Opstand onder gevangenen in Aardschokken gemeten m China zegt steun Los Angeles Japan en Zweden toe aan Pakistan VN-delegatie uit China in New York verwacht Indira Gandhi Australische in Parijs militairen uit Vietnam Geen duidelijke uitspraak op bisschoppensynode Revolutie in Moskou herdacht Na Amerikaanse kernexplosie op Amsjitka BWafelilïï Fidel Castro overmorgen naar Chili Kardinaal Alfrink „gaat overleg plegen” IIP Aardschokken in Griekenland Weer twee doden en Ook gesprek met Alvarado in Lima Herdenking van overlijden De Gaulle vele gewonden in Noord-Ierland Tito in Londen r MAANDAG 8 NOVEMBER 1971 3 2 VINDEN VOOR KWESTIE OOST-BENGALEN „Behoud vrede” Canadese studenten Japanse protesten Bedevaart duurt 3 dagen Voor televisie Vol programma SCHADEVERZEKERtNGEN: „REDELIJKE OPLOSSING” Deze week ook nog naar West-Duitsland ur Uit het buitenland kwam een reeks van B- (Van onze redacteur in Rome) n r ADVERTENTIE 1 F De verwachting is dat na de synode verschillende bisschoppenconferenties zelf zwaardere beslissingen zullen gaan nemen. HELVETIA ONGEVALLEN P d 1. n el )e te >r Ie Het doel van het bezoek van Fidel Cas tro is een plechtig karakter geven aan de eerste verjaardag van het herstel van de Volgens het Peruviaanse blad El Com- mercio” zal premier Castro naar verwach ting woensdag op doorreis naar Chili vier a vijf uur op het vliegveld van Lima door brengen voor besprekingen met de Peru viaanse president, Juan Velasco Alvarado. Deze bedevaart, die drie dagen zal duren, is georganiseerd door het „Nationale actie- genootschap voor trouw aan generaal De Gaulle”. Vele belangstellenden woonden een mis bij in de dodpskerk, waar ook mevrouw De Gaulle aanwezig was. Na een bezoek aan het kerkhof waar de generaal begra ven ligt, trok de stoet naar de plaats waar een monument in de vorm van een reus achtig kruis van Lotharingen het sym bool van de „vrije Fransen” in de tweede wereldoorlog zal worden opgericht. In het Noordfranse Rijssel trokken hon derden mensen zwijgend langs het geboor tehuis van De Gaulle en langs de kerk waar hij werd gedoopt. In de Parijse Notre Dame wordt mor gen een speciale herdenkingsmis opgedra gen, waarbij president en mevrouw Pom pidou aanwezig zullen zijn. In de Canadese stad St. John’s op New foundland hebben enige honderden men sen zaterdag voor het Amerikaanse con sulaat geprotesteerd tegen de kernproef. De rustig begonnen betoging eindigde in een hevige vechtpartij met de politie. De ruiten van het consulaat werden inge gooid. De politie heeft verscheidene de monstranten, voor het merendeel studen ten, gearresteerd. Japan behoudt zich het recht voor van de Verenigde Staten schadevergoeding te vragen voor eventuele schade die door de Canada gaven via de diplomatieke kana len uiting aan hun bezorgdheid over de mogelijke gevolgen van de Amerikaanse proefneming. NOEI DAT (Reuter en AP). De ge- vechtstaak van Australië in Zuid-Vietnam is geëindigd met de terugtrekking van 1.100 Australische militairen uit Noei Dat, dat vijf jaar lang de belangrijkste Austra lische basis in Zuid-Vietnam is geweest. Paws Paulus op de slotzitting van de bisschoppensynode. r t 10 Ie LOS ANGELES. (AFP en Reuter) Ongeveer 150 gevangenen, die waren op gesloten in de cellenafdeling van het pa leis van justitie in Los Angeles, zijn in het weekeinde in opstand gekomen uit protest tegen de kwaliteit van het eten. d g le 'a- igt de ijf ;e- >r n P iff id 1- ii- et is, le ef ft lit m er te 3e et u- ;ie re en 1, .1 :i d s an an de de en an an en ig. en te is an ite ur n- >st a- de it, ar en !1- er Volgens een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn van officiële Russische zijde geen protesten ontvangen. Waarnemers in Wash* ington hebben erop gewezen, dat de Sovjet-Unie bij haar serie ondergrondse kernproeven vorig jaar oktober een bom van tussen de drie en zes megaton tot ontploffing heeft gebracht. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Mitchell Shart, heeft verklaard, dat het nog wel enige tijd zal duren voordat met zekerheid gezegd kan worden dat bij de proef geen radio-activiteit is vrijgekomen. COLOMBEY-les-deux-Eglises (AFP). Naar schatting 15.000 mensen zjjn gisteren naar het Franse plaatsje Colombey-Ies- deux-Eglises gekomen voor het herdenken van het overlijden van ex-president Char les de Gaulle op 9 november van het vorig jaar. uw assurantieman weet er MEER van! Ongeveer vijf uur voordat de onder grondse kernproef, die de codenaam „Cannikin” had gekregen, zou worden uit gevoerd, wees het Amerikaanse Hoogge rechtshof een verzoek van verscheidene groeperingen, geen toestemming voor de proef te geven, van de hand. ROME De bisschoppensynode is zonder duidelijke uitspraak geëindigd, maar de paus verklaarde na afloop dat hij met de recommendaties van de bisschoppen ernstig rekening zal houden. Zaterdag werd de uitslag bekendgemaakt van de stemming over de mogelijkheid om gehuwde mannen van rijpere leeftijd tot priester te wijden. Vier enveertig percent van de bisschoppen en de hoofden van religieuze ordes meenden dat de paus daar in bijzondere gevallen toe moet over gaan. Een ander dilemma deze vijf weken in Rome was de verdeeldheid over de rol van het centrale bestuur in de rooms katholieke kerk. Sommige bisschoppen conferenties vroegen duidelijk om meer verantwoordelijkheid te mogen nemen Canada, België, Nederland, een deel van Frankrijk en Oostenrijk, de Scandinavi sche landen maar nog steeds het grootste deel vraagt vanwege politieke* culturele en sociale spanningen in eigen land, Rome om een krachtige leiding die niet gedeeltelijk uit handen wordt gegeven En dat waren opnieuw de bisschoppen uit landen van het Oostblok, bijna geheel Afrika, een aantal uit Azië en Zuid-Ame- rika. betrekkingen tussen Chili en Cuba, dat president Allende op 12 november 1970, acht dagen na de aanvaarding van zijn ambt, bekendmaakte. Men meent te weten, dat de Cubaanse regeringsleider tien dagen in Chili zal blij ven. Op het programma staan onder meer bezoeken aan kopermijnen in Chuquica- mata in het noorden, kolenmijnen in het zuiden, belangrijke industrieën in het cen trum van het land en besprekingen met studenten en vakbonden. Op een persconferentie weigerde Bhoet- to te antwoorden op vragen of zijn bezoek had geleid tot beloften inzake uitbreiding van de militaire hulp van China aan Pakistan. „Wij kunnen onze kaarten niet op tafel leggen en u meedelen welke maatregelen wij hebben genomen om on ze nationale onafhankelijkheid en staats soevereiniteit te waarborgen” PARIJS. Op haar drieweekse rond reis, waarbij zij al eerder Londen en Washington bezocht, is de premier van India, mevrouw Indira Gandhi gister avond in Parijs aangekomen, waar ze tot woensdagmorgen denkt te blijven. MOSKOU (AFP en Reuter). Gisteren zijn op het Rode Plein in Moskou de plech tigheden begonnen ter viering van de ok toberrevolutie van 54 jaar geleden. Partijleider Brezjnev stond op de tombe van Lenin, de stichter van de Russische staat, geflankeerd door premier Kosigin en de Russische minister van Defensie, maar schalk Gretsjko. Na een militaire parade hield Grestjko een rede, waarin hij rechtstreekse aanval len op de Verenigde Staten en China ver meed. Volgens Gretsjko is de mogelijkheid, de Europese veiligheid te versterken, wer kelijkheid geworden. Hij wees in dit ver band op de totstandgekomen overeenkomst tussen de V.S., de Sovjet-Unie, Frankrijk en Engeland over de toekomstige positie van Berlijn en op de lopende onderhande- lingen tussen West- en Oost-Duitsland over de uitvoering van deze overeenkomst. Hij legde verder de nadruk op het uit voerige „vredesprogramma” dat Brezjnev in het voorjaar op het vierentwintigste partijcongres heeft ontvouwd en dat onder meer een voorstel inhoudt voor een con ferentie van vijf kernmogendheden, waar onder China. NEW YORK (AP). In New York verwachtte men vanmiddag zes Chinezen die hun land bij de Verenigde Naties zullen vertegenwoordigen. Deze eerste de legatie uit Peking vliegt via Karachi en Parijs naar New York. HALIFAX (DPA) President Tito van Joego Slavië heeft gisteren zijn staatsbe zoek van vijf dagen aan Canada beëin digd. Hij zal tijdens een verblijf van 24 uur in Engeland van gedachten wisselen met premier Edward Heath en diens mi nister van Buitenlandse zaken, Douglas Home. In een gezamenlijk communiqué betuig den Tito en de Canadeze premier Trudeau hun tevredenheid over de verbreding en verdieping van de relaties tussen de twee landen. Vliegtuigongeluk. Nabij de Franse plaats Givors is een Westduits particulier vlieg tuig verongelukt. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. Anti-vogelvangstbetoging. In het afgelopen weekeinde is in Antwerpen een betoging gehouden tegen het vangen van vogels - in België. Een honderdtal demonstranten trok van de Antwerpse „Warande”, door de stad naar het Groenplein waar men werd toegesproken door de secretaris van het „coördinatiecomité ter bescher ming van vogels”. ATHENE (AFP) In de afgelopen nacht zijn in Griekenland vijf aardschok ken gevoeld. Het epicentrum bevond zich 70 kilometer ten noorden van Athene, in het gebied van Thebe. De schokken hadden een kracht van 4,2 op de schaal van Richter. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. Ook het seismografisch instituut in Wenen heeft een aardbeving geregistreerd met een sterkte van zes op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving ligt onge veer tussen oostelijk Iran en het zuiden van de Sovjet-republiek Kazachstan. WASHINGTON (AFP, DPA en Reuter) Op het eenzame Aleoeten- eiland Amsjitka, tussen Alaska en de Sovjet-Unie, hebben de Verenigde Staten zaterdagavond om elf uur onze tijd op 1.790 meter onder de grond hun tot dusver sterkste kernbom tot ontploffing gebracht. De door milieu beschermers gevreesde catastrofale gevolgen van de proef sterk ver- hoogte radio-activiteit, hevige aard bevingen en vloedgolven bleven uit. BELFAST (AFP en Reuter). In Bel fast zijn gisteren twee Britse militairen in burger neergeschoten. De een verloor het leven en de andere werd zwaargewond. Elders in de stad liepen tien mensen ver wondingen op bij een aanslag op een transformatorhuisje in een protestantse wijk. Een bomaanslag op een restaurant in het stadscentrum leverde alleen veel schade op. In Londonderry schoten Britse militairen in de r.-k. wijk Bogside een man dood, na dat deze hen met een machinepistool onder vuur had genomen. In het weekeinde hebben Britse mili tairen in Belfast zeven mannen aangehou den onder verdenking van terroristische activiteit. De arrestanten werden aan de politie overgeleverd. De gehele basis, waar naar schatting 40.000 man Australische troepen gelegerd zijn geweest, is aan het Zuidvietnamese leger overgedragen. De overgebleven Nieuwzeelandse ge- vechtstroepen in Vietnam 104 man hebben Noei Dat eveneens ontruimd. In de zes jaar, dat Nieuw-Zeeland troe pen in Zuid-Vietnam heeft gehad, zijn 35 Nieuwzeelandse militairen gesneuveld en 187 gewond. Verwacht wordt dat president Nixon volgende week het einde van de Ameri kaanse gevechtsactiviteiten te land in Zuid-Vietnam zal afkondigen. Dit is giste ren van goed ingelichte zijde vernomen. Amerikaanse functionarissen in Saigon is meegedeeld dat de 101ste luchtlandings divisie, de laatst overgebleven Amerikaan se divisie in Indo-China, begin volgend jaar uit de oorlogszone zal zijn gehaald. Tegelijkertijd zal het 24ste legerkorps, het laatst overgebleven Amerikaanse tactische hoofdkwartier in Zuid-Vietnam op non- actief worden gesteld en worden vervan gen door een „adviescommando”. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai sprak aan een diner over de vriendschap en samenwerking tussen China en Pakistan. Hij maakte melding van de „bevredigende resultaten” van de besprekingen die hij met Bhoetto had. De Indiase defensie-autoriteiten hebben plannen aangekondigd voor het maken van loopgraven rond heel New Delhi voor gebruik door burgers in geval van een militaire aanval. Generaal-majoor Bhagwait Singh, di- In New York werd gisteren door dui zenden demonstranten geprotesteerd tegen de Amerikaanse kernproef op Amsjitka en tegen de oorlog in Viet nam. Na ongeveer vijf uur wisten 75 ongewa pende politiemannen de opstandige gevan genen zonder geweld in hun cellen terug te krijgen. In het dertien verdiepingen tellende ge bouw bevinden zich op de bovenste vijf etages cellen. De opstand brak uit op de elfde verdieping. De gevangenen sloegen alles kort en klein en stichtten brandjes. Zij deden geen pogingen tot ontvluchten en lieten ook de bewakers ongemoeid. Onder de gevangenen zou zich ook de ter dood veroordeelde Charles Manson bevinden. Het bureau van de sherif wilde dit echter niet bevestigen. Wel staat vast dat een lid van de Manson-bende, de 20- jarige Steve Grogan, die veroordeeld is wegens de moord op de filmstuntman Donald Shea, in de cellenafdeling is on dergebracht. Of hij aan de opstand heeft meegedaan is niet bekend. Overmorgen of donderdag verwacht men de tweede groep, die tien man telt. De reizigers die vandaag aankomen, be schikken niet over een Amerikaanse vi sum maar dat was niet nodig. China en de V.S. onderhouden nog geen diplomatie ke betrekkingen. De nieuwkomers krijgen nu bij aankomst in New York de papieren die zij nodig hebben. Ze zullen voorts worden geholpen bij transport naar de stad en hotelruimte aldaar. SANTIAGO, (AFP). De Cubaanse premier, Fidel Castro, zal overmorgen in de Chileense hoofdstad Santiago aanko men. Dit is in betrouwbare kringen in Chili vernomen. De officiële aankondiging van ztfn komst zal vanavond geschieden. De 54-jarige dochter van de stichter van het nieuwe India zal in Parijs bespre kingen voeren met president Pompidou, premier Chaban-Delmas en met de be roemde schrijver en oud-minister André Malraux, die ongeveer een maand geleden een campagne voor de miljoenen Bengaal se vluchtelingen lanceerde. Ze hoopt te bereiken dat de grote westerse mogendheden druk op Pakistan zullen uitoefenen om een politieke oplos sing te verwezenlijken, waarbij ook met de Bengaalse aspiraties, rekening zal wor den gehouden. In die richting heeft Frankrijk trouwens al een eerste beschei den stap gezet door de wapenleveranties aan Pakistan stop te zétten. De tournee van de regeringsleidster uit India, waarin deze week ook Bonn nog zal worden bezocht, wordt door haarzelf als de laatste kans gezien om een open oorlog tussen haar land en Pakistan te voorkomen. Een formele oorlog, die me vrouw Gandhi als onvermijdelijk be schouwt indien naast Frankrijk, Engeland en West-Duitsland vooral ook de drie grootste wereldmachten China, de Sov jet-Unie en de VS niet tot een com promis zouden kunnen komen voor het conflict tussen India en Pakistan, dat nu al tienduizenden mensenlevens heeft ge kost. Zo was er aan het einde van de synode toch een vage opening gekomen in de celibaatswet, die vijftien eeuwen lang in de latijnse kerk onverbiddelijk geldt. Over het tweede thema, dat over de rechtvaar digheid in de wereld, zal de tekst nog worden opgepoetst, rekening houdend met de voorstellen tot wijziging van de tien tallen bisschoppen. De leden van de synode werden ook uitgenodigd om met voorstellen tot wijzi ging van de procedure van de synode te komen..In het algemeen was men teleur gesteld over de gang van zaken op deze derde synode. Te veel interventies, geen kans op debat, te weinig tijd voor studie van de voorstellen en te machtige thema’s om in korte tijd te behandelen. Sommige bisschoppen willen het Engelse parlemen taire systeem als voorbeeld stellen, al is een synode natuurlijk geen parlement, maar een louter adviesgevend orgaan voor de paus. Het overvolle programma, het slecht functioneren en de schrik die ontstond voor de behandeling van een wijziging in de celibaatswet, waren de drie redenen dat het overleg hier in Rome zo traag en voor velen onbevredigend verliep. Wel bleek hoeveel beter de synode bij de lokale bisschoppenconferentie was voorbe reid. Het wachten is nu op de eerste aan vraag om gehuwde mannen te mogen wijden tot priester. Kardinaal Alfrink verklaarde zondag in een extra uitzending van Brandpunt dat het Nederlandse epi scopaat deze mogelijkheid zal onderzoe ken. Het leek hem niet onmogelijk, gezien het verleden en de pastorale nood, dat Nederland deze opening zou willen benut ten maar hij wilde eerst met de andere bisschoppen in Nederland overleg plegen. PEKING, (Reuter/AFP) De speciale Pakistaanse afgevaardigde Bhoetto is na zijn bezoek aan Peking naar huis terugge keerd met de belofte, dat China zijn land steun zal verlenen ingeval van buiten landse agressie. De Chinese onderminister van Buiten landse Zaken, Tsji Peng Fei, zei aan een lunch die Bhoetto werd aangeboden, dat „onze Pakistaanse vrienden ervan verze kerd kunnen blijven, dat de Chinese rege ring en bevolking ingeval van buitenland se agressie zoals steeds resolute steun zullen verlenen aan regering en volk van Pakistan in hun rechtvaardige strijd voor de verdediging van hun staat, soevereini teit en nationale onafhankelijkheid”. Hij beschuldigde de Indiase regering van gro ve inmenging in de binnenlandse zaken van Pakistan. Tegelijkertijd wees hij er op, dat de Pakistani’s een redelijke oplos sing moeten trachten te vinden voor de kwestie-Oost-Pakistan. Maar, zei hij, dit is een binnenlandse aangelegenheid en in menging door een ander land is ontoelaat baar. recteur van de dienst bescherming bevol king, heeft zaterdag verder bekendge maakt dat er na vandaag onverwachts verduisteringsoefeningen in de hoofdstad zullen worden gehouden. Kort na het uitbreken van de kortston dige oorlog tussen India en Pakistan in 1965 werden er rond New Delhi ook loopgraven aangelegd. Onmiddellijk nadat zaterdag de Ameri kanen de ondergrondse explosie hadden laten doorgaan, diende Japan een nieuw protest in. In een regeringsverklaring werd gezegd: „Het is buitengewoon te betreuren dat de Verenigde Staten de proef hebben uitgevoerd, ondanks het herhaalde Japanse verzoek de proef uit te stellen”. De speculaties over het weer aanknopen van betrekkingen tussen Peru en Cuba ne- namen intussen toe. In kringen van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken werd ge zegd, dat de Peruaanse minister van Buitenlandse Zaken, Edgardo Jarrin Mer- cao, daarover geheime besprekingen met zijn Cubaanse ambtgenoot, Raul Roa, heeft gevoerd toen deze in Lima de conerentie van landen van de derde wereld bij woonde. De betrekkingen tussen de landen wer den in juli 1964 verbroken, toen de orga nisatie van Amerikaanse staten (OAS) Cuba uit dit orgaan zette en de leden landen vroeg hun banden met Cuba te verbreken. Peru, dat er bij de OAS op aandrong haar besluit van 1964 te herzien, is bereid onafhankelijk van de organisatie op te treden bij het herstel van de betrek kingen met Havanna. De kernbom van vijf megaton veroor zaakte wel plaatselijke aardschokken. In de seismologische centra in Tokio, Hono- loeloe, Washington en Uppsala (Zweden) werden schokken met een sterkte tussen de 5.5 en 7.4 op de schaal van Richter geregistreerd. Als een stok van een dergelijke sterkte een bewoond gebied treft, betekent dit een alles verwoestende aardbeving. Het epicentrum van de schokken van zaterdag lag echter ver van de bewoonde wereld. De aardschokken die na de ondergrondse proeven in Nevada werden geregistreerd, vertoonden op de schaal van Richter een waarde van 6.25. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie verklaarde na de proef dat er geen radio-activiteit was ontsnapt. Het Dit besluit werd genomen met drie tegen vier stemmen, procureur-generaal Erwin Griswold nam stelling tegen het verzoek van deze groeperingen, voor het merendeel organisaties die strijden voor het behoud en de verbetering van het milieu. Hij verklaarde dat de proef werd geno men „om het behoud van de vrede”. De klagers verweten de regering, dat zij bij de voorbereidingen van de proef niet voldoende de bepalingen in zake het mi lieu in acht had genomen. Zij verlangden dat de regering de proef in ieder geval voor enige tijd zou uitstellen. De uitspraak van het Hooggerechtshof betekende het einde van de maandenlange inspanningen van de milieu-organisaties langs gerechtelijke weg de kernproef te verhinderen. door de Amerikanen gegeven alarm voor vloedgolven kon een half uur na de explosie weer worden ingetrokken. De vloedgolven die ruim zes minuten na de proef op Amsjitka in Japan werden waar genomen, bleken niet van de Amerikaanse kernproef afkomstig te zijn. Volgens Ja panse seismologen zou een van de Aleoe- ten afkomstige vloedgolf pas drie uur later de kust van Japan kunnen bereiken. MIK K F x

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3