GROTE HASJIESJVANGST Verspilling bij opleiding sociaal werkers Kamer behandelt CRM-begroting KANS OP PENSIOENREGELING VOOR OORLOGSVERVOLGDEN Hart- en vaat- Moties-Voogd ziekten komen weer aan de orde Soldatencomité protesteert Venezuela kan aanspraak maken op Aruba RODIER PARIS? manette Bij Utrechtse Kamer van Koophandel mogelijk malversaties tegen „dwalingen legerleiding I k UIT RAPPORTEN OVER AFGESTUDEERDEN BLIJKT: Autohandelaar Abortustrek naar Nederland overhemd-blouses ANTILLIAANSE JURIST VERWEKT OPSCHUDDING onafhankelijk kreeg bom in postpakket VVDM-voorzitter: Maak Suriname Nederlandse brigade in Seedorf krijgt er een bataljon bij „Mogelijk lange roerige winter” 1 r U bóft als u van vis houdt. DINSDAG 9 NOVEMBER 1971 vmwffmfmfmfnfm/mm/mfmmmfmwmwmwwmmfmmmfmmmnfnrmmmmmmmmrmmnmmmrmmmmmfmmmmmA vmmmfrnfmmrmrfmff/mmrffrm/wmmmrfffmmnmmm/mmrfmmmmmmrmmmrmrmrrmrwmmmmrmmrmmmmmmmm Knecht blind door ontploffing - 1 Zojuist ontvangen uit Parijs Gedessineerde in de bekende RODIER-kwaliteit 99 99 KINDERLIJKJE GEVONDEN ARP-rapport: GEVULDE SCHELVIS 4 OF MAKREEL 1 •gy" "wagfy If* r D] (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) ADVERTENTIE 1 (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE (Van onze correspondent) (Van onze Haagse redactie) Voorzichtig maakte de autohandelaar steunende op zijn ervaring uit de militaire dienst het pakketje open, dat een bom bleek te bevatten. Hij deponeerde het pakje in het bos verderop en waarschuwde de politie. MAARHEEZE. De 23-jarige knecht van een autohandelaar is maandagmiddag blind geworden toen een bom, die als post pakket by zyn baas was bezorgd, explo deerde. De vrouw van de autohandelaar had het pakketje ’s middags aangenomen van de postbesteller. Haar man vertrouw de het niet. Bij navraag bleek de afzender niet te bestaan. Zijn 23-jarige knecht vond het allemaal maar onzin en meende dat er sprake was van een grap. Tegen de waarschuwingen van de autohandelaar in nam hij het pakje op. De bom kwam toen tot ontploffing. De eerste motie, in mei 1970, zorgde indertijd voor sensatie in de Kamer, om dat het één van de weinige moties was, binnen een paar jaar zal zijn. Hij betreur de dat van officiële legerzijde niemand op de bijeenkomst in Amersfoort aanwezig mocht zijn. Tot slot merkte hij op dat naar zijn oordeel met de legerleiding niets mis is, maar dat deze wel met „verouderd gereedschap” moet werken. WILLEMSTAD. (Curacao). De Antil liaanse jurist dr. W. C. J. van Leeuwen heeft aan het begin van een studieweek over het thema: „Onafhankelijkheid, ja of nee?” nogal wat opschudding veroorzaakt. Op grond van gegevens uit officiële stuk ken kwam hij namelijk tot de conclusie, dat Venezuela in de Grondwet en in de territoriale wetgeving aanspraken maakt op het grondgebied van Aruba. De haast waarmee Nederland zich volgens dr. Van Leeuwen wenst te ontdoen van de Neder landse Antillen vloeit volgens hem voort uit deze territoriale aanspraken. Neder land wenst in geen geval in een conflict situatie te geraken met Venezuela. Daar voor zijn de handelsbelangen te groot. studie, zo blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Maatschappe lijk Werk onder mannen en vrouwen die in 1969 met succes aan een sociale acade mie eindexamen deden. Bovenleiding stukgetrokken. Een vracht auto, die te hoog was beladen, heeft maandag om kwart over vier op een overweg in Wierden, tussen Almelo en Rijssen, de bovenleiding van de spoor lijn stukgetrokken. Het treinverkeer op beide sporen werd daardoor gestremd. Om kwart voor acht ’s avonds was de bovenleiding hersteld. I e J S 2 i B geit me in c tair in D zelf zoa toe lan nie bui der get net tac pre wil mi, bij me „di te tie eéf vei orr 1 joi wé nii va he op ve tri va pe hs so Wl di, di ae te or ze „r di zi hi v< Grote Houtstraat 26 ook na de leeftijd van 25 tot 30 jaar dient volgens de commissie te worden bevor derd, naast wandelen, fietsen en zwem men als dagelijkse bezigheden. „Om aan deze wensen tegemoet te komen, is op richting van meer sporthallen en zwem baden en opleiding van een groter aantal sportleraren en instructeurs dringend ge wenst.” Volgens het advies van de commissie dient de bevolking dringend te worden gewezen op de gevaren die het roken van vooral sigaretten met zich meebrengt „Op dit punt gaan preventie van hartinfarct en longcarcinoom hand in hand”. De beide onderzoeken kregen een bege leidingscommissie „opleiding, praktijk van het maatschappelijk werk” onder voorzit terschap van de heer J. Visser van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn. Deze commissie belegt deze week een werkconferentie voor mensen van de opleiding, de praktijk en het algemeen bestuur. De commissie verwacht in geza menlijk overleg tot beleidsadviezen te kunnen komen. een hartinfarct.” De beoefening van sport, Volgens dr. Van Leeuwen zijn „de terri toriale aanspraken van Venezuela de grootste drijfveer achter de plotselinge haast, waarmee Nederland de Antillen in de onafhankelijke hoek wil drukken' Een conflict met Venezuela past niet in de economische driehoeksverhouding tus sen Nederland-Venezuela en de Shell. Al leen deze laatste maatschappij produceert dagelijks voor één miljoen dollar in Ve nezuela. Zijns inziens is het wel duidelijk waarom minister Schmelzer bij zijn re cente bezoek aan de Nederlandse Antillen alle vragen met betrekking tot territoriale kwesties uit de weg ging. UTRECHT. De Economische Con troledienst uit Den Haag houdt by de Utrechtse Kamer van Koophandel een on derzoek naar eventuele malversaties. Enkele weken gelden hebben de controle dienst en de Utrechtse politie een ambte naar van de Kamer gearresteerd. De man heeft bekend dat hij zich liet betalen door mensen die bij hem kwamen voor het aanvragen van een vestigingsvergunning of ontheffing. geen behoefte aan levensbeschouwelij ke DEN HAAG. Er blijkt een grote „abortustrek” naar Nederland te bestaan. Het filmpje van de NVSH op de televisie over abortus is blijkbaar niet ontsnapt aan de aandacht aan vele Belgische en Duitse vrouwen. Naar wij vernamen zou den 30 vrouwen per week naar Nederland komen om hier behandeld te worden. Het telefoonnummer 321780 in Den Haag van de NVSH geeft ook in het Frans en Duits informatie over abortus. Verwacht wordt dat het aantal belang stellenden nog zal toenemen. DEN HAAG. Dertig percent van de maatschappelijk werkers en anderen met een diploma van de sociale academie ver laten uiteindelijk het werk, waarvoor zij zijn opgeleid. Er kan daarom in zekere zin van een verspilling worden gesproken. Zo interpreteerde de heer J. Visser, lid van de Nationale Raad voor Maatschappe lijk welzijn, maandag de gegevens verza meld in twee rapporten over afgestudeer den aan de sociale academies, opgesteld in opdracht van het ministerie van CRM. De rapporten zijn maandag gepubliceerd. Het tweede onderzoek verricht door het instituut voor toegepaste psychologie in Nijmegen behandelt opvattingen van maatschappelijk werkers, leidinggevende functionarissen en docenten over de aan sluiting tussen opleiding en praktijk van het maatschappelijk werk. Uit dit onderzoek blijkt dat 75 percent van de uitvoerende maatschappelijk wer kers deze aansluiting voldoende of goed vindt. Van de leidinggevende functionaris sen was dit 83 percent en van de docen- De commissie meent, dat de medewer- I king nodig is van artsen, verplegenden en tevens van alle personen die verantwoor- I delijk zijn voor de voeding van grote I groepen, zoals de voeding in het leger, in I de ziekenhuizen, in restaurants. Bovendien dient volgens de commissie op verpakte levensmiddelen de samenstelling te wor den vermeld. „Door onderwijs, opvoeding en voorlich- ting zal men de bevolking tot het inzicht moeten brengen dat meer lichaamsbewe ging een belangrijke preventieve invloed heeft ten aanzien van het optreden van Tien percent van de maatschappelijk werkers huldigde de opvatting dat hun taak op de eerste plaats dient bij te dragen tot sociaalstructurele veranderin gen. Dit percentage was bij de docenten 25, waarbij werd aangetekend dat deze docenten grotendeels de jongeren onder hen zijn, die‘een beroepsopleiding genoten die een full time baan aan een sociale academie hebben. 85 percent van de on dervraagden meende voorts dat de instel- Straf voor „vader”. Zes weken gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelyk, luidde de eis tegen een 35-jarige inwoner van Brunssum (L.) die zijn 14-jarige zoon meermalen met een knuppel had afge ranseld. De jongen had tenslotte zijn va der bij de politie aangegeven. Voor de rechtbank verklaarden getuigen dat de man eens zijn 5-jarige dochtertje op een brandende kachel had gezet omdat zij in haar bedje geplast had. De kinderen zijn nu in een tehuis opgenomen. DEN HAAG. Vandaag is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Daarbij zullen veel spectaculaire zaken, zoals onder an dere verhoging lidmaatschapsgelden voor blibliotheken, intrekking van subsidies aan verschillende verenigingen, orkesten of toneelgezelschappen, ter sprake komen. Waarschijnlijk zal ook weer uitvoerig ge debatteerd worden over de joodse oor logsslachtoffers. Tot twee keer toe heeft de Kamer gedurende de vorige kabinets periode een motie aangenomen, waarin aan de regering gevraagd werd een speci ale pensioenregeling te ontwerpen voor deze oorlogsslachtoffers. Tot twee keer toe weigerde staatssecretaris Van de Poel deze moties uit te voeren. Deze onregelmatigheden bij de Kamer zijn aan het licht gekomen toen op een examen een kandidaat verklaarde dat hij voor geld wel een vestigingsvergunning kon krijgen. De examinatoren hebben dat doorgegeven, waarna de Economische Controledienst een onderzoek heeft inge steld. Directeur Bruins van de controle dienst deelde vanmorgen mee dat het on derzoek nog gaande is, dat de onregelma- Drs. J. Voogd (P.v.d.A.) die deze moties vorig jaar en in het afgelopen voorjaar had ingediend, zal ontegenzeglijk deze week bij de begrotingsbehandeling op nieuw de zaak ter sprake brengen. De kans dat de regering-Biesheuvel minder vasthoudend op dit punt zal zijn dan het kabinet-De Jong is groter geworden, daar er nu twee regeringspartijen zijn, die zich vorig jaar achter de moties hebben ge schaard: de V.V.D. en DS’70. waardoor er een scheiding der geesten kwam bij de toen bestaande coalitie. De V.V.D.-fractie, aangevoerd door mevrouw Dettmeijer-Labberton en de huidige staatssecretaris Vonhoff, zorgde door vóór te stemmen voor een Kamermeerderheid. De drie grote confessionele partijen, ble ven K.V.P.-staatssecretaris Van de Poel steunen. Ook bij de tweede motie kreeg de oppositie de steun van de V.V.D., maar tevens van DS’70. Staatssecretaris Van de Poel had zich tevoren verzekerd van de steun van het kabinet, zodat hij niet verplicht werd tot het uitvoeren van de motie, daarbij ge steund door de confessionele fracties. Hij had inmiddels de speciale bijstandsrege- ling voor oorlogsslachtoffers verbeterd, waardoor een daaropvolgende motie van wantrouwen van de P.v.d.A. niet de meer derheid haalde, omdat de V.V.D. niet mee ging. Inmiddels is er een nieuw kabinet. Over de oorlogsslachtoffers is echter in het regeerakkoord van de vijf regeringsfrac ties met geen woord gesproken. Drs. Voogd zal zeker trachten een beslissing te forceren. Daarbij wordt hij gesteund door een alarmerend rapport, dat vorige week is uitgekomen van de werkgroep „Oor- logsvervolgden 1940-’45” van de Neder landse Vereniging van Maatschappelijk Werk. De werkgroep pleit ervoor, dat aan alle vervolgingsslachtoffers een uniforme uitkering wordt verleend buiten de Alge mene Bijstandswet. Als voornaamste be zwaren tegen de huidige regeling worden genoemd: het aantonen van behoeftigheid en van uit de oorlog af te leiden invalidi teit. Voldoet men niet aan deze criteria, dan is men, ongeacht in de oorlog doorge stane ellende, in de zin van de regeling geen vervolgde. De procedure om voor een uitkering in aanmerking te komen duurt vaak langer dan een jaar. „Er zijn 12 verschillende stadia, die onvermijdelijk tot communicatiestoornissen tussen de verschillende instanties leiden. Die zijn dan ook reeds veelvuldig opgetreden”, al dus het rapport. V.V.D.-fractieleider Wiegel heeft giste ren in een partijbijeenkomst in Haren (Gr.) verklaard, dat de V.V.D. nog steeds op het standpunt staat dat er een aparte regeling voor deze groep oorlogsslachtof fers moet komen. Over de hoogte van de uitkering in het .kader van de Bijstands wet zei hij dat deze bevredigend is. „Maar de psychologische factor, dat deze mensen niet hun hand willen ophouden bij Socia le Zaken, blijft. Wij hopen daarom op het tot stand komen van een aparte regeling” aldus de heer Wiegel. concessie aanvroeg van olie-exploratie rond de kust van Aruba. Deze aanvraag is afgeketst op de territoriale eisen van Ve nezuela. Een Nederlandse deskundige merkte hierbij in een nota op: „In het kader van de concessie-aanvrage van Mo bil n.v. kan gesteld worden, dat aangezien er geen verdrag bestaat tussen Nederland en Venezuela, de door Mobil n.v. aange vraagde concessie een ernstige conflictsi tuatie kan doen ontstaan tussen Neder land en Venezuela”. tigheden nu zijn gelokaliseerd en dat van andere dan door de gearresteerde ambte naar gepleegde malversaties niets is ge bleken. Het bestuur van de Kamer van Koop handel heeft de leden ingelicht over de geconstateerde frauduleuze handelingen van de gearresteerde ambtenaar en mee gedeeld dat er een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld. Volgens het Kamer lid Oudhof zal weleens kunnen blijken dat er meer malversaties zijn gepleegd, maar is onbekend of zich daaraan ook meer dan één ambtenaar schuldig heeft gemaakt. Volgens onbevestigde berichten zou het onderzoek meer kunnen opleveren dan al leen de al gebleken malversaties. Twee ambtenaren van de Kamer zouden inmid dels een reprimande hebben gekregen voor kleine onregelmatigheden. ten 80 percent. Maatschappeiyk werkers en leidinggevende functionarissen signa leerden in de opleiding vooral tekorten voor de sociaal-organisatorische en me- thodisch-technische aspecten van het werk, de docenten zagen de tekorten niet zo zeer in de laatstgenoemde aspecten. Volgens de Venezolaanse Grondwet be hoort het continentale plateau, dat zich vóór de kust van Venezuela in zee uit strekt, historisch en geografisch tot het grondgebied van Venezuela. En op dit volgens de Grondwet Venezolaans grond gebied ligt het eiland Aruba. Het gaat bij dit alles echter niet alleen BONN. Nederland zal zijn troepen sterkte in West-Duitsland met één batal jon uitbreiden. Dit is bekengemaakt in een gezamenlijk communiqué, nadat de Nederlandse minister van Defensie, de heer H. J. Koster, overleg had gepleegd met zijn Westduitse ambtgenoot Schmidt. Het bataljon is bedoeld als versterking voor de Nederlandse 41-tankbrigade van 10.000 man die in Seedorf is gelegerd. Wrijf de schoongemaakte vis - na deze ook aan de buikzijde te hebbenopengesnedenenontdaan van de graat - in met wat zout.Vul vervolgens de vis met 75 gram doperwten (welke 5 minuten zijn A voorgekookt) schijfjes tomaat en wat peterselie.Sladevisdichten omwikkel deze met stevig garen. Smelt 40 gram boter in een pan of vuurvaste schotel.Voeg een scheutje erwtenkooknat toe en laat hierin de vis 15 minuten gaar stoven. Halverwege de vis J voorzichtig keren.Roerfijn- gesneden peterselie door de 1 verkregen saus. Vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. 28 Dit is een partij van 124 kilo hasjiesj die de Amsterdamse politie vorige week vrijdag in beslag heeft genomen. Het zs de grootste partij hasj die de hoofdstedelijke politie, die het nieuws erover nu pas bekendmaakte, ooit in beslag heeft genomen. In verband met deze affaire is een 22-jarige Amster dammer gearresteerd. De consumentenbond heeft enkele maanden geleden de praktijken van de handelaar in tweedehands auto’s aan de kaak gesteld. De politie heeft echter geen aanknopingspunten gronden om de dader te zoeken in de kring van ontevreden klanten. DEN HAAG. Suriname dient zo spoedig mogelijk onafhankelijk te worden. De Antillen wat later, omdat dit nog moeilijk ligt. Nederland dient snel initia tieven te nemen tot opheffing van het Statuut voor het Koninkrijk. Het overleg met Suriname en de Antillen hierover dient niet te geschieden in een gesprek waarin alle drie de partners vertegen woordigd zijn, maar in besprekingen van telkens twee der partners. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit het rapport van een studiecommissie van het wetenschappelijk bureau van de A.R.P., de Dr. A. Kuyperstichting. Het rapport constateert, dat de nadruk op de Nederlandse taal in het onderwijs de beide landen in het Caraïbisch gebied van de buurlanden hebben geïsoleerd. Neder land dient aan het herstel van de culture le banden met de buurlanden bij te dra gen. Als in Nederland de AOW-premie met 0,1 percent verhoogd zou worden dan is het mogelijk alle rijksgenoten boven de 65 jaar een uitkering te geven. Deze extra-bijdrage zou een blijk van solidari teit met de vaak zeer arme bejaarden in Suriname en de Antillen kunnen zijn, menen de samenstellers van het rapport. De bijeenkomst was georganiseerd door het „Soldatencomité”. Alle leden van dit comité zijn één of meermalen krijgstuch- telijk gestraft voor het organiseren van demonstraties in kazernes of wegens acti viteiten als afdelingsbestuurder van de WDM. Het Soldatencomité verlangt op korte termijn de vrijlating van Wim Schul en Hans Dona, afschaffing van de strafin richting Nieuwersluis, afschaffing van de censuur op VVDM-leden en afschaffing van de strafbevoegdheid van militaire meerderen. Voorzitter Reijntjes verklaarde dat de VVDM de zichzelf opgelegde afkoelingspe riode tot de Defensiebegroting in decem ber in de Kamer wordt behandeld, zal in trekken en uit het Georganiseerd Overleg met het ministerie van Defensie zal treden, als Hans Dona en Wim Schul niet worden vrijgesproken door het Hoog Militair Ge rechtshof. De militaire deskundige van de K.V..P- fractie in de Tweede Kamer, de oud- generaal-majoor J. van Eisen, noemde de actie van het Soldatencomité in een com mentaar voor de AVRO-televisie „een ty pische acceleratie van geweld waaraan wel goede eisen verbonden waren”. Hij kon zich verenigen met de eisen ten aanzién van de krijgstucht. Ook vindt hij a’at de straffen binnen de krijgsmacht bepaald1, moeten worden door onafhanke lijke rechters. Hij was ervan overtuigd dat de persvrijheid binnen het leger er lingen voor maatschappelijk werk op rui mer schaal moeten worden opgezet in samenwerking met andere hulpverlenende instanties. Driekwart voelde organisaties op grondslag. Door het voeren van propaganda en het plegen van overleg met de voedingsindus trie zou men volgens het advies moeten trachten de bevolking er toe te brengen minder voedingsstoffen te gebruiken die veel verzadigd vet, cholesterol en suiker bevatten. „Voedingsveranderingen zouden vooral van belang zijn voor die steeds groter wordende groepen van de bevol- I king die wegens gebrek aan lichamelijke inspanning bij het werk, nauwelijks meer dan 2000 calorieën per dag nodig hebben. Een kwart van de maatschappelijk werkers is de studie begonnen als tweede keus, bijna een derde wil verder studeren aan een universiteit en nog eens ruim een derde denkt aan een andere verdere om het eiland Aruba of om een stuk zeebodem tussen de Venezolaanse en Aru baanse kust. Venezuela wil zich bij voor baat reeds zekerstellen wat betreft de potentiële olievoorraden die zich onder het continentale plateau bevinden. Een kwestie die urgent wordt nu deskundigen hebben vastgesteld, dat de olievoorraden op het Venezolaanse vasteland binnen twaalf jaar zullen zijn uitgeput. In 1958 heeft een groot aantal landen, waaronder Nederland en Venezuela, in Genève een verdrag ondertekend inzake het continentale plateau. Hierin wordt bepaald, dat wanneer er twee landen zijn waarvan de kusten zo dicht bij elkaar liggen zoals Venezuela en Aruba dat er een conflictsituatie kan ontstaan, de middenlijn als grens wordt aangeno men. Bij de ondertekening van dit verdrag heeft de Venezolaanse delegatie echter laten aantekenen, dat Venezuela het prin cipe van de middenlijn niet accepteert voor het continentale plateau tussen Ve nezuela en Aruba. Nederland heeft bij rijkswet het verdrag van Genève geratifi ceerd. Tot zijn grote verbazing kwam dr. ROTTERDAM. In het water van de Rotte is eind vorige week het lijkje opge haald van een pasgeboren jongetje. Er zijn geen sporen van verwondingen ge vonden. De recherche van de zeden- en kinderpolitie stelt een onderzoek in. Van Leeuwen er tijdens zijn recente on derzoekingen echter ook achter, dat deze rijkswet, die voor de Antillen van levens- sbelang is, door de Staten van de Neder landse Antillen in 1964 zonder enige dis cussie als hamerstuk is goedgekeurd.' In de Memorie van Toelichting bij deze rijkswet staat weliswaar nog wel, dat Nederland niet accepteert, dat het princi pe van de middenlijn door Venezuela niet wordt aanvaard, maar dit betekent vol gens dr. Van Leeuwen hooguit, dat in feite het verdrag niet geldt voor het continentale plateau tussen Venezuela en Aruba. Eenzelfde probleem doet zich voor op het terrein van de territoriale wateren. Volgens de Venezolaanse wetten strekken de territoriale wateren zich uit tot 22,5 km uit de kust. Aruba ligt op een afstand van 25 km van de Venezolaanse kust. Veel ruimte blijft er dus niet over. Ook op dit punt aanvaardt Venezuela geen mid- denlijn-principe. Men wil er zelfs niet over spreken. Het staat immers vast in de Grondwet. Dat er in feite geen verdrag bestaat bleek reeds in 1966 toen „Mobil n.v.” een AMERSFOORT. „Als de legerlei ding niet van de dwalingen haars weegs terugkeert, dan zal de Vereniging van Dienstplichtige Militairen zich ernstig moeten beraden over de vraag of niet een andere weg dan het onmiddellijk overleg moet worden ingeslagen. Wanneer men ons dwingt, zullen wij die weg gaan. In dat geval voorzie ik een lange roerige winter”. Dit zei gisteravond VVDM-voorzitter Jan Reijntjes in Amersfoort in een bij- komst met ongeveer 500 dienstplichtige militairen. Zij protesteerden tegen de krijgstuchtelijke straffen voor de dienst plichtige militairen en VVDM-afdelings- vertegenwoordigers Wim Schul en Hans Dona uit Ermelo. iióftl

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2