Conclusie onderzoek Slachtoffers van storm in India speciale commissie: OVERHEID MOET HARTZIEKTEN BESTRIJDEN Geen wapens meer voor Pakistan CA O-personeel Hoogovens 2,5 pet reëel vooruit Luchtoorlog in Vietnam heviger geworden kiest eigen werktijden GAK-personeel (6200 man) Waar vindt U eksklusieve interieurs? H. J. Lamp klassiek wonen Katten te vadsig si 5 W AMERIKA STAAKT ALLE LEVERANTIES totaal 157 AGENDA pagina 7 Verder in de krant VAKBEWEGING WIL VOOR 1972: HET WEER Schapenjacht op Rijksweg 4 ontslagen Grote speurtocht naar wapens in Belfast Bij Electron en Smit in Morgen verschijnt „Haarlem: heel oud, heel nieuw” Herfst-koudegolf F IIMI DINSDAG 9 NOVEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 6 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan Tijdens regime-Nixon 8 Minder wind Veewagen kantelt Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Werk over stedebouw van R. Blijstra geleden door de toenmalige staatssecretaris dr. Kruisinga werd ingesteld. Hofleverancier 2 3 3 3 6 7 7 9 9 11 11 11 13. 13 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Zonnige perioden maar ook plaatselijk enkele buien. Mini mumtemperatuur: van 5 graden aan zee tot om het vriespunt in pet binnenland. Maxima rond 8 graden. Overwegend matige, aan ide kust eerst nog krachtige wind uit noordwest tot noord. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De overheid dient maatregelen te nemen ter bevordering van regionale bevolkingsonderzoeken op hart- en vaatziekten. Bovendien dient de overheid de sportbeoefening te stimuleren, voorlichting te geven over voeding en roken en bijscholing van artsen en verplegenden te bevor deren. Ook zal het wetenschappelijk onderzoek dienen te worden bevor derd om nog niet bekende oorzaken van hart- en vaatziekten op te sporen. Voorts dient een inzicht te worden verkregen in de omvang en sociale im plicaties van het hartinfarctvraagstuk. Dit staat in een advies, uitgebracht aan de regering en opgesteld door een speciale commissie, welke een jaar Als u vanaf de Schouwburg naar het Houtplein gaat en U blijft langs het water rijden, dan stopt U bij nummer 42. Daar vindt U karakter vol Ie meubelen. Raamsingel 42, Haarlem. Tel. 31 51 12. Daar is die mooie, ouwe kontra-barometer weer! de enige matras met de juiste celbalans Steeds meer muizen in Britse huizen I Ril W.- 9 IfWW 1 IJmuider Courant i Hebbel: van ADVERTENTIES Luidsprekers (Van onze redactie economie) Barteljorisstraat 18 Haarlem Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag A chtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, W eerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport (Van een onzer verslaggeefsters) rw.'i AMSTERDAM. Het gemeenschappe lijk administratiekantoor (GAK) dat soci ale verzekeringen en pensioenregelingen voor een groot deel van het bedrijfsleven verzorgt, heeft bij wijze van proef alter natieve werktijden ingevoerd. Dit houdt in dat het personeel zelf de begintijd van de achturige werkdag kan bepalen op halfacht, acht uur, half- negen of negen uur. Men kan zijn keuze eens per week wijzigen. Bij het hoofdkantoor van het GAK in Amsterdam werken ruim 1700 mensen. Bij de districtskantoren ruim 4500. Hoogovens zou aan het begin van de contractperiode 3 percent moeten geven om de prijsstijging sinds juli van dit laar te compenseren. Secretaris Baarda zei dat de gevraagde koopkrachtverbetering een gemiddelde be treft, omdat in het totale pakket ook eisen zitten voor de verbetering van de positie van de laagst betaalden. (Van onze correspondenten) s BELFAST (AP). Ongeveer duizend Britse soldaten zjjn vanmorgen vroeg in de rooms-katholieke wijk van Belfast be gonnen met een speurtocht naar wapens. Er werden 34 arrestaties verricht. Voorts werden geweren, pistolen, munitie, bom men, chemische stoffen en twee kleine drukpersen in beslag genomen. ITHACA (AFP). De Amerikanen hebben in de drie jaar dat president Nixon aan de macht is meer bommen op Vietnam gegooid dan in de jaren 1964 tot en met 1968 tijdens de regering-Johnson. Dit blijkt uit een studie van een groep van de Cornell-universiteit in Ithaca in de staat New York. van een dergelijke eenheid in het zieken huis” aldus beveelt de commissie aan. De commissie meent dat in ons land zo spoedig mogelijk een automatisering van de verschillende methodieken op het ge bied van het elektrocardiogram en het chemisch bloedonderzoek tot ontwikkeling moeten worden gebracht, voordat toepas sing op grote schaal megelijk is. (Zie verder pagina 2). DEN HAAG Omdat de overloop aan lonen b(j Hoogovens een stuk kleiner is dan bij de groot-metaal, hebben de vakbonden daar voor 1972 een reële inkomensver betering van 2,5 percent geëist. Zoals gemeld wil de groot-metaal een koopkrachtver betering van 1,7 percent voor volgend jaar. De overloop (dat deel van de laatste CAO- bjjsturing dat drukt op het eerstvolgende jaar) bij Hoogovens is veroorzaakt door de aanpassing van de lonen aan het gestegen prijspeil afgelopen juli. Die bijsturing was toen 2 percent, die dus maar voor zes maanden op 1971 hebben gedrukt. De overloop van die bijsturing naar dit jaar is dus 1 percent, zo heeft secretaris R. Baarda van de NW-metaalbedrijfsbond vanmorgen meegedeeld. Het actieprogramma van de vakbonden voor verbetering van arbeidsvoorwaarden bestrijkt een periode van tenminste 3 jaar. De bonden willen naar een verbeterd Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Volgens directeur Schlijpen van het ge westelijk arbeidsbureau in Valkenburg zal het vooral moeilijk worden om het kader personeel aan nieuw werk te helpen Vol gens de directie van het bedrijf heeft de uitkering ineens van 400 gulden in het afgelopen j aar het bedrijf in ernstige liquidatiemoeilijkheden gebracht. Bij de confectie-industrie Smit in De venter hebben 54 vrouwen en 2 mannen, maandag gehoord dat de fabriek gaat sluiten. De confectie-industrie is van plan de produktie te verplaatsen naar Joego slavië en België. Joego-Slavië is goedko per en m België ligt de arbeidsnroduktivl- teit hoger, bovendien zijn daar gemakke lijker mensen te krijgen, zo verklaarde de directie naar aanleiding van de sluiting. Eerder dit jaar heeft confectie-industrie Smit al 28 mannen en 2 vrouwen ontsla gen. De directie zei dat alle wettelijke bepa lingen bij dit ontslag in acht zijn geno men. Het bedrijf wil het gewestelijk ar beidsbureau helpen bij het zoeken van nieuw werk voor het ontslagen personeel. HAARLEMMERMEER Op de ooste lijke rijbaan van Rijksweg 4 is vanmor gen tegen half negen een veewagen met aanhanger gekanteld. Daarbij werden en kele schapen gedood, terwijl een groot aantal van hun soortgenoten ontsnapte en in alle richtinget. over de Rijksweg verdween. Pas omstreeks elf uur waren de overlevende schapen weer verzameld. Snel daarna konden zij per vervangende veewagen worden afgevoerd. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de afrit Rijsenhout. Hoe de veewagen met aanhanger heeft kunnen kantelen was vanmorgen nog niet bekend bij de ge meentepolitie van Haarlemmermeer. Wel staat vast dat de combinatie dwars over de beide banen van de Rijksweg kwam te liggen, zodat het verkeer binnen korte tijd tot aan Amsterdam vactstond. In de loop van de ochtend kon de rijbaan worden vrijgemaakt. Pas toen loste de tien kilo meter lange file zich langzaam op De politie is daarna nog urenlang bezig ge wéést met het opruimen van de enorme ravage. Bij het ongeval hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan VALKENBURG. Het electrotech- nisch bedrijf Electron NV uit Valken burg wordt geliquideerd. Het 100 man tellende personeel is ontslagen. Inmiddels zijn 75 mensen bij andere bedrijven on dergebracht. Voor 25 man moet nog nieuw werk gezocht worden. De vakbon den hebben bericht van de liquidatie ge kregen. Op weg naar het grote moet men geen aanstoot nemen aan kleine dingen. beloningssysteem, op de duur willen ze van 6 naar 8 percent vakantietoeslag en overgaan tot leeftijdsvekantie. verbetering van de ploegendienst een veertigurige werkweek en inkomensgaranties voor ou dere werknemers die door teruglopende „weerbaarheid” ander werk krijsen Ver der vragen de bonden faciliteiten voor vakbondswerk binnen het bedrijf en wil len zij een bijdrage van 0.5 percent van de totale loonsom voo’ financierine van vakbondsactiviteiten D<- werknemersorga nisaties willen per 30 juni en per 31 december 1972 een priisstiisingscomnensa- tie zonder maximum met daarin een drempel van 0.5 percent die niet hoeft te worden vergoed mits er een selectief in vesteringsbeleid wordt gevoerd en de vrij komende ruimte bestree' wordt aan col lectieve voorzieningen De laatste eisen zijn gelijk aan die van de groot-metaal. Volgens de studie, gebaseerd op gege vens van het ministerie van Defensie en de archieven van het congres, zal vanaf begin 1969 tot eind van dit jaar 2.916.000 ton bommen op Vietnam zijn geworpen tegen 2.865.000 ton tussen 1964 en eind 1968. De opstellers van de studie stellen dat de luchtoorlog in Indo-China is verhevigd naarmate de gevechten op de grond zijn afgenomen. De commissie meent dat als de regio nale onderzoeken naar hart- en vaatziek ten methodisch worden verricht, het zeer waarschijnlijk is, dat preventieve maatre- gelen snel tot gunstige resultaten zullen leiden. Om dit onderzoek te kunnen ver- richten, zullen op korte termijn teams I moeten worden samengesteld, die een ver antwoorde methodiek gaan ontwerpen I voor epidemologisch onderzoek. Deze teams zullen verder initiatieven moeten ontplooien om het regionaal onderzoek te coördineren. Voor de behandeling van het hartinfarct in een acute fase zal men een beter inzicht moeten krijgen in aantal en kwaliteit van de reeds in ons land aanwe zige bewakingseenheder. voor hartpatiën ten. „De overheid moet een brief, vergezeld van een enquête formulier sturen naar alle ziekenhuizen, waarin wordt gewezen op het streven van de overheid om te komen tot een doelmatige kostenvergoe- dingsregeling voor hartbewakingseenheden en waarin wordt ve-zocht een aantal inlichtingen te geven met betrekking tot het functioneren of in voorbereiding-zijn HAARLEM Morgen verschijnt het eerste standaardwerk op het gebied van de stedebouw in Haarlem onder de I titel „Haarlem: heel oud, heel nieuw”. I Het boek is van de hand van de archi- I tectuur-criticus R. Blijstra en bestaat I voor tweederde deel uit de artikelen i die hij in de jaren 1968, 1969 en 1970 in I Haarlems Dagblad publiceerde onder de titel „Zeven eeuwen bouwen in Haar- I lem”. Een derde deel van het boek wordt gevormd door nieuw en aanvul- lend materiaal, waarin zoveel mogelijk de laatste ontwikkelingen op stede- I bouwkundig gebied tussen de tijd van I I de publikatie der artikelen en de ver- I schijning van het boek zijn verwerkt. I „Haarlem: heel oud, heel nieuw” is I niet Blijstra’s eerste werk over stede- bouw. Naast brochures over de gemeen- ten Amersfoort, Emmen en andere schreef hij de standaardwerken „s-Gra- venhage, stad aan de vijver” (1964), „Nederlandse stedebouw na 1900” (1964), „Rotterdam, stad in beweging” (1965) en „2000 jaar Utrecht” (1968). II Zijn nieuwe boek over Haarlem be- I handelt de stedebouw van het prille begin tot heden, waarbij vooral veel aandacht wordt besteed aan de naoor- logse wijken en het nieuwste stadsdeel Schalkwijk. WASHINGTON (Reuter en AFP). De Amerikaanse regering heeft besloten geen enkele wapenzending naar Pakistan meer toe te staan. Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend, dat deze maatre gel enkele weken geleden de goedkeuring van de regering van Pakistan had gekre gen. Beide landen zijn nu tot de slotsom gekomen dat voortzetting van de wapen- leveranties geen nut heeft. Het besluit was niet eerder bekendge maakt omdat de Amerikaanse regering eerst het Congres op de hoogte wilde stellen, zei woordvoerder Charles Bray. Hierdoor is een belangrijk wrijvings punt in de betrekkingen tussen de Vere nigde Staten en India uit de weg geruimd. Premier Gandhi vernam het nieuws voor dat zij vorige week naar Washington kwam. Buiten het embargo valt nu alleen nog een kleine hoeveelheid onderdelen voor militaire doeleinden tot een bedrag van 160.000 dollar. Deze partij was al door de douane uitgeklaard. Zij ligt in New York op verscheping naar Pakistan te wachten tot de staking van havenarbeiders aan de Amerikaanse oostkust is afgelopen. In april van dit jaar staakten de Vere nigde Staten de export van alle wapens naar Pakistan. Voor leveranties waarvoor toen al vergunningen waren afgegeven werd echter een uitzondering gemaakt. Ondanks protesten van Amerikaanse en Indiase zijde gingen op grond van deze uitzondering verscheidene scheepsladingen militaire goederen de oceaan over. De goederen waarvoor de leveringsver- gunningen nu zijn ingetrokken, vertegen woordigen een waarde van 3,6 miljoen dollar. Je ziet meer en meer dat prachtige museumstukken weer bij het moderne leven gehaald worden. De Kontra-Barometer! Helemaal naar origineel antiek model. Maar dan wél één van de nauw keurigste barometers die ei bestaan. De Kontra-Baro- meter is dus veel meer dan alleen maar een sierstuk. U hebt er praktisch plezier van. De kleinste luchtdruk verandering is direct afleesbaar. Tik-tik: morgen zon. Natuurlijk vindt u die Kontra-Barometer in de winkel vol ontdekkingen: SANOam I -■■■■■■ T—i Slachtoffers van de wervelstormen die de Indiase staat Orissa hebben getrof fen, hebben van lappen en riet een nveuw onderkomen gebouwd. Over stromingen die volgden op de storm hebben in Orissa veel slachtoffers ge maakt. WARRINGTON (AP). De eeuwenou de strijd van de muis tegen de kat wordt op het ogenblik, althans in de welvaarts- wereld, glansrijk door de muis gewonnen. Dat is althans inspecteur Norman Buckley van de Britse gezondheidsdienst van me ning. De moderne katten hebben het veel te best en worden onmatig in de watten gelegd, geeft hij als zijn oordeel. Ze worden zo goed en rijk gevoed, onder meer uit blik, dat ze geen zin en energie meer hebben om op muizen te gaan jagen. In de stad Warrington waar Buckley zijn werk doet, is het aantal huizen met een muizenplaag de laatste jaren met 33 pet. toegenomen. Ook een oorzaak hier van is dat de muizen immuun beginnen te worden tegen de bekende vergiften. „We moeten terug naar het oude strijd middel. Er moeten meer muizenvallen worden gezet”, aldus de inspecteur van de Britse gezondheidsdienst. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De eerste herfst-koudegolf aan. Met een stormachtige noordelijke wind stroomt lucht uit het poolgebied naar ons land, vergezeld gure buien plaatselijk met hagel en on weer. De temperatuur komt niet hoger dan vijf tot zeven graden met een sterke afkoeling in de nacht, nadat nachtvorst optreedt. Het zeewater is met 12 graden nog aan de warme kant. Daar ontstaan dan ook de meeste buien, zodat de kust provincies meer neerslag krijgen dan de gebieden landinwaarts. Na morgen wordt het wel wat stabieler met afnemende wind, maar het blijft enkele dagen belangrijk te koud voor begin november. dient zich 's-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1