Nieuwe pastoor in Sint Jozef Pastorale begeleiding it m nieuwe vorm Geen sluiting van kerken Automobilist onder invloed tegen auto Gemeenschapsraad richt zoeklicht op gemeenschappelijke dienstverlening Plan voor informatiecentrum m nieuwe Directeur J. Visscher: „Bundeling functies is ook uitdaging” „Jansheeren” p II 1 i UIT DE IJMONID BON J REGINA CAELI EN GOEDE RAAD Jac. Zuurbier fractievoorzitter D’66-PPR IJmuider Courant Eucharistieviering voor pater Goudt uit Amsterdam Woonpartners niet alleen maar als r I Vrouw gewond bij aanrijding huurders optreden IN DE VISHAL Pak die 2 weken gratis I I w 5 MAANDAG 8 NOVEMBER 1971 IJMUIDER COURANT 4 Ambtseed Velsen-IJmuiden Inspraak Als u het niet probeert blijft het voor u een vraagteken. Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant I I Óók u zult dan ervaren IJmuider Courant de betrouwbare nieuwsbron in de IJmond, boordevol informatie uit stad, streek, binnen- en buitenland. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD Aan de voor avond van de St. Willibrord-herden- king, de apostel der Nederlanden, heeft de rooms-katholieke parochie van St. Jozef in Velsen-Noord zater dagavond tijdens een plechtige eucharistieviering in de parochiekerk aan de Wijkerstraatweg haar nieuwe pastoor J. A. Th. Goudt, afkomstig van de Amsterdamse St. Nicolaas- parochie, onder flinke belangstelling begroet. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Temidden van de commercieel ingestelde bedrijfs panden moet in de nabije toekomst aan de Kerkweg een sociaal-culturele voorziening worden gebouwd. In het gapende gat tussen een restaurant en de supermarkt van Albert Heijn komt een nieuw gebouw, „De Jansheeren”. waarin de bibliotheek, het dienstencentrum voor bejaarden en de Gemeen schapsraad worden ondergebracht. Het bouwplan is twee jaar vertraagd Op zich al een reden om haast te maken. De heer J. Visscher, directeur van de Gemeenschapsraad, een van de toekomstige huurders van het gebouw, werkt momenteel een plan uit om in het pand een all-round informatie centrum te stichten. Zijn ideeën hieromtrent heeft hij al voorgelegd aan verscheidene, bij de uitwerking van de nieuwbouwplannen, betrokken per sonen, die er wel iets in zien. „Het zou jammer zijn als de voorlopige woon partners als alleen maar huurders zouden optreden. Ik denk aan het maken van een gemeenschappelijke ruimte, waarin alle betrokkenen een stukje dienstverlening onderbrengen. De voorlichtende-informatieve taak is voor de drie partners van zeer groot belang”, zo meent de heer Visscher. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Met ingang van 1 november berust de verantwoorde lijkheid voor de pastorale begeleiding in het parochiegebied van de Regina Caeli en Onze Lieve Vrouw van Goede Raad bij drie priesters, die allen de titel „pastor” dragen. Het zijn pastor Th. H. J. Straathof van de Regina Caeli, pastor G. Tol van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad en de pas be noemde pastor G. S. Hogema cssp. Pastor Straathof treedt althans voor lopig als teamleider op. Dit is het begin van een nieuwe zakelijke aan pak en een herstructurering en betekent teven-' een oplossing voor de vaca tures, welke zijn ontstaan door het heengaan van pastoor Scholtes en kape laan Straathof. In de Meerpaal V e!sen-N oord (Van een onzer verslaggevers) in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Naam Adres te Daarna kunt u mij noteren als 4J- Doorhalen wat niet verlangd wordt it- 4$ maandabonnee t 6.90 kwartaalabonnee f 20.10 Antwoordnummer 47, IJmuiden. iaat «ng (he rent lere len- ling lag- de en eni- na s in •den ver- wij- een raag tra- vor- een I I I I I I I I I J SANTPOORT. De Velser politie heeft zondagavond een automobilist opge spoord die op de Terrasweg tegen een geparkeerde auto was gereden en er daar na vandoor was gegaan. Door aanwijzin gen van een getuige kon de man, een inwoner uit de gemeente, worden aange houden. Nadat op het politiebureau van Santpoort een bloedproef was genomen, werd tegen de automobilist proces-verbaal wegens rijden onder invloed opgemaakt. Een belangrijke stap tot een verdere integratie is wel reeds gezet. Er is name lijk besloten, dat zowel de kerkbesturen ais de parochieraden in het vervolg ge combineerd vergaderen en ook in combi natie handelend optreden. Een eerste ont werp tot de vorming van één parochie ligt ook al ter discussie gereed. VELSEN. De fractie D’66—P.P.R. in Velsens gemeenteraad wisselt i eder jaar van voorzitter. Tot fractievoorzitter is be noemd de heer Jac. Zuurbier. Dit fractievoorzitterschap betreft uit sluitend externe representatieve aangele genheden; intern wordt op coöperatieve basis gewerkt en gehandeld. MAANDAG 8 NOVEMBER De Mei, Geelvinckstraat. 19.30-22.30 u. instuif (vanaf 13 jaar). DINSDAG 9 NOVEMBER De Mei, Geelvinckstraat 19.30 u instuif (vanaf 13 jaar). Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 uur. ?are te de dijk van ig 9 aag. dat 5ten ?rde iden rale ken, [den igen i te het lien de te i L rie na To en A. tar i M. >rd- 'ona :ert; eld; M. ser- a J. lel- C. van de H. den Bos »an; :en- M. van M. ink; >op; i en J. ;jes. m. W. T. i/an ge- ran 'en sas ar, Ki na P. en en ties ma ■ma P. d. on; A. ten A. M., ‘Ie; nk; M. bos oe- R. v. ar- J. en lel- C. d. irs; ns. komt tot resultaat. Men moet de vrede dienen, zodat uw wens, parochianen, en de mijne kan zijn „Heer laat in onze gemeenschap vrede zijn”. De toepasselijke liturgische gezangen en de samenzang werden uitgevoerd door het groot gemengd kerkkoor onder leiding van de heer P. H. van der Pol met aan het orgel de heer G. H. Welp. Een zegen bede besloot deze plechtige installatie- dienst. Hierbij richtte de heer G. Buur, kerk meester, die bij deze installatiedienst, ver richt door deken G. J. Groot van Bever wijk, een korte begroeting tot de nieuwe herder en speciaal tot burgemeester W. M. B. Bosman en echtgenote, familie en vrienden van de pastoor en genodigden. Hij verzocht daarop deken Groot de installatie te willen verrichten, waarop kapelaan J. Wesseling van de kansel af de benoemingsbrief van de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. J. Zwartkruis, voorlas. In deze brief wordt de nieuwe pastoor als deservitor van de St. Jozefpa- rochie genoemd. Bisschop Zwartkruis brengt daarin dank aan pastoor Goudt voor diens pastorale zorg in de St. Nico- laasparochie die ook gekenmerkt werd door materiële zorgen. De bisschop stelt dat Velsen-Noord pastoor Goudt voor de herderlijke zielzorg alle kansen geeft en hoopt dat zijn komst heilzaam en zegen rijk zal mogen zijn. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Zondagmiddag vond op het kruispunt Parallelweg-Lijn- denweg in Velsen-Noord een aanrijding plaats tussen twee personenauto’s. Volgens het politierapport zou een buitenlandse werknemer geen voorrang hebben verleend aan een Heemskerker. Een vrouwelijke passagier, die zich in de geheel vernielde Heemskerkse wagen bevond, werd gewond Met een lichte hersenschudding is zij naar het Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Men pleitte voor het aangeven van één adres, waar iedereen om hulp kan vragen van 10 uur ’s morgens tot 8 uur ’s avonds. De heer Visscher: „Wij kunnen heel wat maken van het nieuwe pand. Het is een kans, maar ook een uitdaging. De centrale ligging en de diensten, die de dienstverlenende organen elkaar kunnen bewijzen vragen gewoon om een eigen en eigentijdse aanpak. De bibliotheek be schikt over een dag- en periodieke infor matie (dag- en weekbladen, tijdschriften). Ook ligt bij de bibliotheek een enorme hoeveelheid algemene en educatieve infor matie opgeslagen (naslagwerk en studie boeken). Het dienstencentrum beschikt over specifieke informatie, die niet alleen voor bejaarden, maar ook voor hun fami lie en de bejaardenwerkers van belang is. De Gemeenschapsraad tenslotte verzamelt Zijn wens van een informatie-centrum is eigenlijk naar buiten getreden, toen het voorlichtingsblad van Heemskerk, De Streng het door de Gemeenschapsraad van de gemeenten Beverwijk, Velsen en Haamskerk uitgegeven boekje „Sociale Gids voor de IJmond” aan een nadere beschouwing onderwierp. In het boekje vindt men een overzicht van alle instel lingen, die in de IJmond een stukje dienstverlening aanbieden bij -sociale pro blemen. De Sociale Gids voor de IJmond is bedoeld voor mensen, die in hun werk te maken krijgen met mensen met moei lijkheden en daarbij graag de medewer king van anderen willen vragen. In het oktober-nummer van De Streng, voorlichtingsblad voor Heemskerk, schreef en geeft de acute gegevens betreffende lokale en regionale zaken door. Als nu deze informatiefuncties eens bijeenge bracht werden in één ruimte, dan zouden de mensen sneller over meer gegevens kunnen beschikken en dat is nog maar de zakelijke kant”, zegt de heer Visscher. „Belangrijker is misschien nog het feit, dat de drempels figuurlijk en letterlijk kunnen worden weggenomen, het laatste om ook rolstoelrijders de gelegenheid te geven binnen te komen, het eerste om iedereen, die behoefte heeft aan welke informatie dan ook de entree zo gemak kelijk mogelijk te maken”. De heer Visscher wil voor alles voorko men, dat de nieuwbouw in het gat aan de Kerkweg een saaie kantoorruimte gaat worden. Volgens zijn informaties bij des kundigen is het mogelijk in het nieuwe pand op de begane grond een zodanige constructie te maken, dat er kan worden gewerkt met verplaatsbare muren. „Als blijkt, dat het informatie-centrum niet draait en om welke reden dan ook niet aan de verwachtingen voldoet haalt men die muren weg en kan de vrijgekomen ruimte bij de bibliotheek en of het dien stencentrum getrokken worden. In het nieuwe gebouw is natuurlijk door het gebruik van veel glas een stuk levendig heid. Je ziet de bibliotheek, je ziet de bejaarden, maar ik zou pleiten voor meer. Als die ene gemeenschappelijke informa- tiesluis gaat werken, dan is dat ook een trefpunt, een ontmoetingsplaats, waar alle leeftijden, rangen, standen, elkaar kunnen treffen. Misschien voor een moment, maar schep ook de gelegenheid voor langere ontmoetingen door wet gezellige zitjes”. Gesprekken met het maatschappelijk werk bijvoorbeeld over dit centrum heeft de heer Visscher niet gevoerd. „Als het informatie-centrum gaat werken en de mensen weten waar ze terecht kunnen voor adressen, waar ze hun moeilijkheden kunnen spuien komen de contacten wel. Ik wil niet gehaast te werk gaan. Het maatschappelijk werk is momenteel zelf bezig met een onderzoek naar de wense lijkheid van samenwerking. Laten ze eerst dat probleem maar gaan uitwerken”. De heer Visscher ziet in de toekomst echt nog wel een plaatsje voor een VW- kantoortje of balie in het informatie centrum „en heel misschien, dat ene meld- adres voor alle mogelijke soorten sociale dienstverlening waar onmiddellijk de hulpvrager bij die helpende instantie kan worden gebracht”. Over de kosten van het project is geen onderzoek gedaan. „Wat het allemaal moet gaan kosten weet ik niet. Ik kan mij voorstellen, dat de drie woonpartners de onkosten gezamenlijk betalen”. men, dat de hulpverlenende instellingen in de IJmond de zaak wel wat verwar rend maakte. „Het veelkleurige patroon mag wat ons betreft blijven bestaan, maar geeft ons als argeloze hulpzoekende wel hulp bij dat zoeken”. Tijdens de installatieplechtigheid in de r.-k. parochiekerk van St. Jozef in Velsen-Noord overhandigt deken G. J. Groot van Beverwijk aan pastoor J. A. Th. Goudt de benoemingsbrief van de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. J. Zwartkruis; van links naar rechts de nieuwe pastoor en de deken. Daarom werd hem verzocht het zieken pastoraat in het Onze Lieve Vrouwgast- huis in Amsterdam op zich te nemen; de beslissing viel niet gemakkelijk. De kwestie van de opvolger was geen sinecure doch dankzij de tegenwoordige inspraak en het democratisch raadplegen van pastoor, parochieraad en priesters uit de omgeving kon pastoor Goudt als opvol ger worden aangewezen. De benoeming tot deservitor gebeurde wegens technische redenen teneinde het pastorale werk sa men met anderen uit te voeren. De pas toor zal daarom ook met kapelaan Wesse ling en geestelijken van naburige paro chies de pastorale zorg uitvoeren. Deken Groot stelde dat bij velen de godsdienstige wijze is veranderd en men zich kritischer opstelt. De verandering van het kerkbeeld brengt ook een verandering van het priesterbeeld mee. Voorheen werd hij gezien als de gezondene, thans is hij dienaar van de gemeente. Met een herinnering aan de beide Vati caanse concilies, liet deken Groot uitko men dat het voor de pastoors niet gemak kelijker is geworden aangezien de autori teit heeft afgedaan. Door de structurele veranderingen kan één priester niet meer aan alle vraagstukken beantwoorden ten zij deze een schaap met vijf poten zou zijn. Met het vervangen van de parochie grenzen is een zoeken naar grensaanslui- ting en samenwerking met andere paro- Van de gelegenheid om direct na de kerkdienst kennis te maken met pastoor Goudt werd in „De Meerpaal” een druk gebruik gemaakt. Ook hier waren burge meester en mevrouw Bosman, alsmede een vertegenwoordiging van de afdeling Velsen-Noord van de Algemene Bond van Bejaarden, verscheidene geestelijken, on der wie ook ds. A. C. van Nood, gerefor meerd predikant, en vertegenwoordigers van vershillende instellingen. De aanwezigen werden begroet door de heer Buur, die de nieuwe pastoor begroet te en ook voorstelde. In een korte beant woording merkte pastoor Goudt op, dat hem in de kerk de voortreffelijke begelei ding van het kerkkoor was opgevallen. SCHEVENINGEN. Zaterdag werden in Scheveningen aangevoerd en geveild: 50 kisten en 120 kleine kisten wijting, 600 kisten gul, 1750 kisten verse haring, 170 kisten makreel en 170 kleine kisten, 450 kisten schol, 80 kisten varia en 6500 kilo gram tong. De aanvoer van maandag bestond uit: 30 kisten en 100 kleine kisten wijting, 220 kisten gul. 80 kleine kisten makreel, 400 kisten schol, 30 kisten en 40 kleine kisten varia, 2200 kilogram tong. URK. In Urk werden vrijdag door 48 vaartuigen aangevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 55.000 tong, 4,35-7; 8000 tarbot, 2,65-8,15; 1500 griet, 1,52-2,51; 80.000 schol, 0,96-1,45; 16.000 kabeljauw, 0,50-1,20; 1700 wijting, 0,63-1,08; 1700 schar, 0,36-0,81. Direct daarop legde pastoor Goudt de ambtseed af in handen van deken Groot, om van hen vervolgens de benoemings brief en de sleutels van de kerk te ontvangen. In de voorbeden vroeg de deken het gebed voor de nieuwe pastoor, voor alle kerken en gelovigen. Pastoor Goudt las vervolgens het Evan gelie van de Goede Herder, Die model staat aan alle geestelijke leiders, uitgaan de van Christus’ woord „Ik ben de goede herder, die geen huurling is, want de huurling is geen goede herder”. Hij was 't ook die gezegd heeft „Er zal zijn één schaapstal en één Herder”. Deken Groot herinnerde vervolgens aan de installatierede bij het afscheid van de vorige pastoor B. J. van der Spek, waarbij hij zich kon voorstellen dat dit vertrek onder de parochianen wat spijt heeft gebracht. Hij was een goed priester en bovenal een goed mens, die de eucharis tieviering tot een hoog peil bracht en de oecumene zeer nabij stond. Zijn zorg aan zieken vond grote toewijding in het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk. Het betekent echter geenszins, dat één van beide kerken gesloten zal worden. Zowel de Regina Caeli- als de Goede Raadkerk blijven in gebruik voor de li turgische diensten, die door het team van pastores verzorgd worden. Beweringen als zou tot sluiting van een van de twee kerken worden overgegaan moeten perti nent worden tegengesproken. Dit is zaterdag en zondag onder meer gezegd in de toelichting, welke tijdens alle H. Missen is gegeven op deze nieuwe vorm van pastorale begeleiding in deze twee parochies in het district Centrum van het dekenaat. De drie pastores zullen in beide kerken bij toerbeurt voorgaan bij de liturgische vieringen. Er wordt wel gestreefd naar meer programmering en lijn in de ver kondiging door bijvoorbeeld het houden van enkele thematische diensten. Voorts wordt ook het thuisbezoek weer aange pakt. Bovendien wordt er gezocht naar meer coördinatie bij onder meer het be jaarden- en jongerenwerk, de ziekenzorg en de publiciteit. Ook wordt gewerkt aan de uitbouw van de samenwerking met de andere parochies in het dekenaat. De drie pastores houden wekelijks één of meer werkbijeenkomsten in de pastorie van de Regina Caeli. Hoewel de twee parochies bij de pasto rale begeleiding als één grote parochie beschouwd wordt, blijven de parochies juridisch nog gescheiden met een eigen kerkbestuur en een eigen parochieraad. Als uit de ervaringen blijkt, dat kan worden overgegaan tot de éénwording van de twee parochies, zal deze stap zeker gezet worden. Zover is het echter nog niet. Dit komt eerst later aan de orde, als een aantal zaken van ondergeschikt be lang geregeld zijn. chies nodig geworden. Deken Groot hoop te daarom dat pastoor Goudt erin zou slagen aan alle verlangens te kunnen voldoen, waartoe hij hem een zegenrijke tijd toewenste. Pastoor Goudt stelde zich in zijn korte prediking voor als een man van invallen om vervolgens in te haken op hetgeen de deken ten aanzien van de structurele veranderingen had verklaard. Ofschoon inspraak mooi is kan democratie niet met hart en ziel toegepast leiden tot conflicten. Als deze ontstaan is de vrede, de „sjaloom” weg. Een teken van Christus in deze tijd is juist de vrede. Maar bidden helnt niet alleen. Hij, die de werken van de Vader doet Hij wees voorts op het samenwerken met allen in Christus. Burgemeester Bosman vond het een bij zondere belevenis voor de eerste maal officieel Velsen-Noord te bezoeken en na mens het gemeentebestuur van Velsen pastoor Goudt te begroeten en hem veel zegen in zijn priesterlijke arbeid toe te wensen. Hij stelde daarbij dat het voor de gehele geestelijkheid en de gelovigen een zeer moeilijke tijd is. Bij de intrede van een nieuwe pastoor in Zandvoort mocht de burgemeester als kerkbestuurslid de wens uiten te hopen dat de pastoor zou helpen het geloof te bewaren. Hij wenste nu hetzelfde pastoor Goudt, dat hij met zijn parochianen als Gods volk ook in Velsen-Noord onderweg mag gaan en een geestelijk aandeel leveren in de gemeen schap van Velsen. De heer en mevrouw Bosman zullen met belangstelling het werk van de Velsen-noordse parochie ga deslaan. Pastoor Goudt heeft met dit al mogen ervaren een hartelijk welkom in zijn nieuwe standplaats te zijn toebereid. MAANDAG 8 NOVEMBER Oud-Kath. Kerk, in O.K.-verenigings- gebouw, Wilhelminakade, IJmuiden, 20 u. gemeentevergadering. Sporthal Zeewijk, Planetenlaan. 16 tot 17.30 uur tennis; 18.30 tot 21 uur „Exer- citia”; 21 tot 23 uur „Full Speed”. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 uur bibliotheek en inlich tingencentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 uur, filiaal Wüstelaan, gebouw Spaarnberg, Santpoort- Noord, 19 tot 21.30 uur. Boksclub De Ring, 19.30 tot 22 uur trai nen in de Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg. De Jump. 19.45 uur in Cultureel Centrum bridge. DINSDAG 9 NOVEMBER Ned. Ver. Huisvrouwen, in ’t Braambos, Zeeweg. IJmuiden-Oost, 10 u. discussiëren over reklame. Jeugdcentrum IJmuiden, in oude Pen- centrale. Kanaalstraat, 20 u. grandioos programma met bekende sterren. Zeewijkclubs, Pleiadenschool 15.45-16.45 u. volksdansen jongens en meisjes 7-11 jaar; Zeewijkschool. 16-17.15 u. handarbeid jongens 6-8 jaar. Bel Canto, Velsens operakoor repetitie om 20 uur in het Cultureel centrum. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen, 8 tot 12.15 uur schoolzwemmen, 12.15 tot 13.15 uur gemengd zwemmen, 13.20 tot 16.20 uur schoolzwemmen, 16.15 tot 16.45 uur zwem lessen, 16.40 tot 18 uur gemengd zwemmen, 18 tot 18.30 uur zwemlessen, 18.30 tot 20 uur zwemvereniging CSB, 20 tot 21.30 uur gemengd zwemmen, 21.30 tot 22.30 uur zwemvereniging CSB. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550-10715. Federatie Bejaardenzorg. Spreekuren: 9 tot 10 uur Cultureel Centrum, Moerberg plantsoen 22, IJmuiden. in de benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Santpoort, in gebouw Cusa, Hoofdstraat 133, Santpoort-Noord, tel. 023-378014; verder volgens afspraak bij het secretariaat Hoofdstraat 133, Sant- poort-Noord, tel. 023-378014. In Velsen- Noord is spreekuur van 11 tot 12 uur in buurthuis De Mei. Geelvinckstraat 2, tel 02510-24025. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945 IJmuiden, 10 tot 12,30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177 Vel sen-Noord 19 tot 21.30 uur jeugd- en tie- nerbibliotheek, Willemsbeekweg, IJmui- den-Oost. 15.30 tot 17.30 uur. Sporthal Zeewijk Planetenweg. IJmui den, 18 tot 23 uur BC IJmond. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat-Spaar- nestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Boksvereniging Manly Sport. Les en wedstrijdtraining van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de Moerberg Comitéschooi aan de Kerkstraat oud-IJmuiden. I Ir

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5