij eerder en for ser met hun tackles waren gekomen, een uitspraak die in flagrante tegen stelling stond met de mening van de Velsenaren. Zij waren het er unaniem over eens dat er althans gisteren weinig meer over was van het tech nisch begaafde ploegje dat zij in voor gaande jaren tegenover zich vonden. Van Essen: „Er werd vandaag alleen maar op je benen gespeeld. Verschrik kelijk, wat hard. Als Volendam zo doorgaat dan haalt het geen punt meer.” Croons repliek: „Nu is het te hard, verliezen we volgende keer op het nippertje dan spelen we weer te lief. Zo houd je altijd wat.” In de eerste helft zag het er niet naar uit dat de thuisclub met een 1-5 nederlaag zou worden afgetuigd. Van de aanvallen die nog enig gevaar in zich hielden schreef Volendam verreweg de meeste op zijn conto. Spits Billy Bond vormde voor de van tijd tot tijd onstandvastige Velser defensie het grootste gevaar. Telstar mocht dan ook niet ontevreden zijn met de dubbel- blanke ruststand. De ploeg van Jan TelstarFC UtrechtAjax, Feijenoord— Twente, MVVFC Den Haag, Programma: Volendam—Vitesse, Bosch. FC FC Twente, MVVFC Den Haag, Go Ahead EaglesSparta, DWSExcelsior, NEC—FC Groningen, PSV—NAC. Kovacs: „Het belangrijkste is dat Ajax Feijenoord gewoon heeft verslagen door in die tweede helft beter te voetballen. Er is tussen beide elftallen niet zo veel verschil. Ajax had de vorm even helemaal te pakken. Dan is er geen kruid tegen gewassen.” MARC SERNé Dat kwam ook omdat dit weinig zin had bij gebrek aan een spits als Kind vall. Dit bleek bijvoorbeeld uit het opkomen van Horst Blankenburg, die het zich herhaaldelijk permitteerde om zich als vrije man aan te bieden op het middenveld als één of andere Ajax- aanval dreigde te verzanden. Boven dien kwam er in die tweede helft bij iedere Ajax-aanval een centrale verdediger hetzij Blankenburg of Hulshoff attent mee. Daardoor kon Feijenoord betrekkelijk risicoloos on der pressie worden gezet. Suurbier: „Als je Feijenoord vroeger zo onder druk zette, dan volgde er vroeg of laat een dodelijke dieptepass op Kindvall. Zo kon je eerst nooit tegen Feijenoord voetballen, hoewel het natuurlijk wel meer risico inhield. Want komt Feije noord op 1-0 dan kun je tot Kerstmis doorvoetballen, dan kom je er niet meer door.” En Sjaak Swart' „Zo’n Kindvall hield vroeger wel twee man vast.” En de in dit verband belangrijke Barry Hulshoff: „Horst en ik konden ons spelletje spelen zoals wij dat nor maal in de competitie voetballen. Als Feijenoord zo’n Kindvall had lopen, dan speelden Vasco en ik dat onbewust toch anders.” Ajax vermeed bovendien die tweede helft toen Feijenoord er aanvallend helemaal niet meer aankwam ui terst intelligent een confrontatie op dat gevreesde middenveld. Suurbier: „Ga je er op het middenveld als een dwaas in dan kun je het beter meteen verge ten”. En Stefan Kovacs: „Het midden veld van Feijenoord is gewoon sterker. Daarom moesten wij het wel anders voetballen. Niet tikken, maar vanuit dat middenveld onmiddellijk Cruyff en Keizer aanspelen.” In die middenlinie speelde Johan De coup lukte. Arie Haan, een open baring in deze wedstrijd, speelde het opeens veel slimmer. Kovacs: „Hij stond in de eerste helft te ver van Van Hanegem. Dan kan er altijd een pass in de diepte volgen. Het devies luidde ook: Feijenoord laten rommelen op dat middenveld, maar zodra het mogelijk is, moet het worden afgekapt.” En Arie Haan: „Van Hanegem heeft het liefst dat je tegen hem aan gaat hangen. Daarom ben ik voor rust ik had tenslotte nog nooit tegen hem gespeeld en kende hem alleen maar van de televisie wellicht iets te ver van hem gaan staan. Na rust ben ik dichter op hem gekropen. Het is uitstekend gelukt. Hij is niet gevaarlijk kunnen worden. Als hij passte. was dat in de breedte en niet in de diepte.” Neeskens uitstekend. Aanvallend was hij steeds in de combinatie aan speelbaar, waarbij hij voortreffelijke dingen deed, terwijl hij verdedigend Hasil aan banden legde. Hij maakte als enige voetballer van het veld met Ger- rie Mühren de hele wedstrijd geen enkele overtreding. Er was echter meer. Juist toen Feijenoord na een kwartier al freewheelend op een gelijk spel af dacht te gaan werd het volko men verrast door het meest gevreesde wapen van Ajax: de wervelende snel heid. Met name door het driehoekje Haan-Suurbier-Swart. Vooral de ma nier waarop het tweede doelpunt tot stand kwam, kon eigenlijk alleen maar gebeuren met een razendgevaarlijke Wim Suurbier, die opeens weer het juiste moment koos om de diepte in te duiken, goed doorging en zo scherp voortrok dat Israel alleen maar op goed geluk kon proberen om met een sliding de bal te onderscheppen. Het had tot gevolg dat hij fel belaagd door Cruyff de bal zelf achter Treytel werkte. 2-0. Feijenoord was definitief verslagen. Cruyff: „Die tweede goal was eigen lijk een logisch gevolg van ons goede voetbal die tweede helft. Het was ook duidelijk te merken dat Feijenoord na die 1-0 achterstand pas in moeilijkhe den kwam. Vóór die tijd was er uitste kend vertraagd. Feijenoord is alleen maar te pakken door het op een ach- terstand te zetten. Om tegen Feije noord een doelpunt te maken, is ver schrikkelijk moeilijk. Daarna krijg je echter de mogelijkheden.” week verloor ons b-team met 3-0 van Volendam-b. Het ging toen al even hard. Ik heb de spelers daar de afgelo pen week voor gewaarschuwd.” Kort nadat Ronald Manders de stand op 0-3 had gebracht schoot Wim Kras uit buitenspelpositie raak. Scheidsrech ter Dorpmans ging terecht af op het advies van zijn grensrechter en keurde het doelpunt af. Kras toonde in eerste instantie de neiging om de verantwoor delijke vlaggedrager handhandig duide lijk te maken dat hij volgens hem abuis was. Dorpmans. geassisteerd door enkele Volendamse spelers, kon hem echter bijtijds van dat voornemen af brengen. Tien minuten voor tijd, André had de stand toen al uit een voorzet van Dick Bond op 0-4 gebracht, lukte het zwoeger Billy Bond wél om iets terug te doen: 1-4. Ton Fens bepaalde de eindstand twee minuten voor het einde op 1-5. Doelman Paul van der Meeren maakte dat moment niet meer binnen de lijnen mee. Bij een actie van Kras werd hij met een voetbalschoen aan zijn gezicht geraakt en moest het veld ruimen voor Kees van Bergen. In de rust had een aan zijn knie geblesseerde Jaap Zwaan al plaats gemaakt voor Leen van dei Lugt Evenals Van der Meeren zal hij echter aanstaande zon dag tegen Den Bosch weer van de partij zijn. 9 FW l ZZZZ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11