REGISTERACCOUNTANT TE EENZIJDIG OPGELEID China Groot irrigatie-project GEVANGENISSEN DEUGEN NIET INÏHUZST Wf Prachttapijt! Sovjet-Unie laat meer joden emigreren in Groninger oproer vestigt aandacht op positie van gedetineerden Kompleet met onderaardse gangen en uitkijktorens. Bredere beroepsoriëntatie noodzakelijk In één week driehonderd visa Veel makelaars in Kamerlid wenst controle op apenimport huwelijken op grens oplichting Meer toezicht bij openbare verkopingen EIGENTIJDS 5 jaar slijtage garantie Bs Uniforme regels Prof. Slagter: WEINIG RUIMTE VERSCHERPING RESOCIALISATIE (Wyers staat er achterJ Hoe u als nieuwe spaarder bij de Amsterdam-Rotterdam Bank eigenaar kunt worden van dit bijzonder interessante boek, kan ieder Amro kantoor u vertellen. Over de prairiehonden en vele andere dieren kunt u lezen in het prachtig verzorgde en unieke boek „Grote en Kleine Spaarders van Moeder Natuur” (120 pagina’s, meer dan 50 kleurenfoto’s). Speciaal voor de Amro Bank geschreven door prof. dr. Stolk en ingeleid door Bert Garthoff. Een waardevol bezit voor iedereen. Fijn om over de vloer te hebben. Sk v.a. 159 Victor Louis WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 (Van onze redactie economie) 010-480 3b' Het project bestaat o.a. uit een 220 km (Door onze juridische medewerkster) ADVERTENTIE Carcoat v.a ste graan en katoen producerende district van de provincie. Op de foto zijn boeren bezig met versterken van de wanden met cement. Op het hoogland van de provincie Shenai in het noordwesten van China is men bezig met een irrigatieproject, dat 111.000 ha land moet bevloeien. den: het is immers maar tijdelijk. Daarom worden wasknijpers aan kaartjes gezet, alleen in de cel, of als dat mogelijk is op zaaltjes met een paar man. De accountant kan bekijken welke informatie aan de ondernemingsraad verstrekt zou moeten worden om een goed inzicht te geven in de gang van zaken en in het functioneren van de organisatie. Verder zijn de Russen bijzonder gevoe lig voor de publieke opinie in het westen. De bezoeken van Brezjnev aan Frankrijk en Kosigin aan Canada gingen vergezeld van talrijke demonstraties voor de Rus sische joden. In Canada zei Kosigin voor het eerst in het openbaar dat in principe de joden het recht hebben naar Israel te emigreren, maar dat de Sovjet-Unie niet de tv niet om negen uur wordt afgezet, maar pas om kwart over negen. Zij wor den geconfronteerd met de directe proble men die de spaarzame verdiensten met zich.mee brengen. Wat er nu in Groningen gaat gebeuren valt te voorspellen aan de hand van de gang van zaken in Breda. Interne regels worden verscherpt met „het oog op de veiligheid”. Raddraaiers worden overge plaatst, wellicht naar isolatiecellen. Orde en rust worden hersteld. Mevr. mr. SOETENHORST- DE SAVORNIN LOHMAN exclusieve HERENKLEDING GEN CRONJESTRAAT 38 44 - HAARLEM TEL. 25 46 79 Winterjas v.a. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Het aantal Joodse Rus sen dat toestemming krijgt naar Israel te emigreren is sinds het bezoek van premier Kosigin aan Canada snel gestegen. Vorige week kwamen driehonderd joodse Rus sen naar Israel, terwijl de week daarvoor zelfs 450 op één dag toestemming kregen de Sowjet-Unie te verlaten. Het normale aantal emigratievisa bedraagt tussen de 500 en 800 in de maand. Ik Ribtrenchcoat Sportieve loden v.a. 1.70 De accountant kan een studie maken van de problemen rond een mogelijke verplichting om desastreuze ontwik kelingen binnen bedrijven elders te melden. Het hoeft niet alleen te gaan om dreigende financiële debficles. Ook andere calamiteiten kunnen voor een verplichte signalering in aanmerking komen. En dit kan bepaald niet al leen via banken gebeuren, zoals on langs door de minister van Economi sche Zaken is gesuggereerd, aldus het rapport. Maar waarom dan die opstand? Toege geven: het voorarrest kan wat lang duren. Contact met rechter-commissaris en advo caat verloopt soms stroef. En dan die twee soorten koffie: goede voor het perso neel en slechtere voor de gedetineerden. Is dat klachtenlijstje van Groningen niet wat schamel? Steekt het niet schriel af tegen mensonterende toestanden, waar lotgenoten in andere landen tegen protes teren en ageren? Zouden de problemen zijn opgelost als er wat aan de koffie werd gedaan en als er werd gesleuteld aan de communicatie? Het antwoord moet ontkennend luiden. Dit zijn namelijk bijzaken. Hoofdoorzaak is dat gevangenisstraf zich overleefd heeft in onze maatschappij. Rond het einde van de zestiende eeuw is de gevangenisstraf haar opmars begon nen. In 1589 werd in Amsterdam het eerste tuchthuis gesticht. Dat was voorna melijk bestemd om zwervers en landlo pers in op te bergen. Het stelsel dat wij nu kennen, dateert in grote lijnen uit 1886, toen het Wetboek van Strafrecht tot stand kwam. Het meeste heil werd gezien in een cellulair systeem, waarbij eenza me opsluiting werd gehanteerd. De toen malige minister van Justitie, Modderman, heeft dit getypeerd als de „minst onvol maakte gevangenisstraf”. De grootste verandering in het gevange- Voor de verdubbeling van het aantal joden dat naar Israel mag emigreren zijn een paar redenen aan te geven. Allereerst de viering van de oktoberrevolutie. Ook in april, toen het partijcongres van de Rus sische Communistische Partij plaatsvond, steeg het aantal emigranten plotseling tot 1500 per maand om de maand daarna weer tot 500 terug te vallen. Het Nederelands Instituut Van Register- Accountants heeft thans 3.000 leden, van wie er 1500 in het vrije beroep werkzaam zijn. Daarvan werken er 900 bij vijf grote maatschappen. Binnen de NIVRA-organi- satie zou een studiebureau voor perma nent beroepsonderzoek moeten komen, al dus het rapport. Het pleit verder voor uniforme regels voor het opstellen van de jaarrekening door erkende accountants. Tot heden zijn er geen regels gedefinieerd, die onderlinge vergelijking van jaarreke ningen mogelijk maaki. lang kanaal, dat begint bij Paochi Stad in het westen van de provincie Shenai. Het kanaal leidt het water van de Wei, een der belangrijkste zij rivieren van de Gele Rivier, naar het hoogland van Weipei, het voornaam- De accountant kan zijn aandeel leve ren in het onderkennen van nieuwe ontwikkelingen in de informatiebe hoefte, zowel in ondernemingen, vere nigingen als in de maatschappij in haar geheel en de wijze waarop daar in kan worden voorzien. Nee, het gevangenisstelsel functioneert niet in onze maatschappij. Het „baat” niet eens, erger nog, het schaadt zelfs. Het resocialisatiebeginsel blijft een dode letter. Tenzij er geld beschikbaar zou komen, maar dat is zeker op dit moment een ketterse gedachte. Eigenlijk zouden instituten moeten worden opgebouwd met een heel ander leefklimaat. bereid is soldaten voor het Israëlische le ger tegen de Arabieren te leveren. Op de dag dat Kosigin deze verklaring af legde kwamen al 450 joden op het vlieg veld van Tel Aviv aan. Waarnemers zien in de uitlatingen van Kosigin en het gro tere aantal uitreisvisa een herwaardering van de Russische politiek ten aanzien van het joodse vraagstuk. Mogelijk liggen hier ook meningsverschillen binnen de partij tussen voorstanders van een harde en een soepele politiek aan ten grondslag. De Russische leiders schijnen over te hellen naar het standpunt dat men joden die niet kunnen of willen integreren in de Russische maatschappij beter kan laten vertrekken. den is onvermijdelijk, aldus de commissie. In het rapport wordt tevens gepleit voor een enquête naar de waardering en bete kenis van het beroep, zowel onder op drachtgevers als onder beroepsgenoten en studenten. Materieel is de positie van de gevangene wel verbeterd. Rechten heeft hij nog maar bitter weinig. En wat nog ernstiger is: er zit praktisch geen beweging in de zaak. Men zit vast aan gebouwen, uit een tijd waarin het cellensysteem werd aan gehangen, en de vergeldingsgedachte (straf is wraak) voorop stond. Ook het personeel is grotendeels opgeleid in een sfeer, waarin bewaking punt één is. Geen ontvluchtingen, orde en rust, alles wat binnen dat kader aan resocialisatie kan worden gedaan, is meegenomen, maar staat op de tweede plaats. De opbouw in de gevangenisorganisatie is strikt. Aan het hoofd een man: de directeur. Onder hem de staf en dan is ër het bewakend personeel. Juist bij deze ca tegorie leeft onvrede. Grotere vrijheden die gedetineerden krijgen, door bijvoorbeeld tv te mogen kijken komen immers op hun hood neer. Zij moeten langer werken, als nissysteem kwam tot stand na de Tweede Wereldoorlog. In die oorlog hadden ver schillende vooraanstaande Nederlanders ondervonden wat het cellulaire stelsel be helsde en dat heeft ongetwijfeld invloed gehad bij de na-oorlogse hervormingen. In 1951 kwam de Beginselenwet Gevangenis wezen tot stand. Deze wet gééft de basis voor een stelsel, afgestemd op de „per soonlijkheid van de veroordeelde”. Boven dien wordt bepaald dat de gevangenisstraf mede dienstbaar gemaakt moet worden aan de terugkeer van de gevangene in de maatschappij. In verhouding tot ons omringende lan den zijn hier ook maar weinig gevange nen. Over 20 gevangenissen verspreid, zit ten ongeveer ,900 mensen die tot gevange nisstraf zijn veroordeeld. In opzet en regi me verschillen die gevangenissen, zodat telkens het voor een veroordeelde best passende instituut kan worden uitgezocht. Wat wel veel is, is het aantal mensen in de 24 huizen van bewaring. Dat zijn er tégen de 2.000 van wie tweederde zich in voorarrest bevindt. De rest zijn kort gestraften, die hun straftijd in het huis van bewaring uitzit ten, omdat het niet „loont” hen naar één van de gevangenissen over te plaatsen. In hoofdzaak bestaat de bevolking van een Huis van Bewaring dus uit mensen, die op behandeling van hun zaak zitten te wach ten. Dat betekent dat er allerlei soorten verdachten worden ..bewaard”: jong, oud, verdacht van diefstal, of geweldpleging, of druggebruik. De sfeer is onrustig omdat velen niet weten waar zij aan toe zijn, en hoe lang het voorarrest nog zal duren. Persoonlijke behandeling met een mooi woord: bejegening is niet mogelijk om dat het huis een doorstroomoord is. Een zinvolle arbeid kan niet worden gevon- Menselijk contact heeft de gedetineerde hoofdzakelijk met de bewaarders. Het huishoudelijk reglement geeft weinig ruimte. Meestal is er eens in de week een half uur sport op de luchtplaats, en enkele avonden in de week is er „recrea tie”. Dat kan variëren van tv-kijken tot kaarten of afhankelijk van de fantasie van de directeur discussie-avonden. Over de maatschappelijke oriëntaties van de accountant zegt het rapport, dat hij een intense belangstelling moet heb ben voor het maatschappelijk gebeuren. Dit kan betekenen dat hij zich actief dient bezig te houden met alles wat zich in en om het randgebied van het eigen werkterrein voordoet. Het rapport noemt de volgende voorbeelden: DEN HAAG. Hei Tweede-Kamerlid Tuijnman (V.V.D.) heeft bij minister Stuijt (Volksgezondheid) aangedrongen op het instellen van een scherpere medische controle op geïmporteerde dieren. Hij doet dat in vragen, waarin- de aandacht wordt gevestigd op de massale invoer van in het wild gevangen dieren en in het bijzonder op de in- en doorvoer van apen, het verbruik van laboratoria en de verkoop aan particulieren van apen. Het Kamerlid wijst er op, dat het particu lier houden van apen vaak op een teleur stelling uitloopt en noemt de handel in zeldzame soorten ontoelaatbaar. Voor de academische opleiding wil het rapport meer studierichtingen ter keuze. Daarvoor zou de andere helft van de studietijd moeten dienen. Nu staat daar maar 10 percent voor. De leerboeken zou den drastisch moeten worden herzien. Ze werken nu frustrerend omdat ze niet bij de tijd zijn, zo concludeert het rapport, dat ook een stagetijd vóór het af studeren bepleit. De opleiding moet voortdurend worden aangepast en bijscholing van afgestudeer- Voorlopig hoeven wij ons niet op de borst te slaan onder verwijzing naar an dere landen, waar gevangenen het beroer der hebben. De bezuinigingen van de Justitiebegroting zullen wel in deze sec tor vallen. Het zijn overigens schijnbezui- nigingen, want het komt de maatschappij op een andere plaats en op een andere manier duur te staan. De commissie spreekt als wens uit, dat zo spoedig mogelijk alle maatregelen moeten worden herzien die samenwerking of associatie met specialisten buiten de accountantswereld tegengaan. Bij een uitvoering van opdrachten moet juist ge leerd worden met die specialisten samen te werken om tot een gezamenlijk eind oordeel te komen, aldus het rapport. De accountant van de toekomst zal ook be reid moeten zijn samen met vertegen woordigers van de opdrachtgever onder zoek te doen. UTRECHT. De Rotterdamse hoogle raar prof. mr. W. J. Slagter heeft ernstige bezwaren tegen de wijze waarop een aan tal huwelijksmakelaars opereert. Vele bu reaus verlenen bemiddeling zonder vol doende psychologische scholing, andere verrichten weinig of geen diensten en bewegen zich op het grensterrein van de oplichting. Prof. Slagter maakt deze visie kenbaar bij de bespreking van vijf vonnissen van kantonrechters inzake vorderingen van huwelijksbureaus op „cliënten” vorderin gen die in alle gevallen werden afgewezen of slechts ten dele toegewezen. Zijn me ning is gepubliceerd in „De Praktijkgids”, tijdschrift gewijd aan de rechtspraktijk en aan de Nederlandse rechtspraak, in het bijzonder aan de jurisprudentie van de kantongerechten. In alle geciteerde kantongerechtvonnis- sen ging het om vorderingen van huwe- lijksbemiddelingsbureaus op „cliënten” die bijvoorbeeld een bedrag van 260 aan inschrijfgeld moesten betalen nadat zij op huwelijksadvertenties hadden gereflec teerd. In een enkel geval werd alleen het honorarium voor het bezoek van een zo genoemde „enquêteur” toegewezen. In de vonnissen werden termen gebruikt als „lokadvertenties”, „bedriegelijke en on waarachtige omstandigheden”, „onbehoor lijke kunstgrepen”, „valstrik” en dergelij ke. Dit zogenoemde resocialisatiebeginsel moet aan gevangenisstraf zin en inhoud geven. Domweg opsluiten is zinloos, het wekt alleen maar haat. Bovendien is het uiterst kostbaar. Een dag in de gevangenis is nog altijd duurder dan een dag met alles er op en er aan in het Hilton in Amsterdam. In de praktijk is er daarom van heropvoeding bitter weinig terechtge komen. Een oproer in het Groningse Huis van Bewaring heeft de positie van gedetineer den in ons land weer eens in de aandacht gebracht. De gevangenen hebben niet al leen vernielingen aangericht, maar ook leden van het bewakend personeel gegij zeld. Dergelyke taerelen waren ons tot nu toe bekend uit gevangenissen in de Vere nigde Staten en verscheidene Zuidameri- kaanse landen. Toch mag men de opstand in Groningen natuurlijk niet zonder meer op één lijn stellen met bijvoorbeeld het oproer in de gevangenis in het Ameri kaanse Attica. Geweld speelde in Gronin gen maar een ondergeschikte rol. Ook is de nood van waaruit wordt gehandeld, veel minder schrijnend. Vergeleken bij vele andere landen is de situatie in Ne derlandse gevangenissen betrekkelijk hu maan. Zo lijkt het tenminste. Want eigenlijk betekent het dat er nog minder ruimte komt voor wat de psycholoog noemt het sublimeren van agressiegevoelens. Onder drukking gaat gepaard met het opladen van haatgevoelens. Er valt steeds minder te verliezen. Alle aandacht kan worden besteed aan het voorbereiden van een opzienbarende coup. Dat het geweldaspect daarbij ernstiger vormen aanneemt, lijkt niet onwaarschijnlijk. AMSTERDAM. Registeraccountants worden te eenzijdig en te uniform opge leid. De scholing duurt te lang (10 tot 12 jaar), terwijl de studie daarmee op zich zelf niet voltooid is. Er moet een theoreti sche basisstudie komen die niet meer dan 50 percent van de opleidingstijd vergt. Die studie moet zich concentreren op bedrijs economie, beheersingstechniek, organisa tie, automatisering en de beginselen van privaat en fiscaal recht Dit deel van de studie moet geheel via de universiteit of hogeschool lopen. Dat staat te lezen in een rapport „De accountant, morgen?”, dat de commissie toekomstverkenning heeft uitgebracht aan het bestuur van de orde van het Nederlands Instituut Van Register-Accountants (NIVRA). Het rapport dient als discussiestuk rondom een be- roeps-oriëntatie, waartoe de commissie een aantal maatregelen heeft aanbevolen. Volgens de Russische journalist Victor Louis die onlangs als afgevaardigde van het Kremlin Israel bezocht en als verkapte officiële regeringswoordvoerder wordt be schouwd bedraagt het aantal joden dat een uitreisvisum naar Israel heeft aange vraagd op het ogenblik vijftigduizend. In Israel verwacht men dat in 1971 in totaal tienduizend joodse Russen zullen aankomen. Van 1948 tot 1970 bedroeg dit aantal 500 per jaar. Overigens publiceren de Israëlische autoriteiten geen cijfers over het aantal joden dat de Sovjet-Unie mag verlaten. Aangenomen wordt dat de Israeli’s bij de verschillende geheime besprekingen in Lapland, waar premier Golda Meir en daarna vice-premier Allon bij betrokken waren, met de Russen hebben afgesproken de emigratie van de Joodse Russen zo ge ruisloos mogelijk te laten verlopen, om daarmee de Russen gezichtsverlies te be sparen. DEN HAAG. Het ambtelijk toezicht van notarissen en gerechtsdeurwaarders bij openbare verkopingen van roerende goederen zal voortaan niet alleen meer vereist zijn bij verkopingen „bij opbod”, doch ook bij die „bij afslag”. De Tweede Kamer heeft dit dinsdagmiddag uitgespro ken met het, zonder hoofdelijke stemming aanvaarden van een amendement van me juffrouw Haars (C.H.U.). Vorige week behandelde de Kamer het wetsontwerp ter regeling )jan het ambte lijk toezicht bij openbare verkopingen van roerende goederen bij opbod. Deze aparte wettelijke regeling is noodzakelijk omdat de desbetreffende voorschriften nu nog voorkomen in artikelen van de Registra- tiewet 1917, welke binnenkort vervallen. ■“'V' j ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19